UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Om 5 uur 40 I KAATSHEUVEL. RUNDVET VOOR HOUDERS VAN VETKAARTEN. De bon moet van te voren worden ingeleverd. De secretaris-generaal van land bouw en visscherij maakt bekend, dat 'gedurende het tijdvak van 14 October tot en met 1 November de consumen ten, die in het bezit zijn van een vet- kaart op een van de beide bonnen van die kaart, welke voor bedoeld tijdvak geldig zullen worden verklaard, des- gewenscht in plaats van boter gesmol ten rundvet zullen kunnen koopen. In verband biermede is bepaald, dat van Dinsdag 14 October tot en met Zater dag 1 November de met 39 genummer de bon van de vetkaart naar keuze recht zal geven op 250 gr. boter of 200 gram gesmolten rundvet. De aandacht wordt er op gevestigd, dal uitsluitend gesmolten rundvet, dat verpakt is in bekers of tabletten, waarop de woor den zuiver gesmolten rundvet zijn aan gebracht, op de genoemde bon zal mo gen worden verkocht. De prijs hiervan is vastgesteld op 1.25 per k.g., dit is dus 0.25 per rantsoen van 200 gr. Het aldus in distributie te brengen vet bestaat voor^lOO pet. uit zuiver ge smolten rundvet*van versche en goede kwaliteit. In verband daarmede is dan ook de per bon beschikbare hoeveel heid gesteld op 200 gr., dit is dus het normale vetrantsoen, gelijkstaande met 250 gram boter. Houders van vetkaarten, die ge smolten rundvet op hun bonnen wenscben te betrekken, dienen de met 39 genummerde bon van de vetkaart zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor Zondag 5 October bij hun slager in te leveren, waarvoor zij des- gewenscht een ontvangstbewijs kun nen verlangen. Na 14 October zal de consument dan de 200 gram vet per bon bij den slager in ontvangst kun nen nemen. Na 4 October mogen geen vctbonnen meer bij de slagers worden ingeleverd. Degenen, die op bon 39 van de vet kaart geen gesmolten rundvet betrek ken, kunnen hierop in het tijdvak van 14 October lol en met 1 November 250 gram boter koopen, waarop de nor male reductie zal worden verleend. Met nadruk wordt er op gewezen dat voor 1 October geen boter op bon 39 mag worden afgeleverd. Wellicht ten overvloede wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat de met „39" genummerde bon van de vetkaart geen extra bon is, zoodal daarnaast voor het tijdvak van 14 Oc tober tot en met 1 November a.s. nog slechts een bon van de vetkaart zal worden aangewezen voor het koopen van 250^grain boter. Voorts zullen voor dat tijdperk twee bonnen van da boterkaart worden aangewezen, elk recht gevende op 250 gr. boter, doch niet op rundvet. Voor de houders van boterkaarten brengt de bovenomschre ven regeling dus geen enkele wijziging in den normalen gang van zaken. EEN GROOT AANTAL DAGBLADEN, NIEUWSBLADEN EN TIJD SCHRIFTEN VERDWIJNT. Wegens papierbeperking. Op de persconferentie, Donderdag middag gehouden op hel Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Slecht weer op komst! heeft de heer Max Blokzijl medege deeld, dat met 1 October a.s. de Ne- derlandsche pers zal worden gereor ganiseerd in verband met de papier- beperking. Deze reorganisatie bètreft in de eer ste plaats de dagbladen, waarvan een aantal kleine zal verdwijnen, omdat zij niet langer papier kunnen geleverd krijgen ofwel van hun papiervoorraad geen gebruik mogen maken. Voorts verdwijnt een aantal nieuwsbladen, die een of eenige malen per week ver schenen. Tenslotte worden zeer vele tijdschriften opgeheven. De lieer Blokzijl deelde mede, dat de commissie voor de persreorganisa tie maatregelen heeft overwogen om de getroffen uitgevers, directeuren en journalisten te steunen. Wisselconcert. Op Zondag 5 October a.s. zal de Kon. Harmonie Sophia s Vereeniging een wisselconcert geven in de zaal van het Koninklijk Muziekgezelschap „Eu- p'honia" alhier. De Kon. Harmonie Sophia's Ver eeniging is permanent houdster van den Wisselbeker der Ned. Fed. van Har monie- en Fanfare-gezelschappen en heeft hiermede wel de hoogste prestatie in den lande behaald. Verloren voorwerpen. Op het politie-bureau zijn als verlo ren voorwerpen aangegeven: een blau we regenjas; een heerenportemonnaie met inhoud; een damesportemonnaie met geldinhoud en tevens een kettinkje met medaille; een bruin lederen dames portemonnaie met ritssluiting en aan zienlijk bedrag aan geld, voor de terug bezorging is een belooning van 2.50 toegezegd; twee distributiestamkaarten. Schoolfeest. Het zilveren professiefeest van den Eerw. Broeder Overste Joad van de Eerw. Broeders van Liefde alhier, zal voor de beide scholen op Donderdag a.s. gevierd worden. Natuurlijk begint de dag met een plechtige H. Mis in de St. Janskerk, waarin het knapenkoor zoowel de wisselende als vaste gezan gen zal zingen. Voor deze gelegenheid is ingestudeerd de bekende Preis-Messe van E. Stehle Salve Regina". Het feestprogramma der schooljongens geeft elk wat wills in vorm van voor dracht, zang, gymnastiek en tooneel; in ieder geval een dolkluchtige middag. Diphtherie. De gevallen van diphtherie blijven zich uitbreiden. Zijn ze in het algemeen van lichten aard, wat mag toegeschre ven worden aan de inenting, waaraan zich het vorig jaar nagenoeg alle kin deren hebben onderworpen, deze week is het eerste sterfgeval voorgekomen, doch bij een jongen, die niet geënt was. Vooral in de Mgr. Völkerstraat komen zeer vele gevallen voor. OPENLUCHTBIJEENKOMST VAN DE N.S.B. Op de Markt te Waalwijk werd Woensdagavond door de N.S.B. een openluchtbijeenkomst gehouden, waar bij de heer Drs. Etman als spreker op trad. Deze begon' met te verklaren dat er ook in Waalwijk veel veranderd is, niet alleen de laatste maanden, maar vooral de laatste jaren. Hij herinnert in dit verband aan de vroegere gedwongen winkelnering, waardoor de arbeiders het grootste gedeelte van hun karig loon, in dewinkels der fabrikanten moesten afstaan. Door toedoen der ar beidersbeweging kwam daarin veran dering, maar de tijd van schijnbare wel vaart, die daarop volgde, ontaardde al spoedig in fantastische braspartijen, die de ouderen zich nog wel zullen herin neren van de tentoonstelling van 1925, toen door de fabrikanten, tonnen gelds werden weggesmeten, die beter besteed waren geweest aan moderne fabrieken, met moderne arbeidstoestanden. Toen kwam de crisis, waarvan de arbeiders opnieuw het slachtoffer werden, want in werkelijkheid beteekenen crisis en malaise, namelooze ellende en hongers nood. Zij die zeggen, dat men ook nu weer te weinig eten krijgt, zijn niet de vroegere werkloozen, of zij die met een karig loon moesten trachten rond te komen, maar dat zijn zij, die altijd ge noten hebben van het goede der aarde en nu hun kasten vol hebben liggen met voorraden. Het kapitalisme zal ech- cer'aan zich zelf ten onder gaan, ook wanneer de Europeesche revolutie niet was gekomen. Wanneer het echter aan zich zelf nog moest ten onder gaan, zou het daardoor deif boer, den arbeider en den middenstander meegesleept heb ben, naar den totalen ondergang, welk proces reeds lang aan den gang was. Men moet niet.zeggen, waarom heeft men ons daarvoor niet gewaarschuwd. Dal is gebeurd, want niemand minder dan de Pausen van Rome zelf hebben hun stem doen hooren in de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo An no, waarin zij in duidelijke en scherpe woorden gezegd hebben, dat het kapi talisme een onzedelijke instelling is en van de aarde vernietigd moet worden, om plaats te maken voor den opbouw van een organische gemeenschap. Ook pastoor Heezemans heeft in rake en scherpe woorden tegen het kapitalisme gesproken en de waarheid is door ve- wat zou komen. Na drie kwartier kwam de eerste wagen in zicht. In die wagen zat meneer Goedekein z'n eentje en achter hem volgde de lege- karrenstoet. Toen meneer Goedeke de gelagka mer binnenkwam, wist de waard waarlijk niet wat hij moest zeggen, maar meneer Goedeke wist dat wel „Kerel nog aan toe! Wat moet dat voorstellen? Hoe kom je er hij mij met 4ü wagens van de trein te laten halen? Zo dik ben ik toch niet?" „Maar... maar..." stamelde de waard. „U hebt toch getelegrafeerd..." „Zeker dat je me van het station zou laten halen." „Neen, 40 wagens moest ik sturen..." „Praat toch geen onzin! Hoe zou ik nu zo iets willen?" „Neemt U mij niet kwalijk, maar kijkt U dan zelf!" De waard haalde het telegram te voorschijn. Toen meneer Goedeke 't ge lezen had, lachte hij of hij nooit meer met lachen ophouden zou. „Beste man! Waar heb jij je ge dachten? Daar staat: Kom Donderdag jagen. Aankomst 5 uur 40. Wagen naar het station sturen." De waard was verslagen. En hij had nog wel gedacht dat hij zo slim was, omdat hij dadelijk begrepen had dat „40 wagen", „40 wagens" had moeten zijn! En nu begreep hij ook, waarom de wagens daar straks zo lang waren weggebleven. Veertig minuten te vroeg waren zij aan het station geweest! Maar meneer Goedeke deed zijn naam eer aan. Hij had het beter dan de waard. Dus; die mocht geen schade lijden. Waarom ook? In de naaste omge ving waren mensen genoeg te vinden, die graag de gasten van meneer Goe deke zouden willen zijn. Alles zou me neer Goedeke betalen, maar onder één len wel gezien, maar den moed ontbrak om die waarheid waar te maken. De heer Etman haalt vervolgens en kele persoonlijke ervaringen uit plaats en streek aan om dan te komen tot voorbeelden van uitbuiting van de ar beiders en van het zedelijkheidspeil op de fabrieken in het katholieke zuiden, waar 80 pet. van de meisjes, haar zede lijkheid niet kon bewaren, volgens mgr. Frenken. Hij vraagt dan: Waar is over t kapitalisme met algemeene achting ge sproken? Dat is nergens gebeurd. Er is weliswaar tegen gepreekt in de kerken-, maar 's middags kwamen de pastoors bij de kapitalistische families op be zoek en de zaak was weer in orde. Woorden van professor Kors en Pompe waren jaar en dag» een aan klacht tegen het kapitalistische stelsel. Pater Henricus sprak voor boeren en arbeiders over hun nood, om stem men te werven voor de Staatspartij, dat lukte, maar niets werd veranderd. Een arts hier klaagde over toestan den in de fabrieken en zeide dat er geen enkele arbeider van z'n recht ge bruik durfde maken, daar hier de grootste tyrannie heerschte en dat het hoog tijd was dat hier het socialisme komt. Het socialisme is gekomen, maar ve len hebben het niet gezien en begrepen. Het was het socialisme dat de Pausen gepredikt hebben en dat berustte op het principe van een gezonde samenleving, waarin de gemeenschapsgedachte moet opleven. De N.S.B. heeft dit doel reeds jaren nagestreefd en men heeft het niet begrepen. Had men de werkelijke be doelingen van Mussert en de N.S.B. onderzocht, dan had men gezegd, dat is de weg, waar een werkelijke macht tegen het kapitalisme gevormd wordt en waar een werkelijk socialisme ge predikt wordt. Spreker herinnert vervolgens aan de dagen van mobilisatie en oorlog, toen ook in Waalwijk de gemeenschapsge dachte begon te leven en men sympa thie begon te voelen voor het leger. De Koningin en de regeering wisten echter, dat dit leger niet bestand was tegen een Duitschen aanval, maar zij lieten onze jongens zoolang doorvechten en sneuvelen, om zelf den weg vrij te heb ben om te vluchten. Toen later de Duitschers hier bin nen kwamen, hoorde men hier overal: en nu wordt Vissenberg hier burge meester en Marks gemeente-secretaris en de N.S.B. komt aan de macht, want de Duitschers hebben gewonnen. Tot zijn- verbazing zag men echter, dat er heelemaal niets gebeurde, want de N. S.B. wilde toen de verantwoordelijke leiding nog niet, want zij was daar voor niet klaar, omdat zij nog moest groeien in het volk. Thans is de N. S. B. gegroeid tot meer dan 100.000 leden en nu weet ik wel dat de democratie zegt, als wij gaan stemmen, wat zijn dan 100.000 leden, maar iedereen die nadenkt weet', dat 100.000 sterke vast besloten menschen aan een volk leiding kunnen geven. Mussert's doel is dus bereikt. De N.S.B. is in dit volk ge groeid, maar voor het zoo ver was, heeft men eerst nog iets anders gezien. Ik bedoel de Ned. Unie. De heer Etman vertelt dan van de eerste dagen van de opkomst van de Unie, toen hij er zelf ook wel iets voor voelde, omdat het eerste program vaag was en nat. soc. Den Rijkscommissaris voorwaarde. Met de 40 boerenwagens inoest hij, als hij wegging, weer naar het station worden gebracht. Zoals meneer Goedeke het wenste, zo is het ook gebeurd. Met 40 wagens ging hij na een paar dagen naar het station toe, maar nu waren de wagens niet leeg. Want al de gasten van meneer Goedeke brachten hem naar de trein en ook de waard ging mee. WINTERJASSEN VOOR VIERVOETERS. Hè? Winterjassen voor viervoeters? Wat bedoelen ze daar nu mee? Wel, daar bedoelen wc mee dat moeder natuur maar wat goed zorgt voor haar dierkinderen en ze, zodra de winter nadert, een andere pels geelt. Veel warmer en veel dichter dan de zomervacht. Maar dat is nog niet alles wat moeder natuur voor haar vier voeters heeft uitgedacht. Ze zorgt e ook voor, dat de winterjassen andci van kleur zijn dan cle zomermantel-. Dat doet ze niet, omdat ze vindt dat de dieren er dan eens een beetje an ders uitzien, maar... omdat witte- lichte pelzen beter de iiehaamswarm te van het dier kunnen vasthouden dan de zomerse donkere. Donkcve pel zen stralen veel meer warmt- uit en daardoor zou het dier onno. ig veel warmte verLczr.il cn minder levens krachtig werden en daarom egt moe der natuur; trek jy nu m;u. voor een paar maai den een lichle j:.s aan; als 't zomer wordt Lfijg jc je lonkere wel weer ter .g. Sommige dieren worden in de win ter spi rwit, zoals de k rghaas, die in de zoi ;er bruingrijs if, en ook de her melijn1 wordt net eei dier van sneeuw. And. e dieren, zoals rendieren, krij gen in de winter adeen een lichtere peL I.deze kicvwisseling tot stand kon het ook niet schelen of Mussert het was of een ander en zij hebben dus de kans gekregen, maar ik merkte tot mijn verbazing op, aldus spr., dat tal van Waalwijksche kapitalisten, die anti nationaal socialistisch en anti Duitsch waren, naar de N.U. over gingen. Het was dus met die N.U. .ook weer niets en thans is het zoo ver dat de Unie de macht niet heeft gekregen. Men zegt, aldus de heer Etman, dat het de N.S.B. alleen maar om de baan tjes te doen is. Feit is echter dat voor de voedselvoorziening en vele andere officieele baantjes de macht volkomen in handen is van menschen van de N.U* Hij noemt dan gevallen, waaruit geble ken is, dat deze personen voor hun ambt niet geschikt waren en het Ned. Volk hebben bestolen om maar onte vredenheid te wekken en het volk rijp te maken voor de revolutie. De men schen zeggen dat dat nieuwe orde is, maar U voelt dat het de bedoeling is om ontevredenheid te scheppen tegen Mussert, want als die wint is er bin nenkort geen kapitalisme meer. Thans heeft men U daarvoor weer noodig, om zelf geld als water te kunnen ver dienen en voor het kapitalisme de ka stanjes uit het vuur te halen. Met dat al is, het Ned. Volk over tuigd te weten hoe het aan den anderen kant is, n.l. N.S.B.'ers zijn landverra ders, godsdienst- en kerkvervolgers, baantjesjagers en honger- en ellende brengers. De heer Etman zegt echter, dat hij zich nooit bij de N.S.B. zou heb ben aangesloten, wanneer daarin land verraders waren. Hij heeft persoonlij alle gevallen onderzocht, die hem lei oore kwamen en geen enkel bewijs ge vonden. De N.S.B. is voor het Ncd. Volk en wil niet, dat iemand dit vcik verraden zal. Mussert heeft or ge sproken met Adolf Hitler en hi r-eeft verklaard, dat Hitier geen t>ran »s, maar iemand die alle Germaan:, cue vol ken in een volledige zelfstandigheid wij vereenigen tot een Germaans hen Sta tenbond, waarin ieder een c gen, vrije en zelfstandige plaats kan innemen. Wij willen dat er kamerupdschüp is, tusschen het Nederland ,che en l:et Duitsche Volk. Verder is niet de N 3 B. tegen de Kerk begonnen, maar d- Kerk tegen de N.S.B. Toch is van kerkvervolging geen sprake. Mussert eeft zeil gezeg,., niet tegen godsdienst cn kerk tc zij.i, zoolang deze haar plicht d«_-en, zoo, t het Ned. Volk daarmede gebaat is. i lij wil echter niet dat de Kerk ingrijpt in openbare aangelegenheden waarmede zij niets te maken heeft. Wannec r er een haat ontstaat tegen de Kerk, is de Kerk daarvan zelf voer 't grootse e deel de schuld. Er is geen ^nti-godscl enstige stemming in de N.S.B. en alle laster praatjes over deze beweging zullen de een na de ander verdwijnen Wij staan nu voor een revolutie te gen het kapitaal en vóór een organi sche samenleving, waar de Pausen reeds lang om gevraagd hebben. De N.S.B. wil, dat ieder aroeidt' voor het Ned. V..Ik en voor dien arbeid ook be loond wordt, inplaats vr.n uitgebuit. Eenmaal zullen jullie allen inzien, dat de N.S.B. het goed Leeft voor gehad. Op dien dag zal de alrekening met het kapitalisme plaats vinden en zal de re volutie werkelijkheid worden, welke de N.S.B. heeft voorbereid. komt? Lang heeft men gedacht dat de dieren door de rui op zekere hoogte over een zomer- en een winterjas kon den beschikken, doch dit schijnt op een misverstand te berusten. Er schijnt zien ni cle haren van de dieren een zelfde proces af te spelen als bij het grijs worden van het mensenhaar. Daar ontslaat ook niet nieuw grijs haar, maar het oude haar verandert van kleur. Immers, aan één haar kan men smis net volgende waarnemen: aan de punt kan de haar grijs zijn, in 't miu Jen zwak gekleurd en aan de wortel kan de haar nog haar oor spronkelijke kleur volkomen behou den nebben. Natuurlijk is het mensen haar niet volkomen gelijk aan dieren- haar. Toch kunnen wij echter aan- ii.men, dat de kleurwisseling op het zelfde veranderingsproces berust. De kleurwisseling van mensenhaar houdt evenwel verband met leeftijd en niet met hel jaargetijde. Stel je voor, dat we zomers allemaal blond waren en 's winters opeens zwart of bruin Verandering van haarkleur is eigen aan dieren, die in koude streken ver blijf houden. Is in bepaalde streken de herfst mild en de winter zacht, dan kan men waarnemen dat de kleur wisseling uiterst langzaam plaats vindt en zeer onvolledig blijft. Hoe lager de temperatuur van een streek zal zijn, hoe sneller het dier grondig van kleur zal veranderen. Over het algemeen denkt men, dat de kleurwisseling door de natuur be doeld is als verdedigingsmiddel. Im mers een donker dier op blanke sneeuwgrond zou een al te gemakken lijke prooi zijn! Toch is dit niet de ware grond van de kleurwisseling. Warmtebehoud is het doel wat moeder natuur beoogde bij de uitdeling van lichte winterjassen aan haar vier- benige kinderen. NIET ROKEN 'f -M— ROKEN IjjfcwO Meneer Goedeke is dol op jagen. Al jaren lang pacht hij hetzelfde terrein en het is zijn grootste genoegen in zijn vrije tijd jager te zijn. Soms komt hij alleen, meestal in ge zelschap. Want meneer Goedeke's vrienden mogen hem graag en hij op zijn beurt is weer erg gesteld op die vrienden. Meneer Goedeke is een man, die weet hoe liet hoort en zo heeft de waard van de herberg op het jacht terrein veel plezier van meneer Goe deke's plezier. Daarom is ook niets hem te veel 0111 het zijn gast naar de zin te maken. Wanneer meneer Goe deke voor een paar dagen komt, zendt hij meestal vooraf een telegram, dan kan de waard er voor zorgen dat er een wagen aan het station is om heih af te halen. De waard is al aan die telegrammen gewend, behalve aan dat telegram van de laatste keer, want dat luidde: Kom Donderdag jagen. Aankomst 5 uur 40 wagen naar het station sturen. Goedeke. Toen wist de waard zich geen raad. Tenminste niet dadelijk, maar na een paar uurtjes wel. Voor al de gasten die met de 40 wagens zouden meeko men, haalde hij mondvoorraad in huis en hoeveel moeite 't hem ook kostte: die Donderdag stonden 40 wagens voor het station om de gasten af te halen. Ja, die waard had voor meneer Goe- 'deke heel wat over enmeneer Goedeke voor hem! Nieuwsgierig wachtte de waard op Dus oppassen voor verkoudheid. Zorg in elk geval Aspirin in huis te hebben. Het beste mid del tegen verkoudheid, griep en rheumatiek.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2