DE DOODSTRAF. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT WAT ER ZOO AL BINNENKWAM. knnl der misdaad' die aan deze Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 59 :gen MTEN AALWIJK or-, ïeden :!JVEL Gemeenteraad Loon op Zand. DOOR HET VENSTER. met opt.. >k deze «womenLpAG 7 SEPTEMBER 1945 n met een mas. Soph >pzand ide wijz ere op ts te kurt '-00 blijy :raal Oran missies. E ECHO VAN HET ZUIDEN een grogdr«d"ct"ur Ultg«v«ri JAN HELEN door de««urJ. a. a. van den dungen en, door t Waalw onderdee mando Uon-ernï Iezullen wel even een hui.: gevoeld hebben, toen zij chen van het Bijzonder Gruppel; it. EN. d. Van Lo kapelaan m. Besoi] diker in Sept. a. n, de plaa Capelle jen conc. Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Druklcar: WaalwIJkich* Stoomdrukkerij Antoon Tlalan Kennummar 2483 fctshof' gehoord hadden ver enkele elementen, die derdeel van een berucht onnoemelijk veel leed ós volk gebracht hebben, doodstraf! jaren lang, heeft het niet meer in onze rechls- eren co geklonken en zelfs in de verslag» dat de doodstraf nog uit- ïnzooveoken kon worden, was dit s in een zeer sporadisch Hel' is het uiterste, het ING. Ie en de misdaad moet wel e Paard! groot geweest zijn, als zij ag 4 Se; iet leven moet worden be ien wordt blad. de bezettingsjaren zijn nden goede landgenooten. vorm van proces ter gebracht. In de meeste ge- nf°?e;Msc'n* was dit niet eens een dige, plotselinge dood, ging er ondragelijk lijden Kerkdier vangenissen eii concentra- -loogevaajmpen aan vooraf. Ons volk veel geleden. Zijn beste en dochters gingen ver- onschuldige slachtoffers, reenigingi treden voor de zaak van >id en recht. werden opgejaagd als rftige honden door land- it en SS. Zij kenden geen ge nachten, geen vaste ir v plaats. Vandaag hier, mor- ffen Zuid®daar en overal loerde het eicn, iiufsar en het verraad van men- oorwerp.k die zich Nederlanders iel, enz.eriien noemen, heeft de*t, op zeker oogenblik, toch /aard en onafwendbare kwam. ff» ,geStH ijzeren stappen van de en na e spijkerlaarzen in de nach. oorlogsgt -stille straat. Een angstig g te kome eren. Zullen zij voorbij ederen, gi EL Q zucht van verlichting maar heel dikwijls restte ner van h e strekken té Waspi LT- EN EDRIJF n, alsmed lureau vï ts een gedwongen berus- als de klop op de deur »d door den nacht schreeuw- n de trappen van het huis ten onder het gewicht* der enknechten! ederlanders tegenover Ne- anders. er beteekende dit' verraad gedachten aan die bange dagen van dood en verschrikking nog evNen levendig houden. Want zij zullen ons doen zien, dat de verantwoordelijke elementen voor het lijden van ons volk, zwaar, zeer zwaar gezondigd hebben en dat hunne straf evenredig zal dienen te zijn aan de hoe-grootheid van de misdaden die zij tegenover ons vaderland misdreven. Wij heb ben reeds woorden gehoord, die tegen de doodstraf ageeren. Zij werden ingegeven door een begrijpelijk en te eerbiedigen religie-standpunt. Men zal echter voor oogen dienen te houden, dat er thans inderdaad „recht"' gesproken zal worden. Als de hoogste straf gevraagd wordt, dan is dit niét, dan na rijp overleg en beraad. Zij die den dood van de beste vaderlanders op hun geweten hebben en grootelijks verraad pleegden tegenover onze ge meenschap, zullen daarvan ver antwoording moeten afleggen en slechts wanneer er bijzonde re verzachtende omstandigheden zijn, zal men de hoogste straf kunnen ontlopen. In het andere geval is het de dood. DE UITRUSTING VAN ONS LEGER. De Ned. regeering voeifmet de Canadeesche besprekingen over de ter beschikkingstelling van een com plete uitrusting voor twee divisies speciaal motor- en pantservoertui gen. De mogelijkheid bestaat, dat Canadeesche instructeurs het eerste Ned. personeel met de bediening daarvan vertrouwd zullen maken. Een gelijkluidend aanbod van Engelsche zijde, dus eveneens be staande uit ter beschikkingstellen van een complete uitrusting voor twee divisies met bijbehoorende trainingsfaciliteiten, is door de Ned. regeering reeds aanvaard. eerste kl: nover plichtbetrachting, laf- tegenovër dapperheid, de- eratie tegenover de verhe- EN |heid der moedige karakters, an diveri >"°«nelijk leed hebben zij r ons volk gebracht. Zq ,,„rh„r„; en de hyena's van den oor- vaarborgt tg lgf yoor den strijd op slagveld, Zij zochten hun tusschen de weerlooze iCHAPPIfcrs, gedrev door een ge- waarin niets menschelijks [was. Zij moordden in koe- bloede en arresteerden met f\ i beestaardig gevoel van doening. Zij verheugden zich de prooi van een weerloos rhtoffer en speelden er mee de kat met de muis, wetend er slechts een einde zijn HET AANDEEL VAN NEDERLAND. De „Lend-Lease"-verschepingen naar Nederland tot 30 Juni 1945 hadden een waarde van 1.550.000 dollar. Hierbij kömen nog 120.000 ton goederen ter waarde van 20.735.000 dollar, die gedurende de maanden Mei en Juni voor Neder land werden geproduceerd, maar niet voor 30 Juni 1945 zijn verzonden. Onder de dringendst benoodigde goederen, die op het program voor kwamen, vormden voedsel en me dische ingrediënten den hoofd schotel. Kunstmest, landbouwwerktuigen, zaden en andere landbouwbenoo- digdheden werden bijeengebracht voor een zoo snel mogelijke ver zending ten einde de voedselpro ductie op peil te brengen. De productie van steenkool wordt momenteel voortgezet met een ca- JAPANS CAPITULATIE EEN FEIT. Admiraal Helfrich teekende voor Nederland. Zondagmorgen 3.30 uur Neder- landschen tijd heeft op het in de baai van Tokio liggende Ameri- kaansche slagschip „Missouri" de onderteekening plaats gehad van het verdrag der Japansche capitu latie. Generaal Mac Arthur las den Ja panners de uit 8 punten bestaande capitulatie-verklaring voor. Ned. Marine redde Australië. Toen op de Missouri Luit.-Gen. Helfrich teekende zei de Amerikaan- sche radio-verslaggever: Thans tee kent Luit.-Gen. Helfrich, die bevel hebber was van de Nederlandsche strijdkrachten toen de slag in de Java-Zee werd geleverd, in den tijd, dat de geallieerden zoo zwak en de „DE TELEGRAAF" EXIT. Het staat thans vast dat het dagblad „De Telegraaf" niet meer zal verschijnen, evenmin als de uitgave „Het Nieuws van den Dag". „Het Algemeen Han delsblad" daarentegen is de vorige week wederom versche nen onder een nieuwe directie en met den hoofdredacteur, die in 1941 door de Duitschers wérd ontslagen. De uitgave van de Nationale Rotterdamsche cou rant (voormalige N. Rott. Crt.) is intusschen voorloopig stop gezet. paciteit van ca. 40 pet. van het vijand zoo sterk was. De redding vooroorlogsche peil. Om hierin I van Australië' is te danken aan de verbetering te brengen werden 430 ton drijfriemen in Amerika besteld en mede door de levering van de benoodigde mijn-stutten verwacht men de capaciteit van de Neder landsche kolenproductie te verdub belen. MONTGOMERY IN NEDERLAND. Veldmaarschalk Montgomery land de Zaterdagmorgen om 11 uur op Soesterberg, waar Z. K. H. Prins Bernhard hem ontmoette. Op het paleis Soestdijk, waar ook de mi- nister-president aanwezig was, ont ving H.M. de Koningin den maar schalk in tegenwoordigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard. In Amsterdam wachtte Montgo mery daarna een rijtoer door de stad, besloten met een lunch in het Amstelhotel. O.m. zaten aan Prins Bernhard, de minister-president, Minister van Kleffens, gen.-nraj. Kruis. Montgomery toonde zich zeer getroffen door de hartelijke ontvangst. TABAK GENOEG! Het „Brabantsch Nieuwsblad" meldt, dat dezer dagen op het sta tion te Roosendaal een goederen trein is aangekomen, samengesteld uit 41 wagons gevuld met tabak. Nederlandsche Marine, die aanviel .n plaats van af te wachten. 2 KOLENBONNEN Het centraal distributiekantoor te Vught maakt in overleg met het rijkskolenbureau te Tilburg bekend: de bonnen „45 BV" en „46 BV" van de brandstoffenkaart „T505" zullen voor het tijdvak van 4 tot en met 8 September 1945 worden gel dig verklaard voor het betrekken van één eenheid brandstoffen per bon. ij hebben ons volk verraden, ichzelf hebben zij buiten de neenschap geplaatst, '-ij hebben een verraderlijk el gespeeld met de overwel- jers. «ns zal recht over hen ge- oken worden. Wij leven Kr in een rechtstaat, waar k de grootste misdadiger /ter Kantwoording zal worden ge spen en waar hij het zijne ter ir verdediging kan zeggen, ronder vorm van proces ter 0°d brengen, behoort ook hier e?r tot het verleden. En als i desondanks de doodstraf °ren uitspreken, huiveren wij, al omdat wij de straf te hoog Aden, dan wel voor de groot- af ten grondslag ligt. Moge recht geschieden! Vijf jaren reedheden en oorlog, vijf jaren van duizendvoudig "den, hebben ons gevoel vond nqi M niet geheel afgestompt, ïstraat 12. Ph is het goed, dat wij de enstands-J a's bock/ Niettegenstaande de schaar- sche markt worden er ten be hoeve van ons land in Amerika en Canada groote aankoopen gedaan en worden voortdurend goederen naar Nederland ver scheept. Tusschen medio Maart en 7 Juli van dit jaar werden 40 schepen, beladen met goe deren aangekocht door de Ne derlandsche Regeering, uit Ame rika en Canada verscheept. Een belangrijk gedeelte van de goe deren was reeds in 1941 en be gin 1942 gekocht. Nederland was ten deze het eerste land dat toen reeds met de aankoopen voor de ravitailleering begon. Van deze oude voorraden zijn inmiddels 27.000 balen katoen, 600.000 bushels soyaboonen, 70.000 kilo sigarettenpapier, 570.000 kilo leer, 1.000.000 kilo' tabak, 1.150.000 bushels tarwe, 12.000.000 kilo rijst, 5.000.000 kilo vet en 9.000 balen wol ver scheept. Dit alles geschiedde door het Food Burchasing Bu reau. Voorts verscheepte het Food Purchasing Bureau be langrijke hoeveelheden voeder- granen en veevoeder tot een hoeveelheid van 47.000.000 kilo, 1.000.000 kilo buikspek, 400.000 paar schoenen, 70.000 kilo pin dakaas en voorts belangrijke hoeveelheden courantenpapier, rozijnen, gerst, oliën, gras- en klaverzaden, leer, dekens, on dergoed, visch, gecondenseerde melk, Levertraan, babyvoedsel, enz. Door de Netherlands Purcha sing Commission zijn onder meer verscheept 160 pompen met bijbehoorende dieselmoto ren, pijpleidingen enz., ter be strijding van de inundaties, 3600 ton kunstmest, 6000 t, blik. 500 vrachtauto's en voorts kleine hoeveelheden tractoren, schoofbinders, smalspoorloco motieven, platte wagens en kip karren en rails, autobanden, fiets binnen- en buitenbanden, 10.000 m3 gezaagd hout, 90.000 m3 isolatieplaat, pericellin- en sulphatabletten, enz. Bij het bovenstaande moet re kening gehouden worden met het feit, dat steeds gekocht moet worden op een zeer krappe markt. Ook in Amerika kan men geen personen- of vrachtauto's geen locomotieven en spoorweg wagons, geen fietsbanden, geen steenkolen, geen textielgoede- ren, geen schoenen in eenigs- zins beteekenende hoeveelheden koopen. Men moet aantoonen, dat men voorrang moet hebben boven anderen, die evenzeer deze artikelen noodig hebben. Hadden wij niet onze eigen voorraden uit 1941 en 1942, welke rond 365.000 ton, d.i. 365.000.000 kilo bedroegen, ge had, zoo zou zeker nog niet de helft van hetgeen thans is aan gevoerd in Nederland zijn aan gekomen. Van welke groote beteekenis het reeds thans aangevoerde is, moge hieruit blijken, dat de toe gewezen schepen aanwijzen, dat ongeveer 3/4 van den aanvoer van Nederlandsche regeerings- zijde moet geschieden, terwijl slecht 1/4 van militaire zijde uit het westelijk halfrond aan komt. Dat met dit alles enorme geldbedragen gemoeid zijn, be hoeft geen betoog. Alle goe deren moeten door de Neder landsche regeering betaald wor den uit den geringen deviezen voorraad. De Nederlandsche economi sche missie die met deze aan koopen belast is zal voortgaan er alles op te zetten om binnen de instructies, haar door de re geering gegeven, den zoo drin gend noodzakelijken aanvoer naar Nederland te bevorderen en zo mogelijk te versnellen. Maandagavond kwam de raad onzer gemeente, zooals hij bij de laatste benoeming door het kies college als noodraad is vastgesteld voor het eerst bijeen. Voorzitter Burgemeester J. A. Fr. Mallens, waam. Secr. J. v. Kemenade. De Voorzitter opent de vergade ring met de Chr. groet, waarna hij in een toespraak een terugblik werpt op de voorbije jaren. Spreker vangt aan met een gelukwensch met de uitverkiezing van de leden als raads lid, niet gericht op de verkrijging van een aangenaam, gemakkelijk te vervullen of goed gesalarieerd baantje, maar alleen en uitsluitend om het vertrouwen, dat in uwe ver kiezing besloten ligt, het vertrouwen van die U verkozen en van die U hier vertegenwoordigt, te weten de inwoners van de gemeente. Gesteund en gedragen door dit vertrouwen is alleen vruchtdragend werk voor de gemeente en hare inwoners mogelijk. En er is veel werk te doen. De vreeselijke jaren, die achter ons liggen hebben onherstelbare verlie zen geslagen. Onherstelbare verlie zen op het gebied van het hoogste goed, wat de gever van alle goeds geven kan. In een oogenblik van stilte herdenkt spreker de gevalle nen, de soldaten, onze vrienden en de dooden uit onze eigen gemeente. Zij mogen hun loon in den hemel reeds ontvangen hebben. Hij brengt hulde aan onze bevrijders zonder namen te noemen, alleen een uit zondering makend voor Haar, die ons land ook in de ure desgevaars zoo krachtdadig steunde en tot voorbeeld was, Ónze Geëerbiedigde Koningin, wier verjaardag we dezer dagen vierden.de hoop uitsprekend, dat zij nog jaren voor land en volk en haar huis moge gespaard blijven. Dan werpt spreker een blik op het geen gedaan zal moeten worden. Hij brengt dank aan| de beide wet houders voor den steun in de voor bije moeilijke jaren ondervonden. Reeds is de wegenkwestie danig onder de oogen gezien en de steun van de regeering voor verbetering en vernieuwing ingeroepen, even eens voor de waterleidingen in de gemeente. De aandacht van den raad zal gevraagd worden voor ver volmaking en moderniseering van den administratieven dienst, voor een nieuw rioleeringstelsel voor een groot deel van Kaatsheuvel; er be staan plannen voor de oprichting van een stichting, vennootschap of maatschappij voor den bouw van een meer dan gewoon aantal mid denstandswoningen waarmede de verdere uitvoering van het uitbrei dingsplan nauw verband zal houden. Reeds tijdens de bezetting werd hiermede in het college van B. en W. rekening gehouderj en bij ver koop van gronden steeds de ver fraaiing van de gemeente in het oog gehouden door aan de te bou wen woningen eischen van wel stand te stellen. De gemeente sloot met het oog daarop aan bij het provinciaal Welstandstoezicht. Hij vraagt de aandacht hierin speciaal van de bouwvakpatroons. Spreker denkt er ernstig over ter zijner tijd een voorgevelrooilijnverordening voor sommige straten o.a. Hoofd straat en Peperstraat in te dienen en mede in verband daarmede de noodzakelijke onteigeningen voor te stellen. Spreker wijst dan met ernst op den zwarten handel met de funeste gevolgen daarvan, ook in onze plaats gedreven en de werk schuwheid daardoor ontstaan. Ar beidzaamheid moet ten spoedigste terugkeeren, om tot meer normale verhoudingen te kunnen geraken, om de heengevlodene tevredenheid terug te erlangen, om het respect voor elkander onderling te doen terugkeeren, om de verhoudirtg tus schen ouders en kinderen en het normale familieleven te herstellen. Andere arbeidsverhoudingen zullen komen, arbeid blijft geen koopwaar. Nederland zal alleen dan de moge lijkheid geboden worden te herrij zen, als algemeen hard gewerkt wordt. Hij hoopt dat de regeering de middelen zal weten te vinden, om ieder, die daartoe in staat is aan het werk te zetten. Allen moe ten alles voor allen worden. Hij sluit met te releveeren, wat de hëe- ren wethouders in den moeilijken tijd voor de gemeente en hem zelf gedaan hebben. Met gevaar voor zich en hunne gezinnen hebben zij hun werk blijven vervullen, waar voor ik hen gaarne openlijk lof breng. Ook de heeren Grootswagers, v. d. Heuvel en Verhoeven brengt hij dank, die zich als „vertrouwens mannen" in eerlijke rechtschapen heid voorstellen deden tot samen stelling van het kiescollege, dat deze vergadering bij enkele candidaat- stelling deed ontstaan, waarvoor ook dit college mijn hartelijken dank. Aan het adres van den heer Roes- tenberg, die na een zittingperiode van 33 jaren, waarin hij steeds blijk gaf van frischheid van gedachte en juistheid van initiatief brengt hij hulde, nu hij zijn plaats aan een jongere meent te moeten afstaan. Wij wenschen hem gaarne een heel lang „dolce far niente" toe. Hierna gaat de voorzitter over tot de beëediging der raadsleden. Met 13 van de 15 stemmen en 2 stemmen blanco, worden de beide wethouders v. Nieuwstadt en v. d. Heuvel herbenoemd, nadat de heer Grootswagers, namens den raad de mededeeling gedaan had, dat hiertoe reeds in vergadering besloten was en de voorzitter hierin een prachtig bewijs van dank voor bun werk tijdens de bezetting vond. De beide wethouders danken voor het in hen gestelde vertrouwen en zeggen den raad voor de komende zittingsperiode hun volle werklust toe. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Laarhoven de aandacht van den voorzitter voor de vele gezinnen, die voor verlichting uitsluitend op gas zijn aangewezen. Hij verzoekt de mogelijkheid te overwegen om bij rantsoeneering 'den geheelen dag gas te verstrekken, zooals op meer andere ptaatsen. De voorzitter kan tot zijn spijt den heer v. Laarhoven niet voldoen in zijn verzoek, daar de kolenvoor- ziening dit niet toelaat. Hij blijft echter in deze werkzaam en zal desnoods niet aarzelen ook bij de regeering met den meesten aandrang op voorziening aan te dringen. De heer Elshout brengt woorden van hulde aan het adres van B. en W. voor de houding en de werk lust tijdens de bezetting getoond, waarvoor de voorzitter hartelijk dankt. Hierna sluiting met den Chr. Groet. te maken aan het vele werk dat wacht. Want alleen dan is er uit deze leesten datgene voortgekomen, waarvoor zoo velen hun leven gaven. KIJKGRAAG. IV. Als ik zoo mijn gedachten eens laat gaan over deze na- oorlogsche maanden, dan moet ik zeggen, dat ons volk zijn best heelt gedaan alle oorlogsver schrikkingen zoo spoedig moge lijk te willen vergeten. Wij zijn van het eene feest in het andere gerold en als ik me niet vergis hebben we nu onze vreugde over de bevrijding wel genoeg tot uiting laten komen. De bevrijding heelt ons echter ook plichten opgelegd. Niet op de eerste plaats de plicht tot leesten al kreeg men soms dien indruk maar de plicht tot gedenken. Het teekent zoo bijzonder juist het karakter van den tijd na den oorlog, dat alle bevrijdings vreugde telkens weer moet wor den afgewisseld met bijeenkom sten, waarin onze gevallenen herdacht worden. Toen in Mei de oorlog in het westen geëindigd was en overal de vlaggen uit de huizen te voorschijn kwamen, duurde het slechts eenige dagen, ot we moesten ons weer van de be vrijdingsvreugde los maken, om de gevallenen van Mei 1940 te herdenken. Zij waren de eersten en zij zijn duizenden anderen, uit bijkans alle streken en plaatsen van ons land, voorgegaan. En vandaag zal men hier even moeten stil staan bij een her denking, morgen is het ergens anders en zoo gaat het voort, tot de cirkel zich weer gesloten heelt. Het is goed dat wij leesten, wij moeten echter ook geden ken. U zult misschien zeggen, wat is Kijkgraag vandaag zwaar op de hand. Dat is toch niet zop; hij wil alleen maar de dingen even zui ver zien. Ik schreef in mijn vorige stuk je over iets, dat me een beetje dwars zat; dat w,as de vraag ol we geleest hebben om het leest of om hulde te brengen aan onze Koningin. Ik heb door mijn, venster de menschen bezig gezien. Zij waren dol van vreugde en ik denk da! vele kelen in twee dagen voor twee weken bedor ven zijn. Ik heb echter ook in de stra ten een kijkje genomen. En ik heb ook de vreugde in het centrum gezien en de lol op het Raadhuisplein. En In Kijkgraag's hart heelt er toen wel even iets geschrijnd, want zijn gedachten gingen te rug naar ongeveer denzelfden tijd van een jaar geleden. Toen was er geen fontein op het Raadhuisplein en toen waren hier ook geen zingende en hos sende menschen. En de knallen, die toen klonken, waren andere dan die van vuurwerk en voet zoekers. Aan die dingen heelt Kijk graag to$n even moeten denken. Hij héelt rond zich gekeken en de verhitte en opgewonden ge zichten van de menschen gezien en hij heelt zich toen afgevraagd in hoevele harten van die feest vierende menschen er gevoelens zouden ziin, die heel even met de zijne overeenstemden. Misschien is het maar goed dat hij het niet weten kon Gelukkig hebben wij ook deze week op dezelfde plaats her dacht. Zoo wisselen vreugde en leed elkaar. Het leven kent hoogtepunten, maar het komt ook met peil- looze diepten. Wij moeten daarin onzen weg zoeken. Het feest is voorbij. Er was eendracht en samen- werkiRg om het tot een succes te maken. Thans moeten wij ons best doen deze waarden dienstbaar

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1