WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT OfficieeBe mededeelêngen. OORLOGSNIEUWS 23 APRIL 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 20 HOE HET ONS EN ONS BLAD VERGING. soonlijk ve ^chij nen. Enkele dagen daarna kregen aders terecLy/e echter nog een telefonische uitnoodi- 'ld terwijl h9in9' om naar ^en Haag te komen, met JpHprlor,rfof cenige vriendelijkheden aan ons adres, eiidnuerover onze houding in Waalwijk en die ende bonde] van ons blad, die zij van een vertrouwd ten scheure] adres (Robert Klinkhamer, deugniet ers oorloös no' hadden ontvangen. Alhoewel wij a er n*et: vee' voor voelden, om deze reis AIiep-Aneti naar £)en Haag te maken en bij voorbaat in onze houding reeds hadden vastgesteld, veraere op. n op be redacteur, door hen aan te wijzen. Iemand geplaatst OJ moest aan de hoofdredactie komen, die sleepbootei root aantal hepen werd: VI. (Slot) De inun- inie worden zet. i op marset; id, worden :he steden ïn drongen en zijn nog rg verwij t rikaanscht: ïburg ver- rikaansche genoeg ge- n Leipzig ikken naar stad. In i hard ge- is in vlam tad is voor imerikaan- loergebied sche leger trokken, de dat de bij Berlijn t. Zij na- ?n zijn nog ie Ameri- :n zijn be- leerpolder ?ater. Jeporteer- krijk van Het Fran- de Ned. voor klee- menscben N.-A.A.) Informatie en Voorlichting Militair Gezag. In bet district van den Mili tairen Commissaris van 'sBosch Kapitein C. Thomas is ingesteld een afzonderlijke sectie Voor lichting en Informatie. Men wordt in den tegenwoor- digen tijd bedolven onder een stortvloed van voorschriften, richtlijnen, verordeningen, be schikkingen en besluiten van tientallen bureaux op telkens weer ander gebied. Er is een papieren- en kantorendoolhof ontstaan, waaruit men geen wijs meer worden kan en wil men iets bereiken dan wordt men van het eene bureau naar het andere gestuurd, van het kastje naar den muur en terug om de eenvoudige reden, dat men niet weet, waar men voor een be paald geval moet zijn en welke de aangewezen instantie is tot wie men zich moet melden. Als een wegwijzer en lichtbaken staat daar nu gelukkig de sectie Voorlichtingen Informatie voor ons, gevestigd Papenhulst 1, 's Bosch. In een persconferentie welke wij met den leider van deze sectie mochten hebben, gaf deze ons een duidelijke uiteenzetting van het doel dezer sectie. Zij werkt nauw samen met V.V.V. in 's Bosch en met de verschil lende bureaux van Landelijk Herstel, beschikt over een zeer uitgebreide hoeveelheid van gegevens en zal ieder terstond duidelijk kunnen maken, waar men voor een bepaald geval moet zijn, welke persoon men daarover moet aanspreken, de tijden der spreekuren enz. Men moet ons goed verstaan, de sectie Voorlichting en Infor matie wil niet zijn een klachten bureau, doch een nuttige en noodzakelijke hulp voor de moeilijkheden van dezen tijd. In vele gevallen neemt zij de moeilijkheden van demenschen over en weet practisch altijd goeden raad te verstrekken en de moeilijkheden tot een op lossing te brengen. Bon voor groenten en fruit. De Afdeeling groenten en fruit deelt mede, dat in overleg met 't Centraal Distributie Kantoor voor het bevrijde Nederland, sche gebied, een nieuwe bon zal worden aangewezen voor klantenbinding voor groenten en fruit. Slechts aan hen die deze bon bij hun winkelier hebben in geleverd zullen groenten en fruit kunnen worden verstrekt. De consumenten worden er op gewezen dat inlevering slechts mag plaats vinden bij winkeliers in groenten en fruit dus niet bij z g. markttuinders. In de komende klantenbin dingsperiode zullen op deze bonnen door de groenten- en fruitwinkels niet alleen versche groenten en fruit doch ook dadels beschikbaar worden ge steld. Afleveringsverbod. In het tijdvak van 29 April tot 6 Mei Ï9k5 is aan alle han delaren en slijters in vaste brand stoffen verboden vaste brand stoffen af te leveren of te doen afleveren. Op de bevroren bonnen 29 tot en met 32 van de huis- brandkaart T 405 mogen geen afleveringen meer plaats vinden. De op 29 April 1945 nog af te leveren hoeveelheden op reeds ingenomen bannen B.V. 41, 34 en 35 van de huisbrand- kaart T 405, rantsoenbonnen en toewijzingen, kunnen n5 6 Mei nog aan de verbruikers worden afgeleverd. Na 6 Mei zullen er door de distributiediensten geheel nieu we rantsoenbonnen en toewij zingen in omloop warden ge bracht. Vergoeding voor niet geleverde suikerbieten en aardappelen. Aan telers van suikerbieten wordt medegedeeld, dat een Wordt de Schoenindustrie op sleeptouw gehouden nader vast te stellen redelijke vergoeding zal worden uitge keerd voor suikerbieten, die verloren zijn gegaan tengevolge van oorlogshandelingen. Ook voor aardappelen, die niet kunnen worden afgenomen wordt een vergoeding gegaran. deerd, indien kan worden aan getoond dat ze goed zijn on derhouden. De Prov. Voedselcommis- saris voor Nrd.-Brabant. Burgemeester van Roosendaal wordt Rijksbemiddelaar. De Burgemeester van Roosen daal, Mr. Claudius Prinsen, is door den Minister van Binnen- landsche Zaken aangezocht, naast zijn burgemeestersambt tijdelijk de functie van Rijks bemiddelaar te willen waar nemen. Burgemeester Prinsen heeft op advies van z'n wethouders, die oordeelden dat in de gegeven omstandigheden het algemeen belang moest voortgaan, deze functie aanvaard. (A.-A.) KORTE BERICHTEN. Otto van Habsburg is te Brussel aangekomen. Marcel Michelin, zoon van de bekende bandenfabrikant is iu een Duitsch concentratie kamp overleden» Ten Noorden van Maagden burg bevrijdden de Amerikanen 2400 mannen en vrouwen uit 'n getraliede trein. Velen waren gestorven of konden niet meer loopen. In 6 dagen hadden deze slaven geen eten meer ontvangen. In het bevrijde deel van Nederland hebben zich reeds 50.000 vrijwilligers aangemeld voor den oorlogsdienst in de Stille Zuidzee. (A. A.) De Amerikaansche mari tieme commissie maakt bekend, dat gedurende de week tot 14 April 25 vrachtschepen van stapel geloopen zijn. Het totaal sinds 1 Januari bedraagt thans 425 en sinds 7 December 1941 in totaal 5901. (Anep-Aneta.) Naar uit betrouwbarebron gemeld wordt, isMUSSERTin Utrecht aangekomen om zich op zijn hoofdkwartier tot het laatst toe te verdedigen. De internationale lucht vaart conferentie te Havana benoemde den heer A. Plesman directeur van de K. L. M., die enkele weken geleden in het Oosten bevrijd werd, tot lid van het uitvoerend comité. In Engeland heerscht een soort hittegolf. Het is in 40 jaar niet voorgekomen, dat er in April Juni-weer heerscht. (A.-A) Tot het laatste oogenblik werd er gestolen. Een nieuwe ramp over Nederland. De grootste ramp die Neder land sedert het begin van den oorlog heeft bedreigd, is thans bezig te voltrekken, nl. deze dat de duitschers den zuiderzeedijk over een afstand van 300 meter hebben opgeblazen. Dit gebeurde even ten zuiden van het weste lijk uiteinde van den afsluitdijk. De geheele Wieringermeerpolder staat blank. Een gedeelte van de provincie Noord-Holland wordt thans onmiddellijk door het bin- n'enstroomende water bedreigd. Indien geen andere dijken worden doorgestoken, zou het water tot ongeveer 15 km. ten noorden van Amsterdam doordringen. Het zoo rijke land, dat onder den zeespiegel ligt, wordt thans door het water verzwolgen. Dit be- teekent dat deze vruchtbare land en tuinbouwgronden gedurende een reeks van jaren niets meer zullen opleveren. Voor den oorlog hebben de duitschers deskundi gen naar Nederland gestuurd om het droogmakingssysteem te be- studeeren, zoodat zij er precies van op de hoogte zijn, hoe zij de grootst mogelijke schade aan het land kunnen toebrengen. Van het front in Nederland wordt gemeld, dat Harderwijk is bevrijd en dat een Britsch regi ment Amersfoort is binnenge drongen. Er worden steeds meer gebieden onder water gezet. Bij de operaties over den IJssel wer den 6000 duitschers gevangen genomen. De Russen hebben hun stil. zwijgen over faun offensief tegen Berlijn en over andere operaties opgeheven. Zij maken bekend, dat zij over den Oder ten westen van Küstrin een bruggehoofd hebben gevormd, dat uitgebreid kon worden. Er wordt verwoed gevochten. De Russen staken verder de Neisse over. De Britsche troepen die op Hamburg aanrukken hebben de Elbe bij Lauenburg bereikt Andere geallieerde troepen zijn vlak bij Embden. Het Ameri kaansche 7e leger heeft de rivier de Pegnitz in 't hart van Neuren berg bereikt en de stad voor meer dan de helft gezuiverd. In den sector van 't Amerikaansche 9e leger hebben 10000 duitschers achter de linies een aanval ont ketend. Een aantal afdeelingen is 24 km. doorgestooten in de richting van Kloetze, noord-west van Maagdenburg. Het gealli eerde hoofdkwartier verklaart dat deze aanval geen ernstige be dreiging beteekent. In Leipzig, dat door de Ame rikanen is gezuiverd, heeft een groot aantal Nazi functionarissen zelfmoord gepleegd, o a. de bur gemeester met zijn vrouw en 18-jarige dochter; de loco bur gemeester met zijn vrouw, die zich allen na een drinkgelag in het stadhuis hebben vergiftigd. De directeur van een wapenfabriek liet zich met het grootste deel van het bedrijf in de lucht vliegen. In Zuid West Frankrijk werden Royan en Point de Grave bevrijd. 10.000 duitschers werden gevan gen genomen. Goebbels heeft aan den voor avond van Hitler's verjaardag gszegd, dat de dingen nog nooit zoo aan een zijden draad gehan gen hebben als op het oogenblik. Hij wekte het duitsche volk op niet te verslappen en te blijven gelooven in de gelukster, ook al is deze thans verduisterd. Laat ons handelen als mannen en als duitschers en onzen leider zonder voorbehoud volgen Laat ons geen lafaards zijn in het ongeluk, maar laat ons het lot tarten. Wij moeten de wereld niet het schouwspel bieden van ellendige onderwer ping, maar de oudehakenkruisvlag hijschen In plaats van de witte vlag. Tegen Generaal Dents, ex- hooge commissaris voor Syrië is wegens hoogverraad de doodstraf geëischt. Flandin is uit de ge vangenis ontslagen om in een ziekenhuis te worden opgenomen. Hij zou als collaborateur moeten terecht staan. ARNHEM. Arnhem is dood en verlaten als 'n woestijn. Het doet denken aan een korenveld, dat is plat gebrand, nadat de sprinkhanen het hebben achtergelaten* Bijna alle groote gebouwen zijn ver woest: Het Paleis van Justitie, het Huis van Bewaring, de Groote Kerk, de Eusebiuskerk, DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur UitgeverJAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer 2483 Op Zondag TI September 1941 ver toefden wij te Tilburg en werden daar opgebeld door de zgn. Perscommissie uit Den Haag. Deze deelde ons mede, dat ons blad alleen zou mogen blijven ver schijnen, als dit werd geredigeérd in den geest der nieuwe orde en door een door bedoelde perscommissie aan te wijzen en door ons te honoreeren hoofdredacteur. Wij deelden de heeren mede, dat wij te Tilburg vertoefden, dus niet in ons be drijf en dat dit voorstel van te impor tanten aard was, zoodat wij onze beslis sing zoodra mogelijk zouden doen toe komen. Zij repliceerden, dat zij ook op Zondag voor ons werkten, dus dat wij dat ook maar moesten doen en een on middellijke beslissing moesten nemen, waarop wij antwoordden, dat wij geens- C0ncentratli2ins van hen eischten, dat zij op Zon- evonden. zijdag voor ons werkten en dat, wanneer )ren naar ewiJ direct een beslissing moesten nemen, e Oud-bur£ideze ne9ade^ zou zÜn' dat wij dus niet fc'op hun voorstel ingingen en ons blad zou lil i\arneDee0pj10uden te bestaan, daar wij in eigen hersteld. Dbedrijf alleen een blad wilden uitgeven, meester Vüonder eigen leiding en onder eigen prin- imnvnn FTr»-c'Pes' die nooit die van het nat.-soc. zou- r ^"'den zijn. Zij deelde toen mede, dat wij nader bericht zouden krijgen en daar- Groninge.mede was ons vonnis geveld. Een paar Ier der Dlaa' da9en ^ater kregen we een schriftelijke jjpncf T pK «bevestiging, dat we met ingang van *4 October 1941 niet meer mochten ver- iirS 3 waarmede niet geschipperd zou worden, ■jaera. hebben wij het er toch maar op ge- gemeld da "waagd. Wij hebben daar met de pers- i PPallipprH conimissie gesproken, waarbij men op- L nieuw mededeelde, dat ,,De Echo" zou u mogen blijven verschijnen, als men een Cbt. Op df anderen hoofdredacteur nam. Op onze 'Orts Barne vraa9 °i papierschaarschte misschien en Niikert mede aanleiding was tot opheffing van ons blad, antwoordde men, dat dit meer voor den vorm was. Men achtte een 1 gepasseerc streekblad voor de Langstraat, met veel IJsselme^i.jndustrie' we^ van helang en kon daarom geallieerrif ^et voortbestaan van „De Echo" wel o garandeeren, met een anderen hoofd- geneigd was in positieven zin aan de nieuwe orde mede te werken. Op onze vraag, wat zulks inhield, ant woordde men, dat deze dan niet anders hoefde te doen, dan te schrijven wat men van hoogerhand voorschreef of door de V.P.B. zou worden toegezonden en als dan de pastoor bij hem op het bureau kwam, om daarover te klagen, hij den moed moest hebben, om dezen buiten te trappen. Onze redacteur had toen ge noeg gehoord en beschouwde het gesprek als geëindigd, waarop hij wilde vertrek ken, maar dat was nog niet genoeg, want eerst moest de hoofdredacteur zelf nog eens komen, opdat men dezen de huid eens goed vol kon schelden. Het werd met dezelfde woorden gezegd en de man, die dergelijke aardigheden debiteerde, heette de Groot, iemand die in de jour nalistiek geen al te besten naam had, maar nu over het wel en wee der pers had te beslissen. Den volgenden dag werd door den hoofdredacteur telegrafisch medegedeeld, dat hij niet naar Den Haag kwam en dat ons blad niet meer zou verschijnen. Daar is het toen bij gebleven. We heb ben ons teruggetrokken uit de journalis tiek en getracht de zware slag voor ons persoonlijk, voor onze drukkerij en het personeel, zoo goed mogelijk te onder vangen, door meerdere particuliere druk werkorders. Daarbij mochten wij van veler steun ondervinden, waarvoor wij alsnog hartelijk dank zeggen. Voorts hielden wij ons bezig met het steunen der ondergrondsche beweging en stem ming maken tegen de Duitschers, maar meer nog tegen de N.S.B. En hiermede zijn wij aan het einde van ons verhaal der belevenissen van ons blad gekomen. Het heeft ons, zooals we schreven in den aanvang, moeite ge kost, ons werk van veertig jaar te moe ten stopzetten; de vertrouwde relatie met onze lezers in Waalwijk en De Lang straat te moeten laten varen, maar later hebben we ons meermalen gelukkig ge prezen, dit besluit genomen te hebben, waardoor we onze eer als zuiver Neder- landsch blad hebben gered en nu met open vizier, weer voor het forum van onze lezers kunnen verschijnen. We hopen dus in de toekomst op aller steun en medewerking te mogen rekenen, opdat ons blad aan zijn opzet zal blijven beantwoorden en wij met hun steun dezen opzet meer en meer kunnen uitbreiden, tot heil van Waalwijk en De Langstraat. Verschenen is een uitvoerig rapport van Waalwijks Herstel over hare werk zaamheden en de bereikte resultaten ge durende de verslagsperiode 21 Januari 21 Maart 1945. In het kort memoreeren wij van de lofwaardige activiteit welke W.H. ontwikkeld heeft, de volgende meest belangrijke punten en resultaten. Vorming van een Industriëele Kring Langstraat, als lid der samenwerkende Fabrikantenkringen; uitgebreide actie en besprekingen betreffende hulp aan oor logsgetroffenen, liniebrekers en repatriee- renden (men zie daarvoor ook ons num mer van 30 Maart „Meer soepelheid ge- wenscht"); het verstrekken van inlichtin gen betreffende brandverzekeringen! tot standkoming busverbinding Waalwijk Tilburg; teruggave radiotoestellen; ver binding Drunen via veerdienst over het Afwateringskanaal; bemiddeling tusschen expediteurs en Autobevrachtingsdienst bij gerezen geschillen; voorrangsbewijzen autobusdienst, waarvan verstrekking voortaan kan plaats vinden op de K.v.K. te Waalwijk; betere regeling klompen industrie; actie tot behoud van de trein verbinding 's-BoschLage Zwaluwe enz. Ten aanzien van de problemen voor de Schoen- en Lederindustrie zegt het rapport: a. Grondstoffenvoorziening. Verschillende fabrieken, die nu en kele maanden op bescheiden schaal ge draaid hebben, raken al „uitgewerkt". Bij de één is het zoolleder op, bij de ander het overleder, een derde heeft geen voering meer. De Rijksbureaux geven vrijwel geen toewijzingen uit. Wij krijgen sterk den indruk, dat de Rijksbureaux een politiek van „op sleeptouw houden" volgen, tot na de bevrijding van Noord-Nederland. Een andere lijn dan deze is niet te ont dekken in de mondelinge en schrifte lijke uitlatingen van de directeuren der diverse bureaux. Overigens is ook wel duidelijk ge worden, dat er meer kans is op im port van gereede producten en half fabrikaten dan van grondstoffen. O.i. zijn de vooruitzichten voor de schoen industrie dan ook iets gunstiger dan van de leerfabrieken. b. Stroomvoorziening. Geeft geen reden meer tot ongerust heid over de voortzetting der productie. c. Kolenvoorziening. Dit vraagstuk is voor de meeste fabrie ken niet dringend meer. Overigens zijn de vooruitzichten voor de kolenvoorzie ning nog ongunstiger dan voor de grond stoffenvoorziening; dit bleek ook uit een bespreking met Ir. J. Fock, directeur der Domaniale Mijn te Kerkrade. d. Loonen, arbeidskrachten. Naar wij vernemen zijn over dit hoogst urgente vraagstuk binnenkort nadere voorschriften te verwachten. e. Wachtgeldregeling. Op een verhooging van het subsidie percentage is opnieuw aangedrongen. Voor de bedrijven die in liquiditeits moeilijkheden verkeeren is een speciale regeling getroffen, teneinde de uitkeering der subsidie-bedragen te bespoedigen. ER KOMT EEN NOODPERSOONSBEWIJS. In het bevrijde gebied is de voorraad van persoonsbewijzen uitgeput, terwijl men er veel noodig heeft, omdat deels door de oorlogshandelingen en evacua tie, deels door het te voorschijn komen van duizenden onderduikers, veel perso nen zonder persoonsbewijs rondliepen. Dit heeft natuurlijk eenige moeilijkheden teweeggebracht, daar ook de geallieerde autoriteiten het noodig vinden, dat een ieder van een geldig persoonsbewijs is voorzien. Daar het materiaal ontbreekt voor de oude persoonsbewijzen, omdat de verbin ding met 's-Gravenhage alsnog is ver broken, heeft men besloten een noodper- soonsbewijs in te voeren, dat van een veel eenvoudiger makelij zal zijn. Richt lijnen daaromtrent zullen spoedig bekend worden gemaakt aan hen, die thans niet in het bezit zijn van een geldig persoons bewijs. (A.-A.) WAALWIJK. 18 April 1945, (A.-A) Op een vergadering van den Fabrikanten kring Langstraat is de uitslag van een in genoemden kring gehouden enquête mede gedeeld. waaruit blijkt, dat de Duitschers in dezen kring de laatste dagen voor de bevrijding nog kans hebben gezien groote partijen huiden, leer, schoenen en fourni turen, ter waarde van een millioen gulden, te stelen, In een onzer eerste nummers hebben we verteld hoe zekere Dennenborg, bij genaamd de opper-rooverhoofdman, hier de laatste weken geplunderd heeft. Aan sluitend daaraan meenen wij dat het wel gewenscht is onzen lezers een beeld te geven van de organisatie van genoemden officieelen roof gevolgd door gewone plundering; zoo iets mag toch wel aan de vergetelheid worden ontrukt. De officieele roof van leder en schoe nen geschiedde door de „Süd und West Leder-Im- und Export" Walther Höhn te Meinlngen (Th.) in opdracht der Reichs- stelle te Berlijn. Hiervoor heeft zich de heer Dennen- borg zeer verdienstelijk gemaakt, daarin bijgestaan door z'n opsporings-commissie W. Kindier uit Nectartenellingen; Berg- mann uit Wuppertal en Pechacech een Oostenrijker, die al jaren te Waalwijk woonde. Andere artikelen als materialen, ijzer, staal enz. zijn geroofd door den Aussen- stellenleiter Kreits Noordbraband für Rüstung und Kriegsproduction K. Bor- linghaus. Werden in het begin Ieder en schoenen gevorderd door genoemden Höhn zelf en volgden zelfs hier en daar betalingen of althans eenig bewijs, naargelang de tijd meer drong, heeft Dennenborg de roof van beide afdeelingen met grooter inten siteit ter hand genomen, vooral toen de geallieerden meer en meer naderden. Een paar dagen vóór de bevrijding zelfs was hij nog met volle energie en groote bru taliteit bezig, hij heeft gegapt zoolang het voor hem dag en ook nacht was cn de gedupeerden mogen natuurlijk naar hun artikelen en centen fluiten! Men weet nu hoe de massaroof in Waalwijk, Kaatsheuvel, Dongen, Drunen, Vlijmen enz. zich heeft toegedragen en houde het goed in z'n memorie. V

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1