Hoe Waalwijk de algeheele bevrijding vierde. DAG DER VICTORIE. I V Jubileum. De heer C. v. Dongen, Chef-Monteur Electr. Be drijf, zal a.s. Dinsdag 15 Mei, 25 jaar in dienst der gemeente Waalwijk zijn. Postdienst. Diensistukken en gefran keerde stukken, waarvoor de verzending per dienst- post is toegestaan kunnen van heden af ook verzon den worden naar ue pro vincies Gelderland, Over- ijseh Drenthe, Friesland en Groningen voor zoover thans bevrijd. Bon-aanwijzing. Vorige week Vrijdag (27 April) werd in „De Vrije Pers" bon 138 Algemeen aangewezen voor gort, havermout of pudding poeder. Deze aanwijzing had niet plaats in onzen dis tributie-kring, omdat geen opdracht daartoe was ver strekt. In weerwil daarvan schij nen verschillende winke liers naar aanleiding van bovenstaand bericht, toch te hebben verkocht. Naar men ons van be voegde zijde thans mede deelt betrof dit een hoe veelheid levensmiddelen voor den Bosch, welke aan bederf onderhevig waren en zoo spoedig moge lijk geconsumeerd moesten worden. Gouden Bruiloft. Het echtpaar van Mierlo- Klijberg, dat voor enkele aren steeds te Baardwijk woonachtig was en thans te Reijen woont, viert Dinsdag 22 dezer zijn gou den huwelijksfeest. De heer Adr. van Mierlo was in Baardwijk steeds een bekende figuur, die zich vooral ook in het vereenigingsleven op ver schillend terrein voor de gemeenschap verdienste- ijk maakte. Dat het krasse echtpaar ook in zijn hui dige woonplaats een alge- meene achting geniet blijkt uit de voorbereidingen die aldaar getroffen worden om deze (gouden bruiloft tot 'n heugelijken feestdag te maken. Maandagavond waren twee jongens V. en W.aan het spelen met een door hen gevonden handgranaat tot deze plotseling ont plofte, met het vreeselijke gevolg dat V. direct werd gedood en W ernstig ge wond door't Roode Kruis naar het ziekenhuis moest worden overgebracht waar hij weldra overleed. DRUNEN. Onderstaand schrijven is op 5 Mei 1945, aan H.M. de Koningin verzonden. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden BREDA. Het bericht van de terug keer in het vaderland van Hare Majesteit en Harer Majesteits Koninklijke Dochter, terugkeer naar welke wij vijf lange jaren zoo vurig hebben verlangd werd door de inwoners onzer gemeente metgroote en diepgevoelde ontroe ring ontvangen. Zij gevoe len zich gedrongen bij deze voor ons Vaderland zoo gewichtige gebeurtenis Hare Majesteit hunne ge voelens van trouw en aan hankelijkheid te betuigen en hunne groote vreugde te uiten over de weten schap Hare Majesteit voor taan in het vaderland aan wezig te weten. Wij geven Hare Majesteit de verzekering van ons vertrouwen in haar beleid en van onze bereidwillig heid en ons verlangen on der Haar hooge leiding te werken aan den wederop bouw van ons geliefde Vaderland. Het Gemeentebestuur w.g. van Drunen, Mr. R. J. Th. v. d. Heijden burgemeester, w.g. A. P.v.d. Lokkant, secretaris. Brand. Maandag middag ontstond, vermoe delijk door het spelen met vuur, brand bij een stroo- mijt van den landbouwer C. Pulles. Het vuur greep snel om zich heen en wel dra stond de dicht bij staande schuur in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse geassis teerd door Waalwijk. Men kon echter niet voorkomen dat het huis van den heer A.Knippels aan de achterzijde vlam vatte, hetwelk dan ook de grootste schade te in- casseeren kreeg Men wist hier het woonhuis voor eeD gedeelte te behouden. De R. K. Arbeidsbe- wegingOp 2 Mei hield de R.K. Arbeidsbeweging een algemeene ledenvergade. ring. De geestelijk adviseur kapelaan Simons nam het woord. In het kort zette spr. het wezen en doel der R.K. arbeidsbeweging uit een en wees tevens op de noodzaak van een „jonge werkman" die in de toe komst in Drunen zal wor den opgericht. Bij de leden zal zooals voor den oorlog een vrij. willige bijdrage gevraagd worden voor „Herwonnen Levenskracht'1. Tevens werd een aanvullings zie kenkas opgericht waarvoor echter weinig animo be stond. Er werd besloten een tooneelvereeniging op te richten waarvoor zich een 12-tal leden opgaven. Naar aanleiding van de op te richten bedrijfsraden zal het bestuur in contact treden met den voorman den heer P. van Loon te Waalwijk. Tijdens de rondvraag vroeg de heer v. d. Wiel een begrooting in verband met de te geven vergoeding voor bestuursleden. Drunen na de capitulatie Evenals op andereplaat sen bereikte Drunen Vrij dagavond het bericht dat de duitsche troepen in Nederland hadden gecapi tuleerd. Als bij tooversleg kwamen vlaggen te voor schijn en weldra trokken groote groepen met oranje getooid al zingend door de straten. Op verschillen de punten werden vuur pijlen afgeschoten of op eenigerlei andere wijze uiting gegeven aan de vreugde die de tijding ons had gebracht. De volgende morgen maakte de harmonie „de Volharding" een muzikale wandelng door ons dorp. Bij verschillende dorps autoriteiten die uit hoofde van hun functie zich tijdens de bezetting ver dienstelijk hadden ge maakt werd halt gehouden o.a. bij den Edelachtbaren heer burgemeester v. d. Heijden. De voorzitter der vereen, sprak, na uiting te hebben gegeven aan zijn vreugde overdealgeheelebevrijding van ons vaderland, een woord van welgemeenden dank voor hetgeen bur gemeester v. d. Heijden tijdens de bezetting voor Drunen heeft gedaan en waardeering voor het feit dat de burgemeester zich een waar Nederlander heeft getoond. In het kort dankte bur gemeester v. d. Heijden en zeide zeer verheugd te zijn dat thans ons geheeleland bevrijd is, waardoor wij kunnen beginnen aan den algeheelen opbouw. Tevens werd halt gehou den bij den secretaris, den heer Lokkant, den eersten wethouder, den heer v. Halder, den Hoogeerw. heer Deken Goosens en den oud gemeente-arts Dr. Seters. Speciaal den heer Lokkant werd dank ge bracht voor al het goede dat hij in de meest moei lijke omstandigheden voor Drunen heeft gedaan. Des middags maakte de harmonie der Jongenscon gregatie, vooraf gegaan door de landelijke rijver- eeniging met oranje uit gedost een muzikale wan. deling. Drunen heeft zijn tol betaald in dezen oorlog maar is nu vreugdevol omdat zij weet wat het zeggen wil bevrijd te zijn. Het Zwembad. Naar wij vernemen be staan er plannen het Zwembad »PIeune wiel" op het einde dezer maand te openen. Door de grondige ver nieling die aan dit mooie bad is aangebracht, heeft alles eenige vertraging ondervonden. Cursus voor Schoen- herstellers. Nu Drunen als militair gebied is vrij ge geven wordt de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd dat een speciale cursus voor diploma A (onder rijkstoezicht ged. schoenhersteller) aan de Gem. Vakschool voor schoenmakers is aange vangen. Zij die wenschen deel te nemen worden a.s. Zaterdag om 2 uur aan't schoolgebouw verwacht. SPRANG CAPELLE. In onze gemeente werd het nieuws van de bevrij ding van geheel ons land met groote blijdschap en dankbaarheid ontvangen. Slechts enkele oogenblik- ken nadat het nieuws door de radio was bekend ge maakt, wapperde van schier alle huizen en de gemeentetoren de nationa le driekleur en werd op velerlei wijze uiting ge geven aan de blijdschap. Met oranje getooid trok men tot middernacht on der het zingen van vader landsche liederen door de gemeenteop verschillen de plaatsen werden vreug devuren ontstoken, terwijl doorde militairen de feest vreugde werd verhoogd door het afvuren van vreugdeschoten en licht kogels. Ook de schooljeugd liet zich de volgende dagen niet onbetuigd en trok met versierde wagentjes enz. en des avonds met lampions, al zingende in optocht langs de straat. Het mu ziekcorps,,Sirena" maakte Zaterdag— en Maandag avond een muzikale wan- deling door een deel der gemeente, waarbij zeer velen zich aansloten. Zondag werden in alle kerken dankdiensten ge houden, waarin aan het einde spontaan coupletten van ons volkslied werden gezongen, CAPELLE. Op Vrijdag 10 Mei, hoopt voor de Ger. Gem, op te treden Ds, Dorrestein van Opheusden 's middags half drie 's avonds zeven uur en Donderdag 17 Mei Ds. v. d. Berg van Krabben- dijke 's middags half drie en 's avonds zeven uur. GEERTRUIDENBERG. De vereeniging de Water rat hield Woensdag j.l. in Hotel Stal haar eerste ver gadering na de bevrijding. Wat betreft het as. sei zoen zullen zeer waar schijnlijk voor de leden der vereeniging, evenals vorige jaren de gewone oefenavonden toegewezen worden terwijl het zwem bad voor het publiek ge sloten zal blijven. De oude naam Onder- afdeeling Zwemclub Geer- truidenberg. welke als ca. mouflage diende, werd veranderd in „De Water rat". Het bestuur bestaat thans uitde heer Siemons, voorzitter, van Gelderen, sekretaris, Smits, penning meester, Ploeg, advisee- rend lid en Wijsen, mate riaal beheerder. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden ver wachten wij, dat eruitdeze jonge vereeniging veel goeds zal groeien, in ieder geval, de wil tot aanpak ken is aanwezig. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij den heer van Gelderen, Koestraat G'berg. Ook donateurs worden verwacht. Collecte. De totale opbrengst van de Juliana collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis was in onze gemeente f2343.47, Een klinkend succes van de milddadigheid van onze bevolking. Onze Bevrijding. Slechts enkele oogen- blikken waren noodig om Kaatsheuvel in vlaggentooi te zetten. Geen kwartier na de bevrijding trok reeds Apollo met muziek door de straten. Jong en oud hosten zingende mee. De jeugd had in een minimum van tijd groote optochten georganiseerd. Gekleurde lichtkogels verlichtten den donkeren avond met fantastische kleuren. Nog lang na midder nacht bleef de feestvreug de voortduren. LOONOPZAND. St. Jozefviering. Vervolg van ons vorig no. Vervolgens sprak de Zeer- Eerw. Pater Damacenus over het onderwerp „De ware Democratie". Willen we een gezonde democratie, zegt spreker, dan moeten wij ons voelen als leden van één groot huisgezin. De R.K. Organi satie heeft gezaaid de woor den van den Paus die hij heeft geschreven in zijn Encycliek R. N. en welke nu, na de bevrijding tot ontkieming zijn gekomen. Wij moeten echter oppassen dat de grond niet bederft door het pessimisme dat heden aan den dag wordt gelegd, Spreker wijst er op dat de openbare zedelijkheid fi i Voor radio Flensburg heefi graaf Schwerin von Crosigh, de nieuwe duitsche minister van buiienlandscbe zaken, gistermiddag om half drie medegedeeld, dat duitsch- land onvoorwaardelijk had gecapituleerd De capitulatie had Maandagnacht plaats om 2.41 uur Fransche tijd, in een klein schoolgebouw te Reims, waar generaa Eisenhouwer zijn hoofdkwartier had gevestigd. Kolonel- generaal Gustaaf Jodel, de nieuw benoemde chef sta van het duitsche leger, teekende voor duitschland en luitenant-generaal Bedell Smith, chef staf van Eisen houwer, zette zijn handteekening voor het geallieerde oppercommando, terwijl generaal Ivan Susloparoff voor Rusland en generaal Frangois C. W. Ceves voor Frankrijk teekenden. Alle Duitsche strijdkrach ten in Nederland, Noord- West Duitschland en De nemarken, met inbegrip van Helgoland en de Friesche eilanden hebben gecapituleerd. Zaterdag morgen 5 Mei 1945 om 8 uur gaat de capitulatie in. Toen omstreeks half negen Radio Oranje en Herrijzend Ne derland deze heugelijke tijding brachten, brak spoedig de span ning waarin we de laatste dagen geleefd hadden, los; de men- schen vlogen de straten op, el kander met blijde gezichten har telijk de hand schuddend en ge- lukwenschen; spontaan wordt het Wilhelmus gezongen, de vlaggen gaan uit, de straten vullen zich meer en meer. Alles is met oranje en rood-wit-blauw getooid, de radio op het plein speelt vaderlandsche liederen en overal vormen zich groepen van jongelui, die zich in slierten, hossend en zingend door de straten bewegen. Het is eens klaps feest, de jubel der be vrijding is losgebarsten. Men denkt niet meer aan verduiste ring, aan avondklok, men jubelt en zingt en juicht en drinkt elkaar gelukwenschen toe. Overal blijde stemming, overal spontane uiting van een over- kropt gemoed van vreugde en dankbaarheid. Het' is feest. Ne derland is bevrijd, ook onze zwaar-beproefde westelijke pro vincies. Tot diep in den nacht hoorde men nog troepjes zin gende en hossende menschen door de straten trekken. Ik heb mijn wagen volgeladen De volgende dag, Zaterdag 5 Mei, was dè gloriedag voor de Waalwijksche jeugd. Al vroeg begon het; overal vlaggen, over al kinderen in oranje, rood-wit- blauw en getooid met serpenti nes, mederijdend op versierde carriers en jeeps. Overal op tochten van groot en klein. Een prachtig idee was het van den kolonel-commandant, de jeugd uit te noodigen een rondrit te maken in versierde carriers. Om 12 uur trokken een 30-tal van deze legervoertuigen, elk be mand met tientallen kinderen, feestelijk uitgedoscht en luide hun vreugde uitzingend, door de straten. De stoet werd voorafge gaan door een auto met den commandant, den burgemeester, wethouders Smolders en den gemeentesecretaris van Mierlo. Het was een fantastisch gezicht; een gezicht om nooit te verge ten; honderden kinderen getooid in een bonte verscheidenheid van kleuren, letterlijk uitpuilend uit de thans zoo vreedzame oor logswagens, bestuurd door glun dere, voldane militairen. Een spontane huldiging. Waalwijks Belang had intus- schen in overleg met den burge meester een huldiging voorbe reid van de geallieerde legers, gesymboliseerd door de hier ge legerde troepen. Des avonds om half acht verschenen de troepen op het Raadhuisplein, alwaar de eerewacht zich opstelde met aan het hoofd de commdt. van The Royal Berkshire Reat Lt. Col C.L.C. Ward, met zijn officieren. B en W hadden met het bestuur van W.B. plaats genomen op het bordes en na het spelen van het Wilhelmus door de harmonie St. Jan, die reeds een muzikale wandeling door de gemeente ge maakt had, nam burgemeester Mr. van der Heijden het woord en sprak als volgt Allied Friends and Soldiers! On this memorable day, now that practically the whole of the German army has capitulated and the Allied weapons have won the day after a long and weary battle of more than five years and a half, now that we can celebrate the liberation of all Hol land and the misery of our brothers and sisters in the northern provinces has come to an end, we want to express our sincere and deepfelt thanks to you, our Anglo-American Allies, who bore the brunt of this seemingly endless fight and to whose courage and tenacity this happy ending is due. Words cannot adequately express the emotions we feelwe look upon you not only as our alliesthe common cause, for which you fought and your people at home toiled and for which we suffered, has made us friends. We should like to thank every allied sol dier personally for what he did for usbut as this is impossible, we want to thank in you all England and America and the other Allies, all the soldiers on the fronts and the work men at home, all men and women who, in one way or another, contributed to make this victory possible, to make this glorious and longed-for day a reality. And as a humble token of our gra> tefulness we offer you this wreath. May its circular form be a symbol of our unending friendship and goodwill. Long live the Allied soldiers Long live King George VI Long live our Queen and the Royal Family. Inwoners van Waalwijk! Ik heb zoo juist aan de officieren en manschappen van het hier gele gerde onderdeel van het geallieerde leger namens U dank gebracht Ik heb hen gezegd, dat wij op dezen gedenk- waardigen dag, nu practisch het ge- heele duitsche leger heeft gecapitu leerd en de geallieerde wapens de over winning hebben behaald na een lange en moeilijke strijd van meer dan 5V6 jaar, nu wij kunnen vieren de bevrij ding van geheel Nederland en de el lende van onze broeders en zusters in de noordelijke provincies ten einde is, behoefte gevoelen onze oprechte en diepgevoelde dank te brengen aan hen, onze Engelsch-Amerikaansche vrienden, die de hitte van den oogenschijnlijk eindeloozen strijd hebben gedragen en aan wier moed en vasthoudendheid wij dit gelukkige einde hebben te danken. Woorden zijn niet in staat uiting te geven aan de gevoelens, welke ons bezielenwij beschouwen hen niet slechts als onze bondgenooten de ge meenschappelijke taak, waarvoor zij gevochten hebben en waarvoor wij heb ben geleden, heeft ons tot vrienden gemaakt. Wij zouden het liefst iederen geallieerden soldaat persoonlijk willen bedanken voor wat hij voor ons deed maar daar dit niet mogelijk is, zoo zeide ik tot hen, hebben wij er be hoefte aan in hen te bedanken geheel Engeland en Amerika en de andere geallieerden, al de soldaten aan het front en de arbeiders thuis, alle man nen en vrouwen, die op een of andere wijze er toe hebben bijgedragen deze overwinning mogelijk te maken, die er toe hebben bijgedragen om dezen roem- vollen dag, waar wij zoo lang naar gehunkerd hebben, werkelijkheid te doen zijn. Als een bescheiden teeken van onzen dank heb ik hen aangeboden een krans, van welks ronde vorm ik ge tuigde dat zij een symbool zou zijn van onze onverbrekelijke vriendschap en welwillendheid. Inwoners van Waalwijk Vijf lange jaren hebben wij gezucht onder de tyrannie van een onrecht vaardige bezetting, onder de geesel- slagen van een meedoogenloozen vijand, een vijand die het gemunt had op de zelfstandigheid van ons nationaal be staan, die doelbewust de geestelijke en lichamelijke kracht van ons volk tracht te uit te putten, die voor geen enkel middel teruggeschrokken is om zijn eenmaal gestelde doel te bereiken. Die vijand is thans verslagen, die vijand heeft zijn prooi, ons dierbaar vader land, moeten I03 laten wij zijn thans weer vrij, niet alleen het Zuiden, niet alleen het Oosten, ook het Westen van ons land, dat deel waarvoor wij reeds zoo lang ernstig bezorgd waren, waar voor hongersnood en de grootste el lende dreigde. Ons geheele vaderland is weer vrij, het heeft zijn lot weer in eigen hand genomen. De gedachte hieraan is voldoende om ons gemoed ernstig in beroering te brengen. Landgenooten, laat daarom de eerste uiting, die na het bekend worden van de bevrijding in ons opwelde, het god dank" niet zijn een leeg nietszeggend gezegde, neen laat dat zijn een diep gevoelde en ernstig-gemeende dank aan God, onzen Vader in den hemel, die toeliet dat zooveel ellende over ons kwam, die zoovele en soms schier on dragelijke offers van ons vroeg, maar die ook dezen dag van overwinning dezen dag van bevrijding voor ons heeft mogelijk gemaakt. Veel hebben wij geleden, ook onze gemeente heeft haar deel in de offers voor de vrijheid in ruime mate gehad. Het is thans niet het moment om deze offers in den breede te gedenken daarvoor komt weldra een andere dag maar toch mag de herinnering aan die zware offers ons de trotsche overtui ging brengen dat ook wij, al was het dan niet direct; met de wapenen, in belangrijke mate hebben bijgedragen tci de overwinning. Landgenooten, we zouden deze sa menkomst onbevredigd verlaten als ik nog niet dank had gebracht in het bijzonder aan een onzer, die door Haar fiere houding de traditie van Hare roemrijke voorvaderen op zoo'n onna volgbare wijze heeft voortgezet. Haar naam lag vandaag op aller lippen, haar naam werd vandaag gezongen door de jeugd, haar naam zong vandaag in onze harten. Onze hooge Landsvrouwe, Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, wier terugkeer in het vaderland ons allen zoo zeer heeft ontroerd, in wier aanwezigheid in het Vaderland wij kunnen begroeten de eenheid en de vrijheid van Nederland, in wier sterke handen wij het roer van ons staats schip veilig weten. Wij staan in de komende moeilijke maanden en jaren van wederopbouw van ons geliefde Va derland geschaard rond haar troon, met Haar zullen wij ons land tot nieuwen en grooteren bloei brengen. Ik eindig met den wensch, dat Gods zegen moge rusten op hen, die ons bevrijdden, op hen, die voor ons vielen, en op hen die met ons en voor ons zullen gaan werken aan het herstel van Nederland. Lang leve de geallieerde legers Lang leve Koning George van Enge land Lang leve Onze geliefde Koningin en het geheele Koninklijke Huis! De commandant der hier ge legerde geallieerde troepen, Lt. colonel C. L. C. Ward, dankte voor de eer aan zijn troepen bewezen. Hij wees op den strijd, gemeenschappelijk gevoerd door hen en door ons, ieder op eigen wijze, maar allen voor eenzelfde doel. Hij besloot met een drie dubbel hoera voor H.M. de Koningin. De harmonie St. Jan speelde hierna het „God save the King" en duizenden juichten de beide redevoeringen, die door de luidsprekers overal goed verstaanbaar waren, har telijk toe. Daarna zond de radio nog de rede van H.M. de Ko ningin uit en vervolgens werd er een varieerend muziek-pro- gramma gegeven, verzorgd door den heer van Eyl, met in hoofd zaak dansmuziek voor het' bal- champetre. Ondanks het bar slechte weer hield men er den moed in en op de maten van de lustige walsmuziek, draaide men vroolijk rond, waagde men zich aan polonaises en spontane hos- partijen. Men zong en hoste en groote troepen trokken door de straten om te genieten van het wondermooie slot, de schitteren de verlichting van het gemeente huis. Het prachtige onvergete lijke vuurwerk, dat vanaf den St. Janstoren werd afgeschoten en aangeboden was door den plaatselijken geallieerden com mandant aan onze gemeentena ren. Het gaf een fantastisch ge zicht, de honderden en honder den lichtkogels, oorspronkelijk bestemd voor oorlogsdoelein den, thans in groote verschei denheid van prachtige kleuren vormend, het geheele raadhuis met omgeving in een romantisch licht zettend. Het was een in drukwekkend slot van een blijde dag. Een dag waaraan geen we kenlange voorbereidingen wa ren voorafgegaan, maar welke zich zelf spontaan improviseerde en uitgroeide tot een massale betooging van vreugde en blij heid, zooals wij nimmer hebben gekend. Ernstig ongeval. Nieuws uit Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2