LEVEN OF DOOD? De oorlog in het Oosten ten einde. MAANDAG 13 AUGUSTUS 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 52 WaaSwijksche en Langstraatsche Courant HET WOORD VAN EEN MOEDER. Onvoorwaardelijke capitulatie van Japan. ONVERSCHROKKEN EN GEHOORZAAM. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever JAN HELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer: 2483 De oorlogvoering is een nieuwe phase ingegaan. Een uitvinding, belangrijker dan die van het buskruit, werd in de practijk beproefd en het gevolg was, dat de eerste maal een stad met 300.000 inwoners werd uit geroeid, terwijl de tweede keer 250 000 inwoners van een andere stad het slacht offer werden. Wij spreken met opzet niet van Hiros hima en Nagasaki, want dat lijkt ons zoo enorm ver weg en het zijn per slot van re kening toch' maar „Jappen steden", hetgeen men zegt, met hetzelfde gevoel als waarmede men zou praten over een mierenkolonie. Nee, laat ons veel liever heel even het begrip „Stad" vasthouden en laat ons dan eens heel even voorstellen wat er van ons zou zijn ge worden. als de schaal eens naar den verkeerden kant was doorgeslagen. De ge allieerden zeggen zelf, dat het een wedloop is geweest tusschen Duitschland eener zij ds en Amerika en Enge land anderzijds; het is daar om zeker niet voor niets, dat in Engeland een groot gevoel van dankbaarheid heerscht, dat de geallieerde geleerden den wedloop met de duitschers gewonnen hebben. Want was dit niet het geval geweest en zou den de duitschers op het laatste oogenblik de kans hebben gehad, hun uitvin ding klaar te krijgen en productief te maken, dan had het er voor geheel Europa droevig uitgezien. Even het gebrom van een vliegtuig, het licht gefladder van een parachute, een knal, een lichtflits en. het is voorbij. Niet voor tientallen als met de V-wapens, maar met duizendtallen, honderd duizenden, millioenen straks wellicht. Men mag er niet aan denken, wat een derde wereldoorlog zou beteeke- nen. Men zou het ook nooit te weten komen, want op hetzelfde oogenblik, dat de oorlog zou uitbreken, zou men reeds vernietigd zijn. Men kan er immers zeker van zijn, dat men straks geen vliegtuigen meernoo- dig zal hebben, om de atoombommen af te werpen, Men schiet ze dan rustig af, vanaf een of andere plaats. De afstand is geen bezwaar, ook niet om een bepaald doel te bereiken, want een doel zal dan geen beteekenis meer hebben. Als thans een bom van nog geen 200 kg. voldoende is om een geheele stad te vernietigen, dan zal er straks een van 20 kg. voldoende zijn, om geheel een land van den aardbodem weg te vagen. Het is niét voor niets.dat het bericht van de atoom bom op het Vaticaan een pijnlijken indruk gemaakt heeftmen beschouwt daar de atoombom als een nieu we stap in het willekeurige gebruik van vernietigings middelen. En zoo zal het ook zijn, als men deze uit vinding aan de vernietiging op groote schaal dienstbaar zal maken. Met hun vinding nemen Engeland en Ame rika thans een geweldige machtspositie in. Strategi sche opvattingen, die nog op de conferentie van Pots dam golden, zijn door de uitvinding van de atoombom ineens verouderd. Militaire deskundigen zijn van oor deel, dat de strategische beslissingen van de confe rentie van Teheran en Yal ta waardeloos geworden zijn. Alles is thans in eens op zijn kop gezet. Veiligheid kan niet langer afhankelijk worden geacht van de con trole over de Dardanellen of de beheersching van het Suezkanaal.Natuurlijkegren- zen hebben elke beteeke nis van strategisch voordeel verloren. Het bezit van den Rijn en van Keulen kan economische waarde voor Frankrijk hebben, maar men kan niet langer van strate gische noodzakelijkheid spreken, in dit verband evenmin met betrekking tot de annexatie eischenvan ons land. Alleen internationale vrede is nog bij machte de vei ligheid te waarborgen. In ternationale vrede, niet een die steunt op machtsgevoel, doordat men een atoombom heeft, maar een vrede, die steunt op de christelijke be ginselen een vrede die in zijn samenhang teruggaat naar God en waarin alle menschen broeders zijn, ge schapen naar God's beeld en gelijkenis. Alleen dan zal de vraag: leven of dood, met „leven" beantwoord kunnenworden. Alleen dan ook, zal de atoombom niet een middel zijn tot vernietiging, maar een middel tot welvaart en vrede. Leven of dood? DE GELDZUIVERING. Het Ministerie van Financiën kon digt scherpe maatregelen aan tegen hen, die het vlot verloop op het gebied van de geldzuivering be lemmeren. De handel in buiten om loop gesteld geld in welken vorm ook, zal als misdrijf worden be schouwd. Bepaalde categorieën be drijven zullen tijdens de uitvoering van de geldzuivering aan reglemen ten worden onderworpen, teneinde te voorkomen, dat zwarthandelaren hun opgepot geld in goederen zul len omzetten. De regeering zal niet schromen desnoods scherp op te treden. Het was wel een bijzonder sym pathiek woord, waarmede Prinses Juliana zich na ne thuiskomst der prinsesjes, op den vooravond van Irene's zesden verjaardag, tot ons volk richtte. Hoe warm en diepgevoeld klonk haar woord over de ziekte van haar Moeder, wat een medeleven sprak daar uit, toen de Prinses het had over de zware jaren, die haar Moeder moest meemaken, haar zorgen, haar werken en zwoegen, haast zonder vacantie of verpoozing: En hoe verstandig en paedago- gisch juist uitte de Prinses zich over de houding, door ons volk tegenover de Prinsesjes aan te nemen. Iedere moeder, iedere vader zal deze moeder toen begrepen hebben, De Prinses wil haar kin deren ook een echt kinderlijke jeugd gunnen en vooral wenscht zij de opvoeding van haar kroost niet ongunstig beinvloed te zien door overdreven of hinderlijke belang stelling. Zij is deze uit haar eigen kinderjaren nog niet vergeten. Wat vooral zoo aangenaam aan doet, dat is, dat het kroonprinselijk paar zijn kinderen wil zien opge voed in echt Nederlandschen een voud. Het moeten gewone, natuur lijke kinderen zijn. Dat vooral zal ons volk begrijpen en waardeeren, en daarin ook zij nerzijds het kroonprinselijk paar willen helpen, hoe hevig ook de belangstelling en de liefde van ons aller hart naar dit drietal uitgaat. Juist daarom Prinses Juliana treedt met haar hartelijken, toegankelijken, echt menschelijken eenvoud steeds nader tot het hart van het volk, dat zij eens regeeren zal. Alle teekenen wijzen er op dat de Japanners den strijd opgeven. Even voor twee uur Vrijdagmiddag, werd in Amerika het bericht van een Japansch persbureau opge vangen, dat Japan bereid is, de voorwaarden van Postdam te aanvaarden, onder voorwaarde, dat geen eischen zou den worden gesteld aan de souvereiniteit en rechten van den keizer, De Japansche regeering heeft de regeeringen van Zweden en Zwitserland verzocht als bemiddelaar op te treden met Engeland, de Vereenigde Staten, China en Sovjet-Unie. In een desbetreffende nota, wordt o.m. gezegd: „in gehoorzaamheid aan het hooge bevel van Zijne Ma jesteit Keizer Hiro-Hito, die steeds gestreefd heeft naar bevordering van den wereldvrede, thans een einde aan de vijandelijkheden wil maken, om de menschheid voor nóg verschrikkelijker rampen te sparen. Daarvoor was reeds eerder de |Sovjet Unie aangezocht haar goede diensten aan-te wenden tot herstel van den wereldvrede. Het ultimatum van Potsdam hield o.m. in: le. alle veroverde gebieden moe ten ontruimd worden; 2e. de Japansche strijdkrachten zullen worden ontwapend; 3e. de geallieerden zullen eenige strategisch belangrijke punten bezetten 4e. het Japansche Rijk zal wor den ingekrompen tot de vier voornaamste eilanden; 5e. de Japansche wapenindustrie zal worden vernietigd 6e. de geallieerde legers zullen uit Japan worden teruggetrok- Veel hebben in dezen oorlog de Britsch-Indische en Ghurka- soldaten van zich doen spreken. Het zijn geboren vechters. Zij zijn moedig en gevolgzaam. Ve len van hen hebben de hoogste Britsche militaire onderschei ding, 't Victoria Cross, ontvan gen. Japanners hebben geleerd deze heeren te vreezen. Ook de Duitscher kent ze, uit Noord- Afrika en Italië. Als de Indische soldaten zonder munitie kwa- te zitten dan grepen ze naar hun lange mes, en trokken daarmee ten strijde. En als de Duitschers indertijd hun befaamden oor- logsroep hoorden dan deden ze verstandig hun biezen te pakken. Op het oogenblik worden er in Britsch-Indië op groote schaal inlandsche parachutisten opge leid. Hun instructeurs zijn blan ken van de R.A.F. Voor hun leerlingen hebben zij niets dan lof. Hun oordeel luidt: De In dische parachutisten zijn even goed als welke ook ter wereld. Een medewerker van de „Daily Express" vertelt er, in een bericht uit New Delhi, een en ander over. Hij schrijft dat voor velen de theorie van het neerdalen per parachute niet erg duidelijk is en dat hun uit het toestel springen een handeling van blind vertrouwen en ge hoorzaamheid is. De Indische parachutisten stellen geen vra gen. Hun instructeurs beschou- TERUG NAAR ONS LAND. In totaal werden door de gealli eerde militaire autoriteiten in het tijdperk van 21 Juli—1 Augustus 2150 paarden, 950 wagens en 1911 stuks paardentuig, die door de Duit- sche strijdkraclTten naar Duitschland vervoerd werden aan het Neder- landsche Militaire Gezag teruggege ven. De paarden werden in groepjes naar Roermond, Rotterdam, Assen, Utrecht, Groningen en Velp afge voerd ter distributie aan personen, wier paarden door de weermacht werden gestolen. Ook werden er paarden naar Noord-Brabant gezonden. Er zal nog 'n bespreking worden gehouden over het terugvoeren van nog meer paarden uit Duitschland naar ons land. wen ze als supermenschen. Als deze als eerste uit het toestel springt volgen ze hem gewoon weg, zonder aan risico of wat' ook te denken. Voor hun eersten sprong zin gen ze en werken zichzelf in een staat van extase. Bij den vierden sprong is hun zelfver trouwen volkomen. De soldaten beschouwen dan het parachutee ren als de mooiste ontspanning die het leger voor hen heeft uitgevonden De Engelsche journalist ver telt dan dat hij een ploeg Pa thans aan het werk heeft gezien. De Pathans zijn lange, donkere en flinke kerels. De meesten dragen snorren. Toen ze nu hun eersten sprong waren overeind gekrabbeld en hun parachute bij elkaar ge raapt, waren ze stil. Het zweet stond hen op het voorhoofd. Met stralende oogen lachten ze elkaar toe, onbeweeglijk. Tot er één een kameraad op den schou der sloeg en uitriep „Sjabasj", wat „prachtig" beteekent, en toen was de ban verbroken. Iedereen praatte en gesticuleer de en allen roemden het won der. Vliegen hadden ze gedaan als vogels Neemaar, ze waren toch een gelukkige stel kerels Na de opleiding gaven de In dische springers hun instruc teurs als dank voor het geno- tene bloemen en vruchten. De ouwe rottén van de Rr.A.F. wa ren hier eerst een beetje ver legen mee, want het was ze niet meteen duidelijk dat hun mannen geweldig dankbaar wa ren voor het genotene. Het wonder van-'de dooi; de lucht zwevende mannen ver spreidde zich snel. Heele fami lies kwamen van heinde en ver aangezet en vestigden dorpen en nederzettingen in de buurt van het' oefenveld om hun mannen en zonen het wonder te zien verrichten: hoe ze uit een brul lende vliegmachine sprongen, hoog in de lucht, en dan aan een groote, witte paraplu naar beneden zweefden en ongedeerd op den grond terechtkwamen. (A.A.") ken, zoodra een vredelievende regeering is gevormd. Toen deze voorwaarden niet werden aanvaard heeft Molotof, de volkscommissaris der Sowjet-Unie, den Japanschen ambassadeur Sato ontvangen en de volgende ver klaring afgelegd: Met het oog op lapans weigering te capituleeren hebben de geallieer den zich tot de Sowjet-regeering gewend met het verzoek deel te nemen aan den oorlog tegen de Japansche agressie, daarbij den duur van den oorlog verkortend, het aantal slachtoffers verminderend en medewerkend aan het spoedig her stel van den algeheelen vrede. Trouw aan het-bondgenootschap met de geallieerden, aldus Molotof, heeft de Sowjetunie het aanbod aanvaard en heeft zij zich aange sloten bij de geallieerde verklaring van 26 Juli van dit jaar. De Sowjet- regeering is van meening, dat zulk een politiek van haar kant het eenige middel is, dat in staat is om den vrede naderbij te brengen, de volken voor verdere offers en lijden te behoeden en het J^panache volk de gelegenheid te geven die gevaren en vernietigingen te vermijden die door Duitschland en zijn weigering om onvoorwaardelijk te capituieeren geleden werden. Met het oog op het voorafgaande verklaarde de Sowjet- regeering, dat zij met ingang van 9 Augustus zich in staat van. oorlog met Japan zou beschouwen. De verklaring gaat verder: Op 8 Aug. ontving Molotov den Britschen ambassadeur Sir Archibald Clerk KerJ, den ambassadeur van de Ver. Staten Harriman en den Chineeschen ambassadeur Foeking Tsang en lichtte hen in over dé beslissing van de Sowjetregeering om op den 9 Aug. den staat van oorlog tusschen de Sowjet-Unie en Japan te verklaren. De ambassadeurs spraken hun vol doening uit over deze verklaring van ee Sowjetregeering. Molotov heeft Sato ervan op de hoogte gesteld, dat terzelfde tijd Ma- rik, de Sowjet-ambassadeurte Tokio aan de Japansche regeering te Tokio de verklaring van de Sowjet-regee ring zou overhandigen. De ambassa deur deed toezegging, de verklaring van de Sowjetregeering aan de Ja pansche regeering te doen toekomen. Stellig heeft deze oorlogsverklaring met de aanvallen van de Atoom bommen tot de capitulatie van Japan geleid. Dit wil echter nog niet zeggen, dat alle Japansche strijdkrachten den strijd zullen staken. Het is heel goed mogelijk, dat de Japansche legers den strijd in de bezette gebieden zullen voortzetten. Aan den offi- cieelen oorlog komt echter een einde. Als de Keizer gesproken heeft, die door de Japanners als een God beschouwd wordt, heeft de Japanner te gehoorzamen. Het is moeilijk de mentaliteit van den Japanner te beoordeelen maar deze capitulatie zal niet nalaten het moreel van de troepen, die door willen vechten, danig te beinvloeden. MAANS OP- EN ONDER GANG 1945. 13 Aug. op 12.5 onder 23.30 14 Aug. op 13.11 onder 23.47 15 Aug. op 14.18 onder 0.7 16 Aug. op 15.26 onder 0.30 Zons op- en ondergang 1945. 13 Aug. op 6.20 onder 21.9 14 Aug. op 6.21 onder 21.7 15 Aug. op 6.23 onder 21.5 16 Aug. op 6.24 onder 21.3

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1