I 1 Oorlogsnieuws f werkkrachten opgeleverd. Hieronder vallen niet de 121 vervoerders met paard en wagen (Kaatsheuvel 51, Waalwijk 70} welke zich ter beschikking hebben gesteld. Om eventueele evacuee's een eerste onderdak en behoorlijke ontvangst te verzekeren voordat zij naar de particuliere adressen worden gebracht, zijn er twee ontvangstlokalen ingericht; één te Vlijmen, berekend op ongeveer 40 personen en één in Waalwijk berekend op de ontvangst van ongeveer 80 personen. Groote hoeveelheden voedsel zijn ingezameld door Vlijmen en Waalwijk, terwijl Sprang-Capelle behalve levensmiddelen ook meubels en kleeding inzamelde. Van deze voorraden zijn reeds aanzienlijke hoeveel heden overgedragen aan onze landgenooten in de repatrieeringskampen. De collecte in geld bracht in totaal ruim f33.000 op. Tenslotte zij nog vermeld, dat de officieele autori teiten het mogelijk hebben gemaakt, dat de N C.H.N. Afd. Langstraat ten behoeve van het Land van Heusden en Altena een partij levensmiddelen kon reserveeren en 33 kisten met allerlei medicamenten. Onderhan delingen zijn nog gaande betreffende de aanschaffing van kleeding, kolen, petroleum, stookolie enz. Voor geestelijk voedsel zal worden gezorgd in den vorm van een opbouwende brochure, bestaande uit artikelen geschreven door verschillende vooraanstaande personen uit deze streek, welke t.z.t. verspreid zal worden in het Land van Heusden en Altena. Steeds dichter hij het einde H. M. de Koningin en H, K. H. Prinses Juliana zijn in bevrijd gebied aan gekomen en zullen zich voorloopig hier vestigen. Zij landden in een Dakota, vergezeld door 12 Spitfires op het vliegveld te Gilze- Rijen. Veldmaarschalk Mont gomery zou gisteravond of hedenmorgen een ont moeting hebben met den nieuwen duitschen fiihrer Admiraal Doenitz. Dit werd door Reuter meege deeld uit twee gewoon lijk betrouwbare bronnen. Zij zou plaats hebben in de stad Kiel, die niet verde digd zal worden of in het nabij gelegen Rabenraa. De duitsche gevolmach tigde voor Denemarken, Werner Best, de duitsche commandant voor Noor wegen Terboven en de duitsche bevelhebber in Denemarken, gen. Linde mann zouden de ontmoe ting bijwonen. Generaal Rest zou aan Doenitz meegedeeld hebbeD,dat hij niet kon instaan voor de duitsche troepen in Dene marken. Hij zoucapitulatie aanbevolen hebben. Mee gedeeld werd dat Terboven naar Jutland gevlogen is, na vooraf de situatie in Noorwegen besproken te hebben met Quisling. Het moreel van de duitsche troepen in Noorwegen zou beter zijn dan die van de duitschers in Denemarken, maar Terboven vreest dat de ineenstorting van duitscbland en de capitu latie in Denemarken hun invloed op de duitsche troepen in Noorwegen zouden doen gelden. De leden van het Deensche parlement zijn opgeroepen voor een vergadering. Ver wacht wordt dat de Deen sche minister-president z'n ontslag zal aanbieden en dat een nieuwe regeering bij een eventueele duitsche capitulatie de leiding zal overnemen. Svenska Dag- bladet meldt uit Denemar ken datkleioe verkennings- afdeeliDgen van Russische parachutisten op het Deen* sche eiland Seeiand geland zijn. Ten aanzien van het be zette deei van Nederland komt de eenige mededee- ling, dat veldmaarschalk Blaskowitz, de duitsche opperbevelhebber in dit gebied, een dagorder heeft uitgevaardigd Daarin wor den de troepen tot het voortzetten van den strijd aangespoord, zoo deelt B. U. P. mee. Intusschen gaan het aanvoeren en af werpen van voedsel nog regelmatig door, per dag millioenen K.G. De bedoeling is 2500 ton per dag aan te voeren. Volgens 'n Amerikaansch bericht uit Stockholm zou Hitier eenige weken gele den op een bijeenkomst van NAZI-kopsiukken te Berchtesgaden verklaard hebben, dat hij bij een capitulatie niet meer wilde leven. Hij zou voorts ge zegd hebben dat na zijn dood, de verschillende duitsche bevelhebbers naar eigen goeddunken konden capituleeren, zon der de aan hem gedane eeden te verbreken. Veld maarschalk Buch en ge neraal Guderian waren daarbij aanwezig In het noord-westen van Duitschland valt stad na stad. In de laatste 36 uur werden ongeveer 500,000 gevangenen gemaakt waar onder 20 generaals, alleen door het 2e Britsche leger, dat zich op verschillende punten met de Russen vereenigd heeft. Na Hamburg is Schwe- rin, Rostock en Lübeck gevallen. De Engelschen staan 45 K.M. van de grens van Denemarken. Ook het nog niet ge capituleerde deel van Oos tenrijk valt verder ineen. Insbrück is tot open stad verklaard, Praag tot hos- pitaalstad. Het Istriscbe schier eiland met Fiume en Pola zijn geheel van duitschers gezuiverd Valdmaarschalk v. Kleis heeft zich aan 't 3eAme- kaansche leger overge geven. i 1 Nieuws uit Waalwijk j gerepatrieerden van alle landen in een stad in België. Gemeente Licht- en Wa terbedrijven Waalwijk. Op Donderdag 10 Mei a.s. is er 's middags en 's avonds een half uur langer gastoevoer en wel: smiddags van 11 13 uur en 's avonds van 17-18 uur. Financieële Hulp aan Oorlogsslachtoffers. Na vijf maanden van onvermoeide pogingen en vele teleurstellingen is het comité „Waalwijks Her stel" er thans in geslaagd om voor de oorlogs-slacht- offers in onze gemeente een aanvankelijk resultaat te bereiken op het gebied van financieële hulp in den vorm van een voor schot op de Rijksschade- uitkeering.teneinde'tailer- noodzakelijkste te kunnen aanschaffen. Er is goeden grond aan te nemen, dat zeer binnenkort de plaat selijke HARK voorschot ten kan verstrekken en wel voor getroffenen door oorlogsgeweld (granaten, V 1, enz.) tot 'n maximum van f250 per gezin, en voor gerepatrieerden en linie- brekers tot een maximum van f 100 per gezin. De financieering hiervan zal dan geschieden door Mili tair Gezag, zulks in na volging van een sedert eenige weken te Tilburg loopende regeling. Groenfenhandelaren. Tegen Dinsdagmiddag te half drie was wederom een vergadering van groenten- handelaren aangekondigd in café P. Passier, op welk uur ook wij present waren. Toen omstreeks 4 uur de heeren nog altijd in bestuursvergadering hij een waren, dus de alge- meene vergadering nog niet wasbegonnen,hebben we het wachten maar op gegeven en onzen tijd nut tiger besteed; ook vele leden schenen er zoo over te denken. St. Eioi herrezen. Alhier werd de eerste algemeene vergadering n:s de bevrijding, gehouden van den Ned. R.K. Bond van Loodgieters- Fitters. patroons en Verwarmings installateurs, Afd. Waal wijk. Door de trouwe opkomst der leden kon een nieuw bestuur gekozen worden waarin zitting hebben de heeren Adr. Dekkers, voor zitter, L. M. v. Woensel, secr. en E. M. Dekkers, penningmeester. Een mooi initiatief. De T. B. C-Commissie werd dezer dagen verrast met een bijdrage groot f659.83 voor haar aandeel in de opvoeringen „De vlag in top". Hartelijk dank voor de medewerkenden. Zooals bekend kreeg ook de HARK en 't Roode Kruis een even groot aan deel. Hawaiian-Ensemble „Manihiki". Bovenstaand gezelschap heeft Donderdagzijn eerste uitvoering gegeven voor NIEÖ WKUIJK. Gouden huwelijksfeest. Woensdagmorgen was het al te merken dat er feest op komst was, daar van al de huizen der in woners van Nieuwkuijkde nationale driekleur wap perde. Zooals bekend vierden de echtelieden J van RijnE. Eekels den dag hunner 50-jarige echt- vereeniging. Om half tien werd in optocht naar de kerk ge trokken waar om 10 nur door pastoor Bekx een plechtige H. Mis van dank zegging werd opgedragen. Gedurende deze H. Mis werd het echtpaar door den pastoor toegesproken. Door het zangkoor werd onder leiding van den keer A, de Gouw de meerstem mige mis van Halier zeer verdienstelijk gezongen. Na de H. Mis werd door de buurt een gemengd huldelied onder leiding van den heer A. de Gouw, prachtig gezongen. Na den rondgang door het dorp werd van 12—1 receptie gehouden en werd het echtpaar en familie zeer druk geluk gewenscht. In en om hef huis was door de buurt een enander passend versierd. Door den voorzifter van het feest comité, den heer Jos. de Bont, werd des middags namens de buurt 'tgouden paar toegesproken en na mens de inwoners een ge sloten couvert aangebo den. Namens het dames comité sprak Mej.C. Ver hoeven. Beide malen werd door den oudsten zoon bekankt. Intusschen had in den namiddag het ge mengd zangkoor zich voor de woning opgesteld en na een keurig zangnum mer, voerde de voorzitter, de heer C. van de Water het woord. Hierna trok het gouden paar en familie zich in de woning terug om het feest in familiekring verder ie vieren, terwijl door de buurimeisjes en jongens nog laat onderling gezellig werd gefuifd. VLIJMEN. De Tuinbouwvereeniging „Vlijmen en Omstreken" hield 'n algemeene verga dering in café „de Braai". Na voorlezing van het jaarverslag werd rekening en verantwoording gedaan over 1943/44 en bleek dat de kas sloot met een batig saldo van f 3266 44. De directeur de heer de Vaan deelde mee dat door geen enkelen opslaghouder emballage mag worden afgegeven zonder statie geld. Voorts zal er een huur voor leden aanbren gers worden geheven, zoodanig, dat deleden die in een week embaüege balen en niet aanvoeren, extra huur zullen betaleu voor deze emballage. In 't najaar zullen ver gaderingen worden gehou den in Vlijmen, Nieuw- kuik en Haarsteeg, waar de verkiezing en aanvul ling van het bestuur zal plaats hebben. SPRANG CAPELLE. Op a.s. Donderdag 10 Mei (Hemelvaartsdag) des avonds kwart voor zeven zal er in het Geref. Kerk gebouw te Vrijh.-Capeile, uitgaande van de Geref. Jeugdvereenigingen uit deze gemeente een Gebeds avond worden gehouden. Medewerking zal o.a. worden veileend door de heeren M. de Kruis, viool A. Dercksen en Wim Ge- nuït. orgel en E. Kerst, declamatie. Verder zullen door ver- scbillendedamesen heeren zangnummers worden ten beste gegeven. RAAMSDONKSVEER. Cultureel leven. Voor het cultureele leven in deze gemeente blijkt grootebelangstelÜDg onder de jeugd te bestaan. 25 leerlingen melden zich aan bij bet bestuur der Kon. Erkende Harmonie »De Eendracht" om opgeleid te worden tot muzikant. De lessen worden gege ven door d.hr. N. Snijers, directeur dier vereeniging. Collecte. De op 30 April 1945 gehouden Juliana-collecte heeft f 569,20 opgebracht. Bijzondere vermelding verdient de prestatie van de dames Hilgering en Schaap die hiervan f'349.75 ophaalden. GEERTRUI DEN BERG. Maandagavond j.I. ver gaderde de Midaenstands- vereeniging van Geertrui- deuberg in het café van den heer L. Speetjens. In de openingsrede van den heer J. Waalwijk, zet te deze de bedoeling der bijeenkomst uiteen, n.l.de ontwikkeling van alle be staande welvaartsbronnen en nieuwe aan te boren. Hij wees in korte woor den op de noodzakelijk heid van den bloei van den middenstand. Verder besprak de voor zitter het verheugend en veelbelovend feit, dat overgegaan zal worden tot oprichting van een zoo genaamde contact com missie die op breedere basis werken ,zal. In die contact-commissie, aldus spreker, wordt zitting ge nomen door afgevaardig den van verschillende groepen, werknemers- werkgevers—landbouwers middenstand enz. Als candidaten werden gekozen de heeren J. Waalwijk, A. du Pont, J. Gulicks en L. Speetjens. De heeren J. Waalwijk en A. du Pont verklaar den zich niet beschikbaar te kunnen stellen, in ver band met drukke werk zaamheden. De heer L. Speetjens wist de meeste stemmen op zich te vereenigen, zoo dat hij de aangewezen middenstander is, die in de contact-commissie den Middenstand zal vertegen woordigen. Burgert. Stand. Gehuwd Jacobus J. v. V 1 ll 1 2 1 R

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2