Nieuws uit V/aalwijk er? Omgeving NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. LGQN-QP-ZAND. H1"^ In ■te. SPRI p HEI Del Haanl verlof NIE Gemeenteraad Sprang-Capelie Vervolg van pag. 1. zich af of de nieuwe uitverkore nen hier en elders nu ook Re geerders zijn. De bevolking stelt zware eischen aan de overheid en het zijn maar weinigen, die den waren toestand begrijpen. Spreker aanvaardt heden de gemeentelijke erfenis onder het voorrecht van boedelbeschrijving. Als vrij libe raal meent spr., dat wij met een geleide economie nooit uit het moeras komen en spr. kwalificeert dit systeem als economische bankroetierspolitiek. Spr. blijft voorstander van den gouden stan daard, hoewel men deze wel eens beschuldigt van crisissen, die niet voorkomen kunnen worden en te vens gezond zijn. Laat ons toch niet vergeten, zoo vervolgt de heer Verheijden, dat wij aisTe- geerders in een glazen huis wo nen en wij het twijfelachtige voor recht genieten, evenwel zonder eigen schuld, onder curateele te staan van „Oom Sam". Wij zijn aangewezen op buitenlandsche credieten. De grootst mogelijke voorzichtigheid blijft geboden om onze credietv.aardigheid niet te verspelen: verliezen wij dit, dan zullen de minst draagkrachtigen wederom in vodden loopen, zoo als spr. dat in zijn jeugd aan schouwd heeft. Men zij dus ge waarschuwd voor alle schoon schijnende politieke beloften, die na zulk een debacle toch niet vervuld kunnen worden. Vervolgens had de beëediging vain de raadsleden plaats, waar na als wethouders werden be noemd in de vacature Middelkoop de heer G. A. S. de Bas met 10 stemmen en in de vacature van Willigenburg de heer G. J. van Willigenburg met S stemmen. Een verwijt van den voorzitter. Als voorzitter van den raad en het college van B. en W., ge voel ik het als een plicht, zoo zegt de voorzitter, dat ik ook iets zeg, bij de benoeming van de wet houders. Ik spreek met opzet wat langzamer als gewoonlijk, omdat ik in twijfel verkeer, in welke be woordingen ik het zal doen en alles wat ik zeggen wil ook in derdaad zal zeggen. Ik kan verklaren, zoo vervolgt spr., dat ik voor den bezettings tijd steeds op aangename en pret tige wijze vergaderd heb ik het college van B. en-W. Ih den be zettingstijd waren de stukken meestal persoonlijk voor den bur gemeester bestemd, toch ben ik toen doorgegaan met de wethou ders te blijven vergaderen en nu wil ik zeggen waar het op staat, zonder er doekjes om te winden. Na de bevrijding is de verhouding met de wethouders niet geweest als voor den oorlog en ik laat in het midden, wie de schuld daar van is. Ik kan niet zeggen, dat 't in de dagen dat het zwaar en moeilijk voor me was, hier te zijn, veel steun van de wethouders heb ondervonden. Bijv. in de da gen van den brand en van de sta king, heb ik tot mijn spijt alleen gestaan en nooit een blijk van belangstelling, laat staan van raad, ondervonden. Ik heb dit moeten zoeken bij menschen, die door hun onverzettelijke houding tegen den vijand, mij wel van hulp, steun en raad voorzagen. Een ieder is er gevoelig voor, als zijn naaste medewerkers in dagen dat er belangrijke dingen gebeuren, van hun belangstelling en medeleven blijk geven. Thans moeten wij allen mede werken aan den opbouw van het vaderland. Ik hoop daarom, zoo besluit spr., dat de samenwerking en verhouding weer prettig en goed zal zijn in het belang van de gemeente. Ik heb maar pre cies gezegd waar het op staat om niet in het hart dc dingen te moe ten bewaren, die men moet uiten. Na dit, kan ik den wensch op een goede samenwerking in de toekomst uitspreken. Wethouder de Bas, dankt den voorzitter voor de woorden en zegt, dat het aan hem niet liggen zal of de samenwerking zal goed en vruchtbaar zijn. De heer Verheijden pleit voor Capelle. De heer Verheijden heeft de laatste jaren veel gehoord over „brandende kwesties". Spr. heeft ook een „brandende kwestie" te behandelen, doch hij hoopt dat 't voor hem niet zoo beroerd af loopt als voor den mijnheer die er zooveel over gesproken heeft. Spr. vraagt daarom, waarom het vreeselijke ongeluk, dat Capelle na de bevrijding getroffen heeft, gelegenheid moet zijn om het post kantoor in Capelle te laten ver dwijnen. De handel in Capelle heeft zich altijd geconcentreerd rond de Haven en nu heeft men na vier maanden veel bidden en smeeken eindelijk een oude brie venbus gekregen. Ook pleit spr. voor een distributiekantoor in Capelle. Hij heeft Waalwijk daar over aangeschreven. Spr. is voor decentralisatie. De voorzitter antwoordt, dat 't voor een kleine gemeente van 5500 zielen onmogelijk is, er drie post kantoren op na te houden. Er moest er een verdwijnen en nu heeft men de oplossing gevonden, door de postkantoren te Vrijhoeve en Capelle op te heffen en een nieuw postkantoor op te richten tusschen dit gebied, ongeveer bij de Korte Nieuwstraat. Daar zal niet veel aan te veranderen zijn. Capelle heeft weliswaar een kom, maar er wonen minder menschen, dan bijv. in Vrijhoeve en op de Hoogevaart. Tegen deze maatre gel kan niet veel gezegd worden, als de inspecteur het inwonertal in aanmerking neemt. De heer Verheijden protesteert namens de bewoners van Ca pelle en de Nieuwevaart dat het postkantoor verdwijnt en de heeren zullen de gevolgen daar van op den duur ondervinden. Men neemt het met Capelle zoo nauw niet. Zoo is in het pu bliek verklaard, dat het jammer is dat de kerk in Capelle niet in elkaar gestort is, want dan stond ze nu in de Heistraat. Dat heb je van de vereeniging van gemeenten, zoo zegt de heer Verheijden vol veront waardiging. Capelle is al meer dan 60 jaar een eerste klas kan toor en het gaat niet aan, dit zoo maar, zonder meer op te heffen. Dit is bloed zuigen uit de teenen van de gemeentena ren. De heer Ros geeft in overwe ging te trachten een poststation te krijgen. De voorzitter antwoordt, dat dit niet gaan zal, omdat een post station vooral in het begin duur der schijnt te zijn, dan een hulp postkantoor. Er is niets aan te doen. Er moet er een vervallen. De heer Verheijden: maar dan ga ik met mijn zaken voortaan naar Waspik of naar Waalwijk; ik denk er niet "aan, mijn aange- teekende stukken in een snoep winkeltje af te geven. Die oude rechten laten wij ons zoo niet ont nemen. Wat de distributie betreft, zegt de voorzitter, dat meermalen ge tracht is ook in Capelle een uit reikingslokaal te krijgen. Sinds echter alles alleen in V/aalwijk beslist wordt, is daar geen kijk op. Wethouder de Bas vraagt, of men als gemeente dan geen rech ten in de distributie heeft. De voorzitter zegt, dat vroe ger de zeven burgemeesters van de bij den distributiekring aange sloten gemeenten het hoofd wa ren van de distributie. Tijdens de bezetting is dit veranderd en is alleen de burgemeester van de ge meente waar het kringkantoor ge vestigd is, hoofd. Wij mogen nu alleen maar 15% betalen van de kosten en deze zijn zeer hoog en bedragen alleen voor Sprang-Ca- pelle reeds 4300. -Men be sluit een adres te richten aan den betrokken minister, met het ver zoek de maatregel van den be zettingstijd op te heffen en de burgemeesters weer zeggenschap in de distributie te verleenen. De heer Ros vraagt naar de mogelijkheid evacue's naar hun woonplaats te doen terugkeeren. De voorzitter antwoordt, dat de burgemeester van de betrokken gemeente daartoe alleen toestem ming kan verleenen. De heer Ti: mnermans wijst op den noodtoestand waarin veel •woningen aan het Oosteind nog verkeeren. Er liggen geen pannen op en de wind waait er doorheen. Hier wordt niets gedaan, terwijl elders huizen, die niets geleden hebben, geheel opnieuw kunnen worden opgehaald. De voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat de gemeente geen spek, of boter, kaas of eieren kan aanbieden. Men heeft er veel achter aan gezeten en ook wel wat los ge kregen, maar lang niet voldoen de. Als er ergens gebouwd of vernieuwd wordt en men vraagt waar men de materialen ge haald heeft, dan had men die nog, enz. en men kan niet be wijzen, dat men er boter of spek voor gegeven heeft. Het doet den hèer Verheijden genoegen, dat de voorzitter het hier eens zoo royaal over dat bo ter, spek en eieren gezegd heeft. Wie den schoen past trekke hem aan! De heer van Zeist vraagt of er geen noodverlichting kan komen in de straten. De voorzitter antwoordt, dat er in Capelle op de voornaamste punten een noodverlichting komt. Voor Sprang is dit nog niet zoo zeker, al zijn de vooruitzichten niet heelemaal hopeloos. De heer van Zeist dankt tot slot den voorzitter persoonlijk, mede namens zijn familie, voor al les wat de voorzitter voor hem in den bezettingstijd gedaan heeft. Niets was U te veel, zegt spr., en als het noodig was stond LI dag en nacht voor ons klaar, li hebt voor ons gedaan, wat II kon en spr. brengt den voorzitter daar voor nogmaals hartelijk dank. Monument Burgem. Mooneri, Joop Hoffmans en verdere Waatw. oorlogsslachtoffers. Vorig bedrag f 5275.84 Zilveren bruiloft A. v. Well-Kroot f 31.— Buurtcomité Markt-Hoekeinde f 100. N. N. f 10 Totaal f 5416.84 Vereeniging van Leder-Importeurs. Gedurende de bezetting werd bovengenoemde vereeniging ont bonden. Thans is zij weer her-op- gericht en een nieuw bestuur geko zen, dat bestaat uit de heeren Gérard Verwiel (Van Loon's Leder- Import) Waalwijk, Voorzitter; Rosen berg (fa. v. d. Assem) Tilburg; Bernards (fa. Levenbach) Amster dam; W. Verwoerd Jr. (fa. Rosen berg) Amsterdam; Van Oostrum, Breda; Secretaris: Mr.Th. Taminiau, Tilburg. Brug over het Zuiderkanaal. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat „Waalwijks Belang" zich tot den Rijkswaterstaat had gewend ter zake de belemmering van de door vaart naar onze haven door de ver zakking van de brug in het Zuider kanaal. Thans ontving W. B. van de directie van den Rijkswaterstaat hierop een antwoord, waarin wordt medegedeeld, dat dezer dagen zffl worden overgegaan tot het leggen van een eenvoudige noodbrug ter plaatse van het stoomgemaal te Waalwijk. Het landverkeer van onze ge meente naar het gebied tusschen het Oude Maasje en de Bergsche Maas zal dan tijdelijk kunnen wor den geieid over de Putsteeg en den weg langs genoemd stoomgemaal over den Zuidelijken dijk van de Bergsche Maas. Zoodra de noodbrug gereed zal zijn gekomen, hetgeen vermoedelijk over ruim een week het geval zal zijn, zal de militaire brug bij Be- soijen worden opgeruimd, waardoor de scheepvaartbelemmering zal zijn opgeheven. Ned. Sderv. Gemeente. Baardwijk. A.s. Zondagmorgen 10 uur hoopt D.V. voor de gemeent^ op te treden den Weleerw. heerDs. A. Sirag te Sprang, tevens bediening H. Avondmaal. 's Middags geen dienst. Giften Roode Kruis. De stroom van giften voor het Ned. Roode Kruis blijft nog steeds aanhouden. Dezer dagen ontving de Afd. Waalwijk van den heer Hooij- maijer uit Waspik (Boven) weer het mooie bedrag van f 250,zijnde de helft der entree's voor een ver makelijkheid' bij de laatstgehouden feesten. Geslaagd. De heeren F. Teurlings en H. Teurlings zijn geslaagd voor het examen Boekhouden van de Ned. Associatie voor Practijkexamens te Tilburg. Dr. J. van Beurden -f" In de abdij Berne te Heeswijk overleed in den ouderdom van 65 jaar dr. J. S. van Beurden, geboren te Kaatsheuvel, die in tal van functies zich verdienstelijk maakte voorden R,K. Middenstand. Dom Paul Bellot -f In Canada overleed de bekende architect Dom Paul Bellot, o.a. de ontwerper van de St. Paulus-abdij te Oosterhout en de R.K. Kerk te v.m. Besoijen. Coüeeïe voor het Monument. Op veler verzoek willen we hier de opbrengst gespecificeerd geven van de verschillende wijken: Centrum Hoekeinde f 302. Putstraat f 177. PutstraatMarkt Z. f 736. PutstraatMarkt N. f 456. Haven—Markt N. f 600.— HavenMarkt Z. f 608.20 Mr. v. Coothstraat f 997. Julianastr.-Markt-Raadh.pl. f 405. Kerkstr.Fl. V-laan f 304. ParallelwegBurg. v. d. Klokkenlaan f 208.50 Stationsstraat f 486.10 Baardwijk Hoogeinde N. f 87.— Hoogeinde Z. f 88.50 Vooreinde f 54.25 Min. Loeffstr. N. f 154.87 Min. Loeffstr. Z. f 155.30 Baarwijkschestr. W. f 71.22 Baardwijkscliestr. O. f 92.05 Laageinde N. f 203.35 Laageinde Z. f 331.85 Besoijen HavenBroos f 284.39 Broos—Besoijenschc-str. f 206.30 Westeinde f 176.51 Besoijenschestr. Z. f 131.30 Besoijenschestr. N. f 202.50 St. Antonius-parochie Kloosterweg3e Zeine f 50. le Zeine W. en St. Antoniusstr. N. f 271.45 2e Zeine-Smeelel.-Kuiperstr. f 282.90 le en 2e Crispijnstr.- 2e Zeine O. f 171.65 Antoniusstr. Z.-2e Zeine W. f 276. Terug uii Zwitserland. Na een verblijf van ruim drie maanden in liet gastvrije en zonnige Zwitserland zijn onze kinderen in Loonopzand en Kaatsheuvel terug gekeerd. Blakend van gezondheid, vroolijk gestemd en keurig verzorgd, beladen niet pakjes en koffers, kwamen onze kinderen met den trein uit Bazel in Tilburg aan. Met een speciale auto bus werden ze aldaar afgehaald en plaatselijk verwelkomd door de wachtende onders en broers en zusjes. Het verblijf in Zwitserland was voor hen een waar genot, Met veel genoegen en dankbaarheid zullen onze kleine op de voorbije maanden terug zien. Terug naar den Haag. Vrijdagmorgen vertrokken de kin deren, die ruim 2 maanden een gast vrij verblijf in onze plaats genoten weer naar Den Haag terug. De mees ten had het vertoeven in het gezonde Noord-Brabant goed gedaan. Met twee expresse bussen vertrokken de kleintjes naar hunne woonplaats terug nagewuifd door velen aan wien- zij zich' tijdens hun woonplaats in Kaatsheuvel gehecht hadden. Des nieuws. Dinsdag 25 Sept. houdt Des een buitengewone leden vergadering met een belangrijke agenda, Vermeld staat o.a. verkiezing elftal commissie. We hopen dat de Dessers nu uit stekende candidaten en natuurlijk echte voetbalkenners zullen nemen. Des is nu 2de klasser en moet zich hierin handhaven. Dit zal zeker kunnen als de zaken deskundig worden aangepakt onder leiding van trainer Spijkers. Nieuwe Wijkvereeniging. Door de buurtbewoners van de Mgr. Völkerstraat werd, nadat door het voorloopige comité rekeningen verantwoording was" afgelegd over de gehouden festiviteiten, besloten een blijvende wijkvereeniging op te richten or.der den naam „Mgr. Völ kerstraat II." Als bestuur werd gekozen het geheele voorloopige comité waarna hieruit met algemeene stemmen als voorzitter, den heer Meus. Geslaagd. De heer Jan Musters alhier slaagde te 's Hage voor het examen Gym nastiek M.O. De Schouwspelers. De Schouwspelers traden Zaterdag en Zondag in de zaal van Jan van Dun tweemaal voor een uitverkocht huis op met „Laat Meijertje het opknappen" 'n schaterlach in drie bedrijven. De Schouwspelers hebben voor een paar maanden naam ge maakt met hun revue „Onder vrije vlag." Dit optreden heeft velen naar Bel Canto's zaal gejokt, doch de groote massa had niet verwacht, dat deze reveuartisten ook tooneel- spelers waren, zooals ze zich in „Meiertje" hebben laten kennen. Dan is een goed stuk tooneel toch heel wat meer waard, dan een onsamen hangend schouwspel van diverse attractie's. Met „Meiertje" hebben de Schouw spelers kunst vertoond, en goede kunst weet het publiek, al is het niet het meest ontwikkelde ook hooger te waardeeren dan revuewerk. Reeds in „Onder vrije vlag" lieten de Schouwspelers zich als artisten kennen, doch wat Auerbach met zijn spelers in dit werk laat zien is 100 pCt. meer waard. Er is genoten, onbedaarlijk gelachen en spontaan MAANS OP- EN ONDER GANG 1945. 19 Sept. op 19.19 onder 3.31 20 Sept. op 19.44 onder 4.54 21 Sept. op 2o.7 onder 6.18 22 Sept. op 20.28 onder 7.45 Zons op- en ondergang 1 945. 19 Sept. op 7.20 onder 19.47 20 Sept. op 7.22 onder 19.44 21 Sept. op 7.24 onder 19.42 22 Sept. op 7.26 onder 19.39 geapplaudiseerd. De Schouwspelers verdienden het dubbel en dik. W'm Andriessen. Als het optreden van den piano kunstenaar Wiliem Andriessen een poging geweest is, om te trachten ook in Kaatsheuvel een Kunstkring te organiseeren; dan mogen we dit pogen volkomen geslaagd heeten. Een uitverkochte zaal met een uit gelezen publiek uit de plaats en de omgeving was de waardeering, die dit "eerste probeeren was weggelegd. De keuze hierbij gedaan in Willem Andriessen" zoo mogelijk Neer- lands beste pianist, is de beste ge weest, die het petit comité, dat zich voor deze taak geplaatst heeft, had kunnen doen. En niet alleen valt in Andriessen de groote kunstenaar te bewonderen, doch, en dat maakt zijn succes nog enorm veel grooter, Andriessen is paedagoog, die een explicatie geeft, waardoor zelfs de niet musicus geïnteresseerd wordt voor hetgeen hij te gehooren geeft. Achtereenvolgens liet hij op mees terlijke wijze hooren Pracludium, Menuet 1 en II en Gigue van I. J. S. Bach de meester in het contra-punct; de sonate in F dur, Allegro en Alle gretto van de galante W. A. Mozart; de romantiek in Beethoveis Mond- scheinsonatehet Impressionisme van een Claude Debussy in La Cathedrale Engloutie en in Jardins sous la Pluie en de weemoed en daarnaast hartstochtelijke passie van den banneling F. Chopin in Berceuse Mazurka in C dur en Ballade in As dur. Na een overweldigend applaus liet Andriessen nogmaals zijn onver gelijkelijke techniek bewonderen in twee studies van dezen grootmeester, zijn lieveiing. K. Staatspartij. Vrijdagavond hield de afdeeling Loonopzand der R.K. Staatspartij een algemeene vergadering. De voorzitter opende de vergade ring, en deelde hierbij de eisch van het hoofdbestuur mede dat alle functionarissen hun mandaat,ter be schikking zouden stellen, en een nieuw bestuur gekozen werd, waar voor 12 candidaten bij het bestuur hadden ingeschreven. Het was dan ook de bedoeiing minstens van elke standsorganisatie 1 candidaat in het nieuwe bestuur te kiezen, waaraan ook tevens een vrije lijst was toe gevoegd, Gekozen werden o,a.J. van Nooye als afgevaardigde der Arbeiders organisatie, L. v. d. Donk, uit de vrije lijst, Fr. Kuipers en J. v. d, Lee van den boerenstand, H. Brands Mzn. van de werkgeversstand en F. van Tilborg en Jos van Hest als afge vaardigde van den R.K. Alidden- standsbond. Uitgebracht werden 81 stemmen. De oudvoorzitter feliciteerde de nieuwbenoemde met de hoop uit sprekend dat zij al hunne krachten zullen wijden aan den opbouw en de vernieuwing der R.K. Staatspartij, en dankte tevens den secretaris en penningmeester speciaal voor hunne werkzaamheden in het verleden, waarna ook door den secretaris woorden van dank werden gesproken De heer van Tilborg als herkozene bracht woorden van hulde aan den scheidenden voorzitter, welke vanaf 1917 de R.K. Staatspartij heeft weten te dienen met al zijn krachten en tevens aan den secretaris en penning meester. In de eerste instantie gaven zich ruim 100 leden op als contribueerend lid. Grootsche hulde bij het Eeuwfeest der Eerwaarde Fraters. Ofschoon op Zaterdag't Eeuwfeest der Congregatie der Eerw. Fraters in intiemen kring werd gevierd, maakte geheel Loonopzand zich op, om het feest op Zondag meer offi cieel te doen plaats vinden. Vele vaardige handen hadden het Fraters huis smaakvol weten te sieren met groen en bloemen, terwijl was zorg gedragen voor een feestelijke ver lichting, en uitzending met versterkte luidsprekers. Van schier alle wonin gen wapperde de nationale vlag en zooals het Roomsch Katholieken betaamt, werd deze dag begonnèn met een solemneele H. Mis om God te bedanken voor de gaven welke Hij aan deze Congregatie schonk. Vooraf gegaan door het buurt comité en een groote schare knapen der Fratersschool en bruidjes, wer den de Fraters kerkwaarts geleid. Tijdens de solemneele H. Mis wer den woorden van felicitatie gespro ken door den ZeerEerwaarden Heer Pastoor, die dankte voor hun zegen rijk werk voor den bloei van het Katholieke onderwijs. Na de H.Mis werd Htt'onin monde Her va comité Hnds g wenschi Hiern; Hm: var heer Hzangl plaats d Hor, da 3-tal li Hire br Vele b Brden reesteiii gloedvo ■te Fra Direclei liane h vooral ■toners Klooste Igstraa Hiern Igehoi waaraaj ■bevol van Lot Higeno waarbii len beh de Gei nrochie Burgem liiders Loonop Des ltsteker feesivei I nog nade's lorrie „C cordia" ling „E der Dili I Harm Sopbia' Barbij de res] lorden felicita! [ken. Fratei Maan lestelij den voi Ihoolje waarbij 1 gezar door d iitgevc en een ■dag in feestsie |orgebr< «rijd. Reed] log wei alhier 1 ■strijden houdeij lelden goede patië die bie 1 De v strijd Is wede een gr] len, en mooi tj [2500. aan dij lie wo afgedrl 1 vrij wï bijdraa [waren minder! |ige' pri beschil liaan de zeer b| 1. Om namenl Ion! te plaatsr| Ir niet der dl 1 waren geluk'J Indagav een pl |i werd steld. 1 Del lank aa milde 1 len aa volle 1 Kurgërij In poe min leger-1 t in a meensl vertrek 1 Oct! e, hoopt A. Si| nstoefe van afschei neme! i. genie alhier! Dinl echlgel onwelf overlel beroeil Zate! bewoi Julianl thomv| weg I finaniil inzake! van dl Def dankbl fitiancl verieel Na I sloten] stemnj voor I gedee| aan waarvi tratiefl gedeel houdf Erk. I Raam| den gegevl de G| bij Eendl heid maakl druk.f Onl het nl ders,! stuk f tijk zijn I heid met Opl voetbf algen! verkif en herkol W. v| als zittini

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2