ONZE JEUGD. VRIJDAG 12 OCTOBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 69 :h ■ff Waalwijksche en Langstraatsche Courant DE TRIOMFTOCHT VAN GEN. EISENHOWER DE RUNDVEEFOKKERIJ IN DE LANGSTRAAT. KORTE BERICHTEN. itse,| ïzer nste »ng, vaai or- loo: Ded vet ten he 13, De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever; JAN TIELEN Radacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs; 15 cent per week 11.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen (Kennummer; 2483 Wanneer men de jeugd van thans, met die van voor den oor log vergelijkt, dan zal men vaak den indruk krijgen, dat velen doen alsof zij in vijf jaren tien jaren ouder geworden zijn. Jongens van 17, 18 jaar matigen zich dingen aan, waaraan men vroeger op denzelfden leeftijd nog niet ge dacht zou hebben. De oorlog heeft ben vroeg-rijp en vroeg-wijs ge maakt, velen gelukkig in hun oordeel, maar heel velen ook ten hoeiaadeele en deze laatsten kunnen isschien ceu ineuw probleem otifjgaan vormen, m dezen aan pro blemen toch i.l zoo lijken tijd. Het Katholiek Cultureel Tijd- .chrift wees eer-igc maanden gele ien op de veranderingen welke de jorlogsj a.en op de mentaliteit der chooljeugd gebracht had. Men :ou de voorbeelden welke daarin [enoemd worden uit kunnen brei- len ook tot de opgeschoten jeugd, 'elke de schoolbanken reeds ont gassen is. O.m. een afstomping ran het zedelijkheidsgevoel; het {rif ebrek aan eerlijkheid. Langza- ierhand was er aan alles een te- ort ontstaan, zoo schrijft het !.C.T. en in sommige kringen 'erd het de leus „Pak wat je krij- ïn kunt". Gold dit op de eerste laats den vijand en zijn trawan- in, het duurde niet lang of ook landgenoot werd er het slacht- |f ffer van. In de derde plaats wijst t blad op het feit, dat een deel r jeugd in oorlogstijd over ab- irmaal veel zakgeld beschikte., immige kinderen kregen dit van n ouders, die zelf „dik geld xdienden", maar het vermogen isten om de ^verhoogde inkom en redelijk te beheeren. Anderen wezen diensten in den zwarten ndel, hadden een straatnering, xsjacherden bonnen of hielpen litsche soldaten. De gevolgen jn ernstig. Deze jongens hebben gewoonte verloren zich in inne verlangens te beheerschen. ij konden hun snoeplust en )oral de rooklust niet te verge- n, 'naar wensch bevredigen, aar ook hun hebzucht, zooals ek uit het ongelimiteerd ver- anselen van zelfs waardevolle Dorwerpen. Het is te vreezen, t zij tot diefstal zullen verval- wanneer de tijden weer nor- al zijn en de bronnen van hun komen gestopt, zoo schreef het C.T. toen. Wij kunnen thans zeggen, dat normale tijden zijn aangebro- De geldsaneering beteekent ieder geval reeds een groote p in deze richting, maar op het- fde oogenblik kwam ook het vel aan het licht, dat het K.C.T. Juli reeds vreesde. Wij zagen in onze eigen plaats, waar inen enkele dagen drie maal een ilage-ruit van een sigarenwin- het moest, ontgelden en tien- !en pakjes cigaretten gestolen rden. Men heeft de daders nog :t kunnen achterhalen, maar het lat toch vast, dat het opgescho- jongens van een jaar of acht- jn n geweest zijn. Nu zou men kunnen aanvoeren, het hier een incidenteel geval ïreft, maar dan is het er toch ■wachtingen opent voor de toe- nst. Vele ouderen hebben een te waardeering voor het geld floren, maar zij kunnen in ieder 'al toch nog weten hoe het oeger was. De jeugd mist dit derscheid ten eenen male. De igens van een jaar of dertien, Ifrtien bij het begin van den flog, zijn thans jonge kerels ge- 'rden en zij weten niet beter, of ld is iets dat makkelijk te ver- Wen is zonder er hard voor te °eten werken. Zij hebben geen tale andere ervaring; en thans 'Wen zij echter voor andere fei te staan en als het kwaad van hebzucht dan té diep is inge ven, zullen deze jongens een vaar worden voor de maat schappij, zoo niet ernstige maat regelen genomen worden hen weer aan een normaal leven te doen wennen, zooals dat voor den oor log was. De jeugdbeweging heeft daarbij een zeer belangrijke taak. Vooral de Arbeidersjeugdbeweging. Wij hebben in 's-Bosch het idealisme gezien op den Kajottersdag van de K.A.J. 5000 Kajotters uit alle streken van het Zuiden waren hier bijeen gekomen om te getuigen van een nieuwe levensblijheid en een nieuwen arbeidersstijl. Wij kennen de geestdrift van onze plaatselijke K.A.J., haar initiatief en werklust en straks hopen wij kennis te nemen van de grootsch- opgezette revue, welke zij geheel met eigen krachten verzorgt en waarvan wij de beste verwachtin gen hebben. Ook in Kaatsheuvel, Drunen, Geertruidenberg en an dere plaatsen zien we een bloeien de en actieve katholieke en chris telijke jeugdbeweging. Dat zijn gelukkig ook feiten, die bewijzen, dat de oorlogsjaren niet overal een nadeeligen invloed ge had hebben. Zij vormen een te genwicht voor het verlies dat ge boekt moest worden en deze or ganisaties hebben thans de belang rijke taak, de afgedwaalden tot zich te trekken, ze te bundelen en hunne belangstelling wakker te roepen voor hoogere en belangrij ker zaken dan cigaret en bioscoop. Het is een belangrijke en verant woordelijke taak, maar gezien het vele goede, dat er thans groeit en leeft in onze arbeidersjeugd, ver trouwen wij, dat zij haar taak zal weten te verstaan en tot een goed einde zal weten te brengen. De Interprovinciale Raad der Gemeenschap Oud-Illigale Wer kers Nederland, op 5 October 1945 in vergadering bijeen te Utrecht, gevoelt zich gedrongen zich namens alle leden der Ge meenschap accoord te verklaren met het door de Regeering in genomen standpunt inzake de hangende Oost-Indische kwestie. De Raad spreekt zijn veront waardiging uit over het door de Communistische Partij Neder land in dezen ingenomen stand punt en verklaart het lidmaat schap van de C. P. N. onver- eenigbaar met het lidmaatschap van zijn Gemeenschap. Hij noo-- digt U uit zoowel in Indië ais hier te lande met de meeste ge strengheid te willen optreden. IN DEN HAAG EN A'DAM. De generaal deed de reis als een hulde aan het spoorwegpersoneel per spoor en in een trein, die was samengesteld uit de privé treinen van Hitier, Goering, Goebbels, en von Ribbentrop De ontvangst, wel ke den generaal ten deel viel, was overal overweldigend. Serpentines en papiersnippers daalden in den Haag in, zijn wagen neer, en fraaie bloemruikers werden er in gewor pen. Het was hier een ware tri- omphtochf, die uitliep in bet pa leis van wijlen de Koningin. De ontvangst van den generaal door de Koningin duurde ruim an derhalf uur, daarna vertrok bij, vergezeld van Prins Bernhard, die liem in den Haag reeds aan bet station ontvangen bad en van Prof. Scherinerhorn naar Amsterdam. Ook hier, waar hij door burge meester de Boer begroet en in het Paleis op den Dam ontvangen werd, was de ontvangst door de bevolking overweldigend. Den ge neraal werd den gouden medaille der stad Amsterdam, met oorkon de, aangeboden. Generaal Eisenhower bracht in een kort speech; buide aan bet verzet van bet Ned. volk, waarte gen Hitier het moest afleggen. Tijdens zijn bezoek aan de Amc- rikaansche ambassade in den Haag heeft generaal Eisenhower tegen over leden van de Amerikaansclie militaire missie in Nederland, als mede persvertegenwoordigers, ver klaard, dat liij onmiddellijk na zijn terugkeer in Duitschland alles in bet werk zal slellcn om de dooi de Duitschers geroofde Nederland- sche goederen zoo snel mogelijk naar ons land te doen terugkeeren. DE TOESTAND IN INDIE. De toestand op Java nam blij kens een vertraagd Reuterbóricht Donderdag een ernstige wending aan tengevolge van botsingen in Batavia, Soerabaja, Poerwakarta en andere steden tusschen Japansche en nationalistische elementen eener zij ds en pro-Nederlandsche en anti- nationalistische aan den anderen kant. Volgens een correspondent zal generaal Cliristison Soekamo niet kunnen erkennen; daar de bevrijde gebieden aan de betrokken landen zullen worden overgegeven in den toestand, waarin zij voor den oor log verkeerden. Uit Australië kwamen berichten, dat vooraanstaande' Indonesische nationalisten, o.a. de voorzitter van de nationalistische beweging op Sumatra en de secretaris van de paria nasional Indonesia en le den van de Psi, die met de Ned. Ind. regeering samenwerken op basis van Koningin Wilhclmina's belofte van '42 naar Indië zijn ge reisd om zich bij hun volgelingen te voegen. In Batavia wordt Ihans een krachtige actie verwacht om aan alle ongeregeldheden een einde te maken, aldus bericht U. P. Cliris tison beeft geconfereerd met dr. Van Mook. Nadien is Soekarno ont boden bij de Britsche officier-ge neraal Kawthorn, die den nationa- listischen leider duidelijk maakte, dat de rust en de orde hersteld dienen te worden. I-Iet Ned. s.s. „Reynst" is met on geveer 1000 man Ned. troepen in Batavia aangekomen. Uit Singapore worden 1000 Ned. ex-krijgsgevange nen verwacht. Voorts is een batal jon Indonesische soldaten, dat on der Ned. gezag staat, van Borneo op Java aangekomen. Volgens een Donderdag in Bata via ontvangen rapport hebben de Japanners in Soerabaja, toen zij zich de controle zagen ontglippen, de nationalistische leiders op bet hoofdkwartier van de Kempeitai (geheime politie) ontboden. Toen de nationalisten kwamen, openden de Japanners bet vuur. Dit was het sein tot den opstand. Volgens sommige berichten werden daarbij honderd personen gedood. In Ba tavia werden acht personen gedood bij botsingen tussclien Japanners en Indonesiërs. In de haven van Tandjong Priok is een staking on der de koelies uitgebroken. Een aantal Indonesische intcllec- tucelen is uit Nederland te Londen aangekomen op doorreis naar In dië, aldus bericht U.P. Uit Enge land zijn reeds Ned. troepen lot een sterkte van ."'500 man naar In dië vertrokken. Komende' weck volgen er nog 4000. Wij vragen ons ten slotte af, hoe hel bestaan kan, dat door radio Bandoeng dag in dag uit scheld partijen en leugens over Nederland en z'n regeering worden uitgezon den, tot opstand wordt aangezet, zonder dat onze geallieerde vrien den in casu de Engelsclien dit be letten. De Langstraat heeft mee van de dichtste veebezetting pér ha. cultuurgrond van Noord-Brabant en er is wellicht geen streek in onze provincie waar zoo weinig aan veeverbetering is gedaan als juist hier. De laatste jaren is ech ter een streven in de goede rich ting te zien. In Drunen en Elshout b.v., daar hebben de boeren het begrepen en ze richtten een stier houderij op. Bijna allen werden lid en zij gaven hierdopr nog weer eens het bewijs van Drunens sterk gemeenschapsleven. Kort hierna werd de fokvereeniging opgericht, die, ondanks de zware offers die Drunen voor de bevrijding bracht, nu nog grooter wordt. De t.b.c.- bestrijding onder het rundvee zal ook binnenkort ter hand worden genomen. Onlangs was het in Drunen stamboek-keuring. Er werden op genomen 3 stieren van de stier- houderij en 5 koeien van leden van de fokvereeniging, Alberts Juul, een stier uit de Sjoerd lijn en gestationeerd bij A. de Gouw, werd ingeschreven met 7,7 punten, algemeen voorkomen bc Jum bo van Thilda IV, geplaatst bij van Huiten, kreeg respectievelijk 78.3 en b Hij komt voort, via de Jumbo-stam, uit de Castro- Brutus- Edmond-bloedlijn. Prins, een stier van de bekende Seike 1- Sjoerd IV uit Rijkevoort, kreeg b c Zooals U ziet allen stieren uit het Land van Cuijk. U ziet, wat hier in korten tijd op pooten is gezet en ik mag van hieruit de veehouders in de Lang straat, waar in hun omgeving nog geen stierhouderij is, aanraden, nu niet langer meer te wachten met het oprichten van deze zoo nut tige organisatie. Het is nu de tijd! Een kleine maar goede kern zwartbonte fokkers in Elshout, heeft in het verleden fier het hoofd geboden tegen de Bossche- markthandels-invloeden en fokten nu al 26 jaar in het F. H. vee. Dit ligt vermoedelijk aan het feit, dat zij daar reeds veel hebben be reikt met het invoeren van le klas vaderdieren, waarvan o.a. de Ku veel naam heeft gemaakt. De stieren zijn fret geweest, die de fokvereeniging Elshout tot de bes te van de Langstraat maakten. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, om in Oct. een fokdag te órganiseeren. Mogen velen uit den omtrek gaan zien, wat men met goede stieren en melkcontrole kan bereiken. Hun stier, Anca's Leendert, werd een vlotte b-stier. Hij kan echter niet op tegen zijn concurrent „Adolf van Besoyen", die nog correcter van exterieur is. Deze twee zwartbonte stieren spruiten voort uit de beroemde President 1213 R-lijn. Deze Presi dent was een stier van Groninger origine en drukt via bekende en beroemde stieren zijn stempel op de Brabantsche zwartbonte vee fokkerij. Van de zwartbonte stierhoude- rijen, moet ik hier nog even noe men de stierhouderij Besoijen. -Baardwijk en -Sprang, 3 vereeni- gingen die in hun kinderschoenen staan. Van de roodbonte fokvereeni- gingen staat Haarsteeg bovenaan. Daar zijn reeds verschillende goe de stallen Tokvee. Vlijmen en Nieuwkuijk moeten nog wat meer actie voeren. In de Langstraat worden ver der wat de fokkerij betreft een paar fouten gemaakt. Op de eer ste plaats worden de stieren over al niet voldoende uitgefokt. Met den stierhouder staat of valt een vereeniging! Nu weet ik wel, dat velen in de afgeloopen jaren, speciaal wat het krachtvoer be trof, voor groote moeilijkheden stonden. Dit mogen de leden wel eens goed beseffen. Het opstallen van een stier in de zomermaan den is verkeerd. Een stier moet naar buiten. Hij heeft behoefte aan beweging en zonlicht en dit alles zal niet alleen zijn exterieur, maar tevens de vruchtbaarheid bevorderen. Dan de opfok van de kalveren. Daar mankeert hier en daar nog al wat aan. Wanneer er dicht bij huis tekort aan gras is, dan wor den die kalfjes gewoonlijk opge- stald en moeten van alles en nog wat eten en drinken. Hooi, stroo, alle mogelijke soorten groenvoer, goede en bedorven ondermelk enz. Bedenk echter wel, dat wat men in de jeugd van de toekomstige melkkoe bederft, later nooit meer goed te maken is. Dus de kalve ren naar buiten, in de frissche lucht en in de zon en in een goe de weide waar volop gras is. En in de winter los "in een tochtvrije zindelijke box met voldoende strooisel er in. Het ware te wenschen, dat in 1946 de fokvereenigingen Drunen, Haarsteeg, Herpt, Hedikhuizen, Vlijmen en Nieuwkuijk een ge meenschappelijke fokdag hielden. Vooruit, mannen van de veefok kerij, Uw wachttijd is voorbij, pakt aan en organiseert, de vitale belangen van onze agrarische be volking zijn er mee gediend. En gij allen, boeren uit de Langstraat die steeds conservatief MINISTER LOGEMANN OVER INDIE. Zes weken na het aanbod tot overgave van Japan zijn er niet voldoende geallieerde troepen, niet voldoende schepen, niet voldoende reliefgocderen beschikbaar om de hvrijding van Indië tot een blijde waarheid te maken, aldus consta teerde de minister van Overzeesche gebiedsdeelcn, prof. dr. J. H. A. Logemann in zijn radio-toespraak. Wc moeten dat begrijpen uit de oorlogsmoeheid der volkeren, voeg de bij er aan toe, maar we kunnen de bitterheid niet uit ons hart ban- nen, dat het gemeenschappelijk werk ie onzen koste onvoltooid blijft. Met bitterheid constateerde bij ook, dat het dringend noodza kelijke herstelwerk week na week blijft liggen tengevolge van bet uitblijven eener effectieve gezags- overname en herstel van bet wet tig gezag. De eigen tijdelijke mach teloosheid weegt hier zwaar. 120 Sigaretten in 4 weken. Het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten, deelt mede, dat op 13 October een bon zal worden aangewezen voor het koopen van 40 Rhodesia-sigaretten of 20 ciga- rillos of 10 sigaren. Op 20 October een bon voor het koopen van 20 Engelsche- of Amerikaansche siga retten op 27 October een bon voor 40 Rhodesia-sigaretten of 20 cigaril- los of 10 sigaren en op 3 November een bon voor 20 Engelsche of Ame rikaansche sigaretten. Alle anders luidende berichten zijn onjuist. Arabieren hebben even buiten Jeruzalem op den weg naar Belb- lehem in en gewelf 'n aantal ge schriften in goed leesbaar Grieksch gevonden, welke een ooggetuige- verslag zouden bevatten van Chris tus' dood aan 't kruis. Nederland beeft per jaar min stens 3 trillioen (3000 miljard) ca lorieën aan voedselwaarde te kort of ruim 1 millioen ton tarwe. In do bestaande tekorten zal tegemoet worden gekomen door den invoer van ongeveer 800.000 ton tarwe, meer dan 50000 ton suiker en 35000 ton vet, aldus luidde in de Ver. Staten uitgegeven rapport, o.m. handelend over dcn< voedseltoestand in ons land. De Russen hebben de olievel den van Zisterdorf in Oostenrijk bezet en daarmee de olieproductie onder bun controle gesteld. Men acht den daardoor geschapen toe stand zeer ernstig en ziet er de eerste consequenties in van de mis lukking van de Londensche con ferentie. Het Haagsche Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde den leeraar C. Kooyman te Rotterdam ter dood, met ontzetting uit actief en pas sief kiesrecht voor bet leven. De veroordeelde kreeg recht tot cassatie. Te Maasniel bij Roermond vonden jongens een z.g. tankmijn, welke ontplofte en 9 hunner dood de. President Truman beeft bet Congres verzocht 50 millioen dol lar beschikbaar te stellen voor hulp aan de Unra om baar in de gelegenheid te stellen Europa door den winter heen te helpen. Hulp uit Ierland. In het begin van de'fvolgende week wordt de „Willem van Oranje" uit Dublin te Rotterdam verwacht met als voornaamste lading 220 stuks slachtvee. Deze zending maakt deel uit van een aantal van 4000 koeien, door de Iersche regeering aan Nederland ten geschenke aan geboden in het kader van de voor het Europeesche continent opge zette relief-actie. Het Iersche geschenk omvat niet alleen slachtvee, maar o.a. ook 300 werkpaaiden (de eerste zes komen met het eerste transport mee), 2000 ton suiker, 2.000.000 lbs blikvleesch, 200 ton boter, 100 ton bacon, 10 ton melkpoeder, 50 ton blikmelk, 10 ton babvfood, 50 ton kaas als mede een hoeveelheid ondergoed, sokken en handschoenen. Aangezien er tevens gelegenheid bestaat tot het aankoopen van slachtvee en paarden, zullen er 6000 stuks slacht vee en 700 werkpaarden gekocht worden, zoodat er in totaal uit Ierland naar ons land zullen ko men ongeveer 10000 stuks slacht vee en 1000 werkpaarden. Voor een tenigszins bevredigen den invloed op de vleeschdistributie is een aanvöer van ongeveer 1000 stuks per week noodzakelijk. bleeft; li roep ik van hieruit een halt toe. Blijft niet langer meer toezien, maar wordt mede front soldaten, stoottroepen aan de vee- teelt-linie. C. v. d. VEN, Ass. Landbouw-consulent, Drunen.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1