NA DE BEVRIJDING. MANIFEST WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT V-E DAG IH ENGELAND. 25 MEI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 29 DISTRIBUTIE-PERIKELEN REISVERBOD. ONZE BHUGGEN EN INSTALLATIES. Autobusdiensten. Minister Pronk deelde mede, dat pogingen wor den gedaan het verkeer met autobussen weer op gang te brengen. Zoojuist is bij de D A.F. te Eind hoven een bestelling ge daan van 400 autobussen. De bedoeling is bij het busverkeer het particulier bedrijf zijn aandeel te ge ven en niet toe te staan, dat de spoorwegen alles naar zich toetrekken. Uiier aard moet daarbij gewaakt worden voor een efficiente benut ting van't weinige ma teriaal, dat voorhanden is. Met de directie der spoor wegen is thans een gent lemens agreement aan gegaan volgens hetwelk de spoorwegen autobusdien sten mogen onderhouden, parallel met nog niet in gebruik zijnde spoortra jecten en tusschen de knooppunten van 't spoor verkeer. Het tusschenge- legen verkeer zal evenwel door de particuliere diens ten worden onderhouden. Zonden wij in dit ver band de aandacht mogen vestigen op de Langstraat, die thans nog van elk verkeer met de hoofdstad der provincie is verstoken. Een bus-verbinding met den Bosch, en later in Westelijke richting door getrokken, zou al van het grootste belang voor deze streèk zijn, zoolang de trein nog niet rijdt. VAN DE ILLEGALITEIT AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. KORTE BERICHTEN. Rost gepakt. Volgens een bericht in de Utrechtsche editie „Trouw" bevindt Mr. Rost van Tonningen zich onder de krijgsgevangen offi cieren van de Nederland sche S.S. die thans zijn ondergebracht in 'n kamp in de omgeving van Eist. Seyss Inquart. Seyss Inquart is naar Londen overgebracht om daar alsooriogsmisdadiger verhoord te worden. De BBC meldt, dat Duitsche burgers, die ter dood veroordeeld zijn, naar Duitsche gevangenis sen gevoerd zullen worden om daar te worden ont hoofd. Decorrespondent van de New York Times deelt mee, dat de petroleum- bronnen van Tarakan, een van de rijkste petroleum- gebieden in het Verre Oosten, binnen een maand de productie voor de geal lieerden zullen hervatten. De eerste Minister raad sedert den inval der duitschers in ons land op vrijen vaderlandschen bo dem werd gehouden op Woensdag 23 Mei j.l. te Den Haag. Thans is bericht ont vangen dat in het con centratiekamp te Buchen- walde, in den ouderdom van 60 jaar is overleden, de heer Herman Verheijen burgemeester van Erp, vroeger lederfabrikant en wethouder van Dongen. Minister Tromp heeft medegedeeld, dat hij met zijn ambtgenoot van so ciale zaken de mogelijk heid overweegt om in het verwoeste gebied van Noord Limburg gedeti neerde NSBersen colabo- rateurs aan het werk te zetten. Daartoe zouden in dit gebied barakkenkam pen moeten worden ge- bovwd. Hoe Langs li aalsche jongens de bevrij~ ding vierden. Een der Waalwijksche jongelui, die>oor officiers, opleiding in Engeland vertoeft, schreef aan zijn familie een enthousiaste brief over de feestviering aldaar ter gelegenheid dei- bevrijding. Wij zijn in de gelegenheid daaruit enkele passages te laten volgen Eindelijk is dan het vijf jaar lang verwachte moment aangebroken, dat de mof vermorzeld is. Vrijdagavond om 8.15 hoorden we't denderende nieuws over radio Oranje. In een wip waren alle Ne derlanders op de been en trokken zingend naar de cantine, waar een soort volkszang werd gehouden, begeleid door twee accor deons, 'n guitaar en piano. Om half tien verscheen onze officier, die één mi nuut stilte liet houden voor de gevallenen en het Wilhelmus en het Engel- sche Volkslied liet zingen. Den volgenden morgen hadden we een Nederland, sche parade, die ontroe rend was. Na stilte van één minuut werd het Wil helmus gezongen, Het eerste couplet viel niet mee, maar het tweede klonk prachtig Maandagavond. On voorwaardelijke capitula tie van het „Groot Duit sche Leger." Feestverlich ting in het kamp, met zoeklichten. Hossen, zin gen enz. 's Avonds om elf uur lagen we op bed. Om een uur of een worden we wakker dooreen helsch lawaai. Een geweldig stel Engelschen trekt door de barakken en slaat met blikken, bezems en em mers iedereen uit bed. We zijn er weer uitgekomen De olieboringen in het O. van het land, waar mede reeds gedurende den oorlog een aanvang werd gemaakt, hebben grootere mogelijkheden op dit ge bied voor de toekomst te voorschijn gebracht, dan men verwachtte. (H.N.) en zijn meegetrokken, na een deken omgeslagen en .n helm opgezet te hebben en hebben zoo lang rondgetierd tot het heele kamp op de been was. Om drie uur lagen we weer op bed. Den volgenden mor gen om 7 uur op en om negen uur groote parade met een soort kerkdienst in de open lucht. Om elf uur waren we vrij en kre gen een pas voor de rest van den dag. Met een man of twintig trokken we naar Londen, waar we plm. één uur aankwamen. Na ons de noodige vlaggen, ratels enz. te hebben aangeschaft trokken we naar Piccadilly waar tienduizenden van alle nationaliteiten op de been waren. We zijn maar direct aan het hossen ge slagen met een stel meisjes. De menschen keken stom verbaasd in het begin, maar op 't laatst begonnen ze mee te doen. Van alle kanten werden we gefilmd en gefotografeerd. Op een gegeven moment kwamen we een stel Noren tegen, die direct na een omhel zing met ons meetrokken. De volgenden waren een stel luitenants en kapiteins, waarvan er één een Belg bleek tezijo. Na ons geroep „Vive la Belgique", wer den we gezoend en om helsd door de officieren, die arm in arm met ons mee verder trokken. Toen we op Trafalgar Square kwamen (ik heb nog nooit zooveel menschen gezien) werd door de oflicieren een kring gemaakt met de Hollanders in het midden. Een officier riep „Long live the Dutchmen" en uit duizende kelen werden we toegejuicht, onder 't stand beeld van Nelson. Even later kwamen we 'n groot majoor tegen, die de offi cieren toeriep niet met „gewone soldaten mee te gaan. De officieren stoor den er zich niet aan en riepen den majoor toe „Kom op Majoor, doe ook mee jö. Vive the Dutch. Keep Hoy 1", en voort ging het weer DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN HedacteurJ. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs1 5 cent par wéék 1.95 per kwartaal Drukker: Waalv/Ijksche Stoomdrukker!] Antoon Tlolen Konnummer 2433 Lang hebben we moeten wachten op den dag der alge- heele bevrijding, veel hebben onze landgenooten aan de ande re zijde der rivieren nog moe ten doorstaan, voordat ook de uiterlijke scheidingslijn van de frontlinie wegviel. Thans zijn we weer één geheel vrij Neder- landsch Volk. Thans kunnen we met' alle andere Nederlanders gezamenlijk gaan werken aan den wederopbouw. Wij bewoners van de Lang straat, hebben ons in de maan den, die verliepen tusschen onze eigen bevrijding en die van het overige Nederland, verbonden gevoeld met' alle landgenooten, wij hebben met hen meegeleefd en meegeleden en de fierheid en moed bewonderd, die zij on der de haast bovenmenschelijk zware moeilijkheden aan den dag legden. Maar heel in het bijzonder voelden wij die verbondenheid met onze naburen in het' tegen over liggende Land van Heus- den en Altena. Zij waren zoo dicht bij, slechts een smalle strook water hield hen van ons gescheiden en hun land lag bin nen het bereik von ons gezicht. De granaten, die wij hier hoor den afschieten, hoorden we daar ontploffen en dit nabije lage land, deze „Klei", die ons even bekend en geliefd is als de Maa' schappelijke Wederopbouw Langstraat Langstraat zelf en die we als één geheel beschouwen met de ze streek, stond ons onophou delijk voor den geest. We wa ren één met hen in gedachte en verlangen. Nu is ook dit Land van Heus- den en Altena vrij, De hulpver leening door de Langstraat via de organisatie van de N.C.H.N., waaraan wij allen ons aandeel hebben bijgedragen in een of anderen vorm is in werking ge treden en de voedselvoorraden zijn reeds geruimen tijd aan de overzijde onder onze buren ver deeld. Wil dit nu zeggen, dat we er mee „klaar" zijn, dat we nu met' de handen over elkaar kunnen gaan zitten en terugkeeren in ons eigen kringetje om ons ner gens meer mee te bemoeien? Geenszins. Het gaat met cle distributie den laatslen tijd niet zooals het zijn moet. Wij willen geen cri- tiek uitoefenen op de honoree ring der bekendgemaakte bon nen. Voorzoover ons bekend, kan daarop niets aangemerkt worden. Gedurende de oorlogs jaren heelt ons distributie-appa raat steeds uitstekend gefunctio neerd, al kwamen er plaatselijk wel eens ernstige mistoestanden voor. De aankondiging der nieu we bonnen geelt den laatsten tijd echter min of meer blijk van gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel bij de betrokken in stanties. De bevolking is op het oogenblik zeer critisch en in het bijzonder op zaken de distributie betreffende. Verschillende fac toren, die zeker voorkomen had den kunnen worden, hebben dit in de hand gewerkt. Zoo ont stond er ernstige ontevreden heid over de vermindering van het broodrantsoen, waarvan enkele weken geleden de aan kondiging gedaan werd. Deze werd twee dagen later herroe pen en het rantsoen kon op het oude peil gehandhaafd blijven. Men had veel onaangenaamhe den kunnen voorkomen, als men deze zaak vooraf beter bezien had. Nu heeft het er den schijn van, dat men niet serieus te werk is gegaan. De distributie ligt de bevolking nu eenmaal zeer na aan het haru en als te leurstellingen voorkomen kun nen worden, moet men dat doen en niet eerst de onievredenheid opv/ekken. De meeste huismoeders zaten met de Pinksterdagen zonder iets in huis. De bonaanwijzing kwam te laat, terwijl men er op gerekend had, dat deze, evenals met Paschen, tijdig zou geschie den. Dergelijke dingen kunnen voorkomen worden. Dat is van het grootste belang. Ook een dubbele bonaanwijzing op Vrij dag en Maandag, heeft o.i. geen enkel nut. Naar onze meening kan er geen bezwaar aan ver bonden zijn, de bonnen eenmaal per week of per veertien dagen op een vastgestelden dag be kend te maken. De zaak wordt daardoor aanmerkelijk vereen voudigd en dan weet iedereen waaraan hij zich te houden heeft. Zoo ging het vroeger ook en het zou de taak van vele huismoeders vergemakkelijken, wanneer men dezelfden weg Want nu begint het eigenlijke werk pas. Nu. kunnen we elkaar als vrije menschen de hand toesteken om samen aan het werk te gaan, aan deze en aan gene zijde van de Maas, om te zamen v/at afgebroken en ver nield werd, zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied, op nieuw en in veel schoonere vor men dan voorheen te herstellen en op te bouwen. Niet's belet ons thans nog om „samen te spannen"; samen te spannen in den goeden zin van het woord: in een eensgezinden wil tot samenwerking in het be lang van deze streek aan weers zijden van de Maas en aldus in het belang van geheel Neder land. Nederland zal moeten herrij zen in zijn geheel, doch dit zal slechts mogelijk zijn door het herrijzen van zijn kleinere on- derdeelen, die op zichzelf ieder weer een eigenaardige eenheid vormen, die als schakeeringen van een en dezelfde grootheid harmonisch passen en sluiten in het raam van het groote- ge heel. Want' ieder levend orga nisme is opgebouwd uit kleinere eenheden, uit kernen, die hech ter zijn naarmate ze kleiner wor den. Zoo vormen de dorpen en plaatsen van de Langstraat eenerz.ijds en die in het Land van Altena anderzijds dergelijke kernen en tezamen vormen ze weer die grootere eenheden, die we Langstraat en Land van Al tena noemen. Tezamen maken die Langstraat en dit Land van Heusden en Altena een van die geestelijk verbonden streekeen- heden uit, waaruit Nederland is opgebouwd en waardoor de noodzakelijke verscheidenheid ontstaat' in de even noodzakelij ke eenheid. Die verbondenheid van de Langstraat met het Land van ITeusden en Altena is gebleken in de voorbije oorlogsjaren en vooral in de laatste maanden vóór de algeheele bevrijding. De actie tot' hulpverleening is daarvan een der tastbare bewij zen. De illegale werkers zouden, als zij gingen sprekfen, nog meer dere bewijzen kunnen leveren van de bereidheid, zelfs met levensgevaar, elkaar te helpen. Moge die eensgezindheid thans, nu er weer een bevrijd Land van Heusden en Altena grenst aan de Langstraat, niet slechts behouden blijven, maar door verdere daden nog groote- lijks verstevigd worden, in dienst van de Maatschappelijke Wederopbouw en tot heil van deze streek rond de Maas en van het geheele Nederlandsche Volk, zooals ook Hare Majesteit Koningin Wilhelmina onlangs als Haar wensch te kennen gaf: „In dit diep ernstig oogen blik, waarin onze toekomst nog moet worden opgebouwd, geestelijk en stoffelijk, reiken wij elkaar de hand, als bewijs van onze eensgezindheid, van onzen vasten wil, voor dat eeuwige doel: een waarachti ge volksgemeenschap op te Ijouwen en een nieuw en schooner Vaderland te doen herrijzen. Dit oogenblik vraagt niet om woorden maar om daden". Mogen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena sterk zijn in eensgezindheid en zoo een parel worden in een eendrachtig Nederland. De Militaire Commissaris in het District 's-Hertogenbosch brengt ter algemeene kennis, dat bij de Verordening van den Chef Staf Militair Gezag van 20 April 1945 No 95 onder meer is be paald: Het is verboden, zonder door of vanwege het Militair Gezag verleende vergunning, zijn ver blijfplaats te verlaten, om in een andere gemeente zijn verblijf te vestigen, of te overnachten bui ten de gemeente, waar men laat stelijk zijn woon- of tijdelijk ver blijf heeft gevestigd. Mef nadruk wordt erop gewe zen, dat deze verordening in overleg met de Nederlandsche Regeering en de Geallieerde au- toriteiten in het belang van het het Nederlandsche volk is vast gesteld. Eenieder blijve in de gemeen te, waar hij thans woonplaats heeft. Alleen in zeer dringende gevallen, ter beoordeeling van het Militair Gezag of de door dat Gezag aangewezen autori teiten, worden reisvergunningen verleend. Overtreding der verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. De Militaire Commissaris District 's-Hertogenbosch Na de bevrijding zijn in Noord-Brabant in totaal 62 hulp centrales in dienst gesteld, wel ke reeds zijn teruggebracht' tot 24. Voor de centrale in Geertrui- denberg zijn installaties voor 2X40.000 en 1 X20.000 IC.W. in Zwitserland best'eld. Uit de Ver. Staten komen 4 centrales com pleet van 2000 K.W. en 2 van 1000 K.W. In Zwitserland zijn nog andere installaties nabe steld en uit Engeland komen er ook nog in den loop van den zomer en het najaar. De 50 en 150 K.W. voltkoppelleidingen zijn hersteld, zoodat' momenteel mede door den bouw van nood- leidingen gevoed kan worden vanuit Merxem, vanuit de Staatsmijnen en vanuit Nijme gen naar Geertruidenberg. Duit- sche krijgsgevangenen zijn nu bezig met de reparatie van een 95 in hoogen mast aan de Berg- sche Maas bij Geertruidenberg en 2,5 K.M. hoogspanningslei ding. Daardoor wordt electrische voeding mogelijk van Dordrecht, Rotterdam, Den Haag tot Leiden. In Antwerpen ligt een drijvende centrale van 26.000 K.W. welke Shaef ter beschikking stelde en welke momenteel over de .nieuwe hoogspanningsleiding naar Holland voedt. Met den toestand der centrales in Hol land valt het mee, doch men kan voorshands beier stroom „trans porteeren" dan kolen. De eerste spoorwegverbinding Noord-Zuid, welke men hoopt te herstellen, is die over Nijmegen en Arnhem. De 21e legergroep helpt daar aan mee en dat zal een maand of drie, vier duren. Daarna wil men de brug bij Zwolle zoo spoedig mogelijk gereed hebben. Vervolgens komt de verbinding Moerdijk-Dordrecht aan de orde. Er zijn vijf overspanningen van de spoorbrug kapot. Men wil nu vier spanningen „uit sparen" door bij den oprit een soort' dijk als bruggehoofd te bouwen. De vijfde overspanning kan men vervaardigen van twee aanwezige hulpbruggen met tus- senpeiler. Nog later komt aan de orde de verbinding over Hedel- Zaltbommel. Daarin is alleen de brug bij Culemborg intact en de ze wordt ook voor wegverkeer gereed gemaakt. De rest der re paratie zal wel geruimen tijd vorderen. Voor het wegverkeer heeft men bij Hedel al een pont ingelegd, terwijl de brug bij Zaltbommel weer spoedig ge reed kan komen voor middel zwaar verkeer. Voor het herstellen van spoor bruggen heeft men in Engeland- o.a. aangekocht' de geheele Wa- terloo-hulpspoorbrug, bestaande uit 11 overspanningen. Nederlanders, Toen vijf' jaar geleden de laars van den vijand brutaal in onzen nek werd gezet, zijn overmacht onze Voorvaderlijke Privilegiën van Vrijgeborenen lachend aan flarden scheurde en een bende verraders zijn zijde koos, wis ten wij allen vanaf het eerste oogenblik, dat harde dagen ons te wachten stonden. Wij zagen niet enkel machteloos zijn in fame rooverijen, maar wij voel den ook, hoe op sluwe wijze een web gesponnen werd, om ons fiere bewustzijn van Nederlan derschap te vangen en tot bloe deloosheid uit te zuigen. Gesteund door de geestelijke erfenis onze voorgeslachten, onze ingeboren trouw aan Vor stenhuis en eigen Volksbestaan groeiden onze woede en ver betenheid tot passief en actief verzet. De vijand sloeg toe. Zijn concentratiekampen, kerkers en vuurpeletons brachten rouw over ons Volk, maar braken ons niet'. Thans, na ongehoord moeilijke tijden, is met de hulp onzer Bondgenooten deze vijand ver pletterend verslagen en alle. krijgsrumoer stil gevallen in ons Vaderland. Nederland is bevrijd Onze materieele oorlogsba lans wijst op ernstige ontwrich ting van ons economisch leven, door vernietiging van een aan merkelijk gedeelte onzer wel vaartsbronnen in het Moeder land, door de voorloopige an nexatie onzer koloniën in Oost- Indië, door het opzettelijke finantiëele wanbeheer van den vijand, door het oorlogsgeweld, dat sommige gebieden van Ne derland in een ruïne herschiep. Onze moreele oorlogsbalans toont ons jarenlange taaie strijd en uiteindelijk de uitbundige vreugde der overwinning, veel vormig lijden van enkeling en Volk en het diep geëerbiedigde levensoffer van velen van de besten onder ons. Zij toont ons ook de onver woestbare hoop op een betere toekomst' en de ongebroken wil eener natie, die weet waarin een klein volk groot moet zijn en kan zijn. Nederlanders, de moeilijk heden der toekomst zijn van an dere aard, maar zullen ook groot' zijn. Zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche toestand van ons land vragen offers van trouw aan Nederland en Oranje, offers van eensgezindheid door grootmoedig noodeloos wan trouwen en noodelooze voor- oordeelen ter zijde te stéllen. Wij zijn ons scherp bewust van den ernst dezer tijden en van de plicht om nieuwe per spectieven. te openen voor onze kinderen. Alle kleinzieligheid ten opzichte dezer geweldige taak zal door de feiten in de naast-; toekomst en door de ge schiedenis naderhand meedoo- genloos veroordeeld worden. De Nederlandsche illegale werkers, thans vormende één geheel, vertegenwoordigend alle standen, groepen en richtingen onzer samenleving, zullen schouder aan schouder met alle goedwillende Landgenooten hun strijd voor een nieuw en beter Nederland voortzetten. Nederlanders, Steunt ons in onzen strijd voor de Waarheid Wij verscheurden het vijande lijke net van leugens en bedrog. Wij zijn thans verplicht alle leugens en camouflages te brandmerken, die onze geeste lijke en lichamelijke volkswel vaart in gevaar kunnen brengen en des te verfoeilijker zijn, als zij ontspruiten op eigen bodem. Wij brandmerken die leugens. Steunt ons in onzen strijd voor rechtvaardigheid Wij saboteerden alle rechts- verkrachtende vijandelijke maatregelen. Aan de dood onzer helden en het lijden der levenden zijn wij thans verplicht gerechtigheid te eischen in alles en voor allen. Wij eischen die gerechtigheid zonder aanzien van persoon. Steunt ons in onzen strijd voor de naastenliefde 1 Wij verzetten ons legen vijan delijke daden van haat, onder drukking en machtswellust. Wij zijn thans verplicht de helpende hand te reiken aan iedereen en elke groep die ten gevolge van onafwendbare tijdsomstandigheden of onver antwoordelijk egoisme van slechtwillenden in zijn levens geluk bedreigd wordt. Wij reiken die hand. Wij willen: Naast en tezamen met alle gelijkgezinde Nederlanders, in dankbaarheid en trouw aan Oranje, medewerken aan een vernieuwing van het' geheele Nederlandsche Volk, op de basis van de normen van Waarheid, Gerechtigheid en Naastenliefde, zooals deze in het Evangelie zijn gesteld en ook in andere dan Christelijke overtuigingen wor den aanvaard, rnet erkenning van de noodzakelijkheid van een gezonden Volksinvloed, Naast en tezamen met' alle goede Vaderlanders medewer ken aan de cultureelen, socialen en economischen wederopbouw van ons land. Leve Nederland! Leve Oranje!

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1