WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT NIET VERGETEN. 19 JANUARI 1945 Prijs per nummer 10 cent 68e JAARGANG No. 3 OORLOGSNIEUWS. DE DUITSCHERS OVERAL IN DE VERDRUKKING. Een mensch vergeet licht. Zoowel eigen leed als dat van eeo ander. Hier in de Langstraat is men er zich nog ten volle van bewust, dat we in oorlogs tijd leven. De frontlinie, zooals het hier praciLch nog steeds is, herinnert ons daar wel aan Van nabij hooren wij de mitrail leurs knetteren en het artillerie vuur suist regelmatig over onze hoofden. Er is nogg-vaar! We kunnen, zij het dan vanuit de verte, nog steeds getroffen wor den door de kwaadzoekende hand van den vijand. Dit directe gevaar voor lijf en goed doet ons hier een open oog en hart houden voor de werkelijkheid. Er is nog veel bereidwilligheid en hulpvaardigheid. De dreiging doet ons nog elkaar zoeken en elkaar helpen die doet ons ook zien over onze polders en rivieren heen naar dat andere deel van Nederland, naar onze broeders, die ook opgetogen en in spanning, zooals wij, de bevrijding hebben afgewacht, maar die nóg wachten en lijden. Een mensch vergeet licht. Hoe verder men van de frontlijn raakt, hoe vager het oorlogs- bewustzijn wordt. Jawel, men weet daar ook wel, dat de oorlog nog niet geëindigd is; er komt zoo nu en dan weieens een V-I over en er zijn eindelooze militaire transporten. Maar,nou ja, dat is voor ginds, voor die streek waar gevochten wordt, waar bezetters en bevrijders slechts door een strook w<iter van elkaar gescheiden staan dat is voor het front, en wij hier zijn bevrijd, we hebben dai angstige gedoe achter den rug en wij weten maar amper meer, hoe het precies was. Zoo rede neert men dóér, waar „front" niet meer is een werkelijkheid, maar geworden is tot een begrip van iets, waarmee men geen direct contact meer heeft. Men vergeet. Men leeft niet meer in een oorlogssfeer. Men is dat eene groote, dat allen bond, vergetenhet verlangen naar de bevrijding. De angst is weg, het verlangen is voldaan, het bindende ele ment is weggevallen. De groote lijnen vervagen, de gedane be loften raken in het vergeetboek, het „ik" dringt zich weer op den voorgrond. Men tuurt zich blind op bijkomstigheden, men verliest zich weer in peisoon- lijke ruzies en tegenstellingen. En de kleine onbelangrijke dingen van het leven van alle dag vertroebelen den blik en het geheugen, ze verengen het ge zicbtsveld, we vergeten wat ginds, op een afstand gebeurt. We kibbelen om een sigaret en zijn uit ons humeur,omdat de slager geen vleesch brengt en „alleen maar" blikvleesch heeft. We vliegen elkaar erover in het haar, of het nu eigenlijk „eenheid", „samenwerking" of ,saamhoorigheid" heet, waar we op af moeten sturen, en ondertusschen komt van geen van drieën iets terecht. We hebben crititk op die en kunnen over dat niets goeds zeggen. We kibbelen, mopperen,breken af, luieren envergeten. Ver geten, dat daar een klein eindje verder naar het Noorden de hel is losgebroken over onze eigen broeders en zusters, die bij duizenden worden wegge sleept. Vergeten dat daar geen licht of warmte, en bijna geen nat of droog te krijgen is. Ver geten, dat daar geen kind „va der" mag roepen, omdat de moffen dan weten, dat daar nog een man is. Vergeten, hoe daar een wanhopige moeder haar van kou verkrompen kind tegen haar verkommerde borst drukt. Vergeten.... ja wat vergeten we eigenlijk niet? Vergeten dat daar een deel van ons dierbaar land, een deel van onze goede Nederlanders kreunend enkramp-vertrokken ten gronde gericht wordt, uit gemoord en uitgehongerd en uitgeplunderd. Hoe is het mogelijk, dat wij, die anderen die bevrijd zijn,dat kunnen vergeten 1 Hoe kan de gedachte aan feestvieren in ons opkomen, als daar het aller noodzakelijkste zelf ontbreekt. Hoe kunnen wij zeuren over het gemis aan een borrel, als daar ginds niet eens water is om de baby te wasschen. Dit is geen verwijt. Het is een waarschuwing. Wevergelen zoo licht. Maar hier mogen we niet vergeten. Men heeft ons noodig. Wij mogen niet in dommelen in onze bevrijdings- roes. Wij mogen niet in een klein „ik"-kringetje gaan draai en Wij moeten wakker blijven, uitwakker voor de realiteit en onze oogen, wijd open, moeten scherp opzien door de mist boven de polders en de rivieren heen, naar dat barre Noorden, waar leven enkel nog lijden be- teekent. En daar moet onze scherpe blik de gebroken oogen ontmoeten van die honderd duizenden, die allen maar één verlangen hebben bevrijding. Wij moeten paraat zijn- Er zal veel van ons gevraagd worden. Of liever, het moet niet noodig zijn om iets te vragen, wij moeten branden van begeerte om iets te geven, hoe en wat ook, geven ai wat we kunnen en hebben, ook onze eigen persoon, voor die ongelukkigen, voor wie ieder uur langer wachten het einde kan betetkenen van hun hoop. Wanneer ook vcor het Noor den de verlossende dag der be vrijding aanbreekt, zullen wij niet alleen stoffelijk moeten helpen, maar ook geestelijk en moreel. Deze menschen, van wie het uiterste is gevergd in deze barbaarsche maanden, zullen ook moreelen steun be hoeven. Zij zullen de verwach tiDg hebben, dat wij,dankbaar voor onze vroegtijuige bevrij ding, sterk staan in een eens gezinde offervaardigheid, die bergen verzet, en een bereid willige saamhoorigheid, die nergens op ziet. Wij zullen door hen gewogen worden, en wee ons, als we te licht worden be vonden, dan zal hun teleur stelling in ons zoo groot zijn, dat zij zullen terugvallen in een niet te herstellen doffe wanhoop. Dan zal zelfs een wonder niet bij machte zijn hun geschokte vertrouwen te doen terugkeeren. Wij Nederlanders aan deze zijde der rivieren zijn door de Voorzienigheid grootelijks be voorrecht. Onze beproeving is kort geweest. Maar die bevoor rechting legt ons ook dubbel zware plichten op ten opzichte van onze niet-bevrijde broeders. Zij verwachten alles van ons. Daar hebben ze recht op. Wij mogen hen niet teleurstellen. Kaïa bekommerde zich niet om zijn broeder. Godswraakachter- volgde hem, Wij willen in onzen broederplicbt niet te kort schie ten. Ieder bezinne zich op de mogelijkheid wat bij kan doen voor het geteisterde Noorden. Als het uur daar is, moeten wij klaar staan. Een mensch vergeet licht. WIJ willen niet vergeten. De droogmaking van Walcheren. Een deskundig ingenieur die uit Bezet Nederland is ontsnapt geeft thans leiding bij de droog legging van Walcheren. Binnen kort zal de eerste polder van 400 H.A. ten Oosten van Mid delburg droogkomen- Bij Ber gen op Zoom is een gezonken profielzuiger opgehaald. Spoe dig zullen uit België en Enge land drukzuigers aankomen. Uit Washington is mede gedeeld dat er tusschen Ame rika en Groot Brittannië een overeenkomst is gesloten over de verhoogde levering van voed sel aan de bevrijde gebieden van Europa. („Herr. Ned.") Oostfront: Volgens de Duit- sche berichten zijn de Russen op 't geheele Oostelijk front in den aanval. Het offensief zou zich uitstrekken van Boedapest tot 't Merendistrict in Oost- Pruisen. In 't Oostelijk deel van Boeda pest doen de Russen verwoede laatste aanvallen om de stad geheel in hun macht te krijgen. In het Hongaarsch-Slowaakscbe grensgebied is de strijd in volle felheid gaande. Nadat de Nida was bereikt, zijn de Russen deze rivier over een frontbreedte van 70 K.M. overgestoken en zijn deze rivier reeds 25 K.M gepasseerd. In één sector verloren de Duit- schers 45 tanks. In 'n andere sector werden op 't slagveld meer dan 3000 Duitsche dooden geteld. De weg van Kielce naar Krakau is doorgesneden. Maarschalk Stalin heeft ineen speciale dagorder bekend ge maakt, dat het Roode Leger bij zijn groot offensief in Polen, de belangrijke stad Kielce heeft DE RANTSOENEN EN WAT Zooals bekend streven de Geallieerde en Nederlandsche autoriteiten er naar om uhet dieet der burgerbevolking op te voeren tot 2000 caloriën«. Evenals men de prijs van iets uit kan drukken in guldens, zoo kan men ook de voedings waarde van een product weer geven in zoo en zooveel caloriën. De calorie is dus een hulpmiddel om de waarde van verschillende voedingsmiddelen met elkaar te vergelijken. Wanneer zoodoende er van gesproken wordt, dat getracht zal worden de voeding voor normale volwassenen tot 2000 caloriën per dag omhoog te brengen, beteekent dit, dat daarvoor de voedingswaarde van het rantsoen ten opzichte van dat in de vorige maand toen het dieet om en bij de 1500 caloriën was, in dat geval meer dan 30°/0 zal stijgen. Het sluit echter in het geheel niet uit dat er van sommige levens middelen minder verschaft zal worden; hiertegenover staan dan grootere hoeveelheden van andere producten. Zooals men weet, geschiedt de voedselvoorziening van het bevrijde gebied van ons land uiteindelijk onder leiding van het Geallieerde Opperbevel, omdat dit gebied zich nog in de zgn. »Operationeele phase« bevindt. Alles wat in bevrijd Nederland gebeurt, is afhanke lijk van de eischen, gesteld door de krijgsverrichtingen zelve. De legerleiding mag en kan de verantwoordelijkheid daarvoor niet uit handen geveD. Dit brengt met zich mede, dat zij de taak op zich heeft genomen om voor de noodige voedselaanvoer te zorgen, voor zoover het land zelf daarin niet kan voorzien. Tegelijkertijd sluit dit in, dat bevrijd Neder land in de eerste plaats de plicht heeft, zooveel voedsel te produceeren, als eenigszins mogelijk is; het ontbrekende deel zullen de Geallieerden trachten aan te voeren. Steeds dient men hier voor oogen te houden: hoe minder voedsel er van buiten af behoeft te worden aangevoerd, hoe méér wapens en munitie naar bet front kunnen worden gebracht en hoe sneller de oorlog ge wonnen kan worden Men dient dus wel te be seffen dat het 2000 - caloriën rantsoen een doel is, dat met alle middelen wordt nagestreefd; het zou echter onverantwoor delijk wezen de meening te vestigen alsot het bereiken van dit doel in den gestelden termijn reeds thans verzekerd zou zijn. In de bevrijde gebieden is voor veroverd. Bovendien vielen nog ruim 400 andere plaatsen in Russische handen. Kielce ligt op ongeveer 200 K.M. ten Zuid- Westen van Warschau en op 100 K.M. ten Noord-Oosten van Krakau, aan de hoofdspoorlijn die deze beide steden met elkaar verbindt, Bij hun opmarsch in Westelijke richting is het Roode Leger Kielce reeds gepasseerd en staat nu op minder dan 90 K.M. van de Duitsche grens. In Slowakije zijn de Russen door 3 verdedigingslinies heen gebroken, waar de Duitschers meenden den winter door te brengen. De stad Lutzinetz werd veroverd. WestfrontTen Noorden van St. Vith neemt de Duitsche tegenstand toe, evenals bij Houf falize. Ten Noorden van Bas togne rukken de Amerikanen in Noordelijke richting op. Van het front in de Ardennen werd gisteravond laat gemeld, dat troepen van het lste Ame- rikaansche leger Houffalize zijn binnengedrongen. In het gebied DAARVOOR NOODIG IS. het bereiken van die 2000 ca loriën in totaal rond 92 000 ton voedsel per maand noodig. Deze gebieden zijn, naar schat ting, zelf in staat ongeveer 69.000 ton op te leveren, m.a.w. 23.000 ton moeten worden ingevoerd; dii is een hoeveel heid, die meer dan 7.000 flinke vrachtauto's vult. Een greep uit de lijst van benoodigde producten laatzien, waar in het bijzonder onze eigen opbrengst in dit gebied tekort schiet. Het eerste getal geeft het benoodigde per maand, het tweede de eigen productie en het derde de benoodigde invoer in tonnen. Producten als kaas, chocolade, koffie, zout enz. moeten allen vrijwel geheel door de Geallieerden worden ingevoerd. Belangwekkend zijn de cijfers voor melk, zooals boven aangegeven. Zelfs wan neer alle geproduceerde melk tot standaard-melk wordt ver werkt (alle benoodigde tapte melk wordt dus hetzij in vloeibaren vorm, hetzij als poeder ingevoerd), dan nóg is bevrijd Nederland niet in staat, zelf de melk op te brengen, die alleen zijn kinderen noodig hebben. Uit het bovenstaande is slechts één conclusie te trekken, n.l. dat geen moeite te veel mag worden geacht, geen offer te groot, om de gewassen te redden van vernietiging, het vee, waar noodig, te evacueeren en alles wat wij aan voedingsmiddelen zelf kunnen produceeren, in zoo kort mogelijken tijd af te leveren. Af te leveren.... aan de centrale instanties, die voor eerlijke verdeeling zorg zullen dragen. Elk pond zwarte boler beteekent vele liters melk min der voor andermans kinderen. Het is een teleurstellend feit, en het is zelfs bijzonder pijnlijk, dat het Militair Gezag hierover ook van Geallieerde zijden klachten heeft ontvangen dat er maar al te veel Nederlanders zijn, die hun eigen financieele belang dus- danigen voorrang verleenen boven het nut van het alge meen, dat hierdoor de gang van zaken op zijn minst vertraagd wordt en zelfs in sommige gevallen kostbare goederen ver loren gaan. Dit verschijnsel doet zich op alle gebieden voor, in de steden zoowel als op het platteland, waarbij de meerder heid van waarlijk goede land genooten niet te na gesproken worde. Het bezet gebied houdt stand. De regeerings-Voorlichtin- gendienst heeft gemeld, dat de poging van de Duitschers om door vrije aanmelding alle mannen van 17—40 jaar in handen te krijgen, 'n vol komen fiasco is geworden. 92 pet. der mannen heeft zich niet gemeld. Van bui tengewone beteekenis is 't werk geweest der onder- grondsche organisaties. r,p.d. van het Duitsche bruggehoofd ten Noorden van Straatsburg, is de situatie niet gewijzigd. Luchtfront: Het groote lucht- offensief tegen Duitschland werd voortgezet met zware bombardementen op spoorweg verbindingen en olielabrieken in Duitschland. Spitfires bestookten weer lanceerplaatsen der V-wapens in Nederland. Verre OostenHet Ameri- kaansche bruggehoofd op Lu- zon heeft een breedte van 85 K.M, In Japan heeft de aanval op Luzon een sterke reactie veroorzaakt. Het 14e Britsche leger in Birma rukt verder op naar Mandale. Latere berichten. Thans hebben de Russen weer een nieuw en zeer groot offensief btkend gemaakt ten zuiden van Warschau. De Russen hebben al meer dan 1300 plaatsen veroverd en zijn reeds meer dan 60 K.M. opge rukt. Door deze operaties wordt Warschau overvleugeld. Op minder dan 40 K.M. ten Z.W. van de Poolsche hoofdstad hebben de Russen een stad veroverd. In het midden van hun frontlijn rukken zij op naar het industriecentrum Lodz, op een na de grootste stad van Polen. De Russische opmarsch in de richting van de duitsche grens is over een breed front reeds 25 K.M. gevorderd. De Russen zijn nu nog maar 60 K.M. van duitschland verwij derd en nog slechts 18 K.M. van Krakau. Volgens duitsche berichten zijn de Russen thans ook in Oost-Pruisen in het offensief. Er is bericht ontvangen dat het 7e Amerikaansche leger ten noorden van Straatsburg een krachtig offensief heeft gelan ceerd tegen het duitsche brug gehoofd over den Rijn. Hier zijn de Amerikanen met troepen die rechtstreeks uit Amerika komen versterkt. Het Britsche 2e leger heeft een nieuwe aanval gelanceerd even ten noorden van Sittard. Ontvangen berichten melden dat de operaties een gunstig verloop hebben. Op Luzon is de verwachte tegenaanval der Japanners be gonnen. Er woeden hevige ge vechten. Verdere berichten: Noorscbe parachutisten die uit Engeland waren overgebracht, zetten hun aanvallen voort op de eenige spoorlijn die het Noordelijk deel van Noorwegen met het Zuiden verbindt. Zij hebben een spoorbrug op deze lijn opgeblazen, juist op het moment dat er een trein naderde, die in den af grond stortte en 180 Duitsche soldaten meesleurde. Herr. Ned. Dardanellen opengesteld. Van zeer groot belang is, dat Turkije de Dardanellen voor de geallieerden heeft openge steld. De toevoer van het oor logsmateriaal door de Darda nellen zal zeker van grooten invloed zijn op het Russische offensief. Het vervoer via de Middellandscbe Zee naar de Zwarte Zeehavens is veel ge makkelijker, dan via de IJszee en het materiaal zal de Rus sen minstens 10 dagen eerder bereiken. („D.V.P.") DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever i ,JAN TIELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Drukker: WaalwIJksehe Stoomdrukkerij^Antoon Tlelen Kennummer2483 Vlee.ch 2.900 700 2.200 Vet 1.780 70 1.710 Peulvruchten 1.700 1.700 Standaardmelk 17.000 13.000 4.000 Taptemelk 7.800 7,800

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1