WEDEROPBOUW EN OPENBARE WERKEN. BELGIË TER STEMBUS. HET KAMP TE VUGHT, KORTE BERICHTEN. DE OOGST IN DE LANGSTRAAT. DUITSCHE BEZETTINGSBUIT WORDT WEER NEDERLANDSCH EIGENDOM. NIEUWS UIT W A A L W IJ K De Minister van Openbare Werken, de Heer Dr. Ir. J. A. Ringers, heeft op een persconfe rentie over de verwoeste gebie den van ons land een aantal raededeelingen gedaan over den huidigen stand van den weder opbouw en de plannen voor de toekomst. In het algemeen kan men zeggen, aldus de Minister, dat materiaalschaarschte en ko- lengebrek nauw verband hou dende met het transportvraag- stuk, den wederopbouw langza mer doen verloopen dan nood zakelijk en wenschelijk is echter] ook de tijd van voorbe reiding mag niet te kort geno men worden. Het is mij geble ken, dat bij verschillende groote werken naar gelang van de grondigheid der voorbereidingen de uitvoering van het werk zelf daarna sneller zal verloopen. Zoo bijv. bij de Zuiderzeewer ken. Of dus het publiek zijn ongenoegen over de zgn. traagheid" der werkzaamheden al luide uit, wij zullen ons er niet door van de wijs laten bren gen en onze plannen volledig uitwerken. Inmiddels is de puinruiming in de gebieden, die voor Janu ari 1945 zijn bêvrijd, practisch al voltooid en ook elders in het land wordt goede voortgang ge maakt. Woningbouw en Materialen. Het groote vraagstuk is dat van den woningbouw. Van de 268.000 licht beschadigde wo ningen, zijn thans 181.000 weer bewoonbaar, terwijl van de zwaar beschadigde een deel ten minste eenigermate weer te be wonen is. In Venl'o, om een voorbeeld te noemen, zijn van de 9.000 zwaar beschadigde huizen er 4.000 ge deeltelijk bewoonbaar gemaakt. De bouw der noodwoningen kan niet op de schaal uitgevoerd worden als waarop gehoopt was, dit jaar hoopt men er 4.000 ge reed te.hebben, gedeeltelijk met nieuwe en gedeeltelijk met ge- In Het Parool beschrijft' Pieter 't Hoen allerlei wantoestanden in het N.S.B.-kamp te Vught en besluit aldus: „Hoe is dit alles mogelijk De beschrijving, die wij van Vught krijgen is een copie van de toestanden en verhoudingen, zooals die indertijd onder het bewind van S.D. en S.S. in Vught bestonden. Dat de Duit- scher on6 in de oorlogsjaren niet rustig onze gang liet gaan en ons door opsluiting onscha delijk trachtte te maken, hebben wij hen nooit kwalijk genomen. Wat wij hem wel kwalijk heb ben genomen was de onmen- schelijke behandeling, die hij ons liet ondergaan. Thans moe ten wij het aanzien dat onder onze eigen verantwoordelijkheid hetzelfde geschiedt. Strenge en harde behandeling van de lieden, die de afgeloopen jaren hanjeklap met den vijand hebben gespeeld, is noodzake lijk, barbaarschheden zijn ech ter allerminst noodzakelijk. Zij zijn integendeel verwerpelijk. Zij passen niet in een beschaaf de en democratische maatschap pij. Hetgeen thans in Vught ge beurt is een smaad aan de ge allieerde zaak en de nationale eer. De klachten, die hierover bij het M.G. zijn ingediend heb ben tot niets geleid. Het lijkt ons op den weg van den minis ter van Justitie te liggen om hier in te grijpen. De huidige kampleiding moet verdwijnen. Er is behoefte aan een onder zoek opdat vastgesteld kan wor den wie verantwoordelijk is voor de misdrijven, die in Vught' gepleegd worden. Onder de goede en fatsoenlijke vader landers die in Duilsche gevan genschap hebben gezeten, zijn werkelijk wël-menschen te vin den, die uit eigen ervaring pre cies weten, hoe in een gevan genkamp opgetreden moet wor den. Laat men de gevangenen aan het werk zetten. Laat men hen zwaar werk laten doen maar laat hen niet onmenschelijk be handelen. Wij hebben dezen oorlog tegen den Duitscher niet gewonnen om tenslotte aan den Duitschen geest ten offer te vallen". bruikte materialen. Bovendien zal op basis van de „leen- en pachtwet" door de Vereenigde Staten voor een bedrag van 5.000.000 aan noodwoningen geleverd worden voor 1 Janu ari 1946. De houtpositie van ons land is zeer moeilijk. Men schat de benoodigde hoeveelheid voor 1945 op 700.000 m3, waarvan ruim de helft in het buitenland besteld is. Het normale jaargebruik be droeg voor den oorlog echter ongeveer 2.000.000 m3 wel een verschil met de gearriveer de 10.000 m3 en de aangekondig de 30.000 m3. Het gebruiken van hout uit Duitsche bosschen ont moet bij de geallieerden nog steeds bezwaren. Naast de sombere berichten over de precaire glas- en steen- positie kan tenminste een gun stig beeld van de cementindu- strie worden opgehangen.' De Enci te Maastricht, onze groot ste fabriek, is gespaard geble ven en levert alweer 15 a 20 duizend ton per maand, terwijl ook het hoogovencementbedrijf te Velsen een 7.000 ton aflevert. Al met al dus nog een vrij somber relaas. Maar gelukkig zijn er ook lichtpunten, die ons in staat zullen stellen, den we deropbouw in 1946 en 1947 op volle toeren te laten draaien, besloot de Minister zijn expose. Binnenkort zal weer zij liet op beperkte schaal een aanvang worden gemaakt met de normale schoenendistributie. Het land zal daartoe in 5 kringen worden verdeeld, welke een voor een bevoorraad zullen worden. Minister-president W. Scher- merhorn is voornemens het feest van den Arbeid te Tilburg op 15 Augustus bij te wonen. Majoor Stevens en kapitein Best, de twee officieren van de Britsche legatie in Den Haag, die in Maart 1940 bij het Venlosche grensincident door SS-lieden naar Duitschland werden ontvoerd, zijn, naar de Daily Telegraph bericht, levend in Duitschland aangetroffen. Het geheele land zal 1 October per trein bereikbaar zijn,! aldus deelde ir. Hupkes mede. Half No vember zullen electrische treinen Amsterdam—Rotterdam rijden, begin 1946 AmsterdamAmersfoort. 2500 km. van de 3438 km., die het spoorwegnet is ons land telt, is weer berijdbaar.,' Uit het hoofdkwartier van ge neraal Spaatz is bekend gemaakt, dat thans ook atoombommen tegen Nagasaki zijn gebruikt. De kazerne te Roermond wordt ingericht voor 2000 N.S.B.-ers en consorten. Er zullen voornamelijk „zware jongens" worden onderge bracht. Óp 15 Augustus a.s. komt er weer een oude bekende terug: ons spoorboekje. Deze complete dienst regeling heeft meer weg van een vouwblad dan van een boekje. Maar toch, het begin is er. In een open brief hebben ver scheidene personen den minister president Schermerhom gevraagd nog dit jaar het Nederl. volk in staat te stellen zijn grondwettige rechten uit te oefenen en de gele genheid te geven tot het houden van verkiezingen. Aan boord van de „Amstel- stroom" bevindt zich, behalve le vensmiddelen, ook een groote partij zilveren munten, welke in Amerika voor Nederland zijn aangemunt. OORLOGSMISDADIGERS IN OCTOBER BERECHT. De vertegenwoordigers van Groot- Brittannie, de Vereenigde Staten Frankrijk en de Sovje-Ünie hebben volledige overeenstemming bereikt over de procedure van berechting der. groote Duitsche oorlogsmisda digers. De aanvaarde procedure is een compromis tusschen dê Ameri- kaansche en de Russische opvatting van het strafrecht. Het eerste proces zal gehouden, worden te Neurenberg tegen het einde van October. De meeste oorlogsmisdadigers zijn reeds aan een verhoor onderworpen. Er zal snel gevonnist worden. Hel aantal groote Duitsche oorlogsmis dadigers bedraagt ruim 80. Zooals reeds gemeld, zijn dezen onderge bracht in een tot gevangenis inge richt hotel te Mondor-les-Bains in Luxemburg. Onder hen bevinden zich ook Seyss Inquart en Goering. Regeeringsverklaring van Acker De Belgische minister-presi dent Van Acker heeft heden in de Kamer van Afgevaar digden een regeeringsverklaring afgelegd. Hij deelde mede, dat de Regeering er prijs op stelt uiting te geven aan haar wil om over te gaan tot uitschrijving van algemeene verkiezingen in Maart van het volgend jaar. Het ligt in de bedoeling de buiten de wet geplaatsten hun stemrecht te ontnemen. De Regeering zal eerst het' werk der financieele zuivering, dat sedert 10 maanden wegens politike crisissen werd vertraagd voltooien. Er zal een beslissende poging worden gedaan de steenkolen- productie op te voeren door ge bruik te maken van duitsche" krijgsgevangenen en door een beroep te doen op de buiten- landsche orders. In October zal een begin worden gemaakt met de maandelijksche uitdeeling van huiskolen. Met ingang van -September zullen tamelijk groote hoeveel heden textielgoederen ter be schikking worden gesteld, wier inkomen minder dan frs. 36000 per jaar bedraagt. In September zal de verkoop van visch volkomen vrij zijn en het is niet uitgesloten, dat in October de ransoeneering van brood wordt afgeschaft'. Voorts zal de Belgische regee ring overgaan tot een volledige herziening van de salarissen der ambtenaren. Ten aanzien van de admini stratieve zuivering zei Van Ac ker, dat de Regeering er voor zal zorgen,, dat de groote schul digen onmiddellijk onmeedoo- gend worden vervolgd. Het Belgische leger zal aan de bezetting van duitschland deelnemen. De Regeering is voornemens voor België het recht op zoo danige schadevergoeding op te eischen als de billijkheid eischt, dat de duitschers dienen te be talen aan de landen welke zij verwoest en geplunderd hebben. De Regeering is tenslotte van meening, dat België recht heeft op deelneming aan de exploi tatie van bepaalde duitsche hulpbronnen. Nog nooit heb ik een rapport voor het Centraal statistiek op gemaakt met zoo lage waar- deeringscijfers voor% den stand cijfers over de voo'rraden, die van de landbouwgewassen als dit' jaar. Dit is trouwens ook niet te verwonderen in deze ont redderde tijd, in een jaar waar in de boer zich geplaatst ziet voor bergen moeilijkheden. Het' was dit voorjaar slecht geregeld met de zaaizaad- en pootgoed voorziening. Onze platina, die dienst deed als ka- talisator voor de stikstofbinding in Lutlërade werd gestolen. Dus een enorm gebrek aan kunst mest. Het tekort aan paarden was niet op te lossen. Er zijn, veel te weinig bruikbare land bouwmachines en werktuigen en het ziet ër niet naar uit, dat hier spoedig verbetering in komt. In een woord, heel het landbouw bedrijfsleven is ont wricht. En terwijl elders in ons land prima gronden braak liggen en hier het fabrieksvolk op wacht geld stond, heeft de Langstraat- se bqer de harde, niet ge waardeerde werker zijn land geploegd en bezaaid en plukt hij nu met eelt'e handen de karige vruchten van zijn arbeid. Door het gunstige voorjaars weer was er al vroeg volop gras. De hooioogst was best en kwam goed binnen. Nu is er overal gebrek aan „wei", waar aan het weer mede schuld heeft gehad. Het koolzaad werd voor 100 procent een mislukking. Ook die perceelen die er oogenschijn- lijk nog goed uitzagen, gaven geen opbrengsten, omdat de koolzaadglanskevers de bloe men hebben vernield en de snuitkeverlarven met de maden van de koolzaadgalmuggen de hauwen hebben uitgevreten. De erwten zijn maar heel matig. Ze hebben veel last ge had van de voetziektë. De rogge is bar slecht en licht van kop en zal straks in de zak nog meer tegen vallen. De nachtvorst in den bloeitijd heeft zeker invloed gehad op het slecht gevuld zijn der aren. De tarwe is matig goed en er staan nog menig goede haverpercee- len, al blijven de opbrengsten De Duitschers hebben geen •kans gehad op hun „weg terug'' ons land bepakt en bezakt met Nederlandsche eigendommen te verlaten. Een uiteenzetting van geallieerde militaire zijde, die enkele weken geleden werd ge geven, liet' daaromtrent al geen twijfel, maar enkele aanvullen de cijfers kunnen in dit verband toch geen kwaad, omdat som mige Nederlanders over de uit eindelijke bestemming van ons bezit nog niet heelemaal gerust schijnen të zijn. Elke Duitscher, die ons land verliet, mocht op zijn vaak langen tocht naar het Oosten niet meer dan 75 Engelsche pon den (ongeveer 35 kilo) aan ba gage meenemen. Van de 123 vaartuigen, die door de Cana- deezen werden achterhaald, werden er slechts 84 aan de Duitschers in bruikleen afge staan. De. rest is aan de Neder landsche autoriteiten voor ver voer van levensmiddelen over gedragen. In de „Eclipse Dumps", waar de oorlogsbuit ligt opgeslagen, zijn de laatste maand alle voor raden van allerlei soort aan het Militair Gezag terug gegeven, of beschikbaar gestelld. Want er is ook materiaal van Duitsche origine in Nederlandsch bezit overgegaan. Te Apeldoorn ^ijn einde Mei groote hoeveelheden vleesch en spek in blik aan het M.G. over gedragen. In Hilversum kregen wij midden Juni drie Ion Duitsch voedsel uit een eclipse dump. In Amsterdam omstreeks dienzelfden tijd ruim 7 ton voed sel. Hieronder volgen nog en kele andere cijfers: Te Amster dam op 20 Juni: een groote voorraad medicamenten, idem op 21 Juni: 407 kilo dieselolie en 29400 liter benzine, idem op 22 Juni: 26400 kilo staalkabel. Op Texel op 24 Juni: 1000 bed den en kribben. Te Rotterdam op 21 Juni: 50490 kilo tomaten saus. Te Amsterdam op 23 Juni: 1100 ton cement' en 12 ton verf. Te Hilversum 27 Juni: 47600 si garetten. 2.611.000 sigaren, 700 plugs tabak, 339 doozen suiker goed en 32.700 tubes cold-cream. Te Amsterdam op 25 Juni: 34 ton kolen. Te Alkmaar op 27 Juni: 7500 banken en 1600 stoe len. Te Zandvoort op 30 Juni: op 26 Juni: 3000 boeken. Te Rotterdam op 4 Juli: 4052 pij pen, 2000 tubes tandpasta, 72400 enveloppen en op 4 Juli ruim 1 K millioen vellen schrijfpa pier. Te Utrecht op 7 Juni: 12000 kilo jam. Verder zijn vooral in Amster dam en Den Haag aanzienlijke hoeveelheden gereedschappen en automateriaal aan dë Neder landsche autoriteiten afgestaan. Dit zijn slechts enkele markante 3000 stuks meubilair. Te Utrecht nu in Nederlandsche handen zijn overgegaan. Ze varieeren van vrachtauto's, fietsen en bouw materialen tot levensmiddelen schrijfbehoeften en meubilair. En de bestemming is zuiver Nederlandsch, daarover kan men gerust zijn. (A.A.) AARDAPPELEN ZONDER BON? Een ter zake gewoonlijk goed in gelichte instantie heeft als haar meening te kennen gegeven, dat binnenkort behalve brood ook aard appelen, gort en haverinoutproduc- ten zonder bon verstrekt zullen worden. Er is namelijk zeer veel haver en gerst gezaaid en de ko mende oogst van deze producten laat zich overvloedig aanzien. Om den veestapel op het vooroorlogsche peil te brengen zal voorloopfg geen rundvee worden afgeslacht. Er zal nog geruimen tijd blikvleesch of wanneer er voldoende koelboo- ten in de vaart komen bevroren vleesch gegeven worden. met die der gerst beneden het' gemiddelde der oorlogsjaren. Ook de aardappelen vallen/ niet mee. Er was nogal wat slecht pootgoed gebruikt, dat niet werd ontsmet, zoodat de Rizoctonia algemeen voorkomt. De bieten willen dit jaar helemaal niet. In het voorjaar heeft de wortelbrand flink huis gehouden, terwijl nu de bieten voor 60% zijn aangetast door de besmettelijke vergelings- ziekte. U ziet wel, het ziet er voor de bouwers niet al te gunstig uit en wanneer zij straks alles langs den officiëelen weg moe ten verkoopen, dan kunnen zij er niet mee uit. C. V., Drunen. NIJVERHEIDSSCHOOL WAALWIJK. Voor den cursus 1945-1946 der Nijverheidsschool te Waalwijk heb ben zich tot dusverre in totaal 70 nieuwe leerlingen aangegeven ren wel voor de afdeeling Smeden- Bankwerken 46 leerlingen, van wie 18 uit Waalwijk en 28 uit de buiten gemeenten. Waar in deze afdeeling plaats is voor 30 nieuwe leerlingen, zal een vergelijkend toelatingsexamen plaats hebben. Voor de afdeeling Schoenmakers (hand- en machinaal) hebben zich aangemeld 24 lèerlingen, van wie 8 uit Waalwijk en 16 uit de buiten gemeenten. in deze afdeeling is nog plaats voor 6 leerlingen, die zich vóór 3 September moeten opgeven. De nieuwe cursussen beginnen weer 1 October, terwijl 1 April wederom een nieuwe cursus aan vangt. K. A. J. Op de laatst gehouden gecombi neerde bestuursvergadering van de K. A. J. is men tot definitieve vast stelling van het winterprogramma overgegaan. Het winterseizoen wordt geopend op het laatst van September met de groote K, A. J.-revue en wordt een of twee weken voor Paschen met een passieavond gesloten. Butten de avonden van muziek, spel en voordracht, zullen enkele sprekers van naam komen. In ver band hiermede noemen wePater Paschasius O.F.M., Kapelaan H. Bolscher, Piet Vricns, Nico Schuur- mans. die onderwerpen zullen be handelen als Bedrijfsorganisatie, Corporatieve ordening enz. Het programma is met zorg samen gesteld en zal zo nder twijfel tot ieders tevredenheid verloopen. Naar wij vernemen zal aan de groote K. A. J.-revue, die in Sept. zal worden opgevoerd, ook de vrouwelijke Kath. Arbeidersjeugd haar medewerking verleenen. NED. VOLKSHERSTEL. De heer drs. Piet van Loon is benoemd tot Provinciaal Directeur van Nederlandsch Volksherstel met kantoor Tilburg. WELDRA KOMT ER WEER SCHOENENDISTRIBUTIE. Vijf landskringen een voor een bevoorraad. Binnenkort zal weer, weliswaar op beperkte schaal, een aanvang worden gemaakt met de normale schoenendistributie, zoodat ook de genen, die in sommige gevallen zelfs 2 jaar geleden een aanvraag voor schoenen hebben ingediend, in het bezit worden gesteld varteen schoenenbon. Het land zal daartoe in vijf krin gen worden verdeeld, welke één voor één bevoorraad zullen worden. Kring I zal het eerst schoenen ont vangen. krihg II daarna en zoo vervolgens iedere kring, zoodat steeds in één district schoenen zullen worden gedistribueerd. Thans staat nog niet vast of t.z,t. als kring V bevoorraad is, kring I wederom schoenen zal ontvangen, of dat dan de distributie van schoe nen weer landelijk zal geschieden. Deze regeling geldt alleen voor straatschoeisel en niet voor werk- schoeisel. Hiervoor blijft de lande lijke distributie bestaan. Uit het bovenstaande blijkt, dat er hard aan de distributie van schoenen wordt gewerkt en al zijn er vele moeilijkheden te overwinnen, alles wordt gedaan om met de dis tributie zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken. Zoo spoedig mogelijk zullen na dere berichten volgen over de in deeling in de districten. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat in kring I in de tweede helft van deze maand met de distributie kan wor den begonnen. Men wende zich vooralsnog niet tot de distributie diensten of schoenhandelaren, doch wa:hte- de nadere oerichten af.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2