IHl 183: WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT >EI ANDAG 3 SEPTEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 58 voige„dei,L|Ta|R GEZAG NEEMT AFSCHEID KORTE BERICHTEN. VAN UNIFORMEN EN RANTSOENEN. BIJDRAGE MONUMENT J. DE ROOIJ. NIEUWS UIT WA AL WIJ K NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. BERKDIJK. LOONOPZAND. DOOR HET VENSTER. dekking Het toe; kamer w ECHO VAN HET ZUIDEN pldredactaur Uitgever JAN TIELEN l icltur J. A. A. VAN DEN DUNGEN vaarop dus de Ü»«,*ur Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Drukkar: WaalwIJkicha Stoomdrukker!) Antoon Tlalen Kannummar 2483 aten. .Jet hun gedwongen vertrek ons land, lieten de duitschers Ier> t slechts één grooten chaos iter. Er was niets meer, wat i maar in de verte verge- igrafenisv m kon worden- met het :Nis of fen van een normale maat- nu en appij. En toch was het een men do ste vereischte, dat dit nor- den scHi ie leven zoo spoedig moge- zéuïaci zou terugkeeren.. Ve kunnen zeggen, dat het i uitkeeriarop thans een beetje begint f niet v lijken, en als dit zoo is, dan traden zi ^en wij dat niet op de laat- van'ha Plaats aan het Ml'itair Ge- G in ge dat in het herstel van het ENS-RiSKjatschappelijke- en economi se der v(,e jeven een zeer belangrijke 'a'f/khc^ k «vervuld heeft. Het klinkt jschien boud dit hier zoo te vestige ar zonder meer te beweren, nisversta'iar WÜ nemen de verantwoor- ig daarvoor graag op ons. Vij gelooven niet, dat er in land ooit een mia of meer ILBUR icieele instantie geweest is, pick-up lke zooveel critiek op haar rk en beleid heeft ondervon- als het M.G. Wij weten iter zeker, dat er na de be ding nergens met meer idea- ne en vertrouwen gewerkt dan aan het Militair Com- jsariaat van het district Josch, waar wij 1.1. Maandag d sluitingspersconferentie bij- iesrhiklriI)onden' Het waS de laatste een lange reeks van bijeen- isten, welke stonden in een van volkomen onderling ouwen, waar nooit een ,g van ons onbeantwoord ji en waar het ons zonder „ige terughoudendheid ver- ,nd werd een volledige blik te an op het veelomvattende, .haast onoverzienbare, zeer rantwoordelijke werk van dit issariaat met den reserve- ijoor C. Thomas (in de ille- liteit was het de bekende rel) aan het hoofd. 'oen Majoor Thomas in Josch zijn taak aanvaardde, k deze hopeloos. Hij stond het hoofd van een district, het zwaarst getroffen was het geheele land en hij est maar zien, hoe en waar begon, want hulpmiddelen ren er niet. Uit dit poovere begin, is ech- een dienst gegroeid met tal vertakkingen en ieder de- heef zich vol energie op de ar toegewezen taak gewor- Het M. G. groeide in Bosch uit tot een machtig paraat, bestuur door een be- idvolle en soepele hand. Bergen werk zijn er verzet. zouden voorbeelden kunnen lemen en er onze krant mee schrijven, doch dit is de be- eling niet. Wij zullen daarom ee cijfers noemen, die teeke nd zijn voor den omvang van werk dat hier verricht moest irden. Er waren dagen, dat 3500 menschen te woord ge- aan werden en de sectie Voor. :hting en Informatie had we- :n van 13.000 stuks inkomende >st. Er is dikwijls gezegd, dat heele M.G. een (en hier wam een minder net woord) i, maar wij begrijpen dan niet aarom duizenden dan toch laar telkens weer de hulp of medewerking van het M.G. 'amen inroepen, als zij iets iden bereiken of gedaan isten krijgen. Deze cijfers loeten er toch wel op wijzen, at er in 's Bosch iets gepres- *erd is. Het zwaar getroffen k-d van Heusden en Altena, **s door alle officieele instan ts in het kader der hulpver- "~ning vergeten. Maar het M. te 's Bosch vergat niet en amen met het Langstraatsche 0Qaité is hier zulk prachtig erk verricht, dat de menschen la de-overzijde zelfs nooit ge- hebben, dat zij vergeten h 5£tiek is goedkoop. is het M.G. niet bespaard leven. Vaak niet ten on- !hte, maar als men bijv. later as kennis zal nemen van de .porten die over het werk van 's Bossche commissariaat in zullen worden uitgegeven jan welks inhoud wij reeds dtelijk kennis mochten ne- dan zal men moeten toe dat wij den chaos van bevrijding niet in zoo'n tijd, yoor een aanzien- eel te boven zouden ekomen. Wij mochten 1Gl werk van het M. G. in ..Bosch op den voet volgen: ij waren er als kind aan huis 'ouden we haast zeggen en wij "etGn, dat hier gezwoegd en ge- er^t \s om de normale ver- oudingen zoo spoedig mogelijk doen terugkeeren. Majoor 'lomas wist, dat, als hij dit ?u bereiken, hij zichzelf met 'Jn staf overbodig zou maken, dt wasjechter zijn enige doel- telling, die hij r^eds met het ^vaarden van zijn functie '°rop had geplaatst. Met toewijding en idealisme as, waarmede hij al zijn naaste medewerkers wist te bezielen heeft Majoor Thomas zijn on dankbare taak vervuld en hij heeft daarvoor den dank ver diend van allen die een onbe vooroordeeld en objectief oor deel over het moeilijke werk van M. G. kunnen uitspreken. De minister van financiën heeft medegedeeld dat de Nederl. Staats schuld door den oorlog van 5 tot 23 milliard is gestegen. De regeering ziet de saneering van 't geldwezen met vertrouwen tegemoet. De eerste maatregel heeft een gunstig verloop gehad. De kolenproductie der Neder- landsche mijnen is thans gestegen tot ongeveer 19000 ton per dag, zoo deelde de minister van Handel en Nijverheid, Ir. Vos, Dinsdagavond via Herr. Ned. mee. Hij zeide voorts dat de invoer ook aanzienlijk is toegenomen, zoo dat de perspectieven iets gunstiger zijn. De regeering zal 2 pakjes sigaretten per week laten verstrekken, Als dit in een daad wordt omgezet zal hij het hart der mannen gestolen hebben. Hij deed een heroep op den handel en winkeliers om geen goederen achter te houden. De eerste Amerikaanschc be zettingstroepen zijn Maandag in Japan geland. Zij bestonden uit 150 ingeneurs en specialisten op het ge bied van het verkeer en van de luchtvaart en hebben tot taak, een vliegveld ten Z. van Tokio in ge reedheid te brengen voor generaal Mac Arthur en voor de bezettings troepen. Tevens zijn Amerikaansche vlooteenheden de baai van Tokio MAANS OP- EN ONDER GANG 1945. 4 Sept. op 4.2 5 Sept. op 5.13 6 Sept. op 6.25 7 Sept. op 7.35 Zons op- en ondergang 1945. 4 Sept. op 6.56 onder 20.22 5 Sept. op 6.57 6 Sept. op 6.59 7 Sept. op 7.1 'onder 20.1 onder 20.26 onder 20.46 onder 213 onder 20.19 onder 20.17 onder 20.14 binnengestoomd, als laatste voor bereiding voor de landing Aan 10.000 mariniers in de vlootbasis van Yokosoeka. Onder de gemeente Broekhui zen in Limburg zijn bij het ruimen van mijnenvelden negen leden van de Nederlandsche S.S. om het leven gekomen. Verscheidene anderen liepen zware verwondingen op. De Bruidegom en zeven brui- lofstgasten zijn het slachtoffer ge worden van een methyl-alèohol- vergiftiging, we|ke zich in een klein Belgisch grensplaatsje heeft voor gedaan. De bruiloft had plaats in het dorpje Gemmenich, dat op enkele kilometers afstand van Vaals over de Belgische grens is gelegen. Er waren zeer veel gasten aanwezigen er werden borrels geschonken van twijfelachtige herkomst. Tijdens de bruiloft deden zich bij vele der gasten de gewone verschijnselen van vergiftiging door methyf-alcohol voor tengevolge waarvan vrij spoedig na elkaar acht personen, waaronder de bruidegom zelf, zijn overleden. Bij een twintigtal andere gasten deden zich eveneens deze verschijnselen voor. Verscheidenen hunner werden blind en men vermoedt, dat het aantal dooden nog zal toenemen. De zomerdagen gaan vlug voorbij voor ons, hier in Duits land. We hebben ons werk, we hebben ons vermaak, en de sfeer waarin je leeft, deel uit makend van het bezettings leger, geeft' je een voldoening- gevend gevoel. Vooral wan neer je tegenover hen, Duitsets, staat als gebieder tegenover ge hoorzamende; na de vijf jaren die wij achter ons hebben kan het je intens goed doen nu de rollen omgekeerd te zien. En ze doen wat hun gecomman deerd wordt, alle orders die uit gevaardigd worden door.de mi litaire Regering worden strikt nagevolgd. Nee, strikt is het woord niet, beter is slaafs; ct is werkelijk iels, dat voor ons Nederlanders vreemd aandoet; slaafs is de/ manier waarop zij orders opvolgen. Ik kan het niet anders verklaren dan dat het typisch is voor den Duitser, dat het met de volksaard vergroeid is. Wij hebben het hier gelukkig getroffen, gevochten is hier niet meer en het stadje is practisch onbeschadigd. De publieke diensten werken allemaal in min of meer beperkte omvang. De burgemeester, aangesteld door de Militaire Regering, werkt met zijn gezuiverde staf naast en samen met den Town- Major en de diverse Militaire- Regering-Detachementen. Er is een detachement voor de stad en een voor de Kreis. Langzamerhand worden deze detachementen ingericht op een meer stationaire basis, steeds nieuwe gezichten zie je er, nog breiden ze zich uit. En verbin dingsofficieren, Franse, Poolse, Nederlandse, Belgische, Rus sische, je hebt de grootste moeite ze allemaal te onder scheiden. De Franse en Poolse herken je aan hun bandje op hun schouder, „France" en „Po land", de Nederlanders aan hun oranje sterren op hun kraag en de Russen aan hun enorme gou den epauletten. Een vermakelijk ding is de verbazingwekkende verschei denheid van uniformen, die je hier ziet. Om te beginnen zijn er de gewone Engelse battle- dresses, de Schotse officieren en de schildwachten voor de di verse gebouwen in de nationale Schotse dracht, de Schotse doedelzak-band, de marine-uni- fórmen en de R.A.F.. Daarnaast zie je de totale collectie uni formen van de Wehrmacht, die gedragen worden door de Duit se legerresten, die nog steeds in tact zijn en onder hun eigen officieren staan, onder Engelse supervisie natuurlijk, om ge leidelijk aan weggevoerd te worden naar hun verschillende bestemmingen. Ik dacht dat ik tijdens de oorlog in Holland on geveer wel alle Duitsche uni formen gezien had, maar hier ontmoet je steeds nieuwe, on bekende kledingstukken. In fanterie, Luftwaffe, Marine, Bergjagers, tankbemanning, ja zelfs het Afnika-uniform, en deze dan nog in alle mogelijke com- binaties;berglaarzen, tankbroek, een marine jasje of een paar ..Stiefel" met een ultrakort broekje en een bontjacket, zijn absoluut niet ongewoon. En om de kroon op het werk te zetten slenteren overal langs de stra ten e exkrijgsgevangenen, die wachten in kampen tot ze naar hun land terug kunnen keren. Veel van hen dragen nog ge heel of gedeeltelijk hun uni form. Je ziet veel Polen met hun karakteristieke aehteroverlig- gende uniform-pet, een enkele overgeschoten Fransman, nog wat Russen met hun dikwijls half-Aziatische gezichten, de zwartharige Italianen, en Tsje chen, Roemenen, Bulgaren Yoe- goslaven en wie weet wat nog meer voor Balkan-natonaliteiten ik heb nog steeds niet uit kun nen vinden wat het precies al lemaal is. Ik kan me voorstellen dat U in Holland graag vergelijkingen treft tussen de omstandigheden daar en hier. Ik kan weinig .vergelijkingen trekken, omdat ik wel zie hoe het leven hier gaat, terwijl ik me van Holland maar een vaag beeld kan vor men uit de correspondentie. Maar ik kan de vergelijkingen aan U overlaten, en U vertel len van het leven hier. Daar zijn bijvoorbeeld de rantsoenen. Ik heb eens gein- formeerd wat' de Duitsers nu eigenlijk krijgen, en dit zijn de voornaamste artikelen vleesch 500 gram vet v- 300 gram kaas 62*A gram Graanvlokken 125 gram peulvruchten 750 gram suiker 1000 gram marmelade 700 gram koffiesurrogaat 125 gram Dit waren de aangewezen hoeveelheden voor een periode van 4 weken, n.l. van 23 Juli tot 19 Aug. Het is niet veel. Hierbij moet in aanmerking ge nomen worden dat dit de rant soenen zijn voor dit gedeelte van Duitschland, daar de ge hele voedselvoorziening gede centraliseerd geregeld is. En ik geloof dat de mensen hier be trekkelijk goed af zijn want er is veel landbouw in de omge ving. Af en toe zijn er „Sonder- teilungen", zoals de ene keer wat jam, de andere keer wat koffiesurrogaat, waarvoor dan echtéT andere toewijzingen weer minder worden. Een gelukkige omstandigheid voor de mensen hier is dat' hel zeevisserij-centrum Cuxhaven niet ver af is, zodat er regel matig verse zeevis aangevoerd wordt. Urenlang zie je dan lan ge rijen wachtenden voor de viswinkels om per huishouden een enkel pond vis te krijgen. Een groot tekort schijnt er hier te heersen aan verse groen ten en fruit. Dag in dag uit staan er queu's voor de groen- tenwinkels, om wat sla, rabarber of koolraap te krijgen. Maar er ger nog is fruit, de mensen die op de winkels aangewezen zijn krijgen ongeveer maar eens in de drie, vier weken een enkel kilo peren, pruimen of appels. Begrijpelijk is het dus dat de stadsbevolking er druk op uit trekt om bij de boeren in de omgeving het een en ander los te krijgen. En de Zwarte Markt, zult U vragen? Natuurlijk bestaat er een Zwakte Markt, en het' enige verschil jmet andere landen is, dat er niets, absoluut niets voor geld van de hand wordt gedaan. Het vertrouwen in hel geld is weg. Alleen ruilhandel bestaat nog, en die floreert dan ook he vig, en neemt nog steeds toe. De reden voor dit laatste is, dat nu het gebrek zich steeds erger doet voelen, omdat er geen in voer van bezette gebieden meer bestaat, de voorziening vanuit het oostelijk deel van Duitsland heeft opgehouden sinds de Rus sische bezetting, de vervoer- moeilijkheden zeer groet zijn, en practisch geen een fabriek nog iets aflevert. Over ruilhandel gesproken, er bestaat hier officiële ruilhandel, iets wat destijds bij ons in Hol land verboden was. In de win kelstraat in de centrum van hetf stadje is een winkel apart er voor ingericht. In de etalage staan alle mogelijke artikelen, gebruikt en nieuw, aangeboden, met een kaartje erbij wat' er voor in ruil wordt gevraagd, zo als boeken, pannen, kleren, sportartikelen, handdoeken, kor tom alles wat gemist kan wor den en maar enige waarde voor iemand anders kan hebben. Er wordt druk gebruik van ge maakt. Andere etalages die steeds een drukke belangstelling hebben, zijn zulke, die van on der tot boven vol hangen met kaartjes, waaop inlichtingen worden gevraagd omtrent ver miste familieleden. Het grootste gedeelte ervan zijn leden van families die uit oost-Duitsland gevlucht zijn, en elkaar onderweg kwijt zijn ge raakt, of van oost-Duitse man nen, die in het leger waren en nu hun geëvacueerde families zoeken, die ergens in Duitsland rond moeten zwerven. Dit soort van informatie-bureaux vindt men in alle plaatsen, en ze heb ben onderling contact', zodat het sijsteem wel schijnt te werken. Laat ik U tenslotte nog vertel len dat ik vorige week plotse ling op een kluchtje „Nederlan ders" stootte. Ik moet in een van de kampen voor buiten landers zijn, en hoorde plotse ling Nederlands spreken. Het bleken enkele Nederlandse fa- .milies te zijn, alles samen onge veer 15 personen. Ze huisden samen in enkele kamertjes van het berakken-complex, en de stemming onderling bleek verre van goed te zijn (typisch N.S. B.?) ruzie was aan de orde van de dag. Ze hadden nog niet naar Holland terug durven gaan, want ze wilden wachten „tot er orde en gerechtigheid" heerste in Holland. Natuurlijk hadden ze helemaal niets gedaan, hun enige fout was dat ze heel on schuldige leden van de N.S.B. waren geweest, en zich nooit met active partij-arbeid hadden bezig gehouden. Een van hen beschreef het alé: „Wel, de een wordt lid van een hengelclub, de ander van een kaartclub, en zo ben ik lid geworden van de N.S.B., ik vond het wel lollig, en het leken me allemaal zulke aardige lui in 't begin". U zult' wel kunnen veronder stellen wat voor soort antwoord ik hierop gegeven heb; ik vrees dat het hier slecht afgedrukt zou kunnen worden. Ik heb het er niet lang uit kunnen houden, de atmosfeer was ondragelijk, gedeeltelijk door de werkelijke stank die er hing, maar vooral door de gees telijke sfeer, die me deed wal gen. Het kan zijn dat dit laatste slechts mijn eigen fantasie was, maar ik geloof het niet. Ik geloof dat het hele stelletje intussen vertrokken is, in ver band met de waarschuwing van de Nederlandsche regering dat ze hun nationaliteit zullen ver liezen, wanneer ze niet terug komen. Zijn wij er dan zó trots op om dit soort mensen als Ne derlanders te behouden Tot een volgende brief. Stade,Did. Aug. 1945 Sgt. H. Verwiel. 9e Verantwoording. Transport 8e verantw. f 9638.59 Buurtcom. t. oosten brug Capelle Prijs feestw. Neerlandsch roein Vlijmen Balavond Burg. Smeelel. Waalwijk Pers. firma v. Gent en Co. (1 uurloon) Waalwijk C. H. Waalwijk Coll. Jongedierendag W'wijk Pluimveever. Waalwijk en omstreken K. te Waalwijk N.N. te Capelle Pers. Schoenfabriek Martino Kaatsheuvel 6 oud-illegale werkers die het goed voorhadden met de O.D. te Kaatsheuvel v. E. H. C. B. te Dussen Wed. v. R. te Kaatsheuvel - N.N. Kaatsheuvel Fam. v. B. Kaatsheuvel S. M. B. V. Coll. Bestuursverg. K'heuvel Buurtcom. Marktstr. A. S. Kaatsheuvel v. M. C. L. S. C. L. v. H. J. S. K. Totaal f 10290.59 Bovendien is ingekomen een be drag van f 225.resp. f 100. f 100.— en f 25.—, bestemd om op het graf een steen te plaatsen na mens ondergrondsche strijders. J. VAN HERPEN, Vrijhoeve-Capelle. 58.— 15.— 62.05 25.— 5.— 25.37 25.— 50.— 10 76.— 25.- 10.— 10.— 19.50 50.- 13.- 2.50 3.50 32.- 40.08 25.— 5 25.- 20.— 10.- 10.— Monument Burgemees ter Moonen c.s. Vorig bedrag f 5085.84 A. J. Trommelen f 25.— Waalwijksche Landelijke Rijv. „Prinses Irene" f 30. v. D., Waspik f 10 Totaal f 5150.84 BENOEMING. Met ingang van 1 September is benoemd tot directeur van de N.V. Tapijtfabriek „Clinge" te Clinge (Zeeland) de heer Gerard W. M. Weijers alhier. Hij is de eerste Nederlandsche directeur, die aan deze fabriek, een Fransche onderneming, wordt be noemd. 6 SEPTEMBER. Zooals wij reeds eerder meldden, zal Donderdag 6 September te pl.m. 11 uur de onthulling plaats hebben van een Gedenksteen in den achter gevel van het Raadhuis,'op dezelfde plaats waar juist een jaar ge leden Burgerrteester Moonen, Joop en Vincent Hoffmans door de Neder landsche S.S, werden gefusileerd. Tevoren zal in de parochiekerk van St. Jan door den hoogeerw. heei deken Heezemans van Eindhoven, oud-pastoor van St. Jan, namens 'i gemeentebestuur van Waalwijk vooi de zielerust van burgemeester Moo nen een plechtige Requiem Mis worden gecelebreerd, mede opge dragen voor Joop Hoffmans. De plechtige onthulling van dezen gedenksteen als blijvende herinne ring aan dezen snooden misdaad, za direct na de H. Mis plaats hebben. De genoodigden gaan door den hoofdingang langs 't politie-bureau De plaatsruimte die overblijft kan voorts worden ingenomen door 't publiek, dat toegang heeft door de poort aan den Winterdijk. Het bestuur van Waalwijks Belang noodigt de ingezetenen beleefd doch dringend uit dien dag algemeen de vlag halfstok uit te steken. RIJKSVAKSCHOOL. De heer Jacob Roelofs Heiermans scheikundig ingenieur aan de Viruly- Zeepfabrieken te Gouda is benoemd tot directeur aan de Rijksvakschool voor de Schoen- en Lederindustrie en tevens tot directeur van hei Lederinstituut T.N.O. De benoeming van den heer Heiermans is ingegaar per 15 Augustus 1945. De heer van der Waerden blijft tot 1 Septembe 1945 wrnd. directeur. Het past hier zeker een wcord van dank te brengen aan den hee; Ir. v. d. Waerden, die in December 1911 benoemd werd tot scheikundige en leeraar aan de Rijksvakschool waaraan hij in Mei 1916 benoemd werd tot wrnd. directeur en in Aug 1919 tot directeur. In deze meer dan 25-jarige functie heeft hij in het belang van de schoen- en lederin dustrie veel baanbrekend werk ver richt. Wij zullen nog wel gelegen heid hebben hierop terug te komen Tot leeraar aan de afd. Schoen- fabricage van de Rijksvakschool is benoemd de heer Otto Riksen, be drijfsleider van de schoenfabriek der fa. Pulles van Gerwen. Van een herstel der Commissie van Advies, die onder de Duitschers werd opgeheven, vernamen wij nog niets en toch is dit om tal van rederien van "t hoogste belang voor de school. Met den aanvang van het nieuwe cursusjaar, zijn alle cursussen aan de Rijksvakschool volgeboekt, zoo dat vele candidaat-studenten op de reservelijst geplaatst moesten worden. Fietsendiefstal. Op klaarlichten dag werd in de Hoofdstraat een rijwiel gestolen voor de woning van den heer M. de Vries. Het behoorde toe aaii Kap. v. d. Heuvel, die door dit verlies zeer gehandicapt is. Wie omtrent dien diefstal iets denkt te weten, doet goed hiervan kennis te geven. „St. Genesius". Zondag j.l. vierde de tooneelver- eeniging „St. Genesius" haar pa troonfeest, hetgeen niet ongemerkt is voorbijgegaan. De dag werd be gonnen met een algemeene H. Com munie der leden. Om zes uur werd een feestmaal aangeboden, waarna de avond ge vuld werd met muziek en voor drachten. De vroegere kapelaan gaf blijk van medeleven met Berkdijks too- neelverceniging door z'n aanwezig heid, wat zeer op prijs gesteld wenj. Om 10 uur keerden allen voldaan huiswaarts. Zondag a.s. hoopt de tooneelver- eeniging een bezoek te brengen aan „Don Quichot" te Oisterwijk. Afscheid Pater van Deutekom. Zondag werd door den Eerwaarden ui. Onze straat was prachtig ver sierd. Ik geloot, dat het de mooiste was, van alle straten. Dat zegt trouwens iedereen. Goed ver staan dan: iedereen zegt niet, dat mijn straat de mooiste was, maar ieder zegt: mijn straat was de mooiste. Het lijkt wel erg ingewikkeld, maar het is toch heel simpel, want het komt alleen hier op neer, dal ieder vast en zeker weet, dat de versiering in zijn straat alle andere straatversieringen over trof. En dat is natuurlijk niet mo gelijk. Er kan maar één straat zijn, die het mooiste versierd is. En dat is de onze Je had eens bij mij voor het venster moeten staan. Het was gewoon een lust voor het oog te zien, hoe al die vlag getjes wapperden en die bloe men en groen en slingers en bogen en zuilen, groote en klei ne en 's avonds de lichtjes. Het was prachtig. Ik was er weg van. Ik was gewoon den heelen dag niet van het venster weg te slaan. Zoo iets moois had ik nog nooit gezien. Maar je moet dan ook niet vragen, wat het gekost heeft. Het liep een eind in de dui zenden. Maar dat maakt ons niets. We hadden geld genoeg. Ik snap er niks van tenminste, waar al dat geld vandaan gekomen is en omdat ik geen zeurpiet ben, zal ik ook maar niet gaan zeggen, op wat voor wijzen men af die kapitalen misschien beter had kunnen besteden. Want geld, wat is geld? Geld is iets, dat men heeft of men heeft het niet. Nu hebben ze het allemaal nog, straks heeft niemand meer wat. Waar om zouden we dan ook de stra len niet versieren en muziek maken en de vlaggen laten wapperen en vuurwerk afsteken en gecostumeerde voetbalwed strijden houden en optochten en kinderspelen en buurtfeesten en bals en tractaties geven. Mij staat zoo'n leven wel aan. Het is veel beter dan werken. Waarom zouden we de wereld nu eens niet op zijn kop gaan zetten? Zes Zondagen en een werk dag, maar dan 's middags nog vrij natuurlijk. En maar feesten jongens.. De wereld op haar kop gaan zetten, we behoeven het niet meer te doen, want het is al zoo ver met het ouwe mensch. Ja, feite lijk hebben we nooit anders ge daan, dan er mee gesukkeld. Zij mankeerde altijd iets vervelends en er was steeds iets, dat niet deugde. Maar nu is er niets meer te kankeren, want alle kwaaltjes zijn genezen. Er is geen oorlog meer. Het is vrede overal. En daarom feesten wij. En zeker hebben wij ook gefeest om de verjaardag van H.M. Koningin Wifhelmina te vieren. Maar als ik zoo door mijn venster de menschen in al hun drukte eens gadegeslagen heb, dan vraag ik me toch wel met eenige bezorgdheid af, of zij zich nog wel bewust zijn ge weest, waarom zij zoo uitge laten en vroolijk waren. Waren zij werkelijk verheugd en gaven zij daaraan uiting om onze Koningin te eeren en hun blijdschap over den herwonnen vrede te toonen of hebben zij gefeest om het feest? Kijk, daar kon ik niet achter komen. En dat zit me dwars! KIJKGRAAG. Pater van Deutekom uit onze pa rochie tijdens alle gestelde H. Missen afscheid genomen. Pater van Deutekom zal per eerste gelegenheid zich gaan inschepen als missionnaris op Borneo, en heeft in zijn treffende predikatie's de pa rochianen gevraagd om veel te bidden voor zijn missiewerk. 11. Missie week. Naar wij uit goede bron vernemen ligt het in de bedoeling van de geestelijkheid der parochie om van 22 October tot2 November'n Missiee week te doen houden, er zal getracht worden eenige Paters Redemptoiis- ten uit 's Hertogenbosch te engagee- ren die de predicate's tijdens deze dagen zulleh houden. Het zal dan 14 jaar geleden zijn dat in onze parochie een dergelijke Missieweek plaats vond. R.K. Staatspartij Afd. Loonopzand. Door de R.K. Staatspartij afdeeling Loonopzand is besloten om op 7 September een algemeene vergade ring te houden. De bedoeling van het Kringbestuur is, dat ook hier, zooals in het ge heele land, alle functionarissen hun mandaat ter beschikking stellen en dat bij de herrijzing in den opzet der R. K. Staatspartij de nieuwe ideën zullen worden doorgevoerd zooals de nieuwe tijdsomstandig heden dat wenschelijk maken.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1