22 MEi 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 28 Waafwijksche en Langstraatsche Courant HET LAND VAN NEUSDEN EN ALTENA. Het rijke landbouwge bied van het Lend van Heusden en Altena, was een der laatste streken van ons land, dat bevrijd werd, Hoe dikwijls hebben we ons in de voorbije zes maanden niet afgevraagd: „zouden ze er nu over gaan' „Ja", zei men dan, „vannacht zal het gebeu ren Maar er gebeurde niets. Het Land van Heus den en Altena zou niet door direct wapengeweld veroverd worden, als zoo vele andere deelen van ons land beeft het moeten wachten op dealgemeene onvoorwaardelijke capitu latie. Elders had dit ten minste dit voordeel, dat belangrijke gebieden voor vernietiging gespaard ble ven. In „de klaar* zou het anders gaan. Maanden en maanden lang heeft dit gebied onder vuur gelegen. Artillerie- en luchtbombardementen, zooals wij nog niet hebben meegemaakt. Zóó hevig soms, dat zelfs bij ons op enkele dagen de lucht er door verduisterd werd. Deze bombardementen waren noodzakelijk, om den soms toch reeds al te driesten vijand op een af stand te bouden. Maar,,de klai'' is er het slachtoffer van geworden. De zuide lijke rand van dit gebied werd al spoedig geëvacu eerd: Dussen, Hank, Meeu wen, Drongelen, Eethen, Genderen enz. Plotseling, zonder eenige waarschu wing moesten de bewoners hun huizen verlaten. Zij kregen geen gelegenheid iets mee te nemen. Hun inboedels, hun vee, hun voorraden, alles moes! achterblijven Niels zou den zij er van terugvinden. Wij hebben verschillende menschen gespioken, die uit deze gebieden zijn overge komen. En als men naar hunne verhalenluiscert, krijgt men een onopgesmukt beeld van het lijden en de onher stelbare verliezen, die zij geleden hebben Zij zijn alles kwijt, tenminste de meesten van hen Want als men verwacht in „de klaai" niets meer terug te vinden, dan gaat men in zijn veronder stellingen wel wat tè ver Wij hebben nog geen vol ledig overzicht kunnen'krij- gen van de schade welke is aangericht. Wij zijn echter betrouwbaar ingelicht over Dussen Het centrum is hier aanzienlijk beschadigd. De kerk is onherstelbaar ver nield cok aan het klooster complex is niet veel goeds meer. Het raadhuis valt mee, maar met de bekende hotels van Leemans en Heessels is het weer beduidend erger. Zoo kan men doorgaan. Dussen-Binnen, het gebied rond het kasteel, is één troostelooze ruïne. Het prachtige kasteel, dat reeds ver gerestaureerd was, is voor een goed deel vernie tigd en zoo is het ook met alle boerderijen in deze omgeving. Zij zijn alle plat gebrand door de moffen- bende, nadat zij inboedels, granen, voorraden en vee gestolen hadden. De Feld gendarmerie verscheen re gelmatig met groote vracht wagens en laadde alles op wat van - haar gading was. Boeren met een prachtige boerderij en een veelbelo- venden veestapel, hebben niets meer. Niets. Dat is het juist wat het verlies voor deze menschen zoo schrij nend maakt. Granaten heb ben weliswaar veel schade aangericht, maar over het algemeen niet onherstelbaar, Een wilde horde vandalen, heeft echter in dit gebied de vrije hand gehad en boerderij na boerderij, som mige nachten en dagen tel de men meer dan veertien branden, een prooi der vlammen doen worden. Sa menvattend kan men con- cludeeren, dat Dussen voor 50pet. wèg is. Meeuwenis practisch geheel van de kaart weggevaagd, Een ge heel dorp heeft men plat gebrand en volgens betrouw bare inlichtingen staan er nog slechts vier boerderijen overeind. Met de overige dorpen is het iets beter ge steld, maar niet veel. Te lang hebben roovers, plun deraars en brandstichters hier de gelegenheid gehad, hun lusten bot te ?vieren. Zij hebben dat ook ruim schoots gedaan en boerde rij na boerderij aan hun satanische grillen opgeof ferd. Tè vaak hebben wij hier de brandfakkel 2an den overkant zien ontsteken, om nog bijzondere verwachtin gen omtrent den toestand daar te koesteren. Het is er een ruïne, Bloeiende land- bouwdorpen zijn met den grond gelijk gemaakt Prach tige oude hofsteden moed willig vernietigd en alles, alles gestolen. De boeren moeten met niets beginnen. Mogen zij bij hun opbouw ruimschoots hulp van elders krijgen. De evacuatie-gebieden in het noorden, bij Werken dam enz zijn er goed af gekomen. Alleen hebben de moffen in Werkendam twee kerken en een molen aan den moloch van hun ver nielzucht geofferd, waardoor ook tal van huizen ernstig beschadigd werden GfficteeSe Berichten. Urgentie-program van werkgevers en werknemers. Aan alle werkgevers en werknemers in ons land heeft de „Stichting v. d. Arbeid" die zich ten doel stelt de bevordering van de so ciale zeden, orde en recht vaardigheid bij haar oprichting een proclamatie gericht eendrachtig samen te werken bij den opbouw van ons land en steun te verleenen aan de wettige regeering. Tijdens den bezettingstijd is regelmatig contact onder houden tusschen werkge vers- en werknemersorga nisaties en dr. Hacke, dir. gen van den Arbeid In onderling overleg zijn de grondslagen vastgelegd om te kunnen werken in het algemeen belang Vraagstuk ken behooren gezamenlijk door Overheid, werkgever en werknemer opgelost te worden. De proclamatie sluit met„Werkgevers houdt uw poorten open, werknemers doetuwplichtl" De gezamenlijke werkne- nemers- en werkgevers-cen trale heeft 'n urge'ntiepro- gram opgesteld en dit de regeering doen toekomen. 1. Van regeeringswege worden maatregelen getrof fen om buitenlandsche ar- beiders, krijgsgevangenen, gijzelaars.en onderduikers in hun oude functies te her stellen of om hen wachtgeld te verleenen. Betreffen het eertijdsche werkloozen. dan worde voor hen een finan- cieele regeling gemaakt, 2. directe rehabilitatie van hen, die o.a. door politieke terreur ontslagen moesten worden. 3. handhaving van het ontslagverbod. 4. weder-invoering van normale werk-en rusttijden. 5. bevordering van weder- opbouw-plannen. den bouw van arbeiders en midden standswoningen en andere utiliteitsgebouwen. 6 verhooging van de rant soenen voor de directe levensbehoeften, voorname lijk van 7. voeding, schoeisel, klee ding, dekking en voorts rigoureuse bestrijding van den zwarten handel 8. herziening van deloo- nen en prijzen. 9. verbetering van uitkee- ringen aan ouden van dagen. 10. bevordering van de volksgezondheid, o.a. be strijding van de t.b.c, 11. het treffen van spoe dige financieele voorzienin gen voor oorlogsinvaliden, oorlogsslachtoffers en be hoeftige zeevarenden (H.N.) Prof. mr. Gerbrandy min.- president heeft aan H M. de Koningin het ontslag van den raad van ministers aan geboden. Dit ontslag is het gevolg van de destijds aan het volk gedane belofte, dat een nieuwe regeering zou wor den gevormd zoodra geheel Nederland bevrijd zou zijn. H M de Koningin heeft het ontslag aanvaard, doch gelijktijdig den ministers verzocht niet alleen de loo- pende zaken af te doen, maar alle werk te blijven verrichten, dat in het land en volksbelang is. Ontsnapte gevangenen uit het concentratiekamp Mauthausen, ongeveer 4 km. ten Oosten van Linz, vertelden afgrijselijke ver halen van de in dit kamp gepleegde wreedheden, aldus wordt door den cor respondent van de „Times' medegedeeld, Men neemt aan, dat in dit kamp meer dan 500.000 slachtoffers gestorven zijn Er werden in Mauthauseu zes manieren toegepastom de gevangenen tedooden. Ie. De verhongering. De slachtoffers werden in een cel gestopt waar zij ge doemd waren tot den hongerdood. 2e. Door vergassing. On geveer vijftig personen werden in een gaskamer opgesloten en dan door gassen gedood. 3e. Door fusilleering. De slachtoffers werden in een rij opgesteld met gezicht naar den z.g. „bloedmuur" en vervolgens gefusilleerd De vloer van de ruimte waar dit gebeurde, was bevlekt met bloed van de ongelukkigen. 4e. Door bevriezing. In December jl. kreeg een Amerikaan eerst 'n warme douche, waarna hij op een sleenen muur werd ge plaatst en dood vroor 5e. Door injecties. Inde lichamen van de mannen werd benzine gespoten, waardoor de lijken hij de crematie beter brandden. 6e. Door de mannen in een pui te werpen, waarin uitgehongerde honden hen verscheurden. Zuiveringsmaatregefen. Door M.G zijn o m. ge schorst in hun funccie M. Timmermans, onderwijzer, DongenE. Schrauwers, onderwijzeres, Geertruiden- berg Cl Raming, plv voor zitter K. v. K., Waalwijk. Verhoegtng kindertoeslag. Teneinde tegemoet te komen aan demoeilijkheden, waarin vele groote gezinnen De heer Ir. Hacke, directeur- generaal van den arbeid heeft in een onderhoud verklaard, dat groote waterwegen in Holland alle voorloopig onbruikbaar zijn wegens versperingen, ontstaan door het tot zinken brengen van schepen. Hiervan is uitgezonderd de Nieuwe Waterweg, welke slechts een weinig verzand is. Het Noordzeekanaal is nog be vaarbaar, omdat een der slui zen nog open is. Dit kanaal is dus direct bruik baar. De havens van Rotterdam zijn verwoest, doordat de kademuren in de fundamenten zijn opge blazen. Twee kleine havens zijn aan deze vernieling ontkomen, namelijk de Parkhaven en de Merwedehaven. Van de Petro leumhaven zijn alle tanks opge blazen. De Maasbruggen en de Maas tunnel zijn intact. De haven van Amsterdam, een haven voor vaste scheep vaartlijnen is niet in zoo ern stige mate beschadigd als die van Rotterdam. Zij zal veel spoediger hersteld kunnen zijn, bovendien is hier van zeer groote waarde, dat zij, zooals gezegd, de zetel van vaste lij nen is. De Rotterdamsche haven daarentegen is veel gedifferen tieerder van doelstelling. Aan gezien hier uiteraard veel meer tijdelijke verbintenissen loopen, wordt zij door de verwoesting in haar toekomst ernstiger be dreigd. Antwerpen kan in dit opzicht een zware concurrent worden. De bruggen en wegen in Noord- en Zuid-Holland zijn in tact. Slechts de verbindingen met het Zuiden zijn alle bescha- digd. Dit' betreft met name de overgangen over de Maas, het Hollandsch Diep en de Waal. Bij Zaltbommel is de verkeers- brug behouden de spoorbrug is vernield en bij Arnhem ligt een dubbele pontonbrug. door de tijdsomstandigheden verkeeren, heeft de minister van sociale zaken besjoten den bijslag op den kinder toeslag te verhoogen. De totale kindertoeslag wordt daardoor van resp 20 en 25 cent per dag en per kind gebracht op 40 cent De verhooging gaat in met terugwerkende kracht en vanaf 1 Jan. 1945. Opgave van de door de Duiischers weggevoerde motorrijtuigen en onderdeelen. Teneinde het wegverkeer zco spoedig mogelijk we derom op gang te brengen, is het gewenscht een over zicht te verkrijgen van het geen in mijn district, hetzij in vordering, hetzij anders zins door de Duitschers aan auto-materiaal is wegge voerd. In verband hiermede ver zoek ik alle belanghebbenden mij vóór 30 Mei 1945 een schriftelijke opgave dienaan gaande teverstrekken, waarin dient te werden vermeld 1. Naam, voornamen, be roep, woonplaats en adres 2. Soort v. h medegeno men vervoermiddel (vracht- De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; «1.95 per kwartaal De schade is groot. DrukkerWaalwIJkscKe Stoomdrukkerij Anloon TIalen Kennummer; 2483 Netlerf. raoeering onïslag aangeboden. Afgrijselijke methoden om gevangenen te dooden. De toestand van wegen, bruggen en waterwegen.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1