UIT DE TANGSTRAAT EN OMGEVING H.DE BONT-van hulten HEERENKLEEDING NAAR MAAT KAATSHEUVEL SPRANG—CAPELLE. WASPIK. RAAMSDONK. DRUNEN. lïlifnJjwidtlei Bij allerlei pijnen: Plotseling sterfgeval. den. Als blijk van erkentelijkheid bood hij een fraai dressoir aan. Tot slot werd nog het woord ge voerd door den heer Fijan, die er den nadruk op vestigde dat hij den heer Brokken niet alleen heeft weten te waardeeren als een harde werker, maar ook als iemand die zorg heeft voor zijn werk en daardoor altijd trouw op zijn post aanwezig was. Vervolgens werd de eerewijn rond gediend en werden ververschingen aangeboden. - Het was een hartelijke huldiging, die de jubilaris zich nog lang met vreugde zal herinneren. Nog een huldiging. Vóórdat de viering van bovenge noemd jubileum plaats vond, zijn de directie en de leden van het leidend personeel bijeen gekomen 0111 in en- gen kring het feit te herdenken, dat de heer J. Bakker, chef van de ver- koop-afdeeling der N.V. Chroomleder- fabriek „De Amstel", die 5 jaar gele den zijn 25-jarig jubileum gevierd heeft, op 15 Augstus 30 jaar aan de fifina verbonden was. Alhoewel van een officiëele viering afgezien werd, wilde de Directie de zen dag toch niet ongemerkt voorbij laten gaan. De jubilaris werd door den oudsten directeur den beer L. S. Gompen op hartelijke wijze toegesproken, waarbij deze zijn dank en waardeering uitte voor-alles wat de heer Bakker in zijn 30-jarige periode en niet het minst gedurende de laatste jaren voor de firma heeft gedaan. Deze toespraak ging vergezeld van een bloemenhulde en werd bekrach tigd door een geschenk als herinne ring aan dezen dag. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Donderdag 28 Augustus 1941, om 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Stalen. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1941 tot vérkoop van bouwterrein aan de Burge meester Smeelelaan aan G. van der Zanden. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1941 tot uitgifte van grond aan den Roestclberg in erfpacht aan P. G. van Eeu- wijk. 3. Goedgekeurde raadsbesluiten van 20 Juni en 31 Juli 1941 tot wijziging der begrooting 1941. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Finanvieele Ad viezen der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij "den ontvanger, gehou den 11 Augustus 1941. c* Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Alhier. Verslag over 1940. d. Van de Besoijensche Woning bouwvereniging. ■Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1940. 2. Voorstel tot vaststelling van een arbeidsovereenkomstenbesluit voor de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst. 3. .Voorstel inzake vaststelling uit gaven openbare lagere school over 1940. 4. Voorstel tot het huren van terrei nen voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de scholen voor l.o. en u.l.o. 5. Benoeming van een lid van het be- stuuï der stichting „Nijverheids school voor Waalwijk en Omstre ken". G. Voorstel tot openbare verhuring der in aanbouw zijnde woningen (2 bovenwoningen) aan het Raad huisplein. 7. Voorstel, tot wijziging der begroo-' ting 1941. Prae-advies punt 4. Terreinen voor onderwijs in lichamelijke opvoeding. Door de Consulente bij de Rijksin spectie voor de lichamelijke opvoeding is ons verzocht aan de hierna volgen de scholen gelegenheid te geven bij goed weer de lichaamsoefeningen, en door de hoogere klassen ook enkele terreinspelen, uit te voeren op de mede hierna genoemde voetbalvelden: 1. St. Petrusscholen A en B (elk 9 uren per week), Openbare Lagere School 41/2 uur per weck), Nuts' Ulo-School (3 uren), St. Theresia- School (9 uren), en R.K. Meisjes Ulo-Schpol (4% uur)voetbalveld van W.S.C. aan den Parallelweg; 2. R.K. Jongensschool 4Y2 uur), R.K. Meisjesschool (4V2 uur) en Chris telijke School (7V2 uur) alle in v.m. Besoijen: voetbalveld van R.W.B. aan de Burg. van der Klok- keniaan; 3. R.K. Jongensschool (G uren) en R.k. Meisjesscnool (9 uren) 111 v.m. Baardwijk: voetbal veld van ue voetnaivereeniging „Baardwijk" 111 den Overlaat. Teneinde aan het verzoek van de Consulente te kunnen voldoen, heb- nen wij ons gewend tot de besturen der betreffende voetbalvereenïgingen, teneinde er ons van te vergewissen of deze bereid zijn hunne speelvelden af te staan voor het bovenomsclireven doel en zoo ja, onder welke voorwaar den. Dit heeft een gunstig resultaat gehad. Door de verschillende vereeni- gingen weiden voor het gebruik van iiunne speelvelden de volgende ver goedingen gevraagd: 1. W.S.C. voor een gebruik gedu rende' 39 uren per week: 4.per week; 2. R.W.B. voor een gebruik gedu rende 16% uur per week: 2.per week 3. „Baardwijk" voor een gebruik gedurende 15 uren per week: 2. per week. Bovendien steilen de vereenigingen enkele voorwaarden, o.a. dat eventu- eele beschadigingen door de scholen zullen worden vergoed, dat de oefe ningen alleen tijdens de schooluren en onder leiding van de onderwijzers zul len plaats vinden en dat deze niet steeds op dezelfde plaats zullen wor den gehouden, zoodal het grasveld niet beschadigd wordt. Tegen deze voorwaarden bestaan o.i. geen be zwaren. Het aantal uren, gedurende hetwelk van de terreinen gebruik moet worden gemaakt, loopt voor de verschillende scholen nog al uiteen, niet alleen door het verschil in leerlingen-aantal, doch ook doordat sommige scholen wel een gymnastieklokaal bezitten en andere niet. Het advies van de Inspectrice van het Lager Onderwijs, dat wij ter zake gevraagd hebben, zullen wij U alsnog overleggen. Wij stellen U voor, indien dit- advies gunstig luidt, de genoemde terreinen te huren en beschikbaar te stellen aan de desbetreffende schoolbesturen ge durende hel hiervóór voor iedere school bepaalde maximum-aantal uren.* Mocht blijken, dat bepaalde scholen gedurende minder uren per week ge bruik zullen maken van de terreinen, b.v. doordat zij de beschikking weer krijgen over hare gymnastieklokalen, dan zoo stellen wij U Voor ware de huur aan de voetbalvereenigingen evenredig te verminderen. Wij deelen nog mede, dat gebleken is, dat niet op andere wijze kan wor den voorzien in het onderwijs in li chamelijke. oefening, waarvoor deze terreinen moeten dienen. Burgemeester en Wethouders van Waalwyk. EEN WAALWIJKSCH TENNISTOURNOOI. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELBF. 109 Tegen het einde van het ten nissei zoen ziet men dat in vele plaatsen een tournooi wordt uitgeschreven, waariti de plaatselijke matadoren elkaar dö suprematie betwisten. Thans zijn ook voor Waalwijk dergelijke plannen naar voren gekomen, doordat dé ten- nisvereeniging Solskin het initiatief genomen heeft voor de organisatie van een plaatselijk tournooi, waaraan de titel „Kampioen van Waalwijk" zal verbonden zijn. Het bestuur van „Solskin" zal zoo spoedig mogelijk in overleg treden met de besturen van de andere plaat selijke vereenigingen, 0111 daarvan de medewerking te verkrijgen. Zijn wij' goed ingelicht dan is het namelijk de bedoeling alleen leden van plaatselijke vereenigingen aan dit tournooi te la ten deelnemen. Het initiatief van „Solskin" ver dient alle lof. Voor een plaatselijk tournooi zal zeker belangstelling be staan en het is daarom te verwachten dat de ijverige bemoeiingen van „Sols kin" niet zonder succes zullen blijven. In dat geval zullen \tij er bijzonderhe den over geven. LANGSTRAATSCH STUDENTEN DISPUUT „PADDESTOEL". „Hollands Glorie". Op Woensdag 17 September 1941 zal in de zaal van Musis Sacrum te Waalwijk onder auspiciën van het Langstraatsch Studentendispuut „Paddestoel" Jan de Hartog spreken over zijn bekende boek: „Holands Glorie". De heer de Hartog is bereid in de pauze exemplaren van Hollands Glo rie van zijn handteekening te voor zien. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Uit het Handelsregister. Wijzigingen: Chr. Timmermans (Hotel Centraal) Heusden, Vischmarkt 80; Overl. E.: Chr. Timmermans. Toegetr. E.: Wed. Chr. Timmermans. Metaalwarenfabriek „Duo", Waal wijk. Uitgetr. Proc!: H. K. Dehning. Nieuwe inschrijvingen: J. Buzink, Waspik, Havendijk C 13, Brood- en Banketbakkerij. „Salamander" Schoenenmaatschappij N.V., Waalwijk,, Grootestr. 74. Over geplaatst van Amsterdam. Opheffingen: N.V. Schoenfabriek „Déwé", Dru- nen B 230. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwer pen: Gevonden: Een paar regenpijpen; een zilveren armband; een idem; een portemonnaie met inhoud, een huissleutel. Verloren: Een ceintuur, een bril, een ceintuur, een portemonnaie met inhoud, een paar dameshandschoenen, een portefeuille met inhoud, zilverbon van 1. een trouwring. Komen aanloopen: een fox-hondje. MUSIS SACRUM. „Zuster Angelika". De regie van Bernd Hofmann waar borgt steeds een goede film en in „Zus ter Angelika" kreeg Hofmann gelegen heid een zijner beste filmische werken te léveren: De medewerking van bekende artis- ten, als Leny Marenbach, Hans Söhn- ker, Paul Hartmann, Kathe Dorsch, Grete Weiser en anderen zullen de taak van Hofmann zeker vergemakke lijkt hebben, al wordt in de typeering van de diverse rollen het uiterste van de acteurs gevraagd. Zooals de titel reeds doet vermoeden speelt deze film rond een ziekenhuis, al staan de verwikkelingen die zich voor doen, daarmede slechts in zooverre in verband dat Zuster Angelika verliefd is op den beroemden chirurg Reimers, die evenwel veel ouder is dan zij. Daar zuster Angelika ziet, dat haar liefde door den ouderen man niet beantwoord zal worden, aanvaardt zij de attenties van een vliegenier. Het noodlot wil echter dat deze een ernstig vliegonge val beleeft en slechts door het ingrij pen van Reimers gered zal kunnen worden. Dezen laatste zijn intusschen de oogen opengegaan en hij weet dat hij in den vliegenier een ernstigen me dedinger heeft naar Angelika. Hij zie^ dan echter ook in, dat deze beide jon ge menschen bij elkaar hooren en dat hij als oudere man geen rechten mag laten gelden op Angelika. En hij, de beroemde chirurg, slaagt er in zijn per soonlijke gevoelens te onderdrukken en slechts zijn plicht als arts te doen. (Jan van den Dungen). LUXOR BIOSCOOP. „Verdachte ontkent". Een crimineele film wordt door liet bioscooppubliek steeds graag gezien, omdat deze de aandacht voortdurend gespannen houdt en de belangstellen den mee doet leven in het wel en wee van de hoofdpersonen. De Duitsche regisseurs hebben zich in het ver leden ware meesters getoohd in het maken van crimineele films en met dc rolprent, die onder bovenstaande ti tel vertoond wordt, houden zij hun roem hoog. „Verdachte ontkent" is een crimi neele rechtspraakfilm, waarin een vrouw terecht staat, die verdacht wordt van moord of van daaraan me deplichtig te zijn. Is zij schuldig? Alle aanwijzingen zijn tegen haar. De ge tuigenis van haar beste vriendin kan beslissend zijn, maar deze weigert te spreken. Waarom? Dit zijn zooal de punten, die in de ze filnr naar voren komen en die mid dels het prima spel van Olga Tsche- chowa, Albrecht Schoenhals en Gus- tav Diesel uw belangstelling gaande houdep. De regisseur Otto Linnekogel heeft dit gegeven op meesterlijke wij ze verfilmd en geeft een beklemmend brok camera-reportage, dat in menig opzicht verrast. Een werk vol gratie, vol hartstocht en vol aangrijpende werkelijkheid. (Jan van den Dungen) OPSPORING. De Commissaris van Rijkspolitie, afd. II, Rijksopsporingsdienst der Rijks recherchecentrale, te 's-Gravenhage, maakt bekend, dat, blijkens bericht van den consul der Nederlanden te La Ma- deleine-Lille (Fr.) op 20 Mei 1940 om streeks 12 uur te Abbeville (Somme) na een bombardement, in de omgeving van het station, een klein meisje werd aangetroffen, wier ouders of familiele den niet konden worden opgespoord. Signalement: leeftijd ongeveer 2 jaar, blond krullend haar, zwarte oogen; ge kleed met lichtblauw wollen tricothemd, gemerkt P.R. Het kind is opgenomen door den Service de l'Enfance van het Departe ment van de Somme. Volgens den behandelenden genees heer zou het lichamelijk en geestelijk wat achter zijn. Het praat niet en schijnt geen Fransch te verstaan. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten ge acht, dat het kind van Nederlandsche afkomst is. Berichten welke er toe kunnen leiden het kind te identificeeren, worden in gewacht aan den Rijksopsporingsdienst onder aanduiding van „Vondeling te Abbeville". DE KOLONIALE TENTOON STELLING TE 's-BOSCH. Wat er zooal te zien zal zijn. De bedoeling van de koloniale tentoon stelling, welke van 20 September tot en met 5 October a.s. in het Museum van het Provinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Noord-Brabant gehouden wordt, is de kennis omtrent de Nederlandsche Overzeesche gewesten aan te kweeken. De afdeeling handelsmuseum zal een aantal aantrekkelijke modellen, prepara ten, monsters en foto's laten zien, betref fende de voornaamste voortbrengselen van land- en mijnbouw. Een en ander wordt nog opgeluisterd door een reeks kleine dioramas, welke een nog sugges tiever beeld van het tropische landschap geven dan foto's dat kunnen doen. Deze zijn ondergebracht in een aparte, don kergehouden ruimte. Volledig kunnen wij hier niet zijn, doch laten wij enkele onderdeden noemen suiker, rubber, thee, koffie, tabak, vetite oliën, vezels, voedingsmiddelen als rijst, cassave en mais, petroleumproducten, tin, zwavel enz. Óp de groote reliëfkaart (1 1.000.000) zijn de scheepvaartverbindingen en de luchtlijnen in den Ned. Indischcn Archi pel aangegeven. Een groot diorama van het Tobameer, vervaardigd door den kunstschilder L. .1. Eland, zoomede diorama's van Paramari bo en Willemstad in vogelvlucht zullen niet weinig bijdragen tot verlevendiging van het geheel. De afdeeling volkenkunde heeft uit ha re beroemde collecties ethnografica en voorwerpen van inheemsclie Kunst der Overzeesche Gewesten een goede keuze gemaakt. Naast replica van fraaie onderdeelen van den Boro-Boedoer en andere hindoe- javaansche heiligdommen, werd zoowel van Java als van verschillende eilanden der Buitengewesten en Suriname een be langwekkende verzameling ethnografica bijeengebracht. Daarvan een opsomming te geven, zou het geheel te "kort doen; elk voorwerp spreekt een taal van diep te en schoonheid voor zichzelf en dan wel in de meest verschillende klanken. Hier zijn kleur en lijn en vorm vaak dc vertolking van religieuze overgave en eeuwenoude cultuur. I11 het bijzonder moge de aandacht ge vestigd worden op de fraaie collectie weefsels uit alle deelen van den archipel. I11 een afzonderlijke zaal geeft de af deeling Tropische Hygiëne op voor een ieder begrijpelijke wijze een beeld van de belangrijkste tropische ziekten en hoe ze voorkomen worden door medische overheidszorg. Tevens wordt aan de hand van een aantal statistieken duidelijk gemaakt hoe gunstig het sterftecijfer in de Nederland sche Overzeesche Gewesten gedrukt is kunnen worden gedurende de laatste de cennia. Bij den ingang vindt men een symbolische voorstelling van de hand van den kunstschilder II. Paulides. Verder—komt er een Indische toko, een Indische apotheek en een groote vitrine met scheepsmodellen. Een schat van bloemen en planten, een doeltreffende belichting, bespanningen met doek enz. enz. zullen den aanblik verfraaien. DESK. Dat het bestuur der voetbalvereeniging Desk actief werkzaam blijft, ook gedurende de periode van rust, blijkt wel uit het feit, dat op de Dins dag gehouden vergadering besloten is, om het instituut „rustende leden" voor de vereeniging actief wordt gesteld, in dien vorm, dat elkeen, die lid der vereeniging is, zoo noodig ook zijn krachten in dienst van de club moet stellen. Op de vergadering stelden alle aanwezige rus tende leden zich voor de elftalcommissie be schikbaar. Reeds Zondag a.s. om 2 uur komt er als gevolg van dit besluit een interessante voetbalwedstrijd, waarin de volgende opstelling „rustende spelers" uitkomt: doel Jac. Didden; achter: Jan Smit en J. Cornelissen; midden: M. Damen, J. de Rooij en G. Schrauwers; voor: J. Mosselveld, J. Verhoeven, H. v. Nieuwstadt, P. van Laarhoven en Th. van Es. Volksconcert Euphonia. Zaterdag 23 Augustus geeft de harmonie van het Kon. Muziek Gezelschap Euphonia, op de kiosk, onder leiding van directeur N. d. Rook uit Breda om 7 uur n.m. een volksconcert. Reis Rotterdam Koorknapen. Woensdag maakte het knapenkoor zijn lang Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct. verwacht uitstapje naar Rotterdam. Sommigen zijn mogelijk een weinig angstig geweest, toen de directeur het besluit kenbaar maakte, weer eens een reis te maken „van eenige be- teekenis Het feit echter, dat de jongens voor een vol jaar werken wel iets aparts mogen heb ben en de overtuiging, dat „angst" vaak veel overdreven is,-deden den directeur het besluit dit jaar Rotterdam weer eens te bezoeken, door zetten. Noch hij,, noch zijne welwillende helpers, de eerw. Broeder Overste en Br. Cresentius en vooral zeker niet de jongens, hebben spijt van de reis gehad. Om zeven uur werd goed bepakt met flinke dosissen boterhammen de voetreis aanvaard naar station Vrijhoeve-Capelle. Tot Lage-Zwaluwe waren compartimenten gereser veerd, doch het verdere traject moest uitgezien worden naar een plaatsje waar het een te vin den was. De jongens waren echter geinstrueerd en wisten zich keurig te schikken in de enorme drukte, die vooral bij de terugreis ondervonden werd. In de havenstad aangekomen werd ge wandeld langs verwoeste en nieuSve gedeelten en langs vele noodwinkels naar de nieuwe dier gaarde in Blijdorp, waar de jongens genoten van de schitterende inrichting en aankleeding van de diergaarde. Bij de rivièrahal werd iets gebruikt en een kijkje genomen vanaf de 35 meter hooge uitzichttoren. Dan volgde, juist tij dens een flinke regenbui, een groote tramrit, waarbij de stad in wat zij was en is werd be zichtigd om na een wandeling langs de Maas te arriveeren bij de Maastunnel, waar Professor Bouwewijn zijn keurige explicatie gaf, toege licht met vele mooie foto's, van het enorme werk, dat hier weer# door onze ongeëvenaard technische Nederlandsche ingenieurs is tot stand gebracht.. Dat de jongens hiervan veel meenamen, blijkt wel uit 't feit, dat sommigen uren over dit onderwerp kunnen spreken. In het „park" werd weer even gezeten en gegeten. Onderweg werd voor ijs en fruit gezorgd en op het laatste traject van de treinreis kwamen uit de knapzak van den directeur nog lekkere versnaperingen als laatste belooning voor de trouwe zangertjes te voorschijn. Uiterst voldaan stapte de troep, een kleine 50 man sterkf om 8 uur weer Kaatsheuvel binnen. Aan allen, die het koortje in staat stelden ook dit jaar zijn reisje te maken, komt een woord van dank toe. Beëcdigd. Door de Arrondissements-Rechtbank te Breda werd de heer Gijsb. den Teuling alhier beëedigd als Makelaar in onroerende goederen. Verloren en Gevonden. Op het politie-bureau zijn inlichtingen te be komen omtrent de volgende verloren en gevon den voorwerpen: Verloren: 2 vaten: stamkaart ten name van Ha. Bruurs: meisjestasch met inhoud: dames- port. met ritssluiting; portemonnaie met inhoud; Gevonden: damesportemonnaie met inhoud; kinderportemonnaie met inhoud en een huissleu tel, Luchtbescherming. Op Maandag 8 September zal in de zaal van den heer Jan van Dun een oprichtingsvergade ring worden gehouden door de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming om te ko men tot de vorming van een afdeeling Kaats heuvel. Als spreker zal hierbij optreden het hoofdbestuurslid voor de Provincie Noord-Bra bant van de N.V.L. de Weled. heer A. C. Bos- sers uit Geldrop, die het onderwerp Luchtbe scherming zal behandelen, toegelicht met licht beelden. Voor deze vergadering, die voor iedereen boven de zestien jaar toegankelijk is, zullen nog speciale uitnoodigingen aan diverse ingezetenen worden uitgezonden. Geslaagd. Te Wageningen slaagde voor het examen tuinbouwonderwijzer l.o. de heer F. J. A. de Bruin alhier. SPRANG. Predikbeurten Zondag 24 Augus tus 1941: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m,. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. Bouwmeester van Rotter dam-C. j CAPELLE. Maandag 25 Augustus des avonds balf acht hoopt voor de Geref. Gem. in het gebouw aan de Hoogevaart alhior op te treden ds. Lamain van Rotterdam. VRIJHOEVE-CAPELLE. A.s. Dinsdag 26 Augustus hQopl voor de Chr. Ger„ Kerk a. d. Loonschendijk, schuur B. v. Pelt, des avonds 0111 half acht, op te -treden Ds. Smit van Slie- drecht. Door ongelukkige omstandigheden kwam de! heer W. Savelkouls met zijn wijsvinger tusschen de schaaf bank. Hij zal den top van zijn vinger gedeeltelijk moeten missen. Predikbeurten Zondag 24 Augustus a.s. in de Ned. Heïv Kerk van Waspik. Voormiddags half tien en namiddag twee uur Ds. R. de Bruin. Maandagmorgen omstreeks 9 uur is de 71-jarige W. Olieslagers in de Molënstraat plotseling dood gebleven nadat hij met zijn vrouw nog een boterham had gegeten. Geestelijke en medische hulp waren spoedig aanwezig. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Een hartver lamming schijf de oorzaak te zijn geweest. Nieuwe bemalingsinstallatie in gebruik. Woensdagmiddag is te Drunen de nieuwe bemalingsinstallatie ten. be hoeve van de bevloeiingswerken met eenig officieel vertoon in gebruik

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6