WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT ERKEERSPROBLEMEN RIJDAG 24 AUGUSTUS 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 55 IN DE LANGSTRAAT. SCHERPE AANVAL BINNENLAND. Nieuws uit de Langstraat. BIJDRAGE MONUMENT J. DE ROOIJ W A A L W IJ K 1 Aug-, latum rught, istrict Drden ënhof E ECHO VAN HET ZUIDEN loofdredaeteur Uitgever JAN TIELEN edacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs1 5 cent per week I 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukker!) Antoon Tlelen Konnummer 2483 i het kader van den weder- louw van ons land, heeft ook Langstraat met haar uitge- industrie- en landbouw- [oelijkheden een belangrijke te vervullen. Zij zal daar- J echter moeilijk in staat zijn, jnneer niet op korten termijn oplossing gevonden kan Irden voor de verkeerspro- |men waarvoor zij zich ge lid ziet. IVanneer men hier toevallig |t de beschikking heeft over auto, dan is het een heel Ir om weg te komen. Wij zien jtafereelen en vechtpartijen leen plaatsje in de bussen te fwerven', maar al te vaak aan. Waalwijk uit, rijden er |>sen naar 's Bosch en Tilburg. capaciteit is echter veel te J-ing, om het aantal reislus- ook maar voor de helft te voeren. l/et het westelijk gedeelte van Langstraat is het heelemaal |urig gesteld. Het is voor ons raadsel hoe de menschen Waspik, Raamsdonk en ver- op reis moeten. Zij zijn .gewezen op de treinverbin- gen in 's Bosch, Tilburg, of .da, maar een verbinding met steden bestaat daar in het [heel niet. 'e Waalwijksche schoenindu- trok voorheen tal van ar- f/ders en arbeidsters uit de iliggende plaatsen. De trei- ln die 's morgens in Waalwijk okwamen spuiden telkenmale aderden werknemers. De ïoenindustrie zit thans met handen in het haar en weet :t, hoe aan werkkrachten te men. De vervoersmoeilijkhe- n vormen bij de oplossing van t probleem een der gewich- ;ste schakels. De talrijke onderwijsinrichtin- n te Waalwijk, wij noemen n. H.B.S., MULO, Nijverheids- hooi, Huishoud- en Industrie- hooi trekken vele leerlingen zich uit de geheele Lang- aat. Hoe moeten zij thans de hooi bezoeken. Fietsen zijn er el meer; de bussen zitten prop- >l, als ze tenmiste rijden, het- ièn vanuit het westen niet het ival is en loopen is ook maar •owat'. Begin efzelf maar eens m Het wordt daarom hoogtijd, er voor de Langstraat een ilossing voor deze problemen :vonden wordt. Vanuit d^e toote steden in het Zuiden loo- >n er nu treinen naar het wes- n. De Langstraat kan daar aar zeer moeilijk van profi eren. Het is darom noodza ak dat er een krachtige ac- gevoerd wordt, dat de trein- rbinding door de Langstraat spoedig mogelijk wordt her. eld. Wij ontveinzen ons de moei- ikheden niet', die daaraan in weg staan. Maar men dient groote belangen die hier op t spel staan, niet uit het oog verliezen. De Langstraatsche >oorlijn, ironisch het „halve- oolenlijntje" genoemd ,is op p'e plaatsen ernstig bescha- het is echter niet zoo erg, Ir. Hupkes van de N.S. te- enover een redacteur van A. G. G. VAN NED.-INDIE BEVRIJD. Amerikanen, die in een Japansch 'cvangenkamp bij Moekden in 'ansjoerije als parachutisten zijn eIand, troffen daar behalve hooge eallieerde militairen, ook aan Jhr. jarda van Starkenborg Stachou- nd?ë^0uverneur-Seneraal van Ned.- Op nadrukkelijk verzoek van H. de Koningin zal de Gouverneur- l'en Craal spoediS geëvacueerd wor- (Pe omstandigheden in het kamp m veel beter dan verwacht was. Ue gezondheidstoestand van de vangenen is dan ook heel goed. N.P. verklaarde, toen hij zeide dat alleen op deze lijn niet min der dan 90 bruggen stuk zijn. Wij wezen er in ons vorig num mer al op, dat Ir. Hupkes in een spoedig herstel van onze spoorlijn misschien niet veel ziet. Anders had hij er geen 90 kapotte bruggen van ge maakt. Want, ,,90 bruggen stuk" begin er dan maar eens aan Toch wordt het hoog tijd, dat er aan begonnen wordt. De Langstraat moet uit haar isolement verlost worden en wel zoo spoedig mogelijk. Ondanks de 90 bruggen En laat men nu al vast be ginnen met op iedere plaats een of meer taxi-ondernemingen een rijvergunning te verleenen ook voor particulieren, dan is het tenminste mogelijk om nu en dan de verbindingen elders te halen. Ook met de bootverbinding met Rolerdam is 't droevig ge steld, omdat de brug bij Dron- gelen niet wordt gerepareerd of wat hooger wordt gelegd. Zóó is 't overal misère VAN CHURCHILL OP TOE STANDEN IN OOST-EUROPA Tragedie gaande in Oost- Europa" Als leider van de oppositie en vrij van zijn vroegere regee- ringsverantwoordelijkheid heelt Churchil een scherpen aanval gedaan op de Oost-Europeesche toestanden, waar door de Russen gecontroleerde besturen optre denEr is een stalen gordijn ge vallen tusschen Centraal-Europa en de rest van de wereld, aldus Churchill. Daarachter trachten dicatoriale, communistische krachten met terroristische me thoden te regeeren. Churcill waarschuwde ervoor, dat oneen- igheid tusschen Rusland en de bondgenooten opnieuw tot een conflict in Europa aanleiding zou kunnen geven, indien een of andere mogendheid zou trach ten zonder overleg een politieke oplossing te dicteeren. Churchil verlangde, dat Enge land en de Ver. Staten het ge heim van de atoomsplitsende bom voor Rusland en alle an dere landen op het oogenblik nog zouden verbergen. Overi gens verdedigde hij het gebruik van dit wapen, dat immers een millioen levens van Amerikaan- sche en een kwart millioen van Britsche soldaten gered heeft. Rusland had beloofd binnen drie maanden na Duitschland's nederlaag aan Japan den oorlog te verklaren. Churcill prees Sta lin voor het stipte nakomen van zijn militaire verplichtingen. Maar zeide de ex-premier, een groote tragedie is wellicht aan den gang in Oost-Europa, waar de vrees voor het politieregime millioenen in zijn greep houdt. Churcill sprak in het bijzon der over Polen, Tsjechoslowa- kije en Joegoslavië, die alle on der sterken Russischen invloed staan. Churchill verklaarde, dat de westelijke grens van Polen te Potsdam is vastgesteld op het aandringen van Rusland. De gedwongen emigratie van bevol kingen veroorzaakt groote el lende. Enorme aantallen men schen worden vermist. Ofschoon Churchill's rede slechts die van den leider der oppositie was, overschaduwde zij geheel de speech van den premier Attlee, die in alge- meene bewoordingen over den binnenlandschen toestand uit weidde. Formeel verzoek tot schade vergoeding van de regeering. De staking te Roterdam opgeheven. De toestand in Nederlandsch Indië. Het beleid der regeeringen in Londen. De Nederlandsche regeering 'heeft haar aanspraken op sch> de- vergoeding van Duitschland for meel naar voren gebracht in een nota gericht aan de regee ringen van de Vereenigde Sta ten Groot Brittanië, Sovjet Rus land en Frankrijk. De staking in de Rotterdam- sche havens behoort weer tol het verleden. De arbeiders heb ben het werk hervat en daar mede is gelukkig weer een eind gekomen aan deze onverkwik kelijke geschiedenis die onzen nationalen naam in het buiten land geen eer aan deed. Het einde was er bijtijds, want er waren reeds troepen aangekomen die misschien desnoods met ge weld de staking gebroken zou den hebben. Wat dit voor ge volgen zou hebben gehad, zul len we maar niet bedenken; zij zouden in ieder geval zijn neer gekomen op de hoofden van de leiders der Eenheidsvakbewe ging, die niet den wil hadden om deze ernstige aangelegen heid ernstig te behandelen of zooals ,,De Stem" schreef: het is hier louter staken om te sta ken, om de arbeiders te trainen in de revolutionaire taktiek. De regeering heeft dit spelletje lang aangezien en zou zeker tot krachtige tegenmaatregelen zijn overgegaan als het werk niet' zou zijn hervat. Gelukkig heeft het gezond vei^and de over winning behaald. Naar Reuter uit New-York meldt', is in een aldaar ongevan gen uitzending van het onder Japansche controle staande ra dio-station te Batavia medege deeld: ,,De Keizerlijke Japc-i- sche strijkrachten op Java heb ben van het hoofdkwartier het nevel „staakt het vuren" ont vangen. De Keizerlijke Japan sche strijdkrachten zullen, zoo lang dit noodig is, de leiding.in handen houden om de rust en de orde te verzekeren". De regeeringsvoorlichtings- dienst te Londen deelt mede, dat terstond na het bekend worden van het' bericht der capitulatie van Japan door de Nederland sche regeering de noodige stap pen zijn gedaan bij de regeerin gen van de landen welker strijdkrachten in de onmiddel lijke omgeving van Ned.-Indië aanwezig zijn, teneinde er, voor zooveel noodig, aan te herin neren, dat Nederland naar be- hooren dient te worden gekend in alles wat de overgave van Japan betreft'. Prof. Mr. P. Gerbrandy zal dan op verzoek van de regee ring, het beleid van de Neder landsche emigranten regee ringen te boek gaan stellen. Ook de periode De Geer zal hierin begrepen zijn. De rappor, ten zullen in handen gesteld worden van de nationale ad viescommissie. Deze zou voorts de bevoegdheid krijgen ook zelfstandig onderzoek te doen en inlichtingen te vragen aan allen, wier getuigenis gewenscht wordt, opdat zij zich een zoo klaar mogelijk beeld ter zake kan vormen. Prof. Gerbrandy heeft bereids verklaard, dat hij volgaarne wil medewerken tot het afleggen van rekening en verantwoording door de Londensche regeeringen en heeft' met de samenstelling van het memorandum reeds een aanvang gemaakt. Hiermede zal dan dus einde lijk licht verschaft worden in veel dat nog duister is en waar over reeds vele malen van tal van zijden opheldering gevraagd HERZIENING BELASTING STELSEL. Het departement van financiën deelt mrde Op het ministerie van financiën wordt met grooten spoed gewerkt aan een regeling van de oorlogs schade en aan de stichting van een nationale herstelfinancieringsmaat schappij. Tevens zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding de ver dere geldzuivering en de registratie van effecten en andere vermogens- bestandddeelen. Op het terrein van de belastingen kan een navorderingsbesluit worden tegemoet gezien. Wat in de afge- loopen jaren op het gebiëd van de belastingen door oorzaken van allerlei aard te weinig geheven werd, zal worden nagevorderd. Verder wordt er een urgentie program uitgewerkt vooreen herzien belastingstelsel, dat de lasten, welke op de ondernemingen drukken verlicht, waarvoor uiteraard op andere punten compensatie zal moeten worden gevonden. Ook kan een vermogensaanwasbelasting wor den verwacht. ZILVERSCHEPEN TE ROTTERDAM. De tijd van Piet Hein schijnt te zijn weergekêerd. Zondag kwam n.l. reeds het derde schip geladen met zilveren munten het s.s. „Libra" in Rotterdam aan. De „Prinses Margriet" en de „Oranjepolder", beide eveneens geladen met zilver, waren reeds in de afgeloopen week te Rotterdam aangekomen. Het gaat hier om in Amerika aangemunte zilveren» dubbeltjes, kwartjes en guldens, welke van Engeland uit thans naar Nederland worden ver scheept. TEGEN GEESTELIJKE VERWORDING. Te Breda is een vergadering ge houden van het diocesane hoofd comité voor Kath. Actie in het bis dom Breda, waarbij tal van genoo- digden aanwezig waren. Na een korte inleiding door pater J. Peeters C.S.S.R. deelde directeur van Cam- pen mede dat er een „program van geestelijken opbouw" is samenge- gesteld ter vernieuwing van de ware godsdienstigheid, vernieuwing en herstel van het gezinsleven, van den arbeid, van het rechtsgevoel en het rechtsbewustzijn en van de volks tucht. Elk jaar zullen een paar punten worden aangepakt. Hoe, dat zal in diocesane dagen worden medegedeeld, nadat spoedig een nationale dag zal zijn gehouden. De actie zal over de. verschillende bis dommen worden uitgebreid. NEDERLANDSCHE UITVOERHAVENS. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, wor den op het oogenblik van de zijde der geallieerden plannen uitgewerkt, teneinde in de komende jaren de Nederlandsche havens in te scha kelen bij het kolenvervoer uit het Ruhrgebied naar Engeland, Frankrijk, Italië en overzeesche gebieden. Het zou hier zeer belangrijke hoeveel heden kolen betreffen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, den uitvoer van kolen uit het Ruhr-gebied over Hamburg te doen plaats hebben. Na voorlichting van Ned. zijde werd dit plan evenwel opgeheven. De verwezenlijking van deze plannen is voor de toekomst van de Neder landsche havens van het allergroot ste belang en tevens voor de nationale binnenscheepvaart. BENOEMINGEN IN HET BIS DOM 's-HERTOGENBOSCH. Z.H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bis schop van 's-Hertogenbosch, heeft volgens de St. J. KI. benoemd tot eere-kanunniken van de Kathedrale Basiliek van St. Jan te 's-Hertogen- bosch den hoogeerw. heer B. H. van der Hagen, deken en pastoor O. L. Vrouw te Helmond en den zeereerw. heer G. W. van der Heijden, pastoor H. Stephanus te Nijmegen. TOCH ÉÉN GELUK! Gemeld wordt, dat het met het Friesche stamboekvee uitstekend gesteld staat. De gezondheid ervan is niét alleen beter dan voor den oorlog maar het is ook in aantal toegenomen. 400 stuks van dit vee zullen binnenkort naar Gelderland gaan. Ook in het buitenland bestaat groote interesse voor 't Friesche vee, zoodat export ervan overwogen wordt, TOONEELSPELERS UIT GESLOTEN. Verschillende acteurs en actrices hebben door sympathie voor „de nieuwe orde" in vele gevallen door lidmaatschap van de N. S. B., zich onwaardig gedragen tegenover de Nederlandsche cultuur en de be schaving in gevaar gebracht. De eereraad voor het tooneel oordeelt, dat zij al naar den aard van hun optreden gedurende den tijd der bezetting voor een zekere periode zullen moeterT worden uitgesloten van de uitoefening van hun beroep. Voor goed worden uitgesloten Louis van Dommelen („Keuvelaar" na Rienks), Piet Rienks („Keuvelaar" voor van Dommelen), Ceesje Speen- hoff (Klessebes), Willy Timrott. Voor 10 jaar moeten worden uit gesloten o.m. Adolf Bouwmeester, Willy Dunselman, M. Duymaer van '•wist, Minny Erfmann, lacques de Haas, Jan Lemaire Sr., Willem van der Veer, Jules Verstraete, Jan C. de Vos Jr. en voorts verschillende voor 5 en 2 jaar. f 6545.23 f 10.— 10.— 16.50 25.— 25.— 20 25.— 15.— 5.— 25.— 10.— 1 12.50 5.— 2.50 10.— 5.— 10 8e Verantwoording. 7e verantwoording L. L. Kaatsheuvel J. P. Waspik Bestuur N.V.V. Waalwijk Olga Sprang N.N. Sprang Dames V. Sprang J. B. v. S. Sprang Willy J. v. O. K. W. J. v. d. S. Collectezak Ned. Herv. Kerk Sprang N, N. J. v. Z. Waalwijk A. V. Waalwijk C. R. Sprang M. v. O. Sprang D. V. Sprang Mannenver. Troffel en Zwaard J. v. B. Sprang A. H. Sprang W. M. Kaatsheuvel J. O. Sprang P. de V. Capelle Ver. Oudstrijders K'heuvel G. v. d. 'V. te B. H. F. Waalwijk Echo Waalwijk Th. v. D. Waalwijk H. U. Oud-inwoner B. A. Sprang Geb. S. Uit dankbaarheid Personeel de Greeff- Verwiel Waalwijk D. X. J. B. Waalwijk G. v. d. P. Sprang Gewezen onderduiker S. v. d. A. B. v. W. N. N. Loonopzand N. N. Den Haag A. v. d. S. Sprang Bierens en Zn. Tilburg Coll. Chr. Zangv. Sprang W. F. K. Waalwijk R. H. P. Drunen K. te Kaatsheuvel A. H. V. Woudrichem Balavond Oranje Buurtver. Baardw. straat H. Boers Collecte a. Capelle-Bruggetje tot school Heistraat b. School tot Korte Nieuwstraat c. Korte Nieuwstraat tot station Nieuwevaart d. Hoogevaart en Winter dijk richting Waalwijk Collecte bij muzikale om wandeling te Waspik A. B. te Loonschendijk L. S. te Loonschendijk K. S. Sprang 15. 20.— 5.— 10.— 25.— 5.— f 110.25 f 10.— 5.— 25.— 25.— 10.— 10.— 10.— 2.50 10.— 24.— 5.— 5.— 10.— 25.— 5.— 5 10.— 2.— 10.— 20.— f 120. f !0. f 25.— f 10.— f 5.— f 102.31 f 25.— f 290.60 f 132.20 f 169.— f 504.— f 1014. f 25.— f 5.— f 5.— Totaal 8e verantwoording f 9638.59 Wegens plaatsgebrek kunnen na men van collectelijsten niet afzon derlijk worden vermeld. J. van Herpen Vrijh.-Capelle HET NED ROODE KRUIS IN „VREDESTIJD". Het gaat goed tot zeer goed met de ledenwerfactie voor het Ned. Roode Kruis. Het kan echter nog beter. Ons werk moet beschouwd worden, als een werk van algemeen belang bij uitnemendheid. Daarom moet iedereen zonder uitzondering lid worden. Men doet daarmede een groot werk van naastenliefde. Alle egoisme op zijde gezetDaarom moet het niet mogelijk zijn, dat aan de personen die leden werven de vraag gesteld wordtWat geeft het Roode Kruis mijl Wat krijg ik voor mijn gulden-contributieWilt U toch iets goeds voor U zelf en kunt U zonder dat, uw egoisme niet op zijde zetten, geef dan met de intentie, dat God U moge geven, het Ned. Roode Kruis nooit noodig te hebben. Ook wordt de vraag gesteld, wat doet het Ned. Roode Kruis eigenlijk wel in vredestijd In de bange oorlogsdagen zagen wij schitterend wer': en bleek toen het Ned. Roode Kruis onmisbaar. Maar wat in vredestijd? Zie hier eenige zaken die ik i.uar voren wil brengen, ofschoon deze opsomming nog lang niet volledig is. Dijkbreukhet Roode Kruis moet ter plaatse zijnSpoorweg ramphet Roode Kruis snelt toe om gewonden te helpenZieken- vervoerhet Ned. Roode Kruis zorgt daarvoor! VerkeersongelukkenHet Roode Kruis verleent eerste hulp. Plaatst overal langs de groote verkeers wegen hulpposten met verband- kistenFabrieksongelukkenhet Ned. Roode Kruis staat paraat om te helpen. Het Roode Kruis zendt ambulan ces bij rampen in eigen land en andere landen. Enz. Enz. Steunt daarom ons weiken wordt allen lid. Ons werk is mooi nobel! onmisbaar! Voor Waalwijk kunt U zich schrif telijk aanmelden Grootestraat 148. Wij komen dan uwe lidmaatschaps kaart aanbieden. In andere plaatsen op de adressen die daarvoor zijn aangewezen. C. WITLOX, Grootestr. 148, Waalwijk Leider ledenwerfactie. INDIÈTer gemeente-secretarie en aan het Inf. Bur. Ned. Roode Kruis afdeeling Waalwijk, Groote straat 148 zijn vanaf heden kaarten te bekomen voor aanvraag naar in Indië verblijf houdende familieleden. GESLAAGD. Geslaagd voor het Staatsexamen A. Art. 12 Hooger Onderwijswet, de Heer Ad de Vries, oud-leerling van de R.K. H.B.S. te Waalwijk. BENOEMING. De heer H. Moonen is benoemd tot secretaris van Beheer en Rechts herstel te Tilburg. WAALWIJKS BELANG. Door 't bestuur van Waalwijks Belang is een adres gericht aan den Minister van Onderwijs, terzake uitbreiding der Nijverheidsschool alhier met afdeelingen voor de bouwvakken en aan de directie van den Rijkswaterstaat om maatregelen te willen nemen om de brug over 't Zuider afwateringskanaal bij Dron- gelen ten spoedigste te herstellen of te verhoogen of andere voorzienin gen te treffen om aan den onhoud- baren toestand voor onze haven en daardoor voor handel en industrie een einde te maken. LICHT IN DE DUISTERNIS. Een belangstellend lezer ontvouw de laatst in ons blad het plan dat de inwoners 's avonds het licht uit hun huizen zouden laten schijnen om een wandeling door de avond duistere straten te verlichten. Er is voor dit plan veel te zeggen, maar het moet feitelijk niet noodig zijn dat het wordt uitgevoerd. Veel eerder zien wij hier een taak van Gemeentebestuur en van de Licht- en Waterbedrijven. Het zal nog wel even duren vooraleer de gasverlichting weer kan gaan bran den. Als we daarop moeten wachten denken we weer aan geschonden aangezichten en gemompelde ver- wenschingen als de onzichtbare wandelaar een collega op hardhan dige wijze ontmoet en hij hem wat anders toevoegt dan "goeden avond". Het moet o.i. met een kleine moeite te bereiken zijn dat hier en daar in de straten enkele kleine electrische lichtpunten worden aan gebracht. Een lichtpunt om de paar honderd meter zou reeds wonderen kunnen doen. Desnoods zou de hulp van de bewoners kunnen worden ingeroepen, door de lampen voor de straatverlichting op het huisnet aan te sluiten. Wij zouden in ons blad dan graag voor iedere

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1