HEE R E N HUIS VERLOREN PASSER. TE KOOP AANGEBODEN SPRANG-CAPELLE. Feestelijkheden. Het einde van den oorlog in Europa werd Woensdag in onze gemeente met groot enthousiasme gevierd, al bleven officieele feestelijk heden achterwege en ligt het in de bedoeling later hiervoor 'n dag te bepalen. De feestelijkheden werden beperkt tot een muzikale wandeling door een deel der gemeente van het Mu ziekgezelschap „Sirene" en de Gymnastiekvereeniging ,.Pro Patria", terwijl de kinderen een rit met ver sierde auto's en wagens maakten. De jeugd ver maakte zich tot iaat in den avond met in optocht door de gemeente te trekken. Het ontbrak alzoo toch niet aan een feestelijke stemming. Nieuws uit Kaatsheuvel. Kerkelijke dankstond. Het enthousiasme dat oplaaide, toen Vrijdag de caputulatie der zich in ons land bevindende Duitsche krijgsmachten was afge komen, was onbeschrijfe lijk en bleef ook den ge heelen Zaterdag aanhou den. In een ommezien waren de straten in een vlaggenzee herschapen. Doch ook kerkelijk heeft Kaatsheuvel zijn dank be tuigd aan God, op 'n wijze, die niet plechtiger had kunnen zijn. Om 10 uur droeg de Hoogeerw. Deken van de Brekel een solemneele H. Mis tot dankbaarheid op. De groote kerk was tjokvol, toen nog voor 10 uur de priesterstoet in vol ornaat door de hoofddeu ren der kerk binnen schreed terwijl 't zangkoor het onvergelijkelijke Ave Verum van Mozart zong. Pater Derikx S.J. hield'n spontane feestpredikatie. Het koor voerde Missa Regina Goeli van A. Stehle voor 4'stemmig gemengd koor uit. Na de Mis kwam de climax van de dank dienst, het drachtige Te Deum van Hub Cuypers, achtstemmig voor dubbel koor, waaraan 80 zangers meewerkten. Het was een jubelzang het groote feest waardig. Terwijl de pries terschaar door de hoofd ingang de kerk uitschreed, zong het Gem. Zangkoor het jubelende Exultate justi in Dominum van Viadana. Onze Vredesfeesten. Met de bekend wording van de algeheele capitu latie van Duitschland kwam als overal elders met een slag het werk stil liggen. Dinsdagmorgen verga derden de fabrikanten en besloten de geheele week vrij te geven met behoud van loon. Met medewerking van Jeugd/—standsorganisatie werd getracht een pro gramma voor de komende dagen in elkaar te zetten. Metbekwamen spoed werd de gehavende kiosk her steld en versierd. Er werd een beroep gedaan op de buurten om hun wijk te versieren, waarin de Pe perstraat schitterend voor ging- Dinsdagavond opende de WelEd. Achtb. Heer Bur gemeester Mallens voor de Radio met een van be geestering overvloeiende rede. waarin hij aan ons Koningshuis en de geal lieerden dank bracht voor hun taaie volhoudendheid die tot 'n zoo groot succes geleid heeft. Een dichte massa luisteraars volgde aandachtig de woorden van den burgemeester. Na het Wilhelmus werd aangevangen met een Bal Champetre op de Markt, dat elke avond uitgenomen Donderdag herhaald werd. Een klein doch pakkend intermezzo was de rond leiding van Hitier en Goe- ring door het contigent Britten en de verbranding van deze levensgroote poppen op 'n vreugdevuur in de Julianastraat. Dui- zende gekleurde lichtko- gels kleurden daarbij tot laat in den nacht den hemel. Woensdag werden de feestelijkheden voortgezet met 'n internationale voet balwedstrijd Nederland— België in het sportpark. Om zeven uur werd voor de radiodistributie, uitge zonden op de markt? een korte inleiding gehouden van de Heldengedenkdag, die Donderdag zou gehou den worden. Om half acht werd een concert gegeven door Apollo" en „Bel Canto". ATTENTIE. 4 Mei te Baardwijk Tegen belooning terug te bezorgen L. DUPONT, Baardwijkschestraat 6. D 43—E 43 Res. B 43—G 43 Res. D 37—E37 Res. 135 algemeen 139 algemeen TOELICHTING. De geldigheidsduur van deze bon nen vangt aan op den dag waarop ze worden gepubli ceerd en eindigt op 26 Mei '45, tenzij hierboven anders is bepaald. In de week van 13—19 Mei as. mogen detaillisten afleveren op de per Vrijdag 13 Apriljj.l. geldig verklaarde voorinleveringsbonnen B 40C40 res. en D38—E 38 res., resp. voor 250 gr. gortmout (gerstegries) en 250 gr. kinder voedsel. Op de op Maandag 7 Mei j 1. aangewezen voorinleve ringsbonnen 250 gr. kindermeel 250 gr. gortgries 300 gr. kinderdrank 50 gr. vermicelli of pudding l/a rantsoen eierpoeder mag eerst worden afgeleverd, indien dezerzijds daartoe toestemming is verleendhierbij zij opgemerkt, dat voor de aflevering van l/2 rantsoen eierpoeder een nieuwen bon zal worden aangewezen De thans aangewezen voorinleveringsbonnen voor Ame- rikaansch spek moeten door het publiek op 16, 17, 18 of 19 Mei a.s. worden ingeleverd inlevering mag uit sluitend plaats vinden bij slagers en die zuivelbedrijven, die door het A.G.V, als „speciaal bedrijven" zijn erkend. Rectificatie Bonaanwijzing Taptemelk. In dit blad van Vrijdag 11 Mei jl. werden de bonnen A 21 en B21 „Taptemelk" geldig verklaard voor het koopen van 3'/a liter taptemelk per bon. In afwijking hiervan blijkt uit een later van het G D.K. ontvangen bericht, dat op de bonnen A 21 en B 21 „Taptemelk" per bon verkrijgbaar is l3/4 liter taptemelk. -Consumenten, zgowel als detaillisten gelieven hiervan goede nota te nemen. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK. A. J. Kleijberg, wnd. Leider. 13-5-45. BELANGRIJKE MEDEDEELING. Toelichting op de bonlijst voor de periode van 13—26 Mei 1945. De zeer bijzondere omstandigheden, die zich de laatste v/eken hebben voorgedaan, hebben met zich gebracht, dat ook de voedselrantsoenen voor de eerstvolgende periode eenige belangrijke veranderingen moesten ondergaan. Voor sommige artikelen moesten de rantsoenen verlaagd worden, in het bijzonder doordat de aanvoer tijdelijk eenige stagnatie ondervond, hetgeen niet te verwonderen valt nu er immers door de bevrijding van het geheele land en door den grooten nood, die elders gelenigd moest worden, zeer zware eischen aan het vervoer-apparaat worden gesteld. Daar staat tegenover, dat voor andere artikel verhooging van het rant soen kon plaats vinden. Zoo werd het aardappel-rantsoen met 1 Kg. per week verhoogd en dus voor normale consu menten gebracht op 4 kg. per week. Het extra boter, vet of margarine-rantsoen, dat zooals eerder reeds werd aan gekondigd om de andere periode zou worden verstrekt, kan gehandhaafd blijven. Dit extra rantsoen kan in de week van 2026 Mei 1945 worden verwacht en zal grootendeels bestaan uit reuzel. Voorts wordt een rantsoen Amerikaansch Spek van 90 gram verstrekt, terwijl verder 50 gram pudding of vermicelli beschikbaar wordt gesteld. Hier staat tegen over, dat het broodrantsoen, dat voor de eerste week der komende periode, dus voor het tijdvak van 13—19 Mei 1945 nog op 2400 gram gehandhaafd blijft, in de daarop volgende week van 20—26 Mei moet worden verlaagd tot 1800 gram. Het extra rantsoen taptemelk, dat de vorige periode werd verstrekt, komt met ingang van 13 Mei te vervallen. Het bloemrantsoen wordt gebracht op 210 gram voor de geheele periode, terwijl de chocolade voor volwassenen niet meer beschikbaar gesteld kan worden. Zooals hieruit blijkt, moesten dus verschillende verlagingen worden toegepast. Men mag aannemen, dat het publiek in Zuid-Nederland zal begrijpen, dat het een klein offer dient te brengen om de voedselvoorziening van het geheele land zoo spoedig mogelijk te verbeteren. Afdeeling Pers en Voorlichting van het Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening. met garage ets tuin, in da Langstraat. Brieven onder no. 489 aan het Bureau van dat blad. ente, iven. ichot ïente Aan Ros ezen roo- een s die aan- Ds. be- Ige. k in 1918 tot srde nog :un- die lief- s. v. nde den she iige :>ok mi. lité ien sen ije- urs des en- oe. de die 3ht an is- ste sn. >e- ige iie 'ij- rn. ad d. te ité id te 3d r.. n, e- er ;b ld ij- et st Je 3f ss n k a ïl tl LI it n s r s vlaggen en oranje trok men daarna door destra- ten. Bij het vallen van den avond werden de fakkels ontstoken en brandden er achter het gemeentehuis een vreugdevuur. SPRANG. sociale leven. Elke zegen die God geeft legt ons efen nieuwe roeping op. Gpd heeft ons verlost van Zijne en onze vijanden. Wij moeten onze dankbaar heid toonen door ons in te zetten voor den ouden heiligen strijd in nieuwen vorm tot voortgaande openbaring vah het gezegende Koninkrijk van Jezus Christus. Daarom, aldus richt Z.E. zich in 't bijzonder tot de jeugd der ge meente, laten we strijden den goeden strijd des geloofs, op Gods bevel en in Gods kracht. Zijn Woord zegt: „Leert hen onderhouden alles wat Ik geboden heb"en vreest dan niet, want Hij is met U, alle dagen, tot aan de volein ding der wereld. Na het zingen van„Hallelujah, eeuwig dank en eere"' neemt Candi- daat Molenaar nog het woord en zegt dat het vandaag een blijde dag is voor ons vaderland, voor Europa, voor de Kerk van Christus en ook voor de Geref. Kerk van Sprang. Na een lan gen tijd van afwezigheid is Ds. van Lummel weer teruggekeerd, wat een oorzaak van blijdschap en vreugde is en spr. heet Ds. v. Lummel hartelijk welkom in zijn gemeente. Het werk, Dk* v. Lummel opgedragen, is sinds het begin van het jaar spr. ten deel ge vallen, en hij heeft met genoegen en blijdschap dat werk verricht, want er is geen mooier werk dan de verbreiding van het Evangelie van Christus. Het werk in de pastorie is niet zoo avon tuurlijk als in de verzetsbeweging, maar het eischt toch den geheelen mensch. Hij hoopt dat God Ds. van Lummel daartoe de kracht geeft, nu hij weer de taak heeft mee te bouwen aan de toekomst van ons land en de Kerk van Christus. Spr. hoopt, dat God Ds. v. Lummel kracht geve voor zijn taak in de gemeente en zijn werk rijkelijk mag zegenen, welk werk spr. in deze gemeente ook reeds lief was geworden. De gemeente zong tot slot Ds. van Lummel staande de zegenbede uit Psalm 134 toe. Van de gelegenheid om Ds. en Mevr. in de pastorie persoonlijk te begroeten werd na dezen dienst al gemeen gebruik gemaakt. Tot onze spijt is onder de af beelding van H. M. de Koningin in ons nummer van vorige week de naam uitgevallen van den schilder dhr. Th v. Delft, evenals een duidelijke aanwijzing dat namaak en nadruk uitdrukkelijk zijn verboden en alle rechten voorbehouden. We herstellen de ze fout hierbij en wijzen met klem op dit nadrukkelijk voorbehoud voor iedereen. M. J. Sn. Loonopzand. Zooals U bekend moet zijn, worden vooralsnog geen Ingezonden Stukken opgenomen. Red. Bonnenlijst zie ommezijde. is 0. 2S L- i Terugkeer van Ds. en Mevr. van Lummel. Voor onze gemeente werd het j.l. Woensdag een dubbele feestdag toen bekend werd dat Ds. en Mevr. v. Lum mel, na afwezigheid van ruim een jaar in de gemeente waren teruggekeerd, Een stroom van bezoekers, niet alleen uit zijn gemeente, maar ook uit de ver zetsbeweging uit de streek, kwamen Zijn Eerw. aan de pastorie een har telijk welkom toeroepen en hen felici- teeren met de behouden thuiskomst. Tal van prachtige bloemstukken wer den aan de pastorie bezorgd. Voor de Geref. Kerk speciaal werd het Hemelvaartsmorgen een bijzondere ure, toen in de godsdienstoefening na de verkondiging van het evangelie van Hemelvaart door Candidaat Molenaar, hulpprediker alhier, ouderling J. Ver- doorn namens de gemeente tot Ds. v. Lummel sprak. Herinnerende aan Ps. 66 5 (berijmd) „Een net belemmerd' onze schreden" enz., zegt dhr. Ver doorn, dat de stemming van dit lied van lijden en verlossing ons bezield nu wij Ds. v. Lummel weer welkom mo gen heeten in onze gemeente. Spr. feliciteert Ds. van harte met zijn behou den terugkeer in de gemeente. Gij hebt moeten vluchten, aldus spr., als een veldhoen op de bergen, maar de Heere heeft U gespaard en tot ons weerge- bracht. Toen einde October j.l. voor ons de bevrijding kwam, meenden wij allen, dat deze bevrijding ook voor geheel ons land spoedig zou komen en was het een groote teleurstelling dat het nog een half jaar duren moest. Wij weten, dat U verschillende malen gepoogd hebt om van het overjor- daansche tot ons te komen maar dat dat tot nu toe, hoewel met de veilige haven in zicht, was mislukt, wat voor U een groote teleurstelling geweest moet zijn. De Heere alleen komt toe den lof en eer en dankzegging voor de verlossing die Hij gegeven heeft en voor het feit, dat U nu weer in ons midden moogt zijn. De opkomst der gemeente op dezen morgen getuigt wel van haar medeleven en blijdschap over Uw behouden terugkeer in onze ge meente. Nu Ds. v. Lummel weer de herderstaf mag opnemen, spreekt dhr. Verdoorn de hoop uit, dat de Heere hem rijkelijk moge zegenen tot welzijn der gemeente en Ds. v. Lummel zijn werk tot eer van 's Heeren Naam mag ■vervullen. Ds. van Lummel, «He intusschen den kansel beklommen heeft, zegt dat hij niet gaarne zou verzwakken de kracht van het verkondigde Hemelvaarts- evangelie, nu hij persoonlijk een kort woord tot de gemeente wil richten. Zwijgen zou echter beteekenen groote ondankbaarheid jegens God die onzen weg geleid heeft, in 't bijzonder het laatste jaar. Er leeft groote dankbaar heid dat God ons heeft willen bewaren en dat Hij ons het voorrecht gegeven heeft te mogen strijden, zij het met geestelijke wapenen. Wij gedenken met weemoed de slachtoffers, aldus Z.E., die ook hier gevallen zijn en in 't bij zonder onze jonge vriend de Rooij. die in den strijd voor ons vaderland ge vallen is. Onze gemeente heeft wel lid- teelsens, maar in onzen kring is nie mand gevallen, maar zijn wij gesterkt om vol te houden tot het bittere einde toe en nu geeft Hij ons de dag der bevrijding, waarvoor God alleen den lof -en glorie toekomt. Naast Hem brengt Z.E. dank aan de gemeente voor hun gebed en steun. Spr. is er zich van bewust geweest te worden gedragen •door het gebed en de liefde der ge meente, die onzichtbare band van de gemeenschap der heiligen. Z.E. dankt ook namens Mevr. voor den dag van gisteren, die voor hen bijkans teveel werd. God heeft het noodig geacht ons dien strijd te geven, maar nu zijn we •daarvan verlost en bevrijd zooals God alleen bevrijden kan. Wij mogen nu wéér gaan bouwen aan wat door sata nische krachten verwoest werd. Pas als de kruitdamp straks opgetrokken is zullen wij de vernieling kunnen zien. Men spreekt er al over, dat er veel zal moeten veranderen. Dat kan wel zijpy ^dus Ds. v. Lummel, maar één ding verandert niet, de de propaganda voor de eeuwige beginselen van God op alle terrein des levens. Maar hoe zullen 'wij strijden als met betrekking tot ons persoonlijk geestelijk leven Christus niet in ons hart Koning zij. Z.E. wijst op de trek der Kerk op alle terrein des levens, niet in het minst in het

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 3