FEUILLETON BEAfTiÈL WAT ZE WIL Gemengd Nieuws. BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met 33 genummerde bortnen (broodkaart) geven elk recht op het koopcn van pl.m. 100 gram brood per bon. De met 33 „4 rantsoenen" genum merde bonnen (broodkaart) geven elk recht op bet koopcn van 400 gr. broo,d per bon. BLOEM: Bon 33 (bloemkaart) geeft recht op rantsoen bloem, brood of gebak. Geldig t/in Zaterdag 6 September. AARDAPPELEN. Bon ,,34" reserve geeft recht op hel koopen van 4% K.G. aardappelen. Geldig t/m Zaterdag 0 September. MELK: Bon 33 (melkkaart) geeft recht op bet koopen van 1% liter melk. Geldig l/m Zaterdag 6 September. BOTER OF MARGARINE: Bon 29 en 30 van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon. Bon 29 en 30 van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon met 22cent reduc tie per 250 gram. Geldig t.m. Zaterdag 6 September. KAAS: Bon 33 (bonkaart algemeen) geeft recht op 't koopen van 100 gr. kaas. Geldig t.m. Zaterdag 6 September. Bon 30, 31 en 32 blijven eveneens geldig t/m Zaterdag 6 September. EIEREN: Bon 33 (eierenkaart) geeft recht op het koopcn van een ei. Geldig t/m Zaterdag 13 September. KOFFIE-SURROGAAT: Bon 108 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 gram koffie-surrogaat. Geldig t.m. Zaterdag 6 September. SUIKER: Bon 107 (bonkaart algemeenf geeft recht op het koopen van 250 gram suiker. Geldig t.m. Zaterdag (5 September. JAM e.d.: Bon 109 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 500 gram. Geldig t.m. Zaterdag 0 September. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: De met „33 vleesch" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 'n half rantsoen vleesch of een half rantsoen vlecschwaren. De met „33 vleeschwaren" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft recht op 't koopen van' een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. Geldig t/m Zaterdag 6 September. HA VERMOUTH of GORT: Bon 111 (bonkaart algemeen) geeft recht oj) het koopen van 250 gram havermouth, havervlokken, haver- bloem, aardappelvlokken, gort, gort- meel of grutten. Geldig t.m. Zaterdag G September. MAYZENA of VERMICELLI: Bon 112 (bonkaart algemeen^ geeft recht op het koopen van 100 gr. ver micelli, macaroni of spaghetti; of 100 gr. maizéna, sago, aardappel meel; of 100 gr. zetmeel verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoe- der. Geldig t.m. Zaterdag 6 September. RIJST: Bon 110 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel). Geldig t.m. Zaterdag G September. ZEEP: Bon 113 (bonkaart algemeen), als mede de met „B zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 90 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling van vóór 1 Jan. 1941) of 100 gram zachte zeep (nieuwe samen stelling van na 31 Aug. 1941) of 300 zeeppoeder of 450 gram waschpoe- der. Geldig t/m 30 September a.s. De. met „B toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, geeft recht op 't koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. SCHEERZEEP: Bon „J" van de textielkaart, uitge reikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, geeft recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube of een pot scheercrême. Geldig t/m 31 December a.s. PETROLEUM: Bon 13 (bonkaarten M. en O.) 2 liter. Geklig t.m. Zondag 5 October. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 1G van de voederkaart voor honden en katten. Geldig t/m Dinsdag 30 September. IHIIIIBIÜflIIIBIBIIlIHHBHiEZ: Op den verkeerden weg. De Haagsche politie heeft een jongen aangehouden die zich op het verkeerde pad heeft begeven. Het is de veertienjarige Tr. G. L., uit Rotterdam. Zaterdagavond was hij in een speelgelegenheid in Scheve- ningen aan hetspelen. Hij verkwiste zooveel geld dat een meisje argwaan kreeg en de polite waarschuwde. Deze nam den jongen mee naar het bureau, vond hij fouilleering een aardig sommetjegelds, een algemeen abonnement van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, en kreeg ua langdurig verhoor de volgende treu rige waarheid te hooren. Het vorig jaar bij de evacuatie was'n 14 jarige uit Rotterdam naar Doesburg ge bracht. Dit jaar heeft L. zijn Does- burgschen gastheer weer eens op gezocht. Het waren echter niet alleen goede bedoelingen, die hem tot dit uitstapje brachten, want toen de jongen verdwenen was, miste de gastheer 250 gulden. Naar uit het verhaal van den jongen blijkt, heeft hij met dit geld een weelderig leven geleid, Eerst bezocht hij Den Haag, daarna Scheveningen, waar hij in een pension ging wonen. Bovendien kocht hij een abonnement van de Maatschappij Zeebad, zoodat hij dus behalve van goed eten en drinken, ook van zee en strand naar harte lust kon genieten. Geheel zonder strubbelingen verliep zijn vacanlie toch weer niet, want daar men in het pension had ontdekt.dat hij stal, zag L. zich genoodzaakt hals over kop naar een ander tehuis uit te zien. Ook daar kon hij het stelen niet laten. In het eerste pensionstal de jongen f32.50 en een distributie boekje, in het tweede een bedrag van zeven gulden. Van het geld is niets meer over. Twee wieirijdsters slachtoffer van autobot9ing. Een van haar overleden. Maandagavond omstreeks 9 uur is in het centrum van Heer-Hugo- waard een veeauto, bestuurd door den heer J. P. Baars, en komende uit de richting Alkmaar, nabij den Broekerweg in volle vaart in botsing met een uit de richting Schagen ko menden personenauto, bestuurd door den heer Wagenaar. Twee dames, die op dat moment op den weg fietsten, geraakten tus- schen de beide wagens bekneld en werden door den schok in een sloot naast den weggeslingerd. Toen men eén van haar, de ongeveer veertig jarige mevrouw Lugtig— De Boer, ep het droge had gebracht, war'en de levensgeesten reeds geweken. Daardat zij tusschen de veeaulo en een boom bekoeld was geraakt, was 't rechterbeen tct boven de knie af geknepen. De andere dame, de ongeveer 30- jarige mevrouw De Ruiter Bakker werd geheel bemodderd uit het*water opgehaald. Haar toestand was niet levensgevaarlijk. De slachtoffers werden in een in de nabijheid staande opslagloods van de A.T.O. binnengedragen. De rij wielen zijn totaal vernield. De personenauto waarin zich vier personen bevonden, die wonder boven wonder geen letsel bekwamen, werd zwaar beschadigdterwijl de veewagen er tamelijk goed afkwam. De chauffeur werd door glasscherven in het gelaat gewond. Zijn verwon dingen waren echter niet van ern- stigen aard. De politie was spoedig ter plaatse. Daar de auto's het ver keer versperden, werd dit omgelegd over Langendijk en de Jan Glynis- weg. Het drama te Zuidwending. Uit de kwestie is gebleken, dat vergiftiging kan worden aangenomen. Het onderzoek van de justitie te Groningen in de zaak tegen de onder verdenking van moord door middel van vergif gearresteerde 45-jafige weduwe A. D., kraamverpleegster te V'eendam, heeft eenig resultaat op geleverd. Zooals bekend, is mevrouw M wonend te Zuidwending (gem. Veendam), die in begin van Mei moeder was geworden, door verd. gepleegd. Daardoor zijn er tusschen de leden van het gezin en de verd. vriendschappelijke betrekkingen ont staan. Twee maanden later, den lOen Juli, werd de jonge moeder na een bezoek van verd. plotseling ongesteld zij werd toen door verd. verpleegd. Den volgenden morgen overleed de zieke, Verondersteld werd toen, dat de in die dagen heerschende hitte de oorzaak van het overlijden was geweest. Niemand vermoedde dat de jonge vrouw waarschijnlijk niet haar natuurlijken dood zou zijn gestorven, maar toen kort na de begrafenis de weduwe D. met haar kinderen intrek in het huis van de weduwnaar nam, kregen de om wonenden argwaan en de daarna in de gansche omgeving loopendegeruchten hebben de justitie in Augustus aanleiding gegeven tot het instellen van het onderzoek naar de doodsoorzaak van de jonge moeder. Al spoedig werd toen ook het gerucht vernomen, dat de man van de kraamverpleegster, die in October van het vorige jaar na een ziekte van ongeveer vier weken was overleden. De justitie vond toen termen aanwezig om ook diens lijk te laten opgraven. Het sectieonder- zoek heeft aangewezen, dat men de mogelijkheid van een vergiftiging in beide gevallen kan aannemen. Verd. ontkent daarentegen ten stelligste alle schuld, maar de justitie heeft sterke aanwijzingen, dat verd, beide personen door vergif om het leven heeft gebracht. Het onderzoek naar de herkomst van het vergif duurt nog voort. Een misdaad te Oisterwijk. Lijk van meisje gevonden. Bij de politie te Oisterwijk is aan gifte gedaan van het vinden yan het lijk van een ongeveer veertienjarig meisje, dat werd aangetroffen in de bosschen nabij de Rozenhoeve. De politie begaf zich onmiddellijk naar de aangegeven plaats en vond inder daad het lijk van een meisje, dat kennelijk de sporen droeg, dat op haar een aanslag was gepleegd. De dood moest reeds lang zijn inge treden. Omtrent de herkomst van het meisje tastte men aanvankelijk in het duister. Men weet thans echter dat zij uit Rotterdam afkomstig is. De motieven van het misdrijf zijn nog niet vastgesteld. Het is niet on mogelijk, dat men meteen roofmoord te doen heeft. Het onderzoek, dat dadelijk is ter hand genomen, heeft nog geen enkel positief resultaat op geleverd, Ook omtrent den even- tueelen dader tast men nog volkomen in het duister. In verband hiermede herinneren wij aan het feit, dat de politie van Tilburg reeds dagenlang tevergeefs zoekt naar de verdwenen tienjarige Maria Pagie, die ongeveer een week geleden bij het spelen is verdwenen. Mannen van den Arbeidsdienst, heb ben gezamenlijk met de politie, alle omliggende bosschen en terreinen afgezocht, en ook rivieren en ka nalen afgedregd, zonder resultaat. Het te Oisterwijk gevonden meisje is echter een ander dan het te Tilburg vermiste. Een verdachte gearresteerd. Omtrent den moord op het dertien jarige Rotterdamsche meisje, welke moord, zooals reeds is gemeld, Vrij dagavond is gepleegd in de Oister- wijksche bossen, verneemt men van bevoegde zijde, dat de Oisterwijksche politie, in samenwerking met de Tilburgsche recherche, er in is ge slaagd zooveel bezwarende gegevens te verzamelen, dat zij kon overgaan tot voorloopige inhechtenisneming van een inwoner uit Tilburg. Verdachte blijft echter hardnekkig ontkennen, doch de fiets, welke op de plaats van den moord werd ge vonden, is als de zijne heikend. Ook zoekt de Tilburgsche politie verband tusschen dezen moord en de verdwijning van bet tienjarige Tilburgsche meisje Ria Pagie, dat reeds veertien dagen wordt vermist. Waarschuwing 1 In verband met deze ontstellende tijding, die ongetwijfeld de ouders te Rotterdam met ontzetting en leed treft, verwijzen wij tevens naar een in dit blad voorkomend verslag omtrent de vermissing van een circa 10 jarig meisje dat te Tilburg bij het spel spoorloos is verdwenen en naar welks verblijfplaats de politie reeds dagenlang met alle hulpmiddelen 'vergeefs zoekt. Wij herinneren aan de veelvuldige berichten omtrent vermissing van jonge meisjes en jongens vooral uit de groote steden. Wij herinneren aan den tragischen dood van de jeugdige autobuschauf feuse onder Oirschot en vestigen dus de zeer bijzondere aandacht van alle ouders en opvoeders op de ontstel lende gevaren die de jeugd blijkbaar speciaal in deze benarde tijden be dreigen, Het is in het belang der jonge menschen dat zij tegen zich zelf beschermd worden. De jeugd is avontuurlijk en haakt naar het vreemde, Ouders en opvoeders heb ben den plicht haar op de gevaren te wijzen en maatregelen te-nemen die het gevaar afwenden of voor komen. In het bijzonder worde gewaarschuwd voor kampeertochten en het buitenshuis vertoeven in de avondlijke duisternis, zonder be. trouwbare geleide. Jongens en meisjes behooren des avonds van de straten weg te blijven. Deze waarschuwingen plaatsen wij niet voor het eerst. Ook jeugdor ganisaties hebben hun vermanende stem doen hooren. De droevige berichten bewijzen dat het alarm niet ongegrond is I Doodelijk ongeluk op de motorfiets. Zondagmiddag omstreeks half zes is de 56-jarige S. Ansems, uit Tilburg op den rijksweg BredaTilburg, onder de gemeente Huiten, met zijn motorfiets op een vrachtauto gereden. A. was op slag dood. De 36-jarige echtgenoote van A., die op de duo zat, kreeg een schouderfractuur. Zii is naar haar woning in de Beethoven- straat te Tilburg vervoerd. Door zwaar beladen wagen overreden. Zaterdagmiddag is de 58-jarige M. van Loosbroek te Oss, in de Houtstraat aldaar uitgegleden en onder een zwaar beladen wagen met hout geraakt De wielen gingen den man over het lichaam. Met ernstig inwendig letsel is het slachtoffer op genomen en naar het St. Anna ziekenhuis ter plaatse vervoerd. Noodlottige val. Zaterdagmiddag kwam de 20 jarige landbouwerszoon H. P. van V. te Lierop bij een sprong over een hin dernis zoo ongelukkig te vallen dat hij een ernstige fractuur in de nek. wervels opliep. Zondag is de jonge man in het St. Antoniusgaslhuis te Helmond, waarheen hij was overge bracht, overleden. ..DP. ECHO VAN HF.T ZUIDEN". Door OTFRID VON HANSTEIN. Vertaald door Angelica van Hest. (Nadruk verboden). 7) Gedurende den rit ging hij nareke nen. Die eene dag in hotel Jousten, de reis naar Rosario en nu het pension in dit hotel dat alles had honderd mark verslondeh, de helft van hetgeen hij hezat. Hoe onaangenaam het ook was, hij moest zijn nieuwen chef met een om voorschot vragen. Het was een groot en indrukwek kend fabrieksgebouw waar de auto stilhield, maar tot zijn verbazing wa ren de ijzeren poorten gesloten en was er nergens een mensch te zien. Aan de andere deur hing een bord, waarop te lezen stond, dat dit de kantoor-ingang was. Daar zat een portier en Dorn- busch vroeg: Is senhor Gonzales te spreken? De man antwoordde met een gewel digen omhaal van woorden, die Egon niet verstond en wees naar boven. Ook hier was alles leeg en doodstil. Hij klopte aan verscheidene deuren, eer hij een anwoord hoorde. Ten slot te trad hij een kamer binnen,waar een oude man over boeken gebogen zat. Senhor Gonzales? Gelukkig bleek de man wat Duitsch te spreken. De firma Gonzales is acht dagen geleden failliet gegaan. Ik hen den curator. Het was Egon Dornbusch, ajsof de bliksem voor zijn voeten insloeg. Maar ik ben hier aangenomen voor een betrekking. Ik weet het senhor, ik heb uw contract hier hij de acten. Maar daal de firma in staat van faillissement is en u eerst vandaag in betrekking zoudt komen, kan ik niets voor u doen. Ik sta nu echter zonder eenig middel van bestaan in Rosario. Dat is heel jammer, maar ik hen slechts ambtenaar. Het spijt mij, maar ik kan er niets aan doen... Ik moet toch zeker eenige schade vergoeding... Wanneer u aanspraak meent te kunnen maken op schadevergoeding, moet u dit aan de rechtbank opgeven. Al zou ik willen, ik ben toch in het geheel niet bevoegd om uitbetalingen te doen, voor welk doel dan ook. Waar is senhor Gonzales? De curator lachte. Ja, als u ons dat zoudt kunnen vertellen, zou ik u onmiddellijk dui zend pesos geven. Maar hij is jammer genoeg naar het buitenland uitge weken zonder adres achter te laten. HOOFDSTUK IV. Dornbusch was weer in zijn hotel. Dit keer had hij overal den weg ge vraagd en was hij te voet teruggeko men. Hij zat in een fraaie clubfauteuil en staarde voor zich uit. Beate nog verwijten gemaakt omdat ze zoo licht zinnig een betrekking «had aangeno men op een advertentie en nu had hij zelf een nog veel grootere domheid begaan. Alle duivels, neen, dat was niet waar! Hij kon toch niet vermoe den dat de groote machinefabriek plotseling failliet zou gaan? Nu zat hij in de klem; nu was Beate Serenus er met haar duizend mark-biljet veel beter aan toe dan hij met zijn paar losse centen. Hij moest nadenken en vlug een oplossing vinden. Hij moest zijn pension, voor een, vollen dag be talen. Dat was twintig heele pesos. Hij maakte zijn koffer open en haalde er zijn reisgids uit. Rosario, op één na de grootste stad van Argentinië, tweehonderd vijf- tig duizend inwoners. Waf hielp dat? Hij kende hier geen mensch. Als niet toevallig de fabriek van Gonzales een spoorlijn had moe ten bouwen en hij als gewezen genie officier daarvan verstand had gehad.... Misschien kon hij nu baanvakarbei der worden, maar waarschijnlijk zelfs dat niet. Hij leunde nog steeds achter over in zijn clubfauteuil en stak zijn laatste sigaar aan. Daar was hein iets ingevallen. Günter Schliephacke Natuurlijk, diens schuld was 't toch feitelijk dat hij zoo snel besloten had, naar Argentinië te gaan. Dat wil zeg gen, Günter wist er niets van. Toen de wereldoorlog indertijd ten einde liep, waren ze beide jonge officieren geweest. Günter Schliephacke trok di rect naar Zuid-Amerika, terwijl hij in alle mogelijke fabrieken bleef rond hangen, om steeds weer als de jongste met schitterende getuigschriften van <le lijst afgevoerd te worden. Een jaar geleden had Günter Schliephacke hem geschreven. Hij had geluk gehad, zat ergens op een farm, eerst als volon tair, toen als majordomo, nu blijkbaar als schoonzoon, in ieder geval scheen hij zijn bedje gespreid te hebben. Kerel, kom toch naar Argentinië hier is wat te belevenhad hij gcr schreven. Egon knielde voor zijn koffer neer en woelde in de papieren, die onderin lagen. Waarachtig, daar is de brief. Hij ontcijferde het adres van den afzender. Don Günterio Schliephacke, Santa Theodora, Estacion San Christobal, Santa Fé Argentinië. - Waar was de kaart? Een mensch moest toch maar boffen! Egon Dornbusch liet de rondge strooide dingen uit zijn koffer liggen en liep naar beneden, naar den por tier. Hebt u een spoorboekje? Natuurlijk. Kunt u mij ook zeggen waar het station San Christobal ligt? In Santa Fé of in Entre Rios? Santa Fé. De portier keek het spoorboekje na. Vlak bij *is het. Als u 's avonds om elf uur uit Rosario vertrekt, bent u den volgenden middag om half vijf al in San Christobal het is maar een kleine zeventien uur. Wilt u daar heen? Kent u misschien de farm Theo dora? Ik heb er wel eens van gehoord die is heel groot en mooi. Kent u den bezitter van de farm? Tot mijn spijt niet. Wilt u mij een spoorkaartje be zorgen; ik moet er nog vandaag heen. Uitstekend, mijnheer. Egon Dornbusch was weer in zijn humeur. Natuurlijk zou Günter blij zijn hem terug te zien. Argentijnsche gastvrijheid, dat sprak vanzelf. Misschien wist hij raad. Telegrafeeren? Natuurlijk! De cs- tancia lag bepaald kilometers van het station af. Maar pas kort voor 't ver trek telegrafeeren, zoodat er geen te genbericht kon komen. Hij ging door deftige straten en kwam aan de groote haven van de hier nog buitengewoon breedc reus achtige rivier Parana. Hierop voeren de transatlantische oceaanreuzen tot aan Rosario, on\ daar de schatten uit de binnenlanden in te laden. Egon Dornbusch was nu in de beste stemming. In den zcsenderligjarigen man school nog een goede dosis zucht naar avontuur en bovendien was hij niet vrij van fatalisme. Hij had het eigenlijk weinig opwindend gevonden, in Argentinië op een krukje voor een teekentafel te zitten. Nu, de avonturen schenen te komen. Eerst dat dwaze huwelijk, nu een reis" het onzekere tegemoet. Toen hij des avonds van zijn zwerftocht terugkeer de, gaf de portier hem het spoorkaar tje en Egon betaalde zijn rekening. Nu had hij nog ongeveer 10 pesos in Zijn hand nog geen twintig mark. Hij genoot met een uitstekenden eetlust van het voortreffelijke diner. Hij moest in voorraad eten! Toen ging hij gemakkelijk in een hoekje van zijn coupé zitten, sloot de oogen en liet zich verder voeren door den nacht. Den volgenden morgen was hij in San ta Fé. (Wordt vervolgd). |f

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4