UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BURGERLIJKE STAND SPRUNG—CJPELLE. Bekendmaking. KAATSHEUVEL, WASPIK. SPORT. beantwoordt aan de beeltenis, welke is afgedrukt op de voorpagina van een tijdschrift. Wanneer daar dan nog bij komt, dat een Braziliaan verliefd op het meisje van die foto geworden is, en. tot eiken prijs ha^r wjl opsporen, dan is tien tegen één, dat bet geheele dorj) op stelten staat. Zoo is het ook ongeveer in deze film. Het geheele dorp staat op zijn kop en men probeert hel meisje te vinden, dat men zich voorstelt als een flinke, struische boerendochter. I)c jongedame in kwestie, is echter, alles behalve een ingetogen boerenmeisje van het platteland, maar een kwiek en vlot meiske uit de groote stad, die haar geld niet met koeien melken en grond spitten verdient, maar als dansgirl in een reyuegezelsehap op treedt en als bijverdienste model voor een fotograaf staat. Men begrijpt dat bet in dat geval voor de dorpelingen moeilijk woidt, om aan de opdracht te voldoen. Geluk kig zijn er ook hier omstandigheden, die de geshciedenis ten beste kee vn. Hoe dat allemaal in zijn werk f i T.t, vertellen we hier niet. l)at moet U zeil maar gaan zien. Het is de moeite waard! (Jan van'den Dungen). LUXOR BIOSCOOP. 90 Minuten oponthoud. Harry Piel is bij het bioscooppu bliek een oude bekende en men heelt deze figuur steeds gaarne op het wit te doek zien verschijnen, omdat hy nooit kwam zonder een overvloed van sensatie mee te brengen en wat ziet de verwende bioscoopliefhebber lie ver dan sensatje en avontuur? In „90 Minuten Oponthoud" kan men weer zijn hart ophalen, want hier is Harry Piel, een rechercheur, die met een collega van Scotland Yard op weg .is naar Buenos Aires, waar hij met zijn collega in een internationak- bokscompetitie zijn land moet verte genwoordigen. Voor dat de boot in Lissabon verder kan, hebben zij 90 minuten tijd, maar het noodlot wil, dat zij in die 90 minuten meer mee maken dan een ander in zijn geheele léven. Natuurlijk is ook hier de vrouw in. het spel, maar bij eene vrouw zal het niet blijven. De omstandigheden woi- den steeds ingewikkelder temeer, als er nog een èèn-armige oomvaan te pas komt, die in een paleis woont, verder een mooie fran^aise, die een modesa Ion heeft én een groot-handelaar, die er „heel toevallig" losloopendc pan ters op na lroudt, juist daar, waar een weerloos meisje rond loopt. Je begrijpt, dat het juist een kolI je is naar de hand van Harry om deze kwesties even op te lossen. Hij slaagt daarin en weet zelfs nog de hoot te halen. Doe het maar eens na! (Jan van den Duug'nl. DE SCHOENHANDEL EN DE SCHOENMAKERIJ. Vergadering van den Nederlandschen bond van schoenmakerspatroons- en schoen winkeliersvereenigingen. De Nederlandsehe bond van schoen makers-patroons- en schoen win ke- liersvereenigingen hield Donderdag te Arnhem een congres onder voorzitter schap van den heer W. Donker Pzu. uit Rotterdam. In zijn openingswoord wees deze op de vele moeilijkheden, doch spr. con stateerde, dat juist in de maanden, die voorbijgingen, is gebleken, hoe saani- hoorigheid en samenwerking veel goeds tot stand kan brengen en moei lijkheden kan doen overwinnen. Spr. zeide, dat het aantal leden toe neemt, evenals het aantal abonné's op het vakblad. Hierna heeft de vice-voörzittcr, cm- lieer H. Snieder, een inleiding gehou den over het onderwerp: Wat was, wat is en wat kan de organisatie zijn. De penningmeester, de lieer Ster- kenburg uit Leeuwarden heeft een overzicht gegeven van den l'inancice- len toestand van den bond, waaruit bleek, dat er een voordcelig saldo is van 4025. De heer F. Hessels, algemeen admi nistrateur van den bond, heeft daar na een lezing gehouden over: De voor ziening van grondstoffen voor de schoenmakerij en van schoeisel voor den schoenhandel en over de prijzen politiek voor schoenmakerij en schoenhandel. Spreker wees er o.m. on, dat men voor de voorziening var grondstoffen voor de lederindustrie, waarvan de schoenindustrie, de schoenhandel en de schoenmakerij af hankelijk zijn, is aangewezen op huid en vel van het inlandsch vee, waar van de productie bij lange na niet vol doende is voor het benoodigde schoei sel en de reparatie. J Thans is de leder- en schoenindu strie nog op ongeveer 60 pet. van het normale verbruik, althans wat kwan titeit betreft, gerantsoeneerd wat de kwaliteit betreft, is de achteruit gang veel grooter maar, wij leven nu eenmaal in oorlogstijd. Een groot deel van het publiek zal zich hoofdzakelijk moeten behelpen met vervangingsartikelen. Wat deze artikelen betreft leven wij nog in een tijd van proefnemingen en het doel is nog niet bereikt. Voor het a.s. voorjaar zullen hete re soorten vervangingsschoeisel ko men de industrie zit op dit gebied niet stil en elke verbetering betec- kent een strop voor den schoenwinke lier in verband met zijn voorraad, die daardoor minder verkoopbaar ot waardeloos wordt. Vervolgens sprak spr. over de schoenmakerij, voor welke tot dusver het rantsoen op 60 pet. van het nor male gebruik kon gehandhaafd wor den. Dit kwantum komt nog steeds ter beschikking van het publiek 91: wel in den vorm van gerepareerde schoenen, waardoor het publiek in belangrijk gunstiger conditie is dan bij aankoop van nieuw schoeisel. Ook de schoenmakerij komt deze wijze var-, rantsoencering ten goede en dq schoenherstcllers krijgen hierdoor practisch meer materiaal dan zij bij een gelijke wijze van verdeeling van de beschikbare grondstoffen over alle ledcrverwcrkende bedrijfstakken zou^ den ontvangen. De autoriteiten hebben ingezien, dat deze groote groep van kleine am bachtslieden, die geen reserves heb ben om in te teeren, zoolang moge!,;: op de been moet worden gehouden. Met nadruk wees spr. er den schoen makers op, dat het in hun eigen be lang is, hun klanten zooveel mogebj te rantsoeneeren. Vervolgens behandelde spr. de prij zenpolitiek in de schoenindustrie en de schoenmakerij. COLLECTE VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. Een beroep op 't Nederlandsehe volk. Het woord „Tuberculosebestrijding" roept ongetwijfeld bij de meesten on zer dankbare gedachten op aan het werk, dat in ons land zoo bij uitstek waardeering vindt. En geen wonder, want, dank zij dezen arbeid is het sterftecijfer aan tuberculose de laat ste jaren aanmerkelijk teruggegaan. In 1940 was echter het sterftecijfer weer iets hooger dan in 1939. De tuberculosebestrijding is mede oorzaak, dat op het terrein van de volksgezondheid ons land zulk een vooraanstaande plaats inneemt. W il dit zoo blijven, dan dienen alle kracn- ten ingespannen te worden. De tuberculosebestrijding wordt ge voerd. door plaatselijke, provinciale en landelijke vereenigingen, die door haar voorlichting, consultatiebureaus, deskundig huisbezoek enz. een belang rijk apparaat vormen in den strijd le gen de tuberculose, hierbij krachtig gesteund door overheidsinstanties, or ganisaties en fondsen, welker taak o> het gebied van de verpleging ligt, en die uitzending naar sanatoria en zie kenhuizen mogelijk maken. De '1 u- berculoscbestrijding omvat derhalve zoowel de zorg voor den patiënt als dc voorzorg t.o.v. diens omgeving. De bevolking in geheel haar samen stelling heeft steeds gul voor dit mooie werk geofferd, omdat zij de groote be- teekenis ervan begreep, en de resul taten hiervan zag. In moeilijke tijden, zooals wij thans doormaken, worden aan de tuberculosebestrijding extra hooge eischen gesteld, en alles moet worden gedaan, het koste wat het kost, 0111 het bReikte gezondheidspcil zooveel mogelijk te handhaven. Wel mogen de instellingen voor tu berculosebestrijding voor haar taak berekend zijn, de steun en nfedewer- king van allen zonder uitzondering,1 is hierbij meer dan ooit onmisbaar. Daarom stemt het tot voldoening, dat op 29 en 30 Augustus a.s. in een groo te landelijke collecte voor dit belang rijke werk een beroep op de geheele bevolking kan worden gedaan. Dit be roep nu moge niet onbeantwoord blij ven; het gaat hier om het behoud van 't hoogste goed: de Volksgezondheid. Steunt daarom deze collecteren wol in ruime mate! REDE VAN DR. FISCHBöCK. Voor Brabantsche industrieelen. Gistermiddag vond te Breda* een ont vangst plaats voor Brabantsche indus trieelen in Concordia. Vertegenwoordigers van industrie en nijverheid, speciaal ook uit leder- en textielkringen, waren door het bureau van het Reichsmesseamt te Leipzig voor Nederland uitgenoodigd, tenein de in de gelegenheid te worden gesteld met officieele instanties in den Haag kennis te maken en in een persoonlijk contact allerlei vraagstukken te bespre ken. Een bijzonder karakter werd aan de bijeenkomst verleend door de aanwe zigheid van den commissaris-generaal voor financiën en oeconomie, minister dr. Hans Fischböck Het gezelschap werd door den direc teur van het bureau van het Rijksmes- seamt, den heer Frauendorf, welkom geheeten, die wees op de belangrijke taak van de Leipziger najaarsbeurs als schakel in het internationale goederen verkeer. 19 landen zullen straks te Leip" zig officieel vertegenwoordigd zijn. Aan deelnemers wordt op de najaars beurs de mogelijkheid geboden, onder ling van gedachten over bestaande vraagstukken te wisselen en zakelijke relaties aan te knoopen. Voor industrie en nijverheid te Breda en omstreken is deze bijeenkomst derhalve een nuttige gelegenheid om door middel van per soonlijk contact met officieele instanties bestaande vraagstukken en moeilijkhe den te bespreken. Hierna wees dr. Fischböck op de groote moeilijkheid, waaronder de te genwoordige Leipziger najaarsbeurs haar taak ten uitvoer moet leggen. Het is geen „vredesbeurs". Toch stemt het tot voldoening dat zij ondanks de om standigheden kan plaats vinden. De heer Fischböck deelde vervolgens mede, dat hij gaarne van de geboden gelegenheid gebruik maakte om een persoonlijke gedachtenwisseling in de ze omgeving te voeren. Tal van moei lijkheden zijn tegenwoordig voor indus trie en nijverheid te overbruggen. De heer Fischböck verklaarde persoonlijk gaarne bereid te zijn, voorstellen en ad viezen in ontvangst te nemen. Men mag echter vooral niet het feit uit het oog verliezen, dat het voor Duitschland thans noodzakelijk is, alle krachten tot ontplooiing te brengen, die de tegen woordige oorlog vereischen. Te vaak bestaat in dit verband de onjuiste opvatting, dat de thans getrof fen maatregelen in Nederland ook na den oorlog van kracht zouden blijven. Dit is in geen enkel opzicht onze be- doëling, zoo verklaarde de minister met nadruk. De tegenwoordig uitgevaardig de maatregelen en verordeningen zul len geen definitieve toestand beteeke- nen. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Schiefelbusch, die uit naam van de aanwezige vertegenwoor digers van industrie en nijverheid uit Brabant dank zegde voor de uitnoodi- ging. Hij sprak den wensch uit, dat het resultaat van deze bijeenkomst beant woorden moge aan het doel, waarvoor zij werd gehouden. Na afloop bleef men nog een tijd bijeen. De Burgemeester van SPRANG- CAPELLE maakt, zulks op ver zoek van de Wehrmacht- kommandantur te Breda, het volgende bekend 1o. Met uiterste nauwgezet heid moet de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied betreffende de verduistering worden nageleefd. Men schenke daarom bijzon dere aandacht aan een zorgvul dige verduistering. 2e. Voor elke melding van het neerstorten of het maken van een noodlanding door Duitsche of Duitschland-vijan- dige vliegtuigen, welke leidt tot het vinden van de plaats waar zulks is geschied, wordt aan dengen* die het eerst van hei feit melding maakt een premie van f20._ betaald. 3e. Onder verwijzing naar de bekendmaking van den Weer machtsbevelhebber in Neder land, Generaal der vliegers Christiansen van 14 Augustus j.l. (rood papier) wordt de aan. dacht er op gevestigd dat begunstigen van vijanden van het Groot-Duitsche Rijk, welke be gunstiging kan bestaan in het verstrekken van kleeding, voe ding en andere gunsten van welken aard ook, gestraft kan worden met de doodstraf of vrijheidstraffen voor vele jaren of levenslang. 4e. Het afrukken of bescha digen van plakaten en dergelijke openbare bekendmakingen van de Duitsche Weermacht zal streng worden gestraft. Sprang-Capelle, 26 Aug. 1941. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. SPRANG. Predikbeurten Zondag 31 Augus tus 1941: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds B. A. van Lummel. CAPELLE. Naar we vernemen heeft Ds. A. Vroegindewey, predikant der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Brakel bedankt. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des middags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des middags twee uur hoopt voor de Ned, Herv. gemeente aan den Loon schendijk op te treden Ds. Vroeginde- wey. Samen uit. Donderdagmorgen stapten twee vrienden op om voor zaken met de fiets naar Tilburg teg aan. Het weel was niet al te best. Voor een regenbui ga je 1111 eenmaal schuilen, als je nog niet geheel visch geworden bent. Zo<,» ook de twee vrienden; en waar kan men beter schuilen dan in een café. Dc twee dronken een glaasje bier en nog een en nog een, en na het glaasje bier nog een ander kleiner glaasje. Toen ging het verder, doch niet heel ver, want in Loonopzand regende het weer en waren weer sehuillokaaltjes, waar men tapte. Het gevolg was, dat de vrienden, niet in Tilburg terecht kwamen, doch tamelijk zwaar Iaat in den middag huiswaarts togen. In den avond kwam een van de twee, zekere T. uit Waspik bij de gem. politie aan gifte doen dat hij zijn rijwiel kwijt was. Hij zou dit in dc bosschen langs den weg gedeponeerd hebben, toen zijn vriend niet heel zeker yan zijn stuur plotseling met een zwier in de bosschen verdween en hij hem ach terna was gegaan om hem te zoeken. Hij vond wel zijn vriend, doch toen hij zijn rijwiel wilde nemen, was dit verdwenen. Aldus het verhaal van T. bij de gemeente-politie. Dc politie was nog niet met haar on derzoek begonnen, toen uit Lbonop- zand aangifte werd gedaan,, dat van af den middag een onbeheerd rijwiel stond in de Gasthuisstraat tegen vde woning van zekere v. d. V. Het signa lement van de fiets klopte met dat van de vermiste. T. was dus blijkbaar nog meer onder den invlóed van hel glaasje, dan zijn vriend Sch. uit Sprang-Capelle, die hij wilde helpen. Verloren en gevonden. Als gevonden werden op het poli tiebureau aangegeven: een bruin le deren portemonnaie met inhoud; een blauw dames portemonnaie met in houd en een bruin damesportem m- naie met ritsluiting en inhoud. Als verloren: een portemonnaie met inhoud en alpacca rozenkrans; een paar kolenbons en een lederen portefeuille met pl.m. 28,en een spoorabonnement en huwelijksfoto. Prijsaanduidingsbesluit. Door dc gemeente-politie zijn dezer dagen weer enkele verbalen opge maakt wegens overtreding van het prijsaanduidingsbesluit. De kermis welke a.s. Zondag aan vangt is dit jaar niet van grootsche op zet..In de Harmoniezaal van den heer van Iersel zal het gezelschap van Piet Vink gedurende drie avonden optre den. Opgevoerd zullen worden de na volgende stukken. Zondagavond „Als het Moederhart spreekt", tooneelstuk in drie bedrijven van den Franschen romanschrijver d'Ennery. Maandag avond zal opgevoerd worden „De on bekende Vrouw" tooneelstuk in 4 be drijven van Alix Bisson en Dinsdag avond zal opgevoerd worden „De dochter van den dorpssmid". Dit stuk is een greep uit het hedendaagsche le ven van Justus van Maurik. Het zullen drie gezellige Piet Vink-avonden wor den. Voorts zal het gezelschap Piet Vink Maandag een matinee geven. In Hotel P. Roovers-Montens zal op treden het bekende ensemble van Jan van Ostade, terwijl Dinsdagmorgen 't gezelschap van Van Ostade een mati nee zal geven. Een ieder kent Jan van Ostade's gezelschap nog van het vorig jaar, zoodat iedere aanbeveling voor dit gezelschap overbodig is, aangezien hij het vorige jaar een enorm succes oogstte in Waspik. Predikbeurten Zondag 31 Aug. a. s. in de Ned. Herv. Kerk van Waspik. Voormiddag half tien en namiddag twee uur de Eerw. Heer P. Holst, candidaat tot den H Dienst te Boskoop. Benoemd tot kweekelinge met akte aan de Ned. Herv. School te Raamsdonksveer Mej,J.Dubbelman alhier. Competitieindeeling District IV. De „Sportkroniek" van 28 Aug. bevat Be volgende compelitieindeelingen (1941 1942 voor het district IV N.V.B. 3e klasse K. Baardwijk, Gudok, Oislerwijk, PAZO, RKG, Rood-Wit-Blauw, Sarto, SET, Uno Animo, Zallbommel. 3e klasse L. Boeimeer, Breda, DESK, EKC, Dongen, Groen-Wit (P.), RAG, Roode Ster, SCO, WVO. D.E.S.-NIEUWS. Voor het a.s. voetbalseizoen is D.E.S.K. in gedeeld in de 3e klas L van afd. IV van den N.V.B. Deze klas ziet er als volgt uit: Boeimeer: Bjeda; D.E.S.K.; E.K.C.; Dongen; Groen-Wit R.A.C.; Roode Ster; S.C.O.; W. V. O. Alleen D.N.L. is dus van het tooneel ver dwenen, daar zij gecombineerd is met de 2e klas N.V.B.'er ,,De Baronie". Het 2e elftal is ingedeeld in de 4e klas K: D.E.S.K. 2; B.V.V. 4; R.K.C. 2; R.W.B, 2; Sporters; Veersche Boys; Vlijmensche Boys: W.S.C. 2. Uno Animo die gepromoveerd is, zien we hier dus niet meer terug, maar er zijn twee andere voor in de plaats gekomen, t.w. BW 4 en Vlijmensche Boys. Op 7 September thuiswedstrijd tegen SET en op 14 September, thuiswedstrijd tegen SVD. WAALWIJK. Van 22 tot 29.Augustus 1941. Geboren Anna Wilhelmina Hendrika dv. M. J. Nyssen-Wilmont. Johannes Wouthc- rus Antonius zv. M. A. de Booij-van Wel. Johannes Hendrikus Adrianus zv. A. Heuverling-de» Peffer. Jacoba Carola Maria dv. L. van Osch-Leijtens.'Corne lls Hendrikus Antonius zv. J. A. Kuijlen- van der Velden. Theodorus Adrianus Cornelius zv. C. Ch. Schapendonk-Vcr- hcijden. Adriana Wilhelmina Maria dv. C. Ch. Schapendonk-Verheijden. Huwelijksaangiften A. J. M. van Wanrooij oud 32 jaar, wo nende te Loon-op-Zand en J. H. Klerx, oud 27 jaar, wonende te Waalwijk. H. M. Sleegers, oud 27 jaar wonende te Gra ve en J. A. Verheijden, oud 25 jaar, wo nende le Waalwijk. Ingekomen: A. de Bie van Eist. W. Nieuwpoort van Lisse. C. G. Gollard van Tilburg. II. A. Overgooi' van Dongen. A.'A. Mercx van Sassenheim. C. M. Huij- bregls van Loonopzand. A. A. J. Schra- ven van Vught. A. C. Kooien van Voghel. P. G. M. Hornman van Weert. P. R. van der Loo van Heusden. A. Scholte van Schiedam. H. J. L. Scholte van Schiedam. J. Schole van Schiedam. Vertrokken: G. H. J. Mars naar Enschede. M. P. C. A. Pacilly naar Alphen en Biel H J. Hageraats naar Rotterdam. E. C. M. Rethans naar Breda. J. Blom naar Soest. M. A. van der Heijden naar Dreumel. C. II. Schilders naar Eind hoven. C. 1. M. van Hareif naar 's-Gra- venhage. Th. F. M. Weijcrs naar Don gen. M. P. L. Th. Slaats naar Sehijn- del. F. M. van Boekei naar 's-Herto- genbosch. C. Bonman naar Eindhoven. F. A. G. Jansen naar Sittard.' F. .1. len Thy naar Arnhem. E. A. Leijtens naar Made ca. V OORLICHTINGSBURE AU VAN DEN VOEDINGSRAAD. No. 62. Hoe men bij het koken brandstof besparen kan. Iedereen is er op het oogenblik op ge spitst 7.00 weinig mogelijk brandstof te verbruiken. Een groot deel van de ons ter beschik king staande brandstof wordt voor kook- doeleinden gebruikt. Ook op dit terrein is een besparing van brandstof zeer goed mogelijk, wanneer men maar de juiste manier van koken loepast en de maaltij den met overleg samenstelt. In vele ge vallen bereikt men er tevens mee, dat voedingsstoffen gespaard worden. Wil men op een zuinige wijze koken dan zal men de volgende punten in acht moeten nemen: le. Zet de pan midden op de vlam of op de elect rise he kookplaat Laat geen vlammen 0111 de pan spelen en kies voor de eleclrische kookplaat pannen, die precies op de plaat passen. 2e. Zet de spijzen met zoo weinig mó gelijk, liefst kokend water op. Wanneer men een gerecht met teveel water opzet, wordt de brandstof, die noo- dig is voor het verwarmen van hel water, nutteloos verbruikt. Zoo kan men blad groenten met aanhangend waiter opzet ten, 1 kg. aardappelen met een bodemp je water koken en visch in weinig wa ter stoven. De gerechten zijn niet alleeij veel smakelijker dan wanneer zij afge kookt worden, maar zij behouden ook hun voedingswaarde. 3e. Erena de spijzen zoo ving moge lijk aan dei<ook. 4e. Temper de vlam, wanneer de in houd van de pan kookt. Schakel bij de electrische kookplaat dc schakelaar bijtijds laag of uit. Wanneer iets kookt blijft het even goed op een lage als op een hooge vlam of scnakelsland aan de kook. Wanneer de spijzen te hard koken bestaat er kans op aanbranden. 5e. Kook altijd met de deksel op dc pan. Uit een pan met slecht ssluitend dek sel of zónder deksel verdwijnt de warm te en ook smaak en geur doelloos in de ruimte. Bovendien ontstaat er kans op aan branden, doordat er teveel vocht ver- damp4. 6e. Stapel zoo mogelijk twee pannen op elkaar, nadat de inhoud van de pan-

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6