SPORT. PROVINCIAAL NIEUWS* JAN DE HART0G Hollands Glorie" „N00RD-BRABAND" ff HEDENAVOND in Musis Sacrum w. s. c. spreekt over: LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 is bereikt dat een hechte kern van Ne- derlandsche nationaal-socialisten is lot stand gekomen en dat vervult ons met dankbaarheid. Uitvoerig behandelde spr. voorts den tijd na 10 Mei 1940. Na gesproken te hebben over vijanden in eigen gele deren schilderde Mussert de positie, welke de beweging thans inneemt. Hierbij gaf hij aan hoe verder moet worden gebouwd. Daartoe riep spr. de hulp en samenwerking van de werkers in, die reeds getoond hebben trouw en offervaardig te zijn. De taak van lieden is: le. opbouw der beweging, 2e het winnen van het Nederlandsche volk voor het nat. so cialisme, 3e. de militairiseering van de leden, en 4e. de actieve deelneming aan den oorlog in het Oosten. Verder is het de plicht van de leden hun kin deren in de rijen van den Nationalen Jeugdstorm tc laten opnemen. Van groot belang is het dezen winter doop een propaganda-actie de harten van het volk voor de beweging te winnen. De taak van de VV.A. is te worden het beste deel van het volk, niet door het afrukken van speldjes, e.d., maar door een voorbeeldige houding en daden. Met een woord tot voortzetting van de actie voor de hergeboorte van Ne derland in het nieuwe Europa sloot Mussert zijn betoog, dat verschillende malen door bijval werd onderbroken. Vervolgens werd gezongen de zesde strophe van het Wilhelmus, waarop distric'ts-leider Maarsingh de vergade ring sloot. Na-nog eenigen tijd kameraadschap pelijk bijeen te zijn gebleven, maakten "de W.A.-vendels tot besluit van deze demonstratie een marsch door de st^d. N. V. B. District IV. Eerste klasse. Uitslagen van Zondag: NAC—BW HelmondRoermond PSV—Picus Willem' (1Eindhoven NO ADJuliana MVV--Longa I Zuidelijke Eerste Klasse. 5z 1—1 0—1 afg. 0—2 3—i Picus slaat P.S.V. Juliana, N.A.C. en M.V.V. winnen weer. Dezen Zondag was het nog alleen maai de afdeeling IV waarin in wedstrijden in de eerste klasse gespeeld werden. De groote verrassing was de overwinning van Picus, de pas gepromoveerde eerste klasscr op de kampioen van het vorig jaar PSV. NAC won van BW met 52. Het zag er voor de rust anders niet naar uit het overwicht was pas daarna bereikt in hoofdzaak door het uitmuntende spel van Verdaasdonk en Berenschot. In Tilburg heeft Juliana met 20 van NOAD gewonnen, een verdiend succes voor goed doop zetten. Vooral de zege .van MVV op Longa vormt een belangrijke aanwijzing voor de kracht van het huidige Maastrichtsche elftal. Van belang is dat Helmond en Roer mond de punten deelden. Het geldt hier immers ploegen die naar de laatste plaats' plegen te solliciteeren. Helmond schijnt daarbfj toch betere papieren te hebben dan uit den eersten wedstrijd kon blij ken. De stand na den tweeden Zondag luidt: NAC 2 2 0 0 4- 10—3 Juliana 2 2 0 0 4 0—1 MVV 2 2 0 0'4 7—1 Eindhoven 1 1 0 0 2 30 Longa 2 10 12 34 BW 2 1-0 1 2 4—6 Picus 2 \T 0 1 2 1i Roermond 2 0 111 26 Helmond 2 0 111 2—8 Willem H 10 0 10 1—2 PSV 2 0 0 2 0 1—3 NOAD 2 0 0 2 0 0—5 Volgend jaar twee le klasse-afd. in hel Zuiden. De officieele mededcelingen van den N.V.B. bevatten het bericht, dat in dis trict IV het Zuiden met ingang van liet volgende seizoen 194243 twee eer- ste-klasse-afdeelingen, elk van tien clubs (thans 1 afd. van 12) zullen worden ge vormd. Tot de acht nieuwe eerste-klassers zul len in ieder geval bchooren de nummers 1 van de vijf tweede-klasafdeelingen, ter wijl voor de resteerende plaatsen zal worden gestreden in twee groepen van drie clubs tusschen no. 12 van de hui dige eerste klasse en de nummers 2 dei- vijf tweede-klasafdeelingen. De eerste twee van deze beide competities gaan naar de eerste klasse. De competitieindeeling in het Zuiden zal door deze maatregelen op het gebrui kelijke pyramide-systeem gebaseerd kun nen wordep en men bereikt er bovendien mede, dat het reizen voor de verschillen de clubs in dit groote district wordt ver gemakkelijkt. W'edstrijdprogramnia voor a.s. Zondag, 21 September: WSGTSC (Oosterhout), half drie. WSC 3Haarsteeg Vooruit 2, 12 uur. Veersche BoysWSC 2. R. K. C. R.K.C.T.S.C. 't—3. Een achterstand van 31 omgezet in een 43 overwinning. In dezen wedstrijd leverde RKC 'n dui delijk bewijs, dat deskundige, intensieve training de beste resultaten kan opleve ren, want eenieder die de interessante openingswedstrijd tegen TSC heeft ge zien, heeft meegemaakt dat RKC tegen het, een klasse hooger spelende TSC, eon 31 achterstand door enthousiast door zetten heeft kunnen veranderen in een 4 -3 overwinning. fn het begin werd RKC eenigszins over rompeld door het technisch zeer- goede spel der Oosterhouters, doch slaagde er niettemin in het eerste doelpunt te fabrl- ceereu, en wel door een uitmuntend ge nomen corner van Wim Duquesnoy wel ke door Jac. de Bruine onberispelijk in het TSC-doel werd gekopt. TSC kwam na deze goal geweldig opzetten, en door haar berekende spel werden de RKC-ers even van hun stuk gebracht, zoodat de Oosterhouters een 31 voorsprong wis ten te nemen, maar de RKC'ers herstel den zich, en reeds voor de rust werd de ze achterstand door een schitterend doel punt van Jac. dc Bruine gereduceerd tot 3—2. Na de, hervatting tapten de gastheeren uit een ander vaatje, en hadden zij zich geheel aangepast aan het spel van hun tegenstanders, zoodat zij door watervlug- ge aanvallen telkens en telkens weer het TSC-doel belegerden, terwijl de achter hoede, welke ver naar voren gedrongen- was, kranig werk verrichtte door de snel le aanvallen der TSC-voorhoede dooi snel ingrijpen te niet te doen. In deze pe riode werd dan ook de overwinning be vochten, en de achterstand omgezet in een 43 voorsprong door nog twee schit terende doelpunten van Jac. de Bruine. Wie gedacht, zou hebben dat "RKC door het: zeer snelle tactische spel van 1 SC uitgespeeld zou raken, kwam bedrogen uit, want hel was bewonderenswaardig welk 'n uithoudingsvermogen de RKC'ers stuk voor stuk bleken te bezitten. En hieraan was dan ook w<?er te zien dat zij in de afgeloopen maanden geducht getraind hebben, en zoo zal dan ook de heer van der Put, de trainer van RKC, met voldoening het werk van zijn jongens hebben gadegeslagen. TSC heeft door haar frissche techni sche spel de bewondering afgedwongen van de vele toeschouwers, en zij heeft dan ook bij haar debuut in Waalwijk een prettige indruk achtergelaten. Bij BKC was vooral de voorhoede in topvorm en heeft vooral Jac. de Bruine door zijn doortastend spel een groot aan deel gehad in de overwinning. Hu was het dan ook die de vier prachtige doel punten voor zijn rekening nam. De mid denlinie en backs speelden, ondanks het ontbreken van den links-back waarvoor een invaller was opgesteld, vooral na de rust een zeer goede partij, terwijl keeper de Bruine geen fout maakte, en vaak door resoluut uitloopen erger heeft voor komen. Alles bijeen was het een wedstrijd we ke voor de volle 100% het anzien waard was, en waarbij de talrijke bezoekers on danks het slechte weer hebben kunnen genieten van een scannende partij. Scheidsrechter Broers had geen zwaie taak en leidde onberispelijk. Zondag a.s. begint RK*C de compe titie met een uitwedstrijd tegen Zaltbom- mel. Leden en supporters welke de reis mee willen maken gelieven zich voor a.s. Vrijdag op te geven bij den heer P. Biv- kelmans, secretaris van RK.C Wedstrijden voor Zondag 21 September. District IV. Eerste klasse. Juliana— NAC. EindhovenPSV. Longa—Picus. NOAD—MVV. BWHelmond. RoermondWillem 11. 2e klasse D. TOP—RKTVV. De BaronieZwaluw. HeroSVD. WSC—TSC. 3c klasse K.„ Gudok—Sarto. O i s t e r w u k—B a a r d w k PazoSET. Uno AnimoRWB. Zalt bommelRKC. 4e klasse K. DESK 2—BW 4. RWB 2—De Sporters. RKC 2Vlijmensche Boys. Veersche BoysWSC 2. WIELERSPORT. De held van den Canberg. Fraaie overwinning van Pellenaars. Het derde Cauberg-crtterium dat Zon dag onder ongunstige weersomstandig heden verreden is, was een sportief suc ces. Dit was vooral te danken aan Pelle naars die in grooten stijl wist te winnen en op overtuigende wijze revanche nam voor den tegenslag die hij bij het tweede criterium in Mei van dit jaar ondervond. Hij toonde zich onbetwist de sterkste en Vist ook beslag te leggen op den berg prijs. Reken er op, dat ik deze keer ga win* nen zei de Pel voor den wedstrijd. Hij heeft woord gehouden en hoe. Want al was de oersterke Brabander na in de vaak stroomende regen zestien maal de Cauberg hebben bedwongen en de 103 kilometer in ruim drie uur te hebben verreden nog geenszins aan het einde van zijn krachten, cadeau gekregen heeft hij deze overwinning niet. Hij heeft er voor moeten vechten. Met alle kracht die in hem was. Het waren vooral Braspenninx, Joosen, de Beer en Wijdenes die hem bijna tot het einde de overwinning betwistten en aj zou men het aan de einduitslag niet zeggen den geheelen wedstrijd was Louis Motké zijn zwaarste concurrent. Seijen, Lambrichs, Steenbakkers, Thieu Jansen, Saes Jan Gommers, H. de Hoog, van Amsterdam en vele anderen waren door pech gedwongen op te geven. Niet de helft van de 34 renners die gestart wa ren reed de cours geheel uit. De uitslag luidde als volgt: 1 Pellenaars (Terheyden) 3 u. 1 m. 58 s.; 2 Hofstede Gouda op 40 seconden; 3 Bras- pennincx Jr., Princenhage op 1 min 20 sec.; 4 Joosen Made, zelfden tijd;'5 De Beer, Bussum op 4 min.; 6 Wijdenes, Ouderkerk zelfden tijd; 7 De Groot, Am sterdam op 1 min. 18 sec.; 8 Motké, Am sterdam op 10 min. 35 sec.; 9 Hofman Roermond op 14 min. 20 sec.; 10 Mont- froy Arnhem zelfden tijd. Op een ronde volgden: 11 Loos, Amsterdam; 12 Riet vorst, Rotterdam. Op meer ronden volg den 13 van den Beem, Etten; 14 van dei- Zanden, Princenhage; 15 Braspenning Sr. Princenhage; 16 Mathijsen, Princenhage. De Cauberg-premie werd als volgt ge wonnen: 1 Pellenaars 49 punten, 2 Mofké 41 punten, 3 Braspennincx 33 punten, 4 Hof stede 23 punten, 5 De Beer 21 punten. BOKSEN. Duitschers boksen in Den Haag. Op het Haagsche Malieveld werd Zon dag weer een ontmoeting tusschen de Duitsche boksers gehouden. De eerste partij tusschen Eritz Reppcl (Berlijn) en Kurt Stary (Berlijn) werd door eerstgenoemde op punten gewon nen. De strijd tusschen Scheder (Weenen) en den vlieger Jakubowsky eindigde in een overwinning voor Jakubowsky. Hierna volgde de partij tusschen den kampioen van Europa, Gustaf Eder en Fritz Quoss uit Munster. De eerste maak te korte mejtten met zijn tegenstander. Tweemaal werd Quoss gevloerd en toen hij voor de derde keer tegen de vlakte ging werd hij uitgeteld en Eder door knock-out tot overwinnaar uitgeroepen. WINTERHULP NEDERLAND. Met de nadering van het winter seizoen zal ook de Stichting Winter hulp Nederland haar taak, het vorige seizoen begonnen, voortzetten. Dc nood, door stijging der kosten van levensonderhoud is in de behoeftige gezinnen gestegen, terwijl het aantal dezer behoeftigen is toegenomen. Een groot deel van het Nederland sche Volk verkeert door den nood dei- tijden, geheel buiten zijn schuld, in omstandigheden, waarin het gebrek heeft aan het meest noodzakelijke. Hieruit volgt de gewetensplicht van iederen Nederlander, die daartoe ook' maar eenigszins in staat is, de hel pende hand te bieden. Het vorig jaar is in deze gemeente veel leed verzacht kunnen worden, dank zij Uwe mildadigheid. Ik doe een dringend beroep op alle ingezetenen van Waalwijk om ook in het komende seizoen de collecten voor de Winterhulp Nederland naar best vermogen te steunen en in het bijzon der de eerste lijstencollecte, die begin October a.s. zal worden gehouden, tot een succes te maken tot hulp en steun van den" noodlijdenden evenmensch. De Burgemeester van Waalwijk, E. MOONEN. GESLAAGD. De heer L. van Meeuwen alhier, slaagde dezer dagen met het pracdi- caat uitmuntend voor het examen, ge houden door de N.V. Kleederindustrie, school voor coupeurs en coupeuses te Doetinchem. Leider van deze school is de in de kledingindustrie overbe kende leeraar Papenhuis. OPENING R.K.C.-SPORTPARK. r\ De opening van het nieuwe R.K.C.- Sportpark mag voor onze plaats een gebeurtenis van groote beteekenis op sportgebied worden genoemd. Jammer dat dc R.K.C.'ers het j.l. Zondag, toen de kroon zou worden gezet op eem grootsch werk, dat van veel voortvarendheid en saamhoorig- heid getuigt, zoo slecht met het weer getroffen hebben. Al heeft echter de regen aan het sportieve gedeelte van het programma veel afbreuk gedaan, toch is het voor 't actieve bestuur, voor zijn onver moeide medehelpers en voor den ge heelen R.K.C.-aanhang een dag van groote voldoening geworden, niet het minst door de vele hartelijke.blijken van sympathie, die van zoo vele zij den getoond werd. De dag werd op echt Roomsche wij ze ingezet met een algemeene H. Com munie der circa 350 leden, waarna al len de Hoogmis bijwoonden, door hun eerwaarden adviseur Kapelaan Völker tot intentie der vereeniging opgedra gen. De Junioren-wedstrijd, die te 12 uur op het nieuwe terrein gespeeld zou worden, kon vanwege den regen geen doorgang vinden. Te 2 uur had in het restauratielo kaal van het nieuwe Sportpark de officieele opening plaats. De vele bloemstukken, welke waren bezorgd, hadden het lokaal een fees telijk aanzien gegeven. We zagen bloemen van R.W.B., K.J.M.V., 1 .S.C., van de R.K.C.-werkploeg en van ver schillende particulieren. Onder de tal rijke aanwezigen merkten wij op: pastoor Heezemans, kapelaan ölker, burgemeester Moonen, dokter holster, verschillende vertegenwoordigers van vereenigingen en vele andere belang stellenden. Door den voorzitter van R.K.C., den heer C. de Jong, werden de aanwezi gen verwelkomd. Spreker memoreerde de totstandkoming, ruim 1 jaar ge leden, van de combinaties der 3 plaat selijke R. K. Voetbalvcreenigingen, voor welke combinatie speciaal kape laan Völker zich zoozeer beijverd had. De verwachtingen die van deze samen voeging werden gekoesterd, zijn verre overtroffen. De leden stroomden toe, vele. donateurs gaven zich op en er konden door de voetballers mooie suc cessen worden geboekt. Aan den ver deren uitbouw en consolideering werd Toegangsprijs 60 cent aan het loket om 6 uur. hard gewerkt. Vooral 't terrcinvraag- stuk vroeg een spoedige en afdoende oplossing. De tijdsomstandigheden konden den ijver niet bekoelen en thans is reeds de totstandkoming van een keurig geoutilleerd eigen sport-' park een feit geworden waarop men trolsch mag zijn. Spreker bracht hartelijk dank aan allen die bij dit grootsche werk hun steun verleenden, zonder welke dit re sultaat nooit was bereikt. Speciaal huldigde spreker in dit ver band kapelaan Völker, wiens aandeel hij het grootste noemde-. Wat kapelaan Völker deed was heel wat meer dan plicht en liefhebberij,- maar de inzet van zijn gchccle persoonlijkheid voor de R.K.C.-belangen. Ofschoon spreker de bescheidenheid van kapelaan Völ ker en zijn afkeerigheid van hulde kende, meende hij niet te mogen na laten op dit moment den dank en de hulde van alle R.K.C.'ers te ver-tolken. (Applaus). Vervolgens uitte spreker zijn groote erkentelijkheid aan het adres van bur gemeester Moonen en het gemeente bestuur voor de ondervonden mede werking. Verder bracht hij hulde aan de 0 mannen van de werkploeg, die 4 maanden aan' het sportpark hun beste krachten gaven en trotsch mogen zijn op hetgeen zij hebben weten tot stand te brengen. Na ook aan de bestuursleden, de wel doeners en alle anderen die hebben medegeholpen een woord van dank te hebben gebracht, besloot spreker met de beste verwachtingen uit te spreken voor de toekomst, die z.i. door R.K.C. met optimisme mocht worden tege moet gezien. Moge het nieuwe -sport park strekke tot vooruitgang van R.K.C. -en van de sportbeoefening in Waalwijk in het algemeen. Toespraak burgemeester. Burgemeester Moonen, hierna het woord verkrijgend, zeide gaarne ge volg te hebben gegeven aan het ver zoek om dit sportpark te openen. Spreker is overtuigd van het groote nut van een goed geleide sportbeoefe ning voor lichaam en geest. Het heeft hem verheugd dat hier een concentra tie van voetbalkrachten en -sympa- thiën tot stand is gekomen, die, wan neer zij krachtig wordt geleid, zeker aan de sportbeoefening In het alge meen ten goede zal komen. Hij wensch- te bestuur, initiatiefnemers en uit voerders van harte geluk met hetgeen zij hier hebben weten tot stand te brengen* en dat, naar hij hoopte, tot voldoening van hen en tot bevorde ring der sportbeoefening in onze ge meente moge strekken. Hulde van T.S.C. De vice-voorzitter der voetbalver- eeniging T.S.C. uit Oosterhout, wélke club de openings-wedstrijd tegen 'RlK. C. kwam spelen, uitte zijn bewondering voor de schitterende accomodatie van het nieuwe terrein, welke hier met eigen krachten is tot stand gebracht. Daaruit blijkt wel een goede geest en groote clubliefde hier aanwezig zijn. T.S.C. heeft, hoewel het zeer moeilijk voor haar uitkwam, geen oogenblik geaarzeld om den openingswedstrijd te komen spelen. Onder het aanbieden van bloemen feliciteerde spr. bestuur en leden van R.K.C. met hun prachtig nieuw sportpark en hoopte, dat zij daarop menig succes zou mogen be halen. Hierna begaven de genoodigden zich naar het speelveld, waar, ondanks den bijna onafgebroken neervallende regen, zich een vrij talrijk publiek rond de lijnen had geschaard óm ge tuige te zijn van den eersten wedstrijd op het nieuwe terrein. Nadat burgemeester Moonen met 't symbolische doorknippen van eeiï lint het terrein geopend had, kwamen on der een hoera'tje van het'publiek bei de elftallen door een haag van junio ren het veld op, waar een fotograaf de gebeurtenis op de gevoelige plaat ver eeuwigde. De aftrap werd verricht door bur gemeester Moonen, waarna de eerste wedstrijd een aanvang nam. Voor het verslag van_ dezen vriendschappelij- ken-, doch spannenden kamp, die door R.K.C. met 43 gewonnen werd, ver wijzen wij naar de sportrubriek. Des avonds 7 uur vereenigden zich alle R.K.C.'ers» in hun nieuwe tehuis op het sportpark, dat voor zoo'n op komst té klein bleek te zijn, waar zij eenige uren in gezellige feestviering doorbrachten. Muziek, zang, voor drachten en hartelijke toespraken wis selden elkaar af. De werkploeg had een welverdiende hulde en een niet minder verdiend douceurtje in ont vangst te nemen. Deze avond vormde een prettig be- sluit van een gedenkwaarfligen dag in de hog jonge geschiedenis van R.K.C., die, als dezelfde voorbeeldige clubgeest er in blijft heerschen, de toekomst met gerechtvaardigd optimisme tege moet kan gaan. JiA ..a EEN NIJVERHEIDSSCHOOL TE WAALWIJK. Ook onderricht in de schoenmakerij. Wij lezen met instemming in het Vakblad voor de Schoenmakerij: In October a.s. zal te Waalwijk een Nijverheidsschool worden geopend, welke voor plaats en streek van groot belang is te achten. Waalwijk heeft zich dc laatste jaren, naast een indu strieplaats van beteekenis, ook ont wikkeld tot een onderwijscentrum dat er zijn mag, waardoor het met zijn scholen en inrichtingen van diverse aard de belangstelling trekt van de gcheete Langstraat en omgeving. Met het tot stand komen van deze Nijverheidsschool wordt in een groote behoefte voorzien, een behoefte die vooral ook voor^c-iftj schoenindustrie lang bestaan hééft. zal hier name lijk ook onderwijs worden gegeven aan toekomstige schoenmakers en de schoenfabrikanten, die het belang daarvan terdege inzagen, hebben het ij totstandkomen van deze school zeer m in de hand gewerkt en er alle mede werking aan gegeven. Dit is ook alleszins begrijpelijk. De toestand was tot op heden zoo, dat vele ouders hun kinderen, direct na het verlaten der schoolbanken, naai de fabriek stuurden. Er is daarover veel geklaagd, maar er was weinig of niets aan te doen. Daarbij kwam nog, dat de jeugdige leeftijd van 14 jaar absoluut te laag is om reeds in een fabriek werkzaam te zijn. Het tot stand komen van de Waal- wijksche Nijverheidsschool kan hier veel ten goede veranderen. De jongens kunnen hier, naast verschillende an dere vakken, ook de schoenmakerij in Cen twee-jarige cursus leeren. Wan neerzij 12 jaar en 8 maanden oud zijn, mogen zij het ambachtsonderwijs vol gen, terwijl de cursus twee jaar duurt, j Zij zijn dus ongeveer 15 jaar als zij de school verlaten en een plaats in de streekindustrie kunnen gaan zoeken. Het zal hun daarbij niet moeilijk vallen om iets te vinden, want de fa brikanten zullen voor deze jongens, die immers getoond hebben iets voor hun vak over te hebben, gaarne een plaatsje inruimen. Sterker nog, dooi de door hun getoonde belangstelling en medewerking aan de school, mag verwacht worden, dat zij hun jeugdig personeel op den duur alleen zullen recruteeren uit leerlingen der Nijver heidsschool. Wat dit in de toekomst voor dit centrum der schoenndustrie en dus voor deze industrie in het algemeen zal gaan beteekenen, laat zich niet moeilijk begrijpen. Er zullen in de toe komst alleen nog maar geschoolde krachten aan het fabricatie-proces medewerken en dit kan niet anders dan de geheele schoenindustrie ten goede komen. v. d. D.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2