VOEDINGSPROBLEMEN. MAANDAG 27 AUGUSTUS 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 56 Waalwijksche en Langstraatsche Courant KORTE BERICHTEN. DOOR HET VENSTER. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer: 2483 Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat Den laatsten tijd hebben wij verschillende verblijdende be richten vernomen omtrent de voedselpositie. Het broodrant soen wordt verhoogd, misschien zal zelfs binnen niet al te lan gen tijd het brood vrij verkrijg baar zijn. Ook de aardappelen zouden al in voldoende hoeveel heid aanwezig zijn. Vleesch en vet zijn nog wel schaarsch, maar voor den gezonden mensch ziet de toekomst er toch hoop vol uit. Weliswaar moet de werkman op de gaslooze dagen vaak 's morgens fcijn „eerste bak- ske" missen en op water en brood naar de fa briek gaan, maar honger is de beste saus. Voor de zieken is de toestand evenwel niet zoo gunstig er ik meen goed te doen het een en ander naar voren te brengen omtrent de moeilijkheden, die de gezinnen waar zieken zijn, hebben te overwinnen. Men loopt hier niet mede te koop en ieder traqht zoo goed moge lijk in eigen kring die moeilijk heden op te' lossen. De toewijzing van ziekenvoed- sel geschiedt te veel van achter de schrijftafel en er wordt on voldoende rekening gehouden met de individueele behoeften der zieken. Zoo is beslist, dat alleen t.b.c. patiënten en suikèr- zieken voor extra toewijzing in aanmerking komen en verder patiënten met maagzweer die 'n kuur te bed doen. Ook hier is echter het tóegewezene onvol doende om het door- den dokter voorgeschreven dieet te ver strekken. Is het dan te verwon deren, dat de bezorgde huis moeders voor het ontbrekende haar toevlucht nemen tot de zwarte markt En hoe is het mogelijk een dieet te bereiden mq,t een paar maal daags een beetje gas en twee gaslooze dagen Bij acute ziekten wordt in 't geheel geen toewijzing van zie kenbonnen gegeven, terwijl daar toch ook vaak een streng dieet noodzakelijk is, en den patient juist vaak met kleine beetjes een smakelijk kostje moet wor den opgediend. En is de patient beterende, waar komt dan het krachtige voedsel vandaan, dat hij voor een spoedig herstel noodig heeft Bij de vaak voor komende diarrhee kan geen be hoorlijk dieet worden gegeven omdat melk en pap niet in vol doende mate kunnen worden be reid. 't Draait er gewoonlijk op uit, dat de heele familie, kinde ren incluis haar bloem en melk moet afstaan voor den patient. Iemand, die chronisch aan deze kwaal lijdt, of de maaglijder, die niet te bed ligt, krijgen geen ziekenvoedsel. Men laat dus van de bloem van het heele ge zin een wittebroodje bakken, dat in twee dagen op is en verder moet de patient maar mee aan zitten bij de stamppot, tenzij men kans ziet zwart aan boter, melk en eieren te komen. De hartlijder, die weken te bed ligt, en met zijn kortademig heid met moeite een kleinigheid gebruiken kan, moet maar boter hammen met margarine eten, of anders de melk van kinderen opdrinken. Heeft hij op een ongelegen uur eens trek in iets hartelijks, dan is er geen vuur om het te bereiden, tenzij de familie gaat sprokkelen. Dit zijn zoo eenige. van de moeilijkheden die zich voordoen in een gezjn waar zieken zijn. Wij hebben hierbij nog geen acht geslagen op de inspanning, die de gezonde gezinsleden zich moeten getroosten om den dier baren patient eens een extra hapje te bezorgen. Hoeveel kilo meters hebben zij niet afgelegd te voet of op hun fiets met harde banden om in den verren omtrek wa it boter, een eitje of wat melk op den kop te tikken. Hoeveel vrije middagen heb ben zij niet opgeofferd om met rijwiel of kinderwagen wat hout te gaan zoeken. Men klaagt hierover niet, men is blijde als men wat voor den zieke kan meebrengen. Wordt het niet hoog tijd, dat' het probleem van extra toewij zingen voor zieken eens grondig bezien, maar vooral hèrzien wordt? Wij dachten zoo van ja. Dr. L. De Engelsche minister van oorlog heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche autoriteiten in Duitschland reeds een begin hebben gemaakt met teruggave van de door duitschers in Nederland geroofde goederen. Gemakkelijk te herkennen goederen zullen direct worden te ruggegeven. Ruim 70.000 Nederlanders ver toeven in japansche krijgsgevangen kampen. Het vleeschrantsoen wordt In gaande 2 September tot 100 gram zonder been per persoon en per week teruggebracht. De hierdoor ontstane teruggang in eiwitvoeding zal worden opgevangen, deels, door de verstrekking van peulvruchten. De V. S. hebben een crediet van 3 milliard uitgetrokken om de getroffen gebieden in Europa te kunnen helpen. Montgomery is tijdens een noodlanding vrij onzacht neergeko men. Zijn toestand is thans echter „allright". In Hirosjima, de Japansche stad, waar de eerste atoombom werd neergeworpen, werden 60.000 personen gedood en 100.000 gewond. In Nagasaki, waar de tweede bom viel, resp. 10.000 en 20.000. Deze cijfers worden „voorloop?" ge noemd, daar er nog dagelijks doo- den gevonden worden en gewonden sterven. Generaal van Oyen van N.I.L. zal voor Nederl. Oost-Indië de ca pitulatie van Japan te Tokio teeke nen met vertegenwoordigers van Engeland, Amerika, Rusland, China, Australië, Canada en Frankrijk. Generaal Mac. Arthur heeft een boodschap gericht aan den heer van Mook,1 waarin hij de Neder- landsche regeering en volk dank zegt voor den steun ondervonden bij den opmarsch door de Stille Zuidzee naar Tokio; het personeel heeft zich dapper geweerd. Hij zal het Ned. volk steeds toegedaan blijven. Er is een commissie ingesteld voor parlementaire zuivering en voor annexatie. Er worden pogingen aange wend om cigaretten-vloei in 'n rui mere mate beschikbaar te stellen. De Ned. Binnenl. Strijdkrach ten hebben geprotesteerd bij den minister-president tegen 't plan tot vrijlating van politieke (landverra- delijke) elementen. Generaal Eisenhower heeft Prins Bernhard gedecoreerd voor zijn werk als organisator der onder- grondsche strijdkrachten in Neder land. In de omgeving van Colombo is een Nederlandsche „Liberator" neergestort, waarbij luit. J. Radius en de onder-officieren M. Griffioen, H. Santbergen en, M. Schuitmaker om het leven zijn gekomen. De overige inzittenden werden min of meer ernstig gewond. 23 Augustus was het den 300sten sterfdag van Hugo de Groot. Zooals men weet vertoefde deze geleerde en voortreffelijke Neder lander, op zijn bekende vlucht uit fort Loevestein, eenige dagen in 't „Oud Schippershuis" aan de Haven te Waalwijk, waar een straat naar hem werd genoemd. DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING. Het program Verschenen is thans het volle dige program met toelichting van de Nederlandsche Volksbe weging. Wij leien daarin o.a. bescherming van het volksleven tegen zedebedervende invloe den; doel en richtsnoer van de Sociaal-economische activiteit dient niet zijn de winst voor het individu, doch wel rechtvaardi ge voorziening in de redelijke behoeften van allen; de wen- schelijkheidvan een zeker eigen bezit voor iederen werkenden mensch: bescherming van het gezin; verheffing van de huwe lijksmoraal; handhaving van rechten en plichten van de ou ders inzake onderwijs en opvoe ding; verbetering van de moe- derschapszorg; uitbreiding van den volkswoningbouw rekening houdend met den gezinsopbouw (dus woningen voor groote ge zinnen, een bij uitstek moreel belang); bescherming van kin derrijke gezinnen door middel van loon- en belastingpolitiek; medezeggenschap en winstdee- ling voor de arbeiders; kinder toeslagen; beperking van divi denden en tantièmes; opbouw van een georganiseerde gemeen schap, de verantwoordelijkheid van de ondernemingsleiding niet slechts aan de vertegenwoordi gers van de kapitaalverschaffers maar ook aan die van den ar beid en de gemeenschap; verte genwoordiging in den raad van commissarissen niet alleen van de kapitaalvertegenwoordigers, maar ook van de werknemers? instelling n elke onderneming van een personeelsraad als or gaan van overleg; beschikbaar stelling tegen redelijke huurprij zen van woningen overeenkom stig de gezinsbehoeften; het te gengaan van een te groot aantal politieke partijen in de volksver tegenwoordiging; concentratie van den arbeid van de volks vertegenwoordiging op het we zen van haar taak, o.a. door het beperken van de uitoefening van het recht van amendement; overdracht van zekere bestuurs bevoegdheid aan colleges van B. en W. en van Gedeputeerde Staten; decentralisatie van de overheidstaak op functioneele organen; ontzegging van poli tieke rechten aan personen en groepen,-die op ongrondwettige wijze pogen de bestaande rechts orde of de zelfstandigheden aan te tasten; geen vrijheid van ver. eeniging, vergadering en mee- ningsuiting tot ondermijning van den staat of van de door de overheid erkende fundamentee- le waarden. Verder komen in het program voor: ,,D aadkrachtig en be sluitvaardig gezag met volksin vloed", Sterk progressieve ver hooging van het successierecht' met herziening van het erfrecht. Op de toelichting op het pro gram lichten wij nog dit oor deel: „Neutraliteit is wel het ongelukkigste begrip, dat men kan hanteeren" Naar wij vernemen is de re geering voornemens zeshonderd Nederiandsche doktoren naar In donesië te zenden zoodra de over gave der Japanners een voldongen feit is geworden. SCHEERMESJES. In Sept. zal er 'n aantal scheermesjes beschikbaar wor den gesteld voor ieder, die in het bezit is van een tabakskaart. Daartoe moet men tusschen 20 Aug. en 6 Sept. bon R 16 van de tabakskaart inleveren. Aan gezien in het Zuiden nog niet overal dezelfde tabakskaarten zijn uitgereikt als in het Noorden en dit zal omstreeks eind Augustus wel het geval zijn is de inleveringstermijn, ruim gesteld. NAZI-BEULEN. 26 Millioen menschen vermoord. Volgens officieele cijfers van door de Fransche regeering aan gewezen onderzoekers zijn in alle Duitsche concentratiekampen te zamen zes en twintig millioen menschen vermoord. De meeste slachtoffers zijn te Dachau ge vallen. Daar werden 12 a 14.000 menschen per dag omgebracht. Op 10 Juli 1944 hielden de moor denaars van Dachau een drink gelag ter viering van hun „record-dag" waarop zij 24.000 mannen, vrouwen en kinderen om het leven hadden gebracht In totaal zijn 6 millioen joden geslachtofferd. INTERNEERINGSKAMPEN. Berechting van N.S.B.-ers De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, heeft een radiorede gehouden over de intern 'eringskampen. De minister zeide o.a dat het ge voel van rechtszekerheid in ons land ernstig wordt onder mijnd indien menschen maan den worden geinterneerd, dus Voor hun gevoel eigenlijk in voorarrest zitten, zonder dat van een berechting sprake is. Ook de regeering heeft het gevoel, dat dat alles hopeloos langzaam gaat. Gelukkig begin nen de bijzondere gerechtshoven te werken. Het bijzondere ge rechtshof in Den Haag houdt' op 21 Augustus een eerste zit ting, waarin wel geen gerucht makende namen op de rol voor komen, maar waarbij een aan tal gevallen zullen worden be recht, die een richtlijn voor een aantal verdere gevallen zullen kunnen^opl e veren. De minister-president deelde mede, dat nog in September voor hetzelfde bijzondere ge rechtshof de processen tegen een aantal leidende N.S.B. fi guren zullen worden gevoerd, naar alle waarschijnlijkheid o.a. tegen Max Blokzijl en van Ge huchten. De minister deed een nadruk kelijk beroep op ieder, die een verzoek ontvangt om een taak in de tribunalen te aanvaarden, dit' in zeer ernstige overweging te nemen, want de medewerking van velen is noodig. De minister zeide verder, dat de winter voor de deur staat; een jaargetijde, dat aan de lei ding van de kampen kolossale eischen zal stellen en die zal vergen, dat verschillende kam pen, die als winterverblijf onge schikt zijn, worden ontruimd en gedeeltelijk worden overge bracht naar andere kampen. Hier en daar zullen nieuwe kampen moeten worden ge bouwd. Dit zal waarschijnlijk ten koste moeten_gaan van het her stel van woonruimten o.a. in de verwoeste gebieden. Dit bou wen zal daarom tot h,et uiterste minimum moeten worden be perkt en aan den anderen kant zullen op korten termijn al die genen moeten worden uitge schift waarvoor termen tot vrij lating, zij het voorwaardelijk, in afwachting van hun berechting in overweging kan worden ge nomen. De regeering is van plan om voor deze vrijlating nieuwe normen op te stellen. Zij heeft ter dier zake eenige overwegingen voorgelegd aan de nationale commissie van ad vies. De groote adviescommissie der illegeliteit maakte reeds haar meening kenbaar, die in groote trekken de instemming van de regeering heeft. Er moeten zoo spoedig moge lijk maatregelen worden geno men, die de geheele behandeling van deze zaak een stap dichter brengen bij het normale rechts- gestel, zooals dat voor den oor log de trots van het Neder landsche volk uitmaakte. i. Ik kijk graag eens door het venster. Onvermoe d zie je dan men schen bezig in hun gewone doen en laten. En dat is een boeiend gezicht. Ik zou de menschen willen verdeelen in twee soorten: hen die worden gadegeslagen en hen die zich onbespied wanen. Dat maakt een reuze verschil, al zegt men wel eens dat een mensch een mensch is. Zoo gauw een mensch denkt dat hij alleen is, maakt hij een metamorphose, door. Omgekeerd gebeurt natuurlijk hetzelfde. Je hebt menschen die in hun eentje lastige brompotten zijn en om zoo te zeggen nog te veel aan zich zelf hebben; maar op een ander zijn ze leuk en aardig. Zij dragen een mas ker, zetten dat vlug op als ze iemand tegenkomen en verber gen op die manier angstvallig hun gewone ik voor onbeschei den blikken. En van die onbescheiden blik ken werp ik soms door mijn venster. Ik gooi er niet te hard mee; er moesten eens ruiten van breken. Het is een interessante bezig heid, want je ziet dan menschen die je anders niet zien zoudt of je ziet ze in een andere ge daante. Mijnheer Fijn van Stand komt dikwijls langs. Hij is heel deftig. Als ik hem op zijn avond wandeling in de straat tegen- 'kom, loopt hij kaarsrecht en ge niet overal van, om zoo te zeg gen. Ik heb hem echter ook eens gezien van achter mijn venster, dus zonder dat hij erg in me had. Toen raapte hij peukies en liet ze schichtig in zijn zak glijden. Zoo heb je veel menschen, die, door het venster gezien, anders zijn dan ze zich voor doen. Doch niet met menschen al leen is dit zoo. Het is hetzelfde met allerlei toestanden, omstandigheden en gebeurtenissen: met het heele leven dus feitelijk. Als ik zoo rustig sta of zit te turen, half achter het gordijn en er komt toevallig eens een tijdje niemand voorbij want ik woon gelukkig in een rustige buurt dan verval ik onwille keurig in filosofische gedachten. Zoo noem ik ze maar, omdat ik het een geleerd woord vind. Zwaarwichtig zijn die'gedachten niet, want van zwaarwichtig heid moet ik niet veel hebb>n. Ik hou van de zon en van bloe men en mooie dingen en dat' gaat met zwaarwichtigheid niet samen. Maar ik denk graag eens aan dit of dat en ik weet niet of U dezelfde ervaring heeft, maar men kan nergens zoo rustig denken als achter een venster. Een venster doet de- dingen zien in een ander licht en onder een anderen hoek. Verrassend is dat ïoms. Neem het peukie van mijnheer Fijn van Stand maar als voorbeeld. Al die ervaringen die ik zoo achter mijn venster op doe, hoop ik hier op deze plaats zoo van tijd tot tijd eens te vertel len. Ik hoop, dat U er hetzelfde genoegen aan zult beleven als ik. KIJKGRAAG. De trekking der 4de klasse in de 496ste Staatsloterij zal plaats hebben op 10 September terwijl de trekkingen der 5de klasse zullen beginnen op 24 September. Bij K. B. van 12 Juli 1945 is de reorganisatie van liet loterijwezen, zooals die tijdens de bezetting was tot stand gekomen, goedgekeurd.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1