"Spierpij" AKKERTJE BUITENLAND Gemengd Nieuws. KAATSHEUVEL. HEER BROODGRAAN MEER AARDAPPELEN ST. JOACHIMSMOER. Collecte. De collecte ten bate van de T.B.C. braclit in deze parochie de vrij aanzien lijke som op van ruim 25. Geslaagd. Voor het godsdienstdiploma voor verpleegsters afgenomen in het groote Ziekenhuis te Rotterdam slaagde o.m. onze vroegere dorpsgenoote Mej. C. H. M. Verhelst. SOWJETS OP KARELISCHE LAND ENGTE VOLKOMEN VERSLAGGEN. Helsinki, 4 Sept. (D.N.B.). Om één uur vannacht is officieel bekend gemaakt: Uit het Finsche hoofdkwartier wordt gemeld: De vijand, die zich taai verdedigde, is op dc Karelischc Landengte volkomen verslagen. Dc oude rijksgrens is over de geheele lengte bereikt, De in onze handen ge- valen oorlogsbuit is aanzienlijk. Tol dusver zijn bij de laatste operaties ge teld: vele honderden auto's, bijna 2000 paarden, vele dozijnen gevechtswa gens, ongeveer 300 stukken geschut van verschillend kaliber, ontelbare hoeveelheden lichte en infanterie-wa- pens. Het aantal gevangenen neemt van dag lot dag toe en bedraagt reeds tegen de 10.000. De zuivering van de westelijke Karelische Landengte van vijandelijke afdeelihgen wordt voord gezet. In een oproep aan zijn troepen zegt veldmaarschalk Manncrheim het vol gende „De oude rijksgrens op de Kareli sche landengte is bereikt. Het deel van Finland, dat ons bij den vrede van Moskou met geweld en geheel on rechtvaardig is ontrukt, is thans door de heldendaden en de geweldige in spanning van het Finsche leger weer in zijn geheclen omvang bij het rijk aangesloten. Op het trolsche kasteel van Viipuri waait weer onze blauw- witte vlag. Karelië is vrij, ook al zul len ontelbare afgebrande huizen, fa brieken en uitgestrekte bo^chgebieden nog lang getuigen van het ware ka rakter van het bolsjewisme." Ten slotte bracht Mannerheim den soldaten dank voor hun heldendaden verklaarde, dat van het Finsche - r DOOR MARKTREGELING KR'JGT DE BOER Z'JN RECHTVAARDIG 100N.SPECUIATIE WORDT UITGESCHAKELD en leger nog meer uithoudingsvermogen geëischt zal worden. De tijd is npg niet gekomen, het zwaard door den ploeg te vervangen. WAAROM ENGELAND IRAN BEZETTE. De beteekenis van Britsch-Indië als sleutelpositie voor de Engel- schen treedt steeds meer op. den voorgrond. Berlijn, 3 September. (A.N.P.) In een hoofdartikel behandelt de „Esse- ner National Zeitung" de uitwerking van. den Engclschbolsjewistischen inval in Iran op de politieke situatie- in Britsch-Indië. Het blad schrijft: Destijds werd generaal Wavell te ruggeroepen van het strijdtooneel in Noord Afrika en belast met het op perbevel over de Britsche troepen in Britsch-Indië. Aanvankelijk leek het er toen op, dat hij terzijde werd ge schoven, maar al spoedig begreep men de ware toedracht. Deze benoeming vond plaats, nadat de frontlijn LybiëGriekenland was verkoken en toen de verbinding Haifa Suezkanaal rechtstreeks van zee uit werd bedreigd. Zoo kreeg deze gene raal de opdracht een nieuw front te formeeren. In iedere bedreiging van t Suezkanaal ziet Engeland, naar men weet, een gevaar voor Britsch-Indië. Daarom moet worden herhaald, dat de bezetting van Iran reeds sedert gc- ruimen tijd was voorbereid, ja, dat samenwerking met dc Sowjet-Unie over Iran heen reeds was afgesproken of althans in hoofdtrekken voorbereid op een tijdstip, toen de Duitsche troe pen nog in het geheel geen aanvang hadden gemaakt met hun opmarsch tegen de Sowjet-Unie. Na den inval van bolsjewiki en En- gelschen komt Britsch-Indië steeds dichter in de nabijheid van de recht- streeksche oorlogszone. Het Britsche imperialisme heeft de geheele kust van Aden tot de mon ding van den Indus benevens het ge heele achterland tot de Sowjet-grens steeds van Britsch-Indië i\it be schouwd. Tot voor kort stonden alle Britsche koloniale gebieden hier on der Britsch-Indisch bestuur en zoo leidt ook thans weer Wavell als be velhebber van het Britsch-Indische leger de operaties in Iran. Bezit van Iran moet Britschen druk op Oost-Azië versterken. Zoo moet ook thans de bezetting van Iran niet alleen verklaard worden door de bezwijking van het bolsjewis tische front in de Oekraïne of door de petroleumvelden van Bakoe, maar ook door Britsch-Indië. Reeds in den wereldoorlog was de situatie overeenkomstig. Engelam volbracht den Mesopotamischen veld tocht tegen de Duitsch—Turksche troepen van Britsch-Indië uit en voor namelijk met Britsch-Indische troe pen. De Tata-ijzerfabrieken beleefden destijds een periode van ontzaglijken bloei, daar zij het Mesopotamische oorlogstooneel van materiaal voorza gen. Van Britsch-Indië uit beschouwd, blijkt de overweldiging van Iran niet alleen hulpverleening aan de zwaar geteisterde Sowjet-Unie, maar tevens versterking van den druk van het An gelsaksische imperialisme op Azië en bedreiging van de nog onafhankelijk gebleven staten. Ten Oosten van Britsch-Indië ligt Thailand tusschen het Britsche Birma en Indochina en in het Noord-Oosten van Britsch-Indië dringt Afghanistan zich tusschen Iran en de Britsch-Indi sche grensprovincies. Gelooft iemand soms, dat Iran ooit weer uit Engelsche handen vrijheid en onafhankelijkheid verkrijgt en dat Afghanistan en Thailand ook voor taan onafhankelijk blijven? Stellig gaat het Engeland in Iran voorloopig om de beveiliging van zijn petroleumvelden rondom Maidan. Wellicht draagt het zelfs de hoop nut zich ook het oliegebied van Bakoe te kunnen beveiligen. Maar achter deze geheele politie t steekt meer. Afweer tegen de legendarische vijf de colonne, zegt men en bedoelt nieu we veroveringen en afronding van het huidige bezit van het Empire. De sprong naar Iran is slechts de voor bereiding tot een sprong naar een nog grooteren buit. Maar hierbij wordt geen rekening gehouden met Duitsch- land. S.S. „SITOE BONDO" GETORPEDEERD. Negentien leden van de bemanning om het leven gekomen. Uit Ponta del Gada op de Azoren is bericht gekomen, dat daar in Juli door een Spaansch schip 59 schipbreuke lingen aan land zijn gebracht, die be hoorden tot dc*bemanning van het N derlandsche s.s. „Sitoe Bondo". Dit 7049 bruto register ton metende stoomschip van den Rotterdamschen Lloyd, dat in een Engclsch convooi voer, was op den Atlantischen Oceaan door een Duitschen onderzeeër getor pedeerd. Tegelijk met dc „Sitoe Bon- do" werden twee grootere Engelsche stoomschepen van dat convooi tot zin ken gebracht. Over den ondergang van de „Sitoe Bondo" wordt voorts nog gemeld, dat de bemanning uit in totaal 78 koppen bestond. Bij den ondergang van het schip zijn dus negentien leden der be manning om het leven gekomen. De „Sitoe Bondo" kwam in convooi uit Noord-Amerika en had voor Enge land bestemd krijgstuig aan boord. Van Duitsche zijde werd aan dit be richt nog toegevoegd, dat hieruit op nieuw blijkt, aan welke gevaren de Nederlandsche zeelieden die in Engel- schen dienst varen, zijn blootgesteld en met welke roekeloosheid Engeland met deze inenschen omspringt. MOORD TE OISTERWIJK. Aan een uitgebreid verslag omtrent deze gruweldaad ontleenenwij o.m. nog aan de „N. TilbCrt.": Het slachtoffer is niet tien, doch dertien jaar zou 22 October a.s. veertien worden en is genaamd An nie Remkcnj dochter van een kantoor bediende, wonende Joost v. Gheel- straat te Rotterdam-West. Het meisje behoorde met haar broertje tot de vele kinderen, welke door het R.K. Uitzendingscomité „Re- rum Novarum" te Rotterdam in ge zonde streken des lands zijn uitbe steed en daar welwillend opgenomen om de stadslucht en minder aangena me omstandigheden der groote Maas stad te ontvlieden. Zoo was Annie Remken terecht gekomen hij dc gebr. Schut op de groote boerderij „Bals- foort", ver buiten Oisterwijk-dorp in de richting Boxtel. Dc boerderij is zeer eenzaam gelegen nabij dc z.g. 1' ran- schp Baan. In dc boerderij „De Locht" van Broers in de buurt van „Bals- foort" was 't broertje van Annie on- dergebracht. Vier weken hebben zij genoten van de buitenlucht en rij - dagmiddag j.l. kwamen de ouders over om hun kinderen op te halen, want Dinsdag zou dc school weer beginnen. Tegen half twaalf Vrijdagmiddag ging de landbouwer Th. Schut met 't jongetje achter op de fiets naar het station te Oisterwijk, terwijl Annie op de fiets van een zuster van Sch. volgde. De ouders der kinderen wer den aan het station afgehaald en ge zamenlijk ging men toen naar dc boer derij, terwijl dc. jeugd natuurlijk niet uitgepraat kwam over al hetgeen er i daar buiten hij die leuke boerenmen- schen beleefd was. Schut bleef in O. achter, omdat hij naar den dokter moest. Het jongetje bleef bij Broers achter en de oude lui gingen met An nie bij Schut eten. Tusschen twee en half drie stapte het drietal weer op om naar Broers te wandelen en de koffer van den jongen, een knaap van negen jaar, in te pakken. Halverwege begon het echter te regenen en Annie ging terug om den regenjas van pa en haar eigen cape te halen. Die lagen daar o.m. nog, want men zou nog eens hij Schut terug komen, alvorens af te reizen. Om nu vader en moeder weer in Ie halen, kwam Annie per fiets met re genjas en cape na. Om half vijl ging het drietal, nu in gezelschap van hel jongetje weer terug naar Schut om daar afscheid te nemen en het koffer- tpe van het meisje mede te nemen. Toen was het, dat Annie vooruit fietste en onderweg moet zijn opge vangen door een onmensch, dat het kind heeft aangerand en afschuwelijk mishandeld, wat den dood tot gevolg had. Het echtpaar Remken kwam im mers met het zoontje hij Schut en An nie was daar nog niet gearriveerd. Dit was om kwart over vijf. De ouders zijn toen de plek gepasseerd, waar hun kind op dertig meter afstand van het zandpad in het lage, dichte mast- bosch zieltogend neerlag en niet on waarschijnlijk hebben zij, onwetend,- zelf den dader op de vlucht gejaagd. Een tragische bijzonderheid is wel, dat de vader niet ver van deze plek op liet idee kwam de koffer van zijn zoontje zoolang in dc struiken langs het pad weg te zetten, omdat hij er dan niet onnoodig mede behoefde te loopen en immers even^ later toch denzelfden weg terug zou gaan om dan het valies weer op te nemen Hoe weinig heeft de beklagenswaar dige man vermoed wat zich in dc on middellijke nabijheid in korten tijd had afgespeeld De verdachte blijft tot nu toe hals starrig ontkennen, al stapelen de be wijzen tegen hem zich op. ABONNEERT U OP DIT BLAD Vader Joad in 't zilver. We vergissen ons nog zoo gemakkelijk; we hebben bijna 10 jaren lang Broeder Joad tegen hem gespeeld en al is het nu al een drietal maanden dat hij als Overste van het Klooster Bonifacius van de Broeders van Liefde alhier over zijne vroegere confraters regeert, het blijft nog zoo- gemakkelijk „Boeder Joad Nu, hij neemt het U niet kwalijk, want de onbaatzuch tige was hij en is hij gebleven; pretentie kent hij niet; hij was en is gebleven de eenvoudige hulp voor allen, die hem noodig hebben. En hoe vaak werd en wordt nog zijn hulp niet in geroepen. Als amateur-tooneelschilder, als com ponist, als dichter, als technicus, mij gelijk op welk gebied, steeds was en is hij voor allen en iedereen klaar om zijn onuitputtelijke begaafd heid disponibel te stellen in het belang van wie tot hem komen, zonder de eisch van een dankje of belooning. Als hoofd van de St. Bernardus- school is hij wars van dictator-allures, leidend met zachte hand, overleg plegend en zoekend, waar zijn hoofdschap bevelen kan geven. "W ij zijn overtuigd, dat dezelfde tactiek ook in de kloostergemeenschap zijn devies is, waarom het kleine convent wan St. Bonifdcius met zoo n groote ingenomenheid onlangs zijn benoeming tot „Vader Overste" heeft ontvangen. Bh 1899 te Tilburg geboren, werd hij in 1911 als Juvenist in Eikenburg te Eindhoven aange nomen, waar hij met succes de Muloschool door liep. In 1915 vertrok hij naar Venray, waar hij zijn noviciaat deed voor de Congregatie van „De Broeders van Liefde". In 1916 werd hij in hetzelfde klooster geprofest. In 1920 werd hij overgeplaatst naar Eiken- burg, waarna hij in 1921 zijn examen deed voor onderwijzer te Roermond. In 1924 vertrok hij naar Antwerpen om al daar tot 1926 werkzaam te blijven als „profes sor" in de lagere afdeeling van de Ecole Mo yenne in het St. Lodewijksgesticht. In 1926 .volgde zijn overplaatsing naar de St. Thomas- school van Pastoor de Klijn aan de Ringbaan West te Tilburg. Van hieruit volgde hij de hoofdacte cursus, en behaalde in 1928 zijn hoofdacte. In 1932 kwam hij naar Kaatsheuvel om het hoofdschap te aanvaarden van de St. Bernardusschool, welke functie hij momenteel nog met veel zorg en tact bekleed. Toen „Va der Victor" in Maart j.l. plotseling uit het le ven scheidde, was Broeder Joad de aangewe zen en later ook benoemde opvolger van deze groote, stille figuur in en buiten het klooster leven van het Bonifaciushuis. Als zoodanig ju bileert hij Maandag a.s. In het klooster heeft, de tijdsomstandigheden dwingen daartoe. Maandag de stille viering van het zilveren jubileum plaats. Kaatsheuvel zal deze ddg echter niet ongemerkt laten voorbij gaan. Steeds weet Kaatsheuvel zijn burgers te waardeeren en vooral waar het de geestelijk heid en zijne kloosters betreft, laat het geen gelegenheid passeeren, om zijn sympathie te be tuigen. Vader Joad moge dat Maandag 8 Sep tember opnieuw ondervinden! Desk-Nieuws. Als inleiding voor het komend seizoen hiejd Desk een groote ledenvergadering, waarop de onlangs opgenomen trainingsfilm voor het eerst vertoond werd. 't Is een prachtopname in ons mooi Sportpark, waaruit voor de voetballers tevens veel opvoedkundige waarde te genieten valt. Na de film volgde een bespreking van de competitie waarbij de noodzakelijkheid van de training dringend naar voren werd gebracht. De elftalcommissies werden herkozen. Zaterdag speelt reeds het 4e en 5e elftal en Zondag om halt twaalf het 3de elftal voor de competitie. Om half drie volgt daarop een vriendschappelijke ontmoeting tegen S.E.T. I, die voor Kaatsheuvel geen onbekende is. Het 2e gaat uit tegen R.A.C. 2. Öp 14 September volgt voor de Desk-lden en genoodigden in de Euphonia-zaal een groote feest-avond, zooals Des, die maken kan. De Gaillard-band uit Tilburg en humorist Bos zijn extra geëngageerd. E.H.B.O.-avond. De E.H.B.O.-vereeniging St. Damiaan hield Donderdag een feest-avond in Euphonia. Na een hartelijk openingswoord door voorzitter Jan Kemmeren, werden door hem de diploma s en insignes uitgedeeld aan de laatst geslaagde hee- ren van de vereeniging. De heer Steenlage sprak een woord van felicitatie en opwekking tot de geslaagden voor het diploma en riep al len op tot medewerking waar die van de E. H. B. O.-leden kan verwacht worden. Kapelaan Teulings bood namens de mede-cursisten den docent Dr. Vercauteren onder een hartelijk dankwoord voor de groote toewijding waar mede de lessen en oefenavonden gegeven wer den een Wandbord en onderlegger aan in Delftsch aardewerk. Namens de Dames-leden van de vereeniging sprak de secretaresse Mej. Dekkers een woord van dank tot den docent, waar hiertoe na het examen van de dames de gelegenheid ontbro ken had. Bij haar zeer gepast dankwoord sloot zij een opwekking tot de dames-leden in om paraat te blijven in de moeilijke dagen, die nog komen kunnen De geestelijke adviseur Kapelaan v. d. Heu- >vel hield een korte causerie ovr de eerste gees telijke hulp, die bij ongevallen kan noodig zijn. De heer André Schalken betrok ook Mevr. Vercauteren in de hulde van haar man, die zoo vele avonden thuis om de E.H.B.O. gemist moet worden, en bood haar bloemen aan. Na dit officieel gedeelte volgde nog een ge zellig uurtje, dat gevuld werd met dicht en proza, met zang en lach. zenuwpijn?- Neem direct een "AKKERTJE"! Een beter en vlugger middel is er niet, want pijn en oorzaak verdwijnen! Luchtbescherming. Door den Edelachtb. heer Burgemeester Mal- lens, werden namens het oprichtingscomité voor Luchtbescherming invitaties uitgezonden tot vele ingezetenen van onze plaats om de op richtingsvergadering van Maandag 8 September 7 uur n.m. in de zaal van den heer Jan v. Dun bij te wonen, waar als spreker zal optreden de heer Bossers uit Geldrop. We mogen hierbij opmerken, dat het niet ontvangen van een uit- noodiging voor toegang van deze vergadering niet uitsluit. Iedereen is op deze bespreking wel kom, daar luchtbescherming een taak is van algemeen belang, waaraan iedereen zedelijk ver plicht is mede te werken. T enniswcdstrijden. Dames-enkel, 2e ronde: D. Schalken—Mevr. Vercauteren 7<5, 6-'2; Demi-Jinale: D. Schal- ken—G. v. d. Wee 6—4, 6—3; 1. Zapp—F. Leenaarts 6—2, 6—4. Heeren-enkel: Demi-finale: M. v. Nieuwstadt J. Mathijsen 7—5, 6—1. Gemengd dubbel, Demi-finale: D. Schalken en A. Schalken—T. Zapp en M. v. Nieuwstadt 7-5, 6-3. LOONOPZAND. Van 28 Augustus t/m 4 September 1941. Geboren Theresia Maria Petronella, (tv. A. A. J. v. Vugl-Peijnenborgh. Nicolaas Gerar- dus, zv. M. Hendriks-Hendriks. Lam- bertus Johannes Adrianus, zv. C. J. Lee- mans-Dingemans. Helena Henrica Ma ria, (tv. H. J. v. Lier-W(jtvliet. Adriaan Dirk Picter, zv. F. M. Pellicaan-v. Suijle- kom Johannes, zv. M. A. Hamen-Bal vers. Petronella Johanna Henrica, dv. G. J. Klijn-Nouwens. Wilhelmus, zv. J. v. Dongen-Netten. Overleden van der Heijden, Flora Maria, oud o4 jr., echtg. van v. Luxemburg L. Kops, Theodorus, oud 68 jr., echtg. van Ligt- voet, Gerdina. van der Velden, Wilhel mus, oud 79 jr., weduwn. van van Sluijs- veld, A. Verhoeven, Johanna, oud 64 jr., echtg. van van den Hoven, G. J. J. Huwelijken: Beunis, J. oud 58 jr. en Schalken, Joanna Maria, oud 50 jr., beiden alhier. van de Wiel, W. P. J. oud 28 jr. en Beunis, W M. A. H. oud 27 jr., beiden alhier, van Herwijnen, H. oud 29 jr., wonende te Waalwijk en van Oversteeg, Christina, oud 32 jr., wonende alhier. Huwelijksaangiften: Dankers, Adrianus C., oud 33 jr. en van Veldhoven, Lamberta A. C. C., oud 31 jr., beiden alhier. de.Ruijlcr, Mar- tinus P. G., oud 34 jr., wonende te Waal wijk en van Riel, Johanna, oud 29 jr., wonende alhier. Ingekomen E. P. van Drunen yan Drunen. H. W. A. de Bruijn en echtg. van Tilburg. - J. Mels van Esch. M. P. Stübbe van Al- blasserdam. A. F. M. Mutsaers van Reusel. Vertrokken C. J. M. van Weeenbeek naar Dongen. Ma. A. M. P. Kemmeren naar Oirschot. L. A. M. van Haaren naar Made ca. - A. G. A. Dankers naar Tilburg. A. M. Bisselink naar Weert. J. II. M. Bisse- link naar Oirschot. M. M. P. van Crora- voirt naar Made ca. TI. M. T. Chavenu naar Oudenbosch. J. J. M. Verschuren naar Ke#krade. C. C. A. Huybregts naar Huibergen. P. G. A. Verhelst naai Drunen Elshout. A. F. M. Mutsaers naar 's-Gravenhage. E. A. H. M. van Hoorn naar Kerkrade H. M. F. van Hoprn naaf Heithuizen. M. A. Th. Th. van Hoorn naar Heithuizen. F. G. M. W. van Hoorn naar Huithuizen. J. Kem meren naar Dongen. M. J. B. Bg,e'.en naar Oisterwijk. M. van Emmerik naar Culemborg. M. A. F. Vloemans naar Oisterwijk. Ja. A. van Boxtel naar Moerdijk. Ma. Th. Heijs naar Oister wijk. MAR JflMMlfe v;" :MS>s /L,- -

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3