2 as MOLEST EN NOG WAT. Waalwijksehe en Langstraatsche Courant VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 49 Hoofdredacteur Uitgever; JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer; 2483 Nood leert bidden. Het' is een bekend spreekwoord en wij hebben in het nabije verleden kunnen constateeren, dat het waarheid bevat. Het is echter jammer, dat men zoo spoedig vergeet; dat men ,zoo gauw reeds niet meer denkt aan het gevaar, dat men heeft doorstaan en aan het leed dat men heeft geleden. Men heeft gebeden om de kommernissen te kunnen overleven, men heeft misschien gouden bergen én wat al niet meer beloofd, als alles goed zou afloopen, maar thans, nu alles goed afgeloopen is, vergeet men zijn beloften, vergeet men zijn gebed en leeft men maaT weer als O. L. Heer in Frankrijk, zoo als de volksmond dat zegt. Ver geten heeft men zijn verplich tingen, men wil er niet meer aan denken en worden de ge dachten onbewust toch eens even in die richting getrokken, omdat er toch altijd nog wel zoo iets als wroeging is, dan rukt men zich daar bruusk van los. Men kan toen wel dit en dat gezegd en beloofd hebben, maar ja Zoo gaat het in de wereld. Wii hebben hier gesproken over bidden en over den dank van de menschen maar in het verband, waarin wij het deden, konden wij beter spreken van lafheid van de menschen. Want het zijn feitelijk niet anders dan laffe wezens, die in hun angst den hemel om verlossing smeek- len en thans, nu de verlossing gekomen is en alle gevaar voor bij (voorgoed zich nergens meer iels van aantrekken. Hel is precies hetzelfde als met de molest-verzekeringen. Ie dereen was bang, dat men zijn huis in puin zou schieten en dacht, daar moet wat tegen ge daan worden. Men ging zich verzekeren tegen oorlogsschade en men vond die molest toch eigenlijk wel een prachtig werk. Er kon nu komen wat wilde, men was gedekt. Thans is de oorlog voorbij en moet men de •naheffing betalen. De schade was grooter, dan meri gedacht had, dat ze worden zou. En toen men de molest-verzekering sloot, wist men dat men in dat geval, zou moeten bijpassen en bijdra gen in het leed van anderen. In de dreigende dagen nam men die verplichting graag op zich. Men wist immers niet wat er gebeuren kon. Het gevaar was groot en men moest zich tegen allé risico's dekken. Even graag als men naar de kerk ging, be taalde men de premie en nam alle verdere verplichtingen maar op den koop toe. Thans blijkt de schade echter t£' zijn meegevallen. Feitelijk is er heelemaal geen schade ge weest en THANS vindt men die molest-verzekering een onmo gelijk iels. En men is hevig ver ontwaardigd als men om de nahef fing komt, omdat elders zoo ont zaggelijk veel vernield is. Thans vergeet men zijn gebed en ver geet men zijn verplichtingen. Verplichtingen, die men heeft tegenover zijn medemenschen. Moreele- en zedelijke verplich tingen, waaraan men zich niet onttrekken mag. Wij hooren klagen, dat men overal de grootste moeite heeft de naheffingen binnen te krij gen. Wij hooren ook klagen dat de menschen hun gebed ver geten. Hun verplichtingen tegen over God, wien zij de bevrij ding en verlossing van het sla venjuk te danken hebben. En wij zagen de vergelijking. Zij moge misschien wat profaan lij ken, maar dat is ze niet, omdat ze treffend is en spreekt. Zij spreekt een aanklacht uit, te genover de lafhartigen; tegen over de duizenden die eerst in hun schulp kropen en moord en brand riepen en alles wilden ge ven, als men hen toch maar van die ellende zou verlossen. Zij zijn verlost en de schulp sleepen zij achter zich aan. Zelf zitten ze er wel niet meer in, maar vol, boordevol is ze nog met ver plichtingen. Men voelt de last en maakt zichzelf de bitterste verwijten, dat men in „onbera den oogenblikken" zoo'n dwaze stappen heeft kunnen doen, waarvan men nu de gevolgen moet dragen. In plaats van zijn dankbaarheid te toonen voor al het goede, dat men heeft ont vangen, toont men zichzelf in de meest afschuwelijke gedaan te: die van den groven baat- zuchtigen egoïst. Voor een der gelijke laffe houding zijn niet voldoende woorden te vinden. Men denkt thans dat men er is. Wij zijn bang, dat' men zich dan vergist. Er kan wel weer een tijd komen, dat men bidt en smeekt om hulp van boven en van beneden, dat men roept om hulp en verlossing. Zeer waarschijnlijk zullen Uw stem men, dan echter niet gehoord worden, omdat ge thans Uw schepen verbrand hebt en ge U alles, waar ge dan weer om vragen zult, in het verleden niet hebt waardig getoond. KORTE BERICHTEN. Voor industriecle ondernemingen is de gelegenheid opengesteld tot crediet-aanvragen voor weder in bedrijfstelling van ondernemingen. Het Prinselijk gezin zal Zater dag 4 Augustus a.s. officieel het paleis Soestdijk betrekken. Nu meer waterwegen zijn vrij gekomen is er een lichte verbetering te bespeuren in de kolenvoorziening. Zeer binnenkort hoopt men de vaart beneden Maasbracht vrij te hebben, hetgeen tot gevolg zal hebben dat er geen transporten meer via België behoeven te geschieden, De voor raad kolen bij de mijnen was half Juni 370.000 ton. Met den invoer van de grond stoffen voor chocolade en cacao is het thans zoo gesteld, dat als de fabrieken vandaag steenkolen kre gen we over zes weken weer eigen chocolade zouden kunnen eten. Ze kunnen direct gaan draaien maar de onmisbare brandstof ontbreekt nog. De Berlijnsche correspondent van de B.B.C. meldt, dat de Duitsche verliezen van het begin van den oorlog tot November 1944 4.000.064 man hebben bedragen. De Britsche geheime dienst vond in Berlijn dienaangaande een document. HeJ aantal gesneuvelden of over ledenen aan alle fronten zou hebben bedragen 1.911.000 man, het aantal vermisten 1.445.833. Sinds den oorlog tegen Rusland begon verloren de Duitschers ge middeld 40.000 man per. maand. JAPANSCHE ZELFMOORD VLIEGERS. Trefzekerheid: EEN PROCENT. Een van de „wapens", waar van de Japanners op het oogen. blik op vrij groote schaal ge bruik maken, is dat der zelf moordvliegers. Reeds vrij lang „werkten" de fanatieke doods- verachters met' gewone vlieg tuigen, waarmee ze zich op vij andelijke schepen stortten, doch sedert eenigen tijd bedient Ja pan zich van een soort van be stuurbare vliegende bommen. Van „jet-machines" zonder lan dingsgestel. Er is geen weg-terug voor de zelfmoordpiloten. Ze hebben geen parachutes. Maandenlang bereiden ze zich voor op den eenigen Vlucht die ze zullen ma ken den eersten en laatsten vlucht, die is opgedragen aan den grooten en goddelijken kei zer en het onvergankelijke Ja- pansche keizerrijk. Het zelfmoordtoestel is geti teld „Baka". Het hangt' onder aan een grooter toestel en wordt, in de nabijheid van het doel, losgelaten. Het beweegt' zich voort door middel van jet turbines, en de snelheid is zeer groot, zoo ongeveer tegen de 75£) kilometer per uur. De Baka ziet' er uit als een jager met een zeer langen neus. De staart van het toestel heeft twee ver ticale vlakken. De cocpit is dicht. In den langen neus en in de uiteinden van de vleugels zit ongeveer een duizend kilo aan ontplofbare stoffen en de heele zaak explodeert onmiddellijk zoodra het ergens mee in aan raking komt. Soms is dat „er gens" een Geailleerd schip en dan is de reis van de Baka niet voor niets geweest. Maar mees tal is het evenwel de zee of een fragment van een luchtdoelgra naat, want' de Geallieerden zor gen, zoodra de zelfmoordenaars in zicht komen, voor een lucht- afweerkanonnade waar vrijwel niets doorheen komt. Weken voor zijn vlucht wordt de Baka-vlieger geëerd door fa milie, die hem eigenlijk reeds als dood'beschouwt, en door plaatselijke kranten en door vrienden en collega's, die alle maal een geweldige hoop drukte maken van het heldenfeit dat voor de deur staat. En als dan? het groote moment komt nestelt de piloot zich in zijn vliegende doodkist. Hij gaat onsterflijkheid tegemoet. Dc hemelen zullen zich voor hem openen. Roem voor zijn familie. Eer op zijn naam. Leve Japan En misschien raakt hij die Amerikaansche schuit ook nog wel. En dan zet het „moedertoe stel" met de eraan gekoppelde Baka zich in beweging. Is de prooi in zicht dan laat men de Baka los en die suist naar be neden in toomelooze vaart Foto's in de Engelsche kran ten vertéllen dat de Japanners wel eens succes hebben met hun menschelijke bommen doch aan de hand van rapporten is be kend dat de trefkans zeer ge ring is. Ten eerste loopt het „moedervliegtuig" met' haar ge vaarlijke kind het noodige risi co door Geallieerde vliegtuigen te worden neergehaald. Dan de Baka zelf, die in de buurt van schepen blootstaat aan een in tensieve beschieting, en dan is nog de kans dat het toestel ge woon zijn doel mist, er naast duikt en op zee uit elkaar springt'. De Baka blijft dus een gevaar, maar het is als met de vliegen de bommen en raketten van Hitler in Engeland; zij, richten schade aan en veroorzaken last, maar zullen nooit eenig ge wicht in de waagschaal werpen wat betreft het uiteindelijk re sultaat van den oorlog. Japans zon gaat onder. Dagelijks groeit de macht der Geallieerden. Het Japansche roofrijk schrompelt ineen. En geen tienduizend Ba- ka's zullen in staat zijn het noodlot tegen te houden. A. A. Nederlandsche banken hebben aan hun Amerikaansche correspon denten een verkoopkoers van 37.93 dollar cent per gulden opgegeven. Dit komt neer op een devaluatie van bijna een derde. In Frankrijk bevinden zich 8000 vrachtauto's die door de geallieerden in Europa worden achtergelaten. Hiervan zijn reeds 363 wagens van 2.5 ton door Ned. aangekocht. Er zullen er nog 1600 worden gekocht. 5200 paarden, 1863 auto's en 2000 wagens zijn uit Duitschland in ons land teruggekeerd. ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT... Enkhuizen helpt onze getroffen streekbewóners. Vrijdagavond arriveerde in de Mevr. Engels dankte den heer Roodenburg namens de HARK van Waalwijk en $prang-Ca- pelle en alle oorlogsgetroffenen voor de medewerking en de gul le bijdrage in het leed van an deren. Wethouder Smolders, vervol gens het woord nemend, zeide, dat het hem een genoegen was, namens de ontvangende ge meente Waalwijk, bij deze bij zondere gebeurtenis tegenwoor dig te kunnen zijn. Hij herin nerde aan de vroegere acties van Zuid helpt Noord en zegt, dat' thans de schakels veranderd zijn in. Noord helpt Zuid. Het Noorden heeft langer onder den knoet van den overweldiger ge zucht', en duizenden waren daar den hongerdood nabij; het had echter minder te verduren van de intense oorlogshandelingen. Zich wendend tot het Enkhui- zer comité, zegt spr., U bent' toen paraat geweest, hetgeen tot uiling komt in de overdracht van dit volle schip, voor de oorlogsslachtoffers hier. Sprk. brengt het kranige Enkhuizer comité en de Enkhuizer bevol king hartelijk dank en hij ver zoekt' het comité dezen dank aan de milde gevers over te brengen. Het HARK comité is rusteloos in touw geweest en het' is een opluchting voor haar te weten, dat het thans de tal rijke behoeftigen ter zijde kan staan. Burgemeester Smit, bracht het comité vervolgens namens zijn gemeente hartelijk dank, voor hetgeen vandaag hier gebracht is. In de maanden voorafgaande aan de algeheele bevrijding, zegt spr., hebben wij hier met Uwe zorgen meegeleefd en Uw hon ger en pijn mee aangevoeld. Het was zelfs vaak zoo, dal' wij hier niet durfden te eten, als wij hoorden hoe erg het daar aan den overkant was en wij wisten, dat het daar op prijs gesteld zou worden, als wij hen na de be vrijding zouden helpen, met' voedsel. Wij hebben toen zoo veel gegeven, dat zelfs de En gelsche autoriteiten er verbaasd van stonden en men hen vaak zand in de oogen moest strooi en, als zij zich afvroegen of het hier dan wel zoo erg met' de voedselpositie gesteld was, als zij de enorme hoeveelheden voedsel zagen, die hier bijeen gebracht werden. De band van eenheid, die wij met onze Noor derburen voelden gebood ons die hulp en wij konden nog hel pen. Als tegenprestatie komt het noorden ons thans te hulp in natura. Deze geste versterkt den band van eenheid van het Nederlandsche volk. Deze hulp toont aan, dat wij zijn één volk onder één Oranje, één van hand en één van ziel. Eén nationaal volk, als dat hetgene is, wat hier uit groeit is er een rijke oogst binnengekomen. Spreker verzoekt vervólgens het comité den dank aan de bevolking van Enkhuizen en de andere plaatsen die hebben bij gedragen, over te brengen, waartoe den heer Roodenburg, in zijn dankwoord graag de ver., zekering geeft. Vergezeld van eenige leden van hel HARK comité, wethou der Smolders en gemeente-archi tect de Hoop, maakte het ge zelschap vervolgens een tocht door de getroffen gebieden, waarbij vooral de enorme ver woestingen in net land van Heusden en Alteqa, hun volle belangstelling en medeleven hadden. Na afloop werd het Enkhuizer comité in Hotel De Twee Kolommen een maaltijd aangeboden: over de goede zor gen van den heer Broers kan men rijkelijk tevreden zijn haven van Capelle een schip uit Enkhuizen met ruim 40 ton goe deren aan boord van de meeste verscheidenheid. Om iets te noemen: tafels, stoelen, kasten, waschtafels, bedden, lakens, de kens, serviesgoed, kleeding, vooral groote partijen babyklee- ding enz. enz. Alles bij elkaar te veel om op te noemen, maar hel was in ieder geval een com pleet warenhuis, dat wij hier bij een zagen. Alles is vrijwillig bijeen ge bracht door de bevolking van Enkhuizen, Bovenkarspel en Broekerhaven en was, overeen komstig de actie „Noord moet thans Zuid" helpen, bestemd voor de getroffen gebieden in onze omgeving. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat het schip Vrij dagavond in de haven van Waalwijk zou arriveeren, doch dit werd belet door de te lage bruggetjes bij Capelle en Waal wijk, waar de boot niet onder door kon. Dit was wel jammer, want in Waalwijk was alles voor een passende ontvangst in gereedheid gebracht. Nu dit niet ging, toog Zaterdagmorgen het bijna voltallige comité van de HARK, in gezelschap van wet houder Smolders en gemeente- architect de Hoop, naar de ha ven van Capelle om den inhoud van „De Neerlandia", zooals het schip heet, op min of meer of- ficieele wijze over te nemen, van het Enkhuizer comité, de heeren P. Roodenburg en Koen Ruijler en de kranige dames Hennie Haantjes. Swaantje van Goor en Alie Fluitman. Deze hadden den vorigen avond in Waalwijk doorgebracht en wa ren o.m. door Mevr. Engels, se cretaresse van de HARK ont vangen. Nu trokken zij in den stoet mee naar Capelle en konden daar met rechtmatigen trotsch den kostelijken inhoud van de Neerlandia toonen, die zoo uitermate te pas zal komen in het lenigen van den ergsten nood en het grootste gebrek hier ter plaatse. Ook burge meester Smit van Sprang Ca pelle gaf van zijn belangstelling blijk. Den heer P. Roodenburg was het namens de N.V.H. afd. Enk- huijzen een groot genoegen de gaven van het Enkhuizer volk over te kunnen dragen aan de gemeentebesturen van Waalwijk en Sprang-Capelle, overeenkom stig het standpunt, dat Zuid eerst Noord geholpen heeft, maar dat het thans een plicht van Noord is, Zuid te helpen. De offervaardigheid van de Enk huizer bevolking heeft zich met den inhoud van de „Neerlandia" duidelijk gedemonstreerd en er moét' nog een zending komen, want we hebben nog een partij tafels en stoelen en er zal ver moedelijk nog een inzameling gehouden worden voor land bouwwerktuigen en gereed schappen. Wij hopen, dat dit hier op hoogen prijs gesteld zal worden. Wij hebben al ons bes' gedaan, het' volk hier, dat zoo zwaar geleden heeft, een plei ster op de* wonde te geven. Wij zijn er van overtuigd, dat het nog maar weinig is, wat wij U brengen, doch wij hopen, dat U het ontvangen zult als een bewijs, dat wij ons één met U voelen en in Uw nooden willen meedragen, zooveel ons dat mo gelijk is, aldus de heer Roodenburg. Een groote Amerikaansche uit geversmaatschappij bood Winston Churchill een millioen dollar aan voor zijn geschiedenis van den oorlog.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1