auto, personenauto, auto bus) 3. Merk, type en brand stof. Bovendien moet melding gemaakt worden van: a. het laadvermogen, voor wat betreft vrachtauto's b. het aantal zitplaatsen, voor wat betreft autobussen en personenauto's. Ook van weggevoerde losse onderdeelen en banden dient opgave te worden verstrekt, waarbij moet wor den vermeld de aard van de onderdeelen, alsmede de maat der banden. De Rijksinspecteur van het Verkeer in Noord Brabant, J. LATER, Orthenstraat 47-47, 's-Hertogenbosch. Bereiden toegestaan. In verband met de ge wijzigde omstandigheden, heeft de Voedselvoorziening besloten dat het thans niet langer verboden is, luxe en klein brood, beschuit, rogge brood bisquits, croquetten, enz. te bereiden, alsook bier. Spoedig treinen In Holland. In Holland hoopt men reeds spoedig enkele trei nen te kunnen laten rijden doch deze zullen uitslui tend dienen voor de voed selvoorziening. Er zijn nog enkele goederentreinen en 27 locomotieven gevonden waarvan er dertien klaar zijn voor het gebruik. Al het rollend materiaal van het electrische spoorweg net is door de Duitschers weggesleept. Zij namen zelfs de bovenleiding van de lijn Amsterdam-Utrecht mee. Verder zijn de lijnen van Utrecht naar Amster dam en Rotterdam intact. Alles bijeengenomen heeft 't den schijn, dat de schade aan de spoorwegen in het westelijk deel van het land niet zoo prnstig is als in de vroeger bevrijde ge bieden. KORTE BERICHTEN. Uit Europa zullen voor den strijd in het Verre Oosten verscheept worden oa. 11.000 stukken ge schut, 3 millioen vuur wapens en 300.000 auto's. (BBC.) De schadevergoedin gen van Duitschland kun nen alleen bestaan in goederen en werkkracht. De Duitschers mogen dan pas hun eigen producten houden als aan alle be hoeften der geallieerden voldaan is. (H.N.) Bijna 500 vijandelijke schepen zijn in handen der geallieerden gevallen. (H.N.) 3 arbeiders uit Lage- Zwaluwe waren werkzaam aan de spoorlijn nabij de spoorbrug. Bij toeval viel een zwaar voorwerp op eea tankmijn, waardoor vader de V. en zijn schoon zoon werden gedood. Een zoon van de V liep ernstige verwondingen op. Het grootste deel der Duitsche troepen, die in Holland gevangen geno men zijn, zal in kleine vaartuigen van Den Helder naar Emden worden ver scheept, zoo meldt onze oorlogscorrespondent Ton van Beers. 120.000 man zullen op deze manier moeten worden afgevoerd. SS-troepen tusschende twee en drie duizend man die zich onder de duit sche krijgsgevangenen be vinden, zullen in Neder land blijven om voor den Nederlandschen rechter terecht te staan. Deze Duitschers zijn thans in concentratiekam pen in Nederland opge sloten en het is hun niet toegestaan iets te behou den, waarvan vermoed kan worden, dat het gestolen is. Dit! beteekent, dat de Nederlanders vijftig tot zestig duizend fietsen en duizenden auto's zullen terug krijgen. De waarde van de textielgoederen, die thans in de gevangenkam pen worden opgehaald, loopt in de millioenen guldens. H. N. Om den heropbouw van het Nederlandsche leger beter mogelijk te maken zal 't Canadeesche leger het grootste deel van het oorlogsmateriaal in ons land laten. (R.O.) 720 bevrijde Neder landers bevinden zich in Odessa. Per eerste gelegen heid zullen zij via Enge land naar het vaderland gebracht worden. (RO) Autobussen rijden er nu ook van Den Bosch naar Nijmegen. Het is een dienst van de Nederl. Spoorwegen. (AA) Mseuws uit Waalwijk en Omgeving. Het Telefoonverkeer. Tot ons genoegen kun nen wij meiden, dat aan het herstel van 't telefoon verkeer, sinds onze be vrijding met kracht ge werkt is. De locale leidin gen zijn alle vrijwel intact gableven, maar met de in- terlocale verbindingen was het zeer ongunstig gesteld. De technische dienst van de P. T. T.( die direct na de bevrijding ook reeds de radio-distributie in werking wist te stellen, heelt met kracht gewerkt aan't herstel der interloca- le leidingen naar 's Bosch, Tilburg en Raamsdonks- veer. De voltooiing van dezen herstelarbeidisthans in zicht en wanneer van officieele zijde daartoe toe stemming wordt gegeven, welke zeker niet lang meer op zich zal laten wachten, zullen de centrales weer in dienst gesteld worden. Buurtvereeniging „De Sticht". Daartoe opgeroepen door het bestuur was de jeugd boven de 16 jaar uit de Stationsstraat Maandag ter vergadering in »Thalia» bijeen. Deze vergadering waarvoorde belangstelling zeer groot was, stond on der leiding van dhr. Hvan Engelen, Vice-voorzitter van „de Sticht". Na opening zette de voorzitter uiteen wat het doel was dezer bijeenkomst die op algemeen verzoek plaats vond n.l. om weder om als voorheen te komen tot 'n flinke Amusements- vereeniging, Na een uitvoerige be spreking en gezellige ge» dachtenwisseling werden als onderafdeelingen van »de Sticht» opgericht een revue ensemble met 30 leden, 'n muziek-ensemble met vijftien leden en een gemengd koortje waarvan het aantal leden nog niet kon worden vastgesteld, omdat ook oudere leden van »de Sticht» nl. de ge huwden hierbij kunnen toetreden. Als leider van het revue ensemble werd gekozen dhr. H van Engelen, van het muziek-ensemble Fr. v. d. Straeten, terwijl bin- EEN WEERZIEN... nen enkele dagen de leider van het koor zal worden aangewezen. Binnen korten tijd zullen de repetities beginnen en daar in de diverse clubs goede krachten schuilen en de geheele jeugd spon taan wil meewerken liggen er voor de Stationsstraat, bewoners weer mooie avonden in het verschiet, Het bestuurder amuse mentsvereeniging werd als volgt samengesteldHenk van Iersel, voorzitter; Mej. Erna Kriek, secretaresse; Mej. Cor. v. d. Lee, pen- ningmeesteresse, deheeren F, v. d, Straeten en Mart. Hermans, leden. Fabrikantenkring. De afdeeling Waalwijk van den Fabrikantenkring Langstraat, zal een alge meenevergadering houden op Dinsdag 29 Mei a.s. ten 7.30 uur in Hotel „De Twee Kolommen". Een prachtige vangst! Donderdagavond had de beruchte vrouw van ex- landwachter van Gijzel, beter bekend onder den naam van „Vuil Dientje", de directe aanleiding tot den moord door de Duit schers op burgemeester Moonen en JoopHoffmans en den moord-aanslag op Vincent Iloffmans, de bru taliteit met eenige repa trieerden per vracht-auto naar Waalwijk terug te keeren. Zij werd spoedig herkend, door agent Nijssen gear resteerd en naardemaré- chaassée-kazerne overge bracht, van waaruit zij op open wagen, prijsgegeven aan de algemeene verach ting, een rondrit door de gemeente mocht maken. SPKANG-CAPELLE. Op initiatief en onder Voorzitterschap van Burge meester Smit is een comité gevormd, met het doel ge zamenlijk voor de geheele gemeente feestelijkheden te Zij is dan teruggekomen. Och, ja, zoo gaat het. Langzamerhand komen allen 3erug. Waar zelfs de grootste bonzen van het Derde Rijk en de kleine bons Mussert geen geiegenheid hadden, hun arrestatie te ontloopen, zoo zullen ook de anderen de gerechtigheid niet ont gaan. Ook zij kon het niet. Donderdagavond was ze er plotseling. Zoo maar, ineens, in ons midden. Natuurlijk hebben wij haar hartelijk ontvangen. Hoe kon het ook anders Schijnbaar wilde zij eerst incognito komen Dat doen alle belangrijke personen. In Baardwijk, tenminste zat zij diep weggedoken, achter in een groote auto, verborgen achter repatriee- renden. Een nieuwsgierige Baard- wijker, Guus heet-ie, loerde echter wat dieper in den wagen en tot zijn verbazing overkwam hem het grootste oogenblik van zijn leven hij zag HAAR. Natuurlijk was het toen met het incognito gedaan. Zoo'n belangrijk personage moest door geheel Waalwijk ontvangen worden, met alle eerbetoon haar toekomend. Dus werd er een open wagen voorgereden en zij mocht voorop plaats nemen, zoodat iedereen haar goed kon zien. De straten en hoeken za gen zwart van de menschen. Er werd geschreeuwd en gejucht en gegooid niet met confetti naar haar, die daar niet fier met een groote schop hoog bo ven haar hoofd een triomf tocht door Waalwijk maak te. Het was een lange tocht. Soms werden haar armen moe van de zware schop, maar moedig hield zij stand. Schijnbaar was zij diep onder den indruk van de enthousiaste ontvangst die het Waalwijksche publiek haar bereidde. Wie is hier ooit zoo ontvangen? Zij zal het nooit vergeten. Haar gezicht stond stroef. Het was ook vuil. Wat juichte de bevolking haar toe. Spontaan kreeg ieder thans gelegenheid zijn hart te luchten. Men kon zien dat het vele menschen een verademing was, dat zij dit weerzien mochten bele ven. Zij immers was geheel Waalwijk nog iets verschul digd. Die schuld zal thans betaald worden. Een heel klein deeltje ervan is Don derdagavond ingelost En onze anders zoo goede en vreedzame inwoners staken hun vreugde over deze schulddelging niet onder stoelen of banken. Zij heeft het kunnen merken. Thans zal zij de SS niet meer kunnen roepen. Thans zal zij geen weer- looze burgers in de handen van moordenaars kunnen overleveren. Thans zal zij zich kunnen bezinnen op de geweldige misdaad, die zij op haar geweten heeft. En weldra zal zij zich hebben te verantwoorden over haar aandeel aan den moord op burgemeester Moonen en }oop Hoffmans. Dooden klagen aan. Iedere Waalwijker heeft de aanklacht overgenomen. Het recht zal ook hier zijn loop hebben organiseeren ter viering van de bevrijding. Het volledige comité is samengesteld als volgt A. Smit, Voorzitter, M. F, de Visser, Secretaris, G. H. Kruidbos, Penningmees ter, G. A. S. de Bas, J. M. de Jong. A. Kerst, A H. Kerst, W. Kiebocm, W. J. van Nieuwenhuijzen, A. van Oosterhout, T. M. Pronk, C. D Rempt, P. Spierings, W. G van Stalborch, C B. Timmermans, W. A. Tim mermans en W. J.vanWil- ligenburg. De feestdagen zijn voor- loopig bepaald op Vrijdag 29 Juni (verjaardag van Prins Bernhard) en op Zaterdag 30 Juni a.s. Woensdag 23 Mei en vol gende dagen zal in de ge heele gemeente gecollec teerd worden. Intusschen zullen ook buurtcommissie'sin het leven worden geroepen, welke zullen medewerken aan de versiering en aan het orga niseeren van een optocht. GEERTRUIDENBERG. Zondag j.l. hield de Arbeiders- Beweging in het parochiehuis een ledenvergadering. Na de opening herdacht de voorzitter de twee ontvallen le den der Arb. Beweging, bij een vijandelijke beschieting op de scheepswerf van de N.V. Ruij- tenberg, n.l. de leden A. Ma- chielse en A. Krooswijk. Voor hun ziele-rust werd door de vergadering een gebed ge stort, terwijl besloten werd een H. Mis te doen opdragen voor de gevallen leden der Arb. Be weging. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat' alle leden daarbij tegenwoordig zouden zijn, en ter H. Tafel zouden naderen. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat het bestuur actief voormeerdere personen en groepen is opgetreden, en den voorzitter merkte in dit verband op, dat het strikt' noodzakelijk is, dat men de juiste gegevens moet verstrekken wanneer men een of ander bij den Vakbond of K.A.B. aanhangig wil maken. De voorzitter deelt mede, dat het ledental steeds sterk blijft toenemen en dat daarom binnen korten tijd mag worden ver wacht', dat een afdeeling zal worden gevormd van Land- en Tuinbouw en van Handel- Win kel- en Kantoorbedienden. Verder gaf de voorzitter een korte beschouwing over de werkwijze en plannen van de Contact commissie, waarin hij zitting heeft. De Toneel vereeniging Exel- sior, een onder afdeeling van de K.A.B. heeft het plan opge vat, om een poppenkast' in het leven te roepen, om aange name uurtjes te kunnen bezor gen aa^ de jeugd. Ter propa- gande voor de Roomsch Katho lieke Arbeiders Beweging, heeft de toneelvereeniging Exelsior eveneens het plan opgevat om met een spreekkoor naar buiten op te treden. De voorzitter richtte speciaal zijn schijnwerper op de natio nale beteekenis van het oogen blik. Nu is ons geheele land, aldus de voorzitter, bevrijd van de Nazi pest. Bevrijd van ter- Gouden KloosterfeesS. De Eerwaarde Zuster Josephus van de orde van J. M. J. herdenkt op 26 Mei a.s. haar gouden klooster- feest. De jubelaresse. een uitstekende onderwijskracht, staat nog dagelijks voor de klas en doet daar nog met vreugde en opgewektheid haar plicht.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2