NA TWEE JAAR OORLOG. Buiteniandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NUMMER 72. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941. G4e JAARGANG. UITGAVE: Waalwyksche Stoomdrukkerij AN'TOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Een overzicht van wat de Duitsche wapens in dezen tijd volbrachten. De strijd tegen het bolsjjewisme. Onder het opschrift: ,,Twee jaren oorlog schrijft de „Militarische Kor- respondenz aus Deutschland o.a. het volgende: Op 3 September 1939 verklaarde En geland den oorlog aan het Duitsche rijk. Duitschland had door zijn groot moedige voorstellen aan den Poolschen staat en door de laatste waarschuwin gen aan het adres van Frankrijk en Groot-Brittannië alle pogingen in het werk gesteld, den oorlog te vermijden. Engeland was echter van meening, dat een oorlog tegen Duitschland onvermij delijk was. Men mag aannemen, dat deze opvatting geen stemming was van het oogenblik, maar dat Groot-Brittan nië zich een beeld gevormd had, hoe de oorlog tegen Duitschland gevoerd moest worden. In ieder geval nam En geland met zijn oorlogs-verklaring in de oogen van de wereld de verplichting tot het militaire initiatief op zich. Sinds den derden September 1939 verwacht de wereld van de Britsche oorlogsvloot beslissende operaties. Wanneer men thans een terugblik werpt op de beide afgeloopen oorlogs jaren, moet men tot zijn verrassing steeds weer constateeren, dat dit Brit sche initiatief ofwel niet aanwezig was, ofwel in het begin mislukte, ofwel door een preventieven Duitschen aanval in de kiem gesmoord werd. Hoe plannen voor Britsche initiatieven van Duitsche zijde tijdig voorkomen werden, treedt bijzonder duidelijk aan het licht bij de landing van Duitsche troepen in Noor wegen en bij den Duitschen opmarsch naar den Balkan. In beide gevallen zag het er naar uit, alsof Engeland het initiatief tot hande len in handen had genomen. De Brit- Het initiatief aan Duitschland. In den veldtocht tegen Polen heeft het Britsche leger zijn beloften, gegeven in de Britsche oorlogsverklaring van 1939,- evenmin kunnen nakomen als thans in den oorlog tegen de Sowjets. De Britsche weermacht heeft in de 2 jaar van den oorlog slechts tweemaal actief aan de Europeesche krijgsver richtingen kunnen deelnemen, doch beide malen is het haar niet beschoren geweest, de operaties op grond van eigen besluiten en handelingen werke lijk te influenceeren. In den veldtocht tegen Frankrijk bestond de bijdrage van Engeland slechts in een korte ver dediging, welke eindigde met de vlucht uit Duinkerken en het verlies van alle zware wapens. In den oorlog op den Balkan bestond de Britsche militaire prestatie wederom slechts uit een af tocht, welke ook toen werd tot een vlucht en een inscheping in paniek op de reddende schepe/i. Zoo was de actie steeds aan Duit sche zijde. Een enkele maal, hoewel reeds niet meer op Europeeschen maar op Afrikaanschen bodem, scheen de Britsche leiding den Europeeschen oor log van het gebied der Middellandsche zee uit in andere banen te willen voe ren. Doch dit Britsche offensief werd dank zij het succesrijke optreden van generaal Rommel voor Engeland tót een mislukte onderneming. Zoo vaak de Engelschen de poging ondernamen de wet van handelen aan zich te trekken, in Noorwegen, op den Balkan en in Cyrenaica, alsook onlangs door het z.g. ontlastings-offensief aan het Kanaal, is telkens als een bliksem slag de Duitsche tegenzet geplaatst. Telkens voorkwam de Duitsche leiding de Britsche plannen, ofwel zij deed de uitwerking daarvan door een tijdig on dernomen eigen offensief of door een waakzame verdediging in het tegen deel verkeeren. Zoo heeft de Duitsche weermacht, gesteund door een eensge zind front in het vaderland, in de twee afgeloopen oorlogsjaren Europa volko men weten te bevrijden en de actie steeds aan zich weten te houden. Duitschland heeft zijn tegenstanders den een na den ander verslagen en die' vrijheid van handelen werd de Duitsche leiding vooral mogelijk gemaakt, door dat het Duitsche rijk en zijn weermacht van veldtocht tot veldtocht, van over winning tot overwinning steeds sterker werden. Duitschland steeds sterker. Terwijl de wereldoorlog alle kenmer ken droeg van een wederzijdschen af mattingsoorlog, is deze oorlog- een strijd van succes en opbouw, in welks ver loop de eene partij, n.l. het Duitsche rijk, door zijn overwinningen voortdu rend wint aan macht en vrijheid van handelen. Het Duitsche rijk, dat aan het begin van den oorlog aan alle fronten be dreigd en sinds het dictaat van Ver sailles van rijke gebiedsdeelen beroofd was, staat thans met een nooit vermoei de kracht aan prestatievermogen, ver bonden met de Europeesche staten, in den strijd tegen den erfvijand van alle beschaving, tegen het bolsjewisme. Zonder dat ooit een vijandelijke soldaat Duitschland betreden heeft, heeft het Duitsche rijk Dantzig. West-Pruisen, den Warthegouw, Oost-Opper-Silezië, Elzas en Duitsch Lotharingen heroverd of onder zijn bestuur geplaatst. Behalve de landen als Zwitserland, Portugal, Zweden en Turkije, die volharden in correcte neutraliteit, nemen alle bevel de bijna volkomen vernietiging van een krachtig beschermd konvooi, hetwelk de nieuwe tactiek niet voor den ondergang had kunnen behoeden. Na twee jaren van oorlog ter zee tegen Engeland kan men constateeren: de numerieke superioriteit van de En- gelsche vloot heeft niet de door Groot- Brittannië verwachte en aangekondigde uitwerking gehad. De Duitsche marine schrijft onder alle omstandigheden de wet van handelen voor, terwijl de En- gelsche vloot gedwongen wordt, zich te versnipperen, voortdurende verliezen te accepteeren, zonder den Duitschen handelsoorlog te kunnen tegengaan. De Duitsche marine overwint eiken nieu wen afweer door nieuwe superieure tactiek en verhindert in samenwerking met het luchtwapen door een onophou delijk succesrijk optreden, dat de veld tocht in het Oosten tot een werkelijke rustperiode voor Engeland kan worden. een Europeesche landen ofwel als militaire bondgenooten, ofwel door het sturen van vrijwilligers, aan het groot Euro peesche conflict met het bolsjewisme deel. Italianen, Finnen, Roemenen, Slowa- ken en Hongaren, alsmede vrijwilligers uit Spanje, Kroatië en Nederland, staan in wapenbroederschap met de Düitsche weermacht. Van de kusten van Noor- wegen tot de Pyreneeëën echter bezit dit Duitschland, dat voor eji met Eu ropa tegen de Sowjetunie strijdt, alle steunpunten in den oorlog tegen het land, dat twee jaar geleden dezen oor log ontketend heeft; een oorlog, die thans aan de Engelsche leiding geen enkele kans meer biedt om invloed uit' te oefenen op de nieuwe ordening van Europa door een militair optreden op Europeesch grondgebied. De oorlog ter zee. In een tweede beschouwing over „2 jaren oorlog" schrijft dezelfde instantie nog het volgende: Uit de ontwikkeling ,van den oorlog ter zee treden voor den niet vooringe nomen waarnemer de volgende feiten in deze twee jaren van oorlog aan het licht: 1. De Duitsche marine is op alle zeeen opgetreden tegen een numeriek aanzienlijk superieuren vijand en heeft desondanks de wet van handelen aan zich gehouden en tot den dag van he den bewaard. 2. De kustert van Europa zijn voor het grootste en belangrijkste deel in Duitsche handen. 3. De cijfers der vernietiging van tonnage zijn in het tweede oorlogsjaar tot een voor Groot-Brittannië levensge vaarlijk peil gestegen. 4. Ook de volledige hulp van de Vereenigde Staten vermag de Britsche scheepsverliezen niet meer te vervan gen. De Britsche scheepsverliezen hebben zich reeds zoo sterk doen gelden," dat de Atlantische Oceaan leeger geworden is en dientengevolge de cijfers der ver nietiging van tonnage de laatste weken iets minder géworden zijn dan tevoren. In Engeland wijt men dezen achteruit gang aan de nieuwe Engelsche kon vooi-tactiek, maar deze bewering houdt geen stand, want nog enkele dagen ge leden rapporteerde het Duitsche opper- OEKRAINISCHE DANK AAN DEN FüHRER. 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. - De bisschoppen der Grieksch-Katholieke Kerk van de Oekraine, die na de be vrijding van de Oekraine door de Duit sche weermacht naar hun bisdommen zijn teruggekeerd, hebben Adolf Hitler het volgende getuigenis gezonden: „De op den berg Porsjaiew, den tem pel van het Oekrainsche volk, in Wol- hynië bijeengekomen bisschoppen wen- schen Adolf Hitler en zijn zegevieren de weermacht geluk naar aanleiding van de bevrijding van een wereld zon der God van de bolsjewisten. De kerk vergadering der Oekraine met haar ge- loovige bevolking smeekt door geloof en liefde van den grooten God voor den schepper vail het groot-Duitsche rijk Adolf Hitler, die de gave Gods heeft om de toekomst der volkeren in goede banen te leiden, een lang, geluk kig leven af. Wij bisschoppen zeggen nogmaals tmzen bevrijder Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht dank". Dit getuigenis was onderteekend door Alessij, aartsbisschop van Wolhy- nië, Przemeniez Vimon, aartsbisschop van Ostrog, Panteleimen, bisschop van Lemberg. en Benjahiin, bisschop van Wladimir en Wolhynië. VIJANDELIJK VERZET AAN KUST VAN ESTLAND GEBROKEN. BERLIJN. 3 Sept. (D.N.B.). In de gevechten van 2 September in den cen- tralen sector van hc.. Duitsche Ooste lijke front werden sterke strijdkrachten der Sowjets onder zware verliezen in de pan gehakt. Vooral het pantserwapen der Sow jets heeft weer zware verliezen moeten incasseeren. De Duitsche troepen ver nietigden tijdens deze gevechten veer tig pantserwagens der, Sowjets, waar onder elf pantserwagens van het zwaarste type en een amphibie-pantser- wagen van 40 ton gewicht. Bovendien werden 2.250 gevangenen gemaakt en werden twee pantserver- kenningswagens, talrijke voertuigen der Sowjets en oorlogstuig buitge maakt. In weerwil van verbitterden tegen stand der Sowjets veroverden Duitsche formatie's infanterie en pantserwagens op 2 September een boschgebied, even eens in den centralen sector van het Oostelijk front. In goede samenwerking van de Duitsche infanteristen met de pantser wagens werden de bolsjewisten uit het boschgebied verdreven. Tijdens deze gevechten maakten de Duitsche troepen 2.500 gevangenen, terwijl drie Sowjet-pantserwagens, ne gen stukken geschut, 18 machinegewe ren en 25 voertuigen werden buitge maakt of vernietigd. Ook op verscheidene andere plaat sen van het Oostelijke front verrichten de Duitsche troepen op 2 September weer bijzonder succesvolle operaties. De bolsjewisten hadden in alle secto ren zware bloedige verliezen. In de gevechten van 1 September werden in deze frontsectoren 5.700 ge vangenen gemaakt, 27 Sowjet-pantser wagens, waaronder een pantserwagen van 32 ton, 18 stukken geschut, 151 machinegeweren, 47 granaatwerpers en groote hoeveelheden infanteriewa- pens en ander oorlogstuig werden ver nietigd of buitgemaakt. DE STRIJD DICHT VOOR PETERSBURG. United Press meldt uit Berlijn: Van niet officieele, doch bevoegde Duitsche zijde vernemen wij dat de Duitsche voorhoedes thans de voorste den van Petersburg naderen. In Duit sche kringen weigert men tot dusverre om zich uit te laten over de sterkte der in en om Petersburg staande Sowjet- troepen. Men vestigt er evenwel de aandacht op, dat hierbij in het geding zijn, het geregelde garnizoen der stad, het volksleger, troepen van de Kare- lische landengten van den sector Now- gorod alsmede marinesoldaten -en het personeel van de Baltische vloot. Bij Libau en Tallin hebben sowjetvaartui- gen buitengewoon hardnekkig gestre den en de Sowjetinfanterie belangrijken steun geboden. Daar de roode vloot door een dicht mijnenveld volkomen ingesloten is, zal de bemanning samen met de zeesoldaten ongetwijfeld als landtroepen bij de verdediging van Pe tersburg gebruikt worden. De gemelde Duitsche luchtaanvallen op de Sowjet bevoorradingscentra, spoorweg- en wegkruisingen achter het Sowjetfront van het Ilemmeer naar het Noorden hadden voorts wel het doel den tegenstander den terugtocht on mogelijk te maken. ENGELSCHE BOMMEN ROUBET. 31 Burgers gedood. OP Naar de speciale correspondent van het blad Aujourd'hui meldt, hebben 2 Britsche vliegtuigen Zondag een aanval ondernomen op Roubet, waarbij 31 dooden en 56 gewonden onder de bur gerbevolking zijn gevallen. Van zeer groote hoogte, zoo meldt de corres pondent, wierpen de Engelsche vlie gers hun bommen midden in een arbei derswijk en vernielden 21 huizen, of schoon zich in den omtrek geen enkel militair doel bevond. (D.N.B.). „JAPAN STAAT VOOR ZIJN ZWAARSTE CRISIS". TOKIO, 3 Sept. (Domei). De Japansche minister-president, Prins Ko- noje, heeft aan een ronde-tafel-confe rentie van vertegenwoordigers der re geering en van de oorlogsindustrieën het sinds 30 Juli j.l. bewaarde stilzwij gen verbroken en o.a. het volgende verklaard: „Japan staat voor de zwaarste crisis sinds het begin van zijn geschiedenis. De eenige manier om den noodtoestand te boven te komen is gelegen in een zoo doeltreffend mogelijke totale mobi lisatie der economische krachten van 't land. Het doel van deze ronde-tafel conferentie is, om de Japansche econo mische hulpbronnen tot een zoo hoog mogelijken graad op te voeren." OPROEP. 3 September 1939. De fatale datum den dag, nu twee jaar geleden, waarop Engeland en Frankrijk aan Duitschland den oorlog verklaarden. Sinds dien dag volgen de gebeurtenissen elkander in een razend tempo op. Een blik op de kaart 'van Europa is voldoende om vast te stellen, hoe ingrijpend deze gebeurtenissen wa ren. En nu, twee jaar later, is in Europa een blok gevormd van alle beschaafde landen, een blok gericht tegen de bela gers van beschaving, godsdienst en cultuur, tegen de bondgenooten van de Engelsche oorlogshitsers, de Sowjets. In Europa zijn tienduizenden, neen, honderdduizenden tot het besef geko men, dat geen opbouw van een nieuw Europa mogelijk is, voordat de horden van Stalin, volkomen vernietigd zijn. Twee jaren na het uitbreken van den oorlog begrijpen Noren, Zweden, De nen, Franschen, Spanjaarden, maar ook Nederlanders, dat het Duitschland is, dat strijd voor een nieuw Europa. Nu twee jaar later staan Nederlan ders aangetreden in een vrijwilligers legioen en wordt u de vraag gesteld, te toonen, dat gij waard zijt den naam Nederlander te dragen. Want in het nieuwe Europa zal het weer een eer zijn, zich Nederlander te kunnen noemen. Daarvoor zorgen zij, die u voorgingen en niet anders ver wachten, dat ook u zich zult melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. HET COLLEGE VAN TOEZICHT ZIEKTEWET. Nieuwe leden benoemd. Bij beschikking van den secretaris generaal van sociale zaken zijn be noemd met ingang van vandaag in de plaats van A. Borst Pzn„ dr. L. G. Kor- tenhorst, mr. B. C. Slotemaker, E. Straatemeier en mr. H. K. Versteeg, wier lidmaatschap als gevolg van de opheffing van der werkgeversvereni gingen, op wier voordracht zij tot lid zijn benoemd, is vervallen, tot lid van het college van toezicht, bedoeld in ar tikel 120 der ziektewet: ir. E. van Die ren, te Rotterdam; prof. J. van Loon te 's-Gravenhage; F. J. B. Gips te s-Gra venhage; dr. L. P. Kiantz te Leiden en J. van Hoey Smith te Rotterdam. MAXIMUMPRIJZEN VOOR BOTER EN KAAS. TEXTIELARBEIDERS, DIE MIN DER DAN 24 UUR PER WEEK WERKEN. Verplichte inschrijving bij de arbeidsbureaux. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat textielarbeiders, die minder dan 24 uur per week werken en deswege ondersteuning genieten, zich als werkzoekenden bij het gewes telijk arbeidsbureau of het bijkantoor, waaronder de desbetreffende gemeente ressorteert, moeten doen inschrijven. Deze inschrijvingsplicht geldt in alle gevallen, waarin overheidssteun, in welken vorm ook„ wordt verstrekt. Bij weigering kan stopzetting van de steunverleening volgen. KAPITAALS VERHOOGING BIJ HET BATA-CONCERN. Door bijstempeling op de aandeelen. Een buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders der Bata- A.G. te Zlin, heeft besloten het aan deelenkapitaal der vennootschap door bijstempeling der aandeelen van nomi naal Tsj. Kr. 3000 te verhoogen tot Kr. 5500. De verhooging geschiedt ten laste van het algemeene reservefonds en het stabilisatiefonds. Zooals bekend heeft het Bata-concern het kapitaal, dat oorspronkelijk Kr. 135 mill, bedroeg, reeds in 1935 bijgestempeld, toen de nominale waarde der aandeelen werd verhoogd van Kr. 1000 op Kr. 3000, hetgeen een verhooging van het aan- deelen-kapitaal van Kr. 175,4 tot Kr. 526,2 mill, ten gevolge had. Voor boter en kaas zijn nieuwe prij zen vastgesteld, welke naar gelang van soort en kwaliteit ten hoogste aan den consument in rekening mogen worden gebracht. De maximum prijs bedraaggt thans voor boter 2.60 per kg., voor volvette kaas 1.70 per kg. en voor 20 plus kaas 1.30 per kg. DE N.-BRABANTSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Herdenking van het 60-jarig bestaan. De Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw heeft te Breda een druk bezochte ledenvergadering gehouden ter herdenking van het 60-jarig bestaan der Maatschappij op 10 September a.s. De vergadering werd o.m. bijge woond door den h-eer H. D. Louwes, voorzitter van het Ned. Landbouw- comité, den voedselcommissaris voor Noord-Brabant, 'den heer G. van Ha ren, tevens secretaris van den N.C.B., den heer H. van Beek, lid van Ged. Staten en tal van vertegenwoordigers van zusterorganisaties. De heer P. M. Sneep, voorzitter van de jubileerende maatschappij heeft een herdenkingsrede uitgespraoken, waar bij hij in een historischen terugblik er op wees, dat hoewel de Noord-Bra bantsche Maatschappij van Landbouw als zoodanig thans.60 jaar bestaat, zij in feite reeds 90 jaar bestaat, aangezien zij een voortzetting is van de in 1851 te Breda opgerichte Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het arrondissement Breda. Nadat spr. eenige actueele vraag stukken had behandeld en de pogingen van den voorzitter van het Nederl. Landbouw Comité, den heer H. D. Louwes, om de bestaande Landbouw organisaties in Nederland samen te smelten tot één algemeene Nedeiland- sche Landbouw organisatie, in herinne ring had gebracht, eindigde hij met den wensch, dat de jubileerende maatschap pij, in samenwerking met andere^, nog veel nuttig werk zou mogen verrichten. Na de rede. sprak Burgemeester B. W. Th. van Slobbe van Breda, die in- DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, .enz. franco te zenden aan den Ui.'gcver. Abonnementsprijs: Per t maanden i 1.31. Franco per post door 't gchccle rijk 1.471/2. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel Minimum 3.50 Reclames 40 cent per. regel. Bij contract flink rabat. Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. ochc troepen hadden zich bij deze gele genheid reeds in beweging gezet, de operaties waren al begonnen. Daar deed Duitschland een tegenzet, zoo ver rassend en zoo doeltreffend dat uit het Britsche aanvalsvoornemen een verde- diging en daarmede een overwinning voor Duitschland ontstond. In de twee gevallen, waarin Engeland reeds tot den sprong klaar stond, om Noord- en Zuid-Europa te bezetten en door een nieuwe bedreiging in de flank aan den oorlog een beslissenden keer te geven, zijn deze Britsche ondernemingen met een volledige aftocht uit Europa geëin digd. Het is daarbij van groote betee- kenis, dat in beide gevallen, dus voor de Noorsche kust en in de Grieksche wateren, de aardrijkskundige situatie zeer in het voordeel van een Britsch initiatief was, want in beide gevallen was het oorlogsterrein voor belangrijke deelen der Britsche vloot gemakkelijk te bereiken, zoodat men, vooral bij de operaties om Kreta, zou hebben moeten verwachten, dat Groot-Brittannië, dank zij zijn superieure vloot, althans op de ze oorlogstooneelen de wet van hande lend optreden van zijn kant zou bepa len.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1