KORTE BERICHTEN. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving DRUNEN. ELSHOUT. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. BERKDIJK. Nu de Duitschers getemd zijn, zijn ze kruiperig. NVA! donker gewerkt' kan worden. Daar ons bedrijf ook niet al tijd over voldoende auto's be schikt om de storingsploegen vlug te verspreiden, zult U zich kunnen voorstellen dat een en ander veel tijd kost'. Ér is verder nog een groote moeilijkheid, n.l. de groote ko- lenschaarschle. De positie is precair, terwijl er veel te weinig spoorwegwagons, open vaar waterverbindingen enz. zijn. Daarbij komt' nog, dat de ver schillende centrales, doordat zij ook andere Nederlandsche ge- biedsdeelen moeten helpen, ons niet voldoende vermogen ter beschikking kunnen stéllen waardoor en industrie en huis houdelijk gebruik sterk aan ban den moet worden gelegd. Om bovengenoemde reden moeten wij dan ook vaak gedeelten van de provincie overschakelen van de eene stroombron op de an dere en omgekeerd, hetgeen steeds met een onderbreking van de stroomlevering gepaard gaat. U kunt er echter van over tuigd zijn, dat ons geheele per soneel zal blijven trachten het bedrijf zoo goed als eenigszins mogelijk is, in stand te houden. A.A. VERGADERING SAMENWER KENDE FABRIKANTEN KRINGEN. De 12e vergadering van Sa menwerkende Fabrikantenkrin. gen werd op 4 Juli j.l. te Nij megen gehouden. Op deze ver gadering heeft o.a. Ir. F. Q. den Hollander, voorzitter van de Hoofdgroep Industrie en Waar nemend SecretaUs Generaal van het Departement van Handel en Nijverheid, een belangwekken de rede gehouden over de| hui? dige industrie-problemen. Spr. ging achtereenvolgens na, wat reeds bereikt is, wat nog gedaan moet' worden en welke moei lijkheden de industrie op haar weg naar een snel herstel ont moet Zeer actuele vraagstukken kwamen daarbij ter sprake, o.a. de kwestie van het terughalen der gestolen goederen uit Duits land, het' transport- en energie vraagstuk, de financiering en de internationale hc ndelspolitiek. De Samenwerkende Fabrikan tenkringen hebben in een te Nijmegen gehouden vergadering besloten, een tweetal requesten aan de Regeering te richten. Het eerste betreft de toepassing van moderne en suggestieve voor lichtingsmethoden ter bevorde ring van de arbeidslust, waarbij gedacht is aan de Engelse en Amerikaanse opvattingen over hef gebruik van de film en an dere inslaande publicatiemid delen. Het tweede request dringt aan op een sneller in distributie brengen van schoenen, textiel en fietsbanden aan de categorie die daaraan het meest gebrek heeft: de arbeiders. GUNSTIGE BERICHTEN. De eiermijn van Roermond le vert momenteel 250.000 eieren per week, terwijl er ook weken zijn geweest, dat dit getal 500.000 bedroeg. Verwacht wordt, dat de eieren-productie binnen een jaar weer op het oude peil zal zijn. Met Paschen zullen we misschien weer onze Paasch-eitjes hebben Versche visch werd in de ha ven van IJmuiden gebracht door een Zweedschen kotter. Liefst 20.000 kg.! Men verwacht in den komenden tijd 2 x per week zulk een lading. Steenkolen krijgen we uit Duitschland! Het M. G. heeft daarover met de geallieerde au toriteiten geconfereerd, en het' komt voor elkaar. Onze locomotieven repatriee ren uit Duitschland. Het waren er ditmaal 23. Vele goederen wagens zullen volgen. Inderdaad: het gaat goed, en... het zal nog beter worden COLLEGE VAN COMMISSARISSEN. Het College van Commissaris sen voor Handel, Nijverheid en Landbouw voor de Zuidelijke provincies maakt bekend, dat met' ingang van Maandag 9 Juli a.s. haar kantoren zijn verplaatst van Willem II straat 47-49 naar Korvelplein 48 te Tilburg. Tevens worden met ingang van dezelfde datum de kantoren van de afdeelingen Secretariaat, Nij verheid, Handel. Middenstand, Economisch Onderzoek, Comp tabiliteit en Wagenpark naar dit adres overgebracht. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Het Centraal Distributiekan toor te Vught maakt in overleg met het Rijkskolenbureau en het Rijksbureau voor Aardoliepro ducten het' volgende bekend Voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Juli 1945 is bon KF 32 van de Brandst'offenkaart' U 505 geldig verklaard voor het betrekken van 1 eenheid vast'e brandstoffen voor kookdoelein- den. Voor het tijdvak van 1 tot en met 15 Juli 1945 zijn de bon nen 105 en 106 van de petro- leumkaart' U 506 geldig ver klaard voor het betrekken van elk 3 liter petroleum voor kook- doeleinden. Op 15 Juli volgt een nadere bonaanwijzing voor petroleum. Houders van een vaste brand- stoffenkaart U 505 voor kook- doeleinden worden hiermede alsnog in de gelegenheid ge steld, deze kaart op het distri butiekantoor om te wisselen te gen petroleumkaarten, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het feit', dat naar verhouding tot de gezinssterkte, meerdere petroleumkaarten worden uitge reikt en dat alleenwonenden uit sluitend in aanmerking kunnen komen voor petroleumkaarten. P.O.D. ACHTERHAALDE HALF MILLIOEN. Meer dan een half millioen gulden, dat is de buit, die de P.O.D. te Utrecht deze week aan N.S.B.-,,bezit" (grootendeels be trof het' hier van Nederlanders geroofde gelden en sieraden) aan de oppervlakte heeft ge bracht. In een huis in Bilthoven werd voor een waarde van 310.000 opgespoord, n.l. 147.010 aan effecten en voor een waarde van 160.000 aan sierraden. Deze schat was hier verborgen door den beruchten N.S.B.-rechercheur van politie Smerenburg, die zich met' zijn bondgenooten in het' bijzonder heeft toegelegd op den roof van Joodsche eigendommen. Hon derdduizend gulden aan bankpa pier en voor een waarde van 75.000 aan sieraden was het appeltje voor de dorst, dat de Hollandschhe S.S.-man Groet, die zich thans in arrest' in de Harskamp bevindt, zichzelf had toegedacht. Deze goudschat, die waar schijnlijk grotendeels afkom stig is uit' de kluizen van bank instellingen te Tiel, waar hij tot het „Abbau-Kommando'', de proffessioneele verwoesters van het Duitsche leger, behoorde, was door de vrouw van den S.S.-man op een boerderij in Groningen begraven, maar de arm van den P.O.D. is lang en ook deze buit viel in zijn han den. En de jacht is hiermede nog niet' gesloten. Binnenkort hoopt de P.O.D. nog meer me- dedeelingen te kunnen doen over achterhaalden rooversbuit. A.A. DE JODEN-VERVOLGING IN ONS LAND. Nog 20.000 joden in leven. Bij de laatst gehouden volks telling in Nederland van 31 Dec. 1930 waren in ons land 111.917 Joden op een bevolking van 7.945.565 zielen, of 1.41 pet. Sindsdien is hun aantal maar weinig toegenomen, terwijl hun percentage geleidelijk daalde. Immers het getal van hun le vend-geboren kinderen was maar 'n weinig hooger dan dat van hun overledenen en hun ge boortecijfer was beduidend la ger dan het gemiddelde van het Rijk. Volgens de publicaties van 't Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's-Gravenhage zijn in Nederland in 't jaar 1939 uit Joodsche moeders maar 1410 kinderen levend geboren, terwijl dat jaar hier 1404 Joden over leden zijn. En in 1938 was het getal wettig levend geborenen per 1000 gehuwde vrouwen be neden den leeftijd van 50 jaar in ons land bij de Joden maar 79.9, terwijl het bij de katho lieken 165,3 en bij het Rijk 121.3 bedroeg. Nu zouden volgens een ont stellend bericht in de pers ge durende dezen oorlog circa 95.000 Nederlandsche Joden door de Duitsche barbaren in het buitenland gruwelijk zijn vermoord. Als dat waar is, zou den thans in Nederland op een bevolking van ruim 9 millioen inwoners maar ongeveer 20.000 Joden zijn overgebleven, en zou hun percentage maar zijn 0.22 pet of 1 Jood op 400 Nederlan ders. P. D. De minister-president zal iederen Vrijdagavond ten 9 uur, een kwar tiertje spreken tot het Nederlandsche volk óm verschillende vraagstukken van staatsbeleid te belichten. H. M. de Koningin heeft 1.1. Vrijdag Den Haag bezocht Op deze plaats was het enthousiasme ontzag gelijk. De rijtoer door Den Haag was een zegetocht. Overal bleek de ondubbelzinnige liefde en trouw van de bevolking aan H. M. de Koningin, die nu weer „thuis" in Den Haag is. De Fransche regeering heeft besloten de z.g. speciale troepen in den Levant aan de regeeringen van Syrië en den Libanon over te dra gen. Deze troepen, die plaatselijk worden gerecruteerd, hebben een sterkte van 25.000 a 30.000 man. Het bericht is met vreugde in de Levant ontvangen. Prins Bernhard heeft in een interview medegedeeld, dat hij het voornemen heeft naar Indië te gaan. Voorts verklaarde hij, dat het wel 18 maanden zou duren, voordat ons leger geschikt is voor den strijd in Indië. De Prins hoopte, dat het eerste bataljon tot dit doel tusschen Augustus en September afgeleverd zal worden. Op N.-Guinea zetten de Austra liërs een nieuw offensief in bij Wewak. Ook in het Zuiden van Bougainville zetten zij een nieuwen aanval in. Merkwaardig is ook het bericht van radio Tokio, dat Britsche mij nenvegers bezig zouden zijn de wateren ten N. van Sumatra van mijnen te zuiveren, waardoor zij den weg naar Malakka vrij zouden maken. In een oproep, onderteekend door ir. Groothoff, en de katholieke, de algemeene en de Prot. Christ, mijnwerkersbonden, worden de mijnarbeiders opgewekt tot geregel- den arbeid en wordt de overtuiging uitgesproken, dat de regeering de zuivering spoedig ter hand zal ne men en dat aan een snelle uitwer king van de nieuwe pensioen-rege ling wordt gewerkt. De Sovjetregeering heeft op categorische wijze aan de Westelijke Eogendheden verzekerd, aldus de 2.007.770 Meter textiel in beslag genomen. Bij een bij de N.V. van Vlis- singen en Co's Katoenfabrieken te Helmond, aldus de Helmond- sche Courant gehooden controle werden aangetroffen 7.261.700 M. textielgoed, waarvan 2.007.700 meters zich in afgewerkten, dus direct bruikbaren staat, bevonden. Een andere partij, groot 896.000 meters was op het moment der controle voor den handel gereed, maar was nog niet, wat vaklui noemen, „opgemaakt" welk sta dium van afwerking zoo onge veer vergeleken kan worden met dat van de pasgebouwde woning, op de deur waarvan het naam plaatje nog ontbreekt. De rest van de millioenenpartij bevond zich in een min of meer verder verwijderden staat vaii afwerking. In weerwil van herhaalde na vraag vanwege het Rijksbureau voor Textielproducten bleef de firma Van Vlissingen als aan wezigen, afgewerkten voorraad opgeven een partij van 121.800 meters, zijnde dus een minuscule fractie van den werbelijken voorraad. De bovenbedoelde 2.007.700 meters werden aanstonds in beslag genomen, de rest geblok keerd. correspondent van de Observer, dat zij niets zal doen om in het door Rusland bezette deel van Duitsch land het sovjetsysteem te bevorde ren, hoe lang die bezetting ook moge duren. De prijzen voor groenten en fruit zijn, naar H. N. meldt, thans in het heele land uniform geregeld. De handelaren zijn verplicht hun waren duidelijk van prijzen te voorzien. Er zal een strenge controle worden uitgeoefend. Het toelatingsexamen tof de H.B.S.-en is verlicht. Het examen zal a'leen betrekking hebben op een onderzoek in de kennis van de Ned. taal en rekenen. Tengevolge van het uitscha kelen van electrischen stroom zijn in het gebied rondom Nijmegen honderdduizend eieren, die in de broedmachines lagen en op het punt van uitkomen waren, verloren gegaan. Op een persconferentie van M.G., is als oorzaak van dit feit aange wezen de groote kolennood. De actie door pater de Greeve ingezet schijnt goed succes te heb ben. Er zijn reeds een 2000 ton kachels, ameublementen, ledikanten, bedden, schilderijen, tafels, kleeding, schoenen, serviezen enz. ingezameld. Dordrecht schonk o.m. 400 ka chels, 1300 paar schoenen, 10.000 borden, 150 ledikanten, 3300 schil derijen, 1000 keukenstoelen, enz. enz. 10 schepen zijn er mee gevuld en 't is een waarde van meer dan f 200.000. Ook Gorcum heelt een prachtige campagne gemaakt. Er zijn tweemaal zes electri- sche treinstellen bij Nijmegen over de grens gekomen, die direct in 't verkeer kunnen komen. Ook zijn een aantal locomotieven gerepa trieerd. In Amerika zijn een groot aantal rijwielen en onderdeelen be steld, terwijl aan de Belgische grens een groote hoeveelheid onderdeelen, na grensformaliteiten, in ons land zullen worden ingevoerd. Er zijn met het oog op de herovering van Indië 6 Tinbagger molens op 4 Nederlandsche werven geplaatst. De president van Amerika Truman zou ook ons land bezoe ken. Er zijn 75000 radio's ingele verd, 35000 overgebleven, 20000 af geleverd en 15000 zijn er nog te sorteeren. KERMIS. Al waren Markt en Raadhuisplein niet bezet als voorheen, toch kon men het de menschen aanzien, dat ze genoten van de ouderwetsche kermis in volle vrijheid en ook voorat de jongere jeugd deelde in die vreugde' omdat dat alles nieuw was voor haar, ze kende de kermis niet. ze hadden al dat moois, dat klatergoud nog niet gezien, ze stonden nu zoo vreemd tegenover al die drukte en geroezemoes. Want een ongekende drukte heerschte vanaf vier. vijf uur tot middernacht op het kermisterrein. We herinneren ons niet ooit zoo'n drukte gezien te hebbm, zoo'n bestorming van alle vermakelijkheden die er te vinden waren, 't was enorm zooveel men schen men van alle hoeken van de Langstraat en omgeving zag opdui ken, fa de Waalwijksche kermis blijft een 'attractie. Wij behoeven niet te zeggen, dat de zaal-uitvoeringen, bioscoop en dancings een groote attractie vorm den, 't was overal meer dan propvol. En al was er dan weinig om zich te verfrisschen of te versterkeu voor de grooteren en weinig of niets te snoepen voor de kleinen; men is niet verwend in deze tijden en men amuseerde zich toch en zoo ging het de geheele week door. Daarenboven een prachtig zomer-weer, zoodat men kan genieten van z'n vacantie, wat naar wij hopen weer kracht zal geven om de volgende week normaal en met nieuwe eenergie aan den arbeid te gaan. Wij wenschen allen nog verder prettige dagen en het volgend jaar een volledfge echte Waalwijksche kermis. KERMISM ATINÉE OEFENING EN VERMAAK. Den achtsten Juli 1860 waren een aantal jonge mannen, allen beoefe naars of liefhebbers der edele zang kunst, in de herberg bij den heerj. de Mosselaar aan de Haven alhier vergaderd. Daar namen zij het beslutt zich tot'n liedertafel te constitueeren onder de zinspreuk „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen. Zoo ontstond de Waalwijksche liedertafel, die j.l. Zondag dus 85 jaar bestond. Het lag in de bedoeling daar de omstandigheden nog geen festi viteit mogelijk maken dit 17e lustrum ongemerkt te laten passeeren. Desnietemin was er toch een kleine bloemenhulde op de uitvoering van j.i. Zondagmorgen. Deze matinée is een groot succes geworden na de jarenlange gedwon gen rust. Wij telden verscheidene nieuwe en jonge krachten in het koor. De diverse echt Nederlandsche koren o.a. Hollands Glorie werden zeer goed gezongen, ook door het z.g. „Klein Koor." De twee solisten, de heeren H. Vesters en L. van Oud- heusden deden ons genieten van hun prachtige geschoolde baritons, de zeer toepasselijke soli werden uit muntend en met élan ten gehoore gebracht onder de kundjge begelei ding van den heer F. Wilmont, die ook Hollands Glorie accompag neerde. Een groot succes voor den directeur Louis Sars. onder wiens bekwame leiding deze matinée gegeven werd. Dat het gevarieerd program zeer in den smaak viel, bewees het her haald luid applaus van het talrijk publiek. KERKDIENST NED. HERV. KERK BAARDWIJK. A.s. Zondag 15 Juli 's morgens te 10 uur hoopt D.V. in den dienst des Woords voor te gaan de Weleerw. Heer Ds. Sirag van Sprang. INFORMATIEBUREAU NED. ROODE KRUIS AFD. WAAL WIJK, GROOTESTRAAT 148. Aan dit bureau kunnen van af heden, uitsluitend schriftelijke, in formaties ingewonnen worden over personen van Nederlandsche origine verblijvende in Duitschland. Gegevens moeten zoo volledig mogelijk worden verstrekt. PLUIMVEE EN KONIJNEN- VEREENIGING WAALWIJK EN OMSTREKEN. In verband met de vernieuwing op allerlei gebied heeft ook de pluimvee- en konijnen vereeniging „Waalwijk en Omstreken" zich ver plicht gevoeld een nieuw bestuur te kiezen. Op de jongste vergade ring is het oude bestuur afgetreden en het volgende bestuur gekozen. A. van Gorcum, voorzitter; J. B. Verwiel, vice-voorzitter; A. Biou- mels, secretaris; L. Mandjes, 2e se cretaris; Th. v. d. Griendt, penning meester; C. Witlox en H. Stokwiel- der, commissarissen. Tevens werd op die vergadering besloten op 4 en 5 Aug. a.s. een jongendierendag te houden in het clublokaal van den heer A. v. d. Pluijm aan de Haven. ATLETIEK VEREENIGING „JULIANA". Eerste optreden van onze dames. GROOT SUCCES OP DE 100 M. Onze damesafdeeling die pas enkele maanden geleden werd opgericht en onder leiding van Frans Kools sinds dien ijverig heeft getraind, is Zondag voor de eerste maal te Vught in of- flcieele wedstrijden uitgekomen, en direct laten zien. dat met haar reke ning dient gehouden te worden. Vooral het nummer 100 meter was zeer succesrijk. Van de 34 deelneemsters werd Ria Vermeer 2de en Jo Verhoofdstad 6e, terwijl Koot van Mierlo ln haar serie de snelste tijd maakte van geheel den middag (15,1.) Waarschijnlijk door eenige nerveusiteit, werd zij echter voor de eindflnale uitgeschakeld. Verder zijn dezen middag te Vught nog Juniorenwedstrijden gehouden en is voor heeren de 3UO0 meter verloopen. Ook hier spreken de uit slagen weer van mooie successen. Dames100 Meter 2e Ria Vermeer 15 2110 sec. 6e Jo Verhoojstad. Verspringen: 5e Jo Verhoofstad 3 M. 76 7e Koot v. Mierlo 3 M. 70. Kogelstooten 4e Mia Ras Speerwerpen 4e Mia Ras, Junioren 14 t. m. 18 jaar: Verspringen le Ad Kooien 4 M. 46 3e Hub, Leijtens 4 M. 39 300 Meter: le L. Schuwer 44 sec. 80 Meter 2e L. Schuwer 10 4j 10 sec. Heeren 3000 Meter: 5e K. de Folter 10 min 12 2110 sec. 6e A. van Tuijl. KEGELCONCOURS. Het Kegelconcours dat Zaterdag avond door de Waalwijksche Kegel club op de banen van Hotel „De Twee Kolommen" is geopend en de geheele Kermisweek duurt, heeft groöte belangstelling. Er wordt druk en goed gegooid. De stand was Dinsdagavond: Heeren Van Dinther, Breda 6 x 45 Phons van Baal, Waalwijk 3 x 45; 1 x 44, Van Hest, Loon-op-Zand, 1 x 45; 2 x 44. Dames Mevr. Dick Boers, Waalwijk 38. Mej. F. Maas, Tilburg 26. FIETS GESTOLEN. Voor leesbibliotheek de Bieb te Waalwijk werd een fiets gestolen van Mej. J. Sm. door B. uit Waalwijk, waarna de fiets werd medegenomen naar Vlijmen waar B. met zijn zwager A. v. E. de wielen er uit namen en het frame stnk zaagden. PUKKEL EN PUKKEL. Het Roosendaalsch Tooneel onder leiding van den bekenden Klaveren Vijf speler Mol zal Vrijdag zijn 28ste uitvoering geven van het blijspel „Pukkel en Pukkel" in het Parochie huis in de St. Crispijnstraat. INSCHRIJVING ALS EIGENBRAND- TURFPRODUCENT. De Directeur Sectie Turf Rijks kolenbureau te Assen laat bekend maken dat de uiterlijke datum waar op belanghebbenden zich alsEigen- brandturfproducenten kunnen laten inschrijven is gesteld op 15 JULI 1945. Na dien datum is de inschrijving gesloten en zal onverwijld over wor den gegaan tot het doen opmaken van procesverbaal tegen overtreders. Inschrijfformulieren kunnen kos teloos op de diverse Distributiekan toren worden afgehaald. De Brandstoffencommissie te 's-Hertogenbosch. (Adv.) STIERENKEURING WAALWIJK Tengevolge van het onvol doende bekend maken van de plaats en datum van de stieren keuring te Waalwijk was er geen enkele slier op de keu ringsplaats aanwezig toen de keurmeesters arriveerden. Zij hadden echter niet tever geefs gereisd, want ze zijn den stier van de Besoijensche stier- houderij aan huis gaan keuren en hebben hem definitief in het stamboek geschreven met niet minder dan 80 punten. De mooie stier werd tevens gekeurd voor de districtspremiekeuring en kreeg voor exterjeur den tweeden prijs. „Arnold van Besoijen" een zoon van Korengaster 75 werd aangekocht' in Kinnerwolde (Drente) en is een sterke robust'e Groninger stier met toch nog even de Wijksche adel in zich. Zijn afstamming is goed. Het is een stier dat er mag zijn. Wij wenschen hiermede de Besoijensche stieren vereeni ging, die ondertusschen ook een melkcontrole-vereeniging opge richt heeft, veel succes toe. De stierhouder Kuijsten heeft eer van zijn werk. De stierhouderij „Drunen Els- hout" heeft een jonge Seikes Sjoerd aangekocht' uit het Land van Cuijk. Het is een stier van goed 1 jaar oud met kolossaal beenwerk. Zijn heele constitutie laat zien, dat hij een beste ty pische roodbonte stier zal wor den. Zijn afstamming is en van de vader en van de moeder le klas. Deze jonge vereeniging weet moeilijkheden te overwinnen onder het parool „Een goede stier is voor de fokkerij de halve veestapel". Laat ook anderen hun voor beeld volgen. Drunen. C.V. DE JONGE WACHT. Op 15 Aug. a.s. zal de Jonge Wacht alhier haar 10-jarig bestaan vieren. De tegenwoordige leiding heeft reeds plannen ontworpen voor een grootsche viering waarbij ook de oud-leden zullen worden uitge- noodigd. De vereeniging werd in 1935 opgericht door den H. Eerw. Deken Goosens, die zelf jarenlang de groote stuwkracht der vereeniging is geweest. In de achter ons liggende jaren heeft de Jonge Wacht als jeugdver- eeniging een belangrijke plaats in genomen in ons dorpsleven en was steeds het rechte tehuis voor een groot deel der Drunensche jeugd. Hoewel mogelijk niet altijd het voor oogen gestelde ideaal werd bereikt, mag toch gezegd worden dat de vereeniging aan de geestelijke en materieele vorming der Drunen sche jeugd haar niet te onderschatte bijdrage heeft geleverd. Wij wenschen de jubileerende vereeniging, die zich in de jaren van bezett,ng clandestien wist te handhaven, van harte geluk en haar leiders in de toekomst een vrucht baar en dankbaar arbeidsveld. DORPSKOOR. Teneinde te komen tot de op richting van een Dorpskoor dat bij de komende feestdagen zal kunnen optreden worden alle zangers voor een algemeene vergadering opge roepen op Maandag 16 Juli a.s. óm 8 uur in de café van A. v. d. Geld. De Hervormde gemeente van Drunen schonk een gift van negen en-dertig gulden en vijftig cent aan haar zustergemeente Doeveren, wier kerk door de duitschers vóór hun terugtocht over de Bergsche Maas werd opgeblazen en wier leden hoofdzakelijk naar Elshout en Dru nen évacueerden, alwaar zij gastvrij werden opgenomen. Een mooi voor beeld van hulpverleening. De gift werd in dankbaarheid aanvaard. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. Op 27 Augustus zal het 25 jaar geledeH zijn dat de Liefdezusters van den H. Carolus Borromeus te Maastricht zich hier vestigden. De Zusters wijdden zich aan het voorbereidend lagej en het voort gezet lager onderwijs, leiden op voor lingerie, costumière, coupeuse en verzorgen de wijkverpleging en kinderverzorging in Elshout en Drunen. Ongetwijfeld zal Elshout dien dag voor de Eerwaarde Zusters tot een onvergetelijke maken. Moge God haar nog vele jaren schenken voor het heil van onze kinderen en de gemeente. BRAND. Bij de Wed. Koenen-Kops in de Hoofdstraat brak Dinsdag op 't middaguur brand uit in de achter de woning staande schuur. De schuur brandde geheel af waarbij ook eenig klein vee. De brand sloeg reeds over naar de woning, die ook eenige brandschade en veel water schade opliep. De brandweer wist echter grooter onheil te voorkomen. De politie zoekt naar de oorzaak. K. J. M. V. De K. J. M. V. heeft plannen in voorbereiding tot het opvoeren van een groote revue. De krachten zijn aanwezig, aan enthousiasme ont breekt het niet, dus we kunnen gerust op iets goeds rekenen. In de loop van een paar weken zal een ontspanningsavond gegeven woaden, waarvoor nog een gezel schap zal worden geëngageerd. AFSCHEID. Zondag wordt officieel afscheid genomen van den Weleerw. heer Schellekens, die is benoemd tot kapelaan te Deurne. De leiding berust bij het Oranje Comité en diverse vereenigingen zullen hun medewerking verleenen. Bij goed weer vindt h'.t afscheid plaats op het terrein achter het pa rochiehuis, waarbij alle Berkdijkers worden uitgenoodigd. Mededeeling van de Gemeente Licht- en Waterbedrijven Waalwijk. GASVOOR ZIEN ING. Verschillende omstandighe den, zooals b.v. de reparatie van ovens, de reparatie van den I schoorsteen, de slechte kwaliteii| en de onvoldoende aanvoer var. I de steenkolen, nopen ons om eeniI voorbehoud te maken ten aanzien I van de gaslevering in den om-1 vang zooals ze de laatste maan-\ den geschiedde. Dit voorbehoud geldt vooral gaslevering 'smorgens vroegenI 's avonds. Daar er in de verhouding tus-1 schen productie en afgifte ónver l wachte schommelingen voorko-1 men, zal het veelal niet mogelijii zijn, om vooraf bekend te makeJ of op de vastgestelde tijdstippenI al of niet gas zal worden £-e-| leverd. Wij verwachten dat een en anderI slechts van zeer tijdelijken aanï zal zijn, en dat wij binnen enkelm maanden gunstiger mededeelingei zullen kunnen doen. DE DIRECTEUR. PROCESSIE. Zondag 15 Juli wordt in onze parochie de groote jaarlijksche pro-, cessie gehouden ter eere van de' H.H. Martelaren van Gorcum. Na een plechtig lof in de kerk zal de stoet uittrekken door de mooie pastorietuin. Het is te hopen dat de tijd niet| ver meer is dat zoo'n processie niet beperkt behoeft te blijven tot 'n afgesloten terrein, maar dat onze katholieke Nederlanders openlijk| voor hun geloof op den openbaren weg een processie hunnen houden De bijzondere correspon dent van ANP Aneta seint uit Berlijn Gisteren was ik er getuige van hoe een Amerikaansche soldaat zijn contactsleuteltje liet vallen en hoe een Duit sche burger onmiddellijk op zijn buik onder de auto kroop om het te zoeken. Een Duitsche vrouw, die er bij stond, maakte zich boos en zei; „Hab' doch etwas mehr Stolz, Menschl" Dit voorvalletje typeert de hou ding van de Duitsche be volking Mannen, kruiperig en onderdanig, sloven zich uit om te helpen en springen netjes op, wanneer je hen iets vraagt. Zij spelen „Bitte sehrl" en „Jawohl, Herr Offizier" en verklaren steeds met nadruk, dat ze nooit lid van de partij geweest zijn en dat Hitier Duitsch land in het ongeluk heeft gestort. Zij zeggen, dat zij altijd wel geweten hebben, dat Duitschland zou verlie zen en dat zij nu zoo blij zijn, dat de Amerikanen en Engelschen er zijn. De vrouwen zijn ook wel geïn timideerd, maar nemen over het algemeen toch een waar digere houding dan de man nen aan. Het zou te wenschen zijn, dat alle Nederlanders 'ude lachtij lacht" ausrai Bert eens een paar dagen in '^*0 Berlijn konden ronddwa J^iegt len. Zij zouden al spoedig iets van den druk merken, die er is. De meeste onzer landge nootenhebben vijfjaar onder de bezetting geleefd en hebben zelf dfen druk ge kend. Zij wisten zich mach teloos tegenovet de over macht van de bezetters De simpele woorden „Nur für Wehrmacht" vormden een onoverkomelijke barrière Zij kunnen ondanks de feiten moeilijk realiseeren dat het Derde Rijk nu wer kelijk verslagen is en op zijn knieën ligt en dat al die groote schreeuwers, die hen uit hun huizen zetten en hun voorraden en mooiste dingen wegsleepten, voor wie zij onderdoken en weg kropen, die hun fietsen gapten en die de mannen deporteerden, dat diezelfde kerels nu plotseling heel kleine en onbeduidende De e itgeva erlijke otaal 1 'okio ealliee an w root e sla^ icht z-t Volg< thten iestell< esjoe merik; an oor pan i ebomb nd he an de merikc eidsda< e 100 Du t op 2 >or D Milita menschjes geworden zijn-Bto i c die thans niets meer in tejjrt,. brengen hebben, die zelf nu j telkens voor bordjes „Ver- boten*' staan en die hut huizen, hun fietsen, horloge.'f en schrijfmachines moester deklandi afgeven aan de Russen, H Uen Wanneer ergens ter werel<m l<jen r duidelijk is, dat Duitschlarkm t je uit elkaar gerafeld is als ee/p j-,, Pan m e mac

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2