DE TREINENLOOP DOOR DE LANGSTRAAT. 'N VERSLAG OVER DEN OORLOG MAANDAG 15 OCTOBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 70 Waalwijksche en Langstraatsche Courant DE TOESTAND IN INDIË R.K. STAATSPARTIJ. DOOR HET VENSTER De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever; JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week 11.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen 'tKennummer; 2483 We hoor en en lezen telkens over de vele verbeteringen voor de reizigers overal in den lande, maar bij al die verbeteringen komt de Langstraat niet voor. De zakenmenschen en handelsreizigers c.a. moeten maar zien dat ze in Den Bosch of Tilburg komen, in hoop dienzelfden dag nog I Utrecht, Amsterdam, Rotterdam of Den Haag te kunnen bereiken, I zonder de mogelijkheid om dan I nog zaken te kunnen doen en I thuis te komen. Dé^ leerlingen van H.B.S., Nij- I verheidsschool en Huishoudschool wachten tevergeefs op de gelegen- I heid hun studie voort te zetten. En zoo kunnen we verder gaan. Wij gunnen de menschen in Holland alles en nog wat. Daar voor zijn bewijzen genoeg aan te I voeren, maar het grieft ons toch Iwel dat aan ons en onze meest vitale belangen zoo weinig aan- dacht besteed wordt. Waar zit toch het probleem. Is het toch alleen materieel- en personeelschaarschte. Daarmee kampt men toch overal en elders I gebeurt wel wat. Wij vinden 't I prachtig dat de overdrukke lijnen in 't westen nog eens een trein en nog eens een trein krijgen. Wij vonden het vanzelfsprekend dat eerst aan de hoofdverbindingen is I gedacht. Maar kan er nu onder hand niet eens iets gebeuren waarvan de Langstraat profijt trekt? Moeten wij maar in ons isole ment blijven zitten, een isolement zooals wij 't in geen 60 jaar hebben gekend. Onze handel en industrie, het onderwijs onzer kinderen vragen ten deze dringend hulp, het klemt steeds harder. Is de treinverbinding nog niet direct te herstellen, dat men ons helpe met bussen, zooals- wij in een vorig artikel aangaven en voor hulp aan de onderwijsge- legenheden vragen we toch slechts een bus van en naar 't Westen der Langstraat. We zijn toch heusch niet zoo onbescheiden en onze belangen wegen toch zeker even zwaar als die van andere streken in ons land. We hooren of zien hierbij nog zoo weinig van eenige actie. Heb ben de Langstraatsche gemeente besturen reeds met klem aange drongen op spoedigst herstel onzer treinverbinding of beschikbaar stelling van bussenmaterieel? Is de Kamer van Koophandel ten deze actief. Waar blijven andere of- ganisaties en belangrijke bedrijven. Alle hens aan dek! „Eendracht maakt ook ten deze macht", want wij moeten uit ons isolement! Het lijkt ons wel interessant onzen lezers eens een en ander I voor te zetten uit een verslag dat I de Amerikaansche legerchef gene raal Marshall heeft uitgebracht terzake de oorlogvoering in de I laatste jaren. Hij begint met te zeggen dat het Amerikaansche leger goetf ge wapend en goed uitgerust was en dat het overal in de wereld ook met een strategische troepen minderheid gevaarlijke operaties aandurfde. De superioriteit in de lucht of ter zee, wat beweeglijkheid en vuurmonden betreft, stelde de Vereenigde Staten en de Gealli eerde mogendheden in staat een tactisch overwicht op plaatsen te bereiken, welke voor den aanval uitgekozen waren. De Amerikaan sche industrie rustte niet alleen 't Amerikaansche leger uit, doch droeg ook in sterke mate tot de kracht der geallieerde legers bij. Met de waarde van het aan de geallieerden geleverde wapentuig, in dollars berekend, zou men 588 pantserdivisies of 2000 infanterie divisies kunnen uitrusten. Het heroische standhouden van het Britsche en 't Russische volk, zei Marshall, bewaarde de Ver eenigde Staten voor oorlog op hun eigen grondgebied. Daaren tegen hielden de aan de as ver bonden landen in hun oorlogvoe ring geen rekening met elkaar en streed Japan in het Oosten alleen maar voor zijn eigen voordeel. ..De as bestond feitelijk alleen maar op papier" meende hij. Het plaatsen van de Ameri kaansche en Britsche troepen on der een enkel bestuur een regeling, waartoe in December 1941 te Washington door Roose velt, Churchill en de comman danten der staven besloten was was de meest volledige unificatie van militaire kracht, welke ooit door twee geallieerde naties be reikt was. Daarbij was die een wording niet alleen in het voor deel van de Amerikanen en de Britten, doch eveneens van Rus land, China en de overige ge allieerden. Er is geen enkel bewijs voor gevonden, dat. het Duitsche op- Perste commando er eenig alge- I meen krijgsplan op na hield. „Hoewel het Duitsche opper commando het in beginsel met Hitiers politiek eens was, streefde zijn onstuimigheid de Duitsche militaire mogelijkheden voorbij. Mussolini, zoo verklaarde Mars hall, handelde eenzijdig door Grie kenland en Egypte aan te vallen. Daardoor noopte hij de Duit- schers zich te zeer te verspreiden door aan de veldtochten op den Balkan en in Afrika deel te ne men. Ook Japan ging blijkbaar op zijn eigen houtje te werk,' zonder rekening te houden met een ge meenschappelijk plan. Drie afzonderlijke plannen voor operaties aan den anderen kant van het Kanaal weerspiegelden de vastberadenheid der geallieerde aanvoerders om de Duitschers op een zoo spoedig mogelijk gunstig oogenblik aan te vallen. Deze plannen werden door de code namen „Ledgehammer", „Round up" en „Overlord" aangeduid. Zij werden doorgevoerd, niet tegenstaande de aanvoerders der geallieerden er zich wel van be wust waren, dat een invasie over het Engelsche Kanaal, welke tegen een Duitsch leger gevoerd werd, ddt zich ingegraven en versterkt had, een operatie was, die haar weerga niet had wat het gevaar van een ontzettende catastrophe betreft. Daar de landingen aldaar op een verren afstand van Duitschland geschiedden, voelden de geallieerde bevelhebbers het als zeker, dat zij ertoe konden bijdragen tenminste eenigen druk van de Duitschers op het Roode leger af te wenden, tevens zouden zij de critieke situatie in 't midden oosten materieel kunnen ver beteren. De Noord—Afrikaansche veld tocht beteekende eveneens, dat men de „Roundup '-operatie over het Kanaal in 1943 zou kunnen opbouwen, welke niet op het van te voren vastgestelde tijdstip kon uitgevoerd worden. Marshall wees er op, dat de Afrikaansche onder neming boven de aanvankelijke berekeningen slaagde. Tunesië was een lokaas, waarheen de Duitschers voortgingen op groote schaal mannen en materiaal te sturen. MIDDEN-EUROPEESCHE TIJD WORDT GEHANDHAAFD. De ministerraad heeft besloten, in verband met de moeilijke ko- lcnpositie, dit jaar den Midden- Europeeschen tijd te handhaven. Het wordt steeds duidelijker dat de nationalistische bweging in Ned. Oost-Indië niet meer te con troleeren is, schrijft de corres pondent te Batavia van de Times. „Soekarno en zijn zelfbenoemde „regeering" voegt de correspondent er aan toe" schijnen machteloos te staan tegenover de extremistische en oproerige elementen in het land en zij maken zich zeer ongerust hierover want zij beseffen dat het gevaar bestaat dat de politieke kwestie op den achtergrond ge raakt tegenover de noodzaak wet en orde te handhaven. Er komen verontrustende berich ten binnen uit verschillende land streken op Java. Extremisten in Bandoeng hebben Britsche en Ne- derlandsche onder-commandanten van oud-krijgsgevangenorganisaties gearresteerd en ondanks hun pro testen een van hun hospitalen overgenomen. Zij houden ook Ne- derlandsche vrquwen op straat aan om haar te fouilleeren. In Soera- baja verhinderen zij vliegtuigen ook die van de organisaties van te ruggekeerde krijgsgevangenen te landen. In Djokjakarta maakten zij het vliegveld onbruikbaar door ongeveer 40 Japanschc vliegtuigen te verbranden. Er zijn botsingen en gevechten tusschen nationalisten en Jppanners, waarbij aan beide zijden dopden vallen. Speciale trei nen, die gebruikt werden voor liet vervoer van bevrijde krijgsgevan genen en geïnterneerden van de kampen naar nieuwe plaatsen, werden teruggezonden en er wer den zoo dikwijls auto's aangehou den dat de autoriteiten zooveel mogelijk liet reizen over den weg vermijden". Voorts zijn reeds talrijke Neder landers en andere Europeanen ge dood en op Java wordt het reizen gevaarlijk en moeielijk. De Japan ners hebben geweren, pis'olen, maar ook tanks en pantserwagens aan de Indonesiërs afgestaan, die daarmee nu de bevolking terrori- seeren en straks verzet zullen bie den. Ook op Sumatra bij Palembang schijnt het niet in orde te zijn; de daar gelegerde troepen, die een vliegveld bezetten, worden door de geallieerde troepen van de lucht uit van voedsel en ammunutic voorzien. Luitenant-generaal van Mook. de leger-commandant admiraal Hol- frich zijn naar Singapore om be- snrekingen te voeren met generaal Mountbatten, den opperbevelheb ber in 't verre Oosten. Men vermoedt dal zij zullen aan dringen op meer schepen voor troe penvervoer en verder zal de En gelsche houding op Java wel ter sprake komen. De heroische verdediging van Stalingrad door de Russen en de verpletterende nederlaag die ge neraal Montgomery den Duit- schen bevelhebber Rommel toe bracht, maakten de gigantische nijptang onmogelijk, waarmee Hit- Ier van plan geweest was in het midden-oosten te werk te gaan. Terwijl de geallieerden hun cam pagne in het gebied van de Mid- dellandsche Zee met succes uit voerden begonnen zij weer met de voorbereidingen in Groot- Brittannië voor de landingen in West-Europa voor 1944, bekend als het „Overlord"-plan. Intusschen besloten de gealli eerde bevelhebbers tot een groot strategisch bombardement, dat Duitschland op militair, industri eel en economisch gebied moest verzwakken. Voor de operatie „Overlord" gaven de vereenigde chefs der staten de volgende aanwijzing aan generaal Eisenhower; „gij moet 't vasteland van Europa binnen trekken en samen met andere ge allieerde naties operaties in de richting van het hart van Duitsch land en ter vernietiging van zijn gewapende macht ondernemen". Landingen in Zuid-Frankrijk zouden gelijktijdig met landingen in Normandië plaats moeten heb ben, doch dit moest twee maan den uitgesteld worden, zoodat de landingskracht, die in het Engel sche Kanaal gebruikt was, snel naar de Middellandsche Zee ge bracht kon worden. (Wordt vervolgd). HERSTEL EN VERNIEUWING Urgentieprogram der R.K. Staatspartij. Het nieuwe program wordt ge dragen door de gedachte aan Christus en Zijn Bergrede. Zooals de Verlosser in Zijn Bergrede bet program voor den opbouw eener Christelijke wereld aangaf, zoo steunt ook dit program op die be ginselen en gsondslagen, zonder welke elke opbouw ijdel is. In een 7-tal punten wordt dit uitvoerig uiteengezet. Versterking der geestelijke en zedelijke grond slagen van ons volksleven omvat het eerste punt. Gewezen wordt op de noodzaak van het herstel der zedelijke normen, speciaal in liet ontspanningsleven en op het wijzi gen van de huwelijkswetgeving in dien zin, dat het kerkelijk huwc lijk van een katholiek door de Overheid als huwelijk wordt er kend. De nadruk wordt gelegd op het tegengaan van publieke uitla tingen en practijkcn, welke, terecht ingegeven door haat tegen liet ons aangedane kwaad, in de overwel digers van ons volk geen mede- mensclien meer erkennen. In liet tweede punt dringt liet urogram aan op een snelle en grondige /.ui. vering van het Overheidsapparaat, waarbij het noodigc onderscheid in acht dient te worden genomen. Ook het bedrijfsleven dient met spoed gezuiverd te worden. De woningbouw dient vóór alles, bijzonder in de geteisterde gebie den, ter hand te worden genomen, geeft het program aan. Het schenkt ook aandacht aan de voorziening in de voornaamste levensbehoeften en dringt met klem aan op volle dige teruggave van de door den bezetier geroofde goederen. Wat betreft den uitbouw van het staatsbestel van ons koninkrijk neemt het program de r'dc van H. M. de Koningin op 7 >H'c. 1942 als grondslag, terwijl daarnaast aangedrongen wordt op snel her stel van den volksinvloed in de gemeenten, de provincies en het Rijk. In de internationale orde dient Nederland de Neutraliteitspolitiek te verlaten. Met kra ht dienen vreemde invloóden, welke niet stroken met de wezenlijke karak tertrekken van den Nederland- sclien Slaat, te worden geweerd. Wat betreft de versterking en vernieuwing der econoiiiisch-socia- lc grondslagen van ons volksleven en het financieel herstel wenscht het program voorkoming van een inflationistisclic prijsontwikkeling, waardoor tevens de noodzaak ont staat, dat de sterk gestegen staats schuld tot een houdbaar niveau worde teruggebracht. Uitvoerig gaat het program op al deze punten in en een waarde volle hoeveelheid studiema'criaal wordt hiermede aan de Studiecen tra voorgelegd. Meer dan eenige. andere bevolkingsgroep zijn wij Katholieken, aldus het voorwoord, aansprakelijk voor den gang van zaken in Nederland. Het is dus plicht ons er op Ie bezinnen, wat er moet geschieden tot heil van land en volk. Aan de verwezenlij king van het herstel en de ver nieuwing der maatschappelijke orde aan de hand van de uitein delijk uit dit program gegroeide richtlijnen dient ieder Katholiek zijn beste krachten te wijden. Het nieuwe voorloopige partijbe stuur der R.K. Staatspartij is te Utrecht bijeen geweest. In behandeling kwam o.m. het verslag van het dagelijksch be stuur over de verhouding tot de N.V.B. en over liet gevoerde ge sprek met eenige leden van het bestuur der N.V.B. De partijleiding acht nauwer contact en brcedere samenwerking met de andere staatkundige groepeeringen gc- wensclit en noodzakelijk. De wijze waarop de N.V.B. zich deze dacht te verwezenlijken bij de a.s. ver kiezingen, lijkt het D. B. niet aan vaardbaar. Zoodra de N.V.B. als partij zou gaan optreden is liet lid maatschap van de R.K.S.P. met het lidmaatschap der N.V.B. niet meer te vereenigen. Vast moet staan, dat leden der N.V.B. die tevens lid der R.K.S.P. willen zijn en blijven, zich electoraal volkomen, spontaan en open achter onze partij plaatsen. Tot leden van het voorloopig D. B. werden aangesteld de lieeren mr. dr. P. I. Watteman (tevens als voorloopig voorzitter), A. C. de Bruyn te Utrecht, prof. dr. J. van den Brink te Laren, mr. B. Drion te Breda, prof. dr. .T. de Quay te Beers, prof. mr. C. Rommete Overveen, Mag. dr. S. Stokman te Utrecht, mr. Frans Teulings te Vught en ir. Dewez te Roermond. GIRO WERKT WEER. Vanaf heden neemt de postclièque- en girodienst weer opdrachten tot overschrijving en uitbetaling aan. Er moet bij het geven van op drachten goed onderscheid gemaakt worden tusschen geblokkeerde en girale tegoeden. XI. Onze mooie fontein zijn we kwijt! Ik vind het wel jammer, want nu mis ik iets in ons „stads"- beeld, waarmede ik me al ver trouwd gemaakt had. Er waren menschen, die zeiden dat de fontein niet bij de omge ving paste en gedeeltelijk moet ik hen ook gelijk geven, maar er dan tevens aan toevoegen, dat zij daarvoor ook niet gemaakt was. Het stond in ieder geval wel aardig in ons centrum en daarom komt me een de gedachte naar voren, waarom we hier dan niet een fontein zouden maken, die wel passend is. Ik stel me zoo iets al voor, ge bouwd rond den lantaarnpaal met de speelsche waterpartijen, glin sterend in het zonlicht. Zoo iets zou pas chachet aan onze gemeente geven. Waalwijk is een welvarende plaats, heeft een prachtig raad huis, een te benijden centrum, mooie kerken, welverzorgde stra ten, een flinke industrie, maar geen fontein. Ik zou niet durven zeggen, dat Waalwijk een stad is, alhoewel haar stichting in het duister der middeleeuwen verborgen ligt, zoo als de kronieken zeggen en haar bloei op het einde der dertiende eeuw zoo geklommen was, dat de Hertog Jan van Brabant het noo- dig oordeelde, haar tot eene stad te verheffen. Dat is toen gebeurd en we kre gen zelfs gelijke rechten als 's-Bosch en Leuven, maar het ver velende is nu juist dat Hertog Jan vergeten heeft ons te ommuren en die vergeetachtigheid kwam ons duur te staan, want reeds toen was het nog al eens pik en pook tusschen Brabanders en Hollan ders en de laatsten hadden met een van die buren ruzietjes weinig moeite het on-muurde Waalwijk leeg te plunderen en plat te bran den. Toen zaten we dus letterlijk met de gebakken peren, maar ik geloof toch wel, dat we er ons nu zoo zoetjes aan weer opge werkt hebben, zooals dat heet. Men kan ons dan nageven, dat we daar dan toch maar even zes eeuwen over gedaan hebben, maar in ieder geval zijn we er toch ge komen, ook zonder muur. En ik men, dat het nu ook tijd wordt, dat we weer eens over die stads-rechten beginnen te praten. In elk geval geeft zoo'n fontein reeds een stads idee. Dan zou je immers kunnen zeg gen: „wel Waalwijk, dat is een stadje joh, we hebben er pas nog een pracht fontein bij gekregen, waarbij Drakenstein van den Bosch in het niet verzinkt." Zoo zie je, dat er aan een fon tein toch wel veel gelegen kan zijn. We moeten toch ergens mee beginnen. En waarom zou dat niet met een fontein kunnen zijn? Als er soms anderen zijn, die betere gedachten daarover meenen te hebben, dan houd ik me graag aanbevolen hoor! KIJKGRAAG. OOK DEZE WEEK NOG. Wij herinneren er aan dat men ook deze week nog z'n geld 100) bij 't Postkantoor en de banken kan afhalen. HARK. De slichting Nationale Hulpactie Roode Kruis, wijst erop dat voort durend meer aanvragen bij 't Cen traal Bureau inkomen, die behan deld moeten worden door de pro vinciale commissies die daarover een heler oordeel kunnen vellen. Speciaal wordt de aandacht ge vestigd op de kampen waar kinde ren van politieke gevangenen zijn ondergebracht, daar deze niet kun nen steunen op particuliere hulp.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1