ïl S '1 Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. FABRIKANTENKRING „LANGSTRAAT" Busverbinding 's Bosch-Geertruidenberg. ZELFTUCHT GLORIE VAN VERZET. De Minister-president prof P S. Gerbrandy heeft over Radio Oranje een rede gehouden. Prof. Gerbrandy gaf daar in uiting aan zijn eerbied en bewondering jegens allen, die op eenigerlei wijze hebben deelgenomen aan het verzet tijdens den. bezettingstijd. Speciaal stond hij stil bij de Neder- landsche spoormannen. Na te hebben uiteengezet, dat bet afzijdig blijven in het verzet voor de mannen van het spoor in 1943 een gerechtvaardigde daad was omdat toen de tijd voor een algeheele staking nog niet rijp was, wees de Minister-president er op, dat de spoorwegstaking de spiegel is geweest, waarin de wereld het verzet van het Nederlandsche volk heeft gezien en begrepen. Doordat de Nederland sche regeering in die dagen in Nederland geen physie- ke macht had was de sta king een vrijwillige daad van de spoormannen, wel ke daad van een groote tucht in hun gelederen getuigde, Prof. Gerbrandy ver klaarde, dat elke door de regering gedane toezegging stiptelijk zal worden na gekomen en zegde voorts, dat de daad derspoorman- nen de getuigenis is ge weest van de geschiktheid van ons volk tot het over winnen der moeilijkheden, die zekér nog zullen op treden. Hij besloot met een op- wekking tot het Nederland sche volk om ie honden wat het heeft en zich zijn zelftuchtdie de glorie van het verzet is geweest, niet te laten ontnemen. Ned. Nationale schuld. De Nederlandsche mi nister ven Financiën dr. Huysmans heeft verklaard dat het totale bedrag der Ned. nationale schuld eind September 1944 bijna 5,9 milliard guldens bedroeg. Daarbij komt nog een vlottende schuld van 6;7 milliard, zoodat de eigen- li] ke nat ion ale schuld meer dan 12ll2 milliard gulden in haar geheel bedraagt. Gedurende de bezettings jaren is de nat. schuld met meer dan 8 milliard toe genomen. Het grootste deel hiervan viel op de Duit- sche bezetting. (A.A.) Korte Berichten. Churchill heeft aan ge neraal de Gaulle mede gedeeld, dat de Britsche regeering zich tot haar leedwezen genoodzaakt ziet tot ingrijpen in Syrië om verder bloedvergieten te voorkomen en in het belang van de vitale ver bindingswegen voof den oorlog in 't Verre Oosten, Eden kenschetste de situatie als „zeer ernstig". Alom in Syrië wordt ge- vochtentusschen Fransche troepen en Syriërs. Volgens de „Nieuwe Dag'' zuilen de Schiedam- sche distillateurs de vol gende maand beginnen met de levering van 70°/0 van 't rantsoen van 1939. Dank zij de medewer king van den Rijkswater staat en de Ned. Spoor wegen zullen te beginnen op 1 Juni uit Oost, Zuid en Noord repatrieerenden per auto en per trein worden teruggevoerd naar de plaatsen hunner her komst. Dit sluit in, dat de te vervoeren repatrieeren den tot vele duizenden per dag kunnen worden opgevoerd. Rost van Tonningen heeft in de gevangenis te Utrecht gepoogd zelf moord te plegen, door zich met een scheermesje de aders van pols en hals door te snijden. Hij is in een ziekenhuisopgenomen en de dokters verklaren dat hij een uitstekende kans op herstel maakt. Van Geelkerken is in de vesting Clingendaal, waar hij bij de Grtine Polizei was ondergedoken, gevangen genomen. 50 Duitsche Gestapo- leden zijn te Flensburg door het geallieerde mili taire gerechtshof ter dood veroordeeld en terecht gesteld. (A.A.) Te Brussel is als ver dacht van collaboratie ge arresteerd de oud—wiel renner Piet van Kempen; te Groningen de beruchte wielrenner Peperkamp,die mede schuldig zou zijn aau den moord op kape laan Koopmans te 's Her togenbosch. (AA.) Gestrande scheepsladingen. Een deel der scheeps ladingen, welke in 1940 op weg waren naar Neder land, is in Engeland ge strand en door de Neder landsche Scheepvaart en Handelscommissie geli quideerd. Van deze liqui datie zullen de belangheb benden (voorzoover zij bekend zijn) t.z.t. volgens nader vast te stellen rege len eeii afrekening ont vangen. Om hiertoe te komen is helechter nood- zakelijk de belanghebben den op te sporen en hun aanspraken teregistreeren, mede ter corapleteering van de gegevens van bo vengenoemde commissie. Voor deze registratie zijn voor belanghebbenden, welke ressorteeren onder het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant, Kan toor WAALWIJK, aldaar vragenlijsten verkrijgbaar. Ten bate der H.A.R.K. Mevrouw Verhoeven- van Gent (piano) en de heer Theo van der Bijl (viool) gaven Donderdag avond in Musis Sacrum een uitvoering ten bate der Hark, die een groot succes is geworden. De zaal was druk bezet en 't geen door deze beide artisten 't publiek werd aangeboden, was in elk opzicht subliem en gaf de groote voldoeningnaast een in elk opzicht kunst en genotvolle avond, de goede zaak te hebben ge steund. In een vroeger nummer hebben we de beide artis ten van den avond reeds nader aan onze lezers voorgesteld. Volstaan wij met te zeggen, dat zij hun goeden naam in elk op zicht eer hebben aange daan, met een bijzonder woord van dank aan mevr. Verhoeven-van Gent voor haar mooie initiatief. Haar werden dan ook terecht bloemen namens de Hark aangeboden. Ook willen wij gaarne de aandacht vestigen op het mooie plan der Put straatbewoners, die met hun Tooneelclub een op voering geven in Musis Sacrum van het tooneel- spel »Er staat geschrevene van Jaap v d. Poll, twee avonden, geheel ten bate der afd. Waalwijk van het Roode Kruis. Nadere bij zonderheden vindt men elders. Utrecht en Amsterdam. De Nationale Centrale HulpverleeningNederland (afd. Langstraat) die in de Klei al zooveel goed werk gedaan heeft (zie 't eerste deel van 't verslag in dit no.) en die ook vorige week met zoo'n uitbundig succes een geheele vracht auto met levensmiddelen- pakjes naar Amsterdam bracht of zelf in natura belegde broodjes onder Monument Burgemees. ter Moonen. c s. de hongerenden uitdeelde, heeft weer een nieuw initiatief genomen. Met goedkeuring der autoriteiten en bereid willige medewerking der firma C. Pot en Zn. zal zij a.s. Donderdag een nieuw transport naar Utrecht en Amsterdam organiseeren, voor het vervoer van levensmid delen-pakjes naar deze beide plaatsen, waar ze na aankomst direct door verkenners worden rond gebracht, dus versch bij de menschen komen. Zooals blijkt uit achter staande advertentie moe ten goed geëmballeerde pakjes Woensdagmiddag van 3—6 uur aan de St. Theresiaschooi worden ge bracht, waar ze direct ge laden worden tegen een kleine vergoeding. Weldra gaat ook een wagen voor 't zelfde doel naar Rotterdam en den Plaag. Zeer velen zullen zeker van deze unieke gelegen heid gebruik maken hun liefdesgaven binnen één dag tijd aan de goede adressen te doen bezorgen. Verkeersongeval. De heer A. van Gent, die per rijwiel doorTilburg reed, werd van achter door een auto gegrepen en een eind meegesleurd, roet het 1 noodlottig gevolg dat een been versplinterd werd en hij o.m. nog een diepe snijwonde boven het oog bekwam. PI ij is in het Ziekenhuis te Tilburg op genomen. Wij wenschen den actie ven zakenman en ijverigen voorzitter van verschillen de vereenigingen en co- mité's een spoedig algeheel herstel toe. Waalwtjksche Kegelclub. De Waal wij ksche Kegel- club zal hare elub-avon- den weer hervatten. Het bestuur bestaat uit de heeren J. van Eijckelen- burg, M. Verwieï en A. een; Spapens. Men hoopt spoe- *wor dig een Kegelconcours te deze organiseeren. fal Advies-bureau V/aalwijks Herstel. ^er In de Woensdagavond gehouden comite-vergade- jpem ring van „Waalwijks Her- ^en stel'* werd besloten het ad- ^ei2f vies-bureau als zoodanig op j2g j te heffen, daar dit zijn taak ^ar| als adviseerend lichaam in ^ora de moeilijke periode na de ^oon bevrijding als geëindigd kon beschouwenPi A De nog Ioopende zaken jj( zullen door het comité wor- fcn;-r den afgehandeld, terwijl op een algemeene ledenverga dering een volledig over zicht zal worden gegeven van het verrichte werk er en verantwoording zal wor* den afgelegd van het beleid' ook in financieel opzicht. Iö ellende nog van het gelaat kan af lezen. Zij waren vol lof over het werk der vrijwillige krachten en ook in Waalwijk hadden zij alle medewerking ondervonden, zoowel bij de officieele instanties, als het daadwerkelijke medeleven van het publiek. Hun klacht betreft echter de lagere ambtenaren, die nog als dictators achter hun loket schui len. Onze mannen hebben vier jaar gevangenisleven meegemaakt. Er is niet veel meer, dat hen treffen kan; zij vragen niets voor zich zelf, wel voor hunne lotgenooten, de vele honderden, die nog achter hen zullen komen en waarbij er velen zullen zijn, die moreel voor goed gebroken worden, als hunne verwachtingen van het vrije vader land, op een dergelijke wijze den bodem worden ingeslagen. Om dit te voorkomen, hebben wij deze toestanden gesignaleerd. Moge er ten spoedigste een radi cale verbetering in komen. Deze strijders voor God, Koningin en Vaderland hebben toch bij hun terugkomst in het moederland meer verdiend, dan de eene scha mele kop koffie, die men hen in Tilburg aanbood. Laat ons een voorbeeld nemen aan de Franschen! In de in Hotel „De Twee Ko lommen" gehouden vergadering van de afd. Waalwijk van boven- genoemden Kring, maakte de con tributieregeling een punt van be spreking uit. In verband hiermede waren van slechts enkele bedrijven bezwaren binnengekomen, met het verzoek een andere omslagbasis vast te stellen. Na eenige bespre king werd echter besloten de hui dige regeling te handhaven, doch de mogelijkheid voor herziening bij den aanvang van een nieuw contributie-jaar open te laten. Ten aanzien van het volgende agendapunt: rapport commissie werknemersorganisatie, werd op gemerkt, dat men de mogelijkheid diende open te laten, dat de geest en de verhouding tusschen werk nemerwerkgever beter werd. De voorzitter de heer C. Pulles, die bij afwezigheid van den heer J. v. Heesbeen, de vergadering leidde, zei, dat allen weten, dat het niet gaat zooals het gaan moet. Daar voor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, maar het feit ligt er. Bij een bespreking met de werknemers-organisaties is deze zaak van verschillende kanten be keken, waarbij de wenschelijkheid naar voren kwam, dat, zoo er in bepaalde bedrijven moeilijkheden zijn, er getracht moet worden, deze in den kortst mogelijken tijd uit den weg te ruimen, doordat de werkgevers gelegenheid geven, in het betrokken bedrijf contact op te nemen met de werknemers. Spre ker is van meening, dat het niet gewenscht is hierop vooruit te loopen, doch aan de omstandighe den over te laten, waar dit con tact noodig is. Er zijn reeds voor beelden. dat dit contact goed werkt en de bestaande, al dan niet ver meende moeilijkheden, voor 100 pet. uit den weg zijn geruimd. Het bestuur betuigt zijn dank aan de vertegenwoordigers van de arbei ders-organisaties voor de aange name medewerking, in de verschil lende gevallen ondervonden. De secretaris, de heer A. Dercksen, brengt vervolgens uitvoerig ver slag uit van de te Eindhoven ge houden regionale vergadering. Met betrekking tot de wachtgeld-, D.U.W.- en loonregelingen, zegt de voorzitter, dat dit punt reeds in de Kringbestuursvergadering besproken is en ook in Eindhoven ter sprake is gebracht, waarbij werd voorgesteld ook voor man nelijke 0-uur werkers 100 pet. sub sidie te vragen; bovendien werd voorgesteld een zoodanige regeling te treffen, dat het loon van den D.U.W. met inbegrip van de toe slag door de bedrijven, het nor maal loon niet te boven gaat, dit om onrechtvaardigheden in de D.U.W.-regeling te voorkomen. De heer Dercks zegt, dat het voor komt, dat arbeiders ontslagvergun ning krijgen van het arbeidsbu reau, zonder voorkennis of mede weten van den werkgever. Spreker acht dit ongewenscht. Het ontslag wordt vaak gegeven op gefin geerde positieverbeteringen. Om dit te voorkomen zou spreker bij de betrokken instanties het voor stel naar voren gebracht willen zien, dat de werkgever, die een ar beider overneemt, 50 pet. van de betaalde wachtgeldverliezen resti tueert. De voorzitter zegt, dat het niet mogelijk moet kunnen zijn, dat een werknemer ontslag neemt zonder voorkennis van den werk gever. Spr. noemt dit een ernstige zaak, die het bestuur met het arbeidsbureau zal bespreken. De secretaris doet vervolgens mededeeling van een onderhoud met de directie van de Spoorwegen te Tilburg. Men heeft daar goede verwachtingen geopend met be trekking tot de vervoersmogelijk heden in De Langstraat. Binnen kort zal een spoorverbinding tot stand komen tusschen 's-Bosch en Nijmegen. Het vrijkomende busma teriaal zal dan worden bestemd voor een dienst tusschen 's-Bosch en Geertruidcnberg en in laatstge noemde plaats correspondeeren met treinverbindingen naar Lage Zwaluwe. Wat de spoor verbin ding^ in De Langstraat betreft, be hoeft men ook al niet te pessimis tische verwachtingen te koeste ren, daar er reeds plannen tot herstel zijn, waarvoor de viaduc ten zullen worden volgegooid, daar het voordeeliger is dijken te leggen, dan de beschadigde en vernielde viaducten te hei-stellen. De heer Gragtmans vraagt tot slot nog de aandacht voor de havenkwestie. Groote schepen kunnen niet binnenkomen, omdat de brug bij Bel te laag ligt. Hij vraagt de actie van het bestuur, daarin verbetering te krijgen. Ook ziet hij een mogelijkheid, het Af- j wateringskanaal tot aan de brug in Baardwijk bevaarbaar te maken. De obstakels ontstaan door ver nielde sluizen e.d. zijn betrekkelijk met weinig moeite op te ruimen en het Kanaal heeft hier voldoen de diepgang om behoorlijke sche pen binnen te laten. Levensmiddelen-pakjes voor Bedrag vorig nummer f 4353.34 P. Tr. te W. f 10.- Het Roode Kruis afd. Waalwijk Uit pieeteit voor onzen Voorzitter E. Moonen f 100.i Totaal f 4453,34 3isa ^wijk.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2