GEMEENTERAAD WAALWIJK Hde BONT-van hulten PROVINCIAAL NIEUWS. HEERËNKLEED1NG NAAR MAAT Zaterdag 30 Augustus 1941 No. 69 Tweede Blad „NOORD BRABAND" De Echo van het Zuiden DB Benoeming lid der stichting „Nijverheidsschool voor Waal wijk en Omstreken". Ver huring bovenwoningen Raad huisplein. Een gunstige rekening. Dankwoorden. b. c. d. De raad dezer gemeente kwam Don derdagavond in voltallige openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den edelachtb. heer burge meester Moonen. Secretaris de hee.r van Mierlo. Na de gebruikelijke ope ning met gebed werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld, met dien verstande, dat rekening zal wor den gehouden met een opmerking van den heer Buijkx, die in de vorige ver gadering wel aanwezig was, alhoewel zulks niet stond vernield. 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1941 tut verkoop van bouwterrein aan de Burge meester Smeelelaan aan G. van der Zanden. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1941 tot uitgifte van grond aan den Roestelberg in erfpacht aan P. G. van Eeir wijk. Goedgekeurde raadsbesluiten van 26 Juni en 31 Juli 1941 tot wijziging der begrooting 1941. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Finanvieelc Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den 11 Augustus 1941. Van de Commissie van Toezicht op hel Middelbaar Onderwijs. Alhier. Verslag over 1940. Van de Besoijensche Woning- bouwvereeniging. Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1940. De voorzitter zegt dat de raad in de vorige vergadering besloten heelt een renteloos voorschot te vérleenen van 1000.— aan de voetbalvereeniging R.K.C. Dit raadsbesluit is echter met bemerkingen van Gcd. Stalen terug gekomen, die-vragen of R.K.C. een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam is en zoo niet, dat dan het ren teloos voorschot verleend moet wor den aan een of meer bestuursleden of leden persoonlijk. Spreker zegt dat hieraanv reeds is voldaan en dat - een 5-tal bestuursleden zich persoonlijk voor het geheele bedrag garant ver klaard hebben. - Alle ingekomen stuk ken worden voor kennisgeving aange nomen. 2. Voorstel tot vaststelling van een arbeidsovereenkomstenbesluit voor de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst. De heer van der Waerden heeft de verordening gelezen, maar zegt er niet veel wijzer van te zijn geworden. Hij heeft er n.l. geen indruk uit gekregen wat de menschen moeten doen en wat voor loon zij krijgen. De voorzitter merkt op dat dit ook niet in deze vergadering thuis hoort, maar elders geregeld is. Het loon be draagt ongeveer 20.per week, ter wijl in de verordening alleen de rech ten en verplichtingen zijn vastgelegd. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel inzake vaststelling uit gaven openbare lagere school over 1940. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot het huren van terrei nen voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de scholen voor l.o. en u.l.o. De heer Brouwer zegt, dat in het prae-advies staat, dat de St. Teresia- school negen uur les heeft op het W.S.C.-terrein. Spreker vraagt of het niet beter is deze lessen te geveri op het Herculesterrein, temeer daar deze lessen gewoonlijk de laatste school uren omvatten en de kinderen dan niet zoo ver zullen behoeven te loopen om thuis te komen. De voorzitter antwoordt dat de St. Teresiaschool niet in de St. Antonius- parochie ligt, zooals de heer Brouwer schijnt te denken, maar in de parochie van St. Jan. Het W.S.C.-terrein is dus voor de kinderen het gunstigst ge legen. De consulente voor de L. O. heeft trouwens de terreinen zoo op gegeven. De heer van der Waerden vraagt waarom men hier niet iemand anders benoemd heeft dan een vreemde con-- sulente voor het vak lichamelijke oefening. Hier is iemand die best be kwaam is, t.w. de heer van de Geer. Heeft die het misschien niet gewild? De voorzitter kan daarop geen ant woord geven. De consulente is een rijks-ambtenares, die door Den Haag benoemd is en hier een heele kring •fe verzorgen heeft. Op verzoek van den voorzitter en den heer Roxs worden de punten 5 en 6 in besloten vergadering behandeld. 7. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1941. Wordt" goedgekeurd. 6. Voorloopigc vaststelling gemeente en bednjfsrekening 194Ü. De voorzitter deelt mede dat deze rekeningen door een commissie zijn nagezien en in orde zijn bevonden, waarbij zij dank brengt aan 't college van B. en W. en het administratiei personeel voor het keurige beheer. Dankwoorden. De heer M. van Loon meent, nu men op het punt staat de werkzaam heden te gaan sluiten, wei iets te mo gen zeggen. Ik ben maar amper lid van den gemeenteraad, zegt spreker, en ik heb niet meegewerkt aan de be- grooting, noch aan de rekening, maar juist daardoor kan ik spreken en mij zeil even buiten den raad stellen, ik meen namelijk op deze plaats woor den van hulde te moeten brengen aan net gemeentebestuur, voor de werk- zaamneden in het belang van de ge meente verricht. Dit niet alleen voor net jaar 1949, al sluit ook nu weer de rekening niet een batig saldo, maai ook over de daaraan vooraigaanue jaren, toen even gunstige resultaten bereikt werden. Dit is de vrucht van veie en moeizame werkzaamneden. Ik weet niet, zoo vervolgt de heer van Loon, of er nog meer gesproken zal worden na mij, maar naar aanleiding- van het feit dat wij de laatste verga dering hebben, meen ik te moeten zeggen dat, onder welk systeem ook gelegeerd wordt, het steeds zal neer-, nomen op de goede prestatie. In du verband wil ik gaarne van deze plaats nuide brengen, zoowel aan B. ,en W. als aan de leden van den gemeente raad voor hetgeen zij gepresteerd hebben. Den tijd die ik kan beoordeelen, en dat zijn de laatste 29 jaren, is deze gemeente zeer veel vooruitgegaan, hei uiterlijk van de gemeente heelt een ge heel ander aanzien gekregen en dai alles is tot stand gekomen onder de meest moeilijke omstandigheden van crisis en malaise. Ondanks deze slech te tijden en ondanks het vele werk dat verricht werd, konden toch steeds slui tende rekeningen en begrootingen worden gemaakt, zoodat wij financieel een zeer gunstig effect maken tegen over an-dere soortgelijke gemeenten. Ik weet wel dat deze resultaten niet zouden bereikt' zijn, wanneer onze ïn- dustrieële leiders met onze'industrieële bevolking daartoe niet de voorwaar den geschapen hadden, doch dat neeint niet weg dat de arbeid, door het ge meentebestuur verricht, van grooten invloed geweest is op de prachtige re sultaten en alleszins waardeering ver dient. Namens de geheele Waaiwijksehe bevolking breng ik dank voor dezen arbeid en voor al het werk,in het be lang van de gemeente verricht. De heer van der Waerden sluit zich namens den gemeenteraad gaarne bij de woorden van dep heer van Loon aan en brengt het college van B. en W. dank, voor alles wat dit gedaan heeft om de belangen van de gemeente te bevorderen. De voorzitter zegt dat deze harte lijke woorden nog lang in de herinne ring zullen blijven voortleven. De heer Brouwer meent als jongste lid dank te moeten brengen voor de loijaie samenwerking van ons allen. Wij hebben, aldus spreker, nooit kos ten, noch moeiten gespaard om de ge meente op een gunstig, financieel peil te brengen. Dat ons hier dus alle lof is toegezwaaid is overbodig, omdat wij allen onze beste krachten steeds heb ben gegeven voor het wel en wee van deze gemeente. Wij hebben voor hare belangen steeds op de bres gestaan en niemand deed ooit tevergecls een beroep op het gemeentebestuur of den raad. Spreker hoopt dat dit zoo voort mag blijven gaan en dat de voorzitter, als deze zal gaan rusten op zijn lau weren, de vruchten zal mogen plukken van hetgeen in 1940 heeft plaats ge had. De voorzitter dankt ook den heer Brouwer voor zijn aangename woor den. De vergadering werd vervolgens ge- ruimen lijd gesloten. Na heropening kwam aan de orde: 5. Benoeming van een lid van het be stuur der stichting „Nijverneius- school voor Waalwijk en Omstre ken". Op de voordracht staan: 1. A. van Gent; 2. H. Blok. De heer van Gent werd benoemd met 7 stemmen, tegen 6 op den heer Blok. De heer van der Waerden richt zich vervolgens tot den raad met de vol gende woorden: 6. Voorstel tot openbare verhuring der in aanbouw zijnde woningen (2 bovenwoningen) aan het Raad huisplein. Z.h.st. werd besloten de noordelijke bovenwoning te verhuren aan den heer Leenaarts, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Waalwijk eri de andere bovenwoning aan den edelachtb. heer E. Moonen, thans nog burgemeester der gemeente. Vervolgens sluiting. Op verzoek van den heer M. van Loon, dat bij alle raadsleden instem ming vond, werd na afloop der ver gadering door den heer Oud kerk een foto van den gemeenteraad gemaakt. WAALWIJK telbf. 109 NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. In de gisteravond gehouden gemeen teraadsvergadering is benoemd tot lid van 't Bestuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, de heer A. van Gent, industrieel alhier en zulks in de vacature van den heer J. Thijssen, die de functie van administrateur op zich heeft genomen. Het bestuur der Stichting „Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstre ken" is thans saamgesteld als volgt: J. Tielen, Voorzitter, E. C. Moonen, Vice-Voorzitter, A. Verwiel, Secretaris, J. van Heesbeen, penningmeester, C. van Dongen, A. van Gent, Ivo van Haren, H. van Hulten, Chr. Klerx Sr., Jos. de Kort, J. Verdoorn, Fr. van Wees, H. van Well, leden. J. Thijssen, Administrateur. Wij vestigen voorts met nadruk de aandacht der ouders op de advertentie en publicaties betreffende aangifte van leerlingen voor de afdeelingen smeden- bankwerken en schoenmakerij (hand en machinaal) aan de in October te ope nen dagnijverheidsschool alhier. Men vindt daarin alle bijzonderheden, die desgewenscht gaarne nader verstrekt worden door den heer Thijssen op de aangegeven tijden van aangifte. Wij vertrouwen dat ouders en jon gens het groote voorrecht en belang van dergelijke school in eigen plaats en streek zullen begrijpen en blijk ge ven dit ook op prijs te stellen. HET WAALWIJKSCH TENNIS- TOURNOOI. Vele inschrijvingen. Wij bleken er niet ver naast geweest te zijn, toen wij het aantal inschrijvin gen voor het Waalwijksch tennistour- nooi op ongeveer 80 schatten. Bij de loting, die n.l. Donderdag in hotel ,,De Twee Kolommen" plaats had, ten over staan van de wedstrijd-commissie, kwa men er precies 79 inschrijvingen uit de bus, verdeeld over vijf nummers, t.w. dames-enkel, dames-dubbel, gemengd- dubbel, heeren-enkel en heeren-dubbel. Het lot moest uitmaken, welke par tijen tegenover elkander kwamen en voor verschillende zwakke samenstel lingen, is dit lot niet al te gunstig ge weest. Er zijn echter in de voorronden reeds direct eenige aardige partijen te genieten, die een overvloed van span ning zullen geven. Reeds hedenmorgen zal met de afwerking van het uitvoerig programma een aanvang worden ge maakt, op de banen van Hotel Verwiel, terwijl morgen ook de baan van Hotel „De Twee Kolommen" ter beschikking zal zijn. Wanneer het weer dus eenigs- zins meewerkt, kan men Zondag reeds een heel eind in de goede richting zijn en zal de strijd om den W^aalwijkschen titel al perspectief gaan vertoonen. Het is moeilijk om vooraf over de verschillende prestaties iets te zeggen. Toch zijn er verschillende favoriten. Zoo zal bij de dames-enkel de strijd uiteindelijk wel beslist moeten worden tusschen de dames L. Huijsmans, A. Beljaars en Mia Kuijpers, alhoewel verrassingen natuurlijk lang niet uitge sloten zijn, daar de krachtsverschillen hier niet ver uiteen zullen loopen. Over het verloop van den strijd in he dames-dubbel spel, wagen wij ons niet aan een prognose. Ook bij het hee ren-enkel zijn er enkele favoriten, j waarvan wij noemen de heeren R. en J. j van Iersel en J. van Tilburg. Een finale tusschen de heeren R. van Iersel en J. van Tilburg lijkt ons niet uitgesloten. Bij het heerendubbelspel, zal het wel i gaan tusschen de combinaties R. en J. j van Iersel en Tonny de Kort—J. van Tilburg. In de mixed zal een harde strijd gestreden worden. Ook hier is Van krachtsverschil niet veel sprake. Waalwijk staan eenige mooie ten- nisdagen te wachten. DE LOONSCHE- EN DRUNEN- SCHE DUINEN. Een medewerker van het Handels blad schrijft onder de titel „Op stuif- zand-vacantie door Nederland" een be langwekkend artikel, dat wij tot onze spijt niet in extenso mogen overnemen. Het slot over de Loonsche en Dru- nensche duinen, die schrijver als de mooiste van t geheele land beschouwt, laten we hier volgen: „De Loonsche en Drunensche Dui nen overtreffen in meer dan één op zicht alle andere stuifzandcomplex en, die overigens elk. voor zich zeer karakteristieke eigenschappen bezitten waarbij wij vooral den ken aan de tijdelijke vennen, die er na zware of langdurige regens kun nen ontstaan. Bij ons bezoek lagen er groote héldere plassen tusschen de zware zandmassieven, aan vennen gelijk. Nergens nog in ons land hadden wij zulk een prachtig landschap ont moet: men stelle zich voor een onge repte ruimte van enkele honderden hectaren groot, zonder wegen of wat dan ook, niets dan een in de zomer zon stralende natuur van blinkende zanden en lichtende plassen, alles van een onvergelijkelijke schoonheid. Het vormde een hoogtepunt van ons vacantiegenot in eigen land." KYNOLOGEN VEREENIGING De Kynologen-vereeniging „Waal wijk en Omstreken" houdt a.s. Maan dag 1 September, ten 8]^ uur, in „De Twee Kolommen" eene algemeene ver gadering ter bespreking van de club- inatch, waarover wij in t vorig num mer uitvoerig schreven. BILJARTEN. Uitslag van den j.l. Zaterdag gehou- .den wedstrijd tusschen „Ons Genoe gen' (café Passier) en het „Bandspel" (Fr. v. Helvoirt): Ons Genoegen—-Bandspel: J. RomboutsA. Rombouts ~52 Zwaansv. d. Hoven v. Eijkv. Hrilst A. Klerksv. Oudheusden J. PassierMoonen Fr. Slaats—J. Willende 75 75- 49 33— 75 75— 40 73-100 92—100 Naar men oi.s nog mededeelt is dooi* Hotel Verwiel een wisselbeker beschikbaar ges;:eid voor den kampioen heeren-enkelspel, terwijl de heer L. v. Aclelberg de beschikking heeft gegeven over 6 dozijn tennisballen. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 ZWEMWEDSTRIJDEN. Zooals wij 1.1. Woensdag reeds meld den en de achterstaande advertentie aangeeft, worden hedenmiddag interes sante zwemwedstrijden gehouden in het Hoefsven, om den titel Kampioen van Waalwijk. Verschillende sterke krachten zullen aan deze wedstrijden deelnemen, zoo dat het er geducht zal spannen. Aanvang drie uur. EEN HULDIGING DOOR „OEFENING EN VERMAAK Deze week is de heer Louis Sars, di recteur van Oefening en Vermaak en 2e organist van ck Parochie St. Jan in het huwelijk getreden en dit feit was voor zijne vele muziekvrienden aanlei ding genoeg, om hem een hartelijke huldiging te brengen. Des morgens werd in de Parochie kerk te v.m. Besoijen door het zang koor van St. Jan onder leiding van den heer Broos, de Mis van Kuipers uitge voerd,, met orgelbegeleiding door den heer Christ. Na de H. Mis zong de heer J. Sars op zeer verdienstelijke wij ze het Panis Angelicus van Franken., 's Avonds werd door de Liedertafel Oefening en Vermaak een serenade gebracht in het café van den heer Smolders, waar de feestelingen hun te huis hadden. Er werden een paar fris- sche nummers gezongen van den com ponist Kools, ónder leiding van den heer van den Griendt, waarna de heer Festen een toespraak hield tot het jon ge paar. Spreker zeide dat hij zich we- 400—439 Hoogste serie: Fr. Slaats 26; A. Rom bouts 22. EEN RECORD SERIE. Waalwijk telt verschillende biljart- matadoren, die het op het groene laken reecjs ver gebracht hebben. We behoe ven slechts te herinneren aan de impo sante serie van den heer Jac. van" Hel voirt, die met 503 punten een Waal wijksch record op zijn naam bracht. Thans is hij echter overvleugeld door den heer M. v. Bracht, die 504 punten in één beurt bij elkaar stootte en het toen welletjes vond, omdat hij ook eventueele opvolgers nog een kans je wil geven. Doe het maar na! GESTOLEN RIJWIEL TERECHT. Men herinnert zich wel het bericht in ons blad, waarbij mededeeling werd gedaan van den brutalen diefstal van het rijwiel van den gemeenteveldwach ter van der Poll, uit 't naburige Eethen. Dezer dagen heeft men dit rijwiel te ruggevonden in den spoorsloot achter v.m. Besoijen, echter ontdaan van ach terwiel en voorbanden. Als men nu maar eens wist wie deze had. POLITIEZAKEN. Door controleurs is tegen verschillen de personen proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd en ongedekt vervoeren van aardappelen, die in be slag zijn genonleft; ook zijn verschillen de andere smokkelaffaires aan de hand en is proces-verbaal opgemaakt wegens 't frauduleus slachten van een kalf. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwer pen: Gevonden: Rood lederen portemonnaie, bank biljet 1. zilveren armband, een paar zwarte regenpijpen, 'n Daar idem, een handfietspomp, een huissleutel, een rozenkrans in etui, 8 stuks lederen neusjes van schoenen, 8 zegels van gens ongesteldheid van den president, 0.10, een lederen padvindersband. den heer A. C. van der Heijden, die 1 door een telegrafische gelukwensch zijn medeleven reeds getoond had, ver plicht voelde, om namens O. en V. de jong gehuwden hartelijk geluk te wen- schen. Veel vriendelijké woorden wer den door den heer Festen nog gespro ken, waardoor de heer Sars zeer ge troffen was en hij betuigde de lieder tafel dan ook zijn dank voor het spon tane medeleven en de hartelijke huldi ging. Hij verzocht den zangers, den avond verder door te brengen in hotel „De Twee Kolommen' en dat daar van een goed en gezellig gebruik ge maakt is, kan men zich indenken. Verloren: Een gouden armband, doublé arm band, een gouden gladde ring, een licht bruine dameshandschoen. BIOSCOPEN. MUSIS SACRUM. „De Bruigom uit Brazilië". Stel je voor dat op zekeren dag in een klein dorpje ergens op het platte land een notaris verschijnt, die aan de dorpelingen belooft dat zij vijfdui zend gulden zullen krijgen, wanneer zij een meisje kunnen opsporen dat ITiXTIfH1 III I II TüiW MIMI I 2. 3. Hünhcer de Voorzitter. Ik acht het mijn plicht om over deze aange legenheid, die mij zeer ter harte gaat, nog enkele dingen te zeggen. Voor ieder, die zaken van personen -weet te scheiden zal het duidelijk moeten zijn, dat bij de plaatselijke ontwikkeling van het Nijverheids onderwijs beroering gewekt is. Deze beroering is gewekt door liet in.i. geheel ten onrechte tie gee-* ren der diepere beginselen, die op het gebied van het onderwijs ook grondwettig gelden voor zelfs zwakke minderheden. I)e vraag zou kunnn worden gesteld, of in het verleden ook door onzen Raad niet te veel uit het oog verloren is, dat Waalwijk niet behulp der publieke kassen een dankbare taak heeft te vervullen als streekcentrum voor Onderwijs en Nijverheid. Heeft hij niet deze roeping te eenzijdig ver vuld door te streven niet naar een streekcentrum, maar een specifiek R.K. Centrum. Waalwijk mag ioch nooit vergeten dat het als streekcentrum de geheele streekbevolking noodig heeft, hetgeen ook o.a. dient tot uitdrukking te komen in het Stichtingsbestuur van de komende dagnijver heidsschool, hetgeen, voor zoover mij bekend, niet geschied is. Het is echter met cenige voldoening dat ik kan constateeren, dat het stichtingsbestuur van de dagnijverheidsschool voor jongens huar aan vankelijk éénzijdig confessioneel karakter heeft verlaten. Wil Waalwijk zijn taak als streekcentrum van Onderwijs en Nijverheid dan ook tot bevrediging van de jrvheele streekbevolking blijven vervullen, dan zal het m.i. de rechten van de onderscheiden bevolkingsgroepen meer dan tol heden moeten ontzien. Ook hi het maatschappelijk leven geldt de levenswet dat het hoofd niet tot de voeten kan zeggen: „lk heb U niet van noode". V,oor een harmonische ontwikkeling behoort met alle leden van het maatschappelijk lichaam rekening te, worden gehouden en zeer zeker, als liet ten koste van de openbare kassen gaat, dient voor alle leden gelijke zorg gedragen te worden. Het lager nijverheidsonderwijs moet beschouwd worden als een verlengstuk van alle lagere scho len, waarin een groote verscheidenheid naar godsdienstige en kerkelijke gezindheid heerscht. Hiermede moetdus ten volle rekening worden gehouden. GROOTESTR. 231, V

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5