I WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT iONALE FEESTDAG. lONALE OFFERDAG. DE DAG DER DAGEN. (RIJDAG 31 AUGUSTUS 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 57 OVER RECHT EN RECHTVAARDIGHEID. DOOR HET VENSTER. KORTE BERICHTEN. E ECHO VAN HET ZUIDEN tofdredacteur Uitgever JAN TIELEN docteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Drukker: WaalwiJksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kannummer 2483 io zei onze geliefde Prinses toen zij Zondagmorgen in radiotoespraak de op Ko- nnedag te houden landelij- :ollecte in warme woorden ieval. Dat moet 31 Augustus daad worden. :len hebben in de afgeloo- gruwelijken oorlog, die met en atoombom eindigde, ook ooral in ons land zwaar en geleden. Velen verloren have en goed. Velen ver een dierbare aan het front, :en concentratiekamp, voor vuurpeleton, en blijven al- achter. Velen leden be- lichamelijke en materiële geestelijke en moreele scha- !n al dezen, die bij duizen- te tellen zijn, moeten ge en worden. Regeering doet voor hen zij kan. Maar zij kan niet Het Nederlandsche Volk en wil echter niet dulden, deze menschen verwezen len naar liefdadigheidsin- ingen. Ware dit wel zoo, zou reen nationale schande ekenen. Zij hebben immers met ons geleden en ge len, samen met ons op de gestaan voor hetzelfde ge- ischappelijke doel: het be- van de rechten en vrij- n van ons Nederlandsche aar dan heeft datzelfde Ne- ndsche Volk nu ook den n plicht om gezamenlijk en enschappelijk de slachtof- van dezen grootschen strijd elpen. Dit is een eerezaak nationale plicht. Niemand hierbij achterblijven, want and kan daarvoor een ex- aanvoeren. De op allerlei ;d bestaande nooden moe- worden opgelost en gele- ar is echter geld mee ge- d. ontstellend veel geld. eld zal worden opgebracht hét Nederlandsche Volk collecte, die op 31 Augus- vordt georganiseerd. gt niet: ik heb al zoo vaak ven. Want velen hebben veel gegeven. Maar er :n er nog zoovelen over meer geleden hebben dan )oit geven of vergoeden En hoe meer gij geeft, des eller kan geholpen worden, es te spoediger zal Neder- weer herrijzen. Vrijdag, 31 Augustus, zal ie eerste keer zijn, dat' wij verjaardag van onze dier- Landsmoeder na zoovele weer in vrijheid en uit- ig kunnen vieren. Toont echter, dat Uw uitbundig- zich niet' beperkt tot Uw persoon en dat Uw Ne- ndschap niet slechts op of in woorden bestaat, jst thans met één grootsch ar van milddadigheid, dat' kleine Nederland ook nu groot kan zijn, groot in tsbesef en naastenliefde, 1 in de verbondenheid en dragen van elkanders i. Uw dankbaaheid en waar- 'ng voor de herkregen vrij- blijken uil' Uw bijdrage op aginnedag. milddadigheid zij even en spontaan als Uw feest je. Steunt de collecte en J niet Uw „steentje" bij, draagt „keien" aan, want 'Od is groot en de slachtof- :'jn velen. at Uw hart warm en Uw mild zijn op Koninginne- dan zal deze Nationale, tdag inderdaad worden een Nationale Offerdag. „Het recht is die zakelijke „en persooonlijke verhouding „van den mensch tot den „mensch, welke, instand ge houden, op haar beurt weer „de menschenmaatschappij in „stand houdt, en zoo zij met „voeten wordt getreden, deze „ten verderve stort.'' Dante, Monarchia. Wij leven in de „verlichte" eeuw. Tijdens het bestaan van de wereld zal er echter over haar wel nooit zooveel duisternis ge hangen hebben als in deze eeuw van de techniek. De wereldge schiedenis is waarschijnlijk nooit zoo bewogen geweest als in de laatste 30 jaren. De eene groote gebeurtenis is nog niet' beëindigd, of de ande re is op komst, en de eene is al tragischer dan de andere. In November 1914 breekt de eerste wereldoorlog uit. Drie jaren later aanschouwt men de Russische revolutie. Lenin, Stalin en Trotzki pro- clameeren de dictatuur van het proletariaat. Het communisme grijpt in Rusland naar de macht. Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat In Januari 1939 krijgt Duitschland z'n afgod in den persoon van Adolf Hitler. Een andere door en door hei- densche wereldbeschouwing, het nationaal socialisme, maakt Zich van het Duitsche volk meester. De Mythus des 20 Jahrhun- derl, de ras- en bodemleer, gaat de zielen totaal bederven. Met als ondergrond de eco nomische wereldcrisis. In Mei 1940 barst de grootste aller oorlogen los. En wanneer zal deze uitge werkt zijn? Krijgt de zwartgallige (voor- nationaal socialistische) duit sche profeet' O. Sfengler, met z'n „Untergang des Abend-lan- des" voorspelling gelijk? Is er in Rusland werkelijk een nieuwe cultuur aan het groeien, die onze Christelijke zal overheerschen en dnderwer- pen? We weten het niet. Een ding staat echter vast: wij Christenen moeten ons ge loof werkelijk beleven. Rusland is onze buur geworden. Al deze groote wereldgebeur tenissen, afgezien van de eco nomische crisis, hebben slechts één oorzaak: de machlsbezeten- heid van een kleine groep dwazen. In de 20e eeuw heeft het recht niet geheerscht, maar de macht. De schending van het recht voert, gelijk Dante, in z'n be roemde definitie, zegt, de wereld ten verderve. Als Europa en Amerika er werkelijk in slagen het recht te doen zegevieren, dan gaan wij niet ten onder. Onze leefkracht is sterk ge noeg om zelfs het Russische gevaar te keeren. Wij zijn groot' geworden door het christendom. De Christelij ke cultuur is de eenig ware, goede en rechtvaardige. Mits wij maar putten uit de zuivere bronnen, dan staan en blijven we sterk. Dan behouden we ook onze groote idealen, o.a. ,de kerstening van de geheele wereld. Wij hebben het toch zoo dui delijk gezien: het kwaad straft zichzelf. De tyran graaft' z'n eigen graf; ook dient hij zich als „Uebermensch", Führer, af god. Want er zijn van die eeuwige waarheden, waarvan niemand mag afwijken. Er is maar één keuze: we moeten naar den rechtsstaat'. Een der grootste vragen is echter wat is recht en recht vaardigheid. In elk mensch leven drie groote strevingen: I. Zijn drang tot zelfbehoud; II. Zijn groote behoefte aan Godsdienst; III. Zijn drang naar gemeen schap. Behoefte aan Godsdienst en gemeenschap heeft enkel de mensch, wijl hij een redelijk wezen i§, Drang tot zelfbehoud en voortplanting iheeft' ook het' dier. Behoefte aan gemeenschap is voor ons onderwerp van fun- damenteele beteekenis. Dit staat vast. Het recht ordent, regelt, den mensch in die dingen, die be trekking hebben op een ander. „Ander"' nu kan op 2 manie ren voorkomen: I. „Ander" beschouwd als enkeling; II. „Ander" in het algemeen genomen, zooals iemand, die de gemeenschap dient, alle menschen dient, die tot deze gemeenschap behooren. Een rechtsverhouding tot zich zelf bestaat dus niet. De bevelen en voorschriften die den mensch ordenen met be trekking tot zichzelf behooren tot de moreele orde, tot de gods dienst'. Omdat nu de verhouding van den eenen mensch tot den an der noodzakelijk is, en zoo ge wichtig voor het behoorlijk leven, daarom is er een af zonderlijke deugd, die de han delingen van den mensch regelt met betrekking tot' een ander. Het eigen voorwerp van deze deugd is de rechtvaardigheid. Van de 4 kardinale' deugden is de rechtvaardigheid de voor naamste. De grootste der Kerkvaders de H. Augustinus zegt daarom: „Er zijn 4 deugden in de ziel, waardoor wij in dit leven gees telijk leven nl. de verstandig heid, de matigheid, de sterkte en de rechtvaardigheid. De laat ste doordringt alle andere, nl. de liefde tot God en tot den naaste." De rechtvaardigheid is wer kelijk een der grootste deug den: „want' om haar worden de menschen goed genoemd' en daarom is de glans der deugd in haar het' hoogst" (Cicero). Ontbreekt de verhouding tot een ander, dan heeft men geen eigenlijke rechtsverhouding. Er bestaat' dus geen eigenlijk recht: tusschen vader en zoon. De zoon is, met betrekking tot' menschelijke aangelegenhe den, iets van den vader, omdat hij op eenigerlei wijze een deel van hem is. Tusschen vader en zoon bestaat slechts het vader lijk recht. Zoo ook tusschen de gehuw de man en zijn vrouw. Aan de rechtvaardigheid moet' men nog een 2de eisch stéllen. De rechtvaardige handeling moet een zekere gelijkheid te weegbrengen. De Heilige .Tho mas van Aquino definieert de rechtvaardigheid dan ook aldus: „Onder de andere deugden bestaat het eigene van de recht vaardigheid hierin, dat' zij den mensch en die dingen ordent, die betrekking hebben op een ander. Want zooals de naam zelf aantoont, sluit zij een zekere gelijkheid in. Immers het gelijk maken van dingen heet in het gewone spraakgebruik „recht- maken". Evenmin heeft men dus een eige-nlijke rechtsverhouding tus schen God en den mensch. De gelijkheid ontbreekt' hier. De mensch kan aan God niets op gelijkwaardige wijze ver gelden. Wij kunnen Hem der halve geen recht geven in den eigenlijken zin van het woord. Toch moet de mensch aan God zooveel mogelijk vergel ding geven. Dit doen wij door onze ziel geheel aan hem te on derwerpen. 31 Augustus 1945. Het zal worden de dag der dagen een uitbundige feestvreugde zal zich doen gelden over ons geheele land in iedere stad, in ieder dorp zullen de menschen den 65-sten verjaardag van H. M. Koningin Wilhelming vieren. Voor de eerste maal sinds vijf lange jaren, zal de verjaardag van onze geliefde Vorstin weer in volle openbaarheid en spontaan- t Fieid en bij haar tegenwoordigheid in eigen land, gevierd kunnen worden. Thans geen verborgen uitingen van listig weggestoken oranje-speldjes, uitgezaagde dubbeltjes, of oranjebloemen in het knoopsgat, met toch nog het gevaar, dat een of ander landverra- derlijk sujet daarover zijn opmerkingen zou maken, met alle gevol gen, die dat kan hebben. Openlijk gaan thans de vlaggen uit en rond de Vorstin geschaard, zal in ons land niemand achterblijven in zijn betuigingen van trouw en liefde voor het Oranjehuis en zijn Vorstin. Dat Oranje en Nederland één zijn, moge morgen weer bewezen worden, op ondubbelzinnige wijze l 500.000 Amerikanen gaan naar Japan. Amerika wenscht een groot leger op de been te houden met het oog op de gevarenelementen in het verre oosten. Polen zal het eerste land ziin, dat herstelbetalingen krijgt uit Duitschland. Nog dit jaar zullen industrie-materialen en zelfs heele industrieën uit Duitschland naar Po len worden overgebracht en wel tot een waarde van 709 millioen dollar. Steeds meer door de Duit- schers geroofde goederen komen in allerlei plaatsen in Nederland te voorschijn. In 234 kort geleden be zochte schepen bevonden zich groote hoeveelheden waardevolle artikelen, waarénder 16.500 ton wan producten. 2.640 ton machines, ma- chine-onderdeelen, kranen e.d., 1.050 ton scheepsbouwmateriaal, 400 ton verfmateriaal, 260 ton papier, 900 ton straatklinkers en metselsteenen 9.800 rollen draad, 115 ton touwen nog heel veel meer. De winkels mogen op Konin ginnedag gesloten zijn. Indien bak- kersvvinkels eyeneens willen sluiten, mag in de bakkerijen op Donder dag gewerkt worden als op Zater dag. 15.000 goederenwagens zullen door de geallieerden te onzer be schikking worden gesteld, benevens 8 reizigerstreinen met 800 zitplaatsen. Vijf hiervan zullen in het westen van ons land dienen, 2 in het oos ten en noordoosten en 1 in het zuiden. Uit België zal glas worden aangevoerd. Deze maand komt er 60.000 M2 en geleidelijk een totaal-' hoeveelheid van 600.000 M2 meldt de M. en R. bode. Laten wij hopen dat plannen en werkelijkheid dit keer eens met elkander overeen stemmen. Er bestaan plannen om te Boxtel op te richten een R.K. Mid delbare Landbouwschool. De Posterijen zullen op Ko ninginnedag den Zondagsdienst vervullen. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De Nationale Advies Commissie heeft in een openbare vergadering besloten de regeering te adviseeren de verkiezingen, indien deze op normale zij het ook niet op technisch volmaakte wijze kunnen plaats vinden te houden: voor de gemeenteraden in December 1945, voor de Ilde Kamer in April 1946. Die voor de Provinciale Staten zul len voor dezen laatsten daium moe ten gehouden worden. Hoewel de Regeering het houden van spoedige verkiezingen als een groot belang erkent, zijn de tech nische moeilijkheden van dien aard, dat men ze niet voor het voorjaar van 1946 kan houden, aldus deelde kapitein Brugman van den regee- ringsvoorlichtingsdienst mede. VERWILDERING. De minister-president zeide in een vergadering voor 't N.V.B. te Rot terdam dat wij den vrede in de we reld en in het menschenhart in den diepen zin van 't woord nog moe ten veroveren. Verwildering zien wij aan alle kanten om ons heen. Wanneer ik De grenzen van de rechtvaar digheid hebben wij nu getrok ken. Thans komt de1 groote vraag: Hoe kunnen wij het recht kennen. Hierover zal een volgend artikel handelen. om mij heen zie en zie tot welk een peil vrouwen zich laten afzak ken, waarvan ik dat vroeger nooit zou hebben verwacht, dan heb ik het gevoel: er is toch wat los in ons volk. Het is niet juist, daarvan het Canadeesche leger de schuld te geven. Er is geen enkele vrouw, die tegen haar eigen wil zich verlaagt en meegesleept wordt. Wij doen het zelf. Dat is de verwildering. En in die verwildering wil nu de Neder landsche Volksbeweging een gees telijke vernieuwing brengen. ER KOMT MEER SPOORWEGMATERIAAL. Door de geallieerden zullen, be halve de kolenwagens, die in Lim burg worden gebruikt, 15000 goe deren wagons ter beschikking wor den gesteld. Verder zullen acht reizigerstreinen elk met 800 zitplaatsen beschikbaar komen n.l. vijf treinen voor het Westen, twee voor het Oosten en N.O. en een voor het Zuiden van ons land. BERECHTING MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl zal op 11 September a.s. om 10.30 uur voor het Bijzon der Gerechtshof te Den Haag te recht staan. Hij heeft ruimschoots de tijd gehad ztch op deze „Bran dende kwestie" voor te bereiden. Met hem zal de oud-N.S.B.-burge- meester van Wassenaar jhr. De Blockq van Scheltinga voor het gerechtshof verschijnen. SCHOEN REPARATIEBON. Bon 236 Algemeen van de bon kaart 9e periode is aangewezen voor 25 gram reparatieleder. SPOEDIG CHOCOLADE. Destijds werd gemeld, dat de chocolade-industrie, hoewel er grondstoffen aanwezig waren, niet op gang kon komen omdat er geen brandstof was. Naar het Eindh. Dgbld. verneemt hebben de fabrie ken kolen gekregen, zoodat er spoe dig weer chocolade in de distributie zal komen. SERVIESGOED.... NIET VOOR HET ZUIDEN. Een grossiersfirma in keramische producten deelde volgens „Oost- Brabant" in een circulaire aan haar afnemers mede: „Door een regeling getroffen door het Rijks Bureau Keramische Indu strie kunnen wij vanaf heden be ginnen met het afleveren van ser viesgoed voor het gebied boven de rivieren en wel 75 pet. naar plaat sen, welke getroffen zijn door oor logsgeweld en 25 pet. naar die plaatsen, welke van het oorlogsge weld niet geleden hebben. Aan Brabant, Limburg (met uit zondering van Noord- en Midden- Limburg) en Zeeland mogen voor loopt geen goederen meer worden afgeleverd." Het Rijksbureau schijnt in den waan te verkeeren, dat hier in het Zuiden aan niet-getroffen plaatsen al wel eens serviesgoed is verstrekt. Laten we die heeren dan uit den droom helpen. Dat is niet waar! Voor de uitzondering bestaat dan ook gren enkel motief. Ze dient onmiddellijk opgeheven te worden als men de billijkheid wil betrach ten tegenover alle landsdeelen en geen volkomen gerechtvaardigde verontwaardiging in het Zuiden wil wekken. „De Stem". Kantoor en drukkerij van dit blad zijn Vrijdag en Za terdag gesloten. II. Maandagavond zat ik voor mijn venster, in een makkelijke stoel. Ik mag dat wel; zoo na ge dane arbeid is het zoet rusten, zeg een spreekwoord. Vandaar dan ook Er was buiten niet veel te zien. De menschen schijnen het op het oogenblik verschrikkelijk druk gekregen te hebben met vergaderen. Ja, dat is waar ook. Over vergaderingen gespro ken. De gemeenteraden zijn dan ook weer begonnen. Zij dragen weliswaar nog het predicaat „tijdelijk", maar dat neemt toch niet weg, dat zij hun taak met den meesten ernst gaan aanvaarden. Ik heb op mijn gemak de ver slagen in „De Echo" er eens op nagelezen en dat deed me weer aan den goeden ouden tijd den ken. Als ik het gesprokene zoo nog eens de revue laat passee- ren, dan kan ik niets anders zeggen, of een en ander houdt de beste beloften in, voor de toekomst. Men is met de beste bedoe lingen gestart en ik hoop nu maar, dat men het volhoudt. Bovendien geeft een gemeen teraad cachet aan de plaats, met m het minst omdat men er zoo maar in één klap drie handen vol „edelachtbare hee ren bij krijgt. Dat wil toch wel wat zeggen. Voor den oorlog waren er ook gemeenteraden, maar men moest vaak raden wat zij uit voerden. Vandaar de naam mis schien? Toch ben ik blij, dat zij teruq Zijn. a Dat wijst er tenminste op, dat we weer democratisch worden, al is het met de gemeenteraden dan nog maar een soort surro gaat-democratie. Beter dan niets, zult U zen gen. Ik ben het met U eens. Zeg zelf eens: hoe zouden we zonder surrogaat den oorlog zijn doorgekomen? Vlijmen had de primeur in de Langstraat. Niet met asperges, met ge meenteraden natuurlijk. Men vertelde mij, dat het de enkele oude-getrouwen was aan te zien, dat zij meer in de raad zaal gezeten hadden. Zij zochten direct hun oude plaatsje en waren behulpzaam-vriendelijk tegen over de nieuwelingen. De agenda liep vlot van sta pel, al schenen er wel wat strubbelingen te zijn, toen de agenda was afgewerkt, want toen begon men over nood woningen, als ik het goed be grepen heb. Het schijnt een moeilijk geval te zijn, las ik in „De Echo", want men kan van „niets" geen noodwoningen bouwen. Intus- schen hoop ik dat de Vlijme- naren het bevredigend oplossen, want ik mag die menschen daar wel. Waalwijk volgde Vlijmen op den voet; of moet ik zeggen op den dag. In ieder geval hebben de Vlijmeneren ons die primeur lekker afgesnoept. Ik meen me te herinneren, dat de Waalwijksche raadsver gaderingen vroeger re-kort vergaderingen waren. Ook nu ging het glad. Als ik het krantenverslag er eens critisch op na lees, krijg ik den indruk, dat de raad eerst een raad-van-den-raad qehouden heeft. Ik vind het niks erg. Men was het op ieder terrein in ieder geval roerend eens. Moge het zoo blijven. KIJKGRAAG.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1