Nieuws uil Waalwijk en Omgeving. Stroombesparing De sectie Voorlichting van het Militair Gezag, deelt medeBij verorde ning van den Chef-Stafvan hel Militair Gezag, is een verbod uitgevaardigd voor het gebruiken van electri- schen stroom. 1. Voor winkels op de uren. waarop zij voor het publiek gesloten zijn. 2. Voor verlichting van etalages. 3. Voor lichtreclames. Deze verordening, uit gevaardigd wegens de stroombesparing, trad Zondag 20 Mei in werking. Bevrijd. Onder de gepubliceerde namen van bevrijde politieke gevangenen uit' Duitschland bevind zich ook Jacobus L. van der Velden uit Waalwijk. Arbeids aangelegenheid. Naar wij met belang stelling vernemen, zijn de arbeiders der Timtur schoenfabriek wederom regelmatig aan den arbeid gegaan, een besluit dat wij in 't algemeen belang zeer toejuichen. Wij hebben alle vertrouwen datnuook de bestaande loonkwesiie spoedig zal zijn opgelost. Afscheids-appèl. Vrijdag-ochtend vertrok ken wederom een 29-tal vrijwilligers voor de ma riniers vanaf 't Raadhuis plein alhier. Op de gebruikelijke wijze werd eeu afscheids-appèl gehouden, waarbij reserve kapitein M. J. P. v. Loon het woord voerde en 't Wilhelmus werd gespeeld. Jubileum. De heer C. v. Dongen, chef-monteur bij de Ge meentebedrijven, werd ter gelegenheid van zijn zil veren ambtsjubileum, te midden van het voltallig personeel der bedrijven en der Centrale Adminis tratie, op hartelijke wijze gehuldigd. Burgemeester v. d. Heijden memoreerde in zijn toespraak de eigen schappen die een goede ambtenaar moet bezitten, t.w. bekendheid met zijn taak, plichtsbetrachtingen betrouwbaarheid, eigen schappen waaraan de ju bilaris steeds ruimschoots heeft voldaan. Hij over handigde het gebruikelijke couvert met inhoud. Wethouder Smolders memoreerde het belang rijke aandeel, dat de ju bilaris gehad heeft in den ontwikkelingsgangvan het bedrijf. De directeur,-de heer v. Vliet, was het een bijzonder genoegen,thans zijn waardeering te kun nen doen blijken voorde werkzaamheden van den jubilaris, iets waarvoor men tijdens den dagelijk- schen gang der werkzaam heden niet zoozeer in de gelegenheid is. Namens bet personeel offreerde hij een fraaie handgesmeede kroon, door het personeel in den vrijen tijd vervaar digd. Tot slot sprak de heer Rakkers'nog namens de ARKA en bood bloe men aan. De jubilaris dankte getroffen. Branden. In het ketelhuis van de meubelfabriek der firma Dirks van Oers ontstond een begin van brand dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Gelukkig wist men het vuur spoedig met twee stralen op de water leiding meester te worden. In de garage van de firma Lathouwers aan de St. Jorisstraat te 's Bosch welke in gebruik was bij de NederlandscheBinnenl. Strijdkrachten, heeft op 2en Pinksterdag een zware brand gewoed. Behalve een groote hoeveelheid benzine zijn eenige tien tallen auto's zoomede een aantal motoren verloren gegaan. De garage zelf is uitgebrand. DRUNEN. Naar wij vernemen be staan er planneh voor het geven van een Kamer muziekavond ten bate van een liefdadigdoel. Hieraan zullen mede werken F. de Mol, zang. baryton A. Smits, viooi J. de Mol, saxefoonF. Wilmont, piano. Uitgevoerd zullen wor den werken van klassieke meesters. Dit is iets nieuws in Druneu en ongetwijfeld zullen de muziekliefheb bers deze gelegenheid be nutten om een genotvolle avond te hebben. Teneinde te komen tot de oprichting van een dorpskoor worden alle zengers die interesse heb ben verzocht op te geven bij Alp. Smits, Torenstr. ELSHOUT, Op 1 Juni a.s. hoopt Mej. C. v. d, Lee, thans onder wijzeres alhier den dag te herdenken dat zij voor 25 jaren haar werkzaam heden als zoodanig aan ving. Ongetwijfeld zal het haar op dezen dag aan belang, stelling niet ontbreken. VLIJMEN. Op 1 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. Evers als be steller in dienst trad bij de P.T.T. DUSSEN. Pastoor E. J. M. Janssens de Horion f Te Nieuwendijk is op 20 Maart j.l. als evacué over leden de Z Ew. heer E J. M. Janssens de Horion, pastoor der parochie Dussen sinds 1912. Hij werd 25 April 1868 te Tilburg ge boren en in 1893 priester gewijd. Tot pastoor te Dussen is benoemd de Weleerw. heer L van den Hoven, die kapelaan was te Made. SPRANG. Bij den landbouwer A. O aan het Oosteinde alhier ontstond Donderdag door tot nog toe onbekende oorzaak brand, welke in de schuur, snel om zich been greep. Gelukkig was spoedig veel hulp ter plaatse die met vereende krachten het vuur wist te beperken. De brand weer was ook spoedig ter plaatse, maar kon met het beschikbare lekke slangen- materiaal weinig uitrich- ien en behoefde zich dan ook slechts niet de na- bi ussching bezig te houden. SPRANG-CAPELLE. Op Donderdag 31 Mei 1945 zal de Coöp. Land bouwers-Aankoop vereeni- gingCapelle, Vrijb.-Capelle en Sprang W.A. een be langrijke algemeene ver gadering houden in het café „Het Bruggetje' terwijl de vereeniging van Jonge Landbouwers een verga dering houdt op Maandag 28 Mei in 't zelfde lokaal. Jongelingsvereenigin- gen. Door den Ring van Ned. Herv.Jongelingsver- eenigingeii op Ger. Grond slag werd Pinkster Maan dag in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk een openbare vergadering gehouden. De voorzitter, Ds. A Vroegindewey,zeide in zijn openingswoord.dat er op alle gebied verwar ring heerscht. De Heere heeft ons in Zijn genade de vrijheid teruggegeven; wij moeten niet terug naar 1940, maar wij moeten op nieuw beginnen te bouwen bet verkeerde van vroeger moet er uit en wij moeten bet weer wagen met het Woord des Heeren als richtsnoer en hierbij mo gen de jongeren niet af zijdig staan. Ds. v. d. Smit uit Waspik, sprak hierna over: ,,De jeugd in 't verleden", waar bij Z.E, in den breede in ging op de houding der jeugd tijdens de bezetting en wees op den zwart handel en de eerbaarheid, j die ook de eigenschappen van de jeugd niet al te best maakten. Toont Uw berouw en pleit op Gods genade. Hij wil U die schenken. De heer M. de Kruis, te Loonschendijk sprak ver volgens over: „De jeugd in de toekomst'' waarin alle leuzen zich aandienen en wij geen zekerheid heb ben. Spr. wijst daartegen over op de zekerheid des geloofs, waarom men zich te wapenen heeft met het Woord des Heeren. Groot is de taak die ook de jeugd heeft in de toekomst. De kerk roept ben, het staats bestel heeft hen noodig en de maatschappij eischt hen op. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden was de opkomst goed. GEERTRUI DENBERG. Burg. Stand. GeborenJacobus M. A. z. v. A. P. Rasenberg en Lucia A. van Sins Johan na Maria d. v. J. M. Zeijl- mans en v. H. J. Radings Zwiertje d. van T. de Vos en van Geertje Kip. Gehuv/dF. van der Pluijm 55 j. en Wilh. A. Maton 27 j.Johan A. van Uijen 27 j. en Aleida M. de Hees, 23 j. Overleden Cornelia van Dongen wed. van G. G. Leijs oud 70 j.Antonius Venes, oud 47 j. Gevonden voorwerpen. Door eerlijke vinders zijn de navolgende voorwerpen op het politiebureau ge deponeerd een zilveren rozenkrans, een centuur (rood). Nieuws uit Kaatsheuvel. Jubileum. Zaterdag 19 Mei j.l. was het 25 jaar geleden dat Mien Beerens in dienst trad bij den heer A. Wage- makers alhier. Aan belang stelling heeft het „onze Mien" dien dag niet ont broken. Tallooze bloem, stukken, cadeaux, schil derstukken etc. werden in den loop van den dag op Hoofdstraat 151 bezorgd. Was deze belangstelling uitsluitend te danken aan haar 25-jarige trouwe dienst, ot zat achter dit alles nog iets anders??? Inderdaad. Wij willen deze gelegenheid aangrij pen omdat „onze Mien" tijdens de bezettingsjaren er een van die velen was die, met gevaar voor eigen leven, haar diensten ter beschikking stelde voor de goede zaak, voor Ko ningin en Vaderland. Sa men met »baas« Toon hielden zij tijdens de be zetting vele piloten van de R.A.F. in hun huis ver- horgen en zorgden er voor dat de »Boys« niet in handen der Duitschers vielen. In één woord, ais het voor de goede zaak wasMien slond altijd klaar. Daarom Mien, wenschen de piloten van de R.A.F., de jongens van de ver zetsgroep je van harte proficiat met je 25-jarige trouwe dienst. Oranje-comité. Er zijn plannen in voor bereiding om te komen tot de oprichting van een Oranje-vereeniging, waar van 't bestuur bij komende nationale feestdagen de leiding in handen zou nemen om de feestviering te organiseeren. ST. JOACHIMSMOER. Het bevrijdingsfeest. Het bevrijdingsfeest is Donderdag in ons dorp met groote vreugde ge vierd. De dag werd be gonnen met een plechtige H. Mis. Half tien zette zich de stoet in beweging, bestaande uit 8 versierde wagens, richting Loonop- zand, om bij ,,Huis ter Heide" de harmonie af te halen. Daarna begon de tocht door de Moer. Overal wapperden de vlaggen. In de Middelstraat waren passende versieringen aan gebracht. De volksspelen, vooral de voetbalwedstrijd van gecostumeerde mannen boven de 40 jaar viel zeer in den smaak, 's Avonds half acht werd er gedanst op de lustige muziek van de harmonie afgewisseld door een accordeon. Alles bijeen is het een prachtig geslaagd feest geweest. De Moer heeft gefeest met de medewer king van alle inwoners, en daarom dank aan allen, in het bijzonder aan dë leden van'tOranje-comité. Een intieme herdenking 4e Loonopsand. (Dit laatste verwijt aan de handelaren is later terug genomen,) Rijvergunningen Motorrijtuigen. De Rijksinspecteur van het Verkeer in het district Noord-Brabant ter stand plaats 's Hertogenbosch brengt hiermede terkennis van het publiek, dat op 1 Juni a.s. alle voorloopige rijvergunningen (Oranje driehoeken) hare geldig heid verliezen. Dönitz-Regeering gearresteerd. Admiral Dönitz. generaal Jodl en alle leden van de Meer boter - Melk voor volwassenen. De Directeur van het Centraal Distrib. kantoor maakt bekend, dat is geldig verklaard voor de periode van 13 t/m 26 Mei mar- parine en of vet de bon ge merkt A22A, B22A, C22A, D22A en E22A. Elke bon geeft recht op het koopen van 250 gram margarine of 200 gram vet. De bon M22A geeft recht op 125 gram margarine. De Directeur van het Centraal Bureau voor Margarine, Olie en Vetten deelt mede dat, met in gang van de periode van 27 Mei a.s. voor 14 dagen, 3X125 gram margarine of 3X100 gram vet ter beschikking zal worden gesteld. Verder kan worden medege deeld, dat' voor kinderen t/m 3 jaar met ingang van genoemde periode van 27 Mei deze ver strekking zal bestaan uit natuur boter zijnde 3 *125 gram. Melk voor volwassenen. Bovendien kan worden mede gedeeld, dat ook voor volwasse nen met ingang van 27 Mei a.s. inplaats van taptemelk gestan- dardiseerde- of karnemelk be schikbaar zal worden gesteld. Dit moet worden beschouwd als een voorloopige maatregel, die zal afhangen van de productie mogelijkheden. Dat het mogelijk is gebleken niettegenstaande de eischen aan de daartoe aangewezen in stanties en het vervoersappa- raat gesteld om het zoo zwaar getroffen Westen van de meest noodzakelijke aanvulling van levensmiddelen t'e voorzien toch ook de reeds langer be vrijde provincies, zij het dan misschien ook wat laat, op deze wijze met boter, margarine en vet te bevoorraden, kan niet anders dan tot groote tevreden heid en erkentelijkheid ste'm- men. Kunstavond ten bate der Hark. Naar wij vernomen hebben, zal de violist Carel van der Bijl, tezamen met de pianiste Lijda Verhoeven-van Gent, een con cert geven in Musis Sacrum op Donderdag 31 Mei a.s., waarvan de netto-opbrengst ten goede zal komen aan de H.A.R.K. Carel van der Bijl, voor velen nu reeds bekend, concerteerde hoofdzakelijk in Indië, waar hij tournée's maakte; o.a. door Java, Sumatra, Malaka, China, Japan, Britsch-Indië en Australië. Hij trad daarbij regelmatig in con certen yoor twee violen met orkest ais partner op van we reldberoemde violisten als Efraïm Zimbalist', Bronislaw Hu- bermann en Elmer Pirastro. Ca rel van der Bijl is niet alleen een violist van groot formaat, maar ook een uitstekend diri gent. Zoo was hij vanaf de op richting van het ,,Ned. Ind. Radio Symphonie-orkest" (Nirom) eerste dirigent en te vens verschillende malen gast- dirigent der B.B.C. te Singapore. Carel van der Bijl kwam op 8 Mei 1940 naar Nederland om hier concerten t'e geven (o.a. bij K.R.O. en A.V.R.Ö.), maar trad sinds het uitbreken van den oor log niet meer op. Zijn eerste concert vond eerst plaats op 20 December 1944 te Tilburg, waar hij momenteel eerste Concert meester is van het Stedelijk Or kest. Daarna gaf hij op vele plaatsen in het bevrijde gebied nog concerten, steeds voor uit verkochte zalen. Het Nieuws blad van het Zuiden schreef o.a. over hem: Een violist van den allereerslen rang, die zijn prach tig instrument meesterlijk be speelt; het dagblad Oost-Bra bant o.a.: Het spel van Carel van der Bijl paart een tot in alle onderdeelen verzorgde techniek aan een groote dynamische ge ladenheid. Onze stadgenoote Lijda Ver hoeven-van Gent is hier reeds zoo bekend, dat het onnoodig is over haar nog iets te schrij ven. Op het programma staan wer ken van Handel, Beethoven, Tartini, Chopin, Debussy, Dvo rak en de Sarasate. Het concert belooft dus in menig opzicht belangrijk te worden. Sinaasappelen voor zieken. Het P.V.K. te Waalwijk maakt bekend, dat in de loop van deze week waarschijnlijk ook sinaas appelen voor zieken kunnen worden verstrekt. Deze sinaas appelen worden weer verstrekt op de door het P.V.K. destijds uitgegeven Seizoenbewijzen enz. De sinaasappelen moeten ge kocht worden in de z.g. Z.- winkels (ziekenwinkels) en wel te* Waalwijk bij H. A. Kleijn, Stationsstraat 21 en te Kaats heuvel bij C. v. Eulem, Peper straat 9. De bewijzen kunnen alleen iederen dag van 9-12 uur v.m. ter afstempeling bij het P.V.K. te Waalwijk worden aangebo den, dit geldt ook voor bewo ners van de plaatsen buit'en Waalwijk. Bij de Z-winkels en bij het P.V.K. zal worden bekend ge maakt wanneer de verstrekking aanvangt. In de naaste toekomst zullen rantsoen-bonnen voor fruit en groenten worden verstrekt, wel ke behandeling dan over de PI. Distributiedienst loopt. waarvan het jammer is, dat hij ons ontvallen is. Ook diens por tret werd onthuld. Jhr. mr. Charles Verheijen, eerste stalmeester van H.M. de Koningin, was, ondanks zijn drukken werkkring aan het Hof, steeds veel voor Loon op Zand blijven voelen. Dat hij ook steeds met de vereeniging bleef medeleven, bewees zijn geste op den laatslen statiedag, toen des avonds een telegram werd bin nengebracht met de woorden: „Viert gezellig feest; ik ben in den geest bij LI". Overweldigd door de brute oosterburen, was Jhr. Charles een der eersten, die in gijzeling genomen werd en naar Buchenwalde werd gevoerd. Wij hebben in de kranten genoeg over dit kamp gelezen en wij waren allen diep bedroefd toen wij de droeve tijding van zijn dood ver kamen. Hij is gestorven als een martelaar voor God en Vader land en hem willen wij thans eeren. Thans werd ook dit portret onthuld, terwijl het koor op tref fende wijze „Ecce Quo Modo Mo- ritur van Handel vertolkte, waar na de voorzitter den wensch uit sprak dat Jhr. Harry zijn papa en broers zou opvolgen, doch als beschermheer in jaren het voor beeld van zijn papa zou volgen. Voortgaande bracht bij in het b/jr zonder dank aan de zustervereni gingen en voor de eensgezinde samenwerking. Een speciaal woord van dank bracht spr. aan burge meester Mallens, die ook in de moeilijke jaren, zijn steun aan de vereeniging niet onthouden heeft. Hij is met allen verheugd, dat de fouten, door een zekere instantie gemaakt hersteld zijn en betuigt als nog zijn hulde, ter gelegen heid van het zilveren huwelijks feest van den burgemeester. Nadat het zangkoor nog enkele nummers gezongen had: „Wereld vrede" van K. Ham, „Voor Va derland en Koningin" van G. Schellekens en „Klein Nederland" van J. H. Loser, werd nog gè- sproken door burgemeester Mal lens en pastoor Schoenmakers. Jhr. Harry Verheijen, was het tenslotte een behoefte dank te brengen voor de buitengewone wijze, waarop mijn zijn goeden va der en zijn beide broers heeft her dacht. Mijn vader was aan Loon gehecht, zoo vervolgt hij, en een buitengewoon goed man, die van ieder hield en zijn woord gestand bleef als hij helpen kon. Van mijn broers kan ik hetzelfde getuigen. Van Jan zeer zeker, doch ook van Charles, die meer in de gelegen heid was hier te verkeeren, dan ik. Als nakomertje van de familie, was ik minder in Loon dan mijn andere broers, doch door den fa milieband ben ik aan LI allen gehecht. Ik zeg LI hartelijk dank voor de piëteitvolle woorden aan hun nagedachtenis gericht. Ik hoop ieder jaar minstens een keer in Uw midden te kunnen verkeeren en ik beloof LI, Uw goede ver eeniging te zullen steunen en hel pen zoo ik maar kan. Ik zal voor U doen wat ik kan en ik spreek de hoop uit, dat de vereeniging weer spoedig in volle kracht zal mogen zijn onder de goede leiding van haren directeur. De plechtigheid werd besloten met „Salvam fac Reginam Nos- tram". De Liedertafel „Echo der Dui nen kan met veel voldoening terugzien op deze uitermate ge slaagde en in een zoo uitstekende sfeer gehouden plechtigheid. De kwaliteit van het koor, houdt de beste beloften in voor de toe komst. Er schuilt prima materiaal onder, waarmede het haar moge lijk moet zijn, het peil van roem ruchte jaren opnieuw te bereiken. Wij kunnen bestuur, directeur en leden gelukwenschen met haar ju bileum en haar onze hulde betuigen voor de treffende herdenkings- plechtigh.eden, waarmede „De Echo der Duinen" zich van haar beste zijde heeft doen kennen. De Liedertafel „Echo der Dui nen" te Loon op Zand, herdacht op 2en Pinksterdag in een intieme bijeenkomst in de zaal Wijt vliet, haar 70-jarig bestaan. Het was echter niet op de eerste plaats de viering van dit jubileum, dat op deze bijeenkomst domineerde, want een belangrijk deel van het met zorg gekozen programma was ge wijd aan de herdenking van wijlen Jhr. Charles Verheijen, voorheen beschermeer van de vereeniging, die in het beruchte concentratie kamp Buchenwalde is overleden. Tevens werden daarbij op treffen de wijze herdacht de overleden leden der familie Verheijen, t.w. Jhr. mr. Jan Verheijen, de vader van den tegenwoordigen be schermheer en diens, zoon en broer Jhr. mr. Jan Verheijen. Deze herdenking was met zorg en liefde geënsceneerd en droeg een officieel karakter, door de aanwezigheid van Jhr. Harry Verheijen met zijn familie; en de tegenwoordigheid van pastoor Schoenmakers, burgem. Mallens, wethouder van den Heuvel en meerdere notabelen. Het was geen bijeenkomst van hoogdravende woorden en retho- rische volzinnen. De geheele bij eenkomst droeg het karakter van een spontane en hartelijk gemeen de plechtigheid; een medeleven van de Loonsche bevolking en in het bijzonder van de Liedertafel met de familie Verheijen, welks leden zoo nauw niet Loon op Zand verbonden zijn en steeds zoon hechte relaties met de „Echo der Duinen" onderhouden heeft. Na een kort openings- en wel komstwoord van den voorzitter, den heer H. v. d. Heuvel, nam de beschermheer Jhr. Harry Ver heijen het woord. Hij zeide het als een groot voorrecht te beschou wen, dat hij met zijn gezin dit 70-jarig jubileum mee mag vieren. Het geheele Vaderland is thans van den gehaten vijand verlost en velen hebben hun leven gegeven voor God, Koningin en Vader land. Moge de Almachtige God hen de eeuwige rust verschaffen en de nagelaten betrekkingen steun en kracht geven om de be proevingen te dragen. Wij zijn thans weer vrij en kunnen weer zingen. Er is. veel geleden, maar toch is er nu reden om feest te vieren. Ik moge, zoo vervolgt spr., Uwe vereeniging, met wie onze familie reeds sinds jaren her zoo nauw verbonden is, hartelijk ge lukwenschen met dit jubileum en de hoop uitspreken, dat ik nog vele jaren getuige zal kunnen zijn van haar groei en bloei. Spreker vergat ook den penningmeester niet en bood hem een couvert met inhoud aan, zich verontschuldi gend, dat de jaarlijksche bijdrage sinds 1942 was achterwege geble ven, hetgeen spr. thans echter hoopt goed gemaakt te hebben. Vervolgens kwam de, herrezen Liedertafel, onder leiding van haren volijverigen directeur, den heer A. van Baest in actie, met het zingen van het Wilhelmus en het God save the King, waarna de voorzitter, de heer H. v. d. Heu vel, zijn herdenkingsrede uitsprak. Hierbij herdacht hij achtereenvol gens de overleden leden der ver eeniging en stond bij elk van hen afzonderlijk even stil. Sprekende over de overleden leden der fami lie Verheijen, noemde spr. op de eerste plaats hem, die zoo vele jaren als beschermheer aan de vereeniging is verbonden geweest, de vader van den tegenwoordigen beschermheer. Hij was een een voudig en oprecht man, zegt spr. en de woorden op zijn bidprentje zeggen het zoo treffend: „Hij leef de slechts voor anderen; aan zich zelf dacht hij niet". Dit is ook steeds gebleken uit zijn_ mede leven met onze vereeniging. Na dat het portret onthuld was, her dacht de voorzitter, Jhr. mr. Jan Verheijen, griffier der arrondisse mentsrechtbank te Roermond. Ook iemand met „een Loonsch hart", Sectie Voorlichting Militair Gezag Tilburg deelt ons mede: Op 17 Mei j.l. kwam ons ter oore, dat' er 14.000 K.G. spianzie was opgeslagen, waarvan thans blijkt, dat een gedeelte niet meer voor consumptie geschikt is. Op onze vraag, waarom deze niet ter beschikking van 't pu bliek werd gesteld, deelde men ons mede, dat de groente-hande laren weigerden deze spinazie af te nemen. Er werd nog aan toe gevoegd, dat te Breda nog 20 ton ter beschikking lag, doch dat men deze niet durfde laten ko men, omdat' deze anders even eens t'ot bederf gedoemd was. Militair Gezag heeft toen in gegrepen en de partij recht streeks ter beschikking van de consumenten doen stellen via diverse bedrijven. De meening van den directeur der Veiling was, dat' handelaren de spina zie weigerden af te nemen, om dat' er naar hun meening niet voldoende winst aan zou zitten. Dat hun klanten intusschen de zoo noodige versche groenten moeten missen interesseert' hen blijkbaar niet.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2