Trapnaaimachine, 1 Japan wil vrede? Reuter meldt uit San Francisco, dat daar van het Japansche zijde een voorstel tot vrede is ont vangen gericht aan Ame rika en Engeland. Het is door de beide mogend heden ook ter kennis van de Russische vertegen woordigers gebracht. De geallieerde autoritei ten hebben geantwoord geen Japanscb vredesaan bod in overweging tezullen nemen indien dit niet on. voorwaardelijke overgave beteekent. Het Japansche opper bevel heeft toegegeven, dat het leger in Birma ver slagen is. Oroovige V.E-dag in Oldenzaal. Doordat eenige jongens brandplaatjes en kruit in £en granaatbuis hadden geperst en het goedje tot ontploffing brachten, heeft de viering van V.E-dag in Oldenzaal een droevig slot gehad. 90 menschen wer den ernstig gewond 7 zijn er reeds overleden. (AA.) Een belangstellend lezer vraagt hoe bet staat met onze W.G.V. Zij mag zich wel haasten om het goede voorbeeld van „Kunst en Kracht" te volgen, die zeer zeker in één slag aller sympathie en steun heeft verworven. De gymnastiek moet zoo spoedig mogelijk in eere hersteld en de Ve teranen Club „Ons Huis" is gaarne bereid om alle medewerking teverleenen. Verschillende werktnigen zijn er en een zaal zal er komen. Bij een volgende gelegenheid moet zij, even als St. Crispijn, present zijn. Duitschers wilden Breda heroveren Thans is bekend gewor den, dat de Duitschers met Kerstmis, toen zij hun offensief in de Ardennen begonnen ook, ook plan nen gemaakt hadden voor een aanval vanuit Holland naar het Zuiden. Het lag in de bedoeling Breda te heroveren en dan naar Antwerpen op te ruk~ ken. Terzeifcie tijd zou een kleine vloot van motor- torpedobooten de Schelde binnendringen om de geal lieerde scheepvaart te be stoken. Deze actie kwam niet tot ontwikkeling maar wel kan thans gezegd worden, dat met Kerstmis van het vorig jaar een af- deeiing Nederlandsche mariniers onder bevel van sergeant Vink twee kleine duikbooten tot zinken bracht. EN NU AAN DEN ARBEID. Episcopaat indan Bosch gehuldigd.. Alle bisschoppen van Nederland waren Donder dag in den Bosch bijeen en men heeft deze gelegen heid aangegrepen hen te huldigen. Het eerst sprak wnd. burgemeester Loeff, die uiting gaf aan zijn waar. deeriog voor het prachtig voorbeeld der Ned Bis schoppen, in 't verzet tegen den schenner van ons grondgebied en onzen onderdrukker. Hij wees ook op de stichting van 't Fonds voor bijzondere nooden, waardoor hon derdduizenden hun plicht konden doen. De aartsbisschop Mgr. de Jong bracht dank aan God en Z. H. Moeder.de Zoete lieve Vrouw van den Bosch en aan allen die harden strijd hadden ge voerd tegen den over weldiger van ons vader land, en aan H. M de Koningin. Hij spoorde aan nu ook den vrede te win nen doornieuwen opbouw met Christus. A.C. BOEZERenC.LANKHAAR CAPELLE. reur en onrecht. Dank aan God, en hulde aan alle geallieerde strijdkrachten, aan onze onder- grondsche strijders. Hulde aan Vorstenhuis. De vergadering be aamde dit door uit volle borst het Wilhelmus te zingen. Met algemeene stemmen werd besloten dat de leden der K.A.B. 0,05 per week extra zouden betalen, tot dekking der kosten verbonden aan de aanschaffing van een nieuw vaandel. Hierna sprak de geestelijke adviseur de Weleerw. Heer A. Damen een kort woord over de op te richten club „Credo- \Pugno" Deze club zal mede opnemen jl den strijd tegen de sociale on gerechtigheden, tegen de zeden verwildering tegen de vervlak king, die het volwaardig mensch-zijn tracht tegen te hou den. Deze club zal zijn een keur troep, die haar posten zal uit zetten op iedere plaats en op elk terrein, om daar de gods dienstige en zedelijke belangen te verdedigen, wanneer deze mochten worden aangevallen. De besten worden uitgezocht, en zullen in de gelegenheid worden gesteld te dier zaken lessen te volgen, zoodat zij ook inder daad, zij het niet alle dan toch de meest act'ueele vraagstukken ■zullen kunnen verdedigen. Tot slot kwam een comité tot stand in verband met Herwon nen Levenskracht leden: D. Zijl- H'mans, A. Rekkers, J. v. Erp, A. ■j Stoop. Nieuws uit Kaatsheuvel Hoekey-Tournooi. In liet raam der Kaatsheuvolsche Vredesfeesten gal de Hockey-club D.E.S. Zondag een groot tournooi. De uitslag was Dames Des-Forward Tilburg 20 Hoco Oisterwijk-Mep Boxtel 23 Hopbel. Scbijndel vrijgeloot. Winnaarsronde Hopbel-Mep 10. Des vrijgeloot. Verliezersronde Hoco Forward 2I. Winnaars- finale Hopbel-Des 3—0. Heeren Des-Mep 4 3. Hoco- Hopbcl 10, Forward-Eng. Team O i. Winnaarsronde: Des-Eng. Teaj%,20. Vrijgeloot Hoco. Ver liezersronde Mep-Hopbel 01. Vrijgeloot Forward. Finale verlie zersronde Hopbel-Forward 20. Finale Winnaarsronde Eng. Team- Hoco 36' W innaar Eng. Team. ST, JOACHIMSMOER, Ontvreemd. ïn den nacht van 8 op 9 Mei werd ten nadeele van 4en landbouwer Dingemans alhier, een schaap uit de wei gestolen. Tot heden zijn de daders nog onbekend. Vragen en meeningen van onze lezers. Een onzer lazers vraagt hoe het mogelijk is dat N.S.B, vrou wen e.d. nog in de gelegenheid zijn of de brutaliteit bezitten haar hart te luchten en openlijk haar meening te uiten, over een rond rit als Donderdagavond werd ge maakt en zich daarbij niet ontzien uitstekende Nederlanders en goe de burgers te grieven.Zij die thans nog zoodanig optreden, hooren toch op een andere plaats thuis, want die zijn gevaariijk. Stel je voor dat wij zoo iets gedaan hadden, tijdens de Duitsche bezetting, Concentratiekamp of erger 1 Kan hier de politieke recherche niet ingrijpen, zoo vraagt hij. Correspondentie. Post-abonné's. Nu alle oor logszones zijn opgeheven en ook onze plaats en streek weldra in 't meer normale postverkeer zul len zijn opgenomen, kunnen wij ook weer postabonnementen aannemen. Wij hebben met het oog hierop een aantal exempla ren vanaf 't eerstè nummer na de herrijzenis gereserveerd, uitslui tend voor onze oud-postabonné's. Zij die allé exemplaren in hun bezit willen zien, doen goed zich ten spoedigste te abonneeren. Nu de feestelijkheden zoo on geveer ten einde zijn en daarmee ook de verslagen daarvan, willen we heeren correspondenten nog maals beleefd doch dringend ver zoeken hunne berichten zooveel doenlijk te bekorten en ons geen uitgebreide verslagen te zenden van vergaderingen, lezingen e.d. Het is ons in de toekomst, met het oog op onze nijpende plaats ruimte, onmogelijk ze op te nemen. Wij moeten ze dan ook voortaan ter zijde leggen en ons beperken tot korte berichten, die toch ook het gebeurde kunnen weergeven. Wat er in Waalwijk te doen staat. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK OFFICIEELE BONAANWIJZING Voor hel bevrijde NcderJandscha gebied zijn in het tljdvolc van 13 Me! tot en met 26 Mei '45 de navolgende bonnen der bonkaarten 6e periode geldig verklaard. Artikel Bon. Mr. Gemerkt Hoeveeih. per bon Opmerkingen. Aardappelen A22-B22 C22-D22 E22 M22 Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen 2 kg. 2 kg. 2 kg. IV2 kg. Vleesch A22A -B22A C22A - D22A E22A- M22A Vleesch 100 gr. Margarine A22A-B22A C22AD22A E 22 A M22A boter Boter Boter Boter 250 gr. 125 qr. 125 gram margarine is 100 gram vet Kindermeel 250 gr. Aflevering op bon D43-E43 Wesarve. Gortgries 250 gr. Aflevering op bon B43-C43 Reserve Vermicelli of puddingpoeder 50 gr. Aflevering op bon 135 Algemeen Kinderdrank 300 gr. Aflevering op bon D37-E37 Reserve iviiiinv, yu.uryiiuiujuuui toü U3C.X.C UUfUlCn YSTigi aaTl Op den dag waarop ze worden gepubliceerd en eindigt op 26 Mei 1 945. Vergoeding wegens in wicht e d. aan detaillisten en grossiers. In de week van 2126 Mei a.sdienen detaillisten en grossiers zich op den voor hen vastgestelden inleverings dag tot den distributiedienst te wenden voor het in ontvangst nemen van toewijzingen als vergoeding wegens inwicht e.d. Deze vergoeding wordt gegeven voor de artikelen koffie, peulvruchten, suiker, chocolade, jam. Eng. bloem en EngHuishoudzeep. Uitreiking bonkaarten 7e periode. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat geen na-uitreiking van ne bonkaarten der 7e periode zal worden gehouden, zoodat eenieder wordt aangeraden op de vastgestelde dagen zijn (haar) bonkaarten af te halen. Verstrekking rantsoenbonnen Zout en Gist aan houders van Teelerspremie. Tegelijk met de verstrekking vau de bonkaarten 7e periode zullen aan houders van teelerspremie per persoon rantsoenbonnen voor 1 rantsoen zout en V2 rantsoen gist worden verstrekt; bij de uitreiking hiervan dienen de houders van teelerspremie de in hun bezit zijnde maal- ver gunning (en) te toonen. DISTRIBUTIEKRING 252 WAALWIJK. 22-5-1945. A. J. KLEYBERG, wnd. leider. Aansluitend aan het hoofdar- artikeltje in een vorig nummer, zouden wij hier even willen be zien, den arbeid die ons wacht in eigen gemeente. Zeker, met' groot'e voldoening mogen we terugzien, wat tien tallen jaren van wijs beleid van burgemeester Moonen en zijn actief dagelijksch bestuur, daar in gesteund door den gemeen teraad is tot stand gebracht. Wat is er uitgebreid, wat is er verbouwd en verfraaid; wat heeft de naam van Waalwijk al die jaren gewonnen op het gebied van handel en industrie, van onderwijs, van cultureele en sociale verzorging. Al dit mooie werk heeft' jaren stilgelegen, vanzelfsprekend. Maar nu is er de vrede, nu kun nen en móeten we aan den ar beid. Wij kunnen en mogen niet' blijven staan bij het verleden, mokken over hetgeen verloren is gegaan, vernield of achter wege gebleven. We moeten met stalen wil vooruit, opdat we on ze plaats behouden niet alleen, maar wij moeten voorwaarts, vooruitstrevend als voorheen. En wij weten wel dat' alles zeer moeilijk gaan zal, dat we nog van alle kanten gehandicapt zijn, dat er nog veel toekomst muziek zit in onze plannen, maar toch kan het geen kwaad eens een klein lijstje te geven, van hetgeen nu en in de verre toekomst zal moeten worden af gewerkt. Op de eerste plaats komt dan herstel van huizen, gebouwen, straten, wegen, pleinen en plant soenen. Afwerking van het stra tenplan, oostelijk van de Sta tionsstraat, waarin dient' t'e wor den opgenomen het grootsche plan voor een kerkmilieu van Deken H. Heezemans; de ver bindingsstraat Grootestraat- Schoolstraat (waar nu reeds de huizen door de VI zijn ge sloopt en de verbindingsstraat Mr. vanCoothstraatKerkstraat. Een nieuw gebouw voor de R.K. H. B. S. met volledige op leiding: een nieuwe Nijverheids school en uitbreiding van het aantal vakken waarin onderricht gegeven wordt; een H.B.S.' voor meisjes, waardoor ons onder- wijs-potentiëel haast volmaakt wordt. De Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers op Inzameling. Ten behoeve van kinderen van 1—6 jaar in de kinder tehuizen in 't Noorden zal in onze gemeente een in zameling worden gehouden van kinderspeelgoed op middelbaar peil, zooals de tex tielscholen. Een badinrichting en dit' zouden we zeggen, zoo spoedig mogelijk, waar dit zeer dringend is. Een representief bioscoop- en concertgebouw; de inrichting van een goed-geoutil- leerde leeszaal. Onze gemeente moet in het bezit komen van meer natuur schoon, waardoor vooral de ar beidende klasse meer gelegen heid heeft voor gezonde ont spanning. In dit verband hadden we hoop gehad op een volks park, waarvoor thans mogelijk gelegenheid ware geweest. Het bezoek aan Waalwijk, het vreemdelingenverkeer moet be vorderd en gestimuleerd, waar door de winkelstand zal kunnen opbloeien. Onze jaarmarkten dienen met kracht in eere her steld t'e worden. Onze organisaties en vereeni- gingen, sociale en instrumentale, moeten tot nieuwen en krachti- gen bloei gebracht, de cultureele opvoeding van ons volk met kracht ter hand worden geno men, zooals dat' hier steeds op zoo eminente wijze is gebeurd. De vestiging van nieuwe indu- striën moet worden bevorderd, door aantrekkelijke vestigings voorwaarden; wij denken hier aan een nieuwen havenmond aan de Bergsche Maas waar groote terreinen voor dit doel beschikbaar zouden kunnen worden gesteld, waardoor Waal wijk zich mettertijd ook naar het' Noorden zou kunnen uitbrei den. Een wensch van een onzer belangstellende lezers willen wij niet vergeten: verbetering van den overweg Stationsstraat- St. Antoniusstraat, zoodat de trot toirs vrijkomen, met opruiming van het brandspuithuisje. E?.n heel programma: toekomst muziek, veel onbereikbaars zal men zeggen, misschien wel misschien niet, maar onder- tusschen heeft men toch den tijd zijn gedachten over het een en ander te laten gaan. Zeker is het dat èn het Gemeentebestuur èn Waalwijks Belang en ook de tijdelijke vereenigingen en co- mité's een tijd wacht' van hard werken en krachtig aanpakken. Gelukkig dat we nu allen daarvoor weer in de gelegen heid zijn Woensdag 23 Mei a.s., door de dames van 't Comité Hulpverleening aan 't Noor den en zulks op initiatief van Dr. Keijzer, kinderarts te Tilburg. Bij mijn vertrek naar Amerika, roep ik familie, vrienden en kennissen een hartelijk vaarv/el en een tot weerziens toe. PIETER SIMON VERDUIJN. Waspik, Mei 1945. F 155. Ondergeteekenden hou den zich aanbevolen voor het leveren van tegen vastgestelde prij zen. Varkenshandel TE KOOP gevraagd in goede staat zijnde ook genegen te ruilen tegen i.g.st z. (ornuiskachel. Adres te bevr, bureau v. d. blad of drukkerij Excelsior, Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 3