PROVINCIAAL NIEUWS. Gemeentelijke Teekenschool TENTOONSTELLING H.deBONT-vanHULTEN HEERENKLEEDING NAAR HAAT „NOORD-BRABAND" 's Morgens en 's Avonds Zaterdag 13 September 1941 No. 74 De Echo van het Zuiden Tweede Blad OPENING CURSUS 1941-42 op WOENSDAG 1 OCTOBER e. k. des namiddags 7 uur. HET R.K.C.-SPORTPARK. SPORT. NOTARIEEL. De heer A. Schaap slaagde te 's-Gra- venhage voor het notarieel examen deel I. AVONDCURSUSSEN DER RIJKSVAKSCHOOL. Uit de advertentie in dit nummer en de verdere publicaties ziet men dat de Rijksvakschool voor de Leder- en Schoenindustrie weldra hare jaarlijk- sche avondcursussen, die zich telken ja ren in eene groeiende belangstelling mogen verheugen, hervat. En terecht, hier toch wordt een eeni- ge gelegenheid geboden voor de in de fabriek werkzame meisjes en jongens om zich in een of ander onderdeel van 't vak te specialiseeren en dat op een zeer bijzondere wijze, n.l. door prima leerkrachten, aan de beste machines en met de beste materialen en leermidde len. Hier kan de jonge werkman zich be kwamen in datgene, waarnaar zijn keus voor 't latere leven gaat en de resulta ten van deze avondcursussen demon- streeren zich meer "en meer in de Lang- straatsche industrie door den aankweek van prima werkkrachten, die een eisch en een weldaad zijn voor t vak, maar welker resultaten tevens voor de deel nemers een groote belofte inhouden voor hun toekomst. Wij hopen dat de jongelui en hun ouders dit voldoende zullen beseffen en dat de aangiften a.s. Woensdag, Don derdag en Vrijdag zeer overvloedig zullen zijn. De toekomstige vaklui in onze plaats en streek mogen zich wel geluk kig prijzen met de buitengewone gele genheid, die hun geboden wordt in Waalwijk om hun vak te leeren. Met de opening der nieuwe Nijver heidsschool in deze gemeente, kunnen de jongens reeds van 12 jaar en 8 maanden, de eerste beginselen van 't vak, zoowel hand- als machinaal lee ren, om dan op 14 a 15-jarigen leeftijd hun intrede in de fabriek te doen, na 2-jarige scholing aan de ambachts school. Dan krijgen zij op de avondcursussen der Rijksvakschool gelegenheid hun kennis verder uit te breiden of zich te specialiseeren in 't modelleeren, zwik ken, stikken, enz., of zij kunnen hun vaardigheid in 't teekenen, speciaal schoenen teekenen vervolmaken op on ze gemeentelijke; teekenschool; welk een schat van wegen voor vakbekwa- ming staan voor hen dus open. De patroonszoons en a.s. leiders vin den in de dagschool van de Rijksvak school het aangewezen instituut om zich in 'n tweejarigen cursus geheel voor te bereiden voor de hen wachten de taak. Als ouders en jongelui dit alles naar waarde weten te schatten, dan is het doel dat rijk, gemeente en particulier initiatief zich daarmee stelt, ruimschoots beloond. Als jong matroos op de binnensleep- vaart, behoudt hij, bijna ten koste van eigen leven een schip, dat met sleep en al dreigde te vergaan. Als dank daarvoor laat zijn rederij hem op haar kosten studeren voor stuurman op de grote sleepvaart. In recordtijd behaalt hij het diploma. Daarmede is de eigenlijke roman be gonnen. Veel reizen maken wij dan al lezende met hem mee. Reizen die één grote strijd zijn tegen die ontembare, wijde, woeste zee. Wij zien hem nu eens in doodsgevaar ergens in de stille oceaan, dan weer als overwinnaar in een of andere haven, waar hij in middels kapitein geworden door consuls gehuldigd, door krantenmensen geïntervieuwd en door de hele wereld vereerd wordt. Onder dit alles, blijft „l'ilustre capi- tain Vandelarr", zoals de Bretagners hem noemen, in zijn hart de eenvoudi ge Jan. Wandelaar. Dat komt zo tref fend tot uiting aan het einde van het boek. Hij heeft dan alles en allen over wonnen. Op de eerste plaats zichzelf, maar ook, telkens weer opnieuw, de zee en zijn grote machtige, gewetenloze concurrent Kwel. Hij bezit dan een grote moderne sleepvloot en ieder die iets te slepen heeft, wil dit door Wan delaar Co. laten doen. En als hij dan thuiskomt van zijn reis, de grootste, die zijn naam tot in de uithoeken der aarde brengt, dan stapt hij de volgende dag het kantoor binnen van zijn vijand Kwel, die hij eens wilde vermoorden, en doet het ongelooflijke. Hij komt Kwel niet voorstellen al zijn schepen over te nemen, hij komt hem zelfs geen fusie aanbieden, maar hij komt en biedt Kwel zijn gehele vloot aan, onder voor waarde dat hij als gewoon kapitein Wandelaar kan blijven varen voor de firma Kwel. Als wij daarna het runnersrijmpje nog eens over lezen waarmede het boek opent, dan voelen wij nog beter de geest van deze Hollandsche slepers. Dan worden immers de woorden: „Va ren, varen, God laat mij varen pas recht duidelijk. En dan begrijpen wij ook, dat zonder deze geest, de Hol landsche sleepvaart niet geworden zou zijn wat ze nu is: „Hollands Glorie". Jan de Hartog heeft dit alles buiten gewoon mooi beschreven. Hij is erin geslaagd dit boek van 439 bladzijden te schrijven zonder een enkel zwak mo ment. Voortdurend weet hij de lezers in gespannen aandacht te houden voor zijn verhaal. En toch is het boek vol strekt niet slechts een avonturenroman. Het is heel wat meer. Het is een stuk Nederlandsche geschiedenis van re- centen datum, die in romanvorm de ontwikkeling van de zeesleepvaart laat zien. Een ontwikkeling waarin Neder land de voornaamste plaats in nam. Dat niemand verzuime de schrijver a.s. Woensdag persoonlijk over dit zeer mooie boek te horen spreken. HERMAN GREVE. W A A L W IJ K. Aangifte voor 23 September ter Secretarie, v.m. 9— 12'/2uur, 's nam. van 2—5 uur. ZONDAG 28 SEPTEMBER van 10-5 uur: in het SCHOOLGEBOUW van het werk der leerlingen vervaardigd tijdens den vorigen cursus. OÖT TOEGANG VRIJ. 54690 De Directeur, TH. VAN DELFT. „VEDEHOVA". De vereeniging „Vedehova heeft zich een nieuw bestuur gekozen, dat er thans als volgt uitziet: Jan van Tilburg, Waalwijk, voorzitter: Harry Leijtens, Waalwijk, secretaris: J. Leijten, Don gen, penningmeester; W. Ros, Baarn en J. van Elk, Boxtel, commissarissen. Er konden 20 nieuwe leden worden ingeschreven. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onder staande gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: Een etui met inh.t zilveren schakel armband, blauwe parapluie, blauwe puntmuts, een ceintuur, een strik en meisjespullover, een damesportemon- naie met inhoud, een ceintuur. Verloren: Een bril met zwart metalen etui, een blauwe regenjas, een witte parelmoeren halsketting, een regenjas, een doublé dames armbandhorloge, een gouden medaille, een doublé armband, een zil verbon 1, een wit kraagje. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 EEN GOOCHEME KOE. Zoo bleef de koeieneigenaar in het onzekere, tot hem enkele dagen later de blijde tijding gebracht werd, dat zijn beestje gestald was bij boeren in een andere plaats en daar voorspoedig be vallen was van een allerliefst kalfje. Hij natuurlijk er naar toe, dubbel verheugd. Hij had immers zijn koe te rug met nog wat en de plotselinge es capade van het dier had hem een boel moeilijkheden bespaard. Dat de koe daarmede haar baas een dienst bewe zen had, is vanzelfsprekend, al is het onbekend of zij volgens haar verstand of instinct is te werk gegaan. Het was in ieder geval goochem. Dat zei de boer ook! CLANDESTIENE HANDEL IN SCHOENEN. Vijf fabrieken zullen gesloten worden. Bij een in samenwerking met het VOORZITTER W.S.C. Naar wij vernemen heeft de heer Jac. Spijkerman, eere-voorzitter van W. S. C„ zich bereid verklaard, het voor zitterschap dezer vereeniging weer op zich te nemen, waarover binnenkort in een algemeene ledenvergadering nog een besluit zal worden genomen. De heer Spijkerman, die vanaf 1921 tot 1925 vice-voorzitter was en in dat jaar tot voorzitter werd gekozen, be kleedde deze functie tot 1939, toen hij om zakelijke redenen, zijn functie moest overgeven. W.S.C. beleefde onder zijn bestuur een bloeitijd. Tal van malen werd het kampioenschap van de derde klasse bereikt. Het tweedeklasserschap werd verworven en behoudens een kleine en korte periode van inzinking als gevolg van de groote inspanningen, heeft Waalwijks oudste en meest roem rijke voetbalvereeniging zich daarin kunnen handhaven. Het was vooral aan de bezielende leiding, het aanmoe digende en juist gekozen woord en de groote ter zake kundigheid van den heer Spijkerman te danken, dat deze T£A\ltaten bereikt konden worden. Wij kunnen deze vereeniging dan ook nut anders dan geluk wenschen met zijr-besluit. W.S.C. maakt momen teel we^r een periode van opgang en groei ckor en de nieuwe voorzitter zal zeker ix staat zijn, om deze gunstige symptoien volkomen uit te buiten. HOLLANDS GLORIE. Roman van de Zeesleepvaart. Varen, varen, God laat mij varen, Over je wijde, woeste zee; Geef mij stormen, geef mij gevaren En een meisjeszegen mee! Dit is het runnersrijmpje dat als mot to staat boven dit boek van Jan de Ha rtog. En de geest van het boek had niet beter vertolkt kunnen wordt, dan -^aist door dit korte vers; door deze bede aan God om te mogen varen, op die ontstuimige zee, die zo wijd en zo eenzaam kan zijn en zo vol storm en gevaar, en waar je in die wijde een zaamheid zo n behoefte kan hebben aan een zegen van huis. En toch, ondanks al die bezwaren, bestaat er voor de echte zeeman steeds weer die ondefinieerbare aantrekkings kracht van de zee, die kracht, die ster ker is dan alle banden met de vaste wal. Door die kracht wordt ook de hoofd figuur uit het boek, Jan Wandelaar, steeds weer gedwongen te gaan varen. LUXOR BIOSCOOP. „Douanepost No. III". In deze pittige film vindt men alles vereenigt, wat een film juist attractief maakt, zooals spanning, sensatie, actie, tempo, opwinding en romantiek, waar bij kranige kerels hun leven wagen in den strijd op leven en dood met een niets ontziende smokkelaarsbende. De uitwerking van een alcoholver bod is vaak averechts. Er wordt meer gedronken, er geschieden meer onge lukken en het aantal misdaden stijgt. De smokkelarij tiert welig en de kwali teit van de heimelijk in het land ge brachte, spiritualiën is zoo inferieur, dat gevaarlijke ziekten niet denkbeel dig zijn. Het is dus te begrijpen, dat de politie een hevigen strijd voert tegen de dranksmokkelaars, waarbij zij finan cieel wordt gesteund door de Anti Al coholbeweging onder leiding van Dr. Talvorson. Het gelukt echter maar niet de juiste personen in handen te krijgen. Als dan een jonge wachtmeester Arne Kolk (Gustav Fröhlich) er alles op waagt, weet hij de bende te ontmaske ren. Talvorson blijkt dan de hoofdmis dadiger te zijn. Philipp Lothar Mayring maakte van dit alles een buitengewoon knap en in teressant stuk film, waarbij de mede werking'van Gustav Fröhlich aan het geheel een bijzonder cachet verleent. (Jan van den Dungen). MUSIS SACRUM. LIEFDEstreng verboden! Het gaat hier om een jong meisje, dat volgens de verlangens van haar moeder in ieder geval trouwen moet met een bepaald heer en dat ten lan gen laatste met een geheel ander iemand trouwt. Er is dus sprake van een bemoeizieke moeder, maar evenzeer kan hier gesproken van een bemoeizie- Men hoort van tijd tot tijd wel eens merkwaardige verhalen van dierenver- nuft en verstand, dat men echter om de eer voor het menschdom hoog te kun nen houden, instinct heeft genoemd. Wij behoeven slechts een voorbeeld van recenten datum aan te halen, dat bestaat uit de wandeling van den wij zen kater Tinus van Apeldoorn naar zijn voormalig ouderlijk huis in Den Haag. Met alle hedendaagsche papier- schaarschte kwamen de couranten ruim te tekort om dit geval te beschrijven, zoodat wij ons gerechtigd gevoelen, om op deze plaats 'n ander staaltje van ver standelijk vernuft weer te geven. In dit geval weliswaar niet van een kater, maar van een koe, waardoor het ge beurde er echter niet te minder om is. Het was maar een heel gewone koe; trouwens de meeste koeien zijn gewoon, want zouden zij niet gewoon zijn, dan waren het waarschijnlijk geen koeien. Men weet dus wel, wat wij bedoelen. Een huis-, tuin- en keukenkoe, zooals men ze in iederen stal en in iedere wei kan aantreffen, terwijl ze U aankijken met hun groote, lodderige wateroogen, onderwijl loom herkauwend en den staart rusteloos in de weer om de tal- looze vliegen van een zeker lichaams deel te verjagen. Men zou denken, wat zit er nu feitelijk voor leven in zoo'n beest. Alle bewegingen zijn even traag en lui en alleen het gerinkel van de melkbussen en emmers, tweemaal daags, vermag deze beesten uit hun overpeinzingen te verlossen. Dat zijn evenwel alleen maar de uiterlijke din gen, die wij van zoo n koe kunnen waarnemen. Wie weet wat er in het innerlijke van het beest omgaat. Ook een koe kent de trouw voor haar baas; het is enkele dagen geleden nog eens duidelijk tot uiting gekomen. Een rood bonte bezorgde haar baas een verras sing, welke hem nog lang zal heugen, doordat zij er tusschenuit trok en met een gezel terug kwam. rijksbureau voor huiden en leder te Amsterdam gehouden controle hij schoenenwinkeliers te Zwolle, kwam de gemeente-politic een uitgebreiden clandestienen handel in schoenen op het spoor. Het was hij den schoenwinkelier O., dat de aandacht werd getrokken door schoenen, die niet in den handel ge bracht waren, zooals een bona-fide schoenfabriek deze onder de thans gekiende voorschriften behoort af te leveren. Dit leidde tot aanhouding van O., die alras bekende ongeveer 2000 schoe nen frauduleus gekocht te hebben. Niet alleen voor den schoenwinkelier zullen de gevolgen onaangenaam zijn, doch ook de schoenfabrikanten, vijf in getal, daar hun fabrieken gesloten zullen worden. Verdere arrestaties staan nog te wachten. De voorraad van den winkelier O. is in beslag genomen en een groot aantal burgers, dat schoenen zonder bon van dien winkelier heeft betrok ken, zal hiervoor tevens worden ver volgd. ke vader en met de vertolking van de zen laatsten rol heeft Hans Moser zich belast. Dit is feitelijk genoeg om de bi oscoopzaal geheel te vullen. Hans Mo ser is immers de man met het niet te evenaren talent van rasecht komiker, die films maakt van uitbundige vreug de en spontane lachbuien. Wanneer hij daar dan nog bij geholpen wordt door een dol verhaal en de beste artisten, dan is er verder geen enkelen superla tief meer noodig om deze film te ken schetsen. Het is juist een groote verdienste van Hans Moser dat hij zijn partners nim mer van het doek „wegspeelt", waar door ook hun spel tot volle ontplooiing kan komen en er een geheel gevormd wordt, dat de aandacht van den be zoeker geen oogenblik doet verslap pen. GROOTESTR. Ml, WAALWIJK Tlü.EF 10, VERKOOP HUIZEN. Ten overstaan van de notarissen Christ te Waalwijk en van Liempt te Gilze, had Donderdagavond in Café Leenheers te v.m. Besoijen, de toeslag plaats op de huizen van de Erven Mej. Ma. Pa. van Sommeren. Zij gingen over in andere handen voor de som van 12.000. Inzet was 10.700.—. Op zekeren morgen vond de boer namelijk het hek open en zijn beste dier was uit de wei verdwenen en dat nog wel, terwijl het drachtig was en de blij de gebeurtenis in het koeiengezin ieder oogenblik verwacht kon worden. Goe de raad was duur. De politie werd in de zaak gemengd, want men dacht al aan diefstal en frauduleuze slachtingen; naburige weilanden werden afgezocht, maar alles bleef zonder resultaat. De grootste voetbalvereeniging van Waalwijk heeft thans een tehuis gekregen, dat in ieder opzicht den toets der critiek kan doorstaan. Keurige terreinen en een prima accommodatie. Men herinnert zich nog den spon- tanen groei van de voetbalvereeniging R.K.C., ontstaan uit de combinatie van de drie VVaalwijksche R.K. Voctbal- vereenigingen. Men weet ook alles van het enthousiasme, waarmede het be stuur, daarin bijgestaan door den ijve- rigen adviseur, terstond de zaken ste vig aanpakte, om het jonge zusje di rect op een hechten grondslag te kunnen plaatsen en men kent de fraaie resultaten, die uit deze bemoeiingen, maar ook uit een prima onderlinge verstandhouding, clubliefdc en weder- zijdsch begrijpen, geboren werd. Dit alles was voor de voetballiefhebbers en andere belangstellenden in onze ge meente en omgeving lang geen nieuws meer. Daarvan wist men alles reeds af, maar minder bekend mag worden geacht, wat R.K.C. in de korte spanne tijds, die tusschen twee competities bekneld zit, heeft weten te presteeren om op het oude H.E.C.-terrcin een vol slagen nieuw sportpark aan te leggen. Men heeft misschien van veraf wel eens een blik kunnen slaan op het ge heel en daarbij gedacht, dat datgene wat daar gewrocht werd, lang niet mis was, maar van nabij heeft men t nog niet kuitlien beoordeelen en zou dat wel het geval geweest zijn, dan zou men eerlijk moeten bekennen, dat men de hooge verwachtingen, die men im mers van den breeden naam „sport park" mag koesteren, stellig nog over troffen worden. „Sportpark" met een „S". Wij tipten hie.rboven reeds even den snellen groei van R.K.C. aan. Na haar ruim eenjarig bestaan, telt zij thans ongeveer 350 leden en hel was dus geen wonder dat zij moest gaan uit zien naar een omgeving, die met dit ledental parallel kon blijven, ook dan, wanneer zich dit aantal nog zou gaan uitbreiden, iets wat in de toekomst zeker verwacht mag worden. Zoo is dan door ijverig werken van eigen krachten, eindelooze bemoeiingen en besprekingen van het bestuur en ten koste van groote offers, inderdaad een „Sportpark" verrezen, dat vele eerste klassers zich vergeefs zouden wen schen. De terreinen, één voor senioren en één voor junioren, waarvan het eerste met stadionafmetingen, zijn van prima constellatie en zullen binnen verloop van tijd op een grasmat kun nen bogen, die aan alle eisclien vol doet. De afrastering er van is waaier vormig en biedt dus den bezoekers vanaf elk punt een duidelijk uitzicht over het geheele terrein, waardoor 't vervelende hangen over den draad voorkomen wordt. Direct naast den hoofdingang, die eenigszins monumentaal aandoet, vindt men de restauratie; een flinke ruimte, die o.m. nog een scheidsrech- terkamer, een WC en het loket eerste rang bevat. Naast deze lokaliteit, docli nog builen het terrein, wordt een rij wielstalling voor de bezoekers inge richt; de leden kunnen hun rijwiel op het terrein stallen. Dan vinden we precies aan 't hoofd van het terrein vier kleedkamers die practisch zijn ingericht en zullen wor den uitgerust met stroomend "water, douches en electrisch licht. Deze kleedkamers zijn bovendien aan de voorzijde van een zeer ruime afschei ding voorzien, waardoor liet binder- Gij zult U daarom met deze film per fect kunnen amuseeren. (Jan van den Dungen). ONGEVAL. Het jeugdige zoontje van den heer H. B. had het ongeluk over, een vloer kleed uit te glijden, met het gevolg dat het door de glazen serredeuren viel en bloedige snijwonden bekwam. Geneeskundige hulp heeft de wonden gehecht. Een Boerenorganisatie. üioce.'aie bonden opgeheven. Met ingang van 11 September heeft de commissaris van den Kath.Ncd. Boeren- en Tuindersbond c a. de zelfstandigheid van alle diocesane boerenorganisaties opgeheven met de gelijktijdige omvorming van den K.N B.T.B., welke was de federatie van de zelfstandige diocesane bon den4 tot een landelijken bor.d van boeren en tuinders, genaamd «Ned" Boeren- en Tuindersberoepsorgani satie» kortweg N.B.T B. genoemd. De voormalige diocesane bonden maken van dezen N.B.T.B. de ge westelijke afdeelingen uit. Hieronder vallen de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond, de Noord- brab. Christ Boerenbond, de Lim- burgsche Land- en Tuinbousvbond en de Haarlemsche. In afwachting van de aanwijzing van het toekomstige besluurskader van deze gewestelijke afdeelingen, is één lid van elk opgeheven diosecaan bestuur aangewezen als tijdelijk ver antwoordelijk beheerder van de ge westelijke afdeelingen. Leiderbeginsel in de afdeelingen Alle voorzitters en secretarissen van de kringen en plaatselijke af deelingen der bonden hebben van de hierboven gemelde besluiten mededeeling gekregen, waarbij de voorzitters verantwoordelijk zijn ge steld voor het beleid en de secretaris voor het beheer der kringen en af deelingen. De overige bestuursleden worden den voorzitters als raads leden terzijde gesteld. Bij de coöperaties zijn de thans fungeerende directeuren verantwoor delijk gesteld voor het verdere zake lijke beheer. Hetzelfde is ook het geval met instellingen van boekhoudbureaux, proefboerderijen e.d. De Centrale Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven met al haar diensten onder- en neveninstellingen blijft, op grond van een getrolTen over eenkomst, zelfstandig de zaken voort zetten. Uittreden uit den N. B. T. B. is verder onmogelijk, aangezien de be palingen. die de opzegging van het lidmaatschap regelen, vervallen zijn. Tijdens de reorganisatie- en cp- bouwwerkzaamheden bestaat dus geen mogelijkheid tot uittreding. Dit geldt eveneens voor het neerleggen van functies. Door de besturen van de diocesane bonden is op verzoek van den commissaris een likwidatierapport voor deze bonden opgesteld, Het gevonden saldo zal worden aange wend overeenkomstig de doelstel lingen van de bonden. WAALWIJK. Van 5 tot 12 September 1941. Geboren: Johannes Gerardus, zv. J. de liaan- Snijders. Alberta Lamberta Adnana, dv. J. W. van der Siteen-van Engelen. Maria Francisca Hcndrika, dv. II. A. van der Eerden-Kolster. Martina Johanna, dv. J. G. Schilders-van Bladel. Overleden: Godefridus Smolders, weuwnaar van W. Hamers, oud 81 jaar. Huwelijksaangiften: J. van de Ven, oud 32 jaar, wonende tc Vlijmen en J. A. van Heeswijk, oud 27 jaar, wonende te Waalwijk. 1'. Klerks, oud 3(1 jaar. wonende te Druncn en J. M. van Heeswijjc, oud 20 jaar, wo nende te Waalwijk. A. Rooms oud 23 jaar, wonende te Zundcrt en H. Hoeben, oud 23 jaar, wonende te Waal wijk. Ingekomen: A. L. Peters van Huizen. W- van Baarn. J. M. van Son van Vlijmen. Vertrokken: J A. Maliicu naar Loonopzand. M. van Loon naar Waspik. M. M. Brink- Hike opdringen van 't publiek voorko- kemper naai- J.°r°'W,, men kan worden, hetgeen de rust van p H van He]vert naar 's-Herto- de spelers in niet onbelangrijke mate zal bevorderen. Gaan we even verder, dan komen we aan twee loketten tweede rang, met groote en ruime toe gangspoorten, die op een flink bezoek berekend zijn. Vervolgens zijn er dan nog twee aparte kleedkamers voor de junioren, die eveneens met stroomend water en electrisch licht zullen wor den ingericht. Een Hink hok is hierbij aangebouwd, dat als bergruimte goe de diensten zal bewijzen. Natuurlijk konden direct bij den aanvang nog niet alle wenschen ver vuld worden. Zoo ontbreekt er nog een tribune en een derde speelterrein. Wij zijn er evenwel van overtuigd dat, wanneer de prestaties van deze sym pathieke vereeniging zich in opwaart- sche lijn blijven bewegen, ook deze laatste wenschen binnen zeer korten tijd hun vervulling zullen hebben ge vonden. genbosch. J. M. P. H. Raming naar Vught. J. 0. van Helvoirt naar \ught. "t. A. Levens naar Soest. P. M. van de Ven naar Ulestratcn. H. A. Roelofs naar Waspik. W. Hamers. JAN DE HARTOG HOLLANDS GLORIE. Binnen enkele dagen zal de schrijver Jan de Hartog, auteur van het voortreffelijke boek „Hollands Glorie" naar Waalwijk komen. Thans stellen wij het op prijs LI, uit de tien tallen dagbladcritieken en persrecensies welke hier voor ons liggen, enkele dezer critieken voor te leggen. „Het Vaderland" schreef: Jan de Hartog's boek „Hollands Glorie heeft karakter en het tekent een karakter, een karak ter van ijzerhout: de Hollandse zeeman in al zijn kern: de van lichtmatroos zich tot kapitein van de geweldige zeesleper opgewerkt hebben de kerel van stavast, die „staat, zoals hij altijd gestaan heeft en altijd staan zal. tot het eind van dit leven: op de brug, de handen op de rug, de benen gespreid voor de slingering „Het Nieuwsblad van het Noorden": Spot, sarcasme en edele verontwaar diging in de gedeelten welke de vroegere misstanden in het slepersbedrijf belichten een door en door gezonde humor in de fragmen ten waarin het leven aan boord onder de loupe genomen wordt en een diepe ernst waar gestreden wordt voor geluk en voor recht. Dit sarcasme en deze spot, de humor en de ernst wissden elkaar bij voortduring af en ver lenen het boek een diep reliëf. „De Tijd": Met een krachtig en meeslepend boek als dit mag men de jonge auteur van harte gelukwen sen. Hier werd een stuk arbeid gepresteerd, welke waard is gekend te worden. „De Standaard": Van een geweldige dynamiek is „Hollands Glorie". Het kon een stérk boek worden, omdat de schrijver aandacht aan temperament paarde. Rare klanten leren wij erin kennen, maar toch allen kerels en vrouwen van wie men houdt, omdat de schrijver hun het volle pond van zijn liefde heeft meegegeven „Het Algemeen Handelsblad": Een warm, hartelijk boek, gul en stoer, zo als de zeelui zijn die erin worden uitgebeeld. Een boek dat karakter heeft, en dat een der beste boeken is die de laatste jaren in het licht gegeven zijn. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedeie slaap kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn 4 UHls V uuititn, e*c*I wit- \\7 T DnnVPU- SCHAKEN. Zaterdag j.l. werd in Den Bosch de TïïSTsïë partij van de kanipioensronde ge speeld tusschen Drs. Stumpers en onzen plaatsgenoot den heer M. C. Goudberg. De heer Drs. Stumpers wist deze be slissingspartij te winnen en behaalde hierdoor voor de achtste maal den kam pioenstitel van den N.-Brab. Schaakbond. Toch mag onze plaatsgenoot, hoewel de titel hem in den laajtsten wedstrijd ontging, op een prachtigen en spannen- den strijd terugzien. Tot voor de laatste partij was het onzeker wie den titel zou veroveren. Ondanks zijn nederlaag kan de heer Goudberg trots zijn op de geleverde pres- taites. Hü heeft getoond een gelijkwaar-

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5