WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT Het Nederlandsche leger. MAANDAG 9 JULI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 42 Z.H. DE PAUS TOT DE KATHOLIEKEN VAN NEDERLAND. KORTE BERICHTEN. DIVERSE BERICHTEN NIEUWS UIT WA AL WIJ K. BIJDRAGE MONUMENT J. DE ROOIJ. ELSHOUT. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijkache Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Konnummer 2483 Een nieuw Nederlandsch le ger is in opbouw. Bij tiendui zenden zijn de vrijwilligers toe gestroomd, om de beste tradi ties uit ons verleden voort te zetten! Als er ooit iets veel cri- tiek heeft ondervonden, dan is het wel ons leger van 1939- 1940 geweest. Terecht kon er ook veel critiek op uitgeoefend worden, maar waar men trachtte ons leger belachelijk te maken of zijn prestaties in de vijf oor logsjaren te verkleinen, daar is men verkeerd. Gelukkig hebben onze soldaten ook lof kunnen oogsten. Meer malen kon men hooren zeggen, dht' het Neder landsche volk geen soldatenvolk was. Men bedoelde dit dan als een verwijt. Gelukkig maar, dat we geen soldatenvolk zijn. De duitschers waren dat wel en we hebben gezien wat er van hen terecht' gekomen is. Wij zijn geen soldaten, maar als het er op aankomt, dat wij voor onze geschonden rechten en vrijhe den moeten strijden, dan aan vaarden wij den strijd, ook al beschikt' de vijand over een honderdvoudige overmacht. Wij hebben dat hier gezien in' 1940 en we hebbep het gezien van onze Marine in den oorlog tegen Japan, toen zij niet aarzelde het commando van admiraal Door man te volgen Ik val aan, volg mij En met volle vaart' en uit alle monden vurende ging men den overmachtigen vijand en den zekeren ondergang -tegemoet. Men kende echter geen aar zeling, wat gebeuren moest ge beurde. Daarom doet het ons thans zoo goed, als een voor aanstaande Australisch politicus verklaart, dat de Nederlanders door hun moedig gedrag Austra lië gered hebben. Kijk, dat is onze roem. Dat' is de roem, behaald door een volk, dat geen soldatenvolk is en er nimmer naar verlangd hëeft, er een te zijn. Een nieuw Nederlandsch leger is thans in wording. Men zal de fouten van het verleden ver mijden en een jong en krachtig leger willen opbouwen, waarin de beste eigenschappen van ons volk vereenigd worden. Prof. Schermerhorn, zei er in zijn re- geeringsverklaring o.m. het vol gende over Terwijl de dienst plicht blijft gehandhaafd en on middellijk zal worden toegepast, wanneer dit voor de personeels voorziening van de krijgs macht ter zee of t'e land noodig blijkt, voorziet de aanneming van oorlogsvrijwil ligers voor het overgroote deel in de personeelsbehoefte. Voor enkele categoriën van geschool de ki achten, zal in bepaalde ge vallen oproeping volgens de dienstplichtwet geschieden. In Engeland wordt' op het' oogen- blik een leger gevormd, dat deel moet nemen aan den strijd in het verre Oosten. 22.000 man worden gereed gemaakt om in Australië voor hetzelfde doel t'e worden opgeleid In Nederland worden de Binnenlandsche Strijdkrachten, die onder-«de be zielende leiding van Z.K.H. Prins Bernhard tijdens de laat ste moeilijke jaren van de be zetting tot een krachtig verzets- inst'rument zijn aangesmeed, om gevormd tot onderdeelen van de Nederlandsche krijgsmacht. Een begin is gemaakt met de vorming van officieren- en on derofficierenkader. Een nieuw Nederlandsch le ger is aldus in wording, wij zullen deze ontwikkeling met kracht en in een zoo snel mo gelijk tempo voortzetten, daarbij geleid o.a. door de volgende overwegingen. Bovenaan staat al hetgeen wij reeds hebben ge zegd over den voorrang van den strijd voor de bevrijding van Indië. Ook ten aanzien van dé bezetting van Duitschland willen wij aan onze internatio nale verplichtingen voldoen, on danks het feit, dut Nederland zwaarder getroffen werd in zijn mankracht' dan vele andere lan den. Wij willen onze legeror- ganisatie opbouwen in aanslui ting aan de organisatie van de geallieerde legers. Dit' sluit ook in een verjonging van het leger, vooral van het kader, waarbij het leger zich gedragen moet weten door het medeleven van het Nederlandsche volk en het kader zijn juiste houding weet te bepalen tegenover de troe pen. Dat is, wat Prof. Schermer horn er van zeide. Nederland is zwaarder getroffen in zijn mankracht, dan vele andere landen. Deze opmerking is ten volle waar. Onze jongens en mannen werden als slaven weg gevoerd, zij hebben geleden en gehongerd en duizenden z-ijn den dood ingejaagd. Wij staan thans voor den opbouw van een nieuw Nederland. Daarvoor is een leger noodig, maar daar zijn, en dat is niet minder be langrijk, ook burgers voor noo dig. De toeloop van vrijwilligers heeft alle verwachtingen over troffen. Voor de dienstplicht kan men de jongste jaarklassen nemen, maar met het oproepen van oudere menschen, neme men de noodige voorzichtigheid in acht. Vele bedrijven en on dernemingen worden ernstig ge dupeerd, als zij een of meerdere van hun medewerkèrs moeten missen. Vaak zijn deze zoo jong niet meer, behoorden echter tot' het kader en moeten thans aan een oproep gevolg geven. Daar mede kan het bedrijfsleven ern stig gedupeerd worden. Wij vra gen ons daarom af, of het wel strikt' noodzakelijk is, dat men der.e menschen uit hun functies haalt. Er zijn toch zooveel jon geren, die niets of niet veel omhanden hebben en met een korte opleiding voor hun taak geschikt zouden kunnen worden gemaakt'. Het gaat er ons maar om, dat wij geen leger moeten op bouwen, als het bedrijfsleven en dewederopbouw daardoor worden geschaad. Als men dan geen 200.000 man bijeen kan krijgen, dan moet men maar met 150.000 genoegen nemen. Of er 50.000 meer of minder in de ge allieerde legers worden opge nomen, dat maakt' op de vele millioenen daar, weinig verschil. Wat het zwaarste is, moet ook het zwaarste wegen en wij we ten niet, wanneer we verder van huis zijn, als we ginds een oorlog gaan winnen en hem op ons thuisfront verliezen. Z. H. de Paus heeft op 12 Mei een schrijven gericht tot het Nederlandsche Episcopaat, waarin Hij spreekt over de rampen, die ons land hebben getroffen, zijn deelneming be tuigd en eenige vermaningen geeft. Wij ontleenen daaraan 't' vol gende Zooals de verschrikkelijke' verwoestingen, rampen en cata strofen, welke in de afgeloopen oorlogsjaren bijna de geheele menschheid zoo zwaar hebben getroffen, Ons hart met de grootste droefheid hebh^en ver vuld, zoo hebben Wij met bij zondere smart' en angst Onzen rouw gevoeld bij het feit dat' uw zoo grootelijks beminde na tie, welke zoo afwijzend stond tegenover geweld en oorlog en bovendien zoo actief was in de bevordering van vrede en een dracht, van wederzijdsch begrip en goeden wil ook werd mede- gesleurd in dien rampzaligen maalstroom, welke zooveel schade heeft aangericht' aan haar vruchtbaren bodem en haar vredelievende bevolking. Evenmin bleef het ons ver borgen, dat bijna overal, maar vooral in de Westel. provincies, honger en gebrek tof' een ver schrikkelijke hoogte waren ge stegen. Wij weten echter met zekerheid, dat vele van onze zonen en dochters in Nederland al deze beproevingen en ram pen hebben verdragen op een wijze, die de ware volgelingen van Jezus Christus waardig is en dat juist' om die redenen hun eigen lijden, vereenigd met het lijden van onzen Goddelijken Verlosser, een bron van redding is geworden en een instrument' tot uitboeting van de zonden en tot verzoening van henzelf en die hun dierbaar zijn met God. Om deze redenen mogen wij verwachten, dat met de hulp van de Goddelijke Barmhartig heid uit deze verschrikkelijke rampen, die gij hebt doorstaan, riet geringe geestelijke zege ningen zijn voortgekomen en dat deze zegeningen hun wel- doenden invloed ook over de toekomst zullen uitstrek ken. En dat niet weinigen datgene bereikt hebben en nog zullen doorgaan te berei ken, datgene wat de Apostel voor oogen had, toen hij schreef: „Ik zal aanvullen in mijn lichaam datgene wat aan Christus' lijden ontbreekt". Geheel in het bijzonder wensch Ik u geluk met de zoo bewonderenswaardige en vu rige eenheid, waarmede gij al len, verbonden door banden van trouw aan uwe geëerbiedigde Koningin en uwe wettige regee ring, den gezegenden dag hebt afgewacht, waarop het u gege ven zou zijn te zien, hoe uw moederland weeir in het bezit kwam van zijn herwonnen vrij- In Australië zullen 30.000 man Nederlandsche troepen voor Indië worden opgeleid. Eenige honderden Nederlandsche jongens zijn al aan gekomen. 1000 Nederlandsche SS-mannen zullen mijnen moeten gaan ruimen in Gelderland onder toezicht van de Binnenlandsche Strijdkrachten. De SS-lieden lossen de ongeveer 100 Duitschers af, die tot nu toe aan het mijnen-ruimen gezet waren. „De Gazet van Limburg" vet^ neemt, dat over een paar dagen over de Maas bij Roermond een pontonbrug gereed zal zijn en di rect voor het verkeer zal worden opengesteld. Onmiddellijk daarna zal een aan vang worden gemaaki met de werk zaamheden voor een vaste brug over de Maas. Het zal echter we een half jaar duren voordat deze gereed is. Te Enschede zijn de lijken van de resp. 63- en 55-jarige zusters Van Beek en van hun 65-jarigen broer ontdekt. Zij zijn 10 weken geleden vermoord en in een tuin aan de Zwanensteeg begraven. De hoofddader J. Aanstoot heeft bekend. Zijn vermoedelijke medeplichtige ontkent. Na den moord zijn f 3000 en sieraden ontvreemd. De 29-jarige Aanstoot heeft ter camouflage een prentbriefkaart met de namen der vermoorden, die geen famtlie te Enschede hadden uit Friesland aan hun kennissen gestuurd. Men ver onderstelde dat de slachtoffers in Friesland logeerden. De stoottroepen der Ned. Binnenlandsche Strijdkrachten zul len niet naar huis gaan, doch een regiment vormen, bestaande uit zes bataljons van elk 800 man. Zij worden in het Zuiden gekazerneerd. De gelederen worden versterkt met mannen uit de Verzetsbeweging uit het Noorden. Zij zullen een com mando-training ondergaan. Te Hagen in Duitschland werd naar Anep-Aneta meldt, in een accumulatorenfabriek 10 ton mate riaal voor de Hengelosche telefoon centrale in beslag genomen, met toestemming van het plaatselijk Militair Gezag. In den loop van deze week zal het naar '1 wente worden getransporteerd. heid door vrede, eendracht en voorspoed. Niettemin staat er, zooals gij weet, nog veel te doen. Boven alles is 't noodzakelijk, dat er een einde wordt gemaakt, niet alleen aan het wapenge weld, maar ook aan tweedracht en haat. Het is noodzakelijk, dat de geesten weer. teruggeleid worden naar de paden der waar heid. Het is noodzakelijk, dat de loop der dingen weer zal be- heerscht worden door een geest van rechtschapenheid en billijk heid. Het' is noodzakelijk, dat de goede fundamenten worden ge legd voor een zoodanig herstel en wederopbouw, zonder het welk geen enkele gemeenschap, welke dan ook, kan blijven be staan. Het' is u duidelijk van hoe groote beteekenis en belang het in dit opzièhht moet' zijn, dat' de wetten van de Christelijke leer u helder voor den geest moeten staan en dat deze moeten uit stralen zowel in het leven van ieder individu als in het open bare leven. Het moet ook dui delijk voor u zijn van hoe groote beteekenis en belang het' is, dat' de katholieke vereeni- gingen en organisaties van aller lei aard en die ondernemingen, wier taak het is dagbladen te drukken en uit te geven, ^Isme- de andere belangrijke geschrif ten, zoo spoedig mogelijk aan u en aan uw kudde worden terug gegeven in heel hun vroegeren luister en glorie, opdat zij ook op de samenstelling van den wereldlijken staat mogen inwer ken met hun heilzame kracht. Het is evenzeer noodzakelijk, dat' de kinderen, de opgroei ende jeugd en de volwassen en, de zegeningen zullen ont vangen van het bovennatuur lijke leven door de Sacramen ten, deze bronnen van god delijke liefde, en bovenal van een algemeen en dikwijls ont vangen van de H. Communie. Het moet u allen duidelijk zijn, van welk groot belang het is, dat de gemeenschappelijke inspanning en de samenwerking van alle burgers in een geest van eendracht, geleid door den geest van goddelijke liefde, zul len trachten te herstellen alles wat oorlog, tweedracht, twist ellende en lijden hebben ge bracht over geesten en zielen als een geestelijke en materieele chaos en verwarring. Boven alles echter, Eerbied waardige Broeders, bevelen Wij u op de meest krachtdadige wijze aan de liefde. Want de liefde en de liefde alleen is sterk genoeg, vooral in de zwa re beproevingen van den huidi- gen tijd, om zooveel ellende en zooveel rampen te genezen- Daarom meenen Wij, dat Wij 'geen beter besluit aan ons schrijven kunnen geven, dan de herhaling van de woorden van St.#Jan den Apostel: „dat gij elkander lief hebt". (Jo. 13, 34). BEGRAFENIS JAN DE ROOIJ. Onder enorme deelneming van de geheele Langstraatsche be volking, van militaire en bur gerlijke autoriteiten, van vereeni- gingen op elk gebied, heeft Zaterdagmiddag de plecntige begrafenis plaats gehad van uit de Ned. Herv. Kerk te Sprang op 't kerkhof aldaar, van den „held van de Langstraat", Jan de Rooij, wiens moedige daden de Langstraat voor verwoesting en ondergang hebben behoed en ons misschien allen van den dood hebben gered, zooals meermalen in dit blad is beschre ven. Hem is een waardige en tref fende begrafenis bereid, waar van wij in 't volgend nummer een uitvoerig verslag hopen te geven. In Brussel neemt men thans algemeen aan, dat Koning Leopold niet zal aftreden maar een compro mis-voorstel zal doen, bestaande in raadpleging van de natie door een volksstemming. Men vermoedt, dat dit het voorstel is, dat vervat is in de boodschap van Koning Leopold voor Prins Karei en Van Acker. De eere-raad voor muziek heeft besloten Wilhelm Mengelberg nooit meer in de gelegenheid te stellen den dirigeerstok te zwaaien, zulks in verband met diens on- vaderlandsche houding. De „Vrije Philips Koerier" meldt, dat tot 5 April 1945 op advies van de zuiveringscommissie werden ontslagen 557, tijdelijk geschorst of ernstig berispt 209 leden van het personeel. Er werden 152 leden van het personeel gerehabiliteerd. In Drenthe zijn 1350 N. S. B.- boerderijen onder staatstoezicht gesteld. In de Ver. Staten bevinden zich 2500 Nederlandsche mariniers ter opleiding" ONS TABAKSRANTSOEN. „Commentaar" meldt, dat in ver band met verschepingen van tabak door de Regeering overzee aange kocht, een geregelde distributie spoedig kan worden verwacht. Voor het gebied beneden de ri vieren zal voorloopig een veertien- daagsche distributie van 20 signret- ten of wel een overeenkomstige hoeveelheid kerftabak of sigaren gehandhaafd blijven. De aangekochte voorraden om vatten ca. 1000 ton sigarettentabak, ca. 5200 ton kerftabak en ca. 6500 ton sigarentabak. Intusschen poogt de Sectie Eco nomische Zaken van het M. G. op zeer korten termijn een partij van 500 millioen Engelsche sigaretten uit Engeland in te voeren. Indien dit gelukt zullen de aanvangsmoei- lijkheden voor de tabaksindustrie overbrugd zijn en zou een geregel de distributie van 20 sigaretten per week kunnen ingaan. Het is echter de vraag of de ta bakspositie in Engeland, welke niet overvloedig meer iS, een dergelijken uitvoer kan verdragen. BUSVERBINDING HEUSDEN-DEN BOSCH. Met ingang van 4 Juli is er weer een busverbinding tusschen Heus- den en Den Bosch. Vertrek Heus- den: 8.00, 13.00 en 17.00 uur; ver trek Den Bosch 12.00, 16.00 en 19.00 uur. MEER TREINEN. Met ingang van 9 Iuli a.s. zullen dagelijks drie treinen rijden van Tilburg naar Nijmegen en terug. Door een busverbinding Blerick Roermond, vier maal per dag, in aansluiting op treinen, is thans ook personenverkeer tusschen Brabant en Limburg mogelijk. HAVENSTAKING TE ROTTERDAM VERLOOPT. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de stakings-leiders gisteren hebben aangekondigd dat zij den stakers zouden adviseeren Vrijdagochtend 6 Juli het werk te hervatten. De leiders van de Eenheids-vak beweging hebben verklaard dat de eischen der stakers voor 26 Juli moeten worden ingewilligd, daar anders opnieuw gestaakt zal worden. A.A.'s speciale verslaggever meldt ook dat de staking in de mijn Maurits te Lutterade verloopt. Heden wordt gemeld dat de sta king in de Rxdterdamsche haven Vrijdagochtend om 5 uur is beëin digd. WORDT JAVA ONTRUIMD? Het belangrijkste bericht van het Verre Oosten is vandaag, dat enkele Engelsche bladen het, nog niet officieel bevestigde, nieuws geven, dat de Japanneezen bezig zijn Java te ontruimen. Dit zou verband hou den met het feit, dat cf5 bezetting van Okinawa en Borneo de verbin ding met het Japansch moederland ernstig bedreigt. Het centrum en de havenwerken van Balikpapan, dat zoo goed als ganscli verwoest is, zijn thans in geallieerde handen. Overal op Borne^ maken de Austra lische troepen zeer goede vorde ringen. De bevrijding van onze Oost nadert RIJKSVERKEERSINSPECTIE 's-HERTOGENBOSCH. De Rijksinspecteur van het Ver keer in hél District Noord-Brabant maakt hekend, dat aanvraagformu lieren voor het verkrijgen van een vrachtwagen te bekomen zijn bij de kantoren van den Autobevrachtings- dienst in zijn district. De mogelijkheid tot aanvragen staat voorloopig slechts voor die genen open, die reeds eerder de beschikking hebben gehad over (een) vrachtwagen(s). De ingevulde formulieren dienen rechtstreeks te worden ingezonden aan de Rijks verkeersinspectie, Orthenstraat 45 te 's-yertogenbosch. Alle reeds vroeger ingediende verzoeken komen hiermede te ver vallen. DE LAATSTE DAGEN VAN Dr. COLIJN. Mevrouw de weduwe Colijn is uit haar ballingschap naar Neder land teruggekeerd en heeft voor loopig haar intrek genomen in de burgemeesterswoning te Edè. Een van de redacteuren van de „Nieuwe Leidsche Courant" heeft een onder houd met haar gehad, waarin zij onder meer iets vertelde van het leven dat Z.Exc. H C. Colijn leed in zijn ballingschap in hotel „Gabel- bach" in het eenzaam gelegen plaatsje llmenau. Daar wandelde Dr. Colijn 2 tot 3 uur per dag. Hij las er veel en spelde de Duitsche couranten, om, al combineerende en tusschen de regels door lezende, zich een juist beeld te vormen van den oorlog, dien hij van dag tot dag op de kaart volgde. Dr. Colijn was diep begaan met ons land, dat zoo zwaar werd geielsterd. Zoo dolgraag had hij iets nog voor Nederland willen doen. Het is lang niet uitge sloten, vertelde Mevrouw Colijn, dat de spanning hem in September 1944 te groot is geworden, doch mis schien heeft ook zijn sterven hem voor veel teleurstelling behoed. De verzorging in „Gabelbach" was vrij goed en wij kregen veel pakjes gestuurd uit Nederland. Mijn man heeft, dank zij deze pakkeren, eiken dag nog twee sigaren kunnen rooken. Op 18 September hebbei», zoo vertelde Mevrouw Colijn verder,mijn man en ik nog samen ontbeten. Hij had zich juist gereed gemaakt voor zijn dagelijksche wandeling, toen hij hevige kramp kreeg. Ik stuurde om een arts en Dr. Colijn zei nog: Zeg hem, dat het hartkramp is. Het waren zijn laatste woorden. Spoedig daarop overleed hij, zonder één woord van afscheid. Zijn begrafenis te llmenau is met allen eerbied ge schied, doch de Familie uit Neder land was niet gewaarschuwd, zooals was beloofd. Een theologisch student uit Nederland, de heer H. D. Ste- houwer, heeft aan het graf een korte toespraak gehouden. Mevrouw Colijn heeft dit graf gekocht en enkele inwoners van llmenau hebben aangeboden het te verzorgen. A. A. DUITSCHE BUIT DIE ACHTERBLEEF. Luit.-Generaal Foulkes heeft Donderdagavond in 'n radiorede afscheid genomen van West Nederland. Zfjn taak isbeëindigd. Hij zeide. dat alle Duitschers, op een 300-tal na. die twee milltoen mijnen in Nederland moeten op ruimen, zijn weggevoerd naar hun land. De Nederlandsche S.S.- divisie zit in Harskamp opgeslo ten. De Duitschers hebben weinig kans gekregen buit mee naar Duitschland te nemen. Allen, tot generaal Blaskowitz toe, zijn scherp gefouilleerd. Wat zij achterlieten komt ter beschikking van Nederland, o.a. 20.000 radio's, 30.000 rijwielen, 259 schepen en vaartuigen, 340.000 kg. voedsel. 4500 motorvoertuigen en wagens, 700.000, k.g. medicamenten, 4776 paarden en 200.000 sigaren. VERGADERING Afd. Waalwijk v. d. Fabrikantenkring Lang straat d.d. 5 Juli 1945 in Hotel „De Twee Kolommen". De Waalwijksche fabrikanten ble ken al dusdanig in een vacantie- stemming te zijn, /Jat de opkomst voor de Donderdag j.l. gehouden vergadering van de Fabrikantenkring, afd. Waalwijk, beneden het middel matige bleef. Na een uitvoerig verslag \an de belangrijke vergadering der Samen werkende Fabrikantenkringen, welke op 4 Juli te Nijmegen bijeenkwamen, werd 'n uitvoerige bespreking gewijd aan het loon- en prijsniyeau, in het bijzonder i. v. m.de nieuwe loon regeling in de schoenindustrie en de te verwachten regeling in de leerindustrie. Tijdens deze bespre king kwam herhaaldelijk naar voren, dat voorlichting aan ons volk om trent het Ideaal van wederopbouw van ons arm en berooid vaderland, minstens even noodzakelijk was als verbetering van de sociale omstan digheden. Wat betreft de plaatselijke invoe ring van ondemémingsraden, bleek uit een eerste bespreking tusschen werkgevers- en wérknemers-afge- vaardigden, dat men het ontwerp van de Raad van Maatsch. Weder opbouw als basis voor verdere bespreking kon aanvaarden. De onderhandelingen worden voort gezet. De voorzitter, de heer v. Heesbeen, deed enkele mededeelingen omtrent nieuwe bepalingen in de wachtgeld en D.H.W.-regelingen, ook in ver band met de declaratie van de uitkeeringen tijdens de vacantieweek, terwijl de secretaris nog kon mede- deelen, dat de Dienst v. d. Rijks waterstaat reeds maatregelen heeft getroffen om de Bailey-bruggen over het Oude Maasje bij Besoijen en Capelle li 2 M. hooger te leggen, waardoor ook grootere schepen in de haven zullen kunnen binnen- vaien. Besloten werd om bij de betrokken gemeentebesturen aan te dringen op het doen uitbaggeren van de havens te Waalwijk, Capelle en Waspik, 2e Verantwoording. Ie Verantw. f G. M. v. A. te Capelle C. N. 's Gravemoer A. M., idem J. R. te Capelle D. H. te Sprang E. B, idem F. K. te Ginneken J. K. Loonopzand Toekomstige Marine te Sprang N. N. Buurtcom. Feest Bes. stri 86—138 enz. B. v. P„ Loonopzand M. N. te Capelle C. v. T. te Capelle N. N. N. N. N. V. M. te Waalwijk J. v. D. te Sprang A. M. V. te Capelle Mej. A. P. P. V. te Capelle Mej. J. C. V. te Capelle J. V. te Kaatsheuvel J. D. te Capelle J. M. te Loonopzand Fr. v. d. Aa te Oosterhout R. S. te Breda Wedstrijd L. O. V. C. te Vlijmen Th. P. v. W. te Rotterdam Coll. feestavond gehouden te Sprang 40.— 25.— 10.— 5.— 10.— 10.— 10.— 2.50 5.— 10.— 10.— 76.50 3.50 2.50 10.— 4.— 7.50 10.— 20.— 2.50 10.— 2.50 10.— 2.50 3.- 25.— 12.50 70.— 50.— f 148.05 f 607.55 Adres: J. VAN HERPEN: Vrijh.-Capelle. ZIEKENKAS DER R.K. ARBEIDERSBEWEGING. Bovengenoemde instelling hield Donderdag j.l. haar eerste vergade ring sinds de bevrijding, onder voor zitterschap van den heer A. Kerkhof. Na de opening met den chr. groet gaf de voorzitter een korte beschou wing over het wel en wee van de Ziekenkas in de voorbije vijf jaren. Hij memoreerde nog het feit, dat het bezit van de Ziekenkas opge geven had moeten worden aan de Duitsche instanties, doch het bestuur had gemeend die opgave niet tc moeten verstrekken, daar lipt vreesde dat het bezit dan spoedig in andere handen zou overgaan. Om evenwel een belangrijk gedeelte veilig te stel len, heeft het bestuur een tweetal extra uitkeeringen gedaan, waarvan het totaal bedrag in de duizenden liep. Ook werd gedurende een zekere periode vrijstelling van contributie verleend, met het oog op de bijzon dere omstandigheden. Door boven vermelde handelingen werd de kas aanmerkelijk verzwakt, temeer nog doordat de uitgaven zich in stijgende lijn bewogen. Door de krachtige hulp van een kerkelijke instantie en en kele milde gevers, die onbekend wenschten te blijven, was het even wel voor de,Ziekenkas mogelijk om aan haar verplichtingen te voldoen. De kas is nu evenwel zoo berooid, dat reglements- en contributiewijzi ging dringend noodzakelijk is. Door bijzondere familieomstandig heden kon de penningmeester met zijn financieel verslag niet tijdig ge reed zijn. De voorzitter maakte van de gelegenheid gebruik om den pen ningmeester hartelijk dank te zeggen voor het vele en goede werk, dat deze functionaris in zijn bijna 40- jarige bestuursloopbaan voor de Zie kenkas heeft gedaan. Bij de behandeling van het regle ment werd aan artikel 5 een nieuwe alinea toegevoegd, luidende Bij 70- jarigen leeftijd houdt het lidmaat schap op. Om aan de bezwaren uit de ver gadering tegemoet te komen, werd deze alinea nog gewijzigd in dien zin, dat de leden die op 70-jarigcn leeftijd nog werken, lid kunnen blij ven zoolang zij in loondienst zijn. De contributicverhooging tot 1 pCt. van het loon werd na breedvoerige bespreking aangenomen. Deze contributie geldt voor Ziekenkas en Steunfonds tesamen. Andere wijzigingen in het regle ment werden na ampele bespreking aanvaard. De bestuursverkiezing werd uitge steld totdat contact is verkregen met de parochieele sectie St. Clemens van de R.K. Arbeidersbeweging. De heer F. Smolders bracht na mens de leden dank aan het bestuur voor de soepelheid die het in de oorlogsjaren heeft betracht en voor het vele werk dat 't in het belang der Ziekenkas heeft verricht. De Voorzitter dankte den heer Smolders voor deze woorden en wilde ook nog zijn bijzonderen dank betuigen aan de kerkelijke instantie, die de Ziekenkas op zoo grootsche wijze heeft geholpen. Bij de rondvraag werden nog en kele vragen gesteld, die door den Voorzitter naar genoegen konden worden beantwoord. Daarna werd de vergadering met den chr. groet gesloten. POLITIE-NIEUWS. Door de gemeentepolitie werd in beslag genomen een groote en kleine zak vet en tevens werd geconsta teerd verkoop van zwart vleesch, waarvan de dader G. P. in arrest werd gesteld. Voorts werden in beslag genomen twee zakken sajet en 600 sigaretten bij Wed. V. De eerw. pater Henricus (Fr. van Hoorn) hoopt eiude dezer maand zijne H. Priesterwijding te ontvangen. Een buurt-comité is gevormd voor dit doel bestaande uit de heeren Th. Lominers, A. Geelen. A. "v. Sluisveld, A. van Logten, W. Klijn, A. Snijders eu Mart. van Sluisveld, waarbij later nog werden gevoegd de heeren P. Janssen, M. Klijn en A. Lommers. Dit comité bijgestaan door 'n dames comité zal zorgdragen voor de feeste lijkheden. de versiering en een pas send geschenk.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1