WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT JAN DE ROOIJ 11 JUNI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 34 HELD VAN DE LANGSTRAAT. S Prijxencontrole. Men verzoekt ons mede te deelen dat de Prijzen- controle alleen de taak heeft het controleeren van de van ovei heidswege vast gestelde prijzen en prijs- voorschriften en te zorgen dat deze worden nage leefd. Prijsvaststellingen e. d. geschieden dus niet door de Prijzencontrole. Met de vaststelling der prijzen heeft zij dus niets uit te staan. Schoenen. Via H. N. is medege deeld, dat voor de distri butie-kringen in de groote steden in het Westen re paratie-leer is beschikbaar gesteld varieerende tus- schen 4 en 20.000 K.G. j "zu^en binnenkort lederen schoenen aan win keliers boven de groote rivieren worden toegewe zen; leerloos schoeisel kan vrij worden aangemaakt en verkocht. Vacaniie van 2 Ju Ia1 September. 1ü ons vorig nummer hebben we al medegedeeld dat op alle scholen vacan- tie moet gegeven worden van 1 Juli—1 September. Wij vroegen toen reeds of de kinderen al niet lang genoeg gedwongen vacan iie gehad hebben. Nu men overal zoo wat op streek begint te komen met meer geregeld les geven, nu gaat men weer 2 maanden voorschrijven en dat in den besten tijd des jaars, waar we zeer huiverig zijn voor het on derwijs tegen 't najaar en winter met die glaslooze ramen, met zeer weinig verwarming e.d. Zoo heb ben ze steeds vacantie. We noemen dit een zeer slechte maatregel, ook met het oog op de huidige mentaliteit der jeugd, die wel weer wat aan orde en tucht gewoon mag raken. St BureaucratJus. Een medewerker van ,,De Stem" die wijst op't schandaal der woekerprij zen voor aardbeien,nu er zulke groote opbrengsten zijn, met toenemenden pluk, heeft daarnaar ge ïnformeerd hij een aard- beienkweeker. Dat is de schuld, zoo zeide deze, van St. Bureaucratius. „De prijzen, die nu gelden zijn eigenlijk de normale prijzen voor het kasgoed, dat anders om dezen tijd aan de markt komt. Dit jaar is echter door het zachte voorjaar de oogst drie weken ver vroegd, maar niemand van de autoriteiten, die met de regeling der prijzen belast zijn, denkt er aan, nu ook de koude-grond prijzen 3 weken te vervroegen". 't Toppunt, zouden wij zeggen 1 Studenten. Betredende de zuivering der studentenwereld werd medegedeeld dat alleen zij die de loyaliteits-verkla- ring niet geteekend had den en niet in Duitschland gewerkt hadden,door kon den studeeren en examen doen. Thansg is medege deeld dat de laatste con ditie is vervallen. Posterijen. Met ingang van heden mogen in 't binnenlandsch verkeer worden verzon den briefkaarten en brie ven tot en met 200gram. Drukwerken, nieuwsbla den, tijdschriften, mon sters en braille-drukwer ken zijn alleen voor de drie Zuidelijke provincies toegelaten. Postwissel- en kwitantiedienst zijn volle dig hervat. Korte Berichten. Op 16 milliard gulden wordt, volgens den Am- sterdamschen correspon dent van de „Fin. Times" de totale schade geraamd door de Duitschers aan ons land berokkend. De nationale schuld is toege nomen met ca. 8 milliard gulden, waarvan de jaar- lijksche rente ca. 300 mill, gulden bedraagt* (A.A) De melkopbreugsten in de laatste twee maanden zijn sterk gestegen en wel van ongeveer 2 millioen liter in de week van 1 tot 7 April tot ruim 4 millioen liter gemiddeld per week in Mei. De boterproductie steeg navenant, van 1 April tot 7 April bedroeg zij 45.954 K.G. In de maand Mei 468.381 K.G. of gemiddeld 105.000 K.G. per week. Voor de volgende periode zal op de levens middelenkaart weer na tuurboter worden aange wezen (d.w.z. natuurboter of margarine naar keuze.) Bij het zuiveren van landmijnen te Westervoort zijn zes personen gedood, waarhij vier leden uit één gezin. (N. H.) Frankrijk heeft aan de geallieerden gevraagd om 1.500 000 Duitsche krijgsgevangenen tot haar beschikking te stellen, ten behoeve van het werk van den wederopbouw. Voorts werden 250.000 krijgsge vangenen gevraagd voor werkzaamheden in de mij nen en op de boerderijen. WAALWUK. Monument Burgemees ter Moonsn. c s. 55.ÜÖÜ brooden. Vrijdagmorgen vertrok uit onze gemeente een co lonne vrachtauto's beladen met 55 000 brooden, ge heel belangloos gebakken door de bakkers van Dru. neu. Kaatsheuvel, Sprang- Capelle, Waalwijk. De brooden zijn bestemd voor de groote steden in het Westen. Het initiatief ging uit en de organisatie was in handen van de Nat. Centrale Hulpverleening „Langstraat", dat reeds zooveel prachtig werk ver richt heeft. Iets nieuws. Onze jeugd wordt iets nieuws geboden. A.s. Za terdagmiddag zal in Musis Sacrum een Jeugd-concert gegeven worden in den vorm van 'n Piano recital. Wij hopen dat dit eerste pogen een groot succes zal worden in het belang der cultureele ontwikkeling der jeugd. R.K. Fabrieksarbeiders- bond. Onder leiding van den heer J. van Seters hield de R.K.Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus" een zeer druk bezochte vergadering, waarover de voorzitter in zijn openings woord zijn vreugde uit sprak. Hij gaf het woord aan den hoofdbestuurder, den heer P. Buijkx, die een heldere uiteenzetting gaf over de gevoerde loon politiek en de totstandko ming van de nieuwe loon regeling. Hij gaf toe, dat de levensstandaard niet in volledige overeenstem ming was met deloonen. Dit beeft de organisatie bij de bevoegde instanties naar voren gebracht en de re geering in kennis gesteld van de bestaansnormen in de verschillende gezinnen. Dit heeft men ook aan getoond in een bespreking ten gemeenlehuize met de afgevaardigden van de werkgevers —organisaties, den burgemeester en den rijksbemiddelaar. Dezen laatste heeftmendenieuwe j loonregeling toen voorge legd, welke op 28 Mei werd goedgekeurd, Stemmen uit de vergadering toonden aan, dat de leden van meening waren, dat er be reikt is wat mogelijk was. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat ge kozen werden J. v. Seters, voorzitter, J. van Daalen, J. van Well, P. v. Huiten, R. van Daelen, J. A. van Loon en Th. Duquesnoij. De voorzitter gaf een aanbeveling voor bet op gerichte Vaandelfonds en wees er op, dat 't concept Ondernemingsraden van den Raad voor Maatschap- pelijken Wederopbouw door een arbeiders-com- missieinstudieis genomen en dat dienaangaande contact zalwordengezocht met de werkgevers-orga nisatie. De eerw. adviseur sprak een algemeen propagan distisch woord, waarbij hij er op wees, dat met een drachtige samenwerking iets tot stand gebracht kan worden. Wij moeten niet naar buiten gaan critisee- ren, doch bouwen aan nnze toekomst en den wederopbouw van ons vaderland. Tot slot werd er nog op gewezen, dit naar aanlei ding van een gestelde vraag, dat op een bespre king tusschen werkgevers en werknemers uit de leer. industrie overeenstem ming is bereikt de loonen met 33 °/o te verhoogen op basis van 1940, heigeen mogelijk is, doordat het loonpeil in deleerindustrie lager is dan dat in de schoenindustrie. De Thor vaart weer Naar wij vernemen zal de Thor a.s. Maandag haar beurtvaarten op Rotter dam hervatten. Weer een stap in de goede richling 1 Jonge Boerenstand. In de gehouden vergade ring van den R.K. Jonge Boerenstand, deed de voor zitter mededeeling van een ingekomen schrijven van den geestelijk adviseur kapelaan Gedden, waarin deze met hartelijke woorden afscheid nam van de vereeniging Als nieuwe adviseur werd vervolgens pastoor van den Brekel geinstalleerd, die de leden in zijn begroetings woord aanspoorde totmede werking om samen te bou wen aan den groei en den bloei van de vereeniging. De technisch adviseur, de heer H. v. d, Valk, hield een lezing over de bestrijding van den Coloradokever. Be sloten werd, dat iederen dag een lid de H. Mis zal bijwonen, waarvoor een rooster is samengesteld. SPRANG CAPELLE. De voorbereidingen voor de bevrijdingsfeesten op 29 en 30 Juni a.s. zijn in vollen gang. In alle buurten zijn commissies gevormd, wel. ke o.a. voor de versiering zullen zorgdragen. Voor de mooiste buurtversierin. gen zal een aantal prijzen beschikbaar worden ge steld, eveneens zullen prij zen worden toegekend aan de mooiste wagens van den optocht, welke op 29 Juni wordt gehouden. Alle wagens zullen de geheele vastgestelde route moeten rijden om voor een prijs in aanmerking te komen. De aanmelding voor deelneming aan den op tocht moet geschieden vóór Donderdag 14 Juni. De bakkers der gemeente hebben besloten op de feestdagen niet te bakken. Op 30 Juni van 9-12 uur zal gelegenheid worden gegeven brood aan de bak kerswinkels af te halen. WASPIK. De bevrijdingsfeesten in deze ïgemeenle zullen ge houden worden op Dins dag 19 en Woensdag 20 Juni e. k., de eerste in hoofdzaak voor het hou den van kinderfeesten en de tweede als 'n algemeene feestdag. Daaraan voorafgaande werden op Zaterdag 9 Juni de gevallenen herdacht. Het progiammaop dezen herdenkingsdag was als volgt Des morgens algemeene kerkdiensten en in den namiddag te 3 uur voor 't gemeentehuis plechtige herdenking voor de ge vallenen, waaronder toe spraak van den burge meester, herdenkingsrede door den Heer Drs. J, Naninck, mettoepasselijke muziek met medewerking van de .christelijke zang- vereeniging, de kerkkoren en de harmonie en aan het slot kranslegging op de graven. KAATSHEUVEL Da Oosterhoutsche Nachtegalen De Oosterhoutscbe Nach tegalen, die direct na de bevrijding met een zeer succesvolle tournee zijn begonnen, in Breda zelfs zongen voor onze geliefde Koningin Wilhelmina, in Brussel en Mechelen en thousiast werden toege juicht, komen 17 Juni a.s. in de Bel Canto-zaal con- cerleeren. Muzikaal Kaals, heuvel zal zich hierbij niet onbetuigd laten. Polleke Prik. Kaatsheuvel heeft weer eens kunnen genieten. Echt kunnen genieten zoo als alleen van 'njongens- tooneel kan genoten wor den een jongenspel, on bevangen, spontaan, inge leefd en beleefd omdat 't spel een stuk is van het onbedorven jongenskarak ter. We hebben gelachen en gegierd om de rake zetten van de acteurs, dit niet slechts 'n vinding waren van' den auteur, doch tevens een uiting waren van 'tgoedbegrepen spel der acteurs. Daarbij 'n tooneel aan kleeding, die reeds bij het opgaan van 't eerste doek 'n zucht van bewondering door de zaal doet gaan. 'n Costumeering als uit 'n sprookjesland, 'n grime tot in de puntjes verzorgd. En de Troubadours met gezellige entre-acte mu ziek. DE ECHO VAN HEI ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever: JAN HELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per wefek f1.95 per kwartaal Drukker: Waalwljktche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Konnummer 2483 III Gij kent hem niet en ik ken hem niet) Maar hij heeft ons bei der leven en dat van waarschijn lijk duizenden anderen gered, al heeft hij het zijne daarbij verloren. En zijn naam zal onder ons voort leven en van mond tot mond worden overgeleverd. Ik zal LI het verhaal doen, zoo als ik het vernam uit de mond van zijn opdrachtgever, zoo kort moge lijk. In de week voor Kerstmis 1944, toen von Rrmdstedt zijn groot of fensief in België had ingezet, had - - zooals men zich zal herinneren de Canadeesche bevelhebber te Waalwijk goed gevonden, dat er in de Kerstnacht geen zoogenaam de curfew" of avondklok zou zijn, opdat de Kerstnacht naar oude trant met een Nachtmis ge vierd kon worden. Intusschen vertrok daags voor Kerstmis deze Canadeesche divisie naar België om de Duitschers mee op te van gen en in de plaats kwam een Poolsche afdeeling. Om vijf uur kwam plotseling bericht van den Poolschen Commandant dat tot zijn groote spijt de Kerstnacht viering niet kon doorgaan en na zes- uur zich niemand meer op straat mocht bevinden, terwijl te gelijkertijd de leden van de N.B.S. gealarmeerd werden. Die nacht, welke een „Stille Nacht" had moe ten zijn, volgde er een aanhoudend trommelvuur der geallieerde artil lerie. Weinigen onzer beseften toen, welk gevaar voor Brabant en spe ciaal voor de Langstraat de ach tergrond vormde van deze plotse linge, onbegrijpelijke maatregelen. Dat liet gevaar echter kón worden afgewend, was te danken aan Jan de Rooy. Wat was er namelijk gebeurd? Von Rundstedt had de aanval in België vergezeld willen doen gaan van een doorstoot vanuit het Land van Heusden en Altena naar de Belgische grens, waarbij hij zich twee bruggehoofden had gedacht aan de Maas, namelijk een bij Keizersveer en een tegenover Drongelen om van daaruit via Waalwijk ineens te kunnen door stoten naar Tilburg en eventueel nog verder. Daartoe waren in één nacht tijd meer dan zestien duizend Duit schers in het Land van Heusden en Altena gebracht, voorzien van alle mogelijke licht en zwaar ma teriaal alsmede complete bruggen hetwelk alles in een lange colonne van Woudrichem tot Drongelen en van Sleewijk tot Keizersveer klaar stond. Tegelijk stonden cr para chutisten klaar, die ten Zuiden van de Maas vitale punten zouden moeten bezetten en spionnen on schadelijk maken. Er was echter een man in het Land van Heusden en Altena, die dit mooie Duitsche plan had afgekeken en die zorgde at het niet doorging. Deze man as Jan de Rooy. Geboren 20 Augustus 1923 te Sprang, was Jan de Rooy tot Juli 1942 werkzaam op de schoenfa briek van Wennekes in Kaatsheu vel. Na 7 maanden gedwongen in Duitschland te hebben gewerkt, wist hij te ontsnappen en dook onder hij zijn broer, een landbou wer in Sprang. In Sprang kwam hij in de illegaliteit en kwam te werken bij de groep „André" (ka pitein A. L. van Wijlen), die op uitgebreide schaal diensten ver richtte voor de geallieerden. In December 1944 was de Rooy in "opdracht van André naar 't Land pan Altena vertrokken om daar een geheime zender te bedienen. Het was via deze zender dat de Rooy zijn kapitein de gegevens verstrekte omtrent de plannen, sterkte en geschutsopslellingen der Duitschers. De geallieerden werden hiervan onmiddellijk op de hoogte gebracht, met het gevolg dat de Poolsche Commandant be vel gaf de avondklok ook in de Kerstnacht gewoon te handhaven; dat de leden van de N.B.S. op een bepaald punt bij elkaar gebracht werden om naar elders te worden getransporteerd, daar zij bij een oversteken der Duitschers natuur lijk onmiddellijk zouden worden gefusilleerd; dat de uit de Lang straat vertrokken zware Cana deesche artillerie, die Eindhoven reeds was gepasseerd, onverwijld terugkeerde en tegen de avond de kanonnen nog opstelde; dat die zelfde avond en nacht de geal lieerde kanonnen, aan de hand van de gegevens van Jan de Rooy, de Duitsche opstellingen in puin beukten. Alleen het bruggenmate- riaal werd niet voldoende geraakt, maar dit werd de week daarop op Oudejaarsmiddag door Ty phoons onderhanden genomen. Aldus voorkwam Jan de Rooy door zijn oplettendheid en durf een ramp die voor de Langstraat vreeselijke gevolgen had kunnen hebben. Natuurlijk begrepen de Duitschers wel dat hier spionnage in het spel moest zijn. Zij gingen dan ook op zoek en ontdekten na eenige tijd de zender van de Rooy. Deze was op dat moment zelf juist niet thuis, daar hij met post voor de zoogenaamde „line-cross", (die ook door de ondergrondsche groep werd onderhouden), naar Werkendam was. Daarom namen de Duitschers vijf personen gevan gen op de plaats waar de zender gevonden was, om deze ter repre saille te fusilleeren. Toen de Rooy dit hoorde, nam hij zonder zich te bedenken af scheid van zijn vrienden en meldde zich bij de Duitschers terwijl hij wist dat het hem zijn leven zou kosten en hij hergaf de de vijf onschuldige gijzelaars op deze edelmoedige wijze hun vrijheid en leven. Jan de Rooy had kunnen redeneeren dat hij duizenden Lang- straters het leven gered had; hij had kunnen stellen dat hij onmis baar was; maar neen, dat deed hij niet: deze held gaf zijn leven. De Rooy zelf was natuurlijk een welkome buit voor de Duitschers, daar hij over belangrijke inlich tingen beschikte betreffende de vijandelijke spionnage. Wederom echter vergisten de bezetters zich in de taaie aard van den waren Nederlander: zij sleepten de Rooy mee naar Amsterdam, waar ze hem hebben doodgeranseld; maar geen woord van verraad is over zijn lippen gekomen! De Langstraat mag dezen stil len held, dezen eenvoudigen jon gen, die zonder ophef zijn plicht deed, en meer dan dat, in dienst van God en Vaderland nimmer vergeten. Wij zullen ons zijn offer waardig toonen en onze dank zal op een of andere wijze vaste en blijvende vorm moeten krijgen, om aan de komende geslachten te getuigen dat Jan de Rooy fier en edelmoedig, zooals dat van een waren held te verwachten is, zijn eigen "leven heeft veil gehad om het onze te sparen. God hebbe zijn ziel. JOEP NANINCK, namens De Oud-Illegale Werkers van de Langstraat. Wij moeten ons voortaan zeer beperken in 't opnemen van ad vertenties en ook in de grootte daarvan. Familie-advertenties gaan voor. Vervolg Hulpverlecning Langstraat in 't volgend num mer. Bedrag vorig nummer f 4463,34 Adr. de Cortie, Den Haag f 20. Totaal f 4483 34 „Er staat geschreven" Naar onze smaak heeft Jaap van der Poll het accent in 't 4-be- drijvige tooneelspel niet op de juis te plaats gelegd. Hij schildert wel op een realistische wijze de ver schrikkingen van den modernen oorlog, maar laat geen ruimte open voor het feit, dat een oorlog soms noodzakelijk zijn moet en dat er ook offers voor het vaderland met liefde gebracht worden. De laatste jaren hebben dit aange toond. Niettemin hebben we van de vertolking van dit stuk genoten. Drie personen drongen zich on weerstaanbaar boven de anderen naar voren, en zonder die anderen iets te kort te willen doen, moeten we ons tot "hen beperken, omdat zij dit stuk gedragen hebben. Mej. J. v. d. Gouw, die van haar moei lijke rol als zwaarbeproefde oor logsmoeder een, we zouden haast zeggen, gave vertolking gaf. In ieder geval was haar spel in elk opzicht een openbaring. Op de de tweede plaats C. v. d. Meij- denberg, tevens regisseur, die vol idealisme en geestdrift den strijd ingaat en als een gebroken en af schuwelijk verminkt man terug komt, Zijn uitbeelding van deze twee uitersten, uitingen van hoog ste streven en diepste verval, wa ren bijna volmaakt en zouden dat zeker geheel en al geweest zijn, wanneer op sommige momenten het theatrale niet even doorbrak, waardoor de emotie-uiting soms iets onnatuurlijks kreeg. Een woord van hoogen lof komt hem echter toe, niet alleen voor zijn spel, maar vooral ook voor de wijze, waarop hij met het ter be schikking zijnde materiaal, (wie van hen stond eerder op de plan ken?), zulke uitstekende resultaten heeft weten te bereiken. Als derde hebben we dan'nog C. v. d. Wiel; een oude rot in het vak, zouden we haast zeggen, maar ook thans weer opperbest; een weinig meer aandacht aan de pronunctiatie zou zijn spel meer ten goede komen; hetzelfde geldt trouwens ook voor de anderen, speciaal met betrek king tot de Engelsche woorden en uitdrukkingen. Echter, dit zijn maar kleinigheden, die onzen lof en die van de geheele zaal, getuige het warme applaus na ieder be drijf, niet verkleinen. Het zijn en kele opmerkingen slechts, waarbij wij nog voegen wat meerdere soe pelheid in den samenhang der dialogen, die wij voor .een vol gende optreden graag in acht genomen zouden willen zien. Want dat wij dit gezelschap, nog eens weer willen begroeten, is een wensch, die niet alleen van ons uitgaat. In de pauze bood Dr. Kolster bloemen aan en dankte regisseur en spelers voor de spontane geste, de opbrengst aan te bieden aan het Roode Kruis. De regisseur dankte namens allen en drukte zijn bewondering uit over het mooie werk van de kranige Roode Kruis kerels in de bange oorlogs dagen.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1