28 MEI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 30 WaaSwijksche en Langstraafsche Courant SN HET GEDETINEERDEN KAMP TE VUGHT. Subsidieering en Fiananciering van de Vere6nigingen e. d. Alle vereenigingen slich tingen en andere instellin gen in de provincies Zee land, Noord-Brabant en Limburg, welke van over heidswege subsidie genie ten of op 10 Mei 1940 genoten, dan wel van over heidswege worden of wer den gefinaocieerd, worden uitgenoodigd zich voor 1 Juni 1945 aan te melden bij de instantie, door welke de subsidie is verleend resp. de financiering nor maliter plaats vindtof wel -- indien de aanmelding bij bedoeldeinstantiefeite- lijk onmogelijk mocht zijn b-ij het Financieele Col lege, p/a. Staf Militair Gezag, Sectie V, te Velde. Bij de aanmelding dienen alle voor de aanvrage der subsidie resp. financiering gebruikelijke stukken, zoo mede een copie der stuk ken, waarop <ie laatst ont vangen subsidie werd ver leend, le worden overge legd, terwijl bovendien een nauwkeurige, gespecifi ceerde opgave dient te worden vertrekt van even tueel van anderen dan de subsidieerende of finan cierende instantie tijdelijk ontvangen gelden, voor zoover deze nog niet aan DE VOEDSELVOOR ZIENING. de geldgevers werden te- rugvergoed. De aanmelding en de overlegging der verlangde stukken, moeten in duplo geschieden. Er moet re kening worden gehouden dat indien de aanmelding alsbovenbedoeld niet tijdig plaats vindt en of de over gelegde stukken niet vol ledig zijn, de subsideering resp. flnancieeriug zal worden stopgezet. Canada verleende een crediet van 25 millioen dollar aan Nederland (Herr. Ned.) Eerste zitting kabinet. Dinsdag kwam het ka binet voor de eerste maal in vijf jaren bijeen in het departement van Binnen- landsche Zaken te Den Haag. In de zitting werd de verzetsbeweging en spe ciaal de spoorwegstaking gememoreerd. De kwestie der verdeeling van arbeids krachten en de situatie der mijnindustrie werden besproken even als de voed selvoorziening, die nog in banden van deSHEAFis. Na de zitting van het kabinet zeide de minister president aan een mede werker van de Anep, dat bij volgende week te Lon den een radio toespraak zal houden, waarin bij de verzetsbeweging en in bet bijzonder de spoorweg staking zal berdenken. Hij zeide voorts dat er spoedig bijzondere ge- rechtsbofen zullen worden ingesteld om verraders en collaborateurs te berech ten, Er zullen vijf boven komen, terwijl een Hof van Cassatie in Den Haag zal worden gevestigd. Ned. belangen in Duitschland. Ingesteld is een commis sariaat-generaal voor Ne- derlandscbe economische belangen in Duitscbland, waarvan de leiding in handen gelegd is van den reserve kolonel W. Post- humus-Meyes, souschef van den Staf. M 1. Gezag. Het commissariaat is belast met de zorg voor uit Nederland weggevoerde goederen of de vervanging er van en ter beveiliging van andere Nederlandsche belangen in Duitschland. Deze taak impliceert o.m. het opsporen en terug krijgen van ontvreemde goederen, van transport middelen en kunstschatten van goud en aandeelen, enz. Het bureau van het commissariaat is gevestigd Emmalaan4 Amsterdam, Het commissariaat ver zoekt niet belast te wor den met mededeelingen ovar de weggevoerde goe deren of met vragen om opsporing. Per radio en in de pers zal van tijd tot tijd om specifieke opgaven worden verzocht. (Herr. Ned.) Duitsche compensatie door annexatie. Op een vraag hoe hij zich de compensatie voor stelde van Duitschland in verband met de door dit land in Nederland aange richte schade, zei Minister van Kleffens, dat hij per soonlijk van meening was, dat de eenige manier waarop Nederland com pensatie kan verkrijgen was, door annexatie van een klein maar vruchtbaar gedeelte van Duilscbland. Dit behoeft geen groot ge bied te zijn zei hij, doch slechts een fractie van het totale oppervlak van Ne derland, maar mijns in ziens dan toch een zoo groot deel, dat hierdoor compensatie kan verkre gen worden voor de on metelijke schade, die Duitschland in ons land heeft aangericht, waarbij bet alle gevestigde regels van oorlogvoering met voeten getreden heeft, ter wijl het tevens een soort vergeldingsmaatregel dien de te zijn om Duitschland bij te brengen, dat oorlog geen voordeel oplevert. KORTE BERICHTEN. De N. S. B.-burge meester van Utrecht, Van Ravenswaa}', behoefde na zijn arrestatie niet werke loos te blijven. Men heeft hem «ingezet" voor het zeemen van ruiten der groote hotels in de stad. VoorMusserts ecbtgenoote en tante had men een ander nuttig werkje. Met stoffer en blik werd zij aan het werk gezet voor het opvegen van deMaliebaan. Amerika zal doorgaan levensmiddelen, genees middelen en andere be- noodigdheden te leveren aan Nederland, België en Frankrijk (R. O.) Generaal Hodges zal met zijn eerste Amerikaan- sche leger van Europa naar bet Verre Oosten worden overgeplaatst. Dit leger vestigde in Juni '44 het eerste bruggehoofd op Europa's vaste land, over schreed het eerst den Rijn en bracht als eerste de verbinding met de Russen tot stand. (St. v. Am.) Zweden zal een verte genwoordiger zenden naar het comité van Lublin te Warschau, (A.-A.) Op de werven in de V. S. werden sedert het begin van den oorlog 7100 schepen gebonwd, waar van 2600 Liberty-schepen. Na den oorlog zal dekoop. vaardijvloot van de V. S. 68 millioen ton beloopen, die tot 17 millioen ton zou moeten worden terugge bracht. (A.-A,) De afsluitdijk is on beschadigd. De kunstwer ken aan hetFriesche einde, met inbegrip van de sluis en de brug zijn wel be schadigd. (Herr. Ned.) De stranden van de zeebadplaatsen Knockeen Blankenberghe zijn gezui verd van mijnen Zeebrug- ge, Heyst en de omgeving van Knocke worden op het oogenblik nog ge zuiverd. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever: JAN HELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlolen Kennummer: 2483 Hoe leven op het oogenblik de 6600 menschen, die in het kamp te Vught wachten op het uur, waarop zij zich hebben te verant woorden? Er wordt over deze vraag allerwegen zooveel gemom peld en men hoort zoo vaak de opmerking: „Laat ze daar maar wat N.S.B.-ers aan zetten," dat we het nuttig vonden eens een kijkje in Vught te gaan nemen. De algemeene indruk is, dat er voor deze menschen behoorlijk gezorgd wordt. Wij zouden zelfs geneigd zijn te zeggen: meer dan ■behoorlijk, wanneer we niet wis ten, dat al deze mannen de in het kamp aanwezige vrouwen zijn namelijk vorige maand naar Maas tricht overgebracht nog wach ten op hun vonnis. Legering en voeding leveren in het kamp geen moeilijkheden op. De barakken zijn zindelijk en in de keuken worden voor alle ge detineerden, met uitzondering van hen, die wegens zwaren arbeid extra voeding krijgen, dezelfde rantsoenen ver werkt,die alle vrije burgers genieten. Het grootste probleem voor de kampleiding is evenwel om deze menschen ar beid te verschaffen. Tot nog toe is er voor dit probleem geen goede oplossing gevonden en men ziet in het kamp nog honderden menschen hangen, liggen en wan delen, die den geheelen dag vrijwel niets om handen hebben. De kamp leiding spant haar uiterste krach ten in om zooveel mogelijk werk te verschaffen. Er zijn in het kamp kleermakerijen, timmerbedrij ven, smederijen, metaalbedrijfjes cn een zeer groote houtconstructie werkplaats. Vele kleinere voor werpen, zooals groote partijen etensblikjes, lepels, keukengerei e.d. .worden gemaakt uit het allu- minium, dat afkomstig is van vlieg tuigrestanten, Er wordt vlot en goed gewerkt en de productie be reikt aanzienlijke cijfers. Ieder wordt zooveel mogelijk in zijn eigen vak tewerk gesteld. Po- litie-agenten doen hier bijv. dienst als kamprecherche en verraden ernstig hun voormalige „kamera den". Bovendien worden regelmatig enkele honderden gedetineerden buiten het kamp tewerk gesteld. Alles bijeen is er zoo ongeveer voor een derde deel van de gede tineerden regelmatig werk. De rest lummelt den geheelen dag rond. De kampleiding is er zich ten volle van bewust, dat dit een verre van idealen toestand is, temeer omdat de kosten van het kamp hoog zijn en zooveel mogelijk gedekt dienen te worden door de opbrengst van het werk. Maar vooralsnog ziet men geen kans om dezen toestand afdoende te verbeteren. Een speciale afdeeling van het kamp is ingericht voor de „zware jongens", meerendeels SS-lieden, die er thans in boevenpakken ge huld gaan en die boeventronies vertoonen, waarbij men nauwelijks zou willen gelooven, dat dit Ne derlanders (althans ex-Nederian- ders) zijn. Zij worden niet, zooals de overigen, betrekkelijk vrij gela ten doch moeten in hun barak ■*j blijven en komen enkele uren daags^ in de open lucht om zich aan hun geliefde excercitiesport over te geven. Er zijn thans 200 van deze ongure elementen opge sloten, doch vermoedelijk zal hun aantal binnen afzienbaren tijd be langrijk stijgen. De kampleiding hoopt dan ook de beschikking te krijgen over de gevangenis van het kamp, want slechts binnen de veilige muren van dat gebouw zit ten deze heeren zoo goed opgeslo ten, dat men er aan kan denken hen nuttig werk te laten doen. Sinds eenigen tijd werkt in het kamp een afdeeling sociale verzor ging, die nu o.m. bezig is met het inrichten van een bibliotheek. De gedetineerden kunnen daarvoor boeken van thuis laten komen, die door de kampgeestelijken (drie paters Jesuiten en een dominee) worden gekeurd. Ook de medische verzorging is uitstekend geregeld. Zoo goed zelfs, dat het mogelijk is alle bewoners van het kamp door te lichten. Een der gevolgen van dit zeer nauwkeurige onder zoek is, dat een ontstellend aan tal mannen zijn terecht gekomen in de t.b.c.-afdeeling der zieken barakken. De verpleging is zeer goed. Zij geschiedt in hoofdzaak door zelf gedetineerde artsen en verplegers, die natuurlijk onder toezicht staan. Wanneer noodig, worden voor de zieken extra of speciale voe dingsmiddelen ter beschikking ge steld. Binnenkort zal een regeling getroffen worden volgens welke de hier opgesloten mannen op re gelmatige tijden nar huis kunnen schrijven; op het oogenblik hebben zij voor iederen brief nog een spe ciale toestemming noodig. Ziedaar "in het kort de levens omstandigheden voor hen, die ver dacht zijn van collaboratie. Die omstandigheden zijn verre van slecht en naar het ons lijkt beter dan de meeste der kampbewoners verdienen. De kampleiding is er dan ook van* overtuigd, dat een snelle berechting der gedetineerden uiterste noodzaak is, omdat pas daarna de scheiding tuschen no toire landverraders en kleinere collaborateurs kan worden vol trokken en het stadium van bewa ring kan overgaan in het stadium van bestraffing. Het vinden van steeds meer werkgelegenheid in en buiten het kamp blijft daarbij ook een van de de vele zorgen, die de kampleiding heeft. (A.A.) Niet te optimistisch zijn. „Laat de menschen nu vooral niet denken, dat het hier nu meteen een luilekkerland zou zijn," zeide de directeur-generaal van de Voed selvoorziening Ir. Louwes op een persconferentie. „De wereldvoor raden zijn zeer gering en de scheepstonnage eveneens, zoodat wij nog langen tijd distributie zul len houden en daarbij niet veel bo ven het plafond van 2000 calorieën per persoon per dag zullen ko men." Bij de hulpverleening aan Ne derland gaan de geallieerden er van uit, dat dit aantal calorieën het minimum is voor volwassen personen, welk minimum zij zich verplicht achtten aan onze bevol king te verzekeren. „Wij zullen trachten," zoo zeide Ir. Louwes, „op eigen kracht, door de inspan ning van onze eigen productieve vermogens, nog iets boven dit pla fond uit te komen, doch al te hcoge verwachtingen mag men daaromtrent niet koesteren. De inundaties en 't gebrek aan kunst meststoffen hebben het productie vermogen van onzen landbouw sterk aangetast, de kolennood is oorzaak, dat onze zuivel niet kan worden verwerkt en dat onze landbouwindustrie niet draaien kan. De rantsoenen, die deze week worden toegekend, liggen dan ook tamelijk dicht bij het plafond, dat wij de eerstkomende maanden zul len bereiken. Dat het dus elke week in stijgende lijn zal gaan met de toewijzingen van levens middelenbonnen, moet men zich niet voorstellen." Ir. Louwes zal er naar streven, dat de toewijzingen zoo spoedig mogelijk over het heele land gelijk zullen zijn. Wat de aardappelen betreft hebben wij meer dan ge noeg. In Drente ligt voor het Westen meer dan een half jaar voorraad, zoodat wij de aardap pelen niet op zullen kunnen. De moeilijkheid is echter, ze te doen vervoeren, aangezien de water wegen hier en daar geblokkeerd zijn. Wat de melk betreft, zoo zeide Ir. Louwes, de boeren en ik willen graag af van de clandestiene melk- levering. Ook hier is de moeilijk heid het transport. In het Noorden van Noord-Holland weet men niet wat men met de melk moet doen, daar de zuivelfabrieken geen kolen hebben. Als het kolenvraagstuk maar eenmaal zou zijn opgelost, zou het er heel wat beter uit zien. Op het oogenblik zijn de besprekingen geopend over de vraag om Ruhr- kolen naar het Noord-Oosten te doen vervoeren ten behoeve van de landbouwindustrie. Over een paar weken, zoo zeide Ir. Louwes, zal het kolenvraag stuk het voedselvraagstuk in be- langrijkheid hebben overvleugeld. (A.A.)

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1