NDER VALSCHE VLAG. >N SPAREN. WAALWUKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT ?cGhada(" kUDAG 10 AUGUSTUS 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 51 UK ijk SAMENSTELL8NG EN TAAK VAN HET NIEUWE LEGER. KORTE BERICHTEN. II - - III.. 'II' II E ECHO VAN HET ZUIDEN en ge. ■30 uur, ).30 tot e huis- 11 uur. !.30uur e huis- 30 uur. i afge- leente- iterdag I iddags lis die boscli- ïwlier- dienen n voor ooren. |jr«clDcteur Uitgever JAN TIELEN etuur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week I 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwjjk*che Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer 2483 in on- IANS. SEN N S. den. wereld wil bedrogen zijn. [betaalt millioenen guldens schilderijen die niet echt laar die er.toch "\vel echt De heele moderne we sp, moet er met al haar ift aan te pas komen, om arde van een schilderij te !deelen. Men moet niet :n, dat een meesterwerk is door de voorstelling, :oporties, de rangschikking iiguren, de keuze en har der kleuren of den geest jr uit spreekt. Dat is al .te Het is een dwaas, die in museum ontroerd wordt een wondermooi schilde- met eerbied denkt aan de I, die dit gewrocht heeft, (i hoe kan men nu met zijn gewone oogen zien, of een ierij mooi is, ja dan nee Is immers onmogelijk. Daar men heel wat anders voor g: microscopen en röntgen- aten en chemische midde- n wat al niet meer. De ie van een schilderij wordt jepaald door de schoonheid maar door den ouder van de verf en van het n en de voldoende roestig- van de spijkers die ér in Het gaat er niet om, of en prachtige evenwichtige pping is, want dat betee- niets. Als de barstjes in erf maar mooi zijn ener echt uitzien, is dat van meer belang, dan welke van kunstgevoel ook. van Meegeren is een klad der. Een landverrader op koop toe, maar daar heb- we het hier niet over. We het alleen terloops maar bij, om aan te toonen dat iderdaad een vent van niets ij heeft veel onbehoorlijks |ooit iets behoorlijks gedaan, lan begint-ie eensklaps te Ideren. Hij maakt schilde- aan den loopenden band :ij brengen hem millioenen iet' omdat ze zoo mooi zijn, |r omdat er Vermeel onder Dat is het kardinale ver zie je. Wie zou er een loentje betalen voor ,,de lausgangers", als er de van Van Meegeren onder laan had? Niemand. En om- Van Meegeren nu eenmaal onbehoorlijke vent is, zette !r dus maar Vèrmeer onder, die naam was voor hem waarborg, dat zijn kunst waarde gehonoreerd zou Jden. eel- zijn jammer genoeg maar che Ien °P gebied van schil- in en nemen vol eerbied den af voor dë beroemde ist-critici. We zullen het er maar niet verder over heb- is echter één schilderij, Ir we wel een heel klein jje verstand van hebben, let is het groote meester- lv dat ons het leven voorstelt in [zijn bonte verscheidenheid Ischakeeringen. De schoon- 7 die spreekt van den rusti- I arbeid van den boer op het F. van den arbeider in de l'ek, de ontroerende zorg 'n moeder voor haar kinde- A1 die eenvoudige dingen, fruit de schoonheid van het ju spreekt. De harmonie en fedenheid der menschen, het fsvertrouwen enz. In al zijn IPelheid is het kleinste on- |deel van dit schilderij een Tsterwerk en er zijn tal van Meegeren's die dit weten. |weten, dat dit' iets gewel- 1 is, waartegenover hun ei- capaciteitèn minder zijn, de druppel in de oceaan of [stofdeeltje in het heelal. I°ch beproeven zij er hun lchten aan, maar op een ver- rrde manier, met opzet na- r'JL zij zijn jaloers en wil- meesterwerk bederven. B 2.eggen, dat ze het mooier I eu maken; want dit deugt en dat deugt niet en hier hebben ze wat aan te merken en daar. Ook zij willen de men schen bedriegen. Ook zij weten geen kans te hebben, als zij onder eigen naam voor den dag komen. Ook zij bedienen zich clus van een handige camou flage en gaan onder valsche vlag varen en de wereld wil bedrogen zijn. Waar zelfs experts het bedrog niet zagen, toen Han van Meegeren op de proppen kwam,zoo ziet zeker de man in de straat het bedrog niet, als de valsche Van Mee geren's komen. Hij kijkt toe en luistert en vindt alles prachtig, wat hij ziet en hoort'; men laat zich immers maar al te graag met mooie dingen paaien. Zijn groote menschen anders, dan kleine kinderen? Geraffineerd dient men zich aan met een nieuw etiket', wetend op die manier het meest' te kunnen ver dienen en de meeste zieltjes te kunnen winnen. De eigen naam heeft immers geen waarde. Nie mand zou dan gelooven, dat' men de waarheid sprak. Zoo laat de wereld zich voor den gek houden. 'Op zekere dag zullen de oogen echter open gaan en dan zal men zich vol schaamte, af wenden, ais men achter het vernis Van Meegeren in zijn ware gedaante ziet en vrienden, vijanden blijken te zijn, die alles wat het leven mooi en goed maakt, af willen breken. Als het dan maar niet te laat is. DE NIEUWSTE BOM. 2000 maal sterker dan de tien-tonner. President Truman heeft Zon dag bekend gemaakt, dat een Amerikaansch vliegtuig de eerste atomische bom op de Japansche stad Kirosjima op Z. Hondo heeft laten vallen. Deze atomi sche bom heeft een krachtiger uitwerking dan 20.000 ton spring stof of 2000 maal krachtiger dan de beroemde Britsche 10-tons bom. EINDELIJK WEER THUJS. Nog nooit is de tuin voor het riante, witte paleis van Soestdijk, waar de prinselijke familie na een gedwongen ballingschap van meer dan vijf jaren enkele dagen geleden wederom haar intrek heeft genomen, het tooneel geweest van een zoo ongedwongen en blijde stemming als op Zaterdagmiddag 1.1., toen de kinderen der eerste en tweede klas van de scholen van Baarn en Soest daar op uitnoodiging van Prins Bernhard en Prinses Juliana op het breede, zonnige grasgazon voor de prinselijke residentie hebben deel genomen aan een tuinfeest, waarop de drie kleine prinsesjes, juist te ruggekeerd uit het verre Canada, zich met de onbevangenheid, die het voorrecht is van de jeugd, heb ben gemengd onder de honderden kinderen, die dezen middag haar vroolijke speelgenootjes waren. Een ponny met mooie wagen was 't geschenk der bewoners, een rij toer door Soest en Baarn werd onder groot enthousiasme gehou den, kortom 't was een middag voor 't prinselijk gezin en voor degenen die 't voorrecht hadden, dezen mee te maken, om nooit te vergeten. Daarvan getuigde ook de radio- red van Prinses Juliana. PROF. Dr. F. SASSEN dir.-gen. van Onderwijs. Tot directeur-generaal ven Onder wijs is benoemd prof. dr. Ferd. Sassen, hoogleeraar aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegentot dir.-generaal van Kunsten en We tenschappen is benoemd mr. H. J. Reinink. Het derde directoraat, dat voor de vrije-tijdsbesteding, is nog niet bezet Met de leiding der af- deeling muziek, tooneel en letteren is aan het departement benoemd mevrouw W. E. van DamVan Isselt. Hoofd van de afdeelingen beeldende kunsten en film werden resp. de heeren Hammacher en De jong, terwijl mr. v. d. Hagen de leiding heeft van de musea. EEN GOEDE VANGST. Dezer dagen werd door den P.O.D. een lagere officier van den Sicherheitsdienst gearres teerd. De nacht, die volgde op de arrestatie, hoorden de buren een verdacht geluid in het huis, waar deze officier had gewoond. Zij waarschuwden onmiddellijk opnieuw den P.O.D., die juist op tijd kwam om een jongen het bleek later een zoon van den betreffenden S.D.-man te zijn te betrappen bij het open breken van een houten hok tusschen twee vloeren. Deze schuilruiinte bleek een e normen voorraad gouden armbanden, horloges, penningen, broches, colliers, dasspelden, oorhangers, ringen met diamanten enz. enz. te bevatten. De waarde van deze collectie wordt op niet minder dan 2 millioen gulden geschat. DE OORLOG TEGEN JAPAN. Nederlaag of overgave binnen enkele maanden. In de „Observer" schrijft een cor respondent aan boord van de Brit sche vloot in de Pacific, dat Brit sche marine-autoriteiten de Japan sche nederlaag of overgave binnen een paar maanden verwachten. De eeoige manier om dit te bereiken is voort te gaan met de vernietiging van de Japansche militaire kracht en dan het land zelf binnen te vallen. Ten aanzien van Rusland en den oorlog in het Verre Oosten schrijft de „Observer", dat het mogelijk is, dat de laatste zware slagen tegen de Japansche vloot, waarvan thans vrijwel niets meer over is, met opzet op een bepaald oogenblik zijn uit gedeeld. Een belangrijk beletsel, dat het toetreden van Rusland tot den oorlog in den weg stond, is thans verdwenen, nu het zeker is geworden, dat Japan niet langer in staat is een grootscheepsche actie te voeren tegen de Siberische havens voordat Rusland zijn krachten in dat gebied heeft gemobiliseerd. In zijn radio-praatje over „De samenstelling van het nieuwe leger gaf de minister van Oorlog, mr. J. Meynen. o.a. aan wat de taak van ons nieuw leger zal zijn. Deze taak is drieledig: 1 Een deelname aan den strijd in het Verre Oosten om Japan on schadelijk te maken. Dit is de Ex peditionaire macht, 2 Het inzetten van den Archipel om daar rust en orde te brengen en te handhaven. Dit geschiedt door de Gezagstroepen. 3 Een deelname aan de bezetting van Duitschland, dit zijn de B e- z e 11 i ngstroepen. Alleen de opleiding der bezettings- trqepen geschiedt ir. Nederland33 bataillons. 2 pionniersgroepen met bijbehoorend personeel zullen tegen September geprepareerd zijn op bezettingstaak. 200.000 man tioodig. De hoeveelheid personeel, die voor alle diensten noodig is, is 200.000 man. De helft komt bij de Expeditionaire macht. 27.000 bij de Gezagstroepen en de Nica en 50.000 man bij de bezettingstroepen. De rest van de 200.000 man is o.a. be doeld om ondergebracht te worden bij de luchtstrijdkrachten. Bij de hiervoor genoemde cijfers is dus niet de vloot meegerekend, w.o. 8000 mariniers, die in Amerika opgeleid worden. Wat de Expeditionaire macht aan gaat, dacht de minister, dat het eerste deel in de eerste helft van 1946 gevechtsklaar ?al zijn. De minister zei ervan overtuigd te zijn dat de Expeditionaire macht zeer zeker noodig zal zijn om onzelndonesisehe eilandengroepen te zuiveren. Hij wijdde voorts uit over het ka der, waartoe alleen zij zullen komen te behooren die door hun ontwikke ling en karakter in staat zijn om lei ding te geven, 't Leger moet nl. een nieuwen geest krijgen. Het beroeps kader zal overigens een verjonging ondergaan. Het had den minister zeer teleur gesteld, dat zich zoo weinig reser ve-officieren vrijwillig' hadden ge meld. Er zal daarom tot oproeping worden overgegaan. Drie lichtingen. Wat de lichtingen dienstplichtigen aangaat (uitgezonderd de vrijwilli- BROODPRIJS VERHOOGING Volgens een officieele publicatie van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten is de prijs van het brood met ingang van Maandag j.l. verhoogd met 2 cent per 800 gram. Deze verhooging geldt voor geheel Nederland, waarmee alle plaatselijke broodprijsverhoogingen komen te vervallen. Hierdoor treedt de ver hooging van 2 cent per 800 gram in de plaats. VOOR HET BOSSCHE TRIBUNAAL. Voor het tribunaal te Den Bosch hebben negen inwoners uit Oss te recht gestaan, die lid waren geweest van de N S.B. of nevenformaties en deswege reeds verscheidene maan den geïnterneerd waren geweest. Drie van hen die bovendien vrijwillig voor de Wehrmacht gewerkt hadden, werden veroordeeld tot interneering van 2, 2i en 3 jaar. Zes anderen werden thans uit interneering ont slagen. Allen verloren het kiesrecht voor den tijd van 5 tot 10 jaar. gers), daarover deelde de minister mede, dat 3 lichtingen zullen worden opgeroepen. De oproep der jongste lichting zal niet eerder te verwach ten zijn dan in den'herfst van 1946. De leeftijd der dienstplichtigen is 2022 jaar. Studenten die de loyaliteitsverkla ring teekenden, zullen eerst 6 maan den bij de troep moeten dienen, aP- vorens in aanmerking te kunnen komen voor officier. Over het algemeen zullen zij, die niet gemist kunnen worden in de burger-maatschappij vrijstelling van dienstplicht krijgen. r. ;1ES JULIANA SPREEKT. H. K. Hoogheid Prinses Juliana heeft Zaterdagavond in een radio rede een toespraak gehouden, waarin zij eenige persoonlijke dingen wilde zeggen. In de eerste plaats deelde H. K. H- mede, dat de longontsteking van haar moeder heel goed verloopt. Zij heeft al weer eenige malen mogen opstaan en eenige besprekingen kunnen hebben. De prinses sprak de hoop uit, dat na de jaren van onafgebroken hard werken, diuk en spanning, nu een periode lang ge noeg voor genezing en voor rust verwezenlijkt zal kunnen worden. De prinses dankte voor 't groot welkom bij de terugkeer in het vaderland van alle kanten onder vonden. Zij zeide de kinderen overal niet te kunnen mede nemen, omdat kleine kinderen een rustig en ge regeld leven moeten hebben, maar wel zullen zij enkele groote gebeur tenissen in ons nationaal leven bij wonen en zij zullen enkele malen een reisje maken om een indruk te krijgen van het vaderland en zijn verwoestingen, Wij zullen ze aller minst verstoppen. Zij zijn dol op omgang met menschen en andere kinderen. De prinses verzocht nadrukkelijk de kinderen niet te verwennen en vj;ij te laten in hun dagelijksch leventje en ze niet te overweldigen door belangstelling en liefde. De kinderen voelen zich heelemaal thuis en zijn verrukt over Nederland. Bij de diepe vreugde over de hereeniging van het vaderland, denkt men voortdurend aan de velen, naar wier thuiskomst tevergeefs werd uitgezien en men beseft temeer zijn verantwoordelijkheid tegenover dit alles, om dan ook zijn uiterste krach ten in te spannen en alles te geven voor den wederopbouw van het vaderland, zoo besloot de prinses. TOESTAND VAN H.M. DE KONINGIN. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin blijft zeer bevredigend. Toch zal H. M. zich gedurende de maand Augustus nog moeten ont zien en zich van groote vermoeie nissen moeten onthouden. Het is de wensch van de Koningin haar eêrsten verjaardag na de bevrijding in Nederland in alle stilte in haar familiekring door te brengen. MILITAIR GEZAG. Aan de officieren, behoorende tot de reservepool Arbeids-Adviseurs, is met ingang van 1 Augustus 1945 ontslag verleend onder dankzegging voor de wijze, waaropzij hun moei lijke taak tn 's Lands belang hebben vervuld. Met ingang Aan 1 Augustus I.1. hebben zij hun burgerlijke over heidsfunctie hervat. Dal gedeelte v,an onze bevol king dat al voor de eerste wereldoorlog geboren is, heeft wel een zeer welvarend Neder land gekend. Zo tussen de jaren 1920 en 1930 stonden we er eco nomisch maar wat goed voor. Wij hadden onze neutraliteit kunnen handhaven, waren ge-~ spaard gebleven voor vprnie- lingen en hadden daardoor een voorsprong gekregen op een groot deel van de wereld. Pro ductie was mogelijk op elk ge bied, voor elk artikel, tot in bijna onbeperkte mate en door die productie: arbeid, dus in komen, onderdak, brood, zelfs weelde. De grote crisis van 1930*1 kwam en weg was de productie, weg de arbeid en voor velen weg het brood. Werkloosheid en werkverschaffing zijn nog steeds woorden met een bittere klank en voor velen roepen ze herinneringen wakker aan ar moede en gebrek. Onze wel vaart verdween snel en hield geheel op te bestaan toen we tijdens de bezetting door een stel vriendelijke heren werden leeggezogen. Om er weer bovenop te ko men zal het' noodig zijn dat we werken en al onze arbeids kracht d.e we nog Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat bezitten, gebruiken voor de productie van nuttige en hard-noodzakelijke goederen. Daarnaast zal het echter ook noodig 'zijn dat we sparen. Ja zeker, U leest goed: Sparen, s-p-a-r-e-n. We komen niet uit bet moeras als allés wat wordt gefabri ceerd ook direct wordt gecon sumeerd. Spaarzaamheid is ge boden voor allen: voor den fa brikant' en voor den arbeider, voor den middenstander en den ambtenaar, voor de moeder en voor het kind. Allemaal samen zullen we.door hard werken en zuinig zijn weer kunnen gaan bouwen aan de economische toekomst van Nederland. En dat sparen zal nog heel wat jaren moeten duren; we zullen er niet zo één-twee-drie maar weer bovenop zijn. Sparen zul len we nu moeten doen en zul len we nog lang moeten doen. Nü: om >over enige tijd onze schamele linnen-kasten te kun nen aanvullen, om onze kinde ren weer eens in nieuwe kleeren te kunnen steken, om in onze huiskamers te vernieuwen wat hardnoodig vernieuwd moet worden. Nü: om weer een som metje bij elkaar te kunnen krij gen „voor den ouwen dag", een sommetje dat er bij velen voor den oorlog was, maar nu bij allen verdwenen is: om weer een bedragje bij elkaar te brengen voor extra moeilijke en dure tijden, die in elk gezin kunnen komen. Voor al die dingen zal er weer gespaard moeten worden, nu, en ook in de toekomst, door ons en onze kinderen. We zullen zelf weer spaarzaamheid moeten leeren en vooral ook weer spaarzin moeten bijbrengen bij onze jeugd. Daarvoor zal die jeugd op de eerste plaats weer moeten leeren wat' geld is, wat' de waarde is van een gulden en een kwartje, van een dubbeltje en ja, ook van een cent. Die waardeering is er uit, radicaal uit. En nu is het waar wat U denkt en zegt, dat ligt voor een groot deel aan het geld zelf. Zeker, het geld zal eerst in orde gebracht moeten worden! Maar de schuld ligt niet' alleen bij het geld. Die ligt ook bij ons, oudéren. Wij zelf waar- deeren het geld niet meer, zoo- als het moet en hoe willen we het dan onze kinderen leeren? Wij zelf doen uitgaven, die bo ven het normale uitgaan en hoe- willen we dan hén spaarzin bij brengen? Wij zélf zijn onze bevrijdings. roes nog niet te boven en leven van de ene dag in de andere en hoe kunnen we dan eischen dat jongeren dan wij aan de toe komst denken? We zullen eerst ons zelf moeten veranderen, zelf weer moeten gaan denken in „wit" geld, weer een dub beltje aan beide kanten gaan bekijken, alvorens het uit te geven en dan pas zullen we „de hoop van het Nederlandsche volk" aan de toekomst van dat volk kunnen leeren denken door hen te laten sparen. Werken en sparen, het voor naamste voorop, maar het twee de niet te vermijden. Sparen in geld en in goederen, in ver- bruiks- en gebruiksartikelen, in machines en fabrieken, in grond- en hulpstoffen. En dan zoowel positief als negatief. Niet' noodeloos opmaken maar bewaren! Niét noodeloos opma ken omdat het economisch be lang van ons Vaderland en ons volk dat niet meer lijden kan, en bewaren, omdat we het later nog zoo hard noodig kunnen hebben. Om dit alles te berei ken zal het op de eerste en voornaamste plaats noodig zijn onze jeugd weer doof ons voor beeld te leeren wat sparen is en hun te leeren, niet alleen toe te komen, maar over te houden van een* bedrag, dat we hun wekelijks beschikbaar stellen. Laten wij ouderen twee goed Nederlandsche spreekwoorden steeds voor oogen houden: Jong geleerd is oud gedaan, maar bo vendien: Zooals de ouden zon gen, piepen de jongen. Volgens „Commentaar" zijn thans bijna vier en twintig duizend rijver gunningen door de Rijksverkeers inspectie in Nederland uitgegeven. Na Zuid-Holland, dat op 5455 vergunningen beslag legde, spant Noord-Brabant met 3732 vergunnin gen in de rij der provincies de kroon. Opmerkelijk is dat in Zee land geen enkele rijvergunning is toegekend. De door de Duitscliers in Frankrijk aangerichte schade be draagt 1440 milliard francs naar de waarde van 1939 of 4893 milliard francs naar die van 1945. Tijdens den oorlog werden in Frankrijk 450.000 burgers gedood. Het aantal gesneuvelde militairen bedraagt 200.000. Frankrijk zal bij de scha devergoedingscommissie een eisch indienen tot een bedrag van 360 milliard francs. De geallieerden zullen een vrij groot aantal locomotieven en goe derenwagens aan ons land over dragen. Het materiaal is zeer goed. De locomotieven zijn gestroomlijnd. Naar de „Pen Gun" meedeelt zullen in ons land drie Canadee- sche kerkhoven worden aangelegd, n.l. bij Bergen op Zoom, waar 1200 Canadeezen sneuvelden, bij Gro- pingen waar 1500 en bij Nijmegen waar 2500 Canadeezen vielen. Bo vendien zullen de stoffelijke resten van de in Duitschland gevallen Canadeezen naar Nederland worden overgebracht. Het Militaire Gezag heeft met ingang van heden voor het gehcele land het reisverbod opgeheven. Men heeft dus geen permissie of ver gunning meer noodig. Het Stakingsbesluit t.a.v. bur gemeesters benoemd na 10 Mei 1940 is niet van toepassing ver klaard op den burgemeester van Dongen, dr. J. C. M. Sweens. De prijzen in België zijn se dert 1940 met 286 pet. gcstegön en de loonen met 100 pet. Oud-Minister Steenberghe is dezer dagen in Nederland terugge keerd. Het spoorwegverkeer is weer uitgebreid. Er zullen dagelijks 2 sneltreinen rijden van Amsterdam Utrecht en Geldermalsen naar Nij megen. Ook zullen 2 stoptreinen van Utrecht naar Nijmegen rijden. Rusland heeft met ingang van heden den oorlog verklaard aan Japan.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1