Kiesp'Ü'n AKKERTJES i Het geluk wacht U Gemengd Nieuws. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Adresverandering. De Prov. Voedselconiraissaris voor Noordbrabant brengt ter kennis van be langhebbenden, dat met ingang van he den (26 Augustus 1941) de afdeeling Veehouderij verplaatst is naar Kruis straat 48 te Tilburg, telefoon uitsluitend 5 8 5 2. Voor alle aangelegenheden betreffende rundvee, varkens, paarden en pluimvee, alsmde hooi en stroo dient men zich te wenden lot bovenstaand adres. Toewijzing haver voor paarden. Ter kennis van belanghebbende geor- ganiseerden wordt gebracht, dat geduren de het tijdvak van 15 September 1941 tol 22 Juni 1942 wederom voor paarden eene toewijzing haver uit eigen odgst zal wor den verstrekt. De eigenaren van paarden, die voor eene toewijzing van haver uit eigen oogst in aanmerking wenschen te komen, moe ten dit opgeven op de registratiekam-! voor de periode van 15 September—13 October 1941. Zij moeten hierbij rekening hou,dén met het volgende: dat alleen voor een toewijzing haver in aanmerking komen werkpaarden, 3 jaar en ouder, melkrij derspaarden en hengsten; dal zij zelf voldoende haver hebben ver bouwd; dat de toe te wijzen haver uitsluitend in gedorschten toestand mag worden ver voerd, zoodat derhalve niet eerder een toewijzing haver zal worden gedaan, dan nadat voldoende gcdorschl is. De aandacht zij er nog op gevestigd, dat wijziging in een eenmaal gedane keus niet mogelijk is, zoodat derhalve zij, die opgeven haver 1e willen vervocdercn doch zelf geen of niet voldoende haver hebben verbouwd, het risico loopen van een voedertoewijzing voor hun paarden te worden uitgesloten. Te beginnen met de periode van 15 September13 October 1941 kunnen de georganiserden, die zulks hebben aange vraagd op de registratiekaart en daartoe van den Prov. Voedselcommissaris eene schriftelijke vergunning hebben ontvan gen, haver uit eigen oogst aan hun paar den voederen. Voederen van haver zonder vergunning is ten strengste verboden. en tandpijn overvallen U meest al onverwachts. Zorg daarom steeds .'AKK£RTJ£S''9 in ah°™ te hebben. Ze helpen U direct Regeling inname van granen, zaden en peulvruchten oogst 1941. Van de landbouwers, wordt verwacht, dat van de navolgende mededeelingen goede nota zal worden genomen. Voorts wordt de .landbouwers in overweging ge geven deze publicatie goed 4e bewaren (laar deze in de naaste toekomst van groot belang kan zijn. Algemeene regeling, geldende voor alle producten. De inname van granen, zaden en peul vruchten heeft plaats door de Prov. In koopcentrale van Akkerbouwproducten (PICA) voor Noordbrabant, Stations straat 19 te Tilburg. 1. Levering. Wanneer een landbouwer zijn produc ten wil leveren aan de P.I.C.A. voor Noordbrabant moet hij beginnen met een vervoerbewys daarvoor aan te vragen. Het vervoerbewys moet schriftelijk wor den aangevraagd door middel van een daarvoor bestemde.kaart, welke verkrijg baar is o.m. bij: Opzichter-schry vers. KHjn J. Hoogeind 46' Waalwijk. Aalburg, Cromvoirt, Drunen Elshou;, Genderen, 's-Grevelduin-Capelle, Haar steeg, Helvoirl, Herpt, den Bosch, Ileus- den. Kaatsheuvel, Nieuwkuik, Sprang, Vlijmen en Wijk. Verschoor IV., C 72, Alm kerk. Almkerk, Andel, Dussen, Hank, Meeu wen, Nieuwendyk, Sleeuwijk, Veen, Wer kendam en Woudriehem. Vugts J. A., C 62, Berkel c.a. Berkel-Enschot, Haaren, Loon op Zand, Oisterwyk, Tilburg en Udenhout. H ijne C., Groenedijk 32, Lage Zwaluwe. Geertruidenberg, den Hout', Made, Oost- eind. Oosterhout, P.aamsdonk, Baams- donksveer, Waspik, Lage Zwaluwe. De aanvragen voor vervoerbewyzen moeten uiterlijk 4 dagen.vóór den dag van levering in het bezit zijn van den be- treffenden opzichter. Zonder vervoerbewys mogen geen granen, zaden of peulvruchten worden' vervoerd. De ontvangst der producten is zoo ge regeld, dat practisch in elk dorp vrijwel elke coöperatieve instelling, iedere graan handelaar of molenaar granen kan ont vangen. De landbouwers zijn en blijven geheel vrij in de keuze van leveringjji) een der erkende opslagplaatsen. I)e telers moeien de granen, zaden en peulvruchten franco in het pakhuis be zorgen. De granen en peulvruchten die. nen „boerenschoon" geleverd te worden, waaronder wordt verstaan een product,' zooals dat vanuit een groote dorschma- chine wordt geleverd. Van de landbouwers mogen wij ver wachten dat zij al het mogelijke in het werk zullen stellen om op het aangege ven uur met hun producten aan het be treffende pakhuis te verschijnen. 2. Gewicht der zakken bij levering. De landbouwers moeten hun produo- en everen in zakken van gelyk gewicht. De tanye moet geleverd worden in zak- 7a" f'a-n kg" (,e rogge in zakken van of kg., de haver in zakken van 50 kg., peulvruchten in zakken van 70 ke alles netto gewicht, met dien verstande! uHshól!!nTer b'jV' r-0gge lieverd wordt, uitsluitend die paryen in ontvangst zul- len worden genomen die bestaan uit zak ken van eenzelfde gewicht, dus allen in 7o\«J3" g'' of allen in zakken van ƒ0 kg., dus niet een gedeelte der partij in zakken van 50 kg., en een ander gedeel te \an dezelfde party in zakken van 70 kg. Ditzelfde geldt vanzelfsprekend ook voor de andere producten. Het is ten behoeve van de administra tie noodzakelijk, dat de telers die in be paalde pakhuizen leveren, hun organisa- liebewys van de L.C.O. voor NoordBra bant aan den betreffenden opzichter schrijver overhandigen, teneinde op deze wijze te verkrijgen den juisten naam en adres van den leverancier, alsmede diens organisatienummer. Het organisatienum mer van de L.C.O. voor Noordbrabant is n.l. tevens het organisatienummer waar onder hij georganiseerd zal worden bij de P.I.C.A. voor Noordbrabant. Wanneer het organisatiebewijs van de L.C.O. voor Noordbrabant, niet wordt overlegd, kan niet tot inname worden overgegaan. Het is in het belang van de telers zelve, dat zij zich aan deze noodzakelijk» getroffen regeling houden. 3. Taxatie. Van elke aangeboden partij wordt in hel pakhui? door een der opzichters een monster genomen. Het monster wordt uit. verschillende zakken samengesteld, ter wijl de monstername geschiedt in 't bijzijn van den leverancier en den opslaghouder. Reclames tegen de monstername moet 'er plaatse geschieden. Latere reclames tegen eenmaal genomen monsters worden onder geen enkel beding in behandeling genomen. 4. Herkeuring. De leveranciers kunnen tegen den keu ringsuitslag in beroep komen en wel bin nen 4 x 24 liren na ontvangst van het afrekeningsbriefje. Verzoeken om herkeu ring dienen te worden gericht aan de P.I.C.A. voor Noordbrabant, Stalionsstr. 19, Tilburg. Aanvragen om herkeuring welke niet binnen den gestelden termijn zijn ingediend, worden niet meer in be handeling genomen. De kosten van herkeuring bedragen 10 et. per 100 kg. met een minimum van f 1 en een maximum van 5,per partij. Bij indiening van een verzoek om herkeuring, moeten de kosten voor lier- keuring tegelijkertijd worden gestort en wel voorloopig op postrekening 222204 tn.v. Stichting Gewestelijke Tarwe Or ganisatie voor Noordbrabant te Tilburg. In het verzoek om herkeuring dient te vens duidelijk te worden vermeld het nummer van het afleveringsbriefje. Zon der vermelding van dit nummr is het onmogelijk om een bepaald monster in herkeuring te geven. 6. Pakhuizen waarin kan worden ge leverd. A. v. Gorp, Waspik, A 29. A. L. de Graaff, Meeuwen, F 46. T. M. v. Hooff, Heusden, O 2.» C. J. Klijn, Raamsdonksveer, H 109. Fa. Verhoeven-Lips, Geertruidenberg, Stationsstr. 7. K°gge, gerst en haver kan geleverd' worden bij practisch elke coöp. instel ling, iederen graanhandelaar en mole naar, wier pakhuizen door de P.I.C.A. voor den opslag zijn goedgekeurd. Gerst kan ook geleverd worden bij'de N.V. C. A. Smaal Ie Dordrecht. 7. Wijze van betaling. In afwijking van oogst 1940 zullen de hamen van de boerenleenbanken niet vermeld zijn op de afrekening, doch de uitbetaling heeft plaats via de boeren leenbank welke de telers zelve hebben opgegeven. 8. Leveringsplicht. In de landbouwbladen is reeds bekend gemaakt de regeling, welke door het Be stuur van de P.I.C.A. voor Noordbrabant is getroffen met betrekking tot het dor- schen en inlevering van akkerbouwpro ducten oogst 1941. Ten overvloede laten wij zeer beknopt nogmaals de gepubli ceerde regeling..volgen Landbouwers met: bedrijven tot 1 ha. graan en peulvruch ten dienen vóór 15 Sept. 1941 de granen en peulvruchten volledig afgedorscht en ingeleverd te hebben; bedrijven van 1 tot 3 ha. granen en peul vruchten vóór 15 October 1941; bedrijven van 3 tot 5 ha. granen en peul vruchten vóór 1 December 1941; bedrijven boven 5 ha. graan en peul vruchten dienen vóór 1 December 1941 minstens 65% van den geheelen oogst van granen en peulvruchten af te dor- schen en in te leveren, met dien verstan de, dat alle peulvruchen voor 100%, dus geheel moeten zijn afgedorscht en inge leverd. 9. Levering van brouwgerst. In afwijking van de regeling voor oogst 1940 zal brouwgerst geleverd kunnen worden bij eiken opslaghouder die is aangewezen voor den ontvangst van rog ge, gerst en haver. Voor brouwgerst komen alleen in aan merking de aangeboden partijen zomer- gerst, voor zoover deze voldoen aan dè gestelde eischen. Voor de partyen gerst die voor brouw gerst in aanmerking komen, zal een ex tra toeslag van 0,50 per 100 kg. worden uitbetaald. De landbouwers die prima gerst heb ben en deze als brouwgerst wenschen te leveren, dienen deze gerst aan te bieden voor levering vóór 1 December 1941. Partijen brouwgerst welke na dien da tum Ier levering worden aangeboden, kunnen niet meer als brouwgerst worden getaxeerd en zullen op de normale wij ze als voergerst worden geclassificeerd. Winterhulp Nederland. U heeft er dezen zomer niet veel meer van ge hoord en misschien is het bestaan er van wel geheel uit Uw gedachten ver dwenen. Alhoewel zulks niet te wen schen is, is het wel verklaarbaar, want de activiteit van het Winterhulpwerk Nederland heeft zich deze zomermaan den vooral beperkt* tot organisatorisch werk, om klaar te zijn voor den groo- ten slag, die geleverd zal moeten wor den wanneer de koude en gure winter maanden weer aangekomen zijn. Dan immers zal er weer veel nood gelenigd moeten worden. In talrijke huisgezinnen zal steun noodig zijn, omdat men. anders niet in staat is in de meest dringende behoeften te voor zien en het zal|^^ Winterhulp Neder land zijn, die deRTn steun geeft hi de meeste verscheidenheid van vormen. Winterhulp Nederland. Uil den nood der tijden géboren had deze instelling aanvankelijk met groote moeilijkheden te kampen. Zij werd door ons volk niet- zoo maar voetstoots aanvaard, hetwelk voornamelijk zijn oorzaak vond in een wilde geruchtenreeks die over de W.H.N. de ronde deed. Wat werd er al niet over verteld? Het geld ging naar Duitschland, of hel werd gebruikt om een bepaalde politieke in stelling te steunen, of het diende voor de salarieering van een stelletje baan tjesjagers, die maar mot groote auto's rondreden en mooi weer speelden van ons geld. Dit en nog veel meer maakte de W.H.N. aanvankelijk bij ons volk verdacht en wel in die mate, dat er heele groepen waren die er zich vol komen van af keerden en zeiden er niets mede te maken te willen hebben. Gelukkig werden deze geruchten door de praktijk zelf één voor één ontzenuwd. Men maakte het zelf mee dat er tal van gemeenten waren, waar meer geld werd uitgekeerd dan er was opgehaald en men zag met eigen óogen dat dit geld ook goed werd be steed en terecht kwam in die gezin nen, die het ook werkelijk noodig hadden. Men ondervond nu dat alle geruchten iederen redelijken grond, misten, dat de W.H.N. met politiek niets uitstaande had en dat de men- schen die er hun beste krachten aan gaven, dit deden uit werkelijke over tuiging, om de behoeftige medemen- schen naar beste vermogen te helpen en liet Nederlandsche volk op waar achtige wijze te dienen. Het scepticisme verdween. Men aan vaardde de W.H.N. en de steeds toe nemende. opbrengst der collecten was het bewijs, dat zij het vertrouwen dei- Nederlanders gewonnen had. De tijd dezer collecten is echter reeds lang weer voorbij. Tal van nienschen waren gelukkig gemaakt met het geld, dat in enorme bedragen binnenstroom de en de kas van de W.H.N. geraakte zoo langzamerhand uitgeput. Dit was niet zoo erg, want de zomer was ge komen en in dien tijd kunnen de nien- sclien zichzelf nog al eens makkelijk Helpen. De behoeften zijn dan niet zoo groot, men heeft geen kachel noodig en men behoeft dus ook geen koude en ontbering' te lijden. Toch was hel noodig dat men met de toekomst rekening hield. Er moest weer geld in het laadje kamen om de arme huishoudens bij den aanvang van den winter weer van Hienst te kunnen zijn, wanneer zij daarnaar vroegen. Het gevolg was dat een Win terhulp-loterij werd georganiseerd, die alle attracties van een loterij in zich draagt en daarnaast nog het edele doel lieeft dat de opbrengst geheel ten goede komt aan de minderbedeelde medeburgers. Het was dus geen won-, der dat deze loterij een succes werd. In lal van steden en dorpen hadden de lotenverkoopers een run te doorstaan en kwamen zij handen te kort om ieder van dienst te kunnen zijn. Zes millioen loten werden in omloop gebracht, waarvoor een millioen gulden aan prijzen was beschikbaar gesteld. De lagere prijzen werden terstond bij den aankoop uitbetaald, maar men behield ook al had men op het eerste num mer een niet nog een kans op een prijs bij de groote landelijke trekking, die in, December a.s. zal plaats hebben. Er zijn echter zeer redelijke gronden, die doen verwachten dat deze trekking reeds een zestal weken eerder zal geschieden, waaruit duidelijker dan uit wat ook blijkt, dat deze loterij een succes is. Nóg zijn alle loten niet verkocht. Nóg is er kans dat ook U een flinke prijs kunt bemachtigen, maar dan zult U er vlug bij moeten zijn, anders is Uw buurman U voor. Wacht dus niet te lang meer. Koopt een lot. U steunt daarmede de W.H.N. en daarmede dus alleen Uw be hoeftige medeburgers en misschien ook U zelf. Wanthet geluk wacht ook U! WEEST ZUINIG ALS GE KOKEN MOET OF GE HET OP GAS DAN WEL ELECTRfSCH DOET Postambtenaar gearresteerd. Nadat sinds April van dit jaar herhaaldelijk aangeteekende stukken met groote geldsbedragen uit hét postkantoor-Centraal Slation ver dwenen waren, is dezer dagen een postambtenaar gearresteerd, die zich verscheidene malen aan deze dief stallen heeft schuldig gemaakt. De man, een negen-en-dertigjarig ambtenaar, die reeds langen tijd op het postkantoor dienst deed, zag kans de aangeteekende stukken te stelen. Hij deed dit zóó geraffineerd, dat aanvankelijk geen vermoeden tegen hem rees. Hij werkte ook niet op de afdeeling, waar de aangetee kende brieven behandeld worden, zoodat de politie, welke dadelijk na den eersten diefstal een uitgebreid onderzoek instelde, in den beginne meer op collega's van den werke- lijken dief lette. Er verdwenen aangeteekende styk- ken met zeer groote bedragen, o. a. een geldzending" van f7 600. Een volgende maal verdween een brief van f2000 en weer eenigen tijd later een met f 1500, alsmede verschillen de andere aangeteekende stukken met kleinere bedragen. De recherche van het politiebureau in de Warmoesstraat ging de gangen van verschillende leden van het personeel na en kreeg eindelijk argwaan tegen den sluwen dief, die een leventje leidde, dat zeker niet in overeenstemming te brengen was met 's mans inkomen. Hij kocht maar wat hij begeerde: een nieuw ameublement, een prachtige boot, een kostbaar radiotoestel en nog meer. De man had bovendien om gang met 'een vrouw, voor wie hij eveneens groote uitgaven deed. Na aanvankelijk hardnekkig te hebben ontkend, iets van al de post- diefstallen af te weten, heeft hij later tegenover den commissaris van dit bureau een volledige bekentenis af gelegd. Met deze arrestatie is thans een einde gekomen aan de groote reeks diefstallen, die sinds vele maanden weiden gepleegd. Een lastige arrestatie. Een man op een dak langen tijd belegerd. Dinsdagmorgen, heel in de vroegte, wilde de politie een zekeren V. ar resteeren in zijn woning aan den Varkenoordschenweg te Rotterdam. V. werd gezocht in verband met een zaak, die de politie in onderzoek heeft en omdat hij bekend staat als een lastig heerschap besloot men hem 's morgens om 4 uur van zijn bed te lichten. Nadat de politie had aangebeld, vluchtte V. in onder- kleeding naar hel dok. Rechercheurs gingen hem na, maar in de duister nis was het een te gevaarlijk karwei om te trachten den man op de daken te grijpen. Besloten werd het daglicht af te wachten en intusschen de buurt af te zetten, zoodat V. niet door een andere woning zou kunnen ontkomen. Toen het eenmaal licht was ge worden, bleek V. zich verscholen te hebben achter een schoorsteen. Hij wilde zich niet overgeven en toen hij politiemannen zag naderen ging hij in zijn onderkleeding in een smalle goot staat, en dreigde ieder die hem zou naderen, omlaag te gooien. Op straat trok de belegerde man in onderkleeding veel bekijks, zoodat de politie voor een ruime afzetting moest zorgdragen. Van de kou en den regen trok V. zich blijk baar weinig aan. Om hem wat te kalmeeren trok de politic zich van de daken terug, waarna de vrouw van V. door een zolderraampje zijn kleeding op het dak deporteerde. Hij trok deze aan, maar waarschuwin gen, dat er tegen hem geweld zou worden gebruikt, als hij zich niet overgaf, bleef hij ook nadien in den wind slaan. Terwijl de belegering werd voort gezet, werden de middelen beraamd om V.. te overmeesteren. Daarbij werd o.m. gedacht aan het werpen van een lasso en het werken met een brandspuit. Zoover behoefde het ecbler toch niet te komen Tenslotte heeft de man maar het was toen reeds micldag geworden zich aan de politie overgegeven. De i ust in de buurt keerde nu spoedig terug. Ruim 13.000bonnen verhandeld. Eenige weken gelenen werden een kolenhandelaar te Edam 300 kolen- bons aangeboden, hetgeen de politie aldaar ter oore kwam. Het onder zoek voerde ook naar Hilversum en de handel hier bleek zich tot boter en vetbonnen uit te strekken, die Noord Brabant afkomstig waren. Meer dan 13.000 bonnen zijn door een veertigtal personen uit het Gooi en Brabant, onder het publiek ge bracht. Vooral melkhandelaren traden als bemiddelaars op eenigen hunner zijn tijdens het onderzoek in arrest gesteld, doch Woensdag in vrijheid gesteld nadat de geheele zaak in processen verbaal was vast. gelegd en doorgegeven naar de crisiscontrölediensten te Oss en om streken. Arsenicum in de thee. Om vrouw te „kalmeeren." De Haagsche politie heeft een in woner van Scheveningen, den huis meester F. H. W. en zijn 33-jarige huishoudster O. S. gearresteerd, wegens poging tot vergiftiging van zijn 58-jarige echtgenoote,mevrouw C. A. W.— N., die Zondag in ern- stigen toestand naar het Gemeente ziekenhuis moest worden vervoerd. Hoewel haar toestand sindsdien eenigszins is verbeteid, heett men haar toch nog niet kunnen ver- hooren. D.e vergiftiging werd ontdekt door den huisdokter van den verdachte, die de vrouw des huizes kreeg te behandelen. Zij voelde zich den laatsten tijd steeds zieker worden en ondanks de medische hulp ver- ergde haai toestand De dokter vond het een vreemd geval en meende ten slotte vergif tigingsverschijnselen te kunnen con- stateeren, waarna hii overbrenging naar het gemeentezieKenhuis aan de Zuidwal gelastte. Tegelijk deelde hij zijn bevindingen aan de politie mede, die Zondag direct een onderzoek instelde. De echtgenoot, de 54 jarige W., die tevens een pension in Scheveningen houdt, en zijn huishoudster werden daarom aan een langdurig verhoor onderworpen. De man was hevig verontwaardigd en gaf hoog op van de wijze, waarop hij zijn vrouw placht te vertroetelen. Zoo vertelde hij, dat hij iedere morgen zijn vrouw een kopje thee op haar bed bracht. Ook de huishoudster verklaarde van niets te weten. Beiden bleven hard nekkig ontkennen iets van een ver. giftiging afte weten, doch de justitie, ele dienst C,, die het onderzoek in handen heeft, vond toch termen aan wezig, beiden Zondagavond te arres teeren en naar het hoofdbureau van politie te doen overbrengen. Hier werden beiden opnieuw langr «durig verhoord, waarbij ten slotte de huishoudster door de mand viel en bekende, dat zij niet de hoofd dader was. De man was de hoofd schuldige, vertelde zij, eh na deze bekentenis kon ook de echtgenoot van het slachtoffer niet langer ont kennen. Hij bekende ten slotte sinds ge- ruimen tijd, als hij zijn vrouw een kopje thee op bed bracht, hier een zeer kleine hoeveelheid arsenicum te hebben ingedaan. In de zaak, waar bij zijn huis meesterschap uitoefende, had men veel last van muizen. Daar had men zich muizentarwe aangeschaft, waar van hij telkens een hoeveelheid mee naar huis nam. Als motief gaf hij op, dat zijn vrouw zoo opstandig" was. Roemeensche soldaten doorzoeken de huizen der stad Balta naar verbor gen franc-tireurs. (P.K. Casper, Hoffmann, Zander-m.)

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2