nieuwkuijk. EERTRUIDENBERG. OONOPZAND. DUITSCHE SCHAND DAAD IN BELGISCH DORP. KAATSHEUVEL. cP*s KINDERWAGEN. BEKENDMAKING. Concours-Hippique te 's-Boich. In de door de harmonie „De cndracht" gehouden vergadering ■ertien de aftredende bestunrsledeji e iieeren A. de Bont en A. v. d. ord met algemeene stemmen her- ozen en als nieuwe gekozen de •eeren W. v. Wijk en M. van Loon. Besloten werd binnenkort een hus- ollecte te houden om do financiën Is anderszins op peil te brenSen. L.l. Zaterdag werden op lariënkroon 9 jonge paters priester ewijd en Zondag daarop werd door .armonie en liedertafel een serenade ebracht. Namens de eerste felici- eerde de heer C. v. d. Water en aniens de Zangvereniging de heer vau Loon de jonge priesters. Pater Henricus sprak een dank- voord, alsook pater-prior die de oop uitsprak dat allen epontaan ouden deelnemen aan de processie p 15 Augustus a.s. Onze dorpsgenoot de heer van Buul slaagde voor 't Mulo- iploma A, Door zijn benoeming qij een mi- //aire instantie, heaft de heer J. iihler ontslag gsnomen, als hoofd er brandweer, en is in die fuuctie pgevolgd door den heer A. du Pont, Dinsdagavond had het officieele fsclieid plaats. Voor deze gelegen- eid was de geheele brandweer op- eroepen. De Eddachtb. heer Burgemeesster prak den scheidenden functionaris oe.Hijwees op den belangrijken post, ie aan hem was toevertrouwd ge- ■eest, voornamelijk gedurende den atsten tijd en de wijze waarmee de cheidende lunctionaris steeds met oote nauwgezetheid en plichtsbe- rachting zijn belangrijk werk heefd ervuld. Verder werd nog het woord ge- oerd door zijn opvolger den heer du Pont die zijn ernstige wil ver- laarde, de voetsporen te volgen 'an zijn voorganger. Namens de rand weerwerd aan den scheidenden ncti onaris een cadeau aangeboden .1. een marmer datum bloc. Den heer Biihler dankte voor de artelijke woorden dfe tot hem waren esproken en voor het mooie cadeau at hem was Barigeboden. Burg. Stand. GeborenBarrholomeus C. z. v. osephus B. van Strien en v. Gerarda I. Goossens. uivenvereeniging „De Luchtbode". Zondag hield bovengenoemde ereeniging een wedvlucht van uit 'egelen. De uitslag was 1 A. Schellekens. 2 M. v. d. Ven. G. Ypelaar. 4 C. v. d. Sanden. A. Spapens. 6 C van Dongen, en 9 W. Berends. 8 A. v. Dongen, en 13 M.Vera. 11 en 12 A. lerendonk. Eerste duif 11.3.47 Laatste duif II.30.57. Gelost 10 uur. Zuster Alextia's zilveren klooster jubileum. Vrijdag herdacht de Eerwaarde uster Alextia in het Liefdegesticht ilhier den dag dat zij voor 25 jaar n het klooster trad bij de orde der usters van lieide te Schijndel. Deze dag is voor de jubilaresse liet ongemerkt voorbij gegaan, te- neer nog daar zuster Alextia 't hoofd s der R,K, Meisjesschool. De dag werd begonnen met een ilechtige H. Mis welke gezongen rerd door de meisjes der klasse, ervvijl in de middaguren door een roote schare meisjes een gecostu- leerde uitvoering welke in het teken van een groote huldiging fond werd gegeven, welke uitvoe- ing tot vier maal achtereen volgende lagen werd ten toneele gebracht, 'aarbij ook de ouders der spelende inderen werden uitgenoodigd. De kinderen werden gul onthaald, n getracteerd op lekkernijen, Van de gelegenheid tot feliciteeren erd een zeer druk gebruik gemaakt, loge het zuster Alextia gegeven ijn, nog vele jaren haar krachtigen leun voor het onderwijs te mogen ervullen, tot heil der Loonsche :ugd. 'oter Eniberto plotseling overleden. Dezer dagen is in het Fraterhuis Ihicr plotseling overleden den ekende Frater Emberto, welke op og jeugdigen leeftijd afscheid heeft locten nemen geheel onverwachts an zijn familie, mede-Fraters, en eheel de bevolking. Het stoffelijk! overschot werd ter ïrde besteld te Tilburg. ndergedoken ZANDZÜI- ER WEER AAN HET WERK. In de Buitenhaven van Vlis- ngen is aangekomen één van 2 grootste en modernste pers- 1 profielzuigers van ons land, 2 „Jokra"; van de N.V. Bag- frmaatschappij Bos en Kalis te iedrecht. Na het' bedrijfsklaar- aken en na voorzien te zijn in de noodige Bunkervoorra- ;n- zal deze zuiger, in samen- erking met de daar reeds erkende „Beverwijk" zijn werk Uengaats beginnen. Tijdens de bezetting werd de „Jokra" eenige malen beschoten en de eigenaars hebben hem ten slotte laten „onderduiken". Evenals zoovele verstekelingen vond de zuiger een veilige plaats in de Biesbosch. Met reis- hout en riet afgedekt, ontkwam, hij aan de roofzuchtige Duit- schers. Na de bevrijding werd hij bij giertij vlotgebracht. De zuiger heeft een pijpstraal van 65 cm. doorsnede en een capa citeit van pl.m. 1500 m3 per uur. V-2's DIE VAN ONDER WATER WORDEN AFGESCHOTEN. Amerikaansche steden zouden vanaf zich onder water bevin dende onderzeebooten met V-2's beschoten kurinen worden, in dien de plannen, waaraan Duit- sche geleejden dag en nacht in het geheim aan het werk waren, nog bijtijds ten uitvoer waren gebracht. Dr. Heinrich Deter- mann en veertien assistenten experimenteerden aan en op het Tophitz-meer, in de prachtige Oostenrijksche bergen, met een nieuwe uitvinding, volgens wel ke het mogelijk was van een diepte van 100 meter onder den waterspiegel raketten van het type der beruchte V-2's af te schieten, die hun tocht in de lucht konden voortzetten. Van te voren hadden zij in Kiel proeven genomen, tot dat zij daaruit door de geallieerde vliegtuigen weggebombardeerd werden. Het laboratorium bevond zich in de buurt van het' aardige, aan den oever van het meer ge legen dorpje Gossl op een af gesloten stuk terrein. Een kleine Oostenrijksche jongen vertelde den Amerikanen na hun komst, dat' hij „een lange metalen visch" gezien had, die „uit het water de lucht in schoot" en een oude schoenmaker had het over „kleine booten onder water, die des nachts gloeiende kometen afvuurden". De Amerikanen in teresseerden zich er natuurlijk voor, zij arresteerden dr. Deter- mann en zijn medewerkers en vonden bovendien vrij veel materiaal. Geheime formules en. andere papieren waren intus- schen echter al vernield. De be langrijkste instrumenten hadden de Duitschers in het water laten zinken. „Wie weet?" verklaarde dr. Determann, „misschien ligt' Duitschlands overwinning op den bodem van dit meer!" (A.A.) 5 MEI NATIONALE FEESTDAG. De dag der Duitsche capitulatie in Nederland, 5 Mei, zal voortaan een nationale feestdag zijn. DE ONTPLOFFING VAN DEN EERSTEN ATOOMBOM. Het Amerikaansche Departe ment van Oorlog heeft de vol gende beschrijving gegeven van het tooneel toen de eerste ex- perimenteele atoombom in de woestijn van Nieuw Mexico op 16 Juli tot ontploffing kwam: „Er ontstond een verblindende lichtflits, die het geheele gebied helderder dan ~bij het helderste daglicht verlichtte. Toen kwam een geweldig, aanhoudend ge bulder en een zware drukgolf, die twee man, buiten het proef nemingscentrum, neersloeg. Ter stond kolkte een ontzaglijke, veelkleurige wolk op tot een hoogte van ruim 40.000 voet. De wolken, die onderweg wer den ontmoet, verdwenen. Spoe dig dreven de substratosfeer- winden de op die hoogte grijs geworden massa uiteen. De proef was voorbij, het project was een succes". Een blind meisje nabij Albu querque, 120 mijl van de plaats der proefneming, riep uit: „wat is dat?" toen het licht opflitste. Generaal Groves, een van de hoofdfiguren van het ontwerp, die zich op een waarnemings post op een afstand van 17.000 yards bevond, vertelde: „twee minuten voor den vastgestelden tijd lagen allen plat op den grond, het gelaat omlaag. De tijd werd door een luidspreker afgeroepen. Er heerschte 'n vol komen, eerbiedige stilte". Dr. Conant, president van de Harvard University zeide, dat Reuters correspondent Patrick Crosse meldtIn haar eerste rapport heeft de Belgische commissie voor oorlogsmisdaden bijzonder heden verstrekt over den moord op ca. 90 Belgische burgers in het dorpje Vinkt bij Gent in Mei 1940 door twee duitsche regimenten bergjagers. Demoordenaars, wier namen aan de com missie bekend zijn, hebben zich op de bevolking ge wroken voor de zware ver liezen welke het Belgische leger aan hun regimenten de laatste 3 dagen had toe gebracht. Onder de slacht offers bevonden zich bijna alle bewoners van een te huis voor ouden van dagen, die de straat opgejaagd werden en tijdens het loo- pen neergeschoten. Het oudste slachtoffer was 90 en het jongste 13 jaar, een meisje, dat stierf, terwijl zij de hand van haar vermoor den vader vasthield. hij nooit had kunnen denken, dat seconden zoo lang konden duren. Eerst kwam er een Licht- uitbarsting van onvergelijkelijke schittering. Wij keerden ons al len om en keken door donkere glazen naar den vuurbol. Onge veer 40 seconden later kwam de schokkende golf, gevolgd door geluiden, waarvan er geen schrikwekkend scheen na onze volkomen verbazing over de buitengewone intensiteit van het licht. Generaal Thomas Farell verklaarde: „het tooneel binnen de schuilkelder was onuitspre kelijk dramatisch. Ieder kende de verschrikkelijke potenties de dingen, die naar zij dachten zouden gaan gebeuren. Wij reik ten in het onbekende. Toen kwam die geweldige lichtuit- barsting, gevolgd door een diep, grommend gebulder. Verschei dene waarnemers werden tegen den grond geslagen. Alle opge kropte emoties kwamen los in die paar minuten. Allen schenen te voelen, dat zij aanwezig wa ren geweest bij de geboorte van een nieuw tijdperk, het tijdperk van de atoomenergie". GROOTSCHEEPSCHE HULP ACTIE IN WORDING. In Nederland is een vertegen woordiger van het Deensche Co mité voor Hulpverleening aan Hol land aangekomen. Deze deelde in een onderhoud- met een redacteur van A.N.P.-Aneta mede, dat op het oogenblik in Denemarken een groo te hulpactie in voorbereiding is, onder het motto „collega helpt col lega". Midden Juni j.l. werd in Kopen hagen onder auspiciën van de Deensche regeering het Deensche „help Holland counsel" opgericht. Dit comité houdt zich bezig met het organiseeren van de hulpver leening aan Nederland. Overal in Denemarken worden plaatselijke comité's gesticht. Tot dusverre wer den ongeveer 2.500 ton levensmid delen ingezameld, waarvan reeds 65 pet. met Nederlandsche schepen naar ons land werd \ervoerd. Gis teren vielen in Rotterdam de kust vaarders Ponza en Wilpo binnen beladen met boter en graszaad voor de Nederlandsche regeering eh met reliefgoederen afkomstig van het help Holland counsel bestemd voor de bevolking in de geteisterde gebieden. De goederen zullen door bemiddeling van het Roode Kruis worden verdeeld. Het comité heeft aan gelden een bedrag van 4,5 millioen kronen ont vangen. Overleg met het Nederland sche Roode Kruis zal worden ge pleegd, welke goederen hiervoor zullen worden aangekocht. Zooals bekend zal binnenkort een Neder- landsch elftal eenige wedstrijden in Denemarken spelen. De netto op brengst hiervan komt aan het co mité ten goede, evenals de baten, afkomstig uit binnenkort te houden wielerwedstrijden, waar Nederland sche sprinters aan zullen deelnemen. De deelnemers, Derksen en van Vliet, hebben bij voorbaat hun gages ter beschikking van het comité gesteld. Eind Augustus zal in Denemarken een nationale inzameling worden gehouden, onder het motto „Collega helpt collega", een timmerman zal voor een Nederlandschen timmer man gereedschap afstaan, een smid voor een smid enz, In Denemarken verwacht men van deze actie zeer veel, want de good-will voor Neder land in Denemarken is groot. Men heeft veel bewondering voor het verzet en de houding van de Neder landsche bevolking gedurende den oorlog. Denemarken wil en kan ons land gaarne helpen, aangezien het naar verhouding weinig onder de Duit sche bezetting heett geleden. In Denemarken zal in alle bios copen een film worden vertoond over de geteisterde en onder water gezette gebieden in Nederland. In Denemarken liggen nog onge- reer ruim 100 Nederlandsche kust vaarders met Nederlandsche beman ningen. Deze zullen worden geladen met goederen, bestemd voor ons land. Bijdragen monument Jan de Rooij. Heel, heel langzaam keert het leven weer in meer nor male banen terug. Gij woont weer in Uwe huizen, som migen van U in huizen, die vóór enkele maanden welis waar zwaar beschadigd wa ren, doch we hebben allen weer een dak boven ons hoofd. En allen hebben we na de bevrijding wel eens de verzuchting geslaakt jammer, we hebben dit en dat door den oorlog ver loren, doch de meeste onzer spullen hebben we goddank kunnen redden. En mede lijdend gingen dan onze gedachten uit naar die stre ken waar de menschen huis en goed en alle verdere bezit verloren hebben. Toch heeft dit alles ook voor ons aan een zijden draadje gehangen. Gij kent de geschiedenis I Jan de Rooij stond tüsschen ons en de vernieling. Dank zijn werk zijn onze huizen niet ten tweedemale en nu radicaal vernield geworden. Het werk van Jan de Rooij, redde honderden menschen uit de Langstraat het leven. Door zijn dood redde hij het leven van ons en onze kinderen. Wij mogen dit niet ver geten. Wij hebben nu een dure plicht te vervullen, de plicht van dankbaarheid jegens hem. Gij weet allen dat er een eere-comité op gericht is en dat er een, laten we hopen, prachtig monument zal worden op gericht ter eere van dezen eenvoudigen jongen. Bij dragen uit de geheele Langstraat worden inge wacht om dit monument tot stand te brengen. Onze ge meente mag daarbij niet de minste zijn. Er is besloten dat deze bijdragen vrijwillig zullen zijn, dat is de meest spontane manier van dank betuiging. Wij doen dus een beroep op de dankbare ge voelens van onze bevolking. Iedereen kan zijn gift, hetzij klein of groot, bezorgen bij een der heeren die van onze gemeente in 't eere-comité zitting hebben, en wel voor Kaatsheuvel: de Edelachtb. Heer Burgemeester op het raadhuis en de Heer Dr. Vercauteren, Hoofdstraat; Dominé Vroegindewei voor den Loonschendijk en de Heer J. v. d. Heuvel voor Loonopzand. Wij hopen dat de in woners der gemeente Loon opzand/Kaatsheuvel door flinke bijdragen dit goede doel zullen steunen. Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze dochter JACOBA CORNELIA M. J. VAN CAMPEn A. VAN CAMPEN- RIJKEN. Tijdelijk adres: St. Elizabeth-Ziekenhuis Tilburg. Sprang, 6 Aug. 1945. Oude Straat A 117. Op 20 Augustus a.s. hopen onze dierbare ouders EMBERTUS VAN DEN HOVEN en CATHARINA VAN DEN HOVEN-LEENAARTS den dag te herdenken dat zij vóór 25 jaar in het huwelijk traden. De H. Mis van Dankbaarheid zal worden opgedragen om 9 uur in de parochiekerk van St. Jans Onthoof ding. Loonopzand, Augustus 1945. Hooge Steenweg 2. HUNNE DANKBARE KINDEREN. TE KOOP een in goede staat zijnde v. o. Adres te bevragen bij den Uitgever. Het Hoofd van Plaatselijke Politie, als bedoeld in artikel 1 van de Vreemdelingenverordening, in de gemeente WAALWIJK Gezien artikel 4 van voornoemde verordening, vordert en zulks on verminderd de bijzondere vorderin gen, die, ingevolge dat artikel, door de daartoe bevoegde ambtenaren kunnen worden gesteld dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Waal- w ij k zich op 20 en 21 Augustus 1945 in persoon, voorzien van hun identiteitspapieren bij hem aanmel den ten gemeentehuize, afd. Bevol king, en wel zij wier geslachts naam begint met de letters A t.m. L op Maandag 20 Augustus 1945, des namiddags tusschen 2 en 3 uur en zij wier geslachtsnaam begint met de letters M. t.m. Z. op Dins dag 21 Augustus 1945, des namid dags tusschen 2 en 3 uur. Onverminderd de andere maatre gelen, welke kunnen worden ge troffen ten aanzien van den vreem deling, die voornoemden aanmel dingsplicht niet nakomt, wordt deze als schuldig aan overtreding, inger volge artikel 26, le lid, van het Be sluit op den bijzonderen staat van beleg, gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogste f2000, Deze verordening is niet van toe passing op le. vreemde burgerlijke ambtenaren, geen vijandelijke onderdanen zijnde, die in het in bijzonde ren staat van beleg verkeerende gebied moeten verblijven of dit moeten verlaten, mits voorzien van een diplomatiek visum, ver leend door een daartoe bevoeg den Nederlandschen diploma- tieken ambtenaar. 2e. de personen, die behooren toi de geallieerde strijdkrachten of met toestemming van de mili taire overheid onderdeelen van die strijdkrachten vergezellen of volgen. Waalwijk, 13 Augustus 1945. De Burgemeester, Hoofd van plaatselijke politie voornoemd, VAN DER HEIJDEN, wnd. De Vereeniging van Jonge Land bouwers te SPRANG-CAPELLE rijdt 1 5 Aug. per Auto naar 't Diegenen, die mee willen rijden moeten zich verzamelen om 11 uur voorm. bij de Sprangsche Kerk of bij Café v. DIJK.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 3