VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING KANTONGERECHT LAATSTE BERICHTEN „NOORD-BRABAND" Woensdag 24 September 1941 No. 77 De Echo van het Zuiden Tweede Blad 1843 WAALWIJK 1843 DUWEN. 'S-HERTOGENBOSGH. SPRANG—GAPELLE. Elke poetsing met IVOROL is een ware mondwassching, KAATSHEUVEL. Gemengd Nieuws. ,}i LEVENSVERZEKERING ABONNEERT U OP DIT BLAD Fietsendief in het been geschoten. Knaapje gedood. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1941. JAN DE HARTOG. „Hollands Glorie". Thans staat definitief vast, dat Jan de Hartog op Vrijdag 10 October voor de tweede maal in Waalwijk zijn voor dracht zal houden. Dit is de laatste maal, dat U hier in de gelegenheid gesteld wordt den au teur van „Hollands Glorie te horen. Het zal weer storm loopen! Langstraatsch Studentendispuut „Paddestoel". HUISHOUDELIJKE FILMAVOND. Hedenavond 7.30 uur zal in de zaal Musis Sacrum een filmavond worden gegeven, georganiseerd door de Com- misie inzake Huishoudelijke Voorlich ting, welke Commissie tot laak heeft in breed en kring voorlichting te ge ven op huishoudelijk gebied, als ha ken, naaien, verstellen, enz. Op dezen filmavond zullen de be langstellende huisvrouwen, welke daarvoor een uitnoodiging ontvingen, in de gelegenheid worden gesteld, reeds in beeld te aanschouwen wat op huishoudelijk gebied te bereiken valt. JAARVERGADERING W.S.C. De heer Jac. Spijkerman tot voorzitter en de heer Chr. Aarts tot secretaris gekozen. De voetbalvereeniging W.S.C. hield Maandagavond in Hotel „De Twee Kolommen" een goed bezochte alge- meene ledenvergadering, die onder lei ding stond van den heer Piet van Eethen. Na diens openings- en wel komstwoord, werden de notulen der vorige vergadering zonder aanmerkin gen vastgesteld. Hierna had de verkiezing plaats van een nieuw bestuur, wegens aftreding van voorzitter en secretaris. In de va cature ontstaan door het aftreden van den heer Jos Eibers, werd tot voorzit ter benoemd, met algemeene stemmen, de heer Jac. Spijkerman, die vervolgens den voorzittershamer van den heer van Eethen overnam. De nieuwe voorzitter vestigde er de aandacht op, dat het de vereeniging onder de leiding van den heer Eibers goed is gegaan en dat zij aan zijn beleid veel te danken heeft. Hij wekte de leden op, allen hun beste krachten aan het welzijijn van de ver eeniging te geven. Spreker heeft zelf steeds zeer nauw met de vereeniging meegeleefd en hij is ook thans bereid er voor te doen, wat in zijn vermogen ligt. Daarvoor verwacht hij echter van de leden de grootste offervaardigheid en medewerking, waarbij hij speciaal beklemtoonde dat onnoodige afschrij vingen in het vervolg achterwege die nen te blijven. Voorts speet het hem te moeten me- dedeelen, dat de heer Zeckendorf ge meend heeft zijn functie van secretaris te moeten neerleggen. Hij wijdt vele. waardeerende woorden aan het adres van den scheidenden secretaris, die zeer veel voor W.S.C. heeft gedaan. Als nieuwe secretaris werd benoemd de heer Christ Aarts. De periodiek af tredende penningmeester, de heer Jac. v. d. Brandt werd herbenoemd. Het viertal commissarissen, dat ge vormd werd door de heeren P. van Eethen, G. Hens, P. van Engelen en M. Kleijn werd uitgebreid met de heeren Jos Eibers en Jan Beerens. De heer Jos Eibers werd daarbij gekozen tot vice- voorzitter. De aftredende leden van de elftal-, commissie, welke bestaat uit de heeren P. van Eethen, Jac. v. d. Brandt en Chr. Aarts, werden herbenoemd. Voorts werd er een speciale jeugd commissie samengesteld, waarin zitting zullen nemen de heeren M. Kleijn, van Leeuwen en Alb. van Eethen. Voorts werden nog verschillende technische zaken, betreffende de a.s. competitie besproken, terwijl tot slot nog het woord gevoerd werd door den heer Beerens, die den heer Spijkerman feliciteerde met zijn benoeming en de vereeniging met haar nieuwen voorzit ter. De heer Jos Eibers sloot zich daar bij aan. Met het spontaan gezongen W.S.C.- lied, werd hierna deze geanimeerde vergadering gesloten. ZILVEREN JUBILEUM R.K. H.B.S. Om misverstand te voorkomen ver zoekt men ons er de aandacht op te vestigen dat het berichtje in de Bos sche Courant betreffende de herden king van de 25-jarige jubilea aan de H.B.S. geheel onjuist is. Er staat n.l. vermeld, dat „de recep tie zeer druk bezocht was". Feit is dat er absoluut geen receptie is gehouden, dus daarop ook niemand verschenen kan zijn. Dit voor degenen, die in 't andere geval gaarne persoonlijk van hunne ge voelens hadden doen blijken. GOUDEN BRUILOFT WESTEINDE. Het Westeinde te v.m. Besoijen staat binnen enkele weken een gouden brui loft te wachten. Den 18en November a.s. hopen namelijk de echtelieden S. J. de Geus en A. de Geus-van Zeist, Westeinde nr. 59 hun gouden huwe lijksfeest te herdenken. De jubilarissen zijn oude Waalwij- kers, die een veertigtal jaren geleden naar Rotterdam vertrokken zijn, waar de heer de Geus gestationneerd werd bij de Nederlandsche Spoorwegen. Voor dien tijd echter, was hij meer dan 17 jaar werkzaam op de leerlooie rij van de firma van Iersel, alhier. Tij dens de oorlogsdagen van vorig jaar, zij» zij weer naar Waalwijk geëvacu eerd en hebben hier thans voor'goed hun tenten opgeslagen. Het zal de krasse oudjes, die 75 en 73 jaar tellen, op hun feestdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. BILJARTEN. Maandagavond speelde in het café van' den heer Frans van Helvoirt het tweede zestal van de biljartvereeniging Het Bandspel tegen een zestal uit Café Centraal van den heer D. v. d. Boom gaard. Vorige week wisten de spelers van Centraal te winnen, doch nu kregen zij een geweldige nederlaag. De uitslag was: „Centraal'—„Het Bandspel": A. KlijnA. van Assen 7571 Jac. PullensP. van Well 2875 Th. de RondeA. v. d. Wiel 7556 Fr. de PefferA. Rombouts 737.5 M. Pullens—H. Rombouts 29— 75 Jan v. SchaikK. v. d. Schans 49.75 329—427 Opslagplaats. van Jos Kleyn dc meerstemmige Re quiem Mis van Reijniers. Tijdens de ze H. Mis werd aan de zij-altaren door vier heerneven van den overledene een H. Mis opgedragen. Na de absoute en de plechtigheden op 't kerkhof zong een knapen koortje een tweestemmig ,.Rust in Vree". Koloniale tentoonstelling. Zaterdagmiddag is in het Museum van het „Provinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Noord-Bra bant" te 's-Hertogenbosch, de Koloniale Tentoonstelling, georganiseerd door het Koloniaal Instituut te Amsterdam, onder auspiciën van de Bossche afdeeling der vereeniging „Oost en West", officieel ge opend. De belangstelling bleek zeer groot, toen de voofzitter Van Oost en West te 's-Her togenbosch, dr. mr. L. J. C. van Gorkom, in de gehoorzaal van het Museum de aan wezigen welkom heette. Spr. wees op dc de voetbalmatch werd in de z.g. wieter- baan vervolgd met toesteloefeningen en pyramiden. CAPELLE. Ds. A. Vroeg in de Weij, predi kant der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Poortvliet (Zld.) niet aangenomen. Onze predikant Ds. T. H. Oos- tenbrug ontving een tweede beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Groot Ammers. Zijn Eerw. is eveneens be roepen bij de Ned. Herv. gemeente te Oud Alblas. te Nijmegen vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De Coloradokever-wet overtreden. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch behandelde een gropt aantal strafzaken legen verdachten uit alle richtingen van het kan|,on, die niet hadden voldaan aan het te voren langs ambtelijken weg duidelijk openbaar gemaakte voorschrift, om tusschen 30 Juni en 8 Juli j.l. hun aardappelland te bespuiten tegen den Coloradokever. C. in 't V. te Eethen, die op 24 Juli nog niet gespoten had, beriep zich erop, dat het stukje aardappelland ter grootte van een Are, waar het hier over ging. en dat in den tuin by zyn huis gelegen is, niet van hem maar van zyn moeder was. De kantonrechter wees hem erop, dal hij toch degene was, wien aangezegd was, dat hij spuiten moest. Hy werd ver oordeeld tol 8 boete nadat een geld- want Ivorol geeft een zeer actief zacht en geurig schuim. Heerlijker tandpasta is er niet. lvorol in tube van 60—40 en 25 ct plaals die 's-IIerlogenbosch in den kolo nialen handel heeft ingenomen en bracht dank aan de personen en instanties die zich voor de totstandkoming dezer ten toonstelling verdienstelijk hadden ge maakt. Daarop verleende hy het woord aan der» heer C. O. van Kesteren, chef van de at- deeling propaganda van het Kolonia d Instituut, die aan de hand van een serie lichtbeelden een uiteenzetting gaf betref fende inrichting en werkzaamheid van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. I)e heer Poortman, oud-president, sprak namens het hoofdbestuur en het dagelyksch bestuur van Oost en West. Hij uitte zijn vreugde over den grooten groei van deze vereeniging in dezen lijd en sprak de hoop uit, dat deze groei be stendigd zal blijven. Tenslotte heeft nog het woord gevoerd de heer Vincent Cleerdin, voorzitter van het Prov. Genootschap, die er o.m. op wèes, dal hij deze tentoonstelling de na druk is gelegd op datgene, wat den na druk verdient: de tropische hygiëne, handel en occonomie en volkenkunde. In het hijzonder wees hij op den band, die er tusschen Noord-Brabant en Indië bestaat door de vele missionarissen, die uil dit katholieke gewest uitgaan. De v.m. tramremise is ingericht als graan-opslag-plaats. Constantia. De handboogschutterij „Constan tia" nam Zondag deel aan de districts wedstrijden, voor den Ned. Bond van handboogschutterijen, die gehouden werden op de hanen van St. Bernard te Orthen. Onze dorpsgènooten behaalden daar den vijfden prijs. EISqOUT. In Memoriam. A. Willems. Nader vernemen wij De heer A. Willems ruim 23 jaai hoofd der R.K. Jongensschool geweest. Naast zijn werk in de school bekleed de hij vele functies. Jarenlang was hij technisch adviseur van den R.K. J.B.S. en leidde welen op in land- en tuin- bouw-onderwijs. Jarenlang was hij president van de kerkelijke fanfare en eerelid van het zangkoor. Verder was de overledene eerelid van de O. L. Vrouwe Schutse, secr.-penningm. van 't Wit-Gele Kruis en secretaris van den Katholieken Bond voor 't Gezin. Maandagmorgen had de plechtige uitvaart plaats, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. De lijkbaar, gedragen door 't school bestuur en afgevaardigden der ver schillende vereenigingen, waarvan de overledene lid was, werd voorafgegaan door: de fanfare, die treurmuziek speelde, 't zangkoor, 't personeel en leerlingen der beide bijzondere scho len, de O. L. Vrouwe Schutse, het be stuur van 't Wit-Gele Kruis, afgevaar digden van den R.K. J.B.S., vele vrien den en bekenden. De plechtige'Requiem Mis werd opgedragen door pastoor Versteeg met assistentie van kapelaan Glaudemaus uit Elshout en kapelaan v. d. Berg uit Haarsteeg. Het zangkoor zong onder leiding Matinee. In het Apollo-huis was Zondagmiddag Volksvlijt en Volksvermaak uit Waspik op bezoek als tegenprestatie voor het concert dat de harmonie Apollo onder heider directeur Bisseliê.k alhier, aldaar had gegeven. Er was veel bezoek, dat het gebodene goed wist te waardeeren. De Waspiksche harmonie liet zich zoo wel in koor als in solistenwerk van zeer goede zijde hooren. Vooral de vertolking van het conconrswerk de ouverture Apollo van Moed was een juweeltje. Er werden aan 't slot van beide zijden woor den van dank en waardeering gesproken. Diphtheritis. Momenteel komen hier weer meerder- gevallen van diphtheritis voor. Wel is de ziekte niet van ernstigen aard, doch de besmetting schijnt niet minder hevig te zijn, daar dagelijks nieuwe gevallen geconstateerd worden. Aanrijding. Bij de kruising Loonsch HoekjePro vinciale weg kwam een auto, bestuurd door mevr. v. T. uit Tilburg, rijdende op den provincialen weg in de richting Sprang-Capelle in botsing met de auto van den heer v. d. V. alhier, die van Kaatsheuvel kwam. Door de aanrijding vloog de Tilhurgsche wagen tegen het huis van den heer v. Heesch. Deze wa gen was ernstig aan de linkervoorzijde beschadigd, doch kon na eenige herstel ling nog op eigen kracht naar Tilburg. De chauffeuse was, op verschillende plaatsen gewond, waarhij een beenbreuk. Na behandeld te zijn in het ziekenhuis te'Waalwijk, kon zij naar Tilburg vcv- voerd worden. De auto van den heer v. d. V. had hoegenaamd geen schade. De gemeentepolitie heeft de schuldvraag in onderzoek. De K.G.V. Deze demonstreerde Zondag in liet sportpag bij buitengewoon gunstig weer voor een zeer enthousiast publiek. Er werd keurig werk geleverd door de meer dan 100 leden sterke club. In de pauze van den voetbalwedstrijd Desk 2 RVV 2 werd de opmarseh gemaakt en vrije en orde-oefeningen vertoond. Na afloop van De gemeenteveldwachtei van Zaan dijk betrapte Zondagavonu omstreeks negen uur een fietsendief, die erop een andermans karretje van door was gegaan. De politieman ging er achter aan en trok zijn revolver. Door de duisternis misleid, raakte hij eerst een burger, die aan de achtervolging deelnam in het been, waarna hij ook den diefin het been schoot. Het bleek de Wormerveerder W. J. te zijn, die reeds verscheidene rijwielen gestolen bleek te hebben. De burger en de dief bleken beiden lichte verwondingen aan het been te hebben opgeloopen en werden ter plaatse verbonden.. De fietsen dief is in arrest genomen. Jongen overreden. Dinsdagmiddag fietste de twaalf jarige A. H. Nessen op't Kennemer- plein te Haarlem. Achter hem reed een auto. De knaap week naar rechts uit, doch raakte met zijn voorwiel hel achterwiel van een voor hem rijdenden fietser. De jongen viel en de auto reed over hem heen. Het slachtoffer werd zoo ernstig ge wond, dat de dood vrijwel onmiddel lijk is ingetreden. Op de Schinkelkade te Amsterdam is een Dinsdagmiddag een 4-jarig jongetje hij het spelen onder een vrachtauto geraakt. HeL-kind werd de borstkas ingedrukt en was op slag dood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Let op Uw verduistering. Licht, dat aan de achterzijde van Uw woning zichtbaar is, is even gevaailijk als dat, wat uit onvol doend afgeschermde ramen in den voorgevel van Uw woning schijnt Controleer Uw woning ook aan den achterkant en helpt Uw buren een nalatigheid herstellen door hen te waarschuwen als er licht zicht baar is. Wie binnen zit bemerkt zijn fout niet. Een vriendelijke waarschuwing kan een proces-verbaal voorkomen. Wij staan allen voor dezelfde moeilijkheden, waarom zouden wij elkaar dus niet helpen? ONGELUK OP EEN OVERWEG. Melkrijder onder trein. Dinsdagmorgen omstreeks zeven uur is hij den onbewaakten overweg aan de spoorbaan Groesbeek-Kranenburg, de melkrijder W. S. met kar en paard door een trein geraakt. De melkrijder werd zwaar .gewond, zijn rechterarm werd verbrijzeld, terwijl hij een been brak. Het paard moest worden afge maakt. de kar met de melkbussen was vernield. Nadat dr. Beijnes de eerste hulp had verleend, werd het slacht offer naar het St. Canisiusziekenhuis boete van 10 tegen hem was geëischl. Zoo had iedere verdachte zyn eigen verhaal over zyn nalatigheid, terwijl er ook velen hij verstek veroordeeld wer den. Van de door den kantonrechter~gewe- zen vonnissen vermelden wij nog de vol gende: NV. A. v. (I. Bussen, 10 boete. T. de G., Dussen, 10 boete.Z. R., Bussen, In boete. P. R., Dussen, 10 boete. - NV. P., Dussen, 8 boete. N. v. 1)., Eethen, 10 boete. II. J. B., Eethen, 10 boete. Ga..v. Vlijmen. 3 boe Ie. Verder veroordeelde de kantonrechter o.m.: Pa. M. v. B., uit Kaatsheuvel, vl'egens hel mei drieën naast elkaar ryden lot 2 boete. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. V IJ FT IG SO WJ ET- Dl VISI ES VOLKOMEN VERNIETIGD. Ingesloten legers ten Oosten van Kief in ontbinding. Hoofdkwartier van den Führer, 23 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Nadat de uitvalspogingen van de bolsjewistische strijdkrachten, die in het gebied ten Oosten van Kief waren ingesloten zonder succes gebleven wa ren, hebben zich toenemende ver schijnselen van ontbinding onder de vijandelijke strijdkrachten vertoond. Op vele plaatsen hebben de officieren en. commissarissen der Sowjets op laffe wijze dc vlucht genomen en hun troepen in den steek gelaten, teneinde zichzelf in veiligheid te stellen. Niet temin konden zij hun lot niet ontgaan. Het aantal krijgsgevangenen uit dezen veldslag is inmiddels gestegen tot 380.000. Meer dan 570 pantser wagens en 2100 stukken geschut werden tot dusver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. Vijftig divisies der Sowjets kunnen als volkomen ver nietigd beschouwd worden. Onder dc gevangenen bevindt zich de op perbevelhebber van het vijfde Sow- jct-legcr. Behalve de reeds genoem de legers hebben aan den gelukkigen afloop van den dag ook de legers van Generaloberst Freiherr von Weichs en van den generaal der in fanterie von Stiilpnagel een belang rijk aandeel gehad. PESSIMISME TE LONDEN DOOR GROOTE DUITSCDE SUCCESSEN. „Toestand aan het Oostelyk front somberder dan ooit". STOCKHOLM, 22 Sept. (D.N.B.). ,,!)e toestand aan het Oostelijke front is somberder dan ooit". Met deze woorden kenschetst de Londensche correspondent van „Dagens Nyhcter" Goed gecamoufleerde velhouwitsers in stelling. (PK. Herder, Atlantic, Zander-m.) I

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5