I H*de BONT-vanHULTEN WËRLilE STAND HEERENKLEEDING NAAR MAAT PIL. WMm Gemengd Nieuws. Rheumatische pijnen. NIEUWE BONNEN DE RESTAURATIE VAN HET KASTEEL TE DUSSEN Üe werkzaamheden vorderen in traag tempo. Men heeft weieens beweerd, dat een duizendjarige periode wel de maximale tijdsruimte is, dat er nog iets kan resten van de producten der menschelijke culturen, i. c. de bouwwerken, die als menschelijk verblijf moeten dienen. En het is deze gedachte, die zich bij ons opdringt, wanneer wij een bezoek -brengen aan het Middel-' eeuwsche, monumentale kasteel te Dussen, dat te rechter tijd „ontsnapt" aan den hamer des sloopers, zijn rauw-roode, sterk-verweerde muren verheft, achter een zoom van po pulieren. De vernielende werking van den tijd demonstreert zich in de geschon den muurvlakken, de uitbuigende, vaak glaslooze ramen, het totaal verweerde wapenschild boven den ingang, waarop slechts een leeuw fragment nog is is te onderkennen, terwijl van hel jaartal nog 25 over is- Dat sinds jaren deze historische burcht geheel is opgenomen geweest in de goede harmonische rust van het ruige landschap, om dit eertijds effectieve middelpunt der steeds toe nemende bevolking, moge ook blij ken uit het verlaten vinkennestje, dat men aantreft achter het tralie werk van het kleine luikje in de zware toegangspoort en uit de kalme houding der sierlijke boschduiven, die op de balken van den koepel zolder hun jongen verzorgen. Binnenhof en tuin liggen vol oude steenen, die voor de restauratie zijn aangeschaft en welke straks zullen worden ingevoegd ter plaatse van het verweerde materiaal. Hoe ver zijn nu de restauratie werkzaamheden gevorderd De dichtgegroeide gracht is aan West- en Noordzijde uitgegraven en de modder dient tot demping van al te breede weiland greppels in de huurt van het slot. Bij het graafwerk is heel wat oud aardewerk voor den dag gekomen. Het zijn brokstukken van stukge- stooten kruikjes; fragmenten van geornamenteerde borden uit vroeger eeuw, die thans met andere „mo derne" overblijfselen der cultuur, pêle mcle, op den vloer van een Westelijke kamer zijn neergelegd en die door de deskundigen op hun oudheidkundige waarde zullen wor den onderzocht. Het pleisterwerk der binnenmuren is afgebikt en tegen de zware eiken balken der zoldering aangebrachte plafonds, zijn verwijderd. Belangwekkend muurbeeldhouw werk is bij de vontplcistering" niet ontdekt. Aan de Oostzijde is de kapel der Carmelitessen zusters, welker stijl geheel in die harmonie was met het totale lijnenspel van den burcht, gesloopt. De restauratie-arbeid bepaalt zich in hoofdzaak tot den Westelijken vleugel, waar verteerde balken door betonnen dito's (thans nog ingepakt tusschen betonplanken) zijn aange bracht, waar overal nieuwe raam kozijnen worden ingeplaatst. Hier voor dient het materiaal, dat aan getroffen werd in den burcht zelf, maar dat ook van elders moet wor den aangevoerd. De eiken zolderbalken in de andere eenzame, verlaten kamers, met de hooge, van alle praal ontdane schou- wen, zullen van hun verfwerk wor den ontdaan. Aan de buitenzijde der meters dikke burebtmuren bi Kt een enkele arbeider de door het grachtwater aangevreten steenen weg. Dat de arbeid thans in zoo'n traag tempo voortschrijdt, is te wijten aan de weinige arbeidskrachten, die hier te werk zijn gesteld en wier aantal, naarmate de arbeidsmaikt krachten vraagt, sterk wisselt. Dit staat weer fn verband met het feil, dat de restauratie een werkver- schaffings-ohji ct is en alle tot dusver gepresteeide arbeidsresultaten, pro duct zijn van handwerk, waarbij, zelfs voor het tot planken zagen der enorme eiken balken de trekzaag de functie heeft overgenomen van de machine. Ondanks alle remmende factoren, alsook de materialen schaarschte, enz die de restauratiewerkzaam heden van het kasteel vertragen, zal dit slot, dat gerekend moet worded tot een van de beste Hollandsche kasteelen, eerlang als een gaaf cul tuurmonument opnieuw zijn her stelde contouren in het blankegracht water weerspiegelen. Het drama te Zuidwending. De 45-jarige kraamverpleegster te Zuidwending, gemeente Veendam, die onder verdenking van moord door middel van vergiftiging op baar eigen man en op de 29 jarige mevr. MolemaEngelkens in bet huis van bewaring te Groningen was opge sloten, heeft zich aan een vonnis van den aardschen rechter onttrokken door een einde aan haar leven te maken. Bestolenen waren wraak. bang voor In samenwerking met den ge meenteveldwachter van Ter Aa is het den gemeenteveldwachter van Breukelen gelukt 'n reeks dietslallen tot oplossing te brengen. Reeds nu konden in verband met deze dief stallen zes personen worden gear resteerd. Bij onderzoek kwam een typische bijzonderheid aan het licht, uit angst voor de dieven hadden de bestolene geen aangifte gedaan, daar men voor wraak beducht was. Men was er van overtuigd, dat indien men een eventueele verdenkirg aan de politie mede zou deelen, de roode haan over have en goed zou gaan,, Kastelein verduisterde niet goed. Een caféhouder aan de Paul Krugerlaan te Den Haag had zich ondanks herhaalde waarschuwingen van de politie niet aan de verduiste ringsvoorschriften gehouden. De Juslitieele dienst is nu Woens. dag overgegaan tot sluiting van de zaak voor 14 dagen. Reeds eenigen tijd geleden had men ne houders van café's. hotels en restaurants per circulaire op de hoogte gesteld van dezen maatregel. Zeeroovers overvallen Chineesche visschers. Rij de Tse-Kiangkust hebben zee roovers, naar S P.T. meldt, zes vis- schersbooten en twee groote jonken die op weg waren naar Siangsjam, overvallen en ruim 100 opvarenden vermoord. Slechts 20 jongemannen wisten zwemmend de kust te berei ken. De autoriteiten hebben terstond het onderzoek ter hand genomen. Zuinigheid met GAS EN ELECTRICITEIT is een NATIONALE PLICHT. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 winnaar van zijn wisse I ba le cischen en verschil en het feil, ciat WSC niet een elf tal uitkwam, waarin door omstandighe den, slechts zes eerste-elftallers waren opgesteld, is het over het algemeen 'toch een aardige en voor beide elftallen nut tige vertooning geworden. Baardwijk moest zich op den duur echter de min dere der WSC'ers toonen, die door een meerdere routine en techniek hun tegen standers overvleugelden en tenslotte den wedstrijil mei 7—0 wonnen. R. W. B. De athletickdag op Zondag 31 Aug. j.L mot wai mooi weer en goede prestaties betreft als geslaagd worden beschouwd. Jammer was het dat niel alle leden aan deze voor voetballers zoo mooie sport mede gedaan hebben, maar wij hopen dat een volgende keer allen pesent zijn. En ml, Zondag 7 Sep ember gaat de voetbal weer pollen. Ons le elftal speel mee in de serie-wedstrijden van Veersche Boys en moeien om 1.30 uur spelen e- gen SCO 1. Wij vertrekken per fiets om 12 uur van af ons clubhuis. Maar ook op ons terrein zijn mooie wedstrijden en wel: RWB 3—Haarsteeg Vooruit 2 om 1 u. BWB 2 Haarsteeg Vooruit 1 om 2.30 u. WIELERSPQRT. Wielercriteriuw „De Warande", Oosterhout. De laa ste phase van het wielersport seizoen is wederom ingegaan en de groo- te wedstrijden op Zondag 7 Sep ember r.s. rond he fraaie Natuurbad „De Wa rande" zulien wel nagenoeg als de finale gelden, temeer, daar hiervoor de beste icnners van Nederland hebben inge schreven. Ilicr zal Pellcnaars, de hel criterium in April j 1. voor zich op trachten stellig zal hij hierop een zeer goede kan-, hebben. :ez'en rijn enorme capaci citer, welke hij in dit seizoen pp de diverse door hem gewonnen ronden toonde Maar het ral dan och een zeer hardt ::trijd voor hem worden, wan! de concur rentie is wellicht voor hem nog nooit zoo groet geweest als nu, nu ook zijn ri valen, zooals Roeijen, Braspenning, Lam- brichs. Sijen, de Korver, van Amster dam, Joosen, Gommers, van Swelm en vooral de kampioenen van den weg 1941 t.w. Motkó en Steenbakkers hun beste krachten zullen geven. Temeer nu de afstand is verkort van 135 op 100 K.M. zal de strijd in snelheid en aantrekkelijkheid toenemen, daar de renners thans vanaf den start hun kan sen zullen moeten uitbuiten en benutten. Rij de amateurs zullen Faanhof, Du- moulin, van Boheemen, Snclders, Damen, Segaar en nog 70 anderen elkaar bestrij den, heigeen stellig een sportieve strijd zal worden en in snelheid en spanning niet veel voor die van de beroepsrenners zal onderdoen. Vermeldenswaard is het feil, dat de Senioren J. Braspenning en Thijs van Ocrs, beide oud-kampioen, nog eens- hun capaciteiten aan de jeugd zullen toonen door aan dit zware criterium mee te rij den en al zullen zij wel geen winnaar worden, kans op prijs hebben zij zeker. Indien het weer een beetje mee wii werken zal, gezien het aantal en de kwa liteit van renners het 8e wielercriterium Warande" een wielersport festijn zijn als nooit te voren en zal stellig een re cord aantal toeschouwers wederom te midden van een fraai natuurschoon, bin nen de afrastering, zich verzamelen. DAMMEN. W. D. V. De zomer is bijna ten einde, de dagen beginnen allengs le korten, zoodat de „avonden" beginnen te komen. De vei schillende gezclschapspelen worden weer voor den dag gehaald, waaronder ook he! damspel zulk een voorname plaats inneemt. He: snel van logisch denken dat al zoovele jaren wordt beoefend in alle deelen der wereld, ook in Nederland. Ons land bezit diverse beroemde dam mers o.a. den oud-wereldkampioen Sprin ger, welke voor onze plaats 'geen on bekende is een Keller, Raman, de Graag c.m.a. Toch is schijnbaar he' dam spel niet zoo populair als het schaakspel, en waarom? Daar kan men he! juiste an'-, woord niet op geven. De een zegt, scha ken is veel moeilijker dan dammen, een ander weet te beweren, schaken is mooi er dan dammen, en jvaarom. Geen enkele speler kan zeggen hoeveel y'ton men vooruit kan berekenen, noch bij schaken noch bij dammen, en ook bij hel damspel hebben de schijven niet de zelfde waarde, zooals bij hei schaakspel, al zijn ze dan ook allemaal van het zelfde figuur. B.v. een randschijf. d.i. een schiir die langs den rand van het hord staat kan niet zooveel gevaar voor'brengen, dan een schijf op 't middenbord. d.i centrum, omreden een randschijf slechts maar cén kant uit kan, daarentegen een een'rum-stuk naar links en rechts kan. naar gelang hot noodig is. Hier ziet men dus enkele verschillen die elkaar toch nic ver ontloonen, hot gaat er om, om elk stuk zijn juiste waarde te geven, en daarvan profijten te trekken. En om dié nu op de juiste manier te loeren, daarvoor moet men hij een dam vereeniging zijn, daar wordt men ge traind, daar kan men beoefenen he' mooie spel van logisch denken, in het openingsmidden en eindspel met zijn vele varianten, waarin een „huis" en tuin dammer maar al te dikwijls de grootste fouten maakt. Ook te Waalwijk bestaat 'n damvereeni- ging, ook in onze plaats zitten van die bedoelde huisdammers, die maar steeds tegen dezelfde tegenstanders spelen en daardoor vanzelfsprekend niets bij lee- ren, daarom willen wij die dambeoefe- naars, dus de z.g. huisdammers opwekken om a.s. Woensdag 10 September de we- kelijksche clubavond onzer plaatselijke dam vereeniging WDV hij den heer v. Bracht, Stationstr. alhier te komen be zoeken, want na een rustperiode van en kele maanden zullen de onderlinge club- competities weer een aanvang nemen. Daar kan men dan elkaar bekampen in een gezellige sfeer en rustige zaal, mei als siol een waardige belooning naar ge lang men in de competitie heeft weten te prestoeren. De contributie is zoo laag mogelijk ge slelri, heigeen dus geen beletsel behoeft ie zijn om zich als lid van WDV op le ge ven, waaroe men zich kan vervoegen aan het WD V-secretariaat Nr. Parallei- weg 43 Baardwijk of aan he! clublokaal. De clubcompelitie wedstrijden zullen in groepen worden gespeeld welke als volgt zijn ingedeeld: Grop I. 1). Verhagen, A. v. d. Gouw, Fr. v. Miinster, II. v. d. Hammen, A. v. Engelen, H. Brouwers. Groep II. A. Witleveen, W. Kraal, C. de Jong, J. v. d. Gouw, G. de Werd, J. Hollemans. Door hun pijnuitdrijvende werking hel pen hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders perstuk 8 ct. Doos ■45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardjes" Doos 10 en 50 ct. A. M. W. Manders naar Tilburg. G. J. W. E. Hoffmans naar Voorhout. P. A. J. Pulles naar Oudenbosch. H. L. M. Pulles naar Oisterwijk. A. C. van Oudheusden naar Zevenaar. M. H. S. F. Aarts naar Ginneken c.a. J. A. H. de Bont naar Reussel. J. M. T. de Bont naar Reusel. J. C. M. van Heesbeen naar Amsterdam. W. Winkens naar Vught. A. E. de Groen naar Vierlingsbeek. G. M. van Maurik naar Millingen. M. H. C. Smits naar 's-Bosch. J. J. P. Pos naar Culemborg. A. A. M. C. Schellekens naar Engelen. A. M. Hermans naar Rotterdam. A. van der Klaauw naar Oudenbosch. -P. S. van de Griendt naar Langeweg. C. J. van Iersel naar Vught. M. M. Strengels naar Tilburg. A. C. Teur- lings naar Oss. P. W. B. Teurlings naar Oss. M. L. Kriek naar 's-Her- togenbosch. G..J. N. de Vries naar St. Michiels-Gestel. W. M. van Wordragen naar Vught. M. Tydvak 7 t./m. 13 September. BROOD: VLEESCH en VLEESCH WAREN: KAAS: MELK: AARDAPPELEN: Bon 34 en 34 „4' Bon Bon Bon Bon 34 34 34 35 reserve (3 kg.) Tijdvak 7 Sept. t./m. 4 October. SUIKER: KOFFIESURROGAAT: JAM: GORT: HAVERMOUT: VERMICELLI of MAÏZENA: Bon Bon Bon Bon Bon 114 115 116 118 117 250 250 gram. gram. Bon 119 100 gram. Bon 34, 35, 36 recht op een 1 BOTER: VET: Met en 37 van de bloemkaart geven van 7 Sept. t./m. 4 Oct. 2 rantsoen bloem, brood of gebak. Bon 34 en 35 geldig van 7 t./m. 24 Sept. Bon 34 en 35 geldig van 7 t./m. 24 Sept. ingang van heden wordt alleen rijst beschikbaar ren van 03 jaar en voor hen die in het bezit zyn gevende op 1 rantsoen rijst. gesteld voor van bonnen, kinde- recht- Van 7 Sept. t./m. 4 October. van van de de kinderkaart kinderkaart DE LAATSTE ZITTING VAN WAALWIJKS GEMEENTERAAD. Bovenstaande foto werd genomen na afloop van de laatste raadsvergadering onzer gemeente op 28 Augustus 1.1. Men ziet v.l.n.r.: M. van Driel, E. P. van Beijnen, J. A. Verdoorn, J. van Loon. P. A. Buijkx, C. W. Pullens, wethouder F. C. Smolders, wethouder W. P. C. Eibers, voorzitter E. C. J. Moonen, secretaris J. H. van Mierlo, J. H. J. Klijn, P. Brouwer, H. van der Waerden, F. C. Roxs en M. van Loon. (Foto Oudkerk). it Groep III, Fr. v. d. Gouw II, A. Pij nenburg, C. Biekens, Jo Hamers, A. Da- men, M. Konings. Voor a.s. Woensdag is door den wed strijdleider het volgende programma vastgespeld Groep I. Wit. Zwart. D. VerhagenA. v. Engelen. A. v. d. Gouw,H. Brouwers. Fr. v. MunsterH. v. d. Hammen. Deze groep speelt met de klok. Groep II. A. WitleveenJ. v. d. Gouw. W. Kraal—J. Hollemans. C. de JongG. de Werd. Groep III. Fr. v. d. Gouw IIC. Biekens. A. PijnenburgM. Konings. J. HamersA. Damen Aanvang dezer wedstrijden precies huif S, doch vooraf zullen eerst (ie prij zen der vorige competitie worden uitge reikt, zoodat de leden beleefd doch drin gend worden verzocht om uiterlijk 7 uur aanwezig te willen zijn. Wij rekenen op U aller medewerking. WAALWIJK. Opgave over het tijdvak van 29 Aug. tot 5 September 1941. Geboren: Adrianus Johannes z.v. A. H. Mul- ders-Sars. Theodora Wilhelmina Elisabeth Maria d.v. L. M. de Jong-v. Tuijl. Marius z.v. A. Leijtens-Klij- berg. Antonius Johannes Adrianus z.v. W. C. van Reen-Rijkers. Mar tina Anna Maria Coleta d.v. W. C. M. Span-Smit. Waltherus Josef Petrus z.v. M. J. A. Vesters-Span. Petro- nella Anna Maria d.v. B. M. J. G. Ves- ters-Brabers. Louise Anna Maria d.v. F. D. van Kessel-Zeegers. Overleden: Gerardus Gijsbertus van Lier, echtg. van J. G. van der Velden. Wilhel mus van der Velden, wedn. van A. v. Sluijsveld. Marius Staal, z.v. H. Staal-v.Giersbergen. Huw.-aangiften: G. van Disseldorp oud 25 jaar en A. C. Marijnissen oud 25 jaar, beiden al hier. C. J. A. de Kort oud 22 jaar en G. A. de Graaff oud 21 jaar. beiden al hier. J. W. van Heil oud 25 jaar te Oisterwijk en A. Dekkers oud 24 jaar alhier. Ingekomen: P. J. H. Hanique van 's-Bosch. C. H. van Delden van Apeldoorn. T. W. F. Coumans van Roosendaal en Nispen. A. J. M. America van Val- kenburg-Houthem. A. J. M. v. Elk van Boxtel. Vertrokken: M. J. P. Pulles naar Oudenbosch. Schoenmakers naar Rosmalen. M. J. van Heumen naar Berghem. A. Din- gemans naar Apeldoorn. A. H. Ver haren naar Eindhoven. WASPIK. Burgerlijke Stand over de maand Augustus. Geboren: Petronella Cornelia Gerdina d.v. Em- bertus A. Akkermans-Smits. Bernar- dus Petrus Adrianus z.v. Lambertus A. Smits-Verboven. -Cornelis Wilhel mus z.v. Johannes M. A. Zwaans-van der Vleuten. Catharina Maria Lucia d.v. Adrianus C. L. Kamp-Langerwerf. Antonetta Catharina Theresia d.v. Waltherus H. de Zeeuw-Kemmeren. Marinus z.v. Lambertus Rekkers-van Gils. Maria Theresia d.v. Cornelis A. Verschure-van Hooren. - Antonia Johanna d.v. Cornelis A. Verschuren- Hoevenaar en Johanna Petronella An tonia Wilhelmina d.v. Cornelis L. Schellekens-Rooijipans. Overleden: Joachim Kamp oud 61 jaren. Gehuwd: Johannes Nicolaas Thomas van der Rijken oud 37 jaar en Maria Adriana Josephina Smulders oud 34 jaar. - Tho mas Jacobus Cornelis Snels oud 32 j. en Maria Catharina Sibilla van der Rij ken oud 32 jaar. - Willem Hermanus Jozefus Ignatius de Hoog oud 24 jaar en Wilhelmina Anna Maria van Schijn- del oud 26 jaar. 250 250 gram gram rijst havermout.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6