FEUILLETON BEATE WEET, WAT ZE WIL Gemengd Nieuws. Inbrekers betrapt in een villa. Terwijl inbrekere in een villa aan de Koningin Sophialaan te Amers foort met goud en andere goederen beladen waren, werden zij vannacht overvallen. Zij waren ontdekt door een con troleur van den Amersfoortschen Nachtveiligheidsdienet die omstreeks halftwaalf plichtsgetrouw zijn ronde deed en speciaal aandacht schonk aan de alleenstaande villa, die tijde lijk onbewoond is. Aan de achter zijde vond hij een opengebroken deur. Het duurde niet lang of zoowel de de heer Duijkers (directeur van den veiligheidsdienst) een gewezen reserve-officier met z'n trouwen Groenendaler ..Hasja" (een afge- richten politiehond), als twee agenten drongen de villa eveneens aan de achterzijde binnen. Het bleek juist op tijd te zijn. Boven aan de trap vonden zij een man met de armen omhoog, die angstig naar den grooten muil van Hasja keek. Naast den man lag een stapel gouden sierraden, horloges, ringen, kettingen enz. De indringer bleek een bewoner van Amersfoort te zijn, die niet als be- roepsdief bekend staat. Dit was uummer èén. Terwijl niets er nog op duidde, dat meer dieven in het groote huis waren, zette Hasja zijn speurtocht metsucces voort. Hij rende een kamer binnen, op den voet gevolgd door zijn baas en stond weldra dreigend tegeDOver een tweeden inbreker, die zich ver dekt had opgesteld. Hou als 't u belieft dien hond weg....! riep de verschrikte inbreker uit De politie, die met de revolver in de vuist het perceel was binnenge drongen, fouilleerde de beide in dringers en sloeg hen in de boeien. De tweede man bleek een berucht inbreker uit Amsterdam te zijn. Zij waren bezig geweest een goede slag te slaan. Voor een groote waarde aan goederen lag voor transport ge reed en overal trof men kasten en bureaux, die waren opengebroken en doorzocht. De hond, met een niet te blusschen activiteit, snuffelde tusschen de be drijven door aan een in den gang liggend voorwerp, dat aan een der dieven toebehoorde. Onmiddellijk daarna stoof hij naar een der andere vertrekken en.... daar bleek inbreker nummer drie te zijn. Deze had zich inmiddels een flinke stelling van stoelen opgeworpen, waarachter hij zich verscholenliad. Groote stukken papier camoufleerden zijn schuil plaats. De hond ontdekte hem na tuurlijk en direct daarop slaakte ook deze inbreker de kreet: „Hou dien hond vast De drie dieven werden spoedig naar het politiebureau overgebracht. Een groote buit was hun ontgaan. Het waren koffers vol costuums, jassen.ondergoederen, zilveien voor. werpen, een paar doozen sigaretten en wat niet al. Op de mannen werd 'n stel inbrekerswerktuigen gevonden. Hevige explosie aan boord van Zweedsche torpepoboot. Naar het Zweedsche telegraaf- agentschap meldt, heeft zich Woens dagochtend op een formatie Zweed sche torpedobootjagers, in 't scheren- gebied van Stockholm een hevige ontploffing voorgedaan. Drie tor pedobootjagers werden zwaar be. schadigd en zijn dientengevolge ge zonken. Volgenstot dusverontvangen gegevens zijn bij de ramp 31 man om het leven gekomen, terwijl er 11 werden gewond. De Zweedsche radio-omroep meldt, dat de drie gezonken torpedoboot jagers de „Klas Uggla", „Klas Hom" en „Göteborg" zijn. Men neemt aan, dat een munitie ontploffing de oor zaak is van het ongeluk. Spoorwegongeluk in Japan. 63 dooden en 76 gewonden. Op 15 km. ten Westen van Himiji is op het traject Kobe Sjimonoseki Woensdagavond een ernstig spoor wegongeluk gebeurd, waarbij 63 menschen om het leven zijn geko men en 67 gewond werden. Naar hel ministerie voor het ver keerswezen bekend maakt'zijn twee personentreinen door 't niet-functio- neeren van de automatische sein- inrichtingen op elkaar geredeD, waar bij drie rijtuigen ontspoorden. (D.N.B.) Elf kilogram rijst op haar lichaam gebonden. Bij het uitoefenen van het toezicht in het station te Herentals (Vlaan deren) hielden controleurs van de inspectie voor de voedselvoorziening een reeks personen staande, die allen bekend stonden als beroepssmokke laars. Een vrouw, die zich in het gezelschap der smokkelaars bevond en twee welgevulde koffers droeg, weigerde de controleurs te volgen naar het kantoortje in het stations gebouw, om haar koffers te laten te laten onderzoeken. Zij schold de ambtenaren de huid vol en wees verontwaardigd op de duidelijk zichtbare gezegende omstandigheden waarin zij verkeerde, om zich aan het onderzoek van haar kofFers te onttrekken. De vrouw wendde zich zelfs om hulp tot de omstaanders, waarbij zij zich opnieuw beriep op haar toestand, doch de andere rei zigers lieten zich niet van de wijs brengen en beletten het vrouwtje in den trein !e stappen, zoolang de koffers niet aan een onderzoek zou den zijn onderworpen. De trein vertrok zonder de veel besproken reizigster. Dit wekte zoo- zeerhaar woede op, dat zij als een waanzinnige met armen en beenen begon te slaan, hetgeen haar nood lottig werd. Want plotseling liet zich een verdacht gekraak hooren en voor de oogen van de verbaasde ambtenareh begon zich van onder de rokken van de vrouw uit een stroom prachtige witte rijst over het perron te verspreiden, terwijl het middel van de vrouw snel in omvang verminderde. Welke kramp achtige pogingen zij ook in het werk stelde om de ramp te stuiten, de elf kilogram rijst, welke zij zich om het middel gebonden had, kwam tot den laatsten korrel op 't perron terecht. Thans kenden de ambtenaren geen genade meer. De vrouw werd stevig bij den arm gepakt en naar het kantoortje overgebracht, waar het onderzoek der koffers nieuwe ver rassingen opleverde. Zij waren name lijk volgepropt met smokkelwaar. BONNEN. Thans zijn geldig: BliOOD EN GEBAK: De met 35 genummerde bonnen "(broodkaart) geven elk recht op het koopen van pl.m. 100 gram brood per bon. De met 35 „4 rantsoenen" genum merde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van 400 gr. brood per bon. Geldig t.m. Zaterdag 20 September. BLOEM: Bon 34, 35, 36 en 37 (bloemkaart) geven elk recht op het koopen van y2 rantsoen brood, bloem of gebak. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. AARDAPPELEN. Bon „36 reserve" geeft recht op het koopen van 3 K.G. aardappelen. Geldig t.m. Zaterdag 20 September. MELK: Bon 35 (melkkaart) geeft recht op het koopen van 1% liter melk. Geldig t.m. Zaterdag 20 September. BOTER OF MARGARINE: Bon 34 en 35 van de boterkaart geeft recht op het koopen van 2S0 gram boter per bon. Bon 34 en 35 van de vetkaart geeft boter per bon met 22V^ cent redue- recht op het koopen van 250 gram tie per 250 gram. Geldig, t.m. Woensdag 24 September. KAAS: Bon 34, 35, 36 en 37 (bonkaart al gemeen) geven elk recht op 't koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. EIEREN: Bon 33 (eierenkaart) geeft recht op het koopen van een ei. Geldig t.m. Zaterdag 20 September. KOFFIE-SURROGAAT Bon 115 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 gram koffie-surrogaat. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. SUIKER: Bon 114 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 gram suiker. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. JAM e.d.: Bon 116 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 500 gram jam e.d. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: De met „35 vleesch" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 'n half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Ruwvoedertoewijzing. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant deelt aan belanghebben den mede, dat het kwantum natte pulp, waarvoor een aanvrage bij den plaatse lijk bureauhouder kan worden ingediend, door rundveehouders, die daarvoor in de termen vallen, is verhoogd tot 2500 kg. per dier. De met „35 vleeschwaren" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft recht op 't koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. Geldig t.m. Zaterdag 20 September. GORT: Bon 118 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 gram gort, gortmeel of grutten. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. HAVERMOUTH: Bon 117 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 gram havermouth, havervlokken, haver- bloem of aardappelvlokken. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. MAYZENA of VERMICELLI: Bon 119 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 100 gr. ver micelli, macaroni of spaghetti; ol 100 gr. maizena, sago, aardappel meel; of 100 gr. zetmeel verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoe- der. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. RIJST: Bon C van de kinderkaart geeft recht op het koopen van 250 gram rijst. Bon C van de kinderkaart geeft recht op het koopen van 250 gram havermouth. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. ZEEP: Bon 113 (bonkaart algemeen), als mede" de met „B zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, geelt recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 90 gram huishoudzeep of 200 grain zachte zeep (oude samenstel ling van vóór 1 Jan. 1941) ot 100 grain zachte zeep (nieuwe samen stelling van na 31 Aug. 1941) of 300 zeeppoeder of 450 gram waschpoe- der. Geldig t/m 30 September a.s. De met „B toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, geeft recht op 't koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. SCHEERZEEP: Bon „J" van de textielkaart, uitge reikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, geeft recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube of een pot scheercrème. Geldig t/m 31 December a.s. PETROLEUM: Bon 13 (bonkaarten M. en O.) 2 liter. Geldig t.m. Zondag 5 October. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 16 van de voederkaart voor honden en katten. Geldig t/m Dinsdag 30 September. VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD. No. 69. De kooktfid van groenten. Bij de bereiding van groenten komen de nieuwe inzichten van de voedingsleer sterk tot uiting. Veel wordt er al ge schreven over het rauw klaar maken van groenten, maar het koken van groenten vraagt evenzeer de aandacht. Men is tot de ontdekking gekomen, dat door het af koken, afgieten, lang koken, opwarmen en stoven stoffen verloren gaan, die in onze voeding onmisbaar zijn. Een van de belangrijkste verschillen met vroeger is wel de tijd, die men voor het gaar koken van groente noodig acht. Door lang koken worden de beschermen de stoffen die de groenten bevatten, on werkzaam. Maar dat niet alleen, ook de smaak, geur en kleur gaan sterk achter uit en er wordt nutteloos brandstol ver bruikt. Het is daarbij zeer oneconomisch blad groenten te lang te koken. De groente slinkt dan zoo sterk, dat men er wel twee maal zooveel van noodig heeft, als bij een korten kooktijd het geval zou zijn. Bijna alle groenten zijn na V» uur gaai. Vele zelfs binnen het half uur, b.v. zu ring is gaar in 5 min., jonge spinazie en postelein na 5 10 min., tomaten na 10 min., bloemkool, malsche snijboonen na uur, spruitjes en jonge worteltjes na 20 min., savoyekool na 25 min. Worden savoyekool, witte kool, groene kool of spruitjes te lang gekookt dan ont wikkelt zich de onaangename koollucht, die in huis, maar ook aan het gerecht te merken is. Dez wordt veroorzaakt door bepaalde ontledingsproducten, die daar voor gevoelige personen hinderen. Ver reweg de meeste menschen verdragen de kool wel, wanneer deze slechts 20 a 25 min. en met winig water gekookt is. Zelfs roode kool behoeft niet langer dan een half uur te koken, wanneer men de azijn maar niet eerder toevoegt, dan wanneer de kool gaar is. Azijn houdt n.l. het gaar worden sterk tegen. Ter verbetering van den smaak stoven vele huisvrouwen, als het maar eenigs- zins kan de groenten met waL boter na.* Om bovengenoemde redenen (achteruit gang van de waarde der voedingsstoffen, verspilling van brandstof) is dat echter zeer verkeerd. Wel kan men als men de boter er toch in verwerken wil, deze vlak voor het opdoen door de groente roeren, de zuivere groente en botersmaak blijft dan behouden. Recepten (voor 4 personen): Spinazie. Bereidingswijze I. 2 kg. spinazie, bloem en zout. De spinazie uitzoeken, wasschen en vlug gaar koken zonder water en met zout. Kooktijd 5 k 10 min. De groente af gieten (het vocht voor de soep bewaren), klein snijden, hakken of malen mot wat bloem en door even verwarmen de bloem gaar laten worden. Spinazie. Bereidingswijze 11. l»/a kg. spinazie, 25 gr. maizena of aardappelmeel, zout. De spinazie uitzoeken, wasschen en rauw snijden. Opzetten zonder water en gaar koken. Kooktijd 5 a 10 min. Het vocht binden met de aangemengde maizena of aardappelmeel. Savoyekool of witte kool. 1 kg. savoyekool of witte kool, zout, 'l dl. taptemelk, bloem, noot. De kool snipperen of schaven, opzet ten me,t weinig kokend water en zout en vlug gaar koken. Als de kool even ge kookt heeft, de groente omleggen. Naar verkiezing wat melk toevoegen en deze binden met de over de kool gestrooide bloem. MEISJE TE BUSSUM VERMIST. Sinds Zaterdag wordt te Bussum ver mist het 14-jarige meisje Wilhelmina ter Haar, ook wel genoemd Wilhelmina (Miep) Bakker, geboren te Utrecht, 22 November 1926, Spijkerslraat 40, Bus sum. Zij werd om 6 uur voor het laatst waargenomen op een adres te Bussum. Signalement: lang pl.m. 1.50 m., flink postuur, rond dik gelaat, blauwe oogen, gave tanden, donker polkahaar, iets dik neusbeen, blootshoofds, heeft een bron zen bandje in het haar. Gekleed met een zwarten mantel, rood-zwartgeblokt jurk je, terrakleurige lange kousen, lage zwar te schoenen, rose onderjurk, rose direc* toire, lila katoenen lijfje, flanellen hemd met blauw randje. Eventueele mededeelingen worden ten spoedigste bij heit hoofdbureau van poli tie te Bussum ingewacht. geheel niet sympathiek was en die voortdurend probeerde haar uit te hooren. Zoekt u een betrekking? Misschien. Dan kan ik u wel helpen. Ik kom uit Posadas en kan u wel goeden raad geven Zij moest haast onbeleefd worden om de vrouw, die haar met vriende lijkheden trachtte te overladen, te doen zwijgen. Zooals u wilt ik hel) al veel jongedames geholpen. Aha! Nu wist Beate reeds voor wel ke „zaken" de dame in Buenos Aires was geweest. Zij vermeed zorgvuldig, tegelijk met haar naar den restaura tiewagen te gaan; zij merkte al aan de manier van doen van de heeren in de aangrenzende coupé's, hoe men over haar dacht als reisgenoote van die vrouw! Wat een reis was dat! Eerst kleine nederzettingen, dan de geweldige ri vier. De geheele trein werd op een boot gereden en gleed uren lang door nauwe kanalen of over sprookjesach tige watervlakten, tot men den oever in Ibicuy bereikte. Een rit door de Pampa. Kleine rancho's op hooge pa len stonden langs den oever. Stadjes met ongeplaveide straten en maar steeds die afsluiting langs den spoor weg; overal hekken. Hier en daar een kudde koeien ol struisvogels. Uren achtereen steeds hetzelfde. Soms werd Beate angstig. Waarom di rect zoo ver? Waarom bleef ze niet in de dichtstbijzijnde stad? Waarom had de naam Corrientes haar onmiddellijk zoo aangetrokken, terwijl het toch al lemaal hetzelfde was? In den middag van den tweeden dag moest ze den slaapwagen verlaten. Ge lukkig raakte ze nu de dikke dame kwijt, die naar Posadas reed, terwijl zij zelf in Monte Caserus de route volgde, die afboog naar Corrientes. Midden in den nacht kwam ze aan. Een klein stationnetje, dal veel weg had van een schuur. Geschreeuw, ge drang van auto's, slaapdronken men schen, die op reizigers wachtten. Ein delijk kreeg zij ook een taxi. Pension Vienna. Een rit door de nachtstille straten, verlicht door hier en daar een treurig- verwaarloosde lantaarn de straten leken meer op ongebaande landwegen. Aan weerskanten slapende huizen, la ge steenklompen van één verdieping met een plat dak, luid blaffende hon den. Eindelijk hield de auto stil voor een donker huis; zij las op een klein ko peren schild: „Pension Vienna". Na lang bellen werd er open gedaan door een jonge vrouw. Deze zag de eenzame jonge dame, die om toegang verzocht, wantrouwend aan. Ik kom uit Buenos Aires en heb bij de redactie van de „La Plata Cou rant" het adres van uw pension ge kregen Alles is eigenlijk bezet. Ik zou toch niet gaarne in den nacht als dame alleen Een blik op de koffers scheen kal meerend te werken. Een vuile hall, waaraan een soort gelagkamer grensde, dan een vierkan te binnenplaats. Ik kan u slechts een bed geven in de kamer, waarin ik met mijn moe der slaap. Het was een groote, kale ruimte. Slechts drie bedden, waarover mus kietengaas hing, dat ooit wit was ge weest, naast ieder bed een nachtkast je en in het midden een groote tatel. Een ijzeren waschtafeltje en een paar stoelen completeerden het meubilair. De glazen deur, zonder slot of grendel» gaf direct toegang tot dc binnenplaats. In het eerste bed lag een oude vrouw. Als u zich hiermee wilt behelpen? Comfortabel was het zeker niet en zindelijk nog minder; maar Beate was doodmoe. Doe het muskietengaas zorgvul dig om u heen, anders bent u morgen half dood gestoken. Beate deed alleen haar jurk uit en ging, in haar reisdeken gewikkeld, op het' bed liggen, dat misschien weken geleden eens met schoone lakens was opgemaakt. Alles rook duf en onsma kelijk... De vrouw ging ook liggen en deed de lamp uit. Het was stil, door de vensters sche nen de sterren naar binnen en gaven alles een matten glans; vreemde ge luiden hoorde Beate, geluiden van een haar onbekende wereld. Haar lichaam was door de lange spoorreis als ge radbraakt. Beate sliep in. (Wordt vervolgd). „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door OTFRID VON HANSTEIN. Vertaald door Angelica van Hest. (Nadruk verboden). 12) Nog eens boog zij zich over de kaart van Argentinië, die zij zich reeds lang geleden had aangeschaft. Waarheen? Het kwam er eigenlijk niets op aan. Ergens heen, waar menschen leefden, maar niet te veel menschen die corres pondentie moesten voeren en mis schien zelf geen machine hadden. Zij had nog iets anders laten maken. Postpapier en kaartjes met: „Typewerk in Spaansch, Duitsch, Engelsch en Fransch wordt volgens dictaat of afschrift vervaardigd. Re- cpiesten en verzoekschriften. B. Sere-- nus, Hotel Dat was het idee dat ze had. Zij wil de het in een klein stadje of in de nederzettingen probeeren. „B. Sere- nus". Men behoefde niet onmiddellijk te weten, dat het een Beate was die zich aanbood. Ze keek naar de plaatsnamen. Eerst ergens heen, naar de een of andere stad.Misschien naar Posadas? Dat was de hoofdstad van Missiones of Corrientes? Waarom niet? Ze moest toch een begin maken! Ze pakte dus haar koffers en ver deelde haar eigendommen zóó, dat zij het voornaamste in één kofter had, deed alle %estkleeren en alles wat ze op het platteland waarschijnlijk niet noodig zou hebben, in den andere. Ze gaf dezen in het hotel om te bewaren, tot zij er om schrijven zou en 's Zon dagsmorgens nam zij den trein naar Corrientes. Veertig uur sporen. Weer een lee- lijk gat in haar beurs. Nu had ze nog nauwelijks vierhonderd mark, maar haar oude zelfvertrouwen was weer sterker ge\\;orden. Zij moest wel veel geld uitgeven, moest een slaapwagen nemen, want als dame alleen had zij niet in een gewone coupé durven rei zen. Nog eenmaal was ze naar de redac tie van de „La Plata Courant" gegaan, waar zij al dikwijls raad gevraagd had. Is er een Duitsch hotel in Cor rientes? Dat zeker niet, maar wacht u eens er zijn natuurlijk hotels en verder is er „pension Vienna", daar logeeren vaak Duitschers, naar wij vernomen hebben. Dus naar „pension Vienna!" Niet omdat Beate bang was voor een Spaansch hotel, maar ze hoopte werk te krijgen van Duitsche kolonisten. Nu begon het leven pas. Beate was bijna boos op zichzelf. Wat zij nu deed had al veel eerder moeten ge beuren; dan had ze heel wat geld uit gespaard. Zij was niet alleen in den coupé, doch moest dezen deelen met een zeer dikke dame op leeftijd, die haar in 't

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4