Binnenlandsch Nieuws. De Kolendistributie, Schoenenbons, enz, Buitenïandsch Nieuws. NUMMER 79. DINSDAG 30 SiMBER 1941. G4e JAARGANG. UITGAVE: Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. NIEUWE REGELING DER KOLENDISTRIBUTIE. Bezuiniging op aanvankelijk ont worpen regeling noodzakelijk. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende he kend inzake de distributie van vaste brandstoffen: Tengevolge van de zorgelijke ko- lenpositie is het noodzakelijk ge bleken een bezuiniging in de ont worpen distributie-regeling .voor vaste brandstoffen aan te brengen. Als gevolg van dezë bezuiniging zullen verschillende rantsoenen moeten worden verminderd en voor genomen extra-verstrekkingen niet kunnen doorgaan. Teneinde echter te voorkomen dat de beoogde rant soenvermindering op de eene cate gorie verbruikers zwaarder drukt dan op de andere, is thans een nieu we verdeeling der vermoedelijk be schikbare hoeveelheden opgesteld, waarbij getracht is aan alle verbrui kers een rantsoen te verstrekken, waarmee aan zekere minimuin-ver- warmingseischen kan worden vol daan. Het oorspronkelijk opgezette plan had tot doel te bereiken, dat: Verbruikers in de categorie „haar den en kachels" met 1 t.m. 4 kamers één kamer gedurende den winter zou den kunnen verwarmen. Verbruikers in de categorie „haar den en kachels" met meer dan 4 ka mers één kamer gedurende den winter zouden kunnen verwarmen en zoo nu en dan in een tweede kamer zouden kunnen stoken. Verbruikers in de categorie „cen trale verwarming" hun verwarming matig zouden kunnen stoken, ook in dien zij een groot huis bewonen. Bovendien zou een toeslag gegeven worden indien een huis meer dan twee vrijstaande buitenmuren bezat. Nieuwe regeling. Thans zal evenwel getracht worden zoodanige rantsoenen te verstrekken, dat: 1. Alle verbruikers in de categorie „haarden en kachels" één kamer ge durende den winter zullen kunnen ver warmen, zoodat geen onderscheid tus- schen de verbruikers, al naar gelang hun huis 1 tot en met 4 of meer dan vier kamers telt, meer zal worden ge maakt. 2. Alle verbruikers in de categorie „Centrale verwarming" de verwarming met betrachting van de uiterste zui nigheid zullen kunnen stoken en tij dens een eventueele vorstperiode be vriezing van het buizennet kan wor den voorkomen. De toeslag voor groo- te huizen zal ddarbij niet worden ver strekt. De toeslag voor de huizen met meer dan twee vrijstaande buitenmuren is zoowel voor de categorie „haarden en kachels" als voor de categorie „cen trale verwarming" komen te vervallen. Nog acht bonnen. In verband met het bovenstaande dienen verbruikers, die een kaart J (1 tot en met 4 kamers) of K (meer dan 4 kamers) hebben ontvangen, er rekening mede te houden, dat hiervan nog ten hoogste acht bonnen, elk voor één eenheid vaste brandstoffen, zullen worden aangewezen, zoodat voor het geheele stookseizoen voor houders van kaarten „J" maximaal elf en voor houders van kaarten „K" maximaal twaalf eenheden vaste brandstoffen zullen beschikbaar worden gesteld. Voor verbruikers, die een kaart „L" (centrale verwarming) hebben ont vangen, zullen, ten hoogste nog 27 bonnen worden geldig verklaard, waardoor een maximum van 38 een heden bereikt wordt. Daar een vermindering van boven genoemde rantsoenen niet uitgesloten is, dient de grootste zuinigheid te wor den betracht. Zooals reeds hierboven is medege deeld, heeft bij de vaststelling van de rantsoenen de bedoeling voorgezeten, dat in het algemeen alle verbruikers één kamer zullen verwarmen. Ruimten met blondere doeleinden. Er doen zich echter zeer vele geval len voor, waarin verwarming van meer dan één kamer noodzakelijk is, namelijk van bepaalde kamers of ruimten, welke voor bijzondere doel einden bestemd zijn. Onder deze ruim ten voor-bijzondere doeleinden worden yerstaan: kantoren aan huis, winkels, spreek- en behandelingskamers van artsen enz. Voor de huizen, die gestookt worden met haarden en kachels is de regeling voor de verstrekking voor ruimten met bijzondere doeleinden reeds be kend, terwijl de regeling voor pen sionhouders en kamerverhuurders in de categorie „haarden en kachels" cenige dagen geleden is gepubliceevik op nader door de tselijke distri butiediensten bekee maken tijd stippen bij deze di;n af te halen. WERKSCHOENEN KINDER- SCHON. Gaan voor b(j diwyzing van schoenemen. Centrale verwarming. Tengevolge van de omstandigheid, dal de verstrekking voor ruimten voor bijzondere doeleinden voor verbrui kers in de categorie „centrale verwar ming" viel onder de regeling inzake den toeslag voor groote huizen, was 't aanvankelijk niet noodzakelijk voor de verwarming van ruimten voor bij zondere doeleinden een aanvulling op de bestaande distributieregeling te ontwerpen. Nu echter de toeslag voor groote huizen in de categorie „centrale ver warming" niet zal worden gegeven" is voor de extra verstrekking voor deze ruimten een nieuwe regeling gemaakt, waarin bovendien de toewijzing voor pension en kamerverhuur is opgeno men. Deze regeling is eveneens van toepassing op flats, waarin 4 of min der flat- of etagewoningen door mid del van één centrale verwarmingsin stallatie worden verwarmd en waar voor tot nu toe slechts één bonkaart L is uitgereikt. Volgens de ontworpen regeling wordt alleen een extra rantsoen ge geven voor ruimten met bijzondere doeleinden, waar radiatoren aanwezig zijn, echter slechts voor zoover de in houd van deze ruimten samen met den inhoud van de overige verlrekkei), waar radiatoren zijn, grooter is dan 300 kubieke meter. Heeft men dus b.v. een kantoor aan huis dat voor een extra verstrekking in aanmerking komt, maar is de in houd van kantoor en woonvertrekken samen kleiner dan 300 kubieke meter, dan wordt de toeslag niet gegeven. .Is de inhoud van kantoor en woonver trekken samen b.v. 400 kubieke metei, terwijl de inhoud van het kantoor 200 kubieke meter bedraagt, dan wórdl slechts een toeslag voor het kantoor gegeven op basis van 100 kubieke me ter, daar de toeslag immers slechts wordt verstrekt voorzoover de inhoud van de ruimte voor bijzondere loci- cindcn tezamen met den inhoud van de overige vertrekken, waarin radia toren aanwezig zijn, grooter is dan 300 kubieke meter. Verbruikers in de categorie „cen trale verwarming" met ruimten voor bijzondere doeleinden, waarin geen ra diatoren aanwezig zijn, vallen niet on der bovenstaande regeling. Voor hen wordt evénwel de mogelijkheid geo pend om voor de ruimten met bijzon dere doeleinden toch een toeslag te verkrijgen. Zij dienen zich hiertoe vóór 15 October a.s. tot den plaatse lij ken distributiedienst te wenden. Zij komen evenwel allen in aan merking voor een extra verstrekking, indien de jnhoud der woonvertrekken, waarin radiatoren aanwezig zijn, te zamen met den inhoud der ruimten voor bijzondere doeleinden grooter is dan 300 kubieke meter. De verbruikers in de groep „centra le verwarming", die volgens de oudé regeling in aanmerking kwamen voor een extra toeslag voor buitenmuren of huizen, waarvan de totale kubieke inhoud van de door een radiator voor ziene vertrekken meer bedraagt dan 300 kubieke meter, hebben in sommi ge gevallen reeds aanvraagformulier MD 114, waarop de gegevens, benoo- digd voor de berekening van dezen extra toeslag waren vermeld, bij de plaatselijke distributiediensten inge diend. Deze aanvragen zijn thans ongeldig verklaard. In verband hiermede dienen de verbruikers de categorie „centrale verwarming", die op grond van het bovenstaande in aanmerking meenen te komen voor een extra toeslag voor ruimten voor bijzondere doeleinden, een nieuw aanvraagformulier MD 120 Vele zijn de gest vragen en ge maakte opmerking! verband met de distributie van .enen. Dat sommigen gantwoord ont vangen op hun scjelijk ingediend j verzoek, bi ij kt steitot oorzaak te hebben dat de augers zich niet houden aan het freü voorschrift voor het aanvragen een schoenen bon. Zij moeten haanvragen uil sluitend indienen !>r den tienden van elke maand bin plaatselijken distributiedienst de gemeente, waar de aanvragtoont. Verzoek schriften welke d de plaatselijke distributiedienstenrden ontvangen in de periode ligfcc tusschen den tienden en den een van de daarop- king van het land, spelen een groote rol. Bij de tarweteelt zijn zeven punten van bijzondere beteekenis. Op de klei, zalvel en löss kan men de beste resultaten verwachten. Ook op andere gronden, goeden zandgrond en dalgrond is de laatste jaren echtei met succes tarwe geteeld. Men moet dan echter de beste perceelen uitzoe ken. Zaai anders liever rogge, die met veel minder mest genoegen neemt. Tarwe stelt hoogere eischen aan de vruchtwisseling dan de andere granen. Vanouds kreeg de tarw'e de beste plaats in den omloop. Dus zoo mogelijk na braak of koolzaad. De beste voorvruchten van tarwe zijn haver, karwij, aardappelen en vlin derbloemige gewassen. Hieruit "volgt steeds dat een juiste bemesting van het grootste belang is. Als eerste gewas op gescheurd grasland kan zeer-goed tarw^ worden genomen. meen met de machine uitgevoerd, breedwerpig zaaien is zaa'dverKwisten. LNeein den rijenafstand 20 a 30 cm. Een wijde rijenatstand heeft het voordeel, dat het schoffelen gemakkelijker gaat en dat het gewas steviger blijft. Voor geringere opbrengst behoeft men niet te vreezen. L)e zaaizaadhoeveelheid is bij vroe gen zaai (half October) 1^0'130 kg./ ri.A. Hoe later men zaait, hoe meer zaad er genomen moet worden, bijv. eind November 150—160 kg./H.A., omdat er dan meer zaden verongeluk ken. Van fijnkorrelige rassen, als car- sten, neemt men 10 procent minder. Van zomertarwc neemt men bijv. i 50 tot 160 kg., dus vrij veel. Zomertarwes hebben korteren groeitijd en stoelen minder uit dan wintertarwe. Het spreekt vanzelf, dat voor het zaaien alleen het allerbeste zaad moet worden genomen, d.w.z. gezond, ras echt en zuiver. Het is daarom ten sterk- b"«enTeTaa. is /oor kool- s,e aan te bevelen om zaad te gebrui i i j- .._ii~ 7 33i» mpn kpn dat door den N.A.K.. is goedge zaad. In de volgende jaren zaaie men op gescheurd, goed grasland op klei- tienden en. den eer? van de daarop- gronci geen graan, omdat dit te weel- volgende maand, ijien in geen ge- jerig zou worden. Men kiest dan, be ter koolzaad of hakvruchten. val in behandeliniprden genomen Nog anderen klagëver het ontvan gen van een onbe igend antwoord. Alle verzoekschr worden nauw keurig nagegaan, Men dient te begi n, dal de schoe nenproductie aam lelijk minder is dan in normale tijd Ons land placht voor den oorlog jle hoeveelheden leder in te voeren, invoer van leder staat stil, zoodat fabrikanten voor de productie van sjenen uitsluitend zijn aangewezen opder van inland- sche runderen, d kwalitatief ver achterstaat bij het ievoerde product. Tengevolge van de Jrimping van den veestapel i^ ook hoeveelheid be schikbaar Inland; leder kleiner. Deze oorzaken heb'i de overheid ge noopt maatregelen nemen, die tei- tclijk neerkomen (het beschikbaar stellen van de voapigc en de nog te produceeren sctoen, uitsluitend voor ben, die dezaet meest noodig hebben. De gemeenten oitngen elke maand naar verhoudingen het aantal in woners een zeker ntal schoenenbon nen. Naar aanleicg van de schril te- lijk ingediende ^zoeken ontvangen de aanvragers eei'ormulier. De for mulieren dienen, dat zij naar waai- hcid zijn ingevulde worden ingezon den bij den plaallijken distributie dienst, die dan tutig dagen van de maand beschikba; heeft om aan de hand van dé uwkeurig gegeven instructies en reking houdende met het beschikbaar fctcld aantal schoe nenbonnen te becdeelen aan welke verzoeken wel enan welke niet kan worden tegemoetgekomen. olgens de instructies koen het eerst vooi bonnen in aanmerng degenen, die op voorschrift van hijarts orthopaediseh schoeisel noodig lüben. Na deze klei ne groep komen i aanmerking dege nen, die werkschoten noodig hebben, daarna kinderen >t 17 jaar, vervol gens degenen diekunnen aantoonen geen bruikbaar pa* schoenen meer te hebben of slechts én paar, dal nood zakelijk gcrepareel moet worden en ten slotte de over.e aanvragers. an deze laatsten valli degenen af, aan wie volgens aantecening op de stam kaart reeds een -.choenenbon werd verstrekt. Ieder za de billijkheid van volgorde bij eeni nadenken inzien. Dat een werkman >f een schoolgaand kind meer recht ojeen paar schoenen kan doen geldei dan iemand die hoofdzakelijk wekzaamheden bin nenshuis verricht,is vanzelfspreken< Dat er echter zoooende voor de laat ste categorie niet iltijd schöenenbon- nen beschikbaar unnen worden ge steld, is wel mindr aangenaam, doch bij de huidige noocakelijke beperking ten slotte billijk. BOEREN, 2AAIT MEER WINTEIGRAAN Productiesagmanifest. Wil Nederland ichzelf kunnen voe den dan dient vooi 1942 rond 400.000 H.A broodgraan tt worden uitgezaaic Voor 1941 zoo caat het jongste pro ductieslagmanifest, uitgaande van e commissie dr. Poshuma voort be droeg de uitzaai 311.000 H.A. winter graan en 67.000 HA. zomergraan. 1 o- taal 378.000 H.A. broodgraan. Dit be- teekent dus dat voor 1942 nog meer wintergraan moet worden uitgezaai dan voor 1941 Het gaat echter niet alleen om de oppervlakte. De kwaliteit van het zaai zaad, en zeker ook de wijze van bewer- Zomertarwe kan met minder stikstof volstaan dan wintertarwe. De grondbewerking kan in de mees te gevallen eenvoudig zijn. Men ploegt en egt een paar malen om de onkruiden te bestrijden, de meststoffen (bijv. stal mest) onder te werken en de structuur ken dat door den N.A.K. is goedge keurd. Boeren gedenkt dat de voedselvoor ziening van het Nederlandsche volk slechts dan verzekerd is, indien meer broodgraan dan vroeger wordt ver bouwd. Dit is echter alleen mogelijk bij meer bouwland dan vroeger. Het spreekt vanzelf, dat de oppervlakte bouwland slechts door scheuren is uit te breiden. Door scheuren verzekert gij de voed- mest) onder te werken en de structuur selyoorziening van het Nederlandsche in orde te brengen Na erwten en kar- scheuren voorkomt gij, dat wij zijn deze bewerkingen noodzakelijk. Na aardappelen, bieten en boonen, die een onkruidvrije stoppel nalaten, ploegt men weinig en zaait steeds direct daar- na. Het zaaien van tarwe wordt alge volk. Door scheuren voorkomt gij, dat het volk tekort komt en dat gebrek en honger hier hun intrede doen. Scheurt dus alle grasland, dat er voor geschikt is! BETEEKENIS VAN SLAG BIJ KIEF. Keerpunt in ontwikkeling van veld tocht tegen de Sovjets. De reusachtige slag in het gebied ten Oosten van Kief, die in de geschie denis zijn weerga niet kent, is geëin digd. Het aantal gevangenen, dat thans tot 665.000 gestegen is, is tweemaal zoo groot als dat van den grooten ver nietigingsslag bij Bialystock en Minsk. Het overtreft met bijna 200.000 gevan genen bet resultaat van den op 22 Ju ni 1940 geëindigden slag in Elzas-Lo- tharingen, toen meer dan 500.000 ge vangenen en een niet te overziene buil aan wapenen en oorlogsmateriaal in Duitsche handen vielen. De heden genoemde reusachtige cij fers van'gevangenen en buit zijn bet beste bewijs, dat een superieur inge zette en uitgevoerde operatie ook in staat is op groote schaal te verslaan en te vernietigen. Het verloop van den strijd tegen de fiowjets heeft getoond, dat de Duitsche leiding er in geslaagd is het probleem der messa's meester te worden, zoowel wat de leiding \an de eigen omvangrijke afdeelmgcn be treft als hel verslaan van een nume riek sterker tegenstander. De loopgravenoorlog van den we reldoorlog met zijn verstarde fronten en veldslagen, waarbij massa s mate riaal moesten worden ingezet liet blij ken, dat destijds het militaire denken, ten minste aan de zijde van onzen te genstander geen gelijken tred had ge houden met de nieuwe ontwikkeling Daartegenover bewees reeds het ver loop van den veldtocht in het estcn, nog meer echter de veldtocht legen <.e Sowjets, dat ook de grootste en best uitgeruste legers bij een goede opstel ling en uitvoering der operatics vci- slagcn kunnen worden. De Sow jet-verliezen. Noord-Amcrika is echter alleen hulp op papier gebleven en zal, zei Is indien zij thans nog energiek wordt uitge voerd, door de lange en ongeschikte transportwegen waarschijnlijk te laat komen. De gigantische slag ten Oosten van Kief beteekent oen keerpunt in de ver dere ontwikkcljng van den veldtocht tegen de Sowjets. Later zal blijken, welk een beslissende uitwerking deze Duitsche overwinning heeft gehad. In middels worden de Duitsche operaties op succesvolle wijze voortgezet en is reeds nieuwe terreinwinst behaald. Wanneer men bij de 665.000 gevan genen het aantal gesneuvelden, dal ge zien den verbitterden tegenstand on getwijfeld zeer groot is, rekent, dan moeten de Sowjets in het verloop van dezen slag alleen meer dan een milli- oen man verloren hebben. Nog zwaar der moet echter het verlies van 884 pantserwagens en 3718 stukken ge schut wegen. Men moet bedenken dat de Duitsche troepen door de \ero\e- ring van de Oekraine en door de om singeling van Leningrad twee van de voornaamste industrie-centra van de Sowjet-Unie voor de vervaardiging van. oorlogsmateriaal uitgeschakeld hebben. De eigen productie der Sov iets zal het tot dusver geleden verlies aan wapens en materiaal in geen en kel opzicht meer kunnen compensec- ren. De hulp uit Groot-Brittanme en VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT Roosevelt's voornemens: „l)e Amerikaansche schepen be schermen tegen torpedo's, granaten en bommen". Naar Associated Press meldt, heelt Roosevelt in een rede ter gelegenheid van bet van stapel loopen van 14 Ainc- - rikaansche vrachtschepen met nadruk het licht laten vallen op zijn voor nemen om „dc Amerikaansche si ne pen tc beschermen tegen torpedo's, granaten en bommen". Het Ameri kaansche volk in zijn geheel, aldus de president, kan geen gehoor schenken aan de Amerikanen, die eischen, dal dc Ver. Staten de vrijheid ter zee be schermen, doch tegelijkertijd hun schepen in eigen havens houden. Dc Amerikaansche schepen moeten hun doel nakomen en alle zeeën bewaren. Over de verklaring van Roosevelt meldt United Press nog: President Roosevelt heelt een bood schap uitgegeven, waarin hij zijn ver achting uitspreekt voor die Amerika nen, die het evangelie van de vrees prediken. Hij zeide: „Het is onze be doeling de schepen op dc zeeën te la ten varen, waar zij tenslotte voor be stemd zijn. Wij zullen deze schepen zoo goed wij kunnen beschermen legen torpedo's, granaten en bommen". Roo sevelt verklaarde, dal 't scheepsbouw-, program der Vereenïgde Staten „een onzer antwoorden vormt aan de aan vallers, die een slag tegen onze vrij heid willen toebrengen. Er zal geen dood van Amerika, van de democratie en van den vrede bestaan. oor de ge heele wereld moet er eeuwige vrijheid zijn. Daarvoor bidden wij en daartoe verplichten wij ons tegenover de ge heele menschheid". WAVELL NAAR TEHERAN. „Associated Press" meldt uil Tehe ran, dat Generaal Wavcll op weg is naar de Iraansche hoofdstad om een bespreking te hebben met den com mandant der Sowjets, kolonel Nowi- kor. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden «tukken. Keldcn, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs: Per i maanden 1.31. Franco per post door 't ceheelc rijk 1.4T>/2. Advertcntiën moeten Woensdag en VrijdaB des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Hoofdredacteur: Jan Tielcn, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1