V Binnenlandsch Nieuws. Cultuurtechnische werken in Brabant. VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN OUITSCH WE ER MACHT BERICHT Finnen hebben de Swir bereikt. In Britsche wateren acht schepen in den grond geboord. NUMMER 73. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs: Per i maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk i 1.17^. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zon. Prjjs der Advertentiën: 20'cent per regel Minimum 1-30 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. UITGAVE: Waalwjjksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. Telefoon Nd. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Hoofdredacteur: Jan Tielcn, Waalwijk. zich jn den afgeloopen nacht via Noord- en West-Duitschland naar Hoofdkwartier van.den Führei1, 8 Sept. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt be kend De Finsche troepen, die ten Oosten van het Ladogameer een aanval doen, hebben de Swir be reikt. In den strijd tegen Groot-Brit- tanni hebben vrij sterke forma ties van de luchtmacht in den afgeloopen nacht militaire in stallaties aan Tyne en Humber, benevens havens aan de Britsche Oostkust en vliegvelden op hel eiland met bommen van zwaar kaliber bestookt. Patrouillevaartuigen hebben aan de Britsche kust een con- vooi onder sterk escorte aange vallen en vijf gewapende koop vaarders van 13.500 ton tot zin ken gebracht. Het luchtwapen vernietigde gisteren en in den af. geloopen nacht aan de Britsche Oostkust en bij de Faroer eilan den drie vrachtbooten van 12.000 ton in totaal. In de Kanaalzone heeft 't Brit sche luchtwapen overdag in luchtgevechten vijf jagers en drie bommenwerpers verloren. Strijd krachten ter zee schoten aan de Noorsche en de Nederlandsche kust twee bommenwerpers neer. Britsche vliegtuigen hebben de omgeving van Berlijn bege ven. De sterke afweer was oor zaak, dat de aanval op de Duit- sche hoofdstad niet tot volledige ontplooiing kon komen. De bur gerbevolking leed door brisant- en brandbommen verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillej® schoten 14, marine-artillerie 3 der aanvallen, de bommenwerpers neer. St. Petersburg vólkomen omsingeld. Schlüsselburg aan.'t Ladoga meer stormenderhand ge nomen. - Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde mede: Snelle divisies van het Duit- sche leger, op voortreffelijke wij ze gesteund door gevechts-eska- ders van de luchtmacht, hebben over een breed front de Newa ten Oosten van St. Petersburg be reikt en de stad Schüssclburg aan het Ladogameer stormender. hand genomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring oifi St. Petersburg-gesloten. De stad is thans van alle ver bindingen over land afgesneden. de uitkeeringen der werkloosheidsver zekering aangekondigd. Het is bekend, dat de werkloosheids verzekering in Nederland berust op de uitvoering door de vakbeweging, het geen in de practijk beteekent, dat iede re vakorganisatie haar eigen werkloo- zenkas heeft. Dit heeft tot gevolg, dat de voorschriften betreffende plichten en uitkeeringsrechtèn zeer uiteenloo- pen. Voor de groote handarbeidersorga nisaties bedragen de uitkeeringen ge middeld 50 a 55 van het loon, niet tegenstaande het Werkloosheidsbesluit 1917 de mogelijkflSd opent van uitkee ringen tot 70 vii het loon. Het ligt nu in dcfcedoeling per 1 Oc tober a.s. de uitkeejmgen van de bij het N.V.V. aangesloten werkloozenkassen op te voeren tot 7C| met een maxi mum grens naar boven, zonder daarbij contributieverhooging in te voeren. Dit laatste is mogelijk door de sterk afge nomen werkloosheid. VERHANDELEN VAN SLACHT- GEVOGELTE. FOUTIEVE BRITSCHE BEREKENINGEN. Duitschlands oogmerken in de Sowjet-Unie. x ROME, 7 Sept. (Stefani). In de „Voce d'Italia" gaat Virginio Gayda in een hoofdartikel in op zes door de „Daily Express" gepubliceerde pun ten-over de door de Engelschen en de Amerikanen opgestelde plannen voor de volgende fazen van den oorlog. Opnieuw, aldus Gayda, trachten de oorlogzuchtige Angelsakser* den oor log uit te breiden en te compliceeren. De Engelschen en de Amerikanen re kenen op de anderen, die zij in het conflict hebben meegesleept of hopen mee te sleepen, om hun'oorlog uit te vechten. Daarom willen zij niet alleen de Sowjet-Unie en 't China van Tsji- ang Kai-sjck, doch ook Portugal en Turkije in den oorlog betrekken om liun hulpbronnen tegen de As-mo- gejjdheden in den strijd te brengen. Zij willen het daarbij doen voorko men, of deze landen zich moeten be schermen tegen een bedreiging, die nooit zal komen, noch van Berlijn, noch van Rome. Zij hopen aldus den oorlog met ja ren te kunnen verlengen om den tijd te hebben hun voorbereidingen te vol tooien. Dit plan, zoo schrijft Gayda, heeft slechts twee zwakke punten. Men houdt geen rekening met de As-mo- gendheden en haar initiatieven. Dit plan is gebaseerd op een opeenvolging van ondernemingen en oplossingen, die op papier makkelijk en gunstig kunnen schijnen, doch die zeer moei lijk uitvoerbaar zijn in de werkelijk heid van den oorlog. De Sowjet-Unie. Bijvoorbeeld, zoo schijft Gayda, is het onmogelijk, dat de Sowjet-Unie tot den winter van 1942 weerstand kan bieden. Duitschland heeft niet de bezetting op het oog van de geheele Sowjet-Unie. Het is voldoende de In de Nederland&he Staatscourant is verschenen een besluit van den secre taris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij, dat in de plaats treedt van het Gevogelte-Inven- tarisatiebesluit 1940. Hierbij wordt be paald, dat het verhandelen van slacht- op het gebied der sociaIe voorzieningen, gevogelte slecht? mag geschieden door en wel ,e» aa"zlen van 'le «"klooshetds- erkende handelaren. Een uitzondering wordt gemaakt voor door de Centrale EXCURSIE LANGS EENIGE WERK VERRUIMINGSOBJECTEN. Op uilnoodiging van het N.V.V. heefl het Departement van Sociale Zaken een excursie georganiseerd naar eenige werk verruimingsobjecten in de provincie Noórd-Brabanu Aan den vooravond van deze excursie had het N.V.V. een bijeen komst belegd, waarop ook de heer H. J. Woudenberg aanwezig was. Deze heeft daar een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat dank zij de stootkracht van het N.V.V. in de laatste maanden reeds veel is bereikt. Veel zak en kan echier nog geschieden, alvorens de Nederlandsche werkers, de dragers van den arbeid, volledig eerherstel, heb ben gekregen en de arbeid inderdaad is erkend als basis van de volksgemeen schap. Het' verheugt spr., dat de samen werking tnsschen het N.V.V. en het de partement zeer vruchtbaar is. Deze sa menwerking zal ook tot uiting komen in de oplossing, die men moet zoeken voor de vraagstukken van de nieuwe regeling ten aanzien van loonen en arbeidsvoor waarden in de werkverruiming, welke, nu ongeveer een maand geleden zijn in gevoerd. Bij het doorvoeren van deze ver andering is gebleken, dat niet alle arbei ders hiervan voordcelen ondervinden, grootendeels door oorzaken, die elders liggen. Aan de nadeelen, die voor sommi gen zijn ontstaan, zal men zoo spoedig mogelijk een einde maken. In zijn rede deed de heer Woudenberg mededeeling van een nieuwe maarregel meest vitale gebieden van haar Euro- peesch gebied te bezetten tot een lijn, die zich leent voor een goede verdedi ging. L Een dergelijk gebied heeft zijn be langrijkste centra te St. Petersburg, Moskou, Kief en Charkof. Na haar nederlaag zal de regeering en het op perbevel der Sowjets niet alleen de be langrijkste politieke en dichtst be woonde centra hebben verloren, maar zelfs centra van oorlogsproductie, die onmogelijk te vervangen zijn. In het Oosten van het Europcesche deel der Sowjet-Unie in Europa heeft men geen verkeerswegen, geen groote industrien, bewoonde centra of pro ductief gebied. De enorme massa van het Sow jet-leger en de bevolking zou op den terugtocht geen levensbases of een mogelijkheid lot voedselvoorzie ning vinden en zou veroordeeld zijn tot werkloosheid en honger. Daarom bieden de Sowjets wanhopige weer stand voor de vier fundamenteele punten vau hun defensiestelsel. Turkije. Na verklaard te hebben, dat alles doet gelooven dat men niet tot den winter van 1942 zal behoeven te wach ten om dit te bereiken en dat, zoodra dit moment komt, de verbonden strijd krachten zich tot andere oorlogsfron ten zullen keeren, vraagt Gayda zich af of Turkije Iran zal willen volgen en zich, zooals deze natie, zal willen onderwerpen, en of de As-mogend- heden zonder iets* te doen de voorbe reidingen voor den oorlog en de ollen- sieve acties der Angelsaksers zullen aanzien. Engeland heeft zich reeds in zijn be- rekeningen vergist, toen het in den oorlog tegen Duitschland de oogen sloot voor de aanwezigheid van Italië. Alles doet voorzien, aldus besluit Gay da, dat zoolang de mannen van 1939 nog aan de macht zijn, de foutieve vQorspellingen van Engeland z4ich slechts in steeds ernstiger mate en steeds rampspoediger zullen herhalen. BEKENDMAKING. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 in oorlog met het Duitsche Rijk. Wie na dien dag op eenigerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewistischen vijand van het Duit sche Rijk en stelt zich daarmede bloot, wegens begunstiging van den vijand, aan ter dood veroordeeling door de Duitsche krijgsraden. Derhalve worden alle Nederlanders op de meest nadrukkelijke wijze ge waarschuwd, geen deel te nemen aan communistische acties van welken aard ook. WERKLOOSHEIDS VERZEKERING. Opvoering der uitkeeringen tot 70 van het loon. Tijdens een te Den Bosch gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van het N.V.V., ambtenaren van de Rijksinspectie der Werkverruiming en journalisten, die deel namen aan een excursie langs werkverruimingsobjec ten in de provincie Noordbrabant, heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, een opvoering van voor Eieren en Pluimvee- aangewezen fok- of legdieren. DUUR TOEWIJZINGEN GRUTTERSWAREN VERLENGD. De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat de geldigheidsduur van de toewijzingen havermout", „gort", „vermicelli en „maizena als bedoeld in artikel 3 b, van de Grutters- warendistributiebeschikking 1940 I, welke een vervaldatum hebben, welke is gelegen tusschen 11 September en 5 October 1941, met één maand wordt verlengd. STRENGE ECONOMISCHE SANCTIES. Voor economische misdrijven kan tot 100.000 boete worden opgelegd. Met ingang van Zaterdag is een be sluit van kracht geworden betreffende sancties op overtreding van verschil lende wettelijke maatregelen, rakende het economische leven. Dit besluit, dat aangehaald kan wor den als „Economisch Sanctiebesluit 1941" behelst een uniformiseering en belangrijke verzwaring der straffen bij overtreding van verschillende wettelijke strafmaatregelen, rakende het econo mische leven. In Artikel 1 wordt strafbaar gesteld met hechtenis van ten hoogste een jaar en met geldboete van ten hoogste 25.000 of met een van deze straffen hij, die in strijd handelt met een voor schrift, gesteld bij of krachtens de Landbouwcrisiswet 1933, de Distribu- tiewet 1939, het Vóedselvoorzienings- besluit en het Organisatiebesluit voed selvoorziening 1941 (of bij een op grond van dat besluit uitgevaardigde verordening). Indien men opzettelijk in strijd handelt met deze voorschriften wordt de gevangenisstraf ten hoogste acht jaren en de geldboete ten hoogste 100.000 of een van beide. Minimum-straffen voor frau duleuze slachters en bonnen handelaars. In art. 2 der verordening zijn voor de eerste maal minimumstraffen opgeno men, volgens welke degene, die handelt in strijd met het verbod van frauduleus slachten gestraft wordt met een gevan genisstraf van minstens zes maanden. Vergrijpen tegen het verbod van het verhandelen van graan worden gestraft met gevangenisstraf van minstens drie maanden. Een gelijke minimumstraf is vastgesteld voor den verboden handel in distributiebescheiden (bonnen enz.) Wanneer bewezen kan worden of een gegrond vermoeden bestaat, dat de ver kochte of ten verkoop aangeboden be scheiden door misdrijf zijn verkregen. Daarbij moet opgemerkt worden, dat deze minimumstraffen met de helft ver hoogd worden bij recidive of bij tot ge woonte geworden vergrijpen, en met de helft worden verminderd, wanneer het mislukte pogingen betreft. Het besluit behelst bovendien bijko mende straffen, zooals bijv. het verbod om voor een bepaalden tijd bepaalde transacties uit te voeren, sluiting of stopzetting van zaken of inbeslagne ming van voorwerpen. Om de door de strafbare handeling verzekering. Deze berust op de uitvoe ring door de vakWweging. Dit heeft lot gevolg, dat de voorschriften betreffende plichten en uitkeeringsrechtèn zeer uit eenloopend zijn. Voor de groote handar beidersorganisaties bedragen de uitkee ringen gemiddeld 50 tot 55 pCt. van hel loon, niettegenstaande het werkloosheids besluit- 1917 de mogelijkheid opent, van uitkeeringen tot 70 pGU van het loon. Het ligt nu in de bedoeling per 1 Oc tober a.s. de. uitkeeringen van de bij het N.V.V. aangesloten werkloozenkassen op te voeren tot 70 pCt., mot een maximum grens naar boven, zonder daarbij contri butieverhooging in te voeren. Dit laatste is mogelijk door de sterk afgenomen werkloosheid. Op deze zelfde bijeenkomst heeft de heer A. Vermeulen, leider der Sociaal- Economische Afdeeling van het N.V.V., een rede gehouden, waarin hij verschil lende maatregelen memoreerde, die ten bate van de arbeiders genomen zijn. Hij vestigde, de aandacht op het ontslagver bod, op de reorganisatie van de arbeids bemiddeling, op het invoeren van de ar- beidsboekjes en op de herscholing en omscholing der werkloozeu. Dit alles als uitingen van een betere verzorging der arbeiders. De excursie zelf stond onder leiding van ir. A. J. Markvoort, hoofd van den rijksdienst voor de werkverruiming in de provincie Noord-Brabant. Alvorens de tocht, begon gaf de heer Markvoórt een korte uiteenzetting van de cultuuróec',- nische werken, welke in deze provincie worden uitgevoerd. Brabant biedt de ge legenheid een groot aantal arbeiders te werk tè stellen. Er is waarschijnlijk geep provincie, waar zulke groote mogelijk heden voor werkverruiming bestaan als juist hier. Er zijn nog zeer groote com plexen woeslte grond. Verdw bestaat in deze provincie een groote behoefte aan verbetering van ontwatering, aan ruil verkaveling, aan verbetering van onver harde wegen en aan herontginning van in vroeger jaren onvoldoend ontgonnen cultuurgrond. Bij de bestrijding van de werkloosheid komen juist de cultuur-technische wer ken in de eerste plaats in aanmerking, omdat zij zeer loon-intensief zijn, omdat ongeschoolde arbeiders deze werken kun-»- nen uittvoeren en vooral ook, omdat door de uitvoering van deze werken een blij vende werkverruiming wordt verkregen en de productiviteit van den bodem wordt verheogd, hetgeen met het oog op ile voedselvoorziening van zeer groot be lang is. Ook is de uitvoering van deze werken van belang wegens het groote gebrek aan cultuurgrond, dat in Brabant bestaat. Er is groote behoefte aan nieu we boerderijen, omdat lal van jonge hoe ren geen bedrijf kunnen vinden. En be staat daarnaast ook groote behoefte aan uitbreiding van bestaande bedrijven, om dat in Brabant vele bedrijven zoo klein zijn, dat zij voor een boerengezin nauwe lijks een bestaan opleveren. Men moet de ze cultuurtechnische werken dus niet al leen bezien uit een oogpunt van voed selvoorziening in den huiiligen tijd, maar ook uit* een oogpunt, dat zij een blijven de bestaansmogelijkheid geven aan vele boerengezinnen. Om deze redenen is het x uitvoeren van deze werken dus niet al leen verantwoord, maar zelfs dringend gewënschii. Het is ook beter, dat de ont ginningswerkzaamheden uitgevoerd wor den met de schop en met handkracht, dan dat zij mechanisch geschieden. Do on.ginning immers is technisch volmaak ter, indien zij met de schop geschiedt. De mogelijkheid bestaat dan, harde ban ken in den ondergrond uit ie graven, waardoor de waterhouding van den bo dem beter te regelen is. Gelijktijdig wordt het land geëgaliseerd, waarbij er zorg voor gedragen wordt» dat de bestaande, humusrijke bouwvoor aan de oppervlak te blijft. De belangstelling van de boeren en van de landeigenaren voor deze me thode neemt steeds meer toe. Verbetering van besHaandcn cultuur grond kan men ook verkrijgen door een betere regeling van den waterafvoer en ook in dit opzicht wordt thans in Brabant menig werk uitgevoerd. Voor een goede bedrijfsvoering in den landbouw is het noodig, dat de perceelen gemakke lijk te bereiken zijn. Dit verkijgt men door het aanleggen of verbeteren van wegen. Een zeer belangrijk werk in Brabant is nog het verzwaren van de zeedijken in het westen, deels, omdat deze dijken lan gen tijd iiieb goed onderhouden waren, deels omdat door het uitvoeren van de werken tot inpoldering van den Bies- bosch de waterstand in verschillende stroomen verhoogd zal worde.n. Op het gebied der cultuurtechnische werken is in Brabant dus nog al een en ander te doen en de excursie voerde langs verschillende objecten, die dpor hun verscheidenheid een overzicht ga ven van de bestaande mogelijkheden. Op het) landgoed „De Utrecht" onder de ge meente Hilvarenbeek, gelegen op hoogen zandgrond in het* zuiden der provincie, zijn ontginningswerken aan den gang, waardoor woeste grond in cultuurland wordt omgezet. Op dit landgoed, dat 2575 H.A. groot is, zijn reeds 51Ü H.A. ontgonnen tot houw- en weiland, 1375 H.A. werden bosch, 80 H.A. zijn in ont ginning, 285 H.A. zijn bestemd voor ont ginning, '(terwijl ruim 200 H.A. als natuur reservaat in ongereplen staat zullen wor den bewaard. Op hot landgoed is 'n aan tal boerderijen gebouwd en hij de thans in uitvoering zijnde ontginningen wor den eveneens enkele boerderijen ge bouwd. Hiérbij gaan de bouwers uit van de zeer goede gedachte, dat de boerderij moet passen bij hot landschap en dat hier boerderijen moeten komen van hei oude Brabantsche type. De rangschikking is zoodanig, dat samen me!l de arbeiders woningen eenige kleine gehuchten ont staan. De arbeiderswoningen zijn gehou den in den trant' van de oude Brabant sche keuterijen. De- arbeiders, die werk zaam zijn aan de ontginningen, zijn on dergebracht! in een kamp in Lage Mierde. Een zeer belangrijk cultuurtechnisch werk, zij he'J van geheel anderen aard, is te vinden in de omgeving van Tilburg, welke gemeente de ecrstle geweest is in Nederland* die het rioolwater heeft ge bruikt voor landbouwdoeleinden. Het ri oolwater wordt op het land gebracht, zakt daar in den grond, waar door oxy- datie en werkzaamheid van bacüeriën de schadelijke werking aan het water wordt ontnomen. Niet alleen verkrijgt men hier door een goede reiniging van het riool water, maar bovendien wordt bereikt, dat de voor den landbouw waardevolle bestanddeelcn uit het afvalwater in den grond komen en daar voor de planten beschikbaar zijn. Op deze wijze heeft men tusschen Til burg en Loon op Zand onvruchtbaar stuifzand en mager dennebosch veran derd in goede weiden en bouwland, die een zeer hooge opbrengst hebben. Want. terwijl men rekentl op weiland hij de oude beweidingsmethode per H.A. één koe te kunnen houden, is heli weiland hier zoo goed, dat men vier koeien per bunder kan laten weiden. Ten-Zuiden van Til burg zal men eveneens dergelijke reini- gingsvelden gaan aanleggen, waarop dan de grove tuinbouw beoefend kan worden. De grond wordt op normale wijze ont gonnen, maar omdall het rioolwater uit stekende meststoffen bevat mag men hier voor den tiuinbouw een zeer hooge op brengst verwachten. De excursie langs deze werkverrui mingsobjecten in Brabant eindigde bij de dijkverzwaring langs de Bergsche Maas, waar een grooli aantal arbeiders uit Rot terdam geregeld werk vindt. „De Tijd". verkregen winst»te ontnemen, kan vol gens het besluit bqvendien een boete worden opgelegd naast de als straf op gelegde boete. Over al deze misdrijven en overtre dingen oordeelt de economische rech ter. „VREUGDE EN ARBEID" OP DE JAARBEURS. „Vreugde en Arbeid", de werkge meenschap van het N.V.V., zal op de komende jaarbeurs in Utrecht aanwe zig zijn. Eiken dag zal daar een ver tegenwoordiger van „Vreugde en Ar beid" vertoeven om belangstellenden in te lichten over het doel, dat deze werk gemeenschap nastreeft, o.m. op het ge bied van bedrijfssport en de inrichting der bedrijfsruimten, waar de werker een belangrijk deel van zijn leven ver toeft. JAPANSCH BEZOEK IN DEN HAAG. Generaal Osjima te gast bij gen. Fr. Christiansen. Dinsdagochtend heeft de Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osji ma, met gevolg in den Haag een be zoek gebracht aan den bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der Flieger Fr. Christiansen, en den Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart. Ter eere van den ambassadeur werd om een uur op het Plein een parade ge houden.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1