DE WERELD VAN STRAKS. 7 MEI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 24 Waalwijlcsch® en Langsts-aatsche Courant KORTE BERICHTEN. In April werden aan het West-tront anderhalf mil- lioen krijgsgevangenen ge maakt, waaronder 150 ge neraals en admiraals. Blijkens een thans door het persbureau Anep Aneta ons toegezonden doodenlijst betreffende het bombardement van Den Haag op 3 Maart j.l. is de dichter-zanger H. Speen hof toen om het leven gekomen. Den nacht voordat zij terugtrokken, pleegden de wachten van het Sand- bostel - concentratiekamp bij Hamburg een nieuwe schandaad, zoo meidteen British United Press-cor respondent. Zij vermoor den 250 politieke gevan genen uit het kamp, waar in er zich ongeveer 8000 bevonden. In Malmö aaageko- men vluchtelingen berich ten, dat er van de 800 Nederlandsche vrouwen, die in Ravanbruech ge ïnterneerd waren, nog maar 300 in leven zijn en naar Denemarken geëva cueerd werden. De Langstraat helpt de iandgenooten in beset gebied. Zooals men weet vormt de Langstraat een zelf standige afdeeling van de Nationale Centrale Hulp verleening Nederland. In deze Langstraatsche organi satie werken de volgende gemeenten samen: Vlijmen, Drunen, Waalwijk, LoonopZand Kaatsheuvel, Sprang- Capelle, 'sGravemoer en Waspik. De hulpverleening van deze Langstraatsche N.C.H.N. richt zich op de eerste plaats op het aangrenzende Land van Heusden en Altena, dat deze afdeeling geheel te verzorgen zal krijgen, maar daarnaast strekt zij zich via het centraal Secretariaat van de N.C.H.N. te Tilburg uit tot leniging van de nood in geheel Nederland. Men heeft al veel over deze organisatie hooren spreken en er veel over gelezen. Het zal echter ook interessant zijn om eens te zien wat er ondertusschen bereikt is. Het Afdeelingssecretariaat te Waalwijk heeft ons hieromtrent eenige gegevens verstrekt, waaruit duidelijk blijkt, dat deze huipverleening niet maar een «organisatie op papier« is, maar dat door de eens gezinde bereidwilligheid van allen tastbare resultaten zijn behaald, waarop de Langstraat met recht trotsch mag gaan. Het is voldoende hekend dat deze organisatie de hulpverleening van verschillende zijden heeft bezien en aangepakt om de hulp niet te beperken tot één bepaald probleem, maar deze zoo groot en veelzijdig mogelijk te doen zijn. Zoo is er b.v. gerekend op het ontvangen van een kleine 3000 geëvacueerden; dit getal spreekt voor de gastvrijheid van deze streek, want deze3000 personen üunnen allen bij particulieren worden gehuisvest, die daartoe vrijwillig hun huis hebben opengesteld. Het aandeel der afzonderlijke gemeenten hierin is als volgt: Vlijmen ruim 300; Drunen is door de aangerichte verwoestingen tengevolge van de bevrijding en het reeds opnemen van evacuee's van elders zoo bevolkt, dat het niemand meer kan opnemen; Waalwijk ca, 1500; Loonopzana(dorp) 241 (van Kaatsheuvel(dorp) is de lijst nog niet binnengekomen); Sprang-Capelle 493; 'sGravemoer 92 en Waspik 138. Voorts heeft een registratie plaats gehad van vrij willigers, die, wanneer het noodig blijkt, uitgezonden zullen worden om ter plaatse hulp te gaan brengen bij vervoer, puinruimen, herstelwerkzaamheden e.d. Er moge hier nog eens nadrukkelijk op worden ge wezen, dat deze aanmelding en registratie geenszins beteekent dat men ook inderdaad opgeroepen wordt Dit hangt van zeer veel omstandigheden af, die buiten de controle van de N.C.H.N. omgaan. Men begrijpt immers dat deze vrijwilligers alleen behoeven ie worden ingezet als er werkelijk behoefte aan is. Het is dus min of meer een voorzichtigheidsmaatregel om op alles voorbereid te zijn en een bron van namen en gegevens te hebben, waaruit men te zijner tijd kan putten. Iedereen krijgt echter bericht of bij ingezet wordt of niet; men worde dus niet ongeduldig, alles moet zijn tijd hebben, zeker deze geheel nieuwe en omvangrijke organisatie. Het aantal vrijwilligers dat door de N.C.H N. Afd. Langstraat zal kunnen worden iügezet in het Land van Heusden en Altena, verhoudt zich als volgt; Vlijmen 45 Drunen 6 Waalwijk 42) Roode Kruis ploeg 11) Aannemers en technisch geschoold personeel 36) Loon op Zand 113 Sprang-Capelle 19) Roode Kruis personeel 14) Aannemers en geschoold personeel 54) 'sGravemoer 23) Aannemers en personeel 17) Waspik 83 Totaal 463 personen Bovendien heeft de Langstraat dan nog een aantal hulpverleenirg aan overig Nederland,gerecruteerd uit de volgende gemeenten: Drunen 11, Waalwijk 136, Loonopzand 36, Sprang-Capelle 35, 'sGravemoer 17, Waspik 12. In totaal heeft dus deze actie van de N.C.H.N. Afd. Langstraat het belangrijke aantal van 710 vrijwillige De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever JAN TIKLEN RedacteurJ. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoon-.drukkertJ Antoon Tlcien Kennummer: 2463 Thans, op het oogenblik dat we dit schrijven staan we aan den vooravond van wereldhisto rische gebeurtenissen. Een oor log loopt ten einde. En evenals we thans eerst' goed beseffen in wat voor rampspoeden we zijn gewikkeld geweest en wat voor misdaden een barbaarsch regiem in een algeheele ver wording en ontaarding vermag te plegen, zal het' na verloop van tijd eerst werkelijk tot ons doordringen, wat het zeggen wil» 3at we weer leven kunnen in een vredige wereld. In een wereld waarin niet' elke minuut de dood in al zijn verschrikking aan duizenden jonge levens een einde maakt, in een wereld ook waarin de techniek zich niet meer uitsluitend op de vernieti ging richten zal. Millioenen le gers zullen den weg naar huis terug vinden en waar eertijds in het vroege ochtendgloren een trompetsignaal de marsch naar den dood blies, zullen fabrieksi- renes oproepen ten arbeid voor den spoedigen opbouw van een nieuwe wereld. In de enorme werkplaatsen, waar met gigan tische krachtinspanningen en fantastische producties een oor log gewonnen werd, zal het lied van den arbeid een anderen toon krijgen. De sombere kwel ling die uiting van den aanblik op steeds maar meer vernieti gingswerktuigen, zal plaats ma ken voor de vreugdige opge wektheid als men ziet hoe alles in het werk wordt' gesteld, om de menschtieid te doen leven. Met schrik in het hart en met beklemd gemoed zullen de men- schen zich in bange smart niet meer behoeven af te vragen, waf de nieuwe dag weer bren gen zal. Het zal geen dood meer zijn, slechts leven. Wij hebben de verschrikkingen genoeg jaren voor ons gehad en ons verlan gen richt zich nog slechts op een wereld van vrede, waarin wij rustig leven kunnen. De oorlog loopt ten einde. In het verre oosten woedt nog een felle strijd, maar ook daar wordt een onmeedoogende vij and steeds verder teruggedreven in zijn hol, en zoo hij zich niet verstandiger toont dan zijn wes- tersche satellieten, zal hij ook daar zijn algeheele vernietiging tegemoet gaan. Een zucht van verlichting gaat over het menschdom. Moeders treuren over een zoon, die zij nooit weer zullen zien en ginds dankt een vrouw haar God, omdat Hij haar man behouden heeft. In San Fransisco debatteeren wereldleiders over onze toe komst, over de wereld van straks, over de organisatie van den vrede. Men wil nooit een oorlog meer, men wil den eeuwigdurenden vrede. Hier herhaalt zich het spel,dat in onze eeuwenoude wereld steeds gespeeld is, als een oorlog af- geloopen is. Nog versch ligt het verschrikkelijke in het geheugen en met afschuw zegt men nee, dat' nooit meer. Nee, dat nooit meer Men zegt het thans, men zei het in 1918 en men heeft het zelfde altijd gezegd en steeds is het bij een leuze gebleven. Men zegt' het en men wenscht en hoopt, maar in ieder'k on derbewustzijn leeft de twijfel die men niet dooden kan. Men heeft het vertrouwen in de we reld verloren en men denkt dat het niet anders kan of oorlog hoort bij het menschdom, even als armoe en leed, kommer en gebrek, verwenscht maar onaf wendbaar. En het zal ongetwijfeld ook weer denzelfden weg opgaan, als men zich niet richt op hoo- gere waarden en diepere ge dachten. Men zal niet meer langs de oppervlakte kunnen ba- lanceeren als Jan Plezier, die slechts aandacht heeft voor zich zelf en de wereld zal niet kun nen blijven draaien als de dolle economische wedloop naar meerdere verrijking, zich her haalt. Dan zou opnieuw na en kele jaren de kracht komen en het zou beter zijn thans te ster ven, dan dat men dat opnieuw zou moeten beleven, een nieuwe oorlog waarbij deze kinderspel was. Een vernieuwingsgedachte gaat thans over de wereld. Men leest er over en men hoort er over praten, maar nog slechts in de hoofden van enkelen heeft de gedachte vasten vorm aan genomen. De breede massa heeft er zich nog niet in verdiept', doch ook bij haar is de drang naar iets anders, iets beters merkbaar. Het woelt en trilt in de wereld. Vragende blikken gaan rond, de menschen zoeken en tasten, maar weten nog niet waar het te vinden is, het nieuwe geluk. De nieuwe waar den van vrede en welvaart, men zal ze slechts vinden, daar waar christelijke en algemeen huma nistische gedachten wortel ge schoten hebben. Dat' wij in zoo'n verschrikkelijke chaos zijn ge wikkeld geweest, komt omdat de menschen hun houvast ver loren hadden. Het geheele we reldbestel richtte zich slechts op het economische. Het ging er alleen maar om, in het oosten zoowel als inhet westen, in het noorden als in het zuiden, zooveel mogelijk en zoo voor- deelig mogelijk te produceeren. Uit' mensch en machine haalde men het laatste wat er in zat en men vond het heel gewoon. Men zag er niets vreemds in, dat het zoo ging. Men was vergroeid in de oude liberalistische opvat tingen en men zal het niemand kwalijk kunnen nemen, dat hij er niet anders over dacht. Als men echter op dien weg voort gaat, heeft men reeds den eer sten stap gezet op het pad, naar een nieuwen wereldoorlog. Als men dit' wil vermijden, moeten er andere wegen gezocht wor den. De liberalistische gedach ten moeten voor goed van de baan om plaats te maken, voor een diepere levensbeschouwing. Men heeft de beschaving vanv een algeheelen ondergang gered, maar deze redding zal slechts blijvend kunnen zijn, als men van nu af aan een nieuwe rich ting ingaat. Doet men dat niet, dan zal er over tien jaar weer oorlog zijn. Dat is onvermijde lijk en dan zal niet slechts de beschaving vernietigd worden, maar ook het geheele economi sche stelsel, waarvoor men vroeger warm geloopen heeft. Slechts het samengaan van een goed geleide economie, gebas- seerd op christelijke levensbe schouwing, met een daadwerke lijke toepassing van diepere ge dachten en gevoelens, zal in staat zijn een bolwerk op te trekken, waarin de vrede veilig is. Laat men dit na en geeft men alleen zijn belangstelling aan een tot het uiterste door gevoerde economische opbouw van de wereld, dan zullen zoo wel deze economie als de be schaving vernietigd worden. Wil men echter bij den opbouw van de wereld diepere gedach ten een woord laten meespre ken, desnoods met gedeeltelijke opoffering van materieele be langen, dan zullen wij ons, wat' de toekomst betreft geen zor gen meer behoeven te maken. Dan zal een vroome wensch van weleer, werkelijkheid kun nen worden, maar ook dan al leen zullen, zoowel beschaving als materieel welzijn, zich voor goed veilig kunnen stellen. In het andere geval zijn bei den verloren. Hersnnering. Dezer dagen 1 Mei was het 2 jaar geleden dat in Nederland een algemeene staking uit brak als protest tegen het opnieuw wegvoeren van Nederlandsche militairen in krijgsgevangenschap een protest-staking die standrechterlijk in 't bloed van ruim 200 Nederlan ders werd gesmoord. Ook onze streek en plaats namen spontaan aan deze staking deel. Waalwijk genoot zelfs de eer 't volgend compliment van den commandant der Sicherheitspolizei te mo gen incasseeren„dit „kleine nest permiteert „zich de weelde van een „algemeene staking, zoo „algemeen of 't eengroote „havenstad als Rotterdam „of Amsterdam was". Niettemin werd ook hier de staking in een paar dagen onderdrukt door een Feldwebel der S. P. met een dertigtal zwaar bewapende manschappen, geholpen daarbij door de N. S, B.'ers Raming, Klinkhamer e.m a, Maar toch luid en waar dig en algemeen hadden we geprotesteerd tegen deze nieuwe schanddaad en de moffen hadden een duidelijk bewijs temeer van de onvergankelijke vijandschap van 't Neder landsche volk.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1