MIDZOMfcRDOLHEID SPORT UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING VERLENGD PUROL Geneest, en Verfraait de Huid NATU U RTH EATER OISTERWIJK. WASPIK. I RIDDER. KOENRAAD EN ZIJN KNECHT. VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD. No. 64. wegens enorm succes ZONDAGEN 7-14 21 SEPTEMBER aanvang 3 uur §inde 6 uur. Secr. Kerkstraat A 40 Tel. 431 en 616 Reisb. Lindeman-Lissone. Eindhoven—'s-Bosch A'dam- R'dam- Den Haag en alle b ij kantoren en agentschappen. KAX BEROEMD EN BERUCHT. middels me: de wethouders N. A. K;.oo- ne en mr. A. M. Siruycken en clen ge meente-secretaris mr. Ph. van Woen- sel ter vergadering was gekomen, de aanwezigen toe en bracht de geluk- wenschen van het stadsbestuur over. Vervolgens heeft de heer H. D. Lou- wes, uit Ulrum, voorzitter van het Ne- derlandsch Landbouw Comité, een rede over het onderwerp: ,,Onze landbouw organisaties aan het werk, gehouden, waarna nog diverse andere sprekers aan het woord,kwamen. DE GAS- EN ELECTRICITEITS- DISTRIBUTIE. Reeds vele malen is er op gewezen, dat de rantsoeneering van gas en elec- triciteit nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar teruggebracht wor den en een ieder is verplicht er zorg vuldig voor te waken, dat zijn rantsoen niet overschreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opgelegde be perking houden, zijn er daarnaast nog talloozen, die aanmerkelijk meer ge bruiken dan waarop zij krachtens de distributieregeling recht hebben. De ge volgen hiervan zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2000 boeteheffingen plaats gehad en meer dan 100 afsnijdingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zullen moeten volgen. De voedingswaarde en het gebruik van taptemelk. Velen onderschatten de voedingswaar de van taptemelk. Het is echter nog een waardevol voedingsmiddel, hetgeen door een vergelijking met de samenstelling van volle melk aangetoond kan worden. De volle melk, een van de volledigs.e voedingsmiddelen, die wij bezitten, be vat bijna alle voedingsstoffen, die het li chaam noodig heeft, n.l. eiwitten, vet, koolhydraten, vitaminen en zouten. Wanneer de volle melk ontroomd word)!, d.w.z. wanneer men er het vet aan onttrek!, dan krijgt men een pro duct dat taptemelk heet. De taptemelk bevai! dus geen vet en de daarin oplos bare vitaminen A en D meer, doch de overgebleven voedingsstoffen, vooral de eiwitten en de zouten, zijn van groote waarde. Een halve liter taptemelk bevat even veel eiwiit: als 100 gr. vleesch en is veel goedkooper. Vooral nu er weinig vleesch is kan taptemelk gebruik! worden voor heli volledig maken van den maaltijd. Voor de instandhouding van het li chaam zijn kalk en fosforzou en noodig. In het dagelijks gebruikte voedsel komen deze zouten gewoonlijk niet overvloedig voor. Nu bevatten melk en taptemelk juist kalk en fosforzouten, zoodat- voor een voldoende toevoer hiervan, taptemelk bijna onmisbaar is. Toch moet men er bij het samensiellen van de maaltijden aan denken, dat de stoffen, welke men door het gebruik van volle melk kreeg, nu op de een of andere wijze aangevuld dienen te worden. Vet is in zekeren zin door koolhydra ten, b.v. aardappelen, brood, rijs!, suiker, jam en stroop te vervangen, maar men moe! ook zorgen voor voldoende vitami ne A en D. Voor jonge kinderen is dit zeer goed mogelijk, wanneer men maar gebruik maakt van de gelegenheid hun levertraan te geven. Ook vette visch (b.v. paling) is van groote waarde. Uit groene groenten, wortelen, toma ten, zoete pepers en peterselie kan het lichaam zelf vitamine A vormen. Uit hef bovenstaande blijkt wel duide lijk, dat het' verkeerd is de melk, die op melkkaarten voor kleine kinderen ter be schikking word! gesteld, in de pap, soep of pudding te verwerken. Het geheele ge zin profileert er dan wel van, maar de kinderen word/t een deel van de voe dingsstoffen, die zij juist in de groeijaren noodig hebben onthouden. Geef de kin deren zelf melk te drinken of maak er hun pap mee klaar. Het koken van taptemelk. Door de noodzakelijke bewerking, die de melk moet ondergaan om taptemelk tr krijgen, duurt het tegenwoordig eeni- gen tijd voordat zij bij den verbruiker is, zoodat de kans bestaat, clait de melk snel ler zuur wordt. Om dit te voorkomen moet de melk zo i vlug mogelijk na ontvangst gekookt, af gekoeld en op een koude plaats bewaard worden. Het koken van de taptemelk is niet eenvoudig. Doordat zij geen vet bezit, blijven de eiwit- en melksuikerdeeKjes aan den bodem van den pan vastkleven, zoooal! de melk gemakkelijker aan kan branden. Een eerste vereischte is, dat een schoone en gave pan met een dikken bodem ge bruikt wordt. Dan zijn er nog eenige hulpmiddelen. Men kan b.v. den panbo dem invetten of eenige glazen knikkers (stuiters) meekoken om liet kleven van de melkdeeltjes l'e voorkomen. Sommige huisvrouwen brengen eerst een bodempje water of suikerwater aan de kook en voegen dan de melk toe. Al zijn deze middelen niét: geheel*, afdoend, (óch is hel aan te raden er eens eenige (e probeeren. In iéder geval is voortdu rend roeren tijdens het aan de kook bren gen'van de melk noodzakelijk, vooral als het niel' de enkele melk betreft, maar üe daarvan gekookte pap van gort, rijs!, e.d. Taptemelk kan ge rokken met een ci- froenschilletje een smakelijken warmen drank opleveren hij den broodmaaltijd. Ter vervanging van een normale portie vleesch heeft men te rekenen met een halve li.'er taptemelk per persoon per dag. Deze kan op hot laatst worden toe gevoegd aan een dikke soep of gedeelte lijk in een .s'amppot of aardappelpuree worden verwerkt'. Terwijl de rest ge bruikt kan worden voor een nagerecht (rijst-, gort-, of havermou'pap). Schijndel—TOP; TSG—Hero. WSCDe Baronie; 26 October. Wedstrijd programma Tweede Klas I). Thans is ook het wedstrijdprogramma voor de Tweede klas I), waarin onze Waalwijksohe Tweede klasser WSC speelt, vastgesteld. De competitie vangt hier aan op 21 September me! de volgende wedstrijden: TOPBKTYV; de BaronieZwaluw; HeroSVD; SchijndelWilhelmina; WSCTSG. 28 September. WSC; TSG—TOP; RKTVV Hero; WilhelminaDe Schijndel. Zwaluw Baronie; SVD 5 October. Hero—RKTVV; WSCWilhelmina; delZwaluw. De BaronieTSC; TOP—SVD; Schijn- 12 October. HeroSchijndel; TOPWilhelmina; Zwaluw. De BaronieSVD; RKTVV—TSC; WSC- ZwaluwSVD; TSCSchijndel; TOP—WSC. WilhelminaHero; RKTVV—De Baronie; SVD- 19 October. -Wilhelmina; Zwaluw -RKTVV; 2 November. SchijndelDe Baronie; TSCZwaluw; TOP—Hero; RKTVV—Wilhelmina; SVD WSC. 9 November. WilhelminaZwaluw; SVD-TSC; He roDe Baronie; WSCTOP; Schijndel —RKTVV. 16 November. De BaronieTOP; HeroWSC; Zwa luw Schijndel; TSCWilhelmina; BK TVV—SVD. Eerste klas. De Zuidelijke eerste klassers, zijn de eersten, die het nieuwe competitiejaar. mogen inzetten. Dit is een gevolg van het feit, dat er hier meerdere vereenigingen in zijn ondergebracht, dan in de andere afdeelingen, alhoewel wij niet snappen, waarom men de eerste klassers dan wel eerder laat beginnen en bijv. de Zuidelij ke tweede klassers niet. Ook daar zijn nog een respectabel aantal clubs in één klasse vereenigt en het is voor hen toch minstens even erg, dat' zij zomer-voetbal moeten beoefenen, dan voor de eerste klassers. Enfin, wij kunnen het antwoord op dit vraagstuk toch niet vinden en zul len daarom maar met ons overzicht voor de eerste klas beginnen. Zoo staat daar vooraan een uitreis van NAC naar Roermond. Wij welen nog wel, dat Roermond er vorig jaar niet veel van terecht' bracht, maar de omstandig heden kunnen intusschen veranderd zijn en een Limburgsche reis, is voor geen enkele vereeniging een aangenaam en ze ker karweitje. Het zou Breda dus nog wel eens tegen kunnen vallen. Helmond zal de twee eerste puntjes morgen nog niet binnen halen, want het is bij Juliana eer der verliezen dan winnen. In Tilburg staat al direct een mooie wedstrijd op het program tusschen Loii- ga en PSV. Het- zal waarschijnlijk een puntenverdeeling, of iets daaromtrent worden. Naar de verrichtingen van Picus zijn wij zeer belangstellend. De houtbe werkers maken morgen tegen MVV een goede kans op de zege. Eindhoven heeft het op eigen terrein tegen NOAD niet makkelijk, maar is 'toch goed te achten voor de overwinning. BW kan van Wil lem II winnen, maar de uiterste krachts inspanning zal daarvoor noodig zijn. De Waspiksche kermis behoort-we derom tot het verleden. We kunnen niet anders zeggen dat dat er goed kermis gehouden is. Bij hotel van Iersel heeft men drie avonden kunnen genie ten van de tooneelavonden van Piet Vink. De zalen waren eiken avond overvol. Bij hotel Montens werd Dins dag een matinée gegeven door het be kende cabaret gezelschap van Jan van Ostade. Ook hier was de zaal overvol. De bezoekers keerden dan ook zoowel van de tooneelavonden als van het ma tinée hoogst voldaan huiswaarts. Er werd gedurende de geheele ker mis geen wanklank vernomen, zoodat de politie geen moeilijke taak had. - Zij die in het bezit zijn van een Persoonsbewijs en daarvoor nog geen omhulsel hebben gehad, kunnen dit thans bekomen ter gemeente-secretarie onder overlegging van het aan hen uit gereikte persoonsbewijs. De heer J. de Hond wilde zich gaan vergasten aan zijn appel- en pruimenboom, maar hij kwam tot de conclusie dat hij te laat was. Onbe kende daders waren hem voor geweest. Door veldwachter Schoots wer den achterhaald de gebr. V. en v. E., die zich onrechtmatig appels toe eigenden van A. van den Westen. Mej. T. V. alhier, is sedert Zon dag nog niet naar haar thuis weder gekeerd. Tot heden hebben ze nog niets van haar vernomen. Predikbeurten op Zondag 7 Sept. a.s. in de Ned. Herv. Kerk van Was pik: voormiddag half tien en namid dag twee uur Ds. R. de Bruin. Eeuwen geleden leefde er een rid der, die heette Koenraad. De ridder had een knecht en die heette Ko. Rid der en knecht waren onafscheidelijk van elkaar en dat was te begrijpen. Zij waren aan elkaar gewaagd! De ridder voerde het allerliefst niets uit en met zijn knecht was dat evenzo gesteld. Alleen eten en drinken, dat deden ze of hun leven er van afhing. Op een avond hadden ze weer eens in een herberg te veel gegeten en vooral te veel gedronken en met moei te bereikten ze in de nacht hun slaap kamer. Ridder en knecht hadden na melijk maar één slaapkamer. Weet je waarom? Omdat die slaapkamer nog het enige vertrek was dat bewoonbaar was. Want waar nooit gewerkt wordt en steeds maar gegeten en gedronken, daar raakt -natuurlijk alles in verval. Zodra heer Koenraad en zijn knecht in bed lagen, sliepen ze. „Grrr", klonk het uit -het bed met het wapen en „grrr" klonk het uit het bed zonder versiering. Na een paar uur werd de ridder echter wakker. Hij vond dat 't tochtte. Daarom riep hij„Ko De ridder moest dat nog wel zes maal roepen eer Ko eindelijk terug riep: „Ja, Heer?" „Het raam staat open, Ko. Het tocht v (iTfi i U u I Grrr... Grrr... geweldig". „Het raam staat open, Heer. Het toch geweldig." Meteen sliep Ko weer. Na een poosje riep de ridder weer: „Ko!" En toen Ko wakker was, zei de ridder: „Ko, één van ons tweeën moet opstaan om het raam te sluiten. Zo kunnen we niet blijven liggen." „Ja. Heer. Eén van ons tweeën moet opstaan om het raam te sluiten. Zo kunnen we niet blijven liggen." Toen hij dat gezegd had, draaide hij zich eens om en snurkte verder. Weer een poosje later riep ridder Koenraad; „Ko! Sta op en sluit het raam." „Ko! sta op en sluit het raam", herhaalde de knecht en toen bleef er niets anders over dan ook werkelijk op te staan en het raam te sluiten. Hij deed dit dan ook om daarna zo gauw mogelijk weer in bed te kruipen. Maar de ridder was erg onrustig dien nacht. Na een kwartier riep hij alweer: „Ko! Er ligt een man in mijn bed." „In het mijne ook, Heer!" „Ko! Wat zullen we doen?" „Heer! Wat zullen we doen?" „Ja, wat zullen we doen, Ko?" „Ja, wat zullen we doen, Heer?" „Ko! Ik smijt hem er uit." „Heer, dat doe ik ook." Daarna zeiden ze geen van heiden meer een woord en sliepen en snurk ten een gat in de dag. Tegelijk werden ze wakker en tegelijk zagen ze, dat ze allebei voor hun bedden lagen. „Ko! Dat is toch een schandaal!" „Heer! Dat is 4och een schandaal!" „We hadden toch besloten om dien man in ons bed er uit te gooien?" „Heer, we hadden toch besloten om dien man in ons bed er uit te gooien?" „En nu heeft die vent mij er uit gegooid!" „Mij ook, He<^r." „Ko. We laten ons niet uit onze bedden gooien." „Heer, we laten ons niet uit onze bedden gooien." „Ko, daarom ga ik er weer in." „Ik ook, Heer." Tien minuten later sliepen ridder Koenraad en zijn knecht alsof het hartje nacht was! Grrr-grrr Ja, zulke dingen kunnen nu gebeu ren als je te veel eet en drinkt en vooral als je te veel drinkt kunnen zulke dingen gebeuren; denkt daar maar altijd aan! Dat ik met drinken geen water- drinken bedoel, dat hebben jullie toch wel begrepen? Dat kan. Al klinkt het heel gek en al komt het ook niet dikwijls voor dat één en dezelfde persoon beroemd en berucht is tegelijk. Een voorbeeld hiervan is de zeeroverkapitein Klaus Störtebecker, die een rover was met een ridderhart. Dat klinkt alweer gek en zo iels komt ook alweer niet dik wijls voor, maar die Klaus Störtebev- ker was een ridder en een rover. Ivlaus Störtebecker leefde zoveel eeuwen geleden, dat er van hem en zijn gedragingen een menigte sagen en verhalen in omloop zijn, waarin de roverkapitein lang geen slecht figuur slaat. Erkend wordt, dat hij de sche pen van de rijke kooplieden uitplun derde en dat het sterkste handelsschip voor hem en zijn aanhangers niet vei lig was, maar de sagen en verhalen vermelden uitdrukkelijk, dat hij ook nooit maar iets nam van hen, die wei nig be?aten, maar wel gaf hij veel aan hen, die in nood verkeerden. Rover èn ridder dus! Wat de geschiedenis van deze be ruchte beroemdheid heeft te vertellen is lang zo gunstig niet als dat wat de sagen zeggen, maar dat is heel begrij pelijk. De geschiedenis werd geschre ven door zijn tegenstanders en stellen de sagen hem te goed voor, de ge schiedenis maakt hem van een slecht heid, die ook al niet op zuivere waar heid berust. Een oorlog tusschen Denemarken en Zwedenv was aanleiding dat Klaus Störtebecker zijn zeeroversloopbaan begon. In de oorlog tussen Denemar ken en Zweden waren koning Albrecht pn zijn zoon in 1389 overwonnen en gevangen genomen en twee jaar later belegerde koningin Margaretha van Denemarken de Zweedsche hoofdstad Stockholm. Toen reeds was de blok kade in de oorlögvoering ter zee be kend. Dientengevolge hadden de Denen Stockholm geblokkeerd met het doel haar uit te hongeren. Koning Albrecht kreeg evenwel hulp door middel van de hertogen van Mecklenburg, die zee lieden aanwierven, die de opdracht kregen oorlogsmateriaal en proviand naar de hoofdstad te brengen. Deze zeelieden waren kerels die voor niets stonden en daardoor slaagden hun opdrachten buitengewoon, wat tengevolge had, dat hoe langer hoe meer ondernemende jonge mannen zich bij hen aansloten, een rovers broederschap, die reeds in 1392 het eiland Gotland voor zich wist te ver overen. Op dit eiland vestigden zij zich en maakten er een goed verdedig baar en goed gewapend roversnest van. Maar de sommen die zij gekregen hadden voor hun werk als blokkade brekers, waren lang niet toereikend om het groot aantal leden van de ro versbroederschap te onderhouden. Een oplossing voor deze moeilijkheid was al gauw gevonden. Alle rijk beladen koopvaardijschepen zouden zij als hun buit beschouwen. Het duurde niet lang of alle bewoners van de Oostzeekust waren hun vijanden. Koningin Mar garetha verklaarde hen, samen met de Hanzesteden Lübeck en Hamburg, de oorlog en in 1398 werden zij van het eiland Gotland verdreven. Een deel van de zeerovers keerde de zeeroverij de rug toe, maar de meest onder- nemenden onder hen trokken naar de Noordzee. Op de Friesche eilanden werden zij met open armen ontvangen en van deze eilanden uit ondernamen zij voortaan hun rooftochten. De zeero vers noemden zich de „Delers", omdat zij zich geroepen voelden de zo eigen aardig verdeelde aardse goederen op een meer eerlijke wijze te verdelen. Die eerlijke verdeling pasten zij ook onderling toe, wanneer een buit in hun handen was gevallen. De handelsschepen op de Noordzee kregen het hard te verantwoorden. Geen schip ontging hen en het einde was een verbitterde strijd tussen de Hanzeschepen en de zeerovers. Door verraad werden de zeerovers over wonnen. Een van de mannen van Stör tebecker maakte in de omgeving van Helgoland het roer van het zeerovers schip onklaar. Zo moest een zwaar ge- Geen schip ontging hem. vecht geleverd worden, dat eindigde met den ondergang van de rovers. De roverskapitein met een deel van zijn mannen, werden gevangen genomen en naar Hamburg overgebracht. Het gerecht sprak over allen het dood vonnis uit. Een andere overlevering verhaalt, dat men hem de vrijheid heeft aange boden in ruil voor de mededeling waar hij zijn schatten verborgen had, wat de zeerover weigerde. Een sage vertelt, dat Störtebecker als laatste gunst verzocht diegenen van zijn gezellen in vrijheid te stellen, die hij zou voorbij lopen als zijn hoofd reeds van zijn lichaam zou gescheiden zijn. Men stond hem dit toe. Zijn man nen werden in een rij opgesteld en na dat hun aanvoerder onthoofd was, zo vertelt de sage, liep de onthoofde langs de rij mannen. Zes was hij er al voor bij gelopen, toen de zevende zijn voet uitstak, waarover de onthoofde strui kelde en daarop ineenzakte. De eerste zes mannen van de rij werden in vrij heid gesteld, de overige werden ont hoofd. Wat in deze sage vooral treft is de kameraadschap tussen hoofdman en ondergeschikten, de trouw tot in de dood en de daad van den leider, die bereid is het uiterste te doen voor hen, die zich aan hem hebben toever trouwd.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2