PROVINCIAAL NIEUWS. Het Zilveren jubileum van de R.K, H.B.S.-A. BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met 36 „4 rantsoenen" genum merde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopcn van 400 gr. brood per bon. De met 36 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van pl.m. 50 gram brood per bon. Geldig t.m. Zaterdag 27 September. BLOEM: Bon 34, 35, 36 en 37 (bloemkaart) geven elk recht op het koopen van i/2 rantsoen brood, bloem of gebak. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. AARDAPPELEN. Bon „37 reserve" geeft recht op het koopen van 3^2 K.G. aardappelen. Geldig t.m. Zaterdag 27 September. MELK: Bon 36 (melkkaarl) geeft recht op het koopen van 1% liter melk. Geldig t.m. Zaterdag 27 September. BOTER OF MARGARINE: Bon 34 en 35 van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 grain boter per bon. Bon 34 en 35 van de vetkaart geeft boter per bon met 22V£ cent reduc- recht op het koopen van 250 gran. tic per 250 gram. Geldig t.m. Woensdag 24 September. KAAS: Bon 34, 35, 36 en 37 (bonkaart al gemeen) geven elk recht op 't koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. KOFFIE-SURROG A AT Bon 115 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 gram koffie-surrogaat. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. SUIKER: Bon 114 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 grain suiker. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. JAM e.d.: Bon 116 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 500 gram jam e.d. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: De met „36 vleesch" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 'n half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. De met „35 vleeschwaren" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft recht op 't koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. Geldig t.m. Zaterdag 27 September. GORT: Bon 118 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 gram gort, gortmeel of grutten. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. HAVERMOUTH: Bon 117 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 250 gram havennouth, havervlokken, haver- bloem, of aardappelvlokken. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. MAYZENA of VERMICELLI: Bon 119 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 100 gr. ver micelli, macaroni of spaghetti; of 100 gr. maizena, sago, aardappel meel; of 100 gr. zetmeel verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoe- der. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. RIJST: Bon C van de kinderkaart geeft recht op het koopen van 250 gram rijst. Bon C van de kinderkaart geeft recht op het koopen van 250 gram havermouth. Geldig t.m. Zaterdag 4 October. ZEEP: Bon 113 (bonkaart algemeen), als mede de met „B zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 90 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling van vóór 1 Jan. 1941) of 100 gram zachte zeep (nieuwe samen stelling van na 31 Aug. 1941) of 300 zeeppoeder of 450 gram waschpoe- der. Geldig t/m 30 September a.s. De met „B toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, geeft recht op 't koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. SCHEERZEEP: Bon „J" van de textielkaart, uitge reikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, geeft recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube of een pot scheercrême. Geldig t/m 31 December a.s. PETROLEUM: Bon 13 (bonkaarten M. en O.) 2 liter. Geldig t.m. Zondag 5 October. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 16 van de voederkaart voor honden en katten. Geldig t/m Dinsdag 30 September. Brabant spoedig langs dezen weg zal zijn hersteld. De spoorbrug te Baan- hoek is geruimen tijd gereed. Wat den bouw der nieuwe brug te Gorkum betreft, is het graafwerk aan de Gorkumsche zijde reeds begonnen. Voor den toerit tot dezen rivierover gang zal over het Kanaal van Steenen- hoek eveneens een brug worden ge bouwd. Het rijdek zal 12 meter breed worden en weerszijden zullen rijwiel en voetgangerspaden komen te liggen. Aan den kant van Sleeuwijk komt over den Sleeuwijkschen dijk een via duct. Hier zijn reeds meerdere wonin gen, die onteigend waren, gesloopt. Het maken van een werkterrein voor den bouw der Merwebrug, met de bij komende werken, is opgedragen aan de fa. Dekkers en Zn. voor 54.884. We hebben slechts enkele rivierover gang-verbeteringen aangestipt. In wer kelijkheid is het aantal veel grooter en weldra zal dan ook de tijd weer daar zijn, dat het verkeer door deze werk zaamheden aanmerkelijk zal zijn verbe terd. DRIE UREN DUITSCH IN DE ZEVENDE KLASSE. Fransch en Engelsch alleen met goedkeuring van den secretaris generaal. 's-Gravenhage, 22 Sept. De Ne- derlandsche Staatscourant van heden bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur- beshcerming, met betrekking tot de inrichting van het leerplan van het zevende leerjaar van lagere scholen. Hierin wordt bepaald, dat aan hei leerplan het vak Duitsche taal wordt toegevoegd en dat hieraan drie uren per week zullen worden besteed. De vakken Fransche taal en Engelsche taal mogen, behoudens goedkeuring door den secretaris-generaai van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, in het zevende leerjaar niet aan het leerplan worden toegevoegd. De secretaris-generaal bepaalt het leerboek, dat voor het onderwijs in het Duitsch zal worden gebruikt. NIEUW VOORBEELD GESTELD! Zooals men in ons vorig nummer heeft kunnen lezen, hebben vijf Ne derlanders, die hulp hadden verleend aan Engelsche vliegers, die een nood landing hadden moeten maken en trachtten te ontkomen, deze ondoor dachte daad, met hun leven moeten betalen. Zij zijn door den kogel te recht gesteld. Begrijpelijk is dat iedere soldaat alles doet om uit handen van den tegen stander te blijven; maar onze burgers moeten èveneens begrijpen waaraan men zich blootstelt als men hulp ver leent. Wij moeten niet vergeten, dat wij bezet gebied zijn, welks bewoners zich gaarne of niet hebben te onder werpen aan hetgeen de bezettende overheid voorschrijft en beveelt. En men weet dat de bezettende macht niet met zich laat spotten. Laat dit strenge vonnis wederom een ernstige les zijn, en hoede men zich voor onverantwoordelijke daden' voor zichzelf, z'n gezin en de gemeen schap. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Taxatiemarkten voor paarden. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, dat de taxatiemarkten voor paarden in de maand Ootober in de navolgende plaat sen en op de daarachter vermelde data en uren zullen worden gehouden. Oss 2 en 23 Oct. van 9 tot 12 uur Almkerk 3 Oct. van 10 tot 13 uur Breda 6 Oct. van 10 tot 13 uur Den Bosch 9 Oct. van 9 tot 12 uur Eersel 14 Oct. van 10 tot 12 uur Nijmegen 15 Oct. van 10 tot 13 uur Zevenbergen 15 Oct. van 10 tot 13 uur. Tilburg 20 Oct. van 10 tot 13 uur Wychen 28 Oct. van 10 tot 13 uur Berg. o. Zoom 29 Oct. van 10 tot 13 uur Helmond 31 Oct. van 10 tot 13 uur De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat alleen paarden, beneden den leeftijd van 3 jaar, mogen worden ge taxeerd. Slechts in uitzonderingsgeval len worden ook paarden boven 3 jaar ge taxeerd, doch dienen voor deze paarden de koopers bekend te zijn en moet op de betreffende taxatiemarkt een geldige aankoopvergunning kunnen worden ge toond. Detaillistenvergunningen (Kunstmest). In verband met de te verwachten schaarschte aan kunstmeststoffen, vooral van phosforzuurmeststoffen zullen in het thans loopende bcmestingsjaar de detail- listentoewyzingen zooveel mogelijk be perkt moeten worden. Dientengevolge worden voor volks tuinverenigingen en fabrieksterreinen, welke gebruikt worden voor de teelt van groenten en fruit, geen detaillistenver gunningen verstrekt. Voor deze volkstui nen en fabrieksterreinen, die aan hel personeel ter beschikking worden ge steld, wordt desgevraagd in Jotaal een toewijzing verstrekt aan het Bestuur der Volkstuinen, respectievelijk de Directie's der fabrieken. Deze moeten dan zelf voor een verdeeling onder de verbruikers zorg dragen. De aanvraagformulieren, model E, zijn bij de plaatselijk bureauhouders verkrijgbaar, en moeten ten spoedigste bij den Provinciaal Voedselcommissaris, Afd. Kunstmest, Gasthuisstraat 39 te Til burg worden ingediend. Uitsluitend aan handelaren zal zoo mo gelijk begin 1942 een detaillisten vergun ning worden uitgereikt. De aanvragen voor deze detaillistenvergunningen moe ten uiterlijk vóór 1 December 1941 via den plaatselijk bureauhouder op het kan toor van den Provincialen Voedselcom missaris, Afd. Kunstmest te Tilburg zijn ingediend. De aanvraagformulieren zijn bij de plaatselijk bureauhouders verkrijg baar. Bij deze aanvragen moet w.orden opgegeven, hoeveèl personen met minder dem 10 are cultuurgrond in aanmerking wenschen te komen voor de aangevraag de kunstmeststoffen. Aanvragen aankoop natte pulp. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant wijst de daarvoor in aan merking komende veehouders nog eens met nadruk er op, dat zij, indien zij voor het betrekken van natte pulp in aanmer king wenschen te komen, thans onmid dellijk tot het i/ulienen van een aan- vraagfonnulide voor een aankoopvergun ning zullen moeten overgaan. Zooals reeds in het vorige persbericht werd medegedeeld zijn bovenbedoelde aanvraagformulieren verkrijgbaar bij de, plaatselijk bureauhouders, waar zij na invulling en onderteekening ook moeten worden ingeleverd. Een en ander houdt verband met door de Suikerfabrieken voor afvoer te nemen maatregelen. Een intieme maar plechtige herdenking, waarbij een drietal jubilarissen werd ge huldigd. Maandagmorgen had de herdenking plaats van het 25-jarig bestaan van de R. K. H.B.S.-A, bij welke gelegenheid tevens een drietal zilveren jubilarissen gehuldigd werd, t.w. de heeren J. van Iersel, voorzitter van het plaatselijk schoolbestuur, Th. van Delft, leeraar teekenen en kunstgeschiedenis en J. Odekerken, leeraar Duitsch. In verband met den ongunst der tij den, droeg deze herdenking een intiem karakter, hetgeen evenwel niet weg nam dat aan een en ander een plechtige sfeer verbonden was, welke geheel overeenkomstig de belangrijkheid van deze bijzondere jubilea genoemd kan worden. Des morgens werd door den Mode rator van de school, den Weleerw. heer Kapelaan Lücker, een Plechtige H. Mis opgedragen, in de Parochiekerk van St. Jan, waarbij hij in een treffen de predicatie vooral het belang van het bijzonder onderwijs belichtte. Deze H. Mis werd o.m. bijgewoond door den heer mr. F. Teulings, voorzitter van Ons Middelbaar Onderwijs in Noord brabant, de leden van het plaatselijk schoolbestuur, directeur en leeraren der school en verder de leerlingen, di verse oud-leerlingen en andere belang stellenden. Na afloop van deze kerkelijke plech tigheid vereenigden bovengenoemde personen met uitzondering van de leerlingen en oud-leerlingen zich in het gymnastieklokaal der school, waar de herdenkingsbijeenkomst zou gehou den worden. Hierbij gaven nog van hunne belangstelling blijk, de Zeer- eerw. Heeren Pastoors van de vier Pa rochies. Deze bijeenkomst werd door den heer J. Tielen, secretaris van het plaatselijk schoolbestuur, geopend met den Chris- telijken groet, waarna hij de aanwezi gen hartelijk welkom heette. Zich tot de jubilarissen richtend, hul digde spreker op de eerste plaats den heer van Iersel en belichtte daarbij de groote verdiensten die deze voor de school en voor het R.K. middelbaar onderwijs in Noordbrabant gehad heeft, waardoor het mede aan hem te danken is, dat dit instituut zoo prospe reert én op zulk een hoog peil staat. Als blijk van waardeering en erkente lijkheid, bood spreker den heer van Ier sel namens het plaatselijk bestuur een fraaie bloemenmand aan. In deze hulde betrok de heer Tielen verder de heeren van Delft en Odeker ken, die 25 jaren hun beste krachten aan het onderwijs hebben gegeven en daardoor grootelijks hebben medege werkt aan den groei en bloei der school, maar niet minder aan de vestiging van haren goeden naam in Waalwijk en in verre omgeving. Spreker gaf vervolgens het woord aan mr. Frans Teulings, voorzitter van O.M.O. in Noordbrabant. In een hooggestemde rede wees mr. Teulings er op, dat de ongunstige tijds omstandigheden een uitbundig feest- vertoon, zooals voor deze gelegenheid feitelijk paste, achterwege deden laten. Toch kon men dit feit ook niet laten voorbij gaan, zonder eenmaal om te zien, naar de afgelegde levensbaan. Het staat voorop, zegt spreker, en het zal voorop blijven staan, dat de kern en de pit van het bijzonder onder wijs, gevormd worden door de zorg voor de ziel van den jongen mensch. In dit verband verwijst spreker naar de woorden van het Bisschoppelijk Onder- wijsamendement van 1868, waarin de noodzakelijkheid van het bijzonder on derwijs nog eens nadrukkelijk naar vo ren is gebracht. De godsdienstige geest moet het geheele onderwijs doordrin gen en dit doel vormde ook de drijf veer en de kracht voor O.M.O. om alle moeilijkheden te overwinnen en door te zetten met groote toewijding en krachtige plichtsbetrachting en daar door het ideaal van O.M.O. verder uit te dragen en uit te bouwen. Wij moeten God danken, aldus mr. Teulings, voor den zegen en genade, welke Hij ons heeft willen schenken, evenals wij Hem moeten danken voor de mannen, die Hij heeft willen bezie len met een geest van wijsheid en ver stand, om daarmede hun vruchtbaar en zegenrijk werk te kunnen verrichten. Speciaal moet ik dan hierbij denken aan den man dien God gezonden heeft voor de grondvesting van het onder wijs in Katholieken zin en geest, de krachtige figuur van Dr. Moller z.g., mijn onvergetelijken voorganger, die zijn groote en vitale werkkracht gege ven heeft aan O.M.O., dat zijn geest- teskind is en dat men kan concretisee- ren in de stichting van de Middelbare Handelsschool in Waalwijk. Spreker wijdde vervolgens pieuze woorden aan de nagedachtenis van dezen grooten emancipator en hij betrok daarbij de helaas te vroeg overleden heeren Klij- berg en van Liempt, respectievelijk eer ste voorzitter en secretaris van hét plaatselijk schoolbestuur, die zeer veel tot de totstandkoming van O. M. O. hebben bijgedragen. De heer Teulings richtte zich hierna tot het plaatselijk bestuur, directeur en leeraren der school, die hij namens het hoofdbestuur hartelijke gelukwenschen en dank overbracht, voor alles wat zij in de afgeloopen 25 jaren, voor de school te Waalwijk hebben gedaan. Het hoofdbestuur heeft gemeend hare gevoelens van dank en waardeering op dezen dag te kunnen concentreeren in den persoon van den heer van Iersel, niet alleen omdat deze in rustige be scheidenheid als de goede pater familias fungeert, maar ook als een der mede oprichters van O.M.O. zelf. Uw ver diensten, zoo wendt spreker zich tot den heer van Iersel, in den kring van de Waalwijksche gemeenschap, zijn op treffende wijze herdacht in 't jubileum artikel van den heer de Vries in het plaatselijk blad De Echo van het Zui den Ik mag hier echter nog naar vo ren brengen, dat Uw spontane mede werking in rustige bescheidenheid en stille daadkracht het O.M.O. werk me de heeft gegrondvest. Als een dier grondvesters huldig ik U en wij ver heugen ons in staat te zijn gesteld door de welwillende medewerking van den leeraar en kunstzinnigen Waalwijker, den heer Theo van Delft, U als blijk van onze erkentelijkheid en waardee ring, Uw geschilderd portret op doek te kunnen aanbieden. Na dan naar voren te hebben ge bracht, 'dat het zilveren feest van de school ook het- feest van den directeur is, waarbij mr. Teulings zijn bewonde ring en waardeering uitsprak voor de wijze waarop de directeur de belangen van de school steeds in den geest van het O. M. O.-ideaal heeft gediend, richtte hij zich tot de jubileerende leera ren en zeide dat zij, mèt de school, he den in een zilveren glans staan. Met kunde en toewijding, tot volle tevreden heid en ook tot dankbaarheid van het hoofdbestuur, hebt Gij steeds Uw beste krachten aan de*school gegeven. Als erkentelijkheid voor die, toewijding en plichtsbetrachting bood spreker den heer Odekerken een pendule aan en den heer van Delft een antiek bord, waarbij hij de hoop uitsprak, dat zij met dezelfde liefde en toewijding hun werk zullen blijven verrichten en dat zij van God eenmaal de belooning voor hun arbeid zullen mogen ontvangen. Een blik willende werpen in de toekomst, zegt spreker, dat het van weinig ernst zou getuigen, wanneer men die zonder meer zonnig en "roos kleurig zou afspiegelen. Ik leef, zoo vervolgt hij, in goed Godsvertrouwen en ik hoop daarom dat het de Voorzie nigheid behagen moge, het prachtige werk van Dr. Moller ongerept door den storm der tijden heen te loodsen. „Het godsdienstig beginsel doordringe het geheele onderwijs", zoo citeert spreker en hij beveelt deze uitspraak nog eens bijzonder bij directeur en leeraren aan. Die het onderwijs zoo niet kan geven, begrijpt het ideaal van O.M.O. niet. De leeraren moeten de lichtbakens zijn voor de leerlingen, dan werken zij in den geest zooals Dr. Moller het gewild heeft en in dezen geest is het, dat ik hoop, dat Gij allen nog vele jaren Uw beste krachten aan het onderwijs zult kunnen blijven geven en dat God's ze gen op Uw werk zal mogen blijven rus ten. De Directeur der school de heer Drs. G. de Vries, hield, nadat de eerewijn was geserveerd, een uitvoerig en goed gedocumenteerd historisch overzicht over de gepasseerde 25 jaren van het bestaan der school, waarvan wij ons voorstellen binnenkort een samenvat ting te geven. Bijzonder werd daarbij door den heer de Vries den wensch naar voren gebracht, dat deze H.B.S.-A binnen niet al te langen tijd mag uitgroeien tot een volledige H.B.S., met A en B af- deeling. Deze wensch werd door een luid applaus van de aanwezigen, vol doende onderstreept. Hij memoreerde met weemoedige er kentelijkheid de overleden bestuursle den, de heeren Klijberg en van Liempt en den oprichter van O.M.O., dr. Mol ler en huldigde vervolgens de heeren van Iersel, van Delft en Odekerken, welke huldiging hij nog vergezeld deed gaan van geschenken, waarbij hij de hoop uitsprak dat zij nog vele jaren hun beste krachten aan de school zullen blij ven geven. Tevens maakte hij van de gelegen heid gebruik om den collega-leeraar, dr. Hermans, mede namens de leeraren, of ficieel te huldigen met het behalen van den graad van doctor in de geschiede nis, welke hulde een hartelijk applaus tot gevolg had. De heeren jubilarissen spraken hier na, ieder afzonderlijk, woorden van dank, voor de hulde, welke men hen bereid had. Zij toonden zich daarvoor zeer erkentelijk en gaven de verzeke ring, dat de school steeds op hun volle medewerking zal kunnen blijven reke nen. De heer van Well, bood nog namens de Avondschool zijne gelukwenschen aan, waaraan hij den wensch vast knoopte, dat beide scholen nog eens in een nieuw gebouw mogen gehuisvest worden, met als opschrift „St. Henri- cus H.B.S.", ter nagedachtenis aan dr. Henricus Moller. Pastoor Heezemans sprak vervolgens namens de geestelijkheid van Waal wijk, nog zijne gelukwenschen uit. Er is zoo straks den nadruk gelegd, zoo zegt hij, op de pit en den kern van het Middelbaar Onderwijs. Ik geloof dat de geestelijkheid van deze gemeente gerust haar vertrouwen kan uitspreken in de degelijkheid, den kern en de pit van deze school. Tot slot dankte de heer Tielen allen voor de getoonde belangstelling, spe ciaal den voorzitter van O.M.O., die zich de moeite getroost heeft naar Waalwijk te komen, waarbij hij dezen verzocht den dank ook over te bren gen aan den heer van Loon, die steeds met het wel en wee van de school mee leeft. Ook dankte hij, namens het plaat selijk bestuur, den heer van Delft, voor zijn sympathieke en royale geste, met het vervaardigen van het portret van den heer v. Iersel en den heer de Vries met diens gezin, voor de uitnemende verzorging van deze huldigingsbijeen komst. Rest ons nog te vermelden, dat een stortvloed van brieven en telegram men is binnengekomen, waarbij wij ons noodzakelijkerwijs moeten beperken tot het noemen van ingekomen gelukwen schen van Mgr. van Gils uit Roermond, Mgr. Goossens uit Tilburg, Pastoor van Rooij uit Rijkevoort, Kapelaan van Lierop uit St. Michielsgestel en Burge meester Moonen alhier, die door ambts bezigheden verhinderd was persoonlijk tegenwoordig te zijn. WINTERAVOND-CURSUSSEN RIJKSVAKSCHOOL. Voor de z.g. winteravondcursussen aan de Rijksvakschool, die thans gege ven worden op Zaterdag, eventueel ook Vrijdagmiddag, lieten zich inschrij ven: 1. Modelleeren 11 2. Snijderij 15 3. Stikkerij jongens 7 4. Stikkerij meisjes 4 5. Handzwikken 28 6. Machinezwikken 23 7. Onderwerk en Uitpoets 19 Totaal: 107 deelnemers. De cursussen 1 en 2 zijn voldoende bezet; 3 en 4 zullen samen worden ge nomen. De cursussen 5 en 6 moeten in 3 groepen gesplitst worden, zoodat daar voor de Vrijdagmiddag zal worden vrij gemaakt. De directeur doet een dringend be-

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2