IV ijk. VRIJDAG 26 OCTOBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 73 ustrie ie s rkt. de nen. >ak. •AM Waalwijksche en Langstraatsche Courant DE WAALWIJKSCHE HAVEN, en voorstel van verstrekkende beteekenis. BERECHTING VAN POLITIEKE GEVANGENEN. GESLAAGDE FOKVEEDAG TE ELSHOUT. - hoe tech- slotte waar it or- illoos goed. n, te even >sten in het 5CH. :huis. WIJK, oten oud. tuk. ht is. eten, out bus, e Echo van het Zuiden loofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN odacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Kennummer: 2483 de gemeenteraadsvergadering hedenavond zal een voorstel B. en W. ter tafel worden iracht, om een crediet beschik- ir te stellen voor het opmaken een nieuw havenplan. Men de groote beteekenis van dit irstel niet hoog genoeg schat- want het opent perspectie- die voor den verderen groei bloei van Waalwijk ongeken- mogelijkheden zullen bieden, let is geen twistvraag, wan- r gezegd wordt dat de Haven Waalwijk in haar huidigen itand dien naam nauwelijks :r verdient; telkenjare zijn er sachtige bedragen aan ten kos- jelegd om haar bevaarbaar te iden en het resultaat was dan vaak twijfelachtig. De toe- id zooals die heden nog is, is oluut onhoudbaar en spreekt meer tot de verbeelding als weet dat op nauwelijks en- honderden meters afstand de gsche Maas stroomt, waarmede rechtstreeksche verbinding lelijk was. Daar het groote rwater, de torens van Waal- in het verschiet en toch geen lelijkheid om op een fatsoen manier binnen te komen. Zoo de toestand, waaraan meer een zich geërgerd heeft. .en groote open haven, waar- eischen gesteld kunnen wor- die in verhouding zijn met het istrieele karakter van onze ge- nte, die tevens gacht kan wor- het centrum van de Lang- at te zijn. Wanneer dit be- t kan worden, zal Waalwijk in een nieuwe richting kunnen uitbreiden. Niet alleen zullen we industrieën aangetrokken den, maar tevens zal de ont- celing van Waalwijk, gezien stedebouwkundig oogpunt, iwe wegen kunnen inslaan, let centrum van Waalwijk, met 'kt, Raadhuisplein enz., vormt ,ers in feite niet het eigenlijk :rum, integendeel, het is de d van de plaats, het meest rdelijk bebouwde gedeelte en centrum. Dat geeft zoo min meer den indruk van top- iar te zijn, het is een ongelijke 19.70 teeling, ontstaan door het be- iar dat Waalwijk zich niet r het Noorden kon uitbreiden daardoor steeds verder naar zuiden uitbouwde, lat zal in de toekomst anders Jucten den. Dan zullen de terreinen is een moderne nieuwe haven, [rekkelijke bouwterreinen blij- te zijn. Er zullen fabrieken en, woonhuizen enz., want het bezwaar van het onder er loopen der buitenpolders zal len niet al te langen tijd zijn eheven. Er zullen dan geen dijke beletsels meer zijn, dat lalwijk zich naar het Noorden kunnen uitbreiden. De nieuwe en, zal daarbij werken als een Ineet. ftj kunnen niet anders dan het rstel van B. en W. met groote loening en ingenomenheid be ten. Het is stellig het belang- ste en in zijn gevolgen meest itrekkende voorstel, dat ooit in Waalwijkschen gemeenteraad tafel werd gebracht. Deze tij- ike gmeenteraad, mag het zich een eer rekenen, de beslissing r dit voorstel te vellen, een be- sing welke voor ons niet twij- ichtig zal zijn. 'eeds eenigen tijd maakt de toe- n'i, waarin de Haven zich be- l('t, een onderwerp van diepgaan- bcspreking uit in de vergaderin- 1 van ons College zoo zeggen B. )V- in een uitvoerig prae-advics. aar niet alleen het weer in be- r'i)R( bevaarbaren toestand bren- vanVdezen ongeveer 2000 meter Wn waterweg, ook het voortdu- in dien toestand houden van waterwerk en de daarmede ge- r'l gaande kosten, alsmede de emecne bruikbaarheid der Ha ven, mede met het oog op de toe komst, is daarbij uiteraard ter spra ke gekomen. In 1932 kostte liet op normaal dieptepeil (2 in. beneden N.A.P.) brengen der Haven 10.500,Wij waren toen in de gelegenheid met den aannemer van dit baggerwerk een overeenkomst te sluiten, waarbij deze zich verder verplichtte om de Haven gedurende 5 jaren op onge veer hetzelfde peil te houden tegen een vergoeding van 7.400, Na afloop van dien termijn sloot de gemeente een overeenkomst met denzelfdcn aannemer inzake het uit voeren van twee anderhalf jaarlij k- sche baggeringen, uit te voeren in het voorjaar 1940 en in het najaar 1941, voor 3.325,per baggering. In verband met de oorlogsomstan digheden kon de aannemer het laat ste jaar zijn verplichtingen echter niet meer nakomen en is de bagge ring achterwege gebleven. In 1943 was de toestand der Ha ven zoodanig, dat noodwendig tot baggering moest worden overge gaan. Was het in de voorafgaande jaren mogelijk het baggerwerk der Haven op dieptepeil aan te besteden, d.w.zl dat, indien er meer of minder bag ger verzet moest worden dan waar op gerekend was om het vereischte peil te bereiken, dit voor rekening van den aannemer bleef, in 1943 konden wij daarin niet meer slagen. Wij konden toen alleen gedaan krij gen, dat liet baggerwerk verrriclit werd tegen een prijs van 0.65 per m3 verzette bagger. In totaal kostte de baggering toen 28.072, Zijn we goed geïnformeerd, dan wil men nu ook niet meer baggeren per m3, doch alleen tegen een zg. uurloon. Dat dit voor de gemeente weer hoogere kosten zal meebren gen, kunnen we wel als een vast staand feit aanvaarden. Welk be drag die meerdere kosten zullen vragen, is op het oogenblik nog niet te zeggen. Wanneer we echter de kosten van, de nu uit te voeren baggering opj hetzelfde bedrag stellen als die van 1943, zien we, dat liet baggeren der Haven van 1940 tot dit jaar in to taal 56.000— of rond 11200.— per jaar heeft gekost. De mogelijkheid bestaat of beter gezegd, het is wel als vaststaand aan te nemen, dat wanneer de af sluiting van het Oude Maasje nabij het Keizersveer eenmaal haar beslag zal hebben gekregn, de aanslibbing der Haven in beduidende mate zal verminderen. Dientengevolge zullen ook de onderhoudskosten der Haven wegens baggerwerk wel een verla ging ondergaan. Of daardoor, wat de algemcene bruikbaarheid der Haven betreft, een in alle opzichten bevredigend resultaat zal worden verkregen, is een andere vraag. O.i. zal dat niet liet geval zijn, oindat de Haven en door liaar lig ging èn door haar geringe capaci teit niet meer beantwoordt aan de minimum-eischen, welke zijn te stel len aan een Haven voor een gemeen te met een industrieel karakter als de onze, die tevens geacht kan wor den het centrum te zijn van de Langstraat. Vooral met het oog op de toe komst en de mogelijkheid van ves tiging van nieuwe en eventueel zware industrie, is het naar wij meencn wenschclijk zoo niet nood zakelijk, dat een onderzoek wordt ingesteld of het mogelijk is, een nieuwe haven aan te leggen aan- of de bestaande haven in meer di recte, d.i. open, verbinding te bren gen met het groote vaarwater, in deze de Bergsche Maas. Wij achten een zoodanig onderzoek thans mede wenschclijk, omdat wij tijdens de bezettingsjaren een ge heel nieuw rioleeringsplan met een inrichting tot zuivering van het riool- en afvalwater hebben doen ontwerpen en de mogelijkheid lang niet is uitgesloten, dat bij een even- tuecle verandering der haveninrich ting de uitvoering van die plannen wordt beïnvloed. Het is op grond van een en ander, dat wij U voorstellen ons te mach tigen bedoeld onderzoek aan een Ingenieursbureau of andere instan tie, naar onze keuze, op te dragen en tot dekking der daaraan verhon den kosten een bedrag van M 0.000,- beschikbaar te stellen, (maximum). In zijn radiovoordracht „Op de brug" heeft de minister van Justi tie mr. H. A. M. T. Kolfschoten on der meer mededeeling gedaan van de maatregelen, die de regeering zich voorstelt te nemen, tot de be spoediging van een niet recht en rechtvaardigheid overeenstemmende beslissing in de zaken der politiek- gedetineerden. Zeer binnenkort zal in liet Staats blad worden afgekondigd het Be sluit politieke deliquenten 1945. Dit Besluit beoogt tweërlei: le. Het scheppen van waarborgen tegen ongemotiveerde arrestaties. 2e. Het geven van een complex van regelen betreffende de in vrij heidstelling na versnelde beoordec- ling van politieke verdachten. De aanhouding mag nog slechts 24 uren duren. Gedurende dat eene etmaal moet den arrestant een voor- loopig verhoor worden afgenomen, op grond waarvan zal moeten wor den uitgemaakt, of er termen zijn tegen liem een bevel tot bewaring te geven. Zeer belangrijk in dit ver band is, dat derhalve de algemcene lastgeving van den Chef Staf van liet Militair Gezag tot inbewaring stelling van de baan is en met be trekking tot eiken politiekcn ver dachte een individueel bevel tot bewaring zal moeten worden gege ven door of vanwege het Militair Gezag. Het bevel tot bewaring is veer tien dagen van kracht. Uiteraard kan liet daarna worden verlengd, maar uitsluitend door den procu reur-fiscaal bij den Bijzondere Ge rechtshoven. Het verlengde bevel is voor ten hoogste drie maanden van kracht en is voor verdere verlen ging vatbaar. Als pendant van de bewaring is er de invrijheidstelling. Het besluit geeft vier normen volgens welke de in bewaring ge stelde in vrijheid gesteld moeten worden, n.l. 1. Als de grond, waarop het bevel tot bewaring werd gegeven, niet of niet meer aanwezig is. 2. Als de schuld van zoodanigen aard is, dat oplegging van een straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. 3. Als redelijkerwijs moet worden aangenomen, dat bij veroordeeling door bijzonder gerechtshof of tri bunaal betrokkene niet langer van zijn vrijheid zal worden beroofd dan voor den tijd, dien liij reeds in bewaring heeft doorgebracht. 4. Als voortzetting van de bewa ring, gezien den lichamelijken of geestelijken toestand van den be trokkene dan wel het belang zijner kinderen, zulks en dit niet te vergete.n in verband met den ernst van de liem verweten feiten en gedragingen, niet gerechtvaar digd is. De Procureurs-fiscaal kunnen hen die in vrijheid gesteld worden, bui ten vervolging stellen en wel voor waardelijk of onvoorwaardelijk. Onvoorwaardelijk buiten vervol ging gesteld worden uiteraard zij, die zonder schuld worden bevonden, terwijl hiervoor ook in aanmerking kunnen komen, zij, ten aanzien van wie kan worden aangenomen, dat oplegging van een straf of maatre gel in redelijkheid niet gerechtvaar digd is. Alle overige werkelijk lichte ge vallen kunnen voor voorwaardelijke buiten vervolging stelling in aan merking komen. Ik zeg: kunnen, opdat uit de bedoelingen der re geering niet andermaal onjuiste conclusies zouden worden getrok ken, alsof nu de liekken van de be- waringskampen ineens wijd zouden opengezet worden om iedereen de vrijheid weer deelachtig te doen worden. Het tegendeel is liet geval. LEGERORGANISATIE. Vrijdagavond heeft de Minister van Oorlog Mr. J. Mcijncn het woord gevoerd in een bijeenkomst van liet N.J.V. in het Concertgebouw te Amsterdam. De Minister zeide een groote ver antwoordelijkheid te gevoelen, opi- dat liij voor liet N.J.V. een bood schap had. De taak, waarvoor de Minister zich gesteld ziet om een leger op te bouwen in nieuwen geest en aan de nieuwe gedachte, waar voor ons volk in de afgeloopen ja ren begrip heeft gekregen, kan al leen worden vervuld met medewer king en steun der jongeren. Uitvoerig ging de Minister in op de eigenschappen, die een goed sol daat moet bezitten. Het is daarom essentieel, dat in het leger allereerst aan de ontwik keling dezer eigenschappen aandacht geschonken wordt, hetgeen impli ceert, dat daaraan ook bij de op voeding onzer jeugd de noodige aandacht moet worden besteed. R.K. STAATSPARTIJ. Geen gemeenschappelijke candida- tenljjst met andere partijen. Het Dag. Bestuur der R.K.S.P. is dezer dagen te Utrecht bijeen ge weest. De verhouding tot de N.V.B. maakte een punt van bespreking uit. De gedaclitenwisseling tusschen N.V.B. en R..K.S.P. is nog niet ten einde. Het D.B. streeft naar een ge meenschappelijk verkiezingsprogram met andere politieke groepeeringen, maar wijst een gemeenschappelijke candidatenlijst van de hand. Aan den partijraad, die 22 Dec. bijeen komt, zullen liet ontwerp urgentie- program en een program van richt lijnen worden voorgelegd. Voorts werd besloten over te gaan tot de centralisatie van het partij-secreta riaat. In verschillende plaatsen worden voor meerdere kringen ge zamenlijk filialen opgericht onder een adjunct-secretaris. Tenslotte be sloot men tot aanstelling van een jeugdcommissaris en tot liet ont werpen van richtlijnen voor een werkgemeenschap voor jongeren men voelt behoefte aan een organi satie, om de belangstelling onder de jongeren voor de R.K.S.P. te benut ten. DE ONRUST IN NED.-INDIë. Op Java vielen 500 dooden. In .totaal zijn op Java ruim vijf honderd dooden gevallen bij de bot singen tusschen de Japanners en de Indonesiërs. Een zeer betrouwbare ooggetuige die zoojuist in Batavia is aangeko men, na zijn ontsnapping uit liet Pekalongan district, verhaalt dat moordpartijen daar aan de gang zijn onder alle Indo-Europeanen, die in kleinere gemeenten wonen. Ass. Press meldde op 18 Oct. uit Batavia dat weer 700 man Neder- landsehe troepen daar zijn gearri veerd, hetgeen het totale aantal Ncd. troepen op Java op 5000 brengt. Op weg naar Buitenzorg zijn 11 Nederlandsclie officieren doodge schoten, terwijl 9 Nederlandsclie burgers als gijzelaars zijn vermoord. Dr. JAC. VAN GINNEKEN t Taalgeleerde van internationale bekendheid. Zaterdagmiddag om 2 uur is in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overleden de groote Katholieke taal geleerde pater dr. Jac. van Ginne- ken S.J. RA DTO-BELASTING. Een koninklijk besluit is versche nen waarbij is bepaald, dat met ingang van een nader te bepalen datum voor liet aanwezig hebben van een radio-ontvangtoestel era periodieke vergoeding verschuldigd is. De minister van binnenlaiuische zaken stelt het bedrag dier vergoe ding vost, welke 12 per jaar niet mag overschrijden. HERSTEL MOERDIJKBRUGGEN. Dezer dagen is een overspanning uit de spoorbrug over liet Hol- landsch Diep gelicht en op twee schepen naar de voetbrug gevaren, waar zij bij vallend water op de pijlers geplaatst is. De spoorbrug zal worden ingekort. In de toekomst zal zij niet uit 14, maar uit tien bogen bestaan. De ontbrekende vier bogen worden vervangen door een landhoofd van 400 meter lengte. De spoorbrug zal n.l. zeker niet voor 1 Mei 1916 gereed zijn, doch de verkeersbrug hoopt men reeds tegen het a.s. voorjaar voor het wegverkeer te kunnen heropenen. DRIEJARENPLAN VOOR INDUSTRIE. In 1945 en 1946 zullen wij meer verteren dan producecren, verklaar de ir. II. Vos, minister van Handel en Nijverheid, in een lezing te Eind hoven. Door verlies van machines, gebrek aan grondstoffen en...... door gebrek aan arbeidsmoreel reikt het peil der productie niet lioogcr dan 60 pet. van liet normale. De minis- VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Het Fransclie volk is Zondag ter stembus gegaan voor liet kiezen van een volksvertegenwoordiging, waar van 522 leden door de kiezers van liet moederland zouden worden aangewezen. Ziehier het resultaatCommunis ten 142 zetels, Mouvement Républi- can Populaire (De Gaulle) 110 ze tels, S.F.I.O. (Socialisten) 133 ze tels, Union Républicain Déniocrati- que 26 zetels. Er blijken thans dus drie groote partijen in Frankrijk te zijn de Communisten, de Republikeinsclie Volksbeweging (Radicale Katholie ken) onder leiding van generaal De Gaulle en de socialisten der S.F.I.O. De radicaal-socialisten, een der machtigste politieke partijen, van welke men verwachtte, dat zij de sterkste zou zijn, hebben een ver pletterende nederlaag geleden. De communisten boekten groote winst. Het succes van De Gaulle moet ech ter de communisten wel een groote teleurstelling zijn. ter deelde mede, dat de regeering een driejarenplan heeft ontworpen voor een centrale leiding der pro ductie Hij rekende er op, dat ons land in een jaar of zeven de gevolgen van den oorlog te boven zou zijn, wat industrie en landbouw betreft, Hij deelde voorts mede, dat Ne derland bij de geallieerden een schadevergoeding op Duitschland van 25 milliard gulden had inge diend. J OUDE MEESTERS OP DOORREIS. We hebben ons in 't Zuiden dikwijls beklaagd, dat wc zoo mis deeld zijn ten aanzien van de cul tureel e opvoeding des volks door middel van exposities der groote meesters. Op doorreis van hun schuilplaats in den St. Pietersberg Ie Maastricht naar hun oude verblijfplaatsen in liel Westen des lands zijn Ihans in 's-Bosch onze prachtigste 17 eeuw- sclie schilderijen te zien in een prachtige entourage met tal van fraaie meubels en tapijten uit par ticulier bezit. Bij de opening van deze exoositie op Zaterdagmiddag, o.ni. bijgewoond door Mgr. Mut- saerts, hebben achtereenvolgens ge sproken de wnd. Commissaris der Koningin, de wnd. voorzitter van bet Pov. Genootschap van K. en W. Baron Speyart van Woerden en Mi nister van der Leeuw, die toezegde zijn uiterste best te zullen doen, dat ook Brabant wordt opgenomen in liet plan voor de reizende kunst tentoonstellingen uit het nationale bezit. Ze duurt tot 11 November. „JUFFROUW KLESSEBES" ACHTER TRALIES. Te Amsterdam is gearresteerd de beruchte leider van liet Zondagmid dagcabaret Paulus de Ruyter (Jacques van Tol). Hij is naar het kamp te Weesp overgebracht. Voorts is gearresteerd Ceesje Rienks-Speen- lioff, bekend als „juffrouw klcsse- bcs", Piet Rienks, bekend als „Keuvel", die destijds verdacht werd van den moord op A. M. de Jong is nog niet gegrepen. De vereeniging tot verbetering van de Rundveefokkerij „De Vooruit gang", liield op liet terrein van A. J. Klijn een uitstekend geslaagden fokveedag van liet Zwart Bont Hol lands vecslag. Er was veel deelna me en animo. De fokveedag wer(i geopend niet een toespraak van bur- mcester Mr. R. v. d. Heijden, waarna de keuring een aanvang nam. De jury» bestaande uit de lieeren Ir. A. Ariens, arbiter, A. F. Kloek Peursum, J. C. Wink Wijk, liad lang geen gemakkelijke taak. In zijn slotwoord roemde Ir. Ariens liet werk van „De Vooruitgang", hij wees op de goede productie en het uitstekende exterieur, vooral van de nakomelingen van den vereenigings- stier Ru, waarmede nog uitstekende resultaten zullen kunnen worden bereikt. De uitslagen zijnRubriek I, Melkgevende koeien (Uniforme klas se) la. Johanna 2, eig. Ant. Smet- sers Oudheusdenlb. Jetje 26, eig. W. Klijn Jzn. Elsliout; le. Marie 7, fokker eig. P. A. C. van Huiten Elsliout; ld. Jetje 28, fokker eig. W. Klijn Jzn. Elsliout; 2a. Johanna 14, eig. Ant. Smetsers Oudheusden; 2b. Johanna 16, eig. P. A. C. van Hullen Elsliout; 2e. Hildien 3, eig. P. Klijn-Pulles Elsliout; 2d. Lucia 26, fokker eig. A. J. Klijn Elshout 2e. Jetje 27, fokker eig. W. Klijn Jzn. Elsliout3a. Helena 4, eig. P. A. C. van Ilulten Elsliout; 3b. Hil dien 5, fokker eig.P. Klijn-Pulles Elsliout; 3e. Marie 24, fokker eig. Mar. Muskcns Elsliout; 3d. Nora 10, fokker eig. Adr. Muskens Elsliout; 3e. Corry 4, eig. P. A. C. van Huiten Elsliout; 3f. Lucia 13, fokker eig. A. J. Klijn Elsliout; F/g. Johanna 6, eig. P. A. C. van Huiten Elshout. Rubriek II, Melkgevende R.koeien, droogstaande S. -R en Fokrcg. koei en: (beste klasse), la. Dora li, fok ker eig. Gebrs. A. en J. Buijs Oud heusden; lb. Roosje, eig. G. Pullens Elsliout; le. Nora 7, fokker eig. Adr. Muskcns Elshoutld. Marie, eig. Adr. Pijnenborg Drunen; le. Dora 14, fokker eig. Gebrs. A. en J. Buijs Oudheusden; lf. Jetje, eig. Mar. Muskens Elshout; 2a. Gerarda, eig. Adr. Pijnenborg Drunen; 2b. Mia, eig. Adr. Pijnenborg Drunen; 2e. Luzic, eig. Adr. Pijnenborg Dru nen 2d. Anna, eig. G. Pullens Els hout; 2e. Ans 1, eig. Wed. J. Mus kens Elshout; 2f. Dina, eig. L. van Herpt Elsliout2g. Paulina, fokker eig. Wed. J. Muskens Elsliout; 2h. Doortje, eig. Wed. J. Muskens Els liout; 3a. Anna, eig. G. Pullens Els liout 3b. Oda 9, fokker eig. Adr. Muskens Elsliout; 3d. Johanna, eig. G. Pulles Elsliout: 3e. Rika, eig. G. Pulles Elsliout3f. Micntje, eig. L. van Herpt, Elshout. Rubriek III, melkgevende fokre- gister koeien: (voldoende klasse met vrij goed kopnummer). 1. Corry 809, fokker eig. Arn. Brok Drunen: 2a. Doortje 812, fokker eig. Arn. Brok Drunen; 2b. Jetje 31, fokker eig. W. Klijn Jzn. Elsliout; 2c. Nora 766, eig. Mar. Muskens Elsliout; 2d. Jutta 879, eig. H. Pulles Elshout3a. Nel ly 808, fokker eig. Arn. Brok Dru nen; 3b. Gerda 2, Wed. J. Muskens Elsliout; 3c. Anna 810, fokker eig. Arn. Brok Drunen. Rubriek VII, Melkscliotten, (Rede lijke klasse met enkele goede kop- numniers) 1. Johanna 15, fokker eig. Gebrs. A. en J. Buijs Ourheus- den; 2a. Dora 16, fokker eig. Gebrs. A. en J. Buijs Oudheusden; 2b. Doortje 2, fokker eig. Wed. J. Mus kens Drunen; 3a. Marie 8. fokker eig. P. A. C. van Huiten Elsliout

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1