A GEWETENSONDERZOEK. Wij geven den boer de schuld; wij geven den winkelier de schuld. Maar hebben wij er ooit aan gedacht de schuld bij onszelf te zoeken Natuurlijk, er zijn boeren die dingen doen welke niet goed te praten zijn en er zijn winke liers die er praktijken op na houden welke niet door den beugel kunnen. Maar gaan wij, consumenten, vrij uit? Hebben wij klanten op dit gebied ons geweten wel eens onderzocht? De klant heet koning te zijn. Prachtig, maar in dezen tijd on mogelijk. Koning moet thans in zaken niet zijn de klant, maar uitsluitend de eerlijkheid en billijkheid en.... de redelijk beid. Zoovele leveranciers pro beeren zich met alle moeite aan de voorschriften te houden, maar de klant, die nog steeds koning meent te zijn, dwingt hen dikwijls tot ongeoorloofde en onvaderlandslievende prak tijken. Dit mag zoo niet langer blijven. Wij moeten allen hel pen de maatschappelijke orde te herstellen en het offertje, dat daarvoor noodig is, moeten we weten te brengen. Ook de consument moetzichaanpassen. Het moet iederen goeden Ne derlander voor alles duidelijk Maatschappelijke Vernieuwing. zijn, dat het een eereplicht is thans niet meer in den zwarten handel te koopen. Werkt den zwarten handel ook niet in de hand door de boeren te smee- ken om clandestiene melk en boter. Bij de distributie van levens middelen wordt door het Distri butiekantoor bepaaldéén vaste dag van aflevering. Dringt bij Uw winkelier dan ook niet aan op vroegere aflevering van levensmiddelen. Blijft Uw eigen winkelier trouw. Hij doet zijn best voor U en is een goede Nederlander, als hij zich houdt aan de voor schriften. Waardeert dit in hem en loopt niet met Uw bonnen naar een ander, omdat die vroeger aflevert of aan koppel verkoop doet, want deze laatste is in overtreding en maakt zich aan oneerlijke concurrentie schuldig. Bevordert de „bonnenjacht'' niet. Laat den winkelier die U al die jaren goed geholpen heeft, nu ook niet in de steek, en levert Uw bonnen tijdig in bij Uw eigen vasten winkelier. Laat iedere consument zijn geweten eens onderzoeken en als er iets hapertdoet dan van nu af beter 1 „R v.M.V." R. K WERKLIEDENVEREENIGING AFD WAALWIJK. Voor het eerst sinds de be vrijding, kwam de afd. Waal wijk van de R.K. Werklieden vereniging, in een algemeene vergadering bijeen. Na opening met gebed, was het woord aan den voorzitter, den heer Frans Smolders, die er op wees, dat er in de toe. komst gewerkt zal moeten worden overeenkomstig de groote Pauselijke encyclieken Rerum Novarum en Quadra gesimo Anno. De bisschoppen in het bevrijde gebied hebben in de kerken reeds een aan sporing doen hooren, om allen toe te treden tot de R.K. orga nisaties, die reeds voor den oorlog bestonden en voorshands geen lid te worden van nieuw op te richten vereenigingen. In dit verband wees spreker erop, dat wij toch de deuren open houden voor alle samen werking, die mogelijk is, maar dat pas na de algeheele bevrij ding van ons vaderland kan worden vastgesteld in wat voor vorm de arbeiders georgani seerd zullen worden, waarbij het woord van het geheele episcopaat richtinggevend zal dienen te zijn. Het zal in ieder geval duidelijk moeten zijn, dat in de toekomst niemand meer ongeorganiseerd terzijde mag blijven staan. Besprekingen met het bestuur van de afd Baardwijk, hebben er toe geleid, dat een fusie met deze afdeeling tegemoet kan worden gezien,zoodat in Waal wijk één groote afdeeling ver kregen zal worden. Wjj roepen hen bij voorbaat reeds een hartelijk welkom toe in de R.K.W.V voor groot-Waalwijk. Vervolgens sprak de adviseur, de eerw. heer Völker. Deze zeide dat wij dankbaar moeten zijn voor de bevrijding. Het jaar 1945 zal belangrijk zijn op staatkundig gebied, maar niet minder op sociaal en economisch gebied Men zal echter in de toekomst ook steeds het standpunt der bis schoppen dienen te volgen. Wij sluiten de ooren niet voor het nieuwe en willen daaraan onze volledige medewerking verleenen, maar wij moeten ons daarbij veilig kunnen voe len, door de richtlijnen die de bisschoppen ons zullen geven. Op de ruïnes van het oude Europa, zullen wij een nieuwen tijd op moeten bouwen. Dat is een zware taak, maar bij de vervulling hiervan zullen wij ons moeten houden aan de groote richtlijnen der Pausen en aan de Katholieke begin selen. Wij moeten niet beslui teloos ter zijde blijven staan, maar allen medewerken, om een nieuwe samenleving moge lijk te maken. Stelt al Uw kracht in, zoo besluit spr tot verbetering van de wereld, dan mogen we er ook op rekenen, dat God's zegen op Uw werk zal rusten. De heer P. Buykx, hoofdbe stuurslid van het R.K.W.V., gaf vervolgens een duidelijke uiteenzetting van de verschil lende sociale maatregelen, die op het oogenblik van kracht zijn en waai uit duidelijk bleek, dat in de toekomst iedere ar beider tot zijn organisatie zal moeten toe treden. Het is be langrijk zegt spr., dat er nieuwe verhoudingen komen in de maatschappij. Andeien praten daarover, maar het is een ge dachte, die wij reeds jarenlang getracht hebben, ingang te doen vinden. Wij moeten trachten daarop invloed uit te oefenen, door onze organisatie sterk te maken, waarbij wij steeds de leer van Q A. voor oogen moeten houden. Er moet ko men verbetering van zeden en een hervorming van de sociale instellingen. Ons Kerstmanifest aan de bevolking van Waalwijk, moet ten volle serieus worden genomen. Als daar stevige taal in gesproken wordt, was het niet onze bedoeling iemand voor het hoofd te stooten. Na den oorlog en de bevrijding is het de tijd om in een snel tempo te doen, wat de Paus in 1931 reeds voorgeschreven heeft. Een hervorming van de maatschappij, waarbij ne factor arbeid gelijk meetelt in het productieproces als de factor kapitaal. De resultaten van het productieproces moeten aan alle twee de pariijen ten goede komen. Dat is te bereiken als er in de samenleving organi saties komen, die verordenende bevoegdheid zullen krijgen, die het bedrijfsleven regelen en een beslissende stem hebben in de verdeeling van de resultaten van de productie. We moeten daar bij zijn en zorgen daar voor klaar te zijn. De hervor ming van de maatschappij is een groot werk. Via onze R.K. Arbeidsorg. kunnen wij ervoor zorgen dat daarbij ook in so ciaal economischen zin met onzs rechten rekening wordt gehouden 1 Monument Burgemeester Moonen. c s. Benoeming. De heer Nico de Vries alhier is benoemd tot Ambtenaar afd. statistiek, registratie en archief aan 't Arbeidsbureau te Waal wijk. Uitbetaling pensioenen. Pensioengerechtigden moeten zich voor de uitbetaling van hun pensioen wenden tot het Bureau van den Burgerlijken Stand in het Raadhuis Over gelegd moeten worden de pen sioenacte of ander bewijsstuk, waaruit hun recht op pensioen blijkt alsmede een bewijsstuk hoe groot het bedrag is, dat ieder kwartaal wordt ontvan gen. Voor hen die een giro rekening hebben is dit het laatste bewijs van overschrij- \ing van het pensioen op de girorekening. De uitbetaling geschiedt daar* na ten postkantore. 25-jarig dienstjubileum. Morgen, 20 Januari, zal de heer A. G. Kroot den dag her denken waarop hij vóór 25 jaar in dienst van Gemeentewerken trad. De heer L. Dollekens zal op Maandag 22 Januari zijn zilveren jubileum vieren bij de Gasfabriek. Kerkkoor St Clemens-parochie. In de Zondag j.l gehouden algemeene vergadering van het R. K. Zangkoor der St. Glemens- parochie werd de heer Jac. van Mierlo tot voorzitter gekozen. Verder deelde de Zeereerw. heer Pastoor v. d. Brekel mede dat tot directeur van het koor was aangesteld de heer Jos Lom- barts Jr. en tot 2e directeur de heer L. van Cromvoirt Pzn. Hulp voor Noord-Nederland. De Raad voor Maatschappe lijke Vernieuwing heeft, in over leg met den Burgemeester van Waalwijk, Mr R. v. d. Heijden, het initiatief genomen om uit zijn midden een commissie sa men te stellen tot bestudeering en voorbereiding van de mo gelijkheden tot medewerking aan een snelle en doeltreffende hulpverleening aan de in nog bezet gebied wonende landge- nooten bij de bevrijding van Noord Nederland. Een rectificatie. Het bericht in ons vorig num. mer betreffende de twee Waal- wijkers die in Schijndel op een mijn geloopen zouden zijn, blijkt op een onjuiste inlichting te berusten. De K. P. te Waalwijk heeft persoonlijk te Schijndel een onderzoek ingesteld naar de juistheid van deze berichten, verspreid door zekeren van Dijk. Aan de hand van dit K. P. onderzoek kan worden mede gedeeld, dat de berichten van v. Dijk niet waar zijn. Er is nie mand op een mijn geloopen. Alle arbeiders maken het uit stekend en verkeeren in de beste gezondheid. Bioscoop. Blijkens achterstaande ad- vertentie's zullen de bioscoop in het Theater „Musis Sacrum" en de Luxor-Bioscoop heden hun voorstellingen hervatten met Amerikaansche films; voor- loopig natuurlijk alleen in de middaguren. De bioscoop „Musis Sacrum" zal voortaan geheel onder de directe leiding staan van den heer H. Boers zelf. Nieuwe rampen. Waalwijk, speciaal de St. An- tonius parochie is weer zwaar getroffen. Er is in de geheele parochie geen huis dat geen glas- of andere schade op liep, maar de St Crispijnstraat en 't H. Hartplein hebben gewel dig geleden. Overal ruiten en kozijnen vernield, pannen af geslagen, deuren en ramen ver splinterd, kortom een ontzet tende ruïne, zoodat er tientallen huizen onbewoonbaar zijn. De meisjes- en kleuterschool heb ben in. en uitwendig zeer veel geleden, zoodat herstel haast ondoenbaar is; ook de pastorie werd vooral inwendig zwaar getroffen. Er is hier overal weer groo te schade ook aan inboedels en veel leed veroorzaakt, al is het anderzijds gelukkig bij materi- eele schade gebleven, een paar ernstig gewonden en vele lich tere, vooral door glasscherven. De ramp, waarbij een 20-tal meters achter de huizen een gat van geweldige diepte en grootte geslagen werd, had nog een betrekkelijk gunstig verloop waar 't juist buiten de buizen- rijen gebeurde en juist even voordat in de school een danspartij zou beginnen; was 't dus eenige oogenblikken la- I ter gebeurd, dan zou de ellen de niet te overzien zijn geweest. We vragen ons af of te mid den van zooveel ramp en el lende, van dreiging elk oogen blik, van zooveel leed,'t wel de tijd is voor dansvermaak. Fusie R.K. Werklieden- vereenigingen. De afdeelingen Waalwijk en Baardwijk van het R. K. W. V. zijn tot een fusie overgegaan ln de vergadering van de afdeeling Baardwijk werd met 62 stemmen voor, 1 tegen en 2 blanco tot aansluiting bij de afd. Waalwijk besloten. De heeren G. Maas Staal en L. Verhoeven zullen aan het bestuur van de afd. Waalwijk worden toegevoegd, terwijl de heeren G. Maas-Otterdijk en M. van Daelen zitting zullen nemen in de Vak- vereeniging van de Waalwijksche afdeeling. Voor de getroffenen. Er wordt in deze gemeente binnenkort een groote Bonte Avond" gegeven, onder den titel ,,De Vlag in Top", waaraan tal van prominente krachten en groe pen op muzikaal en tooneelgebied, uitsluitend utt onze gemeente, zullen medewerken. De totale opbrengst van dezen avond zal geschonken worden aan onze getroffene plaatsgenooten en het Nederlandsche Roode Kruis Afdeeling Waalwijk. Nadere berichten hieromtrent volgen. Verkeer op de wegen. De samenstelling van het brood. De dislocatie-leider van on zen distributiekring schrijft ons Er zijn den laatsten tijd klachten dat in Waalwijk brood van minder kwaliteit gebakken wordt. In andere plaatsen daarentegen, zooals in Kaats heuvel, wordt uitsluitend tar webrood verbakken. De feiten zijn deze: van hooger hand is vastgesteld dat 't broodmeel moet bestaan uit: 70°/0 rogge en 30°/o tarwe. Dit geldt voor den geheelen distributiekring Waalwijk. Nu is 't mogelijk dat 'n meelhandelaar, die een partij tarwe voor menging ont ving, deze partij zonder bij menging van rogge verhandeld heeft. Het gevolg hiervan is, dat gedurende 'n korte periode uitsluitend tarwebrood gebak ken wordt, waarna echter automatisch 'n periode moet volgen van uitsluitend rogge brood, daar er natuurlijk geen extra tarwe voor bijmenging verstrekt wordt. In bet belang van het publiek en om alle critiek e.d. te voor komen zal er op gelet worden dat alle meelhandelaren zich stipt aan de instructies houden. Schads-Enquète. Zij, wier schade door oor logshandelingen nog niet is geregistreerd door den actieven dienst der Directe Belastingen, moeten zich thans zoo spoedig mogelijk tot dezen dienst wen den, wanneer zij althans voor een Rijksbijdrage in aanmerking wenschen te komen. Hervatting van den arbeid. 't Is wel jammer dat onze eleclriciteitsvoorziening juist de laatste dagen weer stokt, juist nu verschillende fabrieken en fabriekjes, zij het met gedeelte lijk personeel, den arbeid had- yllatffziet twee jaax.. den hervat en zoo langzamer hand hoe langer hoe meer den meer normalen toestand be naderden. We zullen maar ho pen dat ze spoedig in staat zullen zijn, deze goede pogin gen te herhalen. Commissie Boeren R.v.M.V» Op 16 Januari j.l. werd door den Raad voor Maatschappelij ke Vernieuwing een Commissie „Boeren" geïnstaleerd, welke tot taak heeft voorlichting, bij stand en stimuleering van den Raad in zaken welke de boe renbevolking betreffen. De com missie bestaat uit de heeren Klaas Klerkx, M. Bertels, W. Kuijsten. A. van Tuijl en Jac. van Woensel. Wij verwijzen naar ach terstaande advertentie betref fende het bureau van „Lande lijk Herstel'' tot steun aan on derduikers. Luisterdienst. Aangezien de bioscoopzaal van Musis Sacrum" weer in gebruik genomen wordt voor filmvoorstellingen, aldus deelt de afd. Voorlichting van den ,,R. v.M.V." mede, moeten wij tot onzen spijt de daar aange- brachteluidspreker verwijderen. Genoemde zaal staat dus niet meer ter beschikking als luis terlokaal van onze afdeeling Voorlichting. Het nieuws- en mededeelin- genprogramma valt dus voort aan uitsluitend te beluisteren door de luidsprekers aan het marktplein op de bekende plaatsen. Droeve tijding. Bij de familie alhier is be richt ontvangen dat de heer C. van Oostrum uit de Putsraat werkzaam in Duitschland, door een voltreffer in een schuilkel der is gedood. DRUNEN. Spelen met vuur. Door het spelen met ontplof bare stoffen werd het 7-jarig zoontje en het 2-jarig dochtertje van den landbouwer H. de Wit alhier zoodanig met brandwonden overdekt, dat zij naar 't zieken huis moesten worden vervoerd. Het meisje is aan de bekomen verwondingen overleden, terwijl het jongentje langzaam zijn her stelling te gemoet gaat. Aartal dooden in onze gemeente. Van de 5 personen uit onze gemeente die op 4 Nov. j.l. door de Duitsche Roode Kruis naar Gorkum werden vervoerd, in verband met deopgeloopen verwondingen, zijn overleden de heer H. Knippels en Mejuff. J. Fortuin-van de Westen. Hierdooris het aantal dooden tengevolge van de oorlogshan delingen in onze gemeente ge stegen tot 24. Tevens bereikte ons het be richt dat Broeder Gilbertus, Overste van het St. Norbertus- gesticht te Elshout en Broeder Odulphus eveneens uit het St. Norbertus-gesticht volledig zijn hersteld; terwijl 'n ander inge zetene thans in ouze gemeente is teruggekeerd na'n avontuur lijke tocht. De jongeman was 4 Novem ber ernstig gewond en door de duitscbers naar het ziekenhuis te Gorinchem overgebracht, tegelijk met 2 broeders. Bedrag vorig nummer f 2356,50 Biljartver. B.V.T. Cafe M. Klijn Waalwijk f 25. v. H. v, Br. f 15.- J. W. S. f 5.— F. M. H. f 5.— P. H. f 2.50 Brandmeesters en Kern Gem. Waalwijk f 70. Personeel Kon. Marechaussée Waalwijk f 26.57 R.K. Zangkoor St. Antonius- Parochie f 27. Reisver. „Onderlinge Vriend schap" Waalwijk l 36.50 Biljartver. Nooit Volleerd" f 15. N. N. f Totaal f 2585.07 De Burgemeester van Waalwijk brengt namens de desbetreffende militaire autoriteiten ter algemeene kennis, spe ciaal van de ingezetenen van de ge meenten Drunen, Loonopzand, Sprang- Capolle en Waalwijk: dat het verkeer op de openbare wegen zoo weinig mogelijk belem merd moet worden, zoodat die wegen vrij blijven voor het militaire verkeer. Voetgangers mogen dus geenverkeer hebben over die wegen, doch moeten zich bewegen over de trottoirs, voet en rijwielpaden langs de wegen. Wielrijders mogen evenmin gebruik maken van de wegen, doch moeten zich bewegen over de rijwielpaden. Wielrijders mogen niet met 2 of meer naast elkaar rijden, doch achter elkaar. Op een en ander zal streng gelet worden. Waalwijk, den 18 Januari 1945. De Burgemeester, (Adv.) VAN DER HEIJDEN wd. De jongste telg van ons Vorstelijk Huis, Prinses Margriet, wordt heden, Vrijdag 1 9 Januari, twee jaar. In dezen tijd, nu wij ons meer dan ooit met ons Vorstelijk Huis verbonden weten, zal dit feit, zeker in het bevrijde gebied, met vreugde herdacht worden en zullen de gedachten van velen zeker wel even verwijlen, bij het stukje Neder land, ginds ver weg in Canada, waarop Prinses Margriet Fransisca Prinses van Oranje-Nas au en Prinses van Lippe Biesterfeld, op 1 9 Januari 1 943, precies om 7 uur nm. geboren werd. Stukje Nederland Inderdaad, want per Konink lijk Besluit van 2 Januari 1943 was bepaeld, dat ieder plekje grond in Canada, waarop de Prinses zou geboren worden, bij voorbaat tot Nederlandsch grondgebied werd verklaard. Prins Bern- hard was op 1 1 Januari in een bommen werper uit Engeland komen aanvliegen, om bij de blijde gebeurtenis tegenwoordig te zijn. De Prinses woog bij haar geboorte ruim 1 1 pond. Wij hopen volgend jaar, in een geheel bevrijd land, de derde verjaardag met Prinses Margriet in ons midden, te kunnen vieren. Thans gaan onze gelukwenschen naar Haar uit en naar de andere leden van ons Vorstelijk Huis, met de bede, dat wij Haar spoedig op vrijen vader- landschen bodem zullen kunnen begroeten

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2