Buitenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Nieuwe aardappel- en textielkaarten. - Ver mindering brood' en boter* en vermeerdering van aardappelrantsoen. - Brandstoffen voor kamerbewoners, enz. NUMMER 76. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941. 64e JAARGANG. UITGAVE: Waalwyksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Teleg;r.-Adre8: ECHO. UITREIKING NIEUWE AARDAPPELKAARTEN. Vier verschillende soorten. De secretaris-generaal van land bouw en visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van 22 Sep tember tot 3 October zullen nieuwe aardappelkaarten worden uitgereikt. De plaatselijke distributiediensten zullen nader bekend maken, op welke dagen dit precies zal geschieden. De nieuwe kaarten zijn te onder scheiden in vier verschillende soorten en wel: a. Kaarten, gemerkt met de letter U, be staande uit dertien bonnen met opdruk „aardappelen" en genummerd van 38 tot en met 50, elk nummer gevolgd door de letter A. b. Kaarten, gemerkt met de letter V, bestaande uit veertien bonnen, met op druk „aardappelen" en genummerd van 01 tol en met 14, elk nummer eveneens door de letter A gevolgd. c. Kaarten, gemerkt met de* letter W, welke de zelfde kenteekenen vertoonen als de kaarten U, doch waarbij elk num mer gevolgd wordt door de letter B. d. Kaarten, gemerkt met de letter X, welke overeenkomen met de kaarten V, eveneens achter elk nummer gevolgd door de letter B. Hierna volgt een overzicht van de ver schillende kaarten, welke aan de ver schillende categorieën van personen zul len worden uitgereikt. Kaarten U. en V. a. 03jaar, geboren na 1 October 1938: 1 U-kaart en 1 V-kaart; b. 413 jaar, geboren na 1 Januari 1928 en voor 2 Januari 1938: 2 U-kaarten en 2 V-kaarten; c. 1420 jaar, geboren na 1 Januari 1921 en voor 2 Januari 1938: 3 U-kaarten en 3 V-kaarten; d. volwassenen, geboren voor 2 Janu ari 1921: 2 U-kaarten en 2 V-kaarten. Extra kaarten. Voorts krijgen personen, die zwaren arbeid verrichten, een kaart U extra en personen, die zeer zwaren arbeid ver richten, twee kaarten U extra. Aan houders van vetkaarten zullen on geacht den leeftijd of werkzaamheden, die zij verrichten, bovendien nog een kaart \V en een V worden uitgerikt, zoo dat een houder van een vetkaart, zoowel kaarten U en V, als kaarten W en X ont vangt. Aardappeltelers. Zoowel de beroepsaardappeltelers als de niet ingeschreven telers, die vijf are of meer telergrond dan wel 10 are of meer zandgrond bebouwen, komen niei voor aardappelkaarten in aanmerking.' In verband hiermede dienen deze perso nen zich met hun stamkaarten en die van hun gezinsleden en hun inwonend per soneel by de plaatselijke distributiedien sten te vervoegen. Dit. zal dienen te ge schieden op een nader door deze dien sten te bepalen dag, doch voor 21 Sep tember. Omtrent het gebruik der kaarten zul len nog nadere gegevens worden bekend gemaakt. NIEUWE TEXTIELKAART TEGEN 1 NOVEMBER. Naar het A.N.P. van officieele zijde verneemt, kan de uitreiking van de nieuwe textielkaart tegen 1 November tegemoet worden gezien. Uitvoerige mededeelingen over de nieuwe distributieregeling van klee ding en huishoudgoederen zullen tij dig worden verstrekt. PROBLEMEN VAN LEVENSMIDDELEN- RANTSOENEERING. Binnenkort iets minder brood en boter, doch meer aardappelen. Men zal begrijpen dat hier te lande op gezette tijden de leeftocht nagezien moet worden, nieuwe berekeningen moeten worden gemaakt en rantsoe nen dienen te worden herzien. De oorzaak is bekend. Men zoeke die niet vooral in den export, maar veeleer in het ontbreken van den noodzakelijken invoer ten gevolge van de Engelsche blokkade. De gevolgen' hievan maken zich vooral voelbaar op het stuk van onze agrarische verede- lingsproductie; nu het buitenlandsche krachtvoer uitblijft, komt er te koil aan melk, boter vet, kaas, room, ge lijk dezelfde blokkade ons de thee en rijst onthoudt, waarvan de eens groo- te voorraden nu door de consumenten zijn opgebruikt, mitsgaders het kip penvoer, dat ons het behoud van het traditioneele. eitje zou hebben verze kerd. Geen wonder dus, dqt de voed selvoorziening voor den komenden winter zorg haart, al moet men het pessimisme te dien aanzien ook weer niet te ver drijven. Uit hetgeen wij hoven mededeelden, zal de lezer reeds begrepen hebben, dat cenige verdere vermindering van het hoterrantsoen geenszins uilgeslo ten is. Reeds eerder, vermoedelijk al de volgende week. zal het broodrantsoen eenige vermindering ondergaan. Na tuurlijk doet ook hier het uitblijven van den invoer van granen zijn invloed gevoelen, maar bovendien is de graan oogst hier te lande niet al te best ge weest. Tot dusver konden velen zich wel met hun broodrantsoen redden en be steedden zij zelfs nog een deel daar van voor aankoopen hij banketbak kers enz. In dit opzicht zullen zij voor taan zichzelf wellicht een rem moeten aanleggen. Intusschen zal het voor hen, die reeds thans moeite hebben' om rond te komen, een pleister op de wond zijn, dat het aardappelrantsoen zal worden verhoogd. Over het geheel is de aardappeloogst als normaal te be schouwen; die van veenaardappclen is echter meer dan normaal. Daar is een maximale opbrengst. Weliswaar zijn deze „zwarte" (veelal te zeer ge kleineerde en zeer wel eetbare) aard appelen niet hij uitstek populair bij den Nederlandschen consument, maar straks zal deze weer op andere aard- appelsoorteu kunnen rekenen en de kwantiteit zal thans allicht goedma ken wat deze en gene op de kwaliteit mocht hebben aan te merken. Gelukkig behoeven wij voorshands althans voor aantasting van ons vleeschrantsoen nog niet bevreesd te zijn, zoodat het feitelijk voorloopig hierop neerkomt, dat van de rantsoe nen der noodzakelijke levensmiddelen twee eenigermate verlaagd worden en daarentegen een derde wordt ver hoogd. HET PERCENTAGE BEEN BIJ HET VLEESCHRANTSOEN. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche rij maakt het volgende hekend met betrekking tot het percentage heen, dat hij de distributie van vleesch mag worden gerekend. In eenige gemeenten zijn in de plaat selijke bladen of in slagerijen vaste heenpercentages gepubliceerd, waar door het publiek den indruk zou kun nen krijgen, dat het vleeschrantsoen is gewijzigd. Deze publicaties dragen echter geen enkel officieel karakter. Het beenper centage is afhankelijk van de kwali teit van het vleesch en kan derhalve niet vooraf worden vastgesteld. Wel kan in het algemeen worden gezegd, dat ongeveer 20 tot 30 pet. van de hoe veelheid vleesch, waarop de distribu tiebonnen recht geven, mag worden berekend voor been. Een rantsoen vleesch, dat, zooals is hekend, 100 gram bedraagt, zal dus thans ongeveer 70—80 gram vleesch en 2030 grain been mogen bevalt m. Indien de klant zulks verlangt, moet het heen wórden bijgeleverd. OMRUILING VAN MELKKAARTEN. Voor kinderen beneden 14 jaar. Db secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche rij maakt bekend, dat nog tot Woens dag 1 October a.s. de gelegenheid wordt geboden grerene melkkaarten hij de distributiediensten te 'ruilen tegen R-melkkaarten. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, komen uitsluitend de groene melkkaarten van kinderen, die op 1 Februari j.l. nog geen 14 jaar oud waren in aanmerking voor dit inruilen. Bij het ruilen moet de ciistri- butiestamkaart van het betrokken kind worden getoond. Na 1 October a.s. zal geen gelegen heid tot ruilen meer worden geboden. VERPLICHTE INLEVERING VAN RIJST. De Staatscourant van gisteren be vat een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van land bouw en visscherij. waarhij wordt be> paald, dat hij, die rijst voorhanden ot in voorraad heeft, is verplicht deze hij de stichting Nederlandsche meelcen trale, te 's-Gravenhage, in te leveren, tot een hoeveelheid, op het tijdstip en op de wijze, als de directeur van voor noemde stichting zal bepalen. Voor de rijst wordt een vergoeding toegekend, welke zal worden vastge steld door den directeur van voor noemde stichting in overleg met den directeur-generaal van de voedsel voorziening. BRANDSTOFFE\ VOOR KAMER- EN PENSIONHOUDERS. Binnenkort zal de gelegenheid wor den opengesteld om aanvragen voor vaste brandstoffen in te dienen voor personen, die op kamers of in pensi on wonen, indien in het betrokken perceel door middel van „haarden of kachels" wordt gestookt en de ver huurder een bonkaart J of K heeft ontvangen. Ten aanzien van hen, die op kamers of in pension wonen in een perceel, waar door middel van ecu centrale verwarming wordt ver warmd, in welk geval een bonkaart L aan den verhuurder is uitgereikt, is een afwijkende regeling getroffen, welke dezer dagen nader hekend zal worden gemaakt. In verhand met het feit, dat we gens verhuizing e.d. zeer veel muta ties voorkomen in de groep kamerbe woners, zal onder de kamerverhuur ders een twee-maandelijksche enquê te worden gehouden, voor de eerste maal in deze maand en voorts in No vember en in Januari 1942. In deze maanden zullen telkens de bonnen voor de heide daaropvolgende maan den worden uitgereikt. Rantsoen voor één kamer. Brandstoffen mogen alleen worden aangevraagd voor vertrekken, welke door middel van haarden en kachels worden verwarmd. Per kamerbewo ner of per gast zal in geen geval voor meer dan één kamer een extra rant soen worden verstrekt. Dit extra rant soen zal voor de maanden October en November bonnen, elk voor écn een heid brandstoffen, bedragen. Iemand, die meer dan één kamer heeft ge huurd, komt derhalve slechts in aan merking voor brandstof voor één van deze kamers. Bovendien zal, indien verschillende personen samenwonen op één of meer gehuurde kamers, slechts ten behoeve van één van hen een rantsoen brandstoffen beschik baar worden gesteld. In geen geval mogen voorts brand stoffen worden aangevraagd voor de kamers, welke verhuurd zijn aan ouders, kinderen, klein-, pleeg- en stiefkinderen en andere familieleden. Ook kostgangers, die de maaltijden tezamen met het gezin van den ka merverhuurder gebruiken, mogen niet op het aanvraagformulier worden ver meld. X GEBRUIK NAMEN LEDEN HUIS ORANJE-NASSAU VERBODEN. Ook gebruik van afbeeldingen welke duiden op contact met deze leden niet toegestaan. in firmanamen en als aanduiding van een handelsartikel is verboden. Even eens is het gebruik van afbeeldingen verboden, waardoor een contact met het Huis Oranje-Nassau wordt aan geduid. Art. 2. Handelingen in strijd met deze ver ordening zijn overtredingen en wor den overeenkomstig artikel 45 (2) van de verordening no. 138/41 bestraft, voor zoover niet volgens andere bepa lingen een zwaardere straf is vastge steld. Art. 3. De afkondiging van deze verorde ning geschiedt door bekendmaking in de pers. Zij treedt met haar publica tie in werking. EEN 1NGENIEUSE NIEUWE LAMP OP DE JAARBEURS. In de enorme ruimten van de Jaar beursgebouwen staat ergens een klein apparaatje, dat zich in de groote be langstelling van liet publiek mag ver\ heugen. Op het eerste gezicht een eenvoudig apparaatje, dat echter hij nadere bc- studeering een ingenieus product blijkt tc zijn. Wij doelen op de accu- romplamp. een lamp. die eerst in vre destijd als de ideale lantaarn tot haar* volle recht zal komen, die echter ook thans groote heteekenis heelt voor een ieder, die zich in de duisternis op straat moet hegeven, en die tevens als noodverlichting thuis, goede diensten kan bewijzen. Deze romplamp, die met behulp van een leertje aan knoopen of een riem opgehangen kan worden, heeft- als stroombron een zeer kleine accu, die in alle standen lekvrij gemaakt is. Niet minder dan acht uur achtereen kan de lamp branden en gedurende dezen tijd wordt een volkomen gelijk matig licht gegeven. De bezitter kan de accu op uiterst eenvoudige wijze zelf weer opladen met behulp van een metaal-gelijkrichter, die bij het appa raat geleverd wordt. Deze gelijkrich- ter £cn meesterstukje Van techniek is niet grooter dan een flinke ste ker. Heeft de lantaarn 8 uur gebrand, dan moet de accu volledig opgeladen worden, hetgeen zeer gering stroom* verbruik vraagt, n.l. slechts 40 watt. Voor één kilowattuur heeft men der halve 200 uren licht. Dc levensduur van de accu is zoodanig, dat hij 200 maal geladen kan worden, hetgeen beteekent, dat deze accu 1600 brand- uren heeft! Inderdaad een indruk wekkend getal. Het valt dan ook niet te verwonde ren, dat het Jaarbeurs-publiek voor deze nieuwe lantaarn groote belang stelling aan den dag legt, temeer, daar de romplamp nog talrijke voordeden bezit en van het Rijkskeur I.L.B. voor zien is. S.S.-P.K. NEDERLAND. Van de Nederlandsche propaganda- koinpagnie aan het Oostfront kwamen de eerste berichten binnen. De S.S.-P.K. Nederland bestaat uit een aantal Neder landsche journalisten, filmoperateurs, fotografen, radio-omroepers, met bedie ningspersoneel voor auto's en motoren, die aan bet Oostfront werken en zorgen dat zij, die achterbleven, in hun couran ten, op de film en via hun radiotoestel op de hoogte blijven van de krijgsver richtingen in het Oosten. S.S.-P.K. Nederland bericht:en dan volgen verslagen die vertellen van den strijd tegen de bolsjewisten staal tjes van moed en trouw, van offcrvaai digheid, doorzettingsvermogen en van goede kameraadschap. Dan zullen versla gen volgen van daden, verricht door Ne derlandsche mannen, die met de wapens in de hand de eer van ons volk en land hooghouden. De eer van ons land en volk. die ge biedt dat ook een legioen, bestaande uiv Nederlanders, zich schaart aan dc zijde van hen, die begrijpen on weten wat cr verwacht wordt van een natie, die straks als gelijkwaardige partner wil deelne men aan den opbouw van een nieuw Europa. S.S.-P.K. Nederland zal berich ten over trotschc daden, verricht door waarachtige Nederlanders, waaraan straks ons volk oneindig vcbl tc danken zal hebben. Indien u meent dat bovenstaande over dreven is blijft u dan weg, want er is geen plaats in het legioen voor betwe ters en afwachters. Maar indien u de teekenen van dezen lijd verstaal, indien 'ook u begrijpt en weet, waarom de Kuro- peesche wapenen aan het Oostfront moe ten overwinnen, meldt u dan aan hij het Vrijwilligerslegioen Nederland Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. DE JAARBEURZEN IN 1942. Van 10 t.m. 19 Maart en 8 t.m. 17 September. In de gisteren onder voorzitterschap van dr. F. H. Fenterier van Vlissingen gehouden ledenvergadering van dc Verceniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland werden het jaar verslag en de jaarstukken goedgekeurd. De balans sluit in debet en credit met een boekwaarde van 1.-. De exploi tatierekening toont een totaal aan las ten van 502.265.01 en baten van 468.845.87, dus een nadeelig saldo van 33.419.14 (vorig j. ƒ66.766.21). Op de winst- en verliesrekening komt, behalve dit saldo, zoomede een bedrag aan subsidies van 61.100 nog een on gedekt verliessaldo van 25.796.89 voor (vorig jaar 53.477.75). Bij de daarop plaats gehad hebbende verkiezing van leden van het -algemeen bestuut en den raad van beheer zijn de periodiek aftredende leden prof. dr. L. P. Ie Cosquino de Bussy, ir. M. H. Damme, dr. F. H. Fentener van Vlis singen, de heeren A. A. Frijlink, W. O. A. Koster, Sj. Wouda en mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen herkozen. Als datum der voorjaarsbeurs werd vastgesteld 10 tot en met 19 Maart en als datum der najaarsbeurs, waaraan wederom een agrarische afdeeling ver bonden zal worden, 8 tot en met 17 September. Het Rijkscommissariaat deelt me de: In aansluiting op de gisteren he kend gemaakte verbeurdverklaring van de vermogenswaarden der leven de leden van het Huis Oranje-Nassau wordt op grond van artikel 45 1van de verordening no. 138/41 door den commissaris-generaal voor de eilig- heid bepaald: Artikel 1. Het noemen of gebruiken van na men de» levende leden van het Huis Oranje-Nassau door economische en niet-economische vereenigingen en stichtingen, openbare en particuliere instellingen en inrichtingen, alsmede DUITSCHE TROEPEN DOOR GEDRONGEN TOT DIEP IN DE NOGAI-STEPPE. De Deutsche Ztg. in den Niederlan- den meldt dat de Duitschc troepen door hun overtocht over den hrceden Dnjepr uitgangspunten hebben gekre gen voor nieuwe acties in de richting van het Donets-bekken, met zijn ge weldige industrieën en zijn groote .bo demrijkdommen. Ook de benedenloop van den Dnjepr is overschreden door Duitschc troepen die inmiddels in harden strijd diep in dc Nogai-steppe ten Noorden van de Krim zijn doorgedrongen. Duitschc gevechtsvliegers verniel den daar de terugtochtswegen van den vijand en verbraken het verkeer op de spoorlijnen, welke naar de Krim lei den. De zich hier aftcckcncnde door braak door de Dnjepr-linie vormt naar de meening van Londenschc militai re kringen een zeer ernstige bedrei ging van de industrieele voorziening van de Sowjet-Unie. De Duitsche pers wijst op de groote heteekenis van de nieuwe overwin ningen aan het Oostelijke front en wijst vooral op de voltooiing van den overgang over den Dnjepr op de be langrijkste punten. Aan de verdediging van de één h twee kilometer breede, negen meter diepe en dikwijls snel stroomende rivier, werd door dc Sow- jet-lerding terecht de grootste .hetee kenis toegekend, aldus de Börsenzlg. l)c prestatie der Duitschc troepen is daarom te hooger aan te slaan. Het blad wijst verder op de Sowjet-pogin- gen tot ontlasting, noemt die ten Zui den van het Ilmen-meer de interes santste, welke eveneens tot een zware nederlaag voor dc bolsjewist enwerd. BETEEKENIS VAN DEN OVER TOCHT OVER DEN DNJEPR. Berichten van het front van Lenin grad melden, dat de slag, welke dag en nacht voortwoedt, voortdurend in hevigheid toeneemt. Aan beide zijden nemen honderdduizenden soldaten aan de gevechten deel. De schepen der Oostzeevloot ondersteunen de Sowjet- troepen te land, terwijl alle matrozen en mariniers, die op de schepen ge mist kunnen worden, aan den strijd te land deelnemen. Duizenden leden van de volksgarde, die enkele weken ge- leden nog in de fabrieken werkten, be vinden zich thans eveneens aan het front. SJAH VAN IRAN IS AFGETREDEN. De zender van Teheran heeft heden om 12 uur 10 medegedeeld: „De^Sjah is hedenochtend afgetreden". De zender Teheran meldt over het aftreden van den Sjah, dat naar ver luidt diens oudste zoon hem zal opvol gen. Dit besluit werd heden in een bui tengewone zitting van het parlement genomen. Hij is getrouwd met de zus ter van den koning van Egypte. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs Per S maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47/2. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zün. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Hoofdredacteur: Jan Tlclen, Waalwijk. I EW

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1