onder onder onder onder GELDZUIVERiNG. LOON-OP-ZAND. SPRANG. WAALWIJK. VLIJMEN. CAPELLE. MAANS GANG 1 16 Sept. 17 Sept. 18 Sept. 19 Sept. Zons op- 16 Sept. 17 Sept. 18 Sept. 19 Sept. OP- EN ONDER- 945. op 17.24 op 18.10 op 18.43 op 19.19 1.1 2.15 3.31 en ondergang 1 945. op 7.15 onder 19.53 op 7.17 onder 19.51 op 7.19 onder 19.49 op 7.20 onder 19.47 Vervolg van pag 1. De geldzuivering, tezamen met verscheidene andere maatregelen, die. nog zullen worden bekend ge maakt, heeft daarom een drieledig doel. In de eerste plaats stelt zij de regeering in staat de hoeveel heid geld in omloop binnen de gewenschte perken te brengen. In de tweede plaats biedt zij de ge legenheid een moment-opname te maken van de liquide vermogens posities en een onderzoek in te stellen naar de zuiverheid van de bron, waaruit dit bezit is ontspro ten. In de derde plaats verschaft zij de regeering controle over de besteding van het geaccumuleerde geldbezit, opdat er zorg voor kan worden gedragen, dat dit op een wijze wordt aangewend, die in overeenstemming is met de belan gen van de volkswelvaart en met de behoeften van den staat. In het dezer dagen afgekondig de navorderingsbesluit betreffende de belastingen, is reeds de ophef fing van het bankgeheim opgeno men. Belastingen en leeningen. Ook het nieuw verworven roe rende bezit, in den vorm van werktuigen, duurzame gebruiks goederen en kostbaarheden, zal aan een onderzoek worden onder worpen. Er bestaat een ontzaggelijke be hoefte aan nieuwbouw en aan vulling of vernieuwing van instal laties en voorraden en het gevaar is groot, dat als men de bevredi ging daarvan vrij laat, de rang orde der dringendheid zeer weinig zal worden in achf genomen. In een deel van deze behoeften moet de staat rechtstreeks voorzien en daarom is het onvermijdelijk dat hij een deel van deze koopkracht aan zich trekt. Dit kan langs den weg van belastingen en van lee ningen. Beide middelen zullen worden toegepast. Tegen Zwarte Pieten. De regeering beschouwt de geld- vernieuwing als een uiterst be langrijke zaak en op grond daar van acht zij zich gerechtigd tegen hen die haar bedoelingen trach ten te doorkruisen, met groote gestrengheid op te treden. Op overtredingen van de voorschrif ten zijn zware straffen gesteld, zoowel van strafrechtelijken als van vermogensrechtelijken aard. Het is mij bekend, dat velen hopen slimmer te zijn dan de re geering en het is mij. evenzeer be kend, van welke sluipwegen en manipulaties zij zich bedienen. Ik heb onlangs een anoniemen brief ontvangen van iemand, die mij honend bedankte voor de ge legenheid, die hij, terwijl de geld zuivering op zich liet wachten, meende te hebben gevonden om zijn zwarte geld in veiligheid te brengen; tegen deze lieden zeg ik: Juicht niet te vroeg. Het zal u blijken dat wij diverse verrassin gen voor u in petto hebben, die voor u niet plezierig zullen zijn. De gelegenheid tot inlevering van biljetten tot een totaalbedrag van 300.—, staat volgens een nader door of vanwege den Mi nister van Financiën bekend te maken schema open van 26 Sep tember tot 2 October 1945, beide genoemde dagen inbegrepen. Het is verboden bij de inleve ring van bank- en muntbiljetten en zilverbons gebruik te maken van tusschengeschoven personen met het oogmerk meer of spoe diger betaalmiddelen terug te ont vangen dan waarop degene, te wiens name behoort of behoorde te worden ingeleverd, alleen han delende, recht zou hebben. Ten aanzien van de kleinere gemeenten, waar voornoemde in stellingen niet aanwezig zijn, be staat de mogelijkheid, dat de in levering bij de burgemeesters plaats vindt. Tenslotte zal ook indlevering bij de belastingkantoren mogelijk zijn. Inlevering biljetten van f 1000 en f 500 "'Ook de bankbiljetten van de Ne- derlandsche bank die reeds eerdei aan eten omloop waren onttrokken zullen in de inleveringsweek nog kunnen worden ingeleverd, met uit zondering slechts van alle biljetten van f 100. Zeer binnenkort zal een nadere beschikking worden gepubliceerd, welke de mogelijkheid opent, om biljetten van 500 en 1000 gulden alsnog in te leveren onder bepaalde zeer strenge voorwaarden. De mi nister is niet van plan, de menschen die gerechtvaardigd dit bezit heb ben verkregen, de dupe te laten worden van hun indertijd genomen besluit, deze biljetten niet in te leveren. In!evering voer afwezigen. De inleveringsmogelijkheid ten behoeve van afwezigen is van be lang voor diegenen, die nog gelden onder zich hebben van ondergedo- kenen en gedeporteerden, waarvan nog niet bekend is of zij terug zul len komen. Er zijn n.l. nog tien duizenden Nederlanders zoek. Voor bedrijven geldt niet de be perking, dat maximum driehonderd gulden mag worden ingeleverd. Zilvergeld. De minister wees er op dat het oude zilvergeld thans ook wettig betaal middel is hetgeen voor onze eigen regeering ook steeds is gebleven. De minister voelde er niet veel voor, om dit geld, dat zich nog in groote hoeveelheden bij het publiek bevindt, in te laten leveren. In dit verband was de mededeeling interessant, dat de Duitschers indertijd slechts 2 pet. van het zilvergeld hebben binneh- gekregen. WIJ ZIJN ARM. De minister van Handel en Nij verheid heeft aan de pers belang rijke mededeelingen verstrekt over onzen huidigen toestand. Hij besprak allereerst de buitenlandsche handels betrekkingen en den eisch om zoo spoedig mogelijk te exporteeren. De kolenpositie wordt langzamer hand iels beter, wat ten bate van het bedrijfsleven komt. Binnenkort krijgen we 2 extra-rantsoenen siga retten, en de dames snoep. De textiel-distributie blijft voor- loopig een noodvoorziening, eerst worden de oorlogsslachtoffers in beperkte mate geholpen met onder goed, costuums enz. In élk district zullen 34.000 paar schoenen worden toegewezen. In Amerika zijn 1 millioen paar schoe nen besteld die voor 't einde van 't jaar aankomen; met de Ned.pro ductie krijgen we 2 millioen paar ter beschikking. Gebrek aan huiden is de oorzaak dat we zelf niet meer kunnen maken. Er zijn 3 millioen binnen- en buitenbanden noodig, de productie is slechts 75 en 60.000 per maand. In Amerika zijn er 500.000 besteld, maar die laten lang op zich wachten. Plannen zijn op gesteld om in 1946 in ons land 200.000 rijwielen gereed te maken. Met den import hoopt men dan 1 millioen rijwielen te hebben, de helft van 't benoodigde aantal. Er komen 3000 vracht-auto's uit 't Amerikaansche leger. Een gere gelde import van 100.000 M2 glas per maand is voorzien terwijl in normale tijd i millioen M2 noodig is. Voor den winter hoopt men li millioen te zullen hebben. De couranten zullen waarschijnlijk bin nenkort iets grooter kunnen worden. Scheerzeep en scheermesjes komen weer in distributie. MONUMENT-COLLECTE. Een davarend succes. De collecte gehouden door het bestuur van Waalwijks Belang met een aantal heeren die zich daarvoor welwillend beschikbaar stelde, voor het monument voor Burgemeester Moonen, Joop Hoffmans en verdere Waalwijksche oorlogsslachtoffers heeft een daverend succes gehad. Niemand, maar dan ook niemand is achterwege gebleven, een bewijs, dat men het initiatief en't doel zeer sympathiek vond. De collecte bracht niet minder op dan f8570.50. Voeg daarbij de gift van Waalwijks Belang ad f500.— en de inschrijving in ons blad tot een bedrag van f 5275.84, zoo heeft het bestuur van W. B. de beschikking over een bedrag van totaal 14346.34 Zeer zeker een prachtig succes. De opbrengst in de verschillende wijken was als volgt Centrum f 5277.30 v.m. Baardwijk f 1238.40 St. Ant. par. f 1052.30 v.m. Besoijen f 1000. Op veler verzoek zullen we in ons volgend nummer de opbrengst der coliecte geven gespecificeerd volgens de buurten. Groote revue van de K.A.J. KletS; Pats, Boem! Op 26 en 27 September a.s. zal de Katholieke Arbeiders Jeugd Or ganisatie een grootsch opgezette revue ten tooneele brengen, onder den suggestieven titel „Klets, Pats, Boem!" Medewerking verleent te vens de Katholieke Vrouwelijke Arbeidersjeugd. Deze revue belooft werkelijk iets bijzonders te worden. Men heeft er heel veel werk van gemaakt en kosten noch moeiten gespaard, om iets op de planken te brengen, dat er werkelijk zijn mag. Het uitgebreide programma, dat in non stop tempo zal worden afge werkt, is met zorg samengesteld en de vroolijke noot staat natuurlijk op den voorgrond. Er zal inderdaad veel te genieten zijn. De Katholieke Arbeiders Jeugd toont dat er pit in haar zit en volop initiatief. Wij zijn er zeker van, dat deze revue een daverend succes zal worden. Clandestiene slachters. Bij het vervoer van vleesch. af komstig van een clandestiene slach ting, werden door ambtenaren van de C.C.D. aangehouden de 18-jarige M. W. K. en de 20-jarige V. Zij zijn naar 's Bosch overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. Biljarten. In café ,,'t Zwaantje" alhier speel de een Waalwijksche Biljartcombi natie 'n wedstrijd tégen de biljart vereniging K.O.T. uit Kaatsheuvel. De uitslag was: Waalw. Comb, totaal 783, K.O.T. 782. Algemeen moyenne 4.18, hoogste serie Waalw. Comb. A. van Cromvoirt 52, hoogste serie K.O.T. Soeterboek 35. W. D. V. A.s. Dinsdag 18 Sept. hoopt de Waalw. Dam-vereeniging W.D.V. in haar clublokaal bij den heer Jac. Passier alhier, definitief te beginnen met de onderlinge clubcompetitie. Supportersclub Juliana". Thans nu de diverse verenigin gen en gezelschappen herrijzen, is ook de Supportersclub „Juliana" herrezen. Zij zal de voetbalwed strijden van „Juliana" wederom de steun verleenen, zooals in de jaren voorafgaande aan de bezetting. De definitieve oprichtingsvergade ring zal gehouden worden op Dins dagavond a.s. Vergadering R.K. Middenstand. Woensdagavond hield de R. K. Middenstand een algemeene verga dering. De vergadering werd ge opend door den Voorzitter die allen een hartelijk welkom toeriep, spe ciaal den ZeerEerw. Heer Pastoor als Geestelijk Adviseur, en den spreker van dezen avond M. v. d. Heuvel uit Den Bosch, Ook vele nieuwe leden welke ter vergadering aanwezig waren gaven zich spontaan als lid van de ver- eeniging op. Hierna kreeg de heer v. d. Heuvel het woord, die in krachtige woorden het doel en de werkwijze van een R.K. Middenstand uiteen zette, en na een spreekbeurt van ongeveer een uur een daverend applaus in ontvangst kon nemen. Door den Geestelijken Adviseur werd nog een woord van opwekking gesproken. Een minuut stilte werd m acht genomen voor het oud mede-lid, den heer Bernard Cools, welke met zijn geheele gezin van de vereeni- ging is ontvallen door oorlogsom standigheden' en werd besloten een H. Mis voor zijne zielerust te laten opdragen in onze parochiekerk. Nieuwe Instructeur benoemd. In een te dezer dagen gehouden bijeenkomst der Kon. Harm. Sophias- vereeniging werd de heer Harrie van Abeelen uit Tilburg tot Instructeur der harmonie benoemd, j -3 De heer van Abeelen dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopt de voetsporen van zijn over leden vader te mogen volgen, die ruim 35 jaar de harmonie Sophia's vereeniging heeft mogen dienen, en met haar vele lauweren heeft weten te behalen. Aanstaanden Donderdag 20 Sept, 's'avonds 7 uur Kerkdienst Chr. Ger. Kerk gebouw Hoogevaart Spreker: Ds. Tolsina. Jeugd verga d ering. Donderdagavond werdïnde Geref. Kerk alhier een gecombineerde ver gadering gehouden van de drie Geref. Jeugdvereenigingen, de J. V., de M. V. en de K. V. onder leiding van den Voorzitter der Jongelings- vereeniging den heer M. Kruijf. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezige belangstel lenden welkom in 't bijzonder Ds. en Mevr. v. Lummel, en sprak er zijn spijt over uit dat na een 5-jarige bezetting waarin het jcugdvereeni- gingswerk lam geslagen werd, er nog zoo weinig belangstelling voor het vereenigingswerk bestaat van de zijde der jeugd. Door dhr. P. Dahnaijer werd ver volgens een keurige inleiding ge houden over: Opvoeding der Geref. Jeugd; waarin hij waarschuwde vöor bioscoop, dans enz. Op dit onderwerp volgde een drukke en leerzame bespreking. Door een tweetal leden werden enkelen voordrachten ten beste ge geven, terwijl een en ander werd afgewisseld met zang. Ds. van Lummel sprak een op wekkend slotwoord. C.N.V.-avond. Monument Burgem. Moonen, Joop Hoffmans en verdere Waalw. oorlogsslachtoffers. Vorig bedrag f 5225.84 N. T. Heesch b. Nijmegen f 25. Dr. de V. f 25 Totaal f 5275.84 R.K. H.B S. Aantal leerlingen van de R.K- Hoogere Burgerschool A en B te Waalwijk op 1 September 1945. Klas I 72 Klas II 60 Klas III 58 Klassen IV A-B 36 Klassen V A-B 27 Gilde St. Crispijn. Dinsdagavond hield het gilde St. Crispijn een algtmeene ledenverga dering welke.' na 5 jaren niet meer is gehouden, Besloten werd oin op Zaterdag 22 September koning Ie schieten door alle leden en den 2en Zaterdag in October den feestdag met het gebruikelijke bal te houden. Tot bode werd benoemd den lieer C. van Loon Wzn. dit in plaats van wijlen M, Monsigneurs die ruim 50 jaar de vereeniging heeft gediend. Poor oorlogsgeweld werd onze gemeente zwaar getroffen waarbij ook de R.K. kerk ernstig door gra naten werd beschadigd, Met de her stelling der kerft- is het thans zoo ver gevorderd dat vanaf Zondag 16 Sept. de diensten daarin weer kun nen plaats hebben. Aan^de verdere werkzaamheden en de herstelling wordt flink gewerkt, doch het zal evenwel nog geruimen tijd duren eer de kerk geheel klaar is. Gedurende dien tijd, vanaf Oct. '44 tot in Sept. '45, werden de diensten gehouden in het Jongenspatronaat en in de Box van de firma van WagenbergFesten. Bij het afscheid van Pater van Wagenberg, die voor de zielen^org der bewoners van dat gedeelte der parochie gedurenden dien tijd zich vooral heeft beijverd, had zich een comité gevormd om Z.Eerw. een passende hulde te brengen. Door de Darochianen van de wijken C. D, en gedeelte Wijk B is spontaan een bedrag van f800.bijeenge bracht. Als blijvende herinnering is in den muur van de Box een ge denksteen aangebracht. Dezer dagen werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier 'n vergadering gehouden vanwege den Chr. Besturenbond Sprang- Capelle, waarin als spreker op trad de heer A. Stapelkamp uit Utrecht, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland. Om haar belangrijkheid laten we hier voor ditmaal een uitvoe rig verslag volgen. De bijeenkomst stond onder lei ding van dhr. C. Braspenning, voorzitter van den C.B.B. en hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabr.- en Trans portarbeiders, die in zijn wel komstwoord er op wees dat God ons het voorrecht schonk na ja ren van strijd, moeite en verzet, weer in vrijheid samen te mogen komen om opgewekt te worden voor den grooten socialen strijd in de toekomst. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de aanwezigen de vrijheid die God ons schonk zou den gebruiken voor de doorwer king van de christelijk sociale ge dachte. Namens het bestuur heette de voorzitter in 't bijzonder wel kom den heer Stapelkamp, daarbij God dankende dat Hij het zoo maakte dat wij hem hebben mo gen behouden, en tevens de Eerw. predikanten Ds. Vroegindewey, Ds. van Lummel en Ds. Westera en Burgemeester Smit. Openingswoord Ds. Vroegindewey. Hierna verkreeg Ds. Vroegin dewey het woord voor het uit spreken van een openingswoord. Z.E. zeide verheugd te zijn over het feit hier samen te mogen zijn met de leden der Chr. Vakorga nisatie om de beginselen tot door werking te brengen in het leven waarin we onze roeping hebben. God heeft groote dingen gedaan. Toch zijn we met de vrijheid niet geheel tevreden gesteld. Wij had den verwacht dat met de bevrij ding alles goed zou zijn en daar in zijn we wat teleurgesteld. Komt dat door de vrijheid, vraagt Z.E. Totaal 253 Neen, wij hebben vergeten zon daren te zijn en dat hier op aarde het paradijs niet komen kan. We moeten weten op reis te zijn naar een ander vaderland. Ook zijn we teleurgesteld omdat er zooveel menschelijks is in de toestanden die er heerschen, die een gevolg zijn van de bezetting. Wij moeten nu opnieuw ons land gaan bou wen en daarbij niet vragen waar op wij recht hebben, maar eerst [vragen wat onze plicht en roe ping is, wat God wil, ook in ons beroep. Wij moeten voorop snel len onze plichten: arbeid, werken. Z.E. legt den nadruk op dp God delijke roeping, om te werken op de plaats waar de Heere ons ge steld heeft. Hebben we dan geen rechten? Zeker, wanneer wij eerst onze plicht en roeping volbrengen, dan heeft de overheid en de werk gever ook de plicht en roeping te zorgen dat de arbeider bestaan kan. Werkgever en arbeider heb ben samen te werken in christe lijke solidariteit. Al zal het hier nooit een paradijs wórden, toch kunnen veel misstanden wegge ruimd worden. Ds. Vroegindewey hoopt dat de arbeiders en werk gevers elkaar meer en meer gaan verstaan en samen zullen werken aan de grootsche taak tot opbouw van ons land. Zoekt eerst het Ko- ningkrijk Gods en alle andere din gen zullen u toegeworpen wor den. Het gaat ook in de Chr. Vakbeweging om het Koningkrijk Gods. Dan mogen wij ook den zegen des Heeren verwachten. De heer Stapelkamp over De vrede winnen. De heer A. Stapelkamp spreekt dan over het onderwerp: „De vre de winnen", en begint met te zeg gen onder den indruk te zijn van bet heerlijke voorrecht weer in een vrij land bij elkander te mo gen komen. Wij hebben den oor log gewonnen en dat is een raad sel voor ons. God heeft ons in Zijn groote gunst het voorrecht gegeven dat een verloren oorlog werd omgezet in een gewonnen krijg. De geweldige worsteling was een geestelijke worsteling, de idiologie van het nationaal socia lisme. In dien strijd der geesten was ook de Chr. vakbeweging betrokken en heeft ook overwon nen. Het ging er om ons volk en de arbeiders los te scheuren van de geestelijke grondslagen. Toen heeft Duitschland begrepen dat die strijd niet gewonnen kon wor den zoolang de Chr. arbeidersbe weging bestond. Daarom moest de Chr. vakbeweging verdwijnen. Wij stonden, aldus spr., de een heid in den weg. Maar wij ge loofden dat het God believen zou ons land weer vrij te maken. Nu zijn wij weer vrij en we hebben Ge oorlog gewonnen. Maar wij zouden ons zeer vergissen als wc nu ook meenden dat de vrede leeds gewonnen is. Die vrede moeten we zoo zien: het winnen van de geestelijke vrijheid in de eerste plaats en ten tweede het herstel van het sociaal economi sche leven, zoodat er ook ge rechtigheid voor de arbeiders komt. Deze twee punten, de gees telijke en de stoffelijke vrede win nen, wil spr. nader bezien en hij wijst er dan op dat de nat. soc. geest meer ingang in ons volk heeft gevonden, dan zij die tegen het nat. soc. waren wel meenen.. Wij moeten de arbeiders geeste lijk-zedelijk en stoffelijk omhoog brengen, maar het is van groote beteekenis op welk fundament men daarbij bouwt. In de kampen werd tegen spr. reeds gezegd: Maak Uw christe lijk beginsel los van Uw kijk op de sociale verhoudingen. Deze strijd is nu in vollen gang en vraagt ook de Chr. arbeiders om kleur te bekennen. Is het nu zoo, vraagt spr., dat onze kijk op de sociale verhoudingen uit ons chr. beginsel fout is? Hebben wij dan gedwaald? Spreker ge looft nooit dat één onzer, die waarlijk christen is, het zoo zal zien. Wij kunnen alleen dan maar goed bouwen, als wij het oude bestek, Gods Woord, nemen; dan alleen zal er een dageraad zijn, als ons volk terugkeert tot de be proefde beginselen uit Gods Woord. Dat houden wij als Chr. arbeiders vast. Spr. wijst daarbij op den zegen van den arbeid der Chr. Vakbeweging gedurende 40 jaren, die arbeid was gebrekkig en vol zonde, wij weten het, maar principieel buitengewoon rijk gezegend. Dat is den tegenstan ders niet aangewaaid, zegt spr., maar dat is vrucht geweest van onze beweging dat nu algemeen aanvaard wordt dat er samen werking tusschen bedrijfsgenooten behoort te zijn inplaats van de het leven. Verlof tot cassatie-a^ teekeuing werd hein verleend. E. Ros uit Katwijk kreeg leven lang (eisch doodstraf). Uitspraken Bijz. Gerechtsho jflora E. de Kerf uit Axel, die in '43 dienst van den Ned. Landstormu getreden en tegen wien door it Bijz. Geiechtshof te Den Haag doodstraf was geëischt, werd 20 jaar gevangenisstraf veroordeé met ontzetting uit het kiesrecht vo n- L akki ze moe n or eren en geei •bei 1 b zal voo va b Vc :ond en klassenstrijd; dat is de doorbraa van de Chr. beginselen in dt strijd van het leven. Wie zegt ons, dat wanna de communisten de leiding zoudi krijgen, de arbeiders niet weert; slaaf zouden worden geniaal zooals we daarvan bij het Ni Socialisme een voorproefje v, hebben gezien. Alleen wanne wij willen staan naar de verho dingen uit Gods Woord en tern 'an keeren tot de oude goede or >kon op het terrein van den arbe: dar kan er zegen bij den opbor !en. verwacht worden. Wij strijd tegemoet. Het is moeilijk 0 aan het Ned. Volk te geven w noodig is. De strijd gaat hier01 igt E dat ook bij laag-conjunctuur, arbeiders niet altijd het kind va de rekening zijn, zooals vq 1940, dat druischt in tegen 0 christelijk beginsel. Spr. pleit di voor opneming der arbeiders de bedrijfsgemeenschap. Niet arbeiders op den stoel der dire tie, maar zoo dat het er in ei bedrijf niet allereerst om gaat zoo groot mogelijke winst te halen ten koste van den arbeidi maar zoo dat de arbeider, w voor de werkgever verantwoori lijkheid heeft, een andere bi aan het bedrijf voelt als alleen band van het loonzakje. Gerei tigheid verhoogt een volk, m; de zonde is een schandvlek natie. Spr. roept op om ook Nederland de vrede te winm die alleen kan komen als er vn komt tusschen bedrijfsgenoott Anders zullen we den vrede v liezen, zegt spr., en dat een gevaar voor de Kerk v< Christus. Wanneer de arbeidei bevolking sociaal op hooger pi; gebracht wordt, worden 'zij schikt voor bewerking door kerk. Wij staan aan den vooravi van de bedrijfsgemeenschap, m; wat baten wetten zonder zedi De geest wordt alleen goed, als ons bedrijfsleven cfe geest van christendom heerscht. Met drijfsorganisatie alleen zijn we niet. Als chr. vakorganisatie mi ten wij vele problemen onder oog zien. Een groot progra ligt voor ons. Pensioen, woni bouw, enz. Spr. roept op tot dewerking aan dezen arbeid stelt daarbij de bedrijfsorgaan in de '1 y pografie ten voorbe> waf c.n f ken, moet ook in' ari-ï bedrijven komen. Hoe wilt gij in Nederland gebouwd wordt, van de Chr. beginselen of za zijn naar Christelijk beginsel? Li niet van de wijs brengen den roep om eenheid. Wij \vi srwnenwerken, zegt spr. en wijst den Raad van Vakcentrales en Stichting van den Arbeid, w£ in met behoud van de Chr. ginselen met andere vakcentra! wordt samengewerkt. Ons wa< een zware tijd, maar ook mooie tijd; wij kunnen in vo| vrijheid spreken en werken. Plant de vaan van de Vakbeweging in dit teeken, vi ons volk om Christus wil. Slotwc Ds. van Lummel spreekt hierj een slotwoord, waarin Z.E. er;] wijst dat in de bediening Woords ook een plaats ingëruit wordt aan de sociale beginsel] die Gods Woord biedt voor leven, maar dit is alleen een stippelen en daarom is Z.E-! verheugd dat het C.N.V. herre:! is, om als practisch orgaan de 'j God* gewilde beginselen voor sociale leven uit te dragen, ri hebben ons vast voorgenomen den arbeid van het C.N.V. te werken. Als Z.E. een cond sie moet trekken uit het gehoor' waarbij men werd~opgeroepen den strijd voor het C.N.V., zal dat voor ons zeker zijn dari strijd voor de doorbraak van Chr. beginselen zal zijn een stn] tegen v^ind en tij. Ds. v. Lumn: wijst daarbij op de „eenheidswifl als laatste rest van de Nat. infectie. Ons volk is niet maar door ons volk loopt heen] veel gesmade antithese. Als all gaat het ook hier om de vra Wat dunkt U van den Christj Tegenover dien eenheidsroep *1 len wij de leuze van Groen Prinsterer „In ons isolement Hiervan zijn uit Waalwijk afkom stig: 115, Drunen 21, Vlijmen 5, Heusden 6, Loon-op-Zand (Kaats heuvel) 33, Sprang-Capelle 21, Was pik 10, Raamsdonk 16, Geertruiden- berg 10, Made 2, 's-Gravemoer 4, Eethen 5, Dussen 1, Tilburg 1, Den Bosch 1, Vughl 1, Oosterhout 1. Hiervan zijn R.K. 206 en Pro testant 47. Uit bovenstaande opgave blijkt duidelijk hoezeer onze H. B. S. in leerlingental toeneemt en meer en ■meer een streekschool wordt, maar dan zal men tevens begrijpen hoe moeilijk het is voor de jongelui vooral uit 't Westen der Langstraat om de school te bereiken, daar elk vervoermiddel, bij gebrek aan fietsen, ontbreekt. Het zou daarom van het aller grootste belang zijn als, zoolang het spoor niet rijdt, een busdienst kon worden ingelegd, speciaal of mede voor de leerlingen van H.B.S., Nijverheidsschool en Huishoud school. al was 't alleen maar des ochtends en in den laten namiddag. Het geldt hier een groot onderwijs- belang, dat de volle aandacht ver dient.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2